PDA

View Full Version : ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ??



sernodas2
21/04/2011, 17:27
Γεια σας
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το μοτο μου,οταν το πλακώνω κάποια στιγμη κάνει σαν να ξεμένει από καύσιμο, άλλαξα αντλία βενζίνης μια κ τα είχε φάει τα ψωμιά της, κ ειπα να κανω κ μια υπερχείλισε απ τα καρμπ ξεβιδώνονταν τα βιδακια στο κάτω μέρος του καρμπ μπας κ είχε νερό μέσα….. κάνοντας αυτό παρατήρησα πως το ένα καρμπ(του εμπρος κυλίνδρου) είχε πολύ περισσότερο καύσιμο απ το άλλο,κ λεω μήπως στο ένα καρμπ είναι χαμηλά το φλοτέρ για Χ λογούς(σκουπιδακι πχ) με αποτέλεσμα να μην φτάνει το καύσιμο όταν έχει μεγάλη ζητήσει κ έτσι φέρετε σαν να ξεμένει από καύσιμο. Φίλτρο-σωλινακια – αντλία(από Mazda δοκιμασμένη στα Africa) είναι οκ. Καρμπ καθαρίστηκαν πριν ένα χρόνο περίπου .να κόβει από ρεύμα? Δεν θα το έκανε κ χαμηλά? Τι να είναι οεοοοο, κ κάνει έτσι??

Ο λόγος γίνετε για το V μοτέρ τις Honda στο bros
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΑΓΚΕΣ

Κ μην φατε πολυ....κρατατε ερχονται μερες πεινας:
beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
21/04/2011, 18:02
Άμα δεν βαριέσαι, δες λίγο την εξαέρωση του ρεζερβουάρ σου ... :winka:

Άμα βαριέσαι, μην την κοιτάς... :winka:

sernodas2
21/04/2011, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα δεν βαριέσαι, δες λίγο την εξαέρωση του ρεζερβουάρ σου ... :winka:

Άμα βαριέσαι, μην την κοιτάς... :winka:

Όχι δεν βαριέμαι.......Έχει βάση αυτό που λες, δεν το σκέφτηκα καθόλου,θα ριξω μια ματια
......ευχαριστω!!

nikosdeb
01/07/2011, 22:48
φιλε μου τελικα τι εγινε με το θεμα αυτο? ειμαι και εγω κατοχος honda bros και αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο θεμα και εχω τρελαθει :confused: . να προσθεσω οτι εχω κανει προσφατα ανοιγμα λυσιμο καθαρισμα καρμπυρατερ και καυσαναλιση ολα κομπλε... ποιο ειναι το προβλημα :bigcry: ???

sernodas2
02/07/2011, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
φιλε μου τελικα τι εγινε με το θεμα αυτο? ειμαι και εγω κατοχος honda bros και αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο θεμα και εχω τρελαθει :confused: . να προσθεσω οτι εχω κανει προσφατα ανοιγμα λυσιμο καθαρισμα καρμπυρατερ και καυσαναλιση ολα κομπλε... ποιο ειναι το προβλημα :bigcry: ???


απο τρόμπα βενζίνης,αλλα κ το παραπάνω που αναφέρει ο τύπος έχει να κάνει...

sernodas2
02/07/2011, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
απο τρόμπα βενζίνης,αλλα κ το παραπάνω που αναφέρει ο τύπος έχει να κάνει...


για ελα κ απο δω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96232

MavrosPan
05/07/2011, 11:01
Σε δυο μηχανακια που ειχα παρομοιο προβλημα, ηθελε σενιαρισμα το πυραυλακι του καρμπυρατερ, πραγαμ το οποιο μπορει και να μην το παρεις χαμπαρι στο καθαρισμα του. Τσεκαρε το και πες μας, εγω μεχρι να το βρω ειχα φαει τα αντερα μου και μου ειχαν σπασει τα νευρα μου κυριολεκτικα. Κατι τοσο απλο και λιγο να με στειλει στην Ιντελ.

nikosdeb
08/07/2011, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
Όχι δεν βαριέμαι.......Έχει βάση αυτό που λες, δεν το σκέφτηκα καθόλου,θα ριξω μια ματια
......ευχαριστω!!

παιδια μιλωντας για εξαερωση εννοειται αυτη της ταπας του τεποζιτου ετσι? με ποιον τροπο μπορω να την ελεγξω? φιλε sernodas αυτη την στιγμη δεν ειμαι σε θεση να αλλαξω την αντλια βενζινης ( αλλαζω τα λαστιχακια μου γαρ! αισιως κοντα στα 3 κατοσταρικα το ραβασακι). αυτο το repair kit για την αντλια λετε να κανει δουλεια?
www.wemoto.com/bikes/Honda/NT_400_L_Bros_MKll_NC25_PGM_Ignition/90-92/picture/Fuel_Pump_Repair_Kit_-_Point_Switch/

σκεφτομαι μηπως ειναι απο τα μπουζι γιατι εχω την εντυπωση στην προηγουμενη αλλαγη για τα πρωτα εκατονταδες χιλιομετρα δεν το εκανε, αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου. αν ηταν απο μπουζι δεν θα υπηρχε προβλημα σε ολο το ευρος των στροφων και οχι μονο οταν το μηχανακι ζοριζεται? ευχαριστω ολους για την βοηθεια....

OldMan
08/07/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
παιδια μιλωντας για εξαερωση εννοειται αυτη της ταπας του τεποζιτου ετσι? με ποιον τροπο μπορω να την ελεγξω?
Αν ανοίγοντάς την ακούσεις κατι σαν τσσσφ (το ανάποδο του φσσστ)..

Ανοιξέ την όταν σου κανει τα κολπα το μοτέρ και περίμενε λίγο να δεις αν σταματάνε...

Όσο για τα μπουζί, αν είσαι ΟΚ στη καυσανάλυση, μαλλον είναι κι αυτά ΟΚ...:winka:

nikosdeb
08/07/2011, 12:00
ας ελπισουμε να ειναι απο την εξαερωση γιατι δεν παιζει φραγκο... θα το δοκιμασω κ επανερχομαι με τα αποτελεσματα. η αντλια ποσο σου βγηκε sernodas? πηρες καινουρια η επισκευασες την παλια?

nikosdeb
09/07/2011, 07:53
δεν ειναι απο την εξαερωση δυστυχως.... αρα προς αντλια την κοβω την δουλεια.... πρωτα θα δοκιμασω μια αλλαγη μπουζι να βεβαιωθω αν δεν ειναι απο εκει. για αυτο το repair kit της αντλιας τι γνωμη εχετε?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/07/2011, 08:52
πιστευω οτι ειναι το φλοτερ . το πυραυλακι που αναφερει ο φιλοσ πιο επανω σε πολλα μηχανακια εχει μια εγκοπη στην οποια πιανει το λαμακι του φλοτερ με αυτον τον τροπο και ανεβαζει το πυραυλακι αλλα και το κατεβαζει.
μου ετοιχε να βρω καρμπιλατερα που του ειχαν κανει καθαρισμα στο συνεργιο (ο μικρος το εκανε που δεν το προσεξε ) ηταν η απαντηση του μαστορα..στα αρ%$#$ μου εγω δεν πληροσα τον μικρο ομως του ειχα πει...
αν δεν μπει το λαμακι του φλοτερ εκει κραταει τουσ πλοτιρες πιο χαμηλα με αποτελεσμα να περνει λιγοτερη βενζηνη μεσα το καρμπιλατερ και να μενεις οταν τα δεινεις για αρκετη ωρα ( 2-3 λεπτα)..
δεν ξερω αν παιζη αυτη η εγκοπη στα δικα σας μηχανακια.....

nikosdeb
11/07/2011, 14:35
λετε δηλαδη για καρμπυρατερ μαλλον... η αληθεια ειναι πως δεν θελω καν να το πιστεψω και να το συνειδητοποιησω!!! εχω ψυχολογικο με τα καρμπ γιατι ειναι κατι που δεν μπορω να επισκευασω μονος μου και οταν πριν κανα εξαμηνο ηθελα να γινει ρυθμιση γιατι ειχα πλουσιο μειγμα και εκαναν μπανιο τα μπουζι μου στο καυσιμο, πληρωσα την ρυθμιση (σε service αντιπροσωπειας) οσο αν θα τα αγοραζα καινουρια του κουτιου.... και μου γυρισαν τα μυαλα! γιαυτο και προσπαθω να αποφυγω μαστορες οσο το δυνατον περισσοτερο.... ευτυχως πιανουν τα χερια μου!