PDA

View Full Version : Τάπες προφόρτισης για Ζ750??



haldaios
08/08/2005, 18:29
Ξέρεται κανά μαγαζί με λογικές τιμές σε τάπες? Γιατί αυτά που διαφημίζουν με 90 euro is to much!

AFTER
08/08/2005, 22:07
Τοσο εχουν οσες εχω βρει

modeerf
08/08/2005, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από haldaios
Ξέρεται κανά μαγαζί με λογικές τιμές σε τάπες? Γιατί αυτά που διαφημίζουν με 90 euro is to much!

Με 90 ευρώ προφανως βρήκες τις GRS στον Γεωργόπουλο...

Δεν ξέρω αν κυκλοφορουν άλλες μάρκες...αν κυκλοφορουν προσπαθησε να βρείς κάποιες που ΔΕΝ προφορτίζουν καθόλου οταν είναι τέρμα ξεσφυκτες...γιατί οι GRS ακόμα και τέρμα ξεσφυκτες προφορτίζουν 1,5 εκατοστά περίπου...το οποίο είναι κάτι που ίσως να μην το θέλεις...

...και επειδή τις έχω εδώ και κάποιους μήνες επάνω στην μοτο, προσωπικά θα προτιμουσα να ΜΗΝ είχαν 1,5 εκατοστά προφόρτιση απο το μηδέν...

Και επειδή τα 90ευρώ είναι οντως πολλά (ειδικά για το αποτέλεσμα που κατα την γνώμη μου θα έχεις) γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις με κοντούς αποστάτες??? (γνωμη μου, ξεκίνα με αποστάτες κοντύτερους απο 1,5 εκατοστα)

haldaios
08/08/2005, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Με 90 ευρώ προφανως βρήκες τις GRS στον Γεωργόπουλο...

Δεν ξέρω αν κυκλοφορουν άλλες μάρκες...αν κυκλοφορουν προσπαθησε να βρείς κάποιες που ΔΕΝ προφορτίζουν καθόλου οταν είναι τέρμα ξεσφυκτες...γιατί οι GRS ακόμα και τέρμα ξεσφυκτες προφορτίζουν 1,5 εκατοστά περίπου...το οποίο είναι κάτι που ίσως να μην το θέλεις...

...και επειδή τις έχω εδώ και κάποιους μήνες επάνω στην μοτο, προσωπικά θα προτιμουσα να ΜΗΝ είχαν 1,5 εκατοστά προφόρτιση απο το μηδέν...

Και επειδή τα 90ευρώ είναι οντως πολλά (ειδικά για το αποτέλεσμα που κατα την γνώμη μου θα έχεις) γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις με κοντούς αποστάτες??? (γνωμη μου, ξεκίνα με αποστάτες κοντύτερους απο 1,5 εκατοστα)

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/08/2005, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Με 90 ευρώ προφανως βρήκες τις GRS στον Γεωργόπουλο...

Δεν ξέρω αν κυκλοφορουν άλλες μάρκες...αν κυκλοφορουν προσπαθησε να βρείς κάποιες που ΔΕΝ προφορτίζουν καθόλου οταν είναι τέρμα ξεσφυκτες...γιατί οι GRS ακόμα και τέρμα ξεσφυκτες προφορτίζουν 1,5 εκατοστά περίπου...το οποίο είναι κάτι που ίσως να μην το θέλεις...

...και επειδή τις έχω εδώ και κάποιους μήνες επάνω στην μοτο, προσωπικά θα προτιμουσα να ΜΗΝ είχαν 1,5 εκατοστά προφόρτιση απο το μηδέν...

Και επειδή τα 90ευρώ είναι οντως πολλά (ειδικά για το αποτέλεσμα που κατα την γνώμη μου θα έχεις) γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις με κοντούς αποστάτες??? (γνωμη μου, ξεκίνα με αποστάτες κοντύτερους απο 1,5 εκατοστα)



ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ????

modeerf
11/08/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ????

Ως αποστάτες μπορείς να χρησιμοποιήσεις "σωλήνες" ή αν κάποιος θέλει να "παίζει" ανα βήματα και να δοκιμάζει υποθέτω μπορεί να χρησιμοποιήσει και ροδέλες (με σεβαστό πάχος)...

Μιλα με τον μάστορα σου...θα το έχει κάνει τουλάχιστον 1000 φορές στην ζωή του...είναι η "ευκολη" λύση...

modeerf
11/08/2005, 09:20
Α, ξέχασα...

Αν κάποιος δεν βιάζεται ιδιαιτερα να αγοράσει τάπες ή να παιξει με αποστάτες τότε ας περιμένει κανα 10ημεράκι ακόμα...

Οταν με το καλό γυρίσει ο μαστορας θα βάλω τα ελατήρια Ohlins...δεδομένου οτι η εταιρία υποστηρίζει οτι είναι 10% σκληρότερα απο τα μαμά οι τάπες σε πρώτη φάση θα καταργηθουν...

Αλλά το θέμα είναι οτι θα μου δωθει η ευκαιρία να φωτογραφίσω διπλα-δίπλα τις μαμα ταπες με τις τάπες προφόρτισης και να μετρήσω με ακρίβεια (και όχι με το μάτι) τις δευτερες...

Αν ξέρετε το μινιμουμ μήκος (τέρμα ξεσφυκτες) και το μάξιμουμ μήκος (τέρμα η προφόρτιση) των ταπών προφόρτισης, της διαφορά μήκους μεταξύ μαμάτων και αφτερμαρκετ, το free και στατικό sag που μέτρησα με τις στανταρντ τάπες και το αντίστοιχο με τις αφτερμαρκετ (τερμα ξεσφυκτες) και φυσικά το βάρος μου, θα σας βοηθήσει να βγάλετε πιο ασφαλή συμπεράσματα και οσοι θελουν να παίξουν με αποστάτες θα έχουν ένα σημείο αναφοράς...

Οταν θα γίνει αυτό θα ποστάρω εδω πέρα...

modeerf
23/08/2005, 16:52
Οκ, μερικά στοιχεία για τις τάπες GRP...

Στην φωτογραφία, στο πάνω μέρος είναι η τάπα προφόρτισης και στο κάτω η μαμίσια τάπα...

Οι αποστάσεις που δείχνουν οι πράσινες γραμμές σε κάθε περίπτωση είναι:

Επάνω (τάπα προφόρτισης): 30mm
Κάτω (μαμίσια τάπα): 23mm

Αρα (δικό μου το λάθος οταν με το γκαβό μου το μάτι το είχα υπολογίσει παραπάνω)) οι τάπες προφόρτισης θέλεις δεν θέλεις, τέρμα ξέσφυκτες προφορτίζουν κατά 7mm...

Μπορεί να φανεί περίεργο (εμένα μου φάνηκε πάντως) αλλά 7mm προφόρτισης έκαναν το sag χωρίς αναβάτη απο το 25% να πάει στο 17,5% και το sag με αναβάτη από 35,8% να πέσει στο 26,7% (για τα δικά μου κιλά πάντα)...

ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ, ΜΕ ΡΕΓΟΥΛΟ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΟΝΤΟΥΣ (Ή ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΡΟΔΕΛΕΣ)...


22154

modeerf
23/08/2005, 16:59
Στην φωτογραφία φαίνεται η τάπα προφόρτισης τέρμα σφυγμένη (maximum προφόρτιση)...

Η απόσταση που δηλώνει η πράσινη γραμμή είναι 52mm...

Απο οτι βλέπετε υπάρχει πολύ "ψωμί"...αλλά πραγματικά δεν νομίζω κάποιος να προφορτίσει ΤΟΣΟ πολύ...

Οταν είχα σφίξει μια "γραμμή" (συν τα 7mm της θες-δεν-θες προφόρτισης) και βγήκα παγανιά η μοτοσυκλέτα αλλαζε κατευθυνση με δυσκολία (με εμπρός sag χωρίς αναβάτη στο 14,2% και 24% με αναβάτη, είχε "σηκωθεί" το μπροστινό, εκτός απο ολα τα άλλα εφεκτς)...

Τρένο στις στροφές αλλα επρεπε να κάνεις το γυροσκοπικό της ζωής σου...

Οπότε με μέτρο...


22155

bonepeeler
23/08/2005, 19:35
Αποφάσισα να τις βάλω κι εγώ.

Το μοτόρι είναι ακόμη συνεργείο αλλά ελπίζω μιάς και έχω να οδηγήσω 2 μήνες να καταλάβω κάποια διαφορά.


Θα δείξει.

haldaios
24/08/2005, 00:28
Αξίζει να βάλεις τάπες? Η με αλλαγή τα ελατήρια μόνο (OHLINS) θα είναι καλύτερα? Έτσι και αλλιώς τι τάπες και ελατήρια στα ίδια λεφτά είναι περίπου.:confused: :confused:

modeerf
24/08/2005, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από haldaios
Αξίζει να βάλεις τάπες?

Μάλλον όχι...όχι τις συγκεκριμένες τουλάχιστον...αν είσαι στα κιλά μου ακόμα και με τα 7mm που προφορτίζουν θες δεν θές, θα αποκτήσεις ένα μπροστινό με σαφέστατα μικρότερη βύθιση, πιο στιβαρό ΑΛΛΑ με ισως λιγο sag για δημόσιο δρόμο (ναι θα γίνει η γεωμετρία και πιο αργή) και με πολύ γρήγορη επαναφορά (αυτό μάλλον μπορεί να λυθεί με άλλο ιξώδες λαδι)...



Αρχικά δημιουργήθηκε από haldaios
Η με αλλαγή τα ελατήρια μόνο (OHLINS) θα είναι καλύτερα?

Εχμμμμμ...δεν θα το έλεγα...

Z750+Ohlins thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11652)



Αρχικά δημιουργήθηκε από haldaios
Έτσι και αλλιώς τι τάπες και ελατήρια στα ίδια λεφτά είναι περίπου.:confused: :confused:

Ταπες και ελατήρια δεν είναι στα ιδια λεφτά...

Οι τάπες κάνουν 90 ευρώ και αν μεν πιάνουν τα χέρια σου τις βάζεις μόνος σου ή σκάς κανένα 10αρικάκι σε κανα μαστορα και στο κάνει αυτός...

Τα ελατήρια κάνουν 89ευρώ αλλά προφανώς αν τα αλλάξεις θα αλλάξεις και λάδι...βάλε καμια 20-25άρα ευρώ...και ποιοοοοοοος θα σου λύσει μπροστινο??? Αν δεν το κάνεις εσύ βάλε και κανένα 40-50άρι ευρώ...


Ρητορική ερώτηση: εγώ τώρα γιατί νιώθω σαν να έχω πετάξει στα σκουπίδια 150ευρώ (ελατηρια-λαδι-εγκατάσταση) και άλλα 90 (ταπες προφόρτισης)???

:eyepop:

DimST
24/08/2005, 09:44
...καλά όλ'αυτά με την προφόρτιση, με τις αποσβέσεις όμως τι κάνετε? Φαντάζομαι τίποτα γιατι δεν έχει ρυθμίσεις...
Έτσι όπως το σκέφτομαι περισσότερο μπελά πρέπει να προκαλούν παρά καλό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Απο την στιγμή που δεν μπορείς να φέρεις το πιρούνι στις κατάλληλες αποσβέσεις, τι να την κάνεις την προφόρτιση... μόνο κακό πρέπει να κάνει, εκτός αν παράλληλα παίξετε και με διαφορετικού ιξώδες λάδι ή με revalve στους διόδους του πιρουνιού!;

:rolleyes:

modeerf
24/08/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
...καλά όλ'αυτά με την προφόρτιση, με τις αποσβέσεις όμως τι κάνετε? Φαντάζομαι τίποτα γιατι δεν έχει ρυθμίσεις...
Έτσι όπως το σκέφτομαι περισσότερο μπελά πρέπει να προκαλούν παρά καλό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Απο την στιγμή που δεν μπορείς να φέρεις το πιρούνι στις κατάλληλες αποσβέσεις, τι να την κάνεις την προφόρτιση... μόνο κακό πρέπει να κάνει, εκτός αν παράλληλα παίξετε και με διαφορετικού ιξώδες λάδι ή με revalve στους διόδους του πιρουνιού!;

:rolleyes:

Λίγο πολύ σωστα το σκέφτεσαι...το έχω αναφέρει πάμπολες φορές...

Στην δικιά μου την περίπτωση μαμά λαδια+ελατήρια+7mm προφόρτισης μας κάνουν κλάσσεις μικρότερο βύθισμα (με ολα τα πλεονεκτήματα και τα μειωνεκτήματα) ΣΥΝ πολύ γρήγορη επαναφορά που γίνεται αισθητη σε κυρίως μικρές ταχύτητες...

Αν οι τάπες ΔΕΝ προφόρτιζαν απο την αρχή κατά 7mm αλλά ξεκίναγαν απο 0mm τότε θα είχα βρεί μια καλύτερη μέση λύση...που σημαίνει λίγο μεγαλύτερο sag μπροστά γιατί το χρειάζεται, λιγότερη προφόρτιση και άρα η γρηγορότερη επαναφορά πιθανόν να ήταν λιγότερο έντονη...

Απο εκει και πέρα με το ιξώδες συμφωνουμε...revalving στο Ζ750 είναι too much και δεν ξέρω και αν γίνεται απο κάποιον...

DimST
24/08/2005, 11:31
άρα πράγματι είναι άχρηστες ...
revalve κάνουν σε όλα τα αναρτησομάγαζα, (με το K-Shock να είναι το πιο γνωστό απ'όλλα). Το πιρούνι του Z δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν χρειάζεται δηλαδή κάποιο ιδιαίτερο χειρισμό απ΄αυτούς.
Το revalve γίνεται κατόπιν συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη για το τί ακριβώς θέλει απο το πιρούνι του... σε συνδιασμό με το κατάλληλο ελατήριο και λάδι το πιρούνι μεταμορφώνεται. Το κόστος φυσιολογικά δεν ξεπερνάει τα 200Ε (νέα λάδια, service revalve και νέα ελατήρια). Δεν είναι λίγα αλλα σίγουρα είναι καλύτερα απο το να πετάξεις τα λεφτά σου σε κάτι αγνώστου αποτελέσματος (όπως οι τάπες)


:D :D

modeerf
24/08/2005, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST

... σε συνδιασμό με το κατάλληλο ελατήριο...

ΑΥΤΟ είναι κάτι που πολύ θα ήθελα να ήξερα που στον κόρακα μπορεί να το βρεί κάποιος για το Ζ...

Απο εκει και πέρα αδερφέ δεν είναι όλα ασπρο-μαυρο...καταλαβαίνω για τι πραγμα μιλάς απλά δεν καταλαβαίνω προς τι η "απεχθεια" σου προς τις ταπες προφόρτισης...δεν είναι κάτι μαγικό, δεν είναι κάτι μοχθηρό...

Σου δινουν την δυνατότητα απλά να προφορτίσεις...οπως κάνουμε με τα γατζόκλειδα στο χέρι στο πίσω αμορτισερ...

Ήδη έχω προτείνει στα παιδιά που τουλάχιστον είναι στα κιλά μου (και κάτω) αντί να σκάσουν 90ευρώ να παίξουν σταδιακά με παρα πολύ κοντους αποστάτες/ροδέλες (οτι θα κάνω εγώ τώρα)...το οποίο θα κάνει την ιδια δουλεια και δεν θα κοστίσει τίποτα...

Και το ξαναλέω...το μόνο "ελατωμα" των συγκεκριμένων είναι οτι προφορτίζουν απο την αρχή κατά 7mm...αν ΔΕΝ προφόρτιζαν απο την αρχή είμαι 99% σίγουρος οτι θα είχα βρεί την μέση λύση (και μην μου πεί κάποιος οτι υπάρχει ανάρτηση που να την ρυθμίσεις με έναν αλφα τρόπο και να δουλευει ΠΑΝΤΟΥ και σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες το ιδιο καλα...είναι θέμα συμβιβασμου απο ένα σημείο και μετά αν δεν θέλεις να είσαι με ένα μπλοκάκι στο ένα χέρι και με ένα γατζοκλειδο/κατσαβίδι στο άλλο)...

DimST
24/08/2005, 12:11
... με παρεξήγησες, καμία απέχθεια δεν εχώ (και γιατί να έχω δηλαδή;)! Ούτε καν Z δεν έχω, απλά είδα ένα ενδιαφέρον πόστ και με τι λίγες γνώσεις μου περι ρύθμισης αναρτήσεων έκανα μία ερώτηση - παρατήρηση για το κατα πόσο σκέτη η προφόρτηση μπορεί να βοηθήσει στην βελτίωση της οδίκής συμπεριφοράτης της μοτοσυκλέτας. (αξίζει ανα δώσει κάποιος αυτά τα 90Ε τελικά? σαφέστατα και όχι και εδώ κλείνουμε).

Προσωπικά αναρτήσεις ρύθμισα μία φορά μετα απο ένα σχετικό ψάξιμο (λάδια, ελατήρια, αποστάτες μπροστά και αμορτισέρ πίσω) που με κάλύπταν παντού, τις είδε και φίλος για μια δεύτερη άποψη και μόνο στις Σέρρες ξανασχολήθηκα με αυτές.
Σαφέστατα και παίζει συμβιβασμός.

modeerf
25/08/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
(αξίζει ανα δώσει κάποιος αυτά τα 90Ε τελικά? σαφέστατα και όχι και εδώ κλείνουμε).


Μα αυτό προσπαθώ να σου πώ...για ΜΕΝΑ (αυτό που θέλω απο την μοτό, τα κιλά μου και τα ελατήρια που έχει απο την μάνα της η μοτο) δεν αξιζουν οι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ τάπες προφόρτισης...

Θα ΑΞΙΖΑΝ αν η προφόρτιση τους ξεκίναγε απο 0mm...γιατι αν ξεκίναγε απο 0mm τότε θα σέταρα σωστα κατεμέ το sag (μάλλον με 5mm θα γινόταν η δουλεια) και ίσως να είχα και λιγότερο έντονο το φαινόμενο της γρήγορης επαναφοράς...

Για κάποιον που είναι 30 κιλά βαρύτερος απο μένα δεν ξέρω τι θα εκαναν οι τάπες (αλλά 30 κιλά βαρύτερος σημαίνει οτι τα ελατήρια σίγουρα θα ήταν εκτός προδιαγραφών)...


(Άχτουν, άχτουν!!! Ανακοινωση: το οτι δεν χρησιμοποιώ smilies δεν σημαίνει οτι είμαι θυμωμένος...για αποφυγή παρεξηγήσεων)

Ακολουθεί βαθύς αναστεναγμός...(αααααχ τα λεφτουδάκια μοουουουουουουουουο!!!)...τέλος αναστεναγμου...

Επειδή οι δικιές μου οι γνώσεις είναι μηδαμινες θα σου πω πως το σκέφτομαι...

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε 3 ιδιες μοτοσυκλέτες (ξεκολάμε απο τα Ζ, προσωπικά δεν είμαι κολλημένος ουτως ή άλλως)...

Οκ?

Ας υποθέσουμε οτι εσύ είσαι 60 κιλά και εγώ είμαι 100 κιλά...

Και ας υποθέσουμε οτι μπροστά δεν υπάρχει καμία απολύτως ρύθμιση...

Το σίγουρο είναι οτι με αναβάτες με διαφορά 40 κιλών τα ελατήρια ή θα είναι σωστά για τον έναν ή για τον άλλον ή για κανέναν απο τους 2...

Αρα, ανεβαίνω εγώ επάνω με τα 100 κιλά μου και απο τα 120mm διαδρομής το 40% εξαντλείται...πρόβλημα...σε φρεναρίσματα λακουβοσαμαράκια κοκ η ανάρτηση θα μου τελειώνει γρήγορα και θα είναι πλεουμενο σαν αισθηση...

Ανεβαίνεις εσύ που είσαι 60 κιλά και το μπροστινό βυθίζεται κατά 20%...πρόβλημα...η ανάρτηση σου μάλλον δεν θα δουλέψει οταν την χρειάζεσαι (ενδεχομένως αναπηδήσεις κοκ)...

Ερχεται ένας τρίτος μάγκας που είναι 80 κιλά...ανεβαίνει στην μοτο και εξαντλεί ας πουμε το 30% της διαδρομής...αυτός (λεμε τώρα, κουβέντα γίνεται) ενδεχομένως να είναι ο καλύτερος γιατί τελικά τα ελατήρια έχουν φτιαχτεί για το δικό του βάρος...

Αυτά σε επίπεδο βύθισης(=sag με αναβάτη στην προκειμένη περίπτωση)...

Πάμε και στην γεωμετρία...ας υποθέσουμε οτι και οι 3 αναβάτες έχουν ρυθμίσει την πίσω ανάρτηση (προφόρτιση) να έχουν το ίδιο sag...ας πουμε λοιπόν οτι εγώ που είμαι τοφάλι έχω πίσω την προφόρτιση στο 5, εσύ που είσαι βελόνας την έχεις στο 3 και ο πιο μαγκας απο μας την έχει στο 4...που σημαίνει οτι οταν ολοι καθήσουμε στις μοτοσυκλέτες μας θα έχουμε ΙΔΙΑ βυθηση στο πίσω...αυτή την παραδοχή την κάνω για να "κοιτάξουμε" μονο το μπροστινο...

Ανεβαίνουμε λοιπόν και οι 3 στα μοτόρια μας και το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος της βύθισης του μπροστινου...

Έμένα που θα βυθιστεί περισότερο το μπροστινό απο όλους θα έχω την πιο "γρήγορη" γεωμετρία, εσύ που έχεις τα λιγότερα κιλά και την μικρότερη βύθιση θα έχεις την πιο "αργή" και ο άλλος ο μάγκας θα έχει κάτι ενδιάμεσο...


Τωρα θα μου πείς και τι μας ενδιαφέρει...

Κατα την προσωπική μου άποψη η προφόρτιση είναι για να ρυθμίζεις το sag για να δουλευει σε σωστό range η ανάρτηση και για να ρυθμίζεις την γεωμετρία...

Τώρα, 40% sag με εμένα επάνω σημαίνει οτι το ελατήριο είναι πολύ μαλακο για τα κιλά μου...

Για σένα το ελατήριο είναι πολύ σκληρό για τα κιλά σου και για τον άλλον είναι ακριβώς για τα κιλά του...

Αρα το σωστό είναι εμείς οι 2 να αλλάξουμε ελατήρια (εγώ να βάλω μπετόβεργες και εσύ πουπουλένια)...

Αν τώρα αυτές οι 3 ίδιες μοτο είχαν και ρύθμιση προφόρτισης τότε εγώ θα επρεπε να την βιδώσω τέρμα και πάλι δεν θα μου εφτανε, εσύ να ξεσφίξεις τέρμα και πάλι δεν θα σου εφτανε...ο τρίτος θα μπορουσε να κάνει μικρομετρικές ρυθμίσεις για να φέρει το sag οπου γουστάρει...

Το ιδάνικό είναι ο καθένας να έχει τα δικά του προσωπικά ειδικά για αυτόν ελατήρια και να τελειώνει η υπόθεση...και το καλύτερο να έχει μια συλλογή απο διαφορετικά ελατήρια ανάλογα και με την χρήση (πιστα, commuting, μονοκαβαλος, δικαβαλος κοκ)...ουτε προφορτίσεις (που "τρώνε" και απο την διαδρομή) ουτε τίποτα...

Εφόσον όμως το παραπάνω δεν γίνεται, με προφόρτιση σε λογικά πλαίσια προσπαθούμε να φέρουμε την μοτο, όσο πιο κοντά σε αυτό που θέλουμε, γινεται...

Σκέψου τώρα να έρθουν και άλλοι 2 μάγκες, ο ένας 85 κιλά και ο άλλος 75...τα ελατήρια δεν είναι ακριβώς για τα κιλά τους...τι θα πρέπει να κάνουν...να αλλάξουν ελατήρια??? Θα προσπαθήσει ο καθένας να φέρει το μηχανάκι στα μέτρα του...και εφόσον τα ελατήρια δεν είναι παντελώς ακατάλληλα ο μέν θα προφορτίσει ελαφρά, ο δέ θα αποφορτίσει ελαφρά...

Τωρα το τί γίνεται με τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς όταν ΓΕΝΙΚΑ προφορτίσεις ένα ελατήριο (πιο μαλακό απο οτι πρέπει ή πιο σκληρό απο οτι πρέπει) αυτό είναι άλλη ιστορία...δεν έχω τις γνώσεις και την εμπειρία ουτε κάν να κάνω υποθέσεις...μπορώ να σου πώ μόνο οτι παρατηρώ στην δικιά μου μοτο...

Με την παραπάνω (σωστή ή λάθος) συλλογιστική οι τάπες προφόρτισης (ή οι αποστάτες) είναι απλά ένα εργαλείο για μικρορυθμίσεις...απαξ και έχεις τελείως λάθος ελατήρια, σώνουν λίγα πράγματα...

Π.χ. οπως φαίνεται τα Ohlins που έβαλα είναι όντως 10% σκληρότερα απο τα μαμά (μειώθηκε και το sag με αναβάτη και χωρίς στο περίπου κατα 10%)...αρα αν μή τι άλλο είναι πιο σωστά για το δικό μου βάρος (οχι δεν είμαι ικανοποιημένος)...ξέρω οτι τα μαμά ελατήρια με 7mm προφόρτιση είχαν πλέον λιγότερο sag απο ότι θα ήθελα (26% με αναβάτη, εγώ θα ήθελα κοντά στο 28-29%)...αρα για αρχή θα βάλω ροδελιτσες ενδεχομένως συνολικου παχους 3mm και αφου ξαναμετρήσω-οδηγήσω-δοκιμάσω κλπ κλπ θα δώ τι πρεπει να γίνει για να το φέρω στα «μετρα» μου...

Αν ομως τώρα που έχω πιο σωστα ελατήρια για το βάρος μου, είχα και ένα ζευγαράκι τάπες προφόρτισης που να ξεκιναγαν απο 0mm ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ??? ;)


(Εννοείται οτι αν κάποιος θέλει να διορθώσει κατι απο αυτά που έχω γράψει παρακαλώ να το κάνει)