PDA

View Full Version : Ρυθμιση αναρτησης (πρωτοτυπο...)



menelaos46
22/04/2011, 14:19
Μιας και μολις μπηκε αναρτηση στο μηχανακι μου λεω να σας βαλω ενα Πασχαλινο προβληματισμο....

Πως ξεκιναμε να ρυθμισουμε???

Το αμορτισερ ειναι wp competition.

Αρχικα με προβληματιζει η ρυθμιση ηψους. Θα ξεκινησω απο τη στανταρ θεση
εχω επιλογη ως και 1.5 ποντο θα εχει διαφορα αισθητη???

Προτεινομενο sag δεν εχω βρει ακομη και δε ξερω απο που να ξεκινησω ????

Επειτα μενουν οι αποσβεσεις....
Απο ποια θεση ξεκιναμε να παιζουμε????
και ποση μεγιστη διαφορα πρεπει να εχει η αργη απο τη γρηγορα????

Αυτα τα λιγα, εχουμε μαυρα μεσανυχτα γενικοτερα..


Υ.Γ.1 το μπροστινο μου μου αρεσει πολυ ως εχει ασχετως αν χρειαστει να το αλλαξω αργοτερα
Υ.Γ.2 δε θελω πληροφοριες απο αλλα σαιτ αλλα απο εμπειρια (αυτα μπορω να τα βρω και μονος μου αλλα δε βγαζεις ακρη)

Corvo
22/04/2011, 14:23
δεν ξερω αν το εχεις δει αυτο το θεμα ή αν μπορει να σε βοηθησει απλα το βαζω σε περιπτωση που δεν το εχεις δει

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44007&perpage=15&pagenumber=1

menelaos46
22/04/2011, 14:31
δεν ξερω αν το εχεις δει αυτο το θεμα ή αν μπορει να σε βοηθησει απλα το βαζω σε περιπτωση που δεν το εχεις δει

Το εχω διαβασει αυτο που θελω απαντησεις απο καποιον που εχει εμπειρια ο ιδιος σε δικη του μοτο με τετοιο αμορτισερ.

Επισης το αμορτισερ εχει και αρνητικο 1.5cm νομιζω ειναι λιγο μπερδεμα για μενα τουλαχιστον, ασε που αλλο sag δινει ο καθ'ενας....

Corvo
22/04/2011, 14:34
οκ απλα ειπα μηπως σε βοηθησει



δυστυχως αλλη εμπειρια δεν εχω να σε βοηθησω εγω

καλη επιτυχια ομως
:wave2:

:beer: :beer:

OldMan
26/04/2011, 10:28
Να κάνουμε πως δεν το είδαμε λες..?? :confused:

sniper
26/04/2011, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να κάνουμε πως δεν το είδαμε λες..?? :confused:

Χαλαρά όμως!

:smokin:

menelaos46
26/04/2011, 18:16
Αντε
δωστε μου κατι να αρχισω να βασανιζομαι....

Allst@rf
26/04/2011, 18:43
κάποτε είχε δώσει δώρο το ΡΒ μαζί με ένα τεύχος το ,ένα βιβλιαράκι που είχε τον τίτλο "το εγχειρίδιο της ανάρτησης"...

Εκεί λοιπόν λέει ότι το προτεινόμενο νούμερο διαφοράς στατικόυ με δυναμικό sag είναι 35-45 mm.

Το συγκεκριμένο εγχειρίδιο έχει ρυθμίσεις για αρκετές μότο ,και εχω την εντύπωση ότι έχει και τη δίκη σου μέσα.

Αν θες του ρίχνω μια μάτια και σου πόσταρω τις ρυθμίσεις.

Αν πάλι θες σου το κάνω μια κοπια και στην πρώτη ευκαιρία στο δίνω.

Ένα πολύ σημαντικό τιπ του βιβλίου λέει ότι οποιαδήποτε ρύθμιση κάνεις πρέπει να την κανείς μια-μια και όχι όλες μαζί...

TROOPER
27/04/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κάποτε είχε δώσει δώρο το ΡΒ μαζί με ένα τεύχος το ,ένα βιβλιαράκι που είχε τον τίτλο "το εγχειρίδιο της ανάρτησης"...

Εκεί λοιπόν λέει ότι το προτεινόμενο νούμερο διαφοράς στατικόυ με δυναμικό sag είναι 35-45 mm.

Το συγκεκριμένο εγχειρίδιο έχει ρυθμίσεις για αρκετές μότο ,και εχω την εντύπωση ότι έχει και τη δίκη σου μέσα.

Αν θες του ρίχνω μια μάτια και σου πόσταρω τις ρυθμίσεις.

Αν πάλι θες σου το κάνω μια κοπια και στην πρώτη ευκαιρία στο δίνω.

Ένα πολύ σημαντικό τιπ του βιβλίου λέει ότι οποιαδήποτε ρύθμιση κάνεις πρέπει να την κανείς μια-μια και όχι όλες μαζί...

ειχε δωσει το PlayBoy τετοιο ενθετο ???

:eyepop: :eyepop:

:lol: :lol: :lol:

OldMan
27/04/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κάποτε είχε δώσει δώρο το ΡΒ μαζί με ένα τεύχος το ,ένα βιβλιαράκι που είχε τον τίτλο "το εγχειρίδιο της ανάρτησης"...
Χωρίς ίχνος πλάκας..

Δεν έχω ξανασυναντήσει τόσα μαζεμένα λάθη και λαμακίες σε τόσο μικρό έντυπο ..!!

Δεν κατάλαβα ποια προέρχονται από τον Braxton, ποια από τον μεταφραστή και ποια είναι τυπογραφικά λάθη, αλλά θέλω να δηλώσω υπεύθυνα και ενυπόγραφα ότι το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ...!!! :smokin:


Υ.Γ.
Στην διάθεση οποιουδήποτε για περαιτέρω συζήτηση οποιουδήποτε επί μέρους τμήματος του εν λόγω εγχειριδίου ... :wave2:

nktR
27/04/2011, 12:33
για το sag 3-4 cm για χρήση δρόμου και 2,5 έως 3,5 για χρήση πίστας.
Για να ρυθμίσεις sag ανοίγεις όλα τα ρυθμιστικά (αποσβέσεις) αριστερόστροφα στο -off (2 ρυθμιστικά πάνω και ένα μαύρο δακτυλίδι πλαστικό κάτω)
Για να ρυθμίσεις τις αποσβέσεις ξεκίνα από τη μέση των ρυθμίσεων, κάνε μία βόλτα το μοτό να ζεσταθεί το αμορτισέρ=λάδι και ρύθμισέ το ζεστό. Ως συνήθως το πίσω εάν είναι μτχ. το σώμα ακούει προς το τέλος από -4 έως και -1 από τέρμα σφικτό. Εάν είναι καινούργιο ακούει λίγο πιο πάνω. Εάν έχει γίνει και revalving μπορεί να δουλεύει και -8 έως και -10 από τέρμα σφικτό. Πρέπει να επιστέφει ομαλά και όχι γρήγορα. Το ομαλά ορίζεται ως προοδευτικά αλλά και όχι να αγκομαχά για να επανέλθει.

Αυτά
ελπίζω να σε βοήθησα

καλές ρυθμίσεις

δες και εδώ για το sag

ρύθμιση sag (http://www.sportrider.com/tech/146_9508_technicalities_suspension_springs/index.html)

sapila racing
27/04/2011, 12:36
Μενέλαε όλα εξαρτώνται από το μηχανάκι την χρήση και τον αναβάτη για την ρύθμιση του αμορτισέρ.
Αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για το GSXR600 που τρέχεις αγώνες, οπότε και οι ρυθμίσεις θα είναι αντίστοιχες.
Δεν ξέρω πόσο θα είναι καλό να το ψηλώσεις πίσω η να το χαμηλώσεις μπροστά κλπ, αυτό η θα το βρείς εσύ, η θα ψάξεις data για το συγκεκριμένο σε χρήση πίστας.
Πες τι μοντέλο είναι ακριβώς μήπως βρεθούν έτοιμες πληροφορίες.
Για το sag ακολούθα τα προτεινόμενα αρχικά settings όπως και για τις αποσβέσεις. Για αποσβέσεις οταν δοκιμάζεις αλλαγές να μηγαίνεις ενα ενα κλίκ κα να σημειώνεις τι βλέπεις.
Δεν ξέρω τι οδηγίες έχει ςοτ WP οταν το αγοράζεις, διάβασέ το καλά πάντως.
Κοίτα κι ενα γενικό μάνιουαλ Ohlins.

http://www.ohlins.com/Products/OwnersManuals/OM_07241-02.pdf

:beer:

sapila racing
27/04/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
για το sag 3-4 cm για χρήση δρόμου και 2,5 έως 3,5 για χρήση πίστας.
Για να ρυθμίσεις sag ανοίγεις όλα τα ρυθμιστικά (αποσβέσεις) αριστερόστροφα στο -off (2 ρυθμιστικά πάνω και ένα μαύρο δακτυλίδι πλαστικό κάτω)
Για να ρυθμίσεις τις αποσβέσεις ξεκίνα από τη μέση των ρυθμίσεων, κάνε μία βόλτα το μοτό να ζεσταθεί το αμορτισέρ=λάδι και ρύθμισέ το ζεστό. Ως συνήθως το πίσω εάν είναι μτχ. το σώμα ακούει προς το τέλος από -4 έως και -1 από τέρμα σφικτό. Εάν είναι καινούργιο ακούει λίγο πιο πάνω. Εάν έχει γίνει και revalving μπορεί να δουλεύει και -8 έως και -10 από τέρμα σφικτό. Πρέπει να επιστέφει ομαλά και όχι γρήγορα. Το ομαλά ορίζεται ως προοδευτικά αλλά και όχι να αγκομαχά για να επανέλθει.

Αυτά
ελπίζω να σε βοήθησα

καλές ρυθμίσεις

δες και εδώ για το sag

ρύθμιση sag (http://www.sportrider.com/tech/146_9508_technicalities_suspension_springs/index.html)

Ο Νίκος εχει κληρονομικό χάρισμα, αναρτησιολογίας αποσβεσολογίας! Δεν κάνω πλάκα.
Ακουσέ τον!! :wave2:

menelaos46
27/04/2011, 12:40
για το sag 3-4 cm για χρήση δρόμου και 2,5 έως 3,5 για χρήση πίστας.


2,5 με 3cm θα μετρησω. Σε αυτο θα αφαιρεσω 1,5 cm η θα το μετρησω ως εχει???
Το λεω αυτο γιατι μου ειπαν οτι εχει -1,5 ποντους στο sag το αμορτισερ...


Επισης με τη ρυθμιση ηψους τι προτεινεις?? το εχω βαλει πανω τερμα χαμηλο και εχω 1.5 ποντους να το σηκωσω απο πισω...
Αυτο ειναι σαν να αλλαζω τη γεωμετρια οπως οταν κατεβαζεις το μπροστινο???
Αν αλλαξω τη γεωμετρια ομως δε θα εχει επιδραση και στις ρυθμισεις μου???
Αρα πρεπει να ξεκινησω πρωτα απο κει ετσι??

menelaos46
27/04/2011, 12:47
Ο Νίκος εχει κληρονομικό χάρισμα, αναρτησιολογίας αποσβεσολογίας! Δεν κάνω πλάκα. Ακουσέ τον!!

Αν ο Νικος εχει κληρονομικο χαρισμα τοτε μαλλον 29 του μηνα θα το εξασκησει.....

:wave2:

sapila racing
27/04/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
2,5 με 3cm θα μετρησω. Σε αυτο θα αφαιρεσω 1,5 cm η θα το μετρησω ως εχει???
Το λεω αυτο γιατι μου ειπαν οτι εχει -1,5 ποντους στο sag το αμορτισερ...


Επισης με τη ρυθμιση ηψους τι προτεινεις?? το εχω βαλει πανω τερμα χαμηλο και εχω 1.5 ποντους να το σηκωσω απο πισω...
Αυτο ειναι σαν να αλλαζω τη γεωμετρια οπως οταν κατεβαζεις το μπροστινο???
Αν αλλαξω τη γεωμετρια ομως δε θα εχει επιδραση και στις ρυθμισεις μου???
Αρα πρεπει να ξεκινησω πρωτα απο κει ετσι??

Το να σηκώνεις πίσω το κάνει να στρίβει πιο εύκολα, αλλά και πιο νευρικό γενικά, όπως οταν κατεβάζεις το μπροστινό.
Ομως το κατέβασμα του μπροστινού, μπορεί να σου μειώσει τα περιθώρια κλίσης ενώ το σήκωμα του πίσω όχι.
Οτι σου πεί ο Νίκος να κάνεις, είναι γνώστης του θέματος και παει πολύ γρήγορα στην πίστα. :winka:

nktR
27/04/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Δεν ξέρω τι οδηγίες έχει ςοτ WP οταν το αγοράζεις, διάβασέ το καλά πάντως.

Μενέλαε όλα εξαρτώνται από το μηχανάκι την χρήση και τον αναβάτη για την ρύθμιση του αμορτισέρ. Αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για το GSXR600 που τρέχεις αγώνες, οπότε και οι ρυθμίσεις θα είναι αντίστοιχες. Δεν ξέρω πόσο θα είναι καλό να το ψηλώσεις πίσω η να το χαμηλώσεις μπροστά κλπ, αυτό η θα το βρείς εσύ, η θα ψάξεις data για το συγκεκριμένο σε χρήση πίστας. Πες τι μοντέλο είναι ακριβώς μήπως βρεθούν έτοιμες πληροφορίες. Για το sag ακολούθα τα προτεινόμενα αρχικά settings όπως και για τις αποσβέσεις. Για αποσβέσεις οταν δοκιμάζεις αλλαγές να μηγαίνεις ενα ενα κλίκ κα να σημειώνεις τι βλέπεις.

:beer: [/B]

αυτό ακριβώς
εάν έχεις μάνιουαλ της ανάρτησης διάβασέ το σαν ευαγγέλιο.
Ξεκίνα με τη γεωμετρία της μοτό όπως πρέπει να είναι stock.
Βάλε το μπροστινό εκεί που το έχει ο κατασκευαστής στο σωστό ύψος σε σχέση με τις πλάκες.
Βγάλε το στοκ αμορτισέρ και πέρασε τις βίδες στις τρύπες του αμορτισέρ και μέτρα το ύψος της εργοστασιακής ανάρτησης πχ 320 mm (32 εκ.) και μέτρα και το WP και ρύθμισέ το και αυτό 32εκ. Ξεκίνα από το stock ύψος και αναλόγως πειράζεις (το νιώθεις αργό και απρόθυμο να στρίψει σηκώνεις την ανάρτηση το βλέπεις καλό το αφήνεις ως έχει). Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι ότι το ύψος που σηκώνεις ή κατεβάζεις την πίσω ανάρτηση είναι περίπου 3 πλάσιο σε σχέση με το μπροστινό σου. Δηλ. σηκώνεις 3 χιλιοστά πίσω = είναι σα να κατέβασες τα καλάμια 9 χιλ. σε σχέση με την πλάκα του τιμονιού.
Οπότε το max που μπορείς κατ΄εμέ να σηκώσεις το πίσω είναι παρατραβηγμένα τα 3 χιλ. για 600cc μοτό, στα 1000cc είσαι ακόμα πιο φειδωλός (το tank slapping εμφανίζεται με τη μία)
Αλλά ας το ξεκινήσω σωστά το θέμα, τι μοτό και μοντέλο έχεις ?

Το αμορτισέρ που έχεις είναι αυτό ? 1508.0347.A / τον κωδικό τον γράφει στην πάνω πλευρά με χαραγμένα γράμματα

ως προς το αρνητικό το συμπεριλαμβάνεις μέσα στη μέτρηση

:wave2:

menelaos46
27/04/2011, 13:38
Το αμορτισερ δε το εχω μπροστα μου....

Την Παρασκευη θα ασχοληθω με sag και αποσβεσεις. Κυριως με sag ομως.

Οι τιμες που βρηκα ειναι 5-15 στατικο 25ως 35 δυναμικο

με το αρνητικο θα εχουμε ενα μπερδεμα καθως θελει εμπειρια στο μετρημα.


Βγάλε το στοκ αμορτισέρ και πέρασε τις βίδες στις τρύπες του αμορτισέρ και μέτρα το ύψος της εργοστασιακής ανάρτησης πχ 320 mm (32 εκ.) και μέτρα και το WP και ρύθμισέ το και αυτό 32εκ. Ξεκίνα από το stock ύψος και αναλόγως πειράζεις (το νιώθεις αργό και απρόθυμο να στρίψει σηκώνεις την ανάρτηση το βλέπεις καλό το αφήνεις ως έχει). Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι ότι το ύψος που σηκώνεις ή κατεβάζεις την πίσω ανάρτηση είναι περίπου 3 πλάσιο σε σχέση με το μπροστινό σου. Δηλ. σηκώνεις 3 χιλιοστά πίσω = είναι σα να κατέβασες τα καλάμια 9 χιλ. σε σχέση με την πλάκα του τιμονιού.

Το wp ειναι σιγουρα πιο μακρυ 1cm τουλαχιστον και το μηχανακι μου ειναι χαμηλομενο μπροστα 5 χιλιοστα.
1 χιλιοστο πισω =3 χιλιοστα στη σελα αυτο μου ειπαν κι εμενα αλλα θα το αφησω ως εχει προς το παρον στη στανταρ θεση

Το εχω βαλει πανω ετσι...

nktr gsxr 600 k8 ειναι το μηχανακι αλλα ειναι Σερρες μαζι με το αμορτισερ οποτε δε μπορω να δω κατι αλλο.

Κωστα ευχαριστω φιλε αλλα δε θελω γενικες ρυθμισεις...

Περισσοτερο ψαξιμο απο το ΣΚ και μετα.


Υ.Γ. Οι πληροφοριες αυτες προηλθαν απο ανθρωπο που ασχολειται χρονια με αγωνες και μονο με wp αμορτισερ (ειναι η δουλεια του) οποτε θεωρουνται ορθες απο μενα τουλαχιστον...

nktR
27/04/2011, 14:01
κοίτα, το αρνητικό sag δεν το μετράγαμε στις ρυθμίσεις.
Δηλαδή ρυθμίζαμε το δυναμικό sag σύνολο 4 έως 4,5 cm και αφαιρούσαμε το αρνητικό -1,5 και είμασταν μέσα στο εύρος των ρυθμίσεων 2,5 έως 3 για χρήση πίστας.
Το μόνο που με προβλημάτιζε με αυτό το πλούσιο αρνητικό sag ήταν ότι σε αλλαγές οδοστρώματος με διαφορά στο ύψος της ασφάλτου το αρνητικό sag με αυτές τις τιμές μου δημιουργούσε ταλαντώσεις από το πίσω ενώ μειώνοντας το νούμερο του sag, προφορτίζοντας δηλ. το ελατήριο, σταμάτησαν οι ταλαντώσεις και επανερχόταν σωστά.

menelaos46
27/04/2011, 15:04
Δηλαδή ρυθμίζαμε το δυναμικό sag σύνολο 4 έως 4,5 cm και αφαιρούσαμε το αρνητικό -1,5 και είμασταν μέσα στο εύρος των ρυθμίσεων 2,5 έως 3 για χρήση πίστας. Το μόνο που με προβλημάτιζε με αυτό το πλούσιο αρνητικό sag ήταν ότι σε αλλαγές οδοστρώματος με διαφορά στο ύψος της ασφάλτου το αρνητικό sag με αυτές τις τιμές μου δημιουργούσε ταλαντώσεις από το πίσω ενώ μειώνοντας το νούμερο του sag, προφορτίζοντας δηλ. το ελατήριο, σταμάτησαν οι ταλαντώσεις και επανερχόταν σωστά.

Μου ειπαν να μη το μετρησω ετσι, να μη το βγαλω δηλαδη 4.5-1.5 αλλα να προσπαθησω εμπειρικα να σηκωνω την ουρα ως εκει που αρχιζει το αρνητικο (εμπειρικα μπορεις να το καταλαβεις αφου κανει ενα "σκαλοπατι"). Ωστοσο δε ξερω αν εχει διαφορα εγω θα το μετρησω και με τους δυο τροπους, και με αυτον που λες εσυ δηλαδη.
Οσο για της αλλαγες οδοστροματος αυτο ειναι για αργοτερα θα το λαβω υπ'οψην ομως...
Ευχαριστω!:wave2:

Allst@rf
27/04/2011, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χωρίς ίχνος πλάκας..

Δεν έχω ξανασυναντήσει τόσα μαζεμένα λάθη και λαμακίες σε τόσο μικρό έντυπο ..!!

Δεν κατάλαβα ποια προέρχονται από τον Braxton, ποια από τον μεταφραστή και ποια είναι τυπογραφικά λάθη, αλλά θέλω να δηλώσω υπεύθυνα και ενυπόγραφα ότι το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ...!!! :smokin:


Υ.Γ.
Στην διάθεση οποιουδήποτε για περαιτέρω συζήτηση οποιουδήποτε επί μέρους τμήματος του εν λόγω εγχειριδίου ... :wave2:


respect γέροντα...

δεν ήθελα να το παίξω έξυπνος ,αλλά μάλλον δεν χρειαζόταν να πόσταρω κιόλας αφού τα εχω διαβάσει λάθος ,άθελά μου βέβαια...

Παντος στο συγκεκριμένο εγχειρίδιο υπάρχουν και ρυθμίσεις από τον Μπουστα για τις σέρρες...

Μενέλαε δε τρέχει τίποτα ,ποσταρα τη μαλακια μου μήπως και βοηθήσει...


Άντε προχωράτε το θέμα μήπως και ανοίξω λίγο τα στραβά μου...

:beer:

Allst@rf
27/04/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χωρίς ίχνος πλάκας..

Δεν έχω ξανασυναντήσει τόσα μαζεμένα λάθη και λαμακίες σε τόσο μικρό έντυπο ..!!

Δεν κατάλαβα ποια προέρχονται από τον Braxton, ποια από τον μεταφραστή και ποια είναι τυπογραφικά λάθη, αλλά θέλω να δηλώσω υπεύθυνα και ενυπόγραφα ότι το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ...!!! :smokin:


Υ.Γ.
Στην διάθεση οποιουδήποτε για περαιτέρω συζήτηση οποιουδήποτε επί μέρους τμήματος του εν λόγω εγχειριδίου ... :wave2:



respect γέροντα...

δεν ήθελα να το παίξω έξυπνος ,αλλά μάλλον δεν χρειαζόταν να πόσταρω κιόλας αφού τα εχω διαβάσει λάθος ,άθελά μου βέβαια...

Παντος στο συγκεκριμένο εγχειρίδιο υπάρχουν και ρυθμίσεις από τον Μπουστα για τις σέρρες...

Μενέλαε δε τρέχει τίποτα ,ποσταρα τη μαλακια μου μήπως και βοηθήσει...


Άντε προχωράτε το θέμα μήπως και ανοίξω λίγο τα στραβά μου...

:beer: