PDA

View Full Version : οχι αλλη γκρινια



orizontas
20/04/2011, 22:57
κριση , κριση , κριση .....

και κλαιμε και γκρινιαζουμε .

οχι δεν μπορω αλλο την γκρινια και την μουρμουρα .

οκ δουλεια δεν παιζει το σπιτι το παιζει να μου το παρουν , οι γεροι μου γερναν γρηγοροτερα με ολα αυτα

με οσα ακουν τηλεοραση . ολοι παραπονουνται . και καταληγουμε στο ιδιο θεμα παντα

λεφτα λεφτα λεφτα .... που οταν τα ειχαμε παλι το ιδιο σκεφτομασταν ...λεφτα λεφτα λεττα .

και στα καλα και στα κακα δεν αλλαζουμε ..

Να αλλαξουμε .. τι και δεν εχουμε τα πολλα , ολα υλικα αγαθα ηντουσαν ..

τα λιγα ειναι πλουτος .

Οκ οχι ταξιδια οχι πολλα χιλιομετρα οχι καινουργια μηχανακια ....

ξεχασες μαλλον που εχεις αλλαξει 10 μοτοσυκλετες .

που τα σπαγες και κανες το μαγκα και νομιζες οτι αυτο ειναι η ζωη ...το χρημα .. τα μπουζουκια ...

τα πιπινια ..τα πιπινια ναι ..ολοι πιπινια ειμαστε ...

ολα καλα . τωρα αλλες χαρες πρεπει να δεις . ισως την πραγματικη οιυσια των πραγματων

γιατι οταν πεθανεις δεν θα εχεις στο μυλο σου τα γυαλιστερα αυτοκινητα και τα τουμπανα

πολυεστερικα μηχανακια .... θα χαμογελας με την αναμνηση του ταξιδιου με το δυκικλο σου που

δεν θα εχει σημασια τοτε τι μαρκα ητανε και ποσα πηγαινε ...

αλλα εικονες φιλιας ερωτα στο δασος ... στο δρομο στην βλαβη ... στο οτοστοπ

....δεν συνεχιζω ... απλα

ξεκολατε τρεχτε να κρατησετε οτι αγαπατε και τα αλλα εδω θα μηνουν ..

υπαρχουν και οι βολτες .. οχι απαραιτητα μεγαλες ...ενας περιπατος στο βουνο ..μια βολτα με το τραμ στην παραλια χερι χερι με τα παιδια σου τον ερωτα σου με τις αναμνησεις σου .

να τρως πασατεμπο στο παγκακι ... οπως τοτε ....

πρωι δουλεια τρεξιμο χρεοι οκ ....

αλλα κοιτα γυρω εστω ενα δευτερολεπτο ....αλλο να κοιταζεις αλλο να βλεπεις ...

αυτα ..

airamhag
20/04/2011, 22:59
:smilea:

:beer:

Bil
20/04/2011, 23:00
ΜΑΖΙ σου ! :beer:

lspiros
20/04/2011, 23:02
σωστος:beer: :beer: :beer:

vaska
20/04/2011, 23:05
Έτσι είναι όπως τα λες αλλά δεν μας αφήνουν ρε ορίζοντα και θυμώνεις όταν ξέρεις πως για όλα όσα περνάς δεν φταις (αν εξαιρέσουμε τη μαλακία που κάναμε σχεδόν όλοι και τους εκλέξαμε)

Άντε να πάμε καμία βόλτα όσο μας επιτρέπεται ακόμα, να πούμε μαλακίες, να χαμογελάσουμε,να μυρίσουμε νέες μυρωδιές και να δούμε χρώματα.

bulmont
20/04/2011, 23:16
:beer: :beer: :beer: :beer:

orizontas
20/04/2011, 23:20
den uelv να το πω στο πολιτικο

και δεν με αρεσει το κοματι οτι μονο αυτο φταιει .

εχουμε ζησει τοσα πιστευω ...η γενοια μας τουλαχιστο ....

και πραγματικα ειμασταν παντα με τα πολλα και με τα λιγα περναγαμε σουπερ ..

και με τα καθολου ...γιατι παντα υπηρχαν τα πανω κατω ...

νομιζω οτι ξεχασαμε ξεσυνηθησαμε ...πως λεμε ξετρυπημα μου ηρθε μια απορια ενος φιλου .....

και χασαμε οπως ολοι λεμε και πιστευουμε τις πραγματικες χαρες και αξιες της ζωης ...

και οχι μονο της ανθρωπινης ..

κοιταμε τα χελιδονια και χαμογελαμε ...βλεπουμε μυγδαλιες σε χαμοσπιτα και αναπολουμε ....

νοιθουμε τι καλα που ηταν τοτε ...και τοτε που ζουσαμε σε εκεινες τις γειτονιες ....

παλι τιποτε δεν ειχαμε ....η δουλεια χαλαει οχι οταν αποκτας ....

οταν ζητασ και αλλα ... γιναμε αχορταγοι ... και σκασαμε απο το φαγητο ...

αυτο πιστευω ...

ωρα να γινουμε ανθρωποι .

να αποκτησουμε ψυχη ...μεγαλη κουβεντα ..θα καει ...

να ειμαστε ολοι καλα ρε σεις :beer: :beer: :beer:

nikos_abel
20/04/2011, 23:25
Θέλω και γω από αυτό που πίνεις τώρα γιατί πραγματικά μου χρειάζεται...

:bawl:

jimmis5
20/04/2011, 23:38
Σωστος ο Orizontas!!.. ολοι τα λεμε λιγοι τα εφαρμοζουμε

granazi
20/04/2011, 23:40
:beer: οριζοντα :beer:

BLACKGAS
20/04/2011, 23:48
Όντως η μηχανή έχει συγκεκριμένη αξία. Οι εμπερίες ζωής (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76522&highlight=%E1%E3%F1%E9%ED%E9%EF) ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!
;)

guzzistas
21/04/2011, 00:51
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dxeavy
21/04/2011, 01:02
Καλά τα λες, μαζί σου :beer:

pilotos_xtreme
21/04/2011, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
κριση , κριση , κριση .....

και κλαιμε και γκρινιαζουμε .

οχι δεν μπορω αλλο την γκρινια και την μουρμουρα .

οκ δουλεια δεν παιζει το σπιτι το παιζει να μου το παρουν , οι γεροι μου γερναν γρηγοροτερα με ολα αυτα

με οσα ακουν τηλεοραση . ολοι παραπονουνται . και καταληγουμε στο ιδιο θεμα παντα

λεφτα λεφτα λεφτα .... που οταν τα ειχαμε παλι το ιδιο σκεφτομασταν ...λεφτα λεφτα λεττα .

και στα καλα και στα κακα δεν αλλαζουμε ..

Να αλλαξουμε .. τι και δεν εχουμε τα πολλα , ολα υλικα αγαθα ηντουσαν ..

τα λιγα ειναι πλουτος .

Οκ οχι ταξιδια οχι πολλα χιλιομετρα οχι καινουργια μηχανακια ....

ξεχασες μαλλον που εχεις αλλαξει 10 μοτοσυκλετες .

που τα σπαγες και κανες το μαγκα και νομιζες οτι αυτο ειναι η ζωη ...το χρημα .. τα μπουζουκια ...

τα πιπινια ..τα πιπινια ναι ..ολοι πιπινια ειμαστε ...

ολα καλα . τωρα αλλες χαρες πρεπει να δεις . ισως την πραγματικη οιυσια των πραγματων

γιατι οταν πεθανεις δεν θα εχεις στο μυλο σου τα γυαλιστερα αυτοκινητα και τα τουμπανα

πολυεστερικα μηχανακια .... θα χαμογελας με την αναμνηση του ταξιδιου με το δυκικλο σου που

δεν θα εχει σημασια τοτε τι μαρκα ητανε και ποσα πηγαινε ...

αλλα εικονες φιλιας ερωτα στο δασος ... στο δρομο στην βλαβη ... στο οτοστοπ

....δεν συνεχιζω ... απλα

ξεκολατε τρεχτε να κρατησετε οτι αγαπατε και τα αλλα εδω θα μηνουν ..

υπαρχουν και οι βολτες .. οχι απαραιτητα μεγαλες ...ενας περιπατος στο βουνο ..μια βολτα με το τραμ στην παραλια χερι χερι με τα παιδια σου τον ερωτα σου με τις αναμνησεις σου .

να τρως πασατεμπο στο παγκακι ... οπως τοτε ....

πρωι δουλεια τρεξιμο χρεοι οκ ....

αλλα κοιτα γυρω εστω ενα δευτερολεπτο ....αλλο να κοιταζεις αλλο να βλεπεις ...

αυτα ..

οπως ακριβως τα λες ,ειναι φιλε μου. πολυ σωστος :beer:

krino4
03/06/2011, 13:38
κριση , κριση , κριση .....

Έχουμε λένε


και κλαιμε και γκρινιαζουμε .

Συγνώμη που δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος ενώ μου τον φοράνε...


οχι δεν μπορω αλλο την γκρινια και την μουρμουρα .

Ούτε εγώ για αυτό θα πάρω το αεροπλάνο και μην τον είδατε...


οκ δουλεια δεν παιζει το σπιτι το παιζει να μου το παρουν , οι γεροι μου γερναν γρηγοροτερα με ολα αυτα

Όπως τα λες, θα ζήσουμε λιγότερο επειδή κάποιοι δεν έχουν ιερό κ όσιο


με οσα ακουν τηλεοραση . ολοι παραπονουνται . και καταληγουμε στο ιδιο θεμα παντα

λεφτα λεφτα λεφτα .... που οταν τα ειχαμε παλι το ιδιο σκεφτομασταν ...λεφτα λεφτα λεττα .

και στα καλα και στα κακα δεν αλλαζουμε ..

Συγνώμη που θέλω να ζήσω αξιοπρεπώς και παλεύω για να μη λείψει τίποτα στα παιδιά μου. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΟΝΕΙΡΑ!


Να αλλαξουμε .. τι και δεν εχουμε τα πολλα , ολα υλικα αγαθα ηντουσαν ..

τα λιγα ειναι πλουτος .

Συμφωνώ αλλά στην παρούσα κατάσταση ούτε τα λίγα δε σε αφήνουν να χαρείς


Οκ οχι ταξιδια οχι πολλα χιλιομετρα οχι καινουργια μηχανακια ....

ΝΑΙ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ


ξεχασες μαλλον που εχεις αλλαξει 10 μοτοσυκλετες .

1 έχω αλλάξει επειδή με τρακάρανε αλλιώς ακόμα μαζί της θα ήμουνα. Αλλά και 10 να είχα αλλάξει, ΜΑΓΚΙΑ ΜΟΥ, γιατί να το στερηθώ; για να βγάλουν κάποιοι λεφτά εις βάρος μού; ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ!


που τα σπαγες και κανες το μαγκα και νομιζες οτι αυτο ειναι η ζωη ...το χρημα .. τα μπουζουκια ...

Καραγκιοζιλίκια των Ελληνάρων....

τα πιπινια ..τα πιπινια ναι ..ολοι πιπινια ειμαστε ...

ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΙΠΙΝΙΑ ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ


ολα καλα . τωρα αλλες χαρες πρεπει να δεις . ισως την πραγματικη οιυσια των πραγματων

γιατι οταν πεθανεις δεν θα εχεις στο μυλο σου τα γυαλιστερα αυτοκινητα και τα τουμπανα

πολυεστερικα μηχανακια .... θα χαμογελας με την αναμνηση του ταξιδιου με το δυκικλο σου που

δεν θα εχει σημασια τοτε τι μαρκα ητανε και ποσα πηγαινε ...

Σύμφωνοι αλλά τι γίνεται όταν δεν έχεις κάνει ταξίδια γιατί δεν έχεις λεφτά για τη βενζίνα;


αλλα εικονες φιλιας ερωτα στο δασος ... στο δρομο στην βλαβη ... στο οτοστοπ

....δεν συνεχιζω ... απλα

Μαζί σου αρχηγέ μου!


ξεκολατε τρεχτε να κρατησετε οτι αγαπατε και τα αλλα εδω θα μηνουν ..

υπαρχουν και οι βολτες .. οχι απαραιτητα μεγαλες ...ενας περιπατος στο βουνο ..μια βολτα με το τραμ στην παραλια χερι χερι με τα παιδια σου τον ερωτα σου με τις αναμνησεις σου .

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΠΠΟΥΣ, ΝΑ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΤΟ (ΞΕΡΑΜΕΝΟ- ΚΑΜΕΝΟ) ΒΟΥΝΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΒΙΛΑΡΕΣ ΠΟΥ ΧΤΙΣΤΙΚΑΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΝ ΜΕΡΗ ΜΟΥ ΑΝHΚΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΤΡΑΜ ΓΙΑΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΣΑ Σ****. Αλήθεια πότε μπήκες στο τραμ τελευταία φορά;;;


να τρως πασατεμπο στο παγκακι ... οπως τοτε ....

ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΓΕΡΑΣΑ ΑΚΟΜΑ, ΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ!


πρωι δουλεια τρεξιμο χρεοι οκ ....

Σκέψου ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ούτε δουλειά...


αλλα κοιτα γυρω εστω ενα δευτερολεπτο ....αλλο να κοιταζεις αλλο να βλεπεις ...

ΤΙ ΝΑ ΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ; TO ΑΠΕΕΕΕΡΑΝΤΟ ΓΚΡΙ; Άσε καλύτερα να τρέχω, να μην βλέπω τα χάλια μας.


αυτα .. [/QUOTE]

Αυτά και από μένα, απλά ήθελα να καταθέσω μια διαφορετική άποψη.

Bowleno
03/06/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Θέλω και γω από αυτό που πίνεις τώρα γιατί πραγματικά μου χρειάζεται...

:bawl:


LADOSE ρε! :smokin:



@Orizontas: ωραίος, φίλε :beer: :beer:

SVX
03/06/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
τωρα αλλες χαρες πρεπει να δεις . ισως την πραγματικη ουσια των πραγματων



ετσι... ας επιστρεψουμε εκει που ανηκουμε ..στην απλοτητα (γιατι τα κασμιρια φερνουν φαγουρα):beer:

the who
03/06/2011, 15:06
Σαν το ανεκδοτο:
"Καθε φορα που θα παιρνει εκσταση ο Γιωργος θα ανοιγει θρεντ".:rotflmao: :rotflmao:

Γιωργο εχεις δικηο αλλα μας πνιγει η καθημερινοτητα και ξεχναμε οτι ειμαστε ανθρωποι.:beer: :beer: :wave2:

EVI
03/06/2011, 15:10
:beer: καλο

LOUKILOUK
03/06/2011, 15:59
Να γκρινιάζω δεν μου αρέσει, αλλά να ζω και στην κοσμάρα μου επίσης το απεχθάνομαι...
Δεν ήμουν αυτός που περιγράφεις (ελληνάρας εν ολίγις...) και για αυτό τώρα δεν θα χάσω το σπίτι μου, αλλά πριν το πάθω και αυτό, θα την κάνω από την μίζερη αυτή χώρα...

Έχω τη εντύπωση ότι γύρω μου υπάρχει πολύ κόσμος που έχει κάνει τέτοιες καβάτζες που τον κάνουν να νοιώθει ασφαλής για καιρό ακόμα... :confused:

Τεσπά η αισιοδοξία είναι καλή όσο και ο ρεαλισμός...:winka: :beer: :wave2:

panos1050
04/06/2011, 15:15
βασικα οταν πεθανεις δεν θα εχεις στο μυαλο σου τιποτα
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.

απλα τα πραγματα
επειδη η ζωη ειναι μικρη ,να μην δινουμε βαση μονο στα προβληματα
αλλα στα θετικα και στις χαρες της ζωης
γιατι σε μια δυσκολη στιγμη αυτα θα μας δινουν κουραγιο και ενεργεια γαι να παμε μπροστα :winka: :winka: :winka: :winka:

FRAGISCOS
04/06/2011, 15:52
:beer: :beer:

nikos_abel
04/06/2011, 16:01
^%$&*)*&^(&^&^%)*^)*%&^%&^

(γκρίνια)

menos
04/06/2011, 16:20
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

paTman_the
04/06/2011, 21:37
Πέρα από την νοσταλγία του παρελθόντος ( που συχνά ωραιοποιεί το παρελθόν...) δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς προτείνεις...

ermiss
04/06/2011, 23:44
:beer: :beer:

Και για να συμπληρώσω και εγώ, όντως ο κόσμος αλλάζει. Ειδικά οι νέοι άνθρωποι, ξεκολάνε απο το καβούκι,tv,αφέ κλπ. Ενεργοποιούνται, συμμετέχουν.Πέρα απο τους αγανακτισμένους κλπ.


Εδώ και χρόνια ασχολούμαι με τον εθελοντισμό και γενικά με δράσεις πολιτών, όπως και αρκετοί φίλοι μου. Τελευταία έχουμε διαπιστώσει ότι ο κόσμος (και πάλι κυρίως οι νέοι 25-35) αρχίσουν και συμμετέχουν σε πολύ μεγάλο βαθμό, με ρυθμούς που αυξάνουν. Ειδικά την τελευταία διετία. Εκεί που έτρεχαν έναν σύλλογο, μια ΜΚΟ, μια ομάδα πολιτών, ομάδες δασοπροστασίας κλπ 3-4 άτομα τώρα βρίσκονται 10+ και με όρεξη και με θέληση.

Συγκεκριμένα παραδείγματα? Έτρεξε ο δήμος το πρόγραμμα "προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους"(πολιτική προστασία) πριν 5 χρόνια και ήμασταν 25 άτομα, φέτος το ίδιο πρόγραμμα είχε 170... Ομάδες δασοπροστασίας, πυρασφάλειας είχαμε συνολικά 3 με 100-150 άτομα, φέτος τα παιδιά μετράνε πάνω απο 300 συνολικά. Βρεθήκαμε σε 2 χρόνια με 8-10 διαφορετικές ομάδες εκεί που έτρεχε 1.5, απο ποδηλάτες, ακτιβιστές μέχρι καλλιτέχνες , φωτογράφους. Οι οποίες ΚΑΙ συνεργάζονται σε κοινές δράσεις.

Εξηγήσεις πολλές, ακόμα είναι νωρίς για ολοκληρωμένα συμπεράσματα. Η ουσία είναι ότι οι νέοι θέλουν να συμμετέχουν, να είναι δημιουργικοί, να προσφέρουν και όσο βαθαίνει η κρίση τόσο η ανάγκη αυτή αυξάνει.

Όλο αυτό μπορεί να είναι απλά μια παρένθεση αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα που εξελίσσετε και αυξάνει. :wave2:

SoulGR
07/06/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
βασικα οταν πεθανεις δεν θα εχεις στο μυαλο σου τιποτα
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.

απλα τα πραγματα
επειδη η ζωη ειναι μικρη ,να μην δινουμε βαση μονο στα προβληματα
αλλα στα θετικα και στις χαρες της ζωης
γιατι σε μια δυσκολη στιγμη αυτα θα μας δινουν κουραγιο και ενεργεια γαι να παμε μπροστα :winka: :winka: :winka: :winka:

:beer: :beer: :beer:

SoulGR
07/06/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
:beer: :beer:

Και για να συμπληρώσω και εγώ, όντως ο κόσμος αλλάζει. Ειδικά οι νέοι άνθρωποι, ξεκολάνε απο το καβούκι,tv,αφέ κλπ. Ενεργοποιούνται, συμμετέχουν.Πέρα απο τους αγανακτισμένους κλπ.


Εδώ και χρόνια ασχολούμαι με τον εθελοντισμό και γενικά με δράσεις πολιτών, όπως και αρκετοί φίλοι μου. Τελευταία έχουμε διαπιστώσει ότι ο κόσμος (και πάλι κυρίως οι νέοι 25-35) αρχίσουν και συμμετέχουν σε πολύ μεγάλο βαθμό, με ρυθμούς που αυξάνουν. Ειδικά την τελευταία διετία. Εκεί που έτρεχαν έναν σύλλογο, μια ΜΚΟ, μια ομάδα πολιτών, ομάδες δασοπροστασίας κλπ 3-4 άτομα τώρα βρίσκονται 10+ και με όρεξη και με θέληση.

Συγκεκριμένα παραδείγματα? Έτρεξε ο δήμος το πρόγραμμα "προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους"(πολιτική προστασία) πριν 5 χρόνια και ήμασταν 25 άτομα, φέτος το ίδιο πρόγραμμα είχε 170... Ομάδες δασοπροστασίας, πυρασφάλειας είχαμε συνολικά 3 με 100-150 άτομα, φέτος τα παιδιά μετράνε πάνω απο 300 συνολικά. Βρεθήκαμε σε 2 χρόνια με 8-10 διαφορετικές ομάδες εκεί που έτρεχε 1.5, απο ποδηλάτες, ακτιβιστές μέχρι καλλιτέχνες , φωτογράφους. Οι οποίες ΚΑΙ συνεργάζονται σε κοινές δράσεις.

Εξηγήσεις πολλές, ακόμα είναι νωρίς για ολοκληρωμένα συμπεράσματα. Η ουσία είναι ότι οι νέοι θέλουν να συμμετέχουν, να είναι δημιουργικοί, να προσφέρουν και όσο βαθαίνει η κρίση τόσο η ανάγκη αυτή αυξάνει.

Όλο αυτό μπορεί να είναι απλά μια παρένθεση αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα που εξελίσσετε και αυξάνει. :wave2:
φίλε μήπως έχεις κάποια πληροφορια για τους εθελοντές πυροσβέστες? δεν ηξερα οτι υπάρχει τέτοιος θεσμός,τώρα το είδα στο νετ,με ενδιαφέρει
ευχαριστω:wave2: