PDA

View Full Version : Ποιο είναι το πιο άνετο;



zeos
22/04/2011, 16:53
Ποιο είναι το πιο άνετο για...συνεπιβάτη; Και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.

Η γυναίκα μου έχει κάποιο πρόβλημα στον αυχένα και δεν πρέπει να ανεβαίνει και πολύ σε μηχανή. Έλα, όμως, που τις λατρεύει και γουστάρει με τρέλα τις βόλτες μ' αυτές. Κι επειδή απ' τη μία το Harley που έχω είναι απαγορευτικό για τον αυχένα της, απ' την άλλη το 200άρι σκούτερ μου με τη 12άρα πίσω δεν είναι αρκετά άνετο και δεν είναι για παραέξω, ψάχνω ένα σκούτερ 300 ή 400 κ.εκ που να είναι, όμως, άνετο! Δεν με απασχολούν ΚΑΘΟΛΟΥ οι επιδόσεις, ούτε αν θα πλαγιάζει πολύ, ούτε αν θα είναι βάρκα-γυαλό. Αυτό που θέλω είναι να απορροφά όσο γίνεται περισσότερο τις ανωμαλίες από τις δρομάρες μας. Και για να δυσκολέψω λίγο την εξίσωση, θέλω να χωρά κάτω από τη σέλα ένα full-face κράνος και να μην ξεπερνά τις 6000 ευρώ (γιατί με 8000 παίρνω Burgman 400 ή κάτι αντίστοιχο και η συζήτηση δεν έχει νόημα

:) )

nikos_abel
22/04/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeos
Ποιο είναι το πιο άνετο για...συνεπιβάτη; Και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.

... να απορροφά όσο γίνεται περισσότερο τις ανωμαλίες από τις δρομάρες μας....

:) )

Δυστυχώς, αν θες σκούτερ θα δυσκολευτείς. Ανωμαλίες -> μεγάλοι τροχοί.

Κοίτα κανά μπεβερλυ...

Corvo
22/04/2011, 17:21
ισως nexus 250 ή καποιο μεγαλυτερο

:beer:

ποπαϋ
22/04/2011, 19:57
μεταχειρισμένο yamaha t max 500 και είσαι ok!

zeos
22/04/2011, 20:11
Μεταχειρισμένο δεν παίζει με τίποτα...

Και, όντως, οι μεγάλοι τροχοί δείχνουν να είναι μονόδρομος οπότε περιορίζονται οι επιλογές για κάτι που χωράει full-face κράνος από κάτω. Είχε έρθει στη δουλειά μου ένας τεχνικός με SYM Citycom και από κάτω χώρεσε κανονικά το κράνος.

Πάντως, και ο συνδυασμός 15άρα μπροστά με 14άρα πίσω δεν είναι αρκετά άνετος; Μιλάω για Peugeot Satelis και Kymco Xciting...

gixxerpap
22/04/2011, 20:34
βγάζεις απο τις επιλογές σου όλα τα piaggio! η ανάρτηση τους είναι πολύ ''ξερή'' για τους ελληνικούς δρόμους και γι αυτό απαγορευτική όταν υπάρχει πρόβλημα.

θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στο kymco downtown, το οποίο αν και με μικρούς τροχούς έχει αξιοπρεπείς αποσβέσεις. Η σέλα του έχει αρχοντικές διαστάσεις και για τους δύο, χωρά απο κάτω 2 full face κράνη, έχει το πιο δυνατό μοτέρ στην κατηγορία των 300 κυβικών, οπότε μπορεί να σας ταξιδέψει άνετα σε διαδρομές 150+ χιλιομέτρων και κοστίζει καινούργιο σχεδόν €5000, ή €5300 με abs.
η κεντρική αντιπροσωπεία το διαθέτει για test ride και σίγουρα θα βρείς ένα μεταχειρισμένο για να γλιτώσεις μερικά χρήματα

ns1982
25/04/2011, 01:37
Άν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα μπορείς να πάρεις ένα σκούτερ που σου αρέσει και να του βάλεις εσύ ότι ανάρτηση σε βολεύει γιατί συνήθως όλα τα megascooter έχουν λίγο σκληρή ανάρτηση

Με τα χιλιόμετρα που πιάνουν τα 300άρια ή μεγαλύτερα είναι αναγκαία η σταθερότητα ειδικά σε scooter

panos1050
28/04/2011, 02:38
kymco xciting 250 , 500