PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!



Xlitos
08/08/2005, 19:17
Xθες διαπίστωσα μια σχισμή στο πίσω λάστιχο,όπου στα άκρα της έχει ανοίξει σαν φαράγγι!
Σήμερα το πήγα στον τύπο που μου έβαλε τα λάστιχα και λεει ότι κατα τις 99% βρήκα σε λακούβα....είχε ζεσταθεί πολύ το λάστιχο+έτρεχα πολύ+είχα χαμηλή πίεση στο λάστιχο.
Τις τελευταίες μέρες έκανα αρκετά χιλιόμετρα δικάβαλο αλλά με σωστή πίεση στο πίσω(42psi όσα δίνει ο κατασκευαστής).Τα λάστιχα είναι Dunlop208RR και έχω με δαυτα 9.000 χλμ.
Δεν ξέρω παιδιά,εμένα μου φαίνεται λες και η ραφή δεν άντεξε και άνοιξε.
Please να απαντήσουν όσοι είναι σίγουροι στο τι μπορεί να έπαθε.
Ευχαριστώ


21508

Xlitos
08/08/2005, 19:18
.


21509

Xlitos
08/08/2005, 19:20
..


21510

Xlitos
08/08/2005, 19:22
...


21511

DEMINIO
08/08/2005, 19:34
Αν δεις μέσα στη χάραξη το λάστιχο είναι ok. οπότε δε παίζει το ενδεχόμενο "ραφή"... νομίζω...
Το πιθανότερο είναι να πάτησες κάτι πολύ, μα πολύ όμως, αιχμηρό, και να στο τσάκισε :sick:
Πάντως, δεν πρέπει να είναι και τόσο πρόσφατο.. Χθες μπορεί να το είδες, αλλά φαίνεται ότι έχει κάνει χιλιόμετρα σ΄αυτή την κατάσταση το λάστιχο...


:a6: 46 psi??? :a03: :a53:
Μήπως ο κατασκευαστής σου είναι λίγο μαλάκας;;; :a22::a22:

reinmeister
08/08/2005, 20:33
οτι σου ειπε ο λαστιχας ισχυει...

υ.γ. με 46 psi πισω πιτσιρικο, το οτι δεν εχεις τσακιστει ακομη ειναι ευχης εργον....ενας λογος που το λαστιχο εγινε ετσι ωφειλεται και σε αυτο....

σε race replica λαστιχο και δη dunlop σε τοσο ελαφρυ μηχανακι το 36 για πισω ειναι το max...και μπροστα εως 32...

να προσεχεις...

Xlitos
08/08/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Αν δεις μέσα στη χάραξη το λάστιχο είναι ok. οπότε δε παίζει το ενδεχόμενο "ραφή"... νομίζω...
Το πιθανότερο είναι να πάτησες κάτι πολύ, μα πολύ όμως, αιχμηρό, και να στο τσάκισε :sick:
Πάντως, δεν πρέπει να είναι και τόσο πρόσφατο.. Χθες μπορεί να το είδες, αλλά φαίνεται ότι έχει κάνει χιλιόμετρα σ΄αυτή την κατάσταση το λάστιχο...

Ας πούμε ότι πάτησα κάτι αιχμηρό.Το πάτησα πλαγιασμένος σε αριστερή;Το πάτησα στην ευθεία;Το πάτησα πλαγιασμένος σε δεξιά;(δες ξανά την σχισμή)Συχρόνως έκανα και σούζα και το μπροστινό έμεινε αλώβητο;Περίεργα πράγματα.. :confused:

Xlitos
08/08/2005, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οτι σου ειπε ο λαστιχας ισχυει...

υ.γ. με 46 psi πισω πιτσιρικο, το οτι δεν εχεις τσακιστει ακομη ειναι ευχης εργον....ενας λογος που το λαστιχο εγινε ετσι ωφειλεται και σε αυτο....

σε race replica λαστιχο και δη dunlop σε τοσο ελαφρυ μηχανακι το 36 για πισω ειναι το max...και μπροστα εως 32...

να προσεχεις...

Ωπα λάθος 42 εννοούσα(36μπροστά-42 πίσω).

Τι ρε συ Αντώνη;Οτι πάτησα λακούβα;Και πως έγινε έτσι;

36 πίσω;Με τον κατασκευστή να δίνει 42;;;;

sonic22
08/08/2005, 20:56
κατι που παρατηρω...

αν ηταν ραφη ή τελος παντον προβλημα στα ληνα η ζημια θα ξεκινουσε απο μεσα προς τα εξω.. εδω απο αυτα που βλεπουμε μιλαμε για ζημια απο εξω προς τα μεσα...

παντος ειναι πραγματι περιεργο...

ασε που αν ειχε απλα πεσει σε λακουβα (ή ειχε πατησει καποιο αιχμηρο "σηραμτοσχηνο" ας πουμε) η κατευθηνση του τραυματος θα επρεπε να ειναι απο πανω προς τα κατω (ή εστω καθετα) και οχι αναποδα οπως εδω... σαν να πηγενε με οπισθεν...

lalala
08/08/2005, 21:39
βρε Xlito...

μηπως κανενα κωλοπαιδο περασε και στο εκανε ετσι :confused: :confused: :confused: :confused: :mad: :mad: :mad: :eek:

anco
08/08/2005, 21:56
9000 !!!!!!!

Για semi slick.......


:eek:

Βλεπω εχει παει και πιστα......

AFTER
08/08/2005, 22:03
Εγω πιστευω οτι πατησες κανενα καπακι δρομου,ητανε μυτερο και δεν το καταλαβες!

Να λες και ευχαριστω που δεν επεσες!

Οπως και να'χει πηγαινε απο ενα βουλκανιζατερ να στο εξετασει!

Προτεινω στον Ακριβο στην Αλεξανδρας

idi
09/08/2005, 01:33
Χρήστο τα εφαγε τα ψωμιά του και τα έβγαλε τα λεφτα του... βαλε καινούριο

reinmeister
09/08/2005, 01:43
εχει συμβει και σε μενα το ιδιο μικρε...οποτε μην το παραψαχνεις...συμβαινει...

το θεμα πιεσεων ειναι τεραστιο...απλως αρκεσου στο γεγονος οτι οι προτεινομενες απο τον κατασκευαστη πιεσεις δεν ειναι πανακεια..εγω σκεψου,με το ιδιο λαστιχο στο cbr του φαδερ δουλευα σε στροφιλικι 30-32 μπρος πισω μετα απο απειρες δοκιμες...και ηταν μια χαρα....οι πιεσεις που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ ειναι οι μεγιστες που εχω ποτε χρησιμοποιησει κι αυτο υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες...με ακομη πιο μαλακα λαστιχα( DUNLOP D 208 GP ) εχω δουλεψει 28-30...και παντα αναφερομαι σε χρηση δρομου...

να τονισω εδω οτι αυτο το κανω ΕΓΩ και δεν το προτεινω σε κανεναν...καθε ενας πραττει κατα το δοκουν....

υ.γ. βαλε καινουρια λαστιχα....

batzio
09/08/2005, 10:26
Στην πρώτη φωτό φαίνεται ότι το αυλάκι που ξεκινάει στο κέντρο και λίγο αριστερά, από τη χαρακιά και μετά, έχει σχεδόν εξαφανιστεί!
Μήπως έκανες κανένα χοντρό μπλοκάρισμα του πίσω τροχού που συνεχίστηκε πάνω σε κάτι αιχμηρό;
Αν έχει ραφή σε εκείνο το σημείο και άνοιξε εγκάρσια είναι λίγο κουλό πάντως, ουσιαστικά δεν είναι ραφή, είναι σημάδι από το καλούπι.
Μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις λίγο με το πίσω φρένο..

Με παλαιότερο μηχανάκι είχε συμβεί και σε εμένα κάτι παρόμοιο, χαρακία με αρκετό βάθος, έβαζα και νεράκι να δω μήπως χάνει.
Ήταν όμως και στα δύο λάστιχα και όχι σε εντελώς ολόκληρο το πλάτος όπως σε εσένα.
Ποτέ δεν κατάλαβα πως ακριβώς έγινε.

GyPsy
09/08/2005, 11:43
Μπας και πέρασες καμια συρώμενη πόρτα και βρήκε στην κάτω λάμα?

Μήπως είναι απο cat-eyes πριν απο διόδια?

alex14
09/08/2005, 12:55
Κατι παρομοιο ειχα παθει και εγω και στα δυο λαστιχα και στο βουλκανιζατερ μου ειπαν οτι ειναι απο cat eyes.

:wave2:

Xlitos
09/08/2005, 12:58
Χμμμ...τώρα θυμήθηκα ότι πράγματι έφαγε πολλά εκούσια μπλοκαρίσματα το πίσω...οπότε μάλλον το μ@μησα.Κρίμα θα με βγάζαν για κανα μήνα ακόμα.

Επειδή δεν παίζουν φράγκα μπορώ να μετακινούμαι ήρεμα κι ωραία στην πόλη μέχρι να τ'αλλάξω ή να το κλείσω στο γκαράζ;

Xlitos
09/08/2005, 13:05
GyPsy και Alex παιζει χαλαρά να είναι απ'αυτό.Πάντως έστειλα e-mail στην Dunlop αλλά θ'αργήσουν να μου απαντήσουν.

batzio
09/08/2005, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Επειδή δεν παίζουν φράγκα μπορώ να μετακινούμαι ήρεμα κι ωραία στην πόλη μέχρι να τ'αλλάξω....

Χλωμό το κόβω..:p

Natassa
09/08/2005, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Χρήστο τα εφαγε τα ψωμιά του και τα έβγαλε τα λεφτα του... βαλε καινούριο

Σουστός.. Άντε, πιάσε καμιά δουλειά λέω εγώ κ άσε τα ερωτηματικά....:wave2: :wave2: :wave2:
Ν. :wacko:

SGrouts
10/08/2005, 15:26
Ή πάρε δανεικά από κάποιο συγγενή σου (από την αδερφή σου π.χ):D :D

Xlitos
11/08/2005, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SGrouts
Ή πάρε δανεικά από κάποιο συγγενή σου (από την αδερφή σου π.χ):D :D

μωρέ και δανεικά θα της πάρω και το σκράβερ..σκβάρερ..σκ..(πως λέγεται μωρέ η μαλακία; :lol: ) για να μετακινούμαι...αμ πως; :smokin:
όσο για το λάστιχο παιδιά συνεχίζω να παίρνω γνώμες και πολλοί λένε ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό.Αύριο θα πάρω σβάρνα τα βουλκανιζατέρια. :evil:

idi
23/08/2005, 15:50
πληροφοριακά....

στο 749 του Life_dab τα ιδια λαστιχα παρουσιαζουν ακριβώς το ιδιο ανατριχιαστικό θεαμα....

(ηταν και εκει ομως σε προχωρημένη φθορα προτου το παρουσιασουν)

Xlitos
23/08/2005, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πληροφοριακά....

στο 749 του Life_dab τα ιδια λαστιχα παρουσιαζουν ακριβώς το ιδιο ανατριχιαστικό θεαμα....

(ηταν και εκει ομως σε προχωρημένη φθορα προτου το παρουσιασουν)

Ω ρε γαμώτ... :sick: Τι γίνεται ρε πούστη μου; :mad:
Και ήθελα να βάλω τα ίδια,ήμουνα πολύ ικανοποιημένος αλλά να πανε να γαμηθούνε,αυτό δεν είναι φυσιολογικό και ας έχουν φθαρεί(τα δικά μου δεν έχουνε φθαρεί τελείως έχουνε λίγο ακόμα).
Τίποτα,δεν τα ξαναβάζω. :mad:

dimitris74
23/08/2005, 23:33
χρηστο αστα βουλκανιζατερια και πηγαινε απ ευθειας στον αντιπροσωπο να στο τσεκαρει

Xlitos
24/08/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris74
χρηστο αστα βουλκανιζατερια και πηγαινε απ ευθειας στον αντιπροσωπο να στο τσεκαρει

Διεύθυνση που θα βρω;

idi
24/08/2005, 20:44
νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να περιμενεις το Νικηφορο (Life_dab) να πατε μαζι (ερχεται Παρασκευη)

Μιλαμε σα να βλεπω το λάστιχο του! και το κανει σε δυο σημεια και απο τις δυο πλευρες μπροστα και απο την αλλη πλευρα του ελαστικού (διαγωνίως)

Xlitos
24/08/2005, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να περιμενεις το Νικηφορο (Life_dab) να πατε μαζι (ερχεται Παρασκευη)

Μιλαμε σα να βλεπω το λάστιχο του! και το κανει σε δυο σημεια και απο τις δυο πλευρες μπροστα και απο την αλλη πλευρα του ελαστικού (διαγωνίως)

Σωστός,μόλις του στειλα pm.
Πφφφ...να δω πως θα δικαιολογήσουν τ'αδικαιολόγητα.

Α ξέχασα να πω ότι το λάστιχο μου πλεον χάνει αέρα.Το πρωι το φουσκώνω στα 40psi,το βράδυ έχει πέσει στα 20psi... :bigcry:

stokos
25/08/2005, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Βλεπω εχει παει και πιστα......
ΔΕΝ έχει πάει πίστα με αυτά τα λάστιχα.
Στους δρόμους τα κατάντησε έτσι ....... το αρχίδι.


Βλήτε, ήθελα να πιστεύω ότι το έπαθες από κάποιο αντικείμενο ή φρεάτιο στον δρόμο.
Ύστερα από αυτό που έγραψε ο idi, μπαίνω σε σκέψεις, μιας και τα λάστιχα τα έχω στα υπ΄όψιν. Προσπάθησε να έρθεις σε επαφή με αυτόν τον Νικηφόρο (αν δεν μπορείς, ας σε βοηθήσει ο idi) και πήγαινε το γρηγορότερο στον αντιπρόσωπο, πριν αναγκαστείς να το αλλάξεις. (έχω την αμυδρή εντύπωση ότι είναι ο Χ. Τασούλης)
Από την πρώτη στιγμή που με το είχες δείξει, θυμήθηκα ένα τεστ (περσινό ή προπέρσινο) με 600άρια του 0-300, στο οποίο όλα τα μηχανάκια φορούσαν Dunlop και τα περισσότερα παρουσίασαν πρόβλημα παρόμοιο με το δικό σου. (αν τα θυμάται κάποιος καλύτερα, τον παρακαλώ να συμπληρώσει)
Δεν ήθελα να το συνδιάσω, αλλά πλέον ...... αν όντως ίσχύει, τότε έχουμε να κάνουμε με ελλατωματικό μοντέλο ελαστικών.

Tropeas
25/08/2005, 10:23
Είναι ασχημα συμπεριφερόμενο λάστιχο ειδικά σε αυτήν την κατάσταση και τρώγεται γρήγορα μονόπατα στο κέντρο έτσι και λογω φρεναρισμάτων με το πίσω αλλά και με συνεχόμενες γρήγορες σπιναριστές εκκινήσεις....

Το ξέρω απο εμπειρία, δανείσου και το συντομότερο με καινούριο λάστιχο.