PDA

View Full Version : Πάει η γιαγιάκα....



nikos_abel
20/04/2011, 19:34
Με κλεισμένα τα 98 της...

Έζησε δυο παγκόσμιους πολέμους.

Γνώρισε τρία παιδιά, 7 εγγόνια, 2 δισέγγονα, έχασε έναν άντρα, μια κόρη και έναν εγγονό.

Το έμαθα πριν κανά 3ωρο και μέχρι εκείνη τη στιγμή πίστευα ότι δε θα τρέξει κάστανο.

Έλα που έτρεξε όμως...

Η ευχή μου (και η δική της φαντάζομαι), όλοι να φτάσουμε στο σημείο να λέμε στα εγγόνια μας ότι μου
έλεγε κι αυτή, να ευχόμαστε να φύγουμε γιατί δεν έχουμε τίποτα άλλο να περιμένουμε...

Σόρρυ για το άσχετο και το δακρύβρεχτο, αλλά μετά από τρια χρονάκια που σας ξέρω ψηφιακά,
δε ξέρω, αισθάνθηκα ότι ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Ξέρω, ότι νάναι....

(εμότικον με πικρό γέλιο έχουμε ; )

nihristo
20/04/2011, 19:38
Να αναπαυτεί η γιαγιά και ζωή σε σας καρντάση μου. Όταν αγαπάς κάποιον όποτε και να τον χάσεις, πονάει. Πλήρης ημερών όμως η γιαγιά μακάρι όλοι να πάμε έτσι.

guzzistas
20/04/2011, 20:08
Ζωή σε σας φίλε μου να την θυμόσαστε!

bikas
20/04/2011, 20:37
να ζησετε να την θυμόσαστε και να πάρετε τα χρόνια και την σοφία της.

Gandalf dr685sm
20/04/2011, 20:53
o παππούς και η γιαγιά πάντα κρατάνε ξεχωριστή θέση στην θύμηση μας. Η αγάπη τους είναι μοναδική και πολλές φορές είναι καταφύγιο , ειδικά όταν ήμασταν παιδιά....

Να ζείς να τους θυμάσαι φίλε μου... και εύχομαι να σε αγαπήσουν τόσο τα εγγόνια σου όσο και εσύ εκείνη.

vaska
20/04/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
o παππούς και η γιαγιά πάντα κρατάνε ξεχωριστή θέση στην θύμηση μας. Η αγάπη τους είναι μοναδική και πολλές φορές είναι καταφύγιο , ειδικά όταν ήμασταν παιδιά....

Να ζείς να τους θυμάσαι φίλε μου... και εύχομαι να σε αγαπήσουν τόσο τα εγγόνια σου όσο και εσύ εκείνη.

+1000

Τα είπες όλα

Εχετλαίος
20/04/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
o παππούς και η γιαγιά πάντα κρατάνε ξεχωριστή θέση στην θύμηση μας. Η αγάπη τους είναι μοναδική και πολλές φορές είναι καταφύγιο

Αυτό...
Ζωή και υγεία σε εσάς

jimmis5
20/04/2011, 21:20
Να ζησεις να την θυμασε ξερω πως ειναι ειδικα αν η γιαγια ηταν πολυ κοντα σου.Ακομα και οταν φευγει καποιος πληρης ημερων το κενο ειναι πολυ σημαντικο.:wave2:

nikos_abel
20/04/2011, 21:57
Ευχαριστώ ρε παιδιά, να είσαστε όλοι καλά,,,,

KAKOFONIKS
20/04/2011, 22:22
λεβεντοπαιδο συγκινηθικα πολυ, εμενα με μεγαλωσε η γιαγια μου και εφυγε πριν 2 χρονια ,σε καταλαβενω και ελπιζω να μας πονανε και τα δικα μας εγγονια αργοτερα οσο πονεσαμε εμεις για τις δικες μας γιαγιαδες!! να ζεις να την θυμασαι και μακαρι να γινουμε και εμεις ξεχωριστοι σαν κ'αυτες!

nikos_abel
21/04/2011, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAKOFONIKS
λεβεντοπαιδο συγκινηθικα πολυ, εμενα με μεγαλωσε η γιαγια μου και εφυγε πριν 2 χρονια ,σε καταλαβενω και ελπιζω να μας πονανε και τα δικα μας εγγονια αργοτερα οσο πονεσαμε εμεις για τις δικες μας γιαγιαδες!! να ζεις να την θυμασαι και μακαρι να γινουμε και εμεις ξεχωριστοι σαν κ'αυτες!

Νάσαι καλά ρε Κακοφωνίξ. Εμένα δε με μεγάλωσε ακριβώς, αλλά ο χρόνος που πέρναγα μαζί της ήταν πάντα σημαντικός και ιδιαίτερος.



(μόνο μη τραγουδήσεις :rotflmao: )

BLACKGAS
21/04/2011, 08:29
...

blackbusa
21/04/2011, 08:32
μακαρι να φτασουμε ολοι τα χρονια της...

transalpblack
21/04/2011, 08:39
Το κέρατό σου... δάκρυσα πρωινιάτικα... κι έχω κι εγώ τρελή αδυναμία στην γιαγιά μου...
Ζωή σε εσάς...

KernelPanic
21/04/2011, 08:45
Την ευχή της να 'χετε φίλε... :sad:

TROOPER
21/04/2011, 08:56
νικο...να ειστε καλα να τη θυμαστε...

universalgr1
21/04/2011, 09:41
Nα εισαι καλα αδερφε.. να τη θυμασαι.. Ολα στη ζωη ειναι. Το θεμα ειναι οτι φευγοντας σου αφησε εναν θησαυρο απο αναμνησεις,συμβουλες,κι αγαπη..
Αυτη ειναι ανεκτιμητη κληρονομια και θα την αφησεις ευχομαι κι εσυ στους επομενους..

Be well!!!

:)

GIXXERAKIAS
21/04/2011, 12:08
Ζωη σε σας...να ειστε καλα να την θυμοσαστε με την αγαπη που σας μετεδωσε και πηρε απο εσας.:winka:

Εχω χασει και γω μια γιαγια και αδικα.....δεν ηταν δικια μου γιαγια αλλα ετσι οπως φεροταν στα εγγονια της (ξαδερφια μου) ετσι ακριβως εδειχνε-εδινε την αγαπη της και σε εμενα,να ναι καλα εκει ψηλα που ειναι η γυναικα γιατι ηταν αγγελος....:sad:

ERRIKA
21/04/2011, 12:26
Nα τη θυμάσαι...

dxeavy
21/04/2011, 12:29
Ζωή σε εσάς, να τη θυμόσαστε.

harris_x
21/04/2011, 12:44
Να ‘στε καλά να τη θυμάστε φίλε μου :(

devil's animal
21/04/2011, 15:02
να την θυμασαι παντα με τις καλυτερες αναμνησεις...
:beer: :beer: :beer:

paramedic
21/04/2011, 15:49
Εϊναι ωραίο να θυμάσαι έτσι την γιαγιά σου. Εγω την δικιά μου(του πατέρα μου την μάνα)καριόλα την ανέβαζα, πουτ@ν@ την κατέβαζα. Μιλάμε τον πιο κακό άνθρωπο που εχω γνωρίσει. Να φανταστείτε πόσο καλός άνθρωπος είναι είχε πάει στην πολεοδομία και κατείγγειλε τον πατέρα μου για ένα υποστεγο που είχαμε κάνει στην ταράτσα.
Μια ζωή θυμάμαι να κλαίω οταν έφευγε με τα λόγια που μας έλεγε.
Θα την δω στην κόλαση την καρ... και θα ξαναλογαριαστούμε γιατί όσο ζούσε δεν την έβρισα όσο ήθελα.

ziggΥ
21/04/2011, 17:34
να 'στε καλά να τη θυμόσαστε....

reinmeister
21/04/2011, 17:40
οπως ελεγε και η δικια μου η συγχωρεμενη,"του παιδιου μου το παιδι,ειναι δυο φορες παιδι μου"...ολους μας ζοριζει η εχει ζορισει η απωλεια τους...

καλες μνημες αγορινα...

Μοτορεμαλι
21/04/2011, 20:28
Να ζειτε φιλε και να την θυμαστε,ας ερθει γρηγορα η ωρα που η αναμνηση της θα σας φερνει ενα γλυκο χαμογελο στα χειλη και οχι δακρια στα ματια.

takis-kk
22/04/2011, 06:19
Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν παππού και τέσσερεις , ναι τέσσερεις, γιαγιάδες , (οι δύο προγιαγιάδες).
Τώρα βέβαια έχουν "ταξιδέψει" όλοι.. Αλλά θα μπορούσα να γράψω απο ένα βιβλίο για τον καθένα τους.
Ο παππούς , πατέρας της μητέρας μου , ήταν Συμιακός και με μύησε απο μικρό στα μυστικά της θάλασσας και της ψαρικής... (ξύλινη βαρκούλα , παραγάδια , δίχτυα κλπ.).
Η μητέρα αυτου του παππού , η προγιαγιά μου δηλ. , "έφυγε" σε βαθιά γεράματα στη Σύμη , είχε γεννήσει εννέα αγόρια μόνη της , μιας και αυτή ήταν η πρακτική μαμή του χωριού και δεν υπήρχε άλλος να τη βοηθήσει..
Μου είχε χαρίσει μια μικρή μπρούτζινη πυξίδα...
Η άλλη προγιαγιά , γιαγιά της μητέρας μου, ήταν κρητικιά και στα νιάτα της πολύ όμορφη , καστανή με πράσινα μάτια. Α ρε Κρήτη..
Παντρεύτηκε τρείς φορές κι ο τελευταίος της άντρας , τον γνώρισα , ήταν καμιά εικοσαριά χρόνια μικρότερος της.
Οταν ήμουν φοιτητής με κάλεσε να με δεί , πήγα και μου έδωσε τρια κατοστάρικα (300 δρχ.).
Γιατί αυτό γιαγιά ? Τη ρώτησα.
"Γιατί όταν γεννήθηκες αγόρι μου σου είχα τάξει μια χρυσή λίρα και τα τάματα πρέπει να πραγματοποιούνται ... "
Και που είναι η λίρα γιαγιά? Τη ρώτησα.
"Κοίτα να δείς , αγόρι μου, όταν στην έταξα τη λίρα , τόσο κόστιζε δηλ 300 δρχ. ..."
Πήρα το τρακοσάρι και γέλαγα μια βδομάδα...

Οι άλλες δύο γιαγιάδες , οι κανονικές δηλ. , φρόντιζαν να με "κακομαθαίνουν" . Μικρασιάτισσα η μιά (μητέρα του πατέρα μου) κρητικιά η άλλη...

Αυτά με τις γιαγιάδες.

Α ρε φιλαράκο τι με έβαλες και θυμήθηκα τώρα..

Νασαι καλά να τη θυμάσαι τη γιαγιά σου αν και δεν έφυγε ... Ζεί κάπου στο κύτταρό σου..

Καλή Ανάσταση.
:wave2:

siokatas
22/04/2011, 07:10
να σαι καλα να την θυμασαι ρε φιλε...οντως οι γιαγιαδες εναι το καταφυγιο τον πιτσιρικαδων....

Shaolin Monk
22/04/2011, 07:35
Να΄σαι καλα και να την θυμασαι... Μακαρι ολοι μας να φτασουμε τα χρονια της... :sad:

nikos_abel
22/04/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk


Νασαι καλά να τη θυμάσαι τη γιαγιά σου αν και δεν έφυγε ... Ζεί κάπου στο κύτταρό σου..

Καλή Ανάσταση.
:wave2:

Της γιαγιάς μου; Μπρρρρρρ... :lol:

Πάντως, είναι όπως το λες. Έτσι επιτυγχάνεται τελικά η αθανασία. η γιαγιά μου ζει μέσα από μένα
και εγώ μέσα από το παιδί μου και πάει λέγοντας...

konsttanttinos
22/04/2011, 14:03
Nα τη θυμασαι παντα..να θυμασαι ολα τα ομορφα που εζησες μαζι της.
Ετσι θυμαμαι κι εγω την δικια μου... την εβλεπα σαν τον καλυτερο ανθρωπο πανω στην γη.
Δυστυχως εφυγε νωρις, και μου λειπει ακομη.
Αισθανομαι τυχερος που την προλαβα, εστω και λιγο, και ευχομαι καποια στιγμη να την ξανασυναντησω και να της δειξω ποσο μου ελειψε.
:beer:

John Steed
22/04/2011, 14:39
Γλυκιά η θύμισή της πάντα να'ναι.....