PDA

View Full Version : yamaha r6 2007 ρύθμιση μείγματος



skouf26
23/04/2011, 22:27
Έκανα βλακεία !
έχω πειράξει τα μείγματα των κυλίνδρων μέσα από το κοντέρ! μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι τα σωστά για να τα βάλω?

vaska
23/04/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από skouf26
Έκανα βλακεία !
έχω πειράξει τα μείγματα των κυλίνδρων μέσα από το κοντέρ! μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι τα σωστά για να τα βάλω?


:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:

Γίνεται αυτό???? Δλδ σε αφήνει να πειράξεις χαρτογράφηση??? ή απλά έχεις επιλογες για τύπο αδήγησης, τούρινκ, σπορτ ή ότι άλλο???

skouf26
23/04/2011, 22:36
Ναι μπαίνεις και ρυθμίζεις το μείγμα του κάθε κυλίνδρου

Τα έχω βάλει όλα στο 3 αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή ρύθμιση

πάει μέχρι το 6

Allst@rf
23/04/2011, 22:41
λογικα πρέπει να υπάρχει συνδυασμός για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

Ή το μπερδεύω με τα κινητά;
confused:

Τι διάλο ,Jerremy Βurges την είδες;

vaska
23/04/2011, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από skouf26
Ναι μπαίνεις και ρυθμίζεις το μείγμα του κάθε κυλίνδρου

Τα έχω βάλει όλα στο 3 αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή ρύθμιση

πάει μέχρι το 6

Ρε φίλε μου ακούγεται ολίγον κουφό να μπορείς να ρυθμίσεις το μείγμα του κάθε κυλίνδρου. Και σε τι ωφελεί αυτό, να έχεις ξεχωριστά μείγματα στους κυλίνδρους.

Θα γκουγκλίσω λίγο και θα σε πω αν βρω κάτι

Allst@rf
23/04/2011, 23:05
εχω την εντύπωση ότι δεν είναι καμία ρύθμιση που επιφέρει τρομερές αλλαγές...πιστεύω ότι είναι κάτι σαν μικρόρύθμιση ...

Εξάτμιση έχει το μηχανάκι;ελεύθερη εννοώ;

skouf26
23/04/2011, 23:10
Όχι μαμά το έχω

Allst@rf
23/04/2011, 23:15
οπότε τα έχει όλα πάνω ...

Και λ και καταλύτη...

Χμ,χμ...

Γνώμη μου είναι ότι δε τρέχει τίποτα...

Θα καταλάβει ο εγκέφαλος ότι δεν χρειάζεται το περισσεύουμενο μείγμα και θα επαναπρογραμματισει μόνο του τις παραμέτρους...

Άσε που πιστεύω ότι δεν έγινε και καμία τρομερή αλλαγή...

Βέβαια εγώ ταξιτζής είμαι με πτυχίο μηχανικού ηλεκτρονικού...

Οπότε από τρίτη μια βόλτα στο μάστορα δε θα βλάψει...

skouf26
24/04/2011, 00:00
Βασικά αν έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο, μπορώ να γράψω την διαδικασία, για να δει τι ρυθμίσεις έχει το δικό του και να μου τις πει για να τις βάλω και γω

jpag
24/04/2011, 00:36
καθε μηχανακι εχει τη δικη του ρυθμιση οποτε μην βρεις αλλο 6αρι και βαλεις τα ιδια
για να το κανεις σωστα νομιζω οτι δεν αποφευγεις την καυσαναληση

joker-R6
24/04/2011, 10:36
exw ena r6 2009 gia pes mou pws to ekanes auto??

skouf26
24/04/2011, 11:22
Έχεις πατημένα τα select και reset και ανοίγεις τον διακόπτη
Τα κρατάς πατημένα ώσπου να βγάλει στην οθόνη DIAG
Στη συνέχεια πατάς select και σου δείχνει Co που είναι οι κύλινδροι
Μετά πατάς reset και select μαζί για να μπεις και σου βγάζει τον C1
Για να τον ρυθμίσεις ξανά πατάς reset και select μαζί και σου δείχνει που είναι η ρύθμιση του
Με το select ανεβάζεις και με το reset κατεβάζεις τα νούμερα
Για να βγεις πατάς και τα δυο μαζί πάλι reset και select οπότε μετά σου δείχνει πάλι C1
Και από εκεί με το select επιλεγείς τον επόμενο κύλινδρο
Μόλις τελειώσεις κλείνεις τον διακόπτη και είσαι οκ


Απλά θα ήθελα αν μπορείς να δεις τι ρύθμιση έχει το δικό σου, για να μου πεις ,για να ξέρω πάνω κάτω τι έχω κάνει ,γιατί τα έχω βάλει όλα στο 3 και δεν ξέρω αν πρέπει να είναι έτσι ,η ο κάθε κύλινδρος να έχει διαφορετική ρύθμιση

faraway
24/04/2011, 15:13
Mη βάλεις ρυθμίσεις από άλλο μηχανάκι . Το πιθανότερο είναι να έχεις πειράξει το idle fuel trim , που ρυθμίζει τα καυσαέρια CO στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές , σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή .

Μικρό το κακό , αν είναι αυτό , σε έβαλε ο διάολος βέβαια ....αν δεν θυμάσαι που ήταν οι ρυθμίσεις πριν για να τις επαναφέρεις ,μετά καυσανάλυση .:smilea:

Βέβαια μπορεί να λέω και μπούρδες , και να φάω το κράξιμο μου από κανέναν ειδήμων , αλλά είμαι τολμηρός !!!:lol: :lol:

TROOPER
24/04/2011, 22:30
παμε τεχνικα μηπως και τα παλικαρια απο κει εχουνε περισσοτερα να πουνε.

OldMan
26/04/2011, 10:41
Εχουν αρκετά να πούνε για το τομάρι σου ... :smokin:

reinmeister
26/04/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από skouf26
Έκανα βλακεία !
έχω πειράξει τα μείγματα των κυλίνδρων μέσα από το κοντέρ! μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι τα σωστά για να τα βάλω?

καθε μηχανακι εχει τα δικα του απο εργοστασιο ,οποτε δεν σου κανουν απο καποιο αλλο...

η συγκεκριμενη ρυθμιση οπως σου προειπαν ρυθμιζει το μονοξειδιο του ανθρακα στο ρελαντι και τις χαμηλες και κακως τα πειραξες μια και απο πλευρας αποδοσης δεν κανουν τιποτα...τσαμπα αλογα δεν υπαρχουν αγορινα...τσαμπα κακο δουλεμα ομως ,παντα...

sniper
26/04/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
....
η συγκεκριμενη ρυθμιση οπως σου προειπαν ρυθμιζει το μονοξειδιο του ανθρακα στο ρελαντι και τις χαμηλες και κακως τα πειραξες μια και απο πλευρας αποδοσης δεν κανουν τιποτα.........

Ερώτηση αδαούς : Αν δεν κάνουν τίποτα, γιατί σε αφήνει ο κατασκευαστής να τα πειράξεις;

Cpt. Haddock
26/04/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ερώτηση αδαούς : Αν δεν κάνουν τίποτα, γιατί σε αφήνει ο κατασκευαστής να τα πειράξεις;

Για να νομιζεις οτι κανεις κατι :lol:

reinmeister
26/04/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ερώτηση αδαούς : Αν δεν κάνουν τίποτα, γιατί σε αφήνει ο κατασκευαστής να τα πειράξεις;

για να μπορεις να διορθωσεις τυχουσες ανωμαλιες του ρελαντι,λογω θερμοκρασιων η ποιοτητας καυσιμων,αφου ομως πρωτα γραψεις σε ενα χαρτακι τα εργοστασιακα νουμερα...

υ.γ. και μια και ειμαστε τεχνικα,γιατι σερνεται τοσο το φορουμ ,ειδικα κατα την αποστολη απαντησης?

TROOPER
26/04/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
......

υ.γ. και μια και ειμαστε τεχνικα,γιατι σερνεται τοσο το φορουμ ,ειδικα κατα την αποστολη απαντησης?

μπουσταρισε το εργαλειιιοοοοοο σου ρε καραμητρεν!!!:lol:

djspy21
26/04/2011, 11:28
Παλία που το R6 είχε πρόβλημα στο ρελάντί... πήγα στο συνεργείο...κάναμε καυσανάλυση, και όντως πείραξε αυτές τις ρυθμίσεις στους κυλίνδρους και διορθώθηκε το πρόβλημα.

Οπότε πήγαινε σε κάποιο συνεργείο να κάνεις καυσανάλυση και να στο ρυθμίσουν :smilea:

Vourkoufales
26/04/2011, 12:14
Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να πάθει κάτι το μηχανάκι, οι ρυθμίσεις που σε αφήνει να κάνεις ειναι μικρές!

ΡΔΦΜ :D
http://www.r6messagenet.com/forums/pdf/2007_R6_Service.pdf