PDA

View Full Version : Σπασμένο κοκκοράκι



gkalo
08/08/2005, 13:54
Γειά σας παιδιά. Έχω ένα Anhelo (KLE250) και μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα: με άφησε με έναν κύλινδρο, ο άλλος έμεινε νεκρός χωρίς συμπίεση.

Ανοίγω την μηχανή και βλέπω ένα κοκκοράκι σε βαλβίδα εξαγωγής σπασμένο. Μετά βλέπω την κεφαλή της βαλβίδας (την ροδέλα που κρατάει τις ασφάλειες) χτυπημένη και την βαλβίδα να έχει μείνει μέσα χωρίς να την κρατάνε οι ασφάλεις με το ελατήριο. Και τέλος διαπιστώνω ότι η βαλβίδα έχει στραβώσει αφού την χτύπησε το πιστόνι (το οποίο εκτός από κάτι σημάδια είναι σε καλή κατάσταση).

Η ερώτηση μου είναι ότι για όλα αυτά φταίει μόνο το κοκκοράκι που έσπασε ή μπορεί να φταίει και τίποτα άλλο πχ. η καδένα. Σημείωση ότι έχω κάνει 40.000 χλ. (τόσα ξέρω, δεύτερο χερι είναι) και η καδένα χτυπάει γενικώς.

Μήπως ξέρει κανένας πως σφίγγουμε την καδένα σ'αυτό το μηχανάκι; Μήπως είναι αυτο ρυθμιζόμενη;

Ευχαριστώ.

gtsiros
08/08/2005, 14:32
Καλώς όρισες φίλε μου!

Σε συγχαίρω για την διάθεσή σου να ανοίγεις το μηχανάκι σου... μακάρι να ήταν και άλλοι σαν και σένα.

Για το πρόβλημά σου τώρα... τι να σου πω, δε ξέρω :( Παρατήρησα μόνο ότι είσαι καινούριος στο forum και είπα να σε καλωςορίσω! :wave2: :wave2:

gkalo
08/08/2005, 14:54
Σ'ευχαριστώ φίλε gtsiros.

Η αλήθεια είναι ότι διάθεση υπάρχει, χρόνος δεν υπάρχει για να κάνω αυτά που θέλω. Βλέπεις δεν είμαι μηχανικός.

Είναι η πρώτη φορά που "ανοίγω" τόσο πολύ την μηχανή μου. Ελπίζω να μην της βγει σε κακό...

gmakris
08/08/2005, 14:54
Γουελκομ και απο μενα.....

Πίκρα τα κοκορακια.....(μου θυμισες εποχες του '89....:D )
Ειναι δυσκολο να καταλαβεις πως εγινε η ζημια, το κοκορακι να εσπασε πρωτο ή να χτυπησε η βαλβιδα στο πιστονι και με την αντιθετη πιεση να εσπασε το κοκορακι??

Εικασιες βεβαια αυτα τα ξερουν οι μηχανικοι - συμβουλη μου ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να βρεις το service manual (ισως κυκλοφορει στο internet) για να ξερεις χρονισμους, διακενα κλπ. εαν δεν εχεις αυτα τα στοιχεια καλυτερα σε μηχανικο και ας πληρωσεις γιατι οταν και εγω εκανα τα ιδια (την ελυσα ολη για ρεκτιφιε) αναγκάστηκα να παω τον κινητρα κομματια γιατι δεν μπορουσα να βρω τις σωστες ρυθμισεις.....:lol: :lol:

gkalo
08/08/2005, 15:08
Με τα λίγα που ξέρω δεν νομίζω ότι η βαλβίδα χτύπησε το κοκκοράκι.

Σχετικά με τους χρονισμούς νομίζω ότι ξέρω πως πρέπει να γίνουν. Έχω διαβάσει διάφορα service manual (δεν έχω της μηχανής μου και δεν το βρίσκω - παραγγελία θέλει ~1 μήνα και 70 ευρώ) άλλα θα ρωτήσω για σιγουριά. :D

Η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα για τα διάκενα στις βαλβίδες. Θα τα βρώ όμως. Εξ'άλλου μου ζητούσαν 800 ευρώ για μεταχειρισμένο μοτέρ γιατί βαριόντουσαν να ψάξουν την ζημιά. Τι έιχαμε τι χάσαμε λοιπόν!!!

reinmeister
08/08/2005, 20:44
εαν η καδενα σου ηταν πολυ χαλαρη,το πιθανοτερο ειναι να "πηδηξε" δοντι οποτε καρφωσε την βαλβιδα στο εμβολο...απο κει και περα συνεβησαν ολα τα υπολοιπα...

χωρις μανιουαλ,εφ οσον δεν εισαι μηχανικος,δεν υπαρχει περιπτωση να το δεσεις σωστα...με μανιουαλ συζητιεται...

lalala
08/08/2005, 21:43
χωρις να θελω να σε αμφησβητησω φιλε rein (ξερω οτι το κατεχεις το θεμα;) ;) :wave2: ), αν πηδουσε δοντι, τοτε δεν θα επρεπε να χτυπησει και στον αλλο κυλινδρο;;

αν λεω καμια βλακεια, διορθωστε με :wave2:

reinmeister
09/08/2005, 01:29
δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης φιλε..την γνωμη σου λες...επι της ουσιας τωρα...αυτο που λες θα συνεβαινε στην περιπτωση που και οι δυο κυλινδροι λειτουργουσαν με τον ιδιο τροπο,δηλαδη παραλληλα...κατι που δεν ισχυει φυσικα...γι αυτο και η ζημια εγινε στον εναν..χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι δεν θα μπορουσε να συμβει και στον αλλο....

εαν για παραδειγμα μετα την επαφη βαλβιδας εμβολου συνεχιζε να περιστρεφεται το μοτερ ,καλιστα θα μπορουσε να συμβει...απλως συνηθως,σε αυτες τις περιπτωσεις το μοτερ "φρακαρει" με αποτελεσμα η ζημια να περιοριστει στο πρωτο εμβολο που θα βρισκοταν σε φαση ανοδου προς συμπιεση...

αυτα χονδρικα ,μια και ειναι πολλοι οι ασταθμητοι παραγοντες σε τετοιες περιπτωσεις...

αλλωστε μπορει καν να μην εχει συμβει αυτο που ειπα...ποιος ξερει...

gkalo
09/08/2005, 09:34
Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι το μοτέρ συνέχισε να λειτουργεί "κανονικά". Εννοώ ότι περιστρεφόταν και λειτουργούσε το ένα πιστόνι. Το άλλο απλώς ανεβοκατέβαινε με ανοιχτή την βαλβίδα. Έκανα 3 χλμ έτσι (μμμ χαζομάρα μου ακούγεται :rolleyes: ).

Κάποιες φορές το πιστόνι βρήκε στην βαλβίδα, αφού αυτή ήταν ελεύθερη και αυτό φαίνεται στην πάνω πλευρά του πιστονιού (έχει 4-5 σημάδια).

Σχετικά με την καδένα, εμένα μου φάνηκε πάρα πολύ καλά τεντωμένη. Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να πήδηξε δόντι.

Το δέσιμο θα είναι σίγουρα δύσκολο, πιο δύσκολο από το λύσιμο :D
Το μόνο που δεν ξέρω είναι τα διάκενα, αλλά και αυτό θα το μάθω. Νομίζω ότι ένα τηλέφωνο στην Kawasaki θα μου λύσει την απορία.

Ε, τώρα αν περισσέψει και καμμιά βίδα δεν έγινε και τίποτα :lol: