PDA

View Full Version : δεν κρατάει το λάδι πάνω στην αλυσίδα



gianhs8
24/04/2011, 19:01
εδώ και κάμποσο καιρό όσο λάδι και αν της βάζω δεν το κρατάει με τίποτα και εκτος από ότι μου τα κάνει όλα κόλο μένει και στεγνή, σήμερα παραδείγματος χάριν πήγα μια βόλτα καμια 100 χλμ γυρνάω την ψεκάζω με το spray την αφήνω για 5 ώρες πάω άλλη μια βόλτα για 40 χιλιόμετρα γυρνάω πάλι stgnh, να της βάλω κάτι σαν βάση υπάρχει τέτοιο πράγμα?

SVX
24/04/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εδώ και κάμποσο καιρό όσο λάδι και αν της βάζω δεν το κρατάει με τίποτα και εκτος από ότι μου τα κάνει όλα κόλο μένει και στεγνή, σήμερα παραδείγματος χάριν πήγα μια βόλτα καμια 100 χλμ γυρνάω την ψεκάζω με το spray την αφήνω για 5 ώρες πάω άλλη μια βόλτα για 40 χιλιόμετρα γυρνάω πάλι stgnh, να της βάλω κάτι σαν βάση υπάρχει τέτοιο πράγμα?


καθε ποτε την καθαριζεις?

gianhs8
24/04/2011, 19:21
καθε 1000 χιλιομετρα περιπου

McGyver
24/04/2011, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
όσο λάδι και αν της βάζω δεν το κρατάει με τίποτα

Δε χρειάζεται πολύ λιπαντικό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εκτος από ότι μου τα κάνει όλα κόλο

Λογικό αν την πνίγεις στο λάδι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
μένει και στεγνή, σήμερα παραδείγματος χάριν πήγα μια βόλτα καμια 100 χλμ γυρνάω την ψεκάζω με το spray την αφήνω για 5 ώρες πάω άλλη μια βόλτα για 40 χιλιόμετρα γυρνάω πάλι stgnh, να της βάλω κάτι σαν βάση υπάρχει τέτοιο πράγμα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
καθε 1000 χιλιομετρα περιπου

α) Πώς καταλαβαίνεις ότι είναι στεγνή;
β) Τι λιπαντικό χρησιμοποιείς;
γ) Με τι την καθαρίζεις;
δ) Πόσα χιλιόμετρα έχει η αλυσίδα;

AUFGEBRACHT
24/04/2011, 19:43
Βασικά τί λάδι χρησιμοποιείς; Για τί μοτοσυκλέτα μιλάμε; Πάντως τα 1.000 χλμ είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικά μεγάλο διάστημα, εγώ ας πούμε τη λαδώνω κάθε δύο γεμίσματα βενζίνης, δηλ. περίπου κάθε 260χλμ.

gianhs8
24/04/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver





α) Πώς καταλαβαίνεις ότι είναι στεγνή;
β) Τι λιπαντικό χρησιμοποιείς;
γ) Με τι την καθαρίζεις;
δ) Πόσα χιλιόμετρα έχει η αλυσίδα;

δεν της βαζω πολυ λαδι δυο φορες το πολυ να την περασω, απο λιπαντικο εβαζα της yamaha meta to bel ray αλλα και τα δυο το ιδιο, η αλυσιδα ειναι καινουργια 3,000 κμ , ωταν λεω στεγνη το ενοω τριβω το δαχτιλο επανω και ειναι ελαχιστο σχεδον καθολου, οσο απο καθαριστικο την καθαριζω με ενα πανι περασμενο με λιγο παραφινελαιο

gianhs8
24/04/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Βασικά τί λάδι χρησιμοποιείς; Για τί μοτοσυκλέτα μιλάμε; Πάντως τα 1.000 χλμ είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικά μεγάλο διάστημα, εγώ ας πούμε τη λαδώνω κάθε δύο γεμίσματα βενζίνης, δηλ. περίπου κάθε 260χλμ.

δεν την λαδωνω καθε 1000 αλλα την καθαριζω τοτε, οσο για τη μοτοσυκλετα το 600 naked ths foto ειναι αλλα δεν νομιζω οτι αυτο παιζει καποιον ρολο

McGyver
24/04/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
δεν της βαζω πολυ λαδι δυο φορες το πολυ να την περασω, απο λιπαντικο εβαζα της yamaha meta to bel ray αλλα και τα δυο το ιδιο, η αλυσιδα ειναι καινουργια 3,000 κμ , ωταν λεω στεγνη το ενοω τριβω το δαχτιλο επανω και ειναι ελαχιστο σχεδον καθολου, οσο απο καθαριστικο την καθαριζω με ενα πανι περασμενο με λιγο παραφινελαιο

Μετά το καθάρισμα με παραφινέλαιο ελπίζω να την πλένεις με σαπούνι για να φύγει το παραφινέλαιο.
Αλλιώς ό,τι λάδι και να βάζεις δε θα "κολλήσει" ποτέ πάνω στην αλυσίδα.

Πώς βάζεις το λάδι, σε ποιο σημείο δηλαδή το ψεκάζεις;

Όταν λες τρίβεις το δάχτυλο επάνω, εννοείς στο πλάι της αλυσίδας ή πάνω στο γρανάζι;

Όπως και να έχει, η αλυσίδα πρέπει να έχει λαδωμένα τα λαστιχάκια της (O/X-Rings).
Αν αυτά τα βλέπεις λαδωμένα είσαι μια χαρά...

peter86
24/04/2011, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
καθε 1000 χιλιομετρα περιπου
καθε 1000 χλμ. την καθαρίζεις ή την λαδωνεις???
χρησιμοποίησε και βαλβολινή με πινελακί αλλα με αρκετα συχνα διαστήματα λαδώματος δηλ. max 250-300 χλμ.Θα σου λερώνει λίγο την ζάντα,αλλα θα έχεις το καλύτερο δυνατό λάδωμα της αλυσίδας σου.Απλά να την λαδώνεις ότνα θα έιναι ζεστη και να την αφήνεις για όλη τη νύχτα.Το πρώι πριν ξεκινήσεις μπορείς με ένα πατσαβουρι να σκουπίσεις το κάτω μέρος της αλυσίδας έτσι ώστε βγάλεις όσο λάδι δεν ''απορρόφησε'' η αλυσίδα σου και το οποίο θα κατέληγε πάνω στη ζάντα και το πιρούνι σου.
Για το καθαρισμό της και γώ παριφινέλαιο χρησιμοποιώ με οδοντόβουρτσα για λίγο τριψιματακι...

George_M.
24/04/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εδώ και κάμποσο καιρό όσο λάδι και αν της βάζω δεν το κρατάει με τίποτα και εκτος από ότι μου τα κάνει όλα κόλο μένει και στεγνή, σήμερα παραδείγματος χάριν πήγα μια βόλτα καμια 100 χλμ γυρνάω την ψεκάζω με το spray την αφήνω για 5 ώρες πάω άλλη μια βόλτα για 40 χιλιόμετρα γυρνάω πάλι stgnh, να της βάλω κάτι σαν βάση υπάρχει τέτοιο πράγμα?

να υποθεσω οτι λαδωνεις απο την μεσα πλευρα ετσι?...???:look:
ισως φταιει αυτο που λεει ο Θωμας,πλυνε την να φευγει το παραφινελαιο...

gianhs8
24/04/2011, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μετά το καθάρισμα με παραφινέλαιο ελπίζω να την πλένεις με σαπούνι για να φύγει το παραφινέλαιο.
Αλλιώς ό,τι λάδι και να βάζεις δε θα "κολλήσει" ποτέ πάνω στην αλυσίδα.

Πώς βάζεις το λάδι, σε ποιο σημείο δηλαδή το ψεκάζεις;

Όταν λες τρίβεις το δάχτυλο επάνω, εννοείς στο πλάι της αλυσίδας ή πάνω στο γρανάζι;

Όπως και να έχει, η αλυσίδα πρέπει να έχει λαδωμένα τα λαστιχάκια της (O/X-Rings).
Αν αυτά τα βλέπεις λαδωμένα είσαι μια χαρά...

εννοειται οτι την πλενω με σαπουνι εως οτου ειμαι σηγουρος οτι ειναι καθαρη, το τριβω εσωτερικα και πανω δηλαδη στην μερια που η αλυσιδα ερχεται σε επαφη με το γραναζι, οσο για τα ο-rings να πω την αληθεια δεν τα εχω προσεξει αν εχουν λαδι η οχι

gianhs8
24/04/2011, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
καθε 1000 χλμ. την καθαρίζεις ή την λαδωνεις???
χρησιμοποίησε και βαλβολινή με πινελακί αλλα με αρκετα συχνα διαστήματα λαδώματος δηλ. max 250-300 χλμ.Θα σου λερώνει λίγο την ζάντα,αλλα θα έχεις το καλύτερο δυνατό λάδωμα της αλυσίδας σου.Απλά να την λαδώνεις ότνα θα έιναι ζεστη και να την αφήνεις για όλη τη νύχτα.Το πρώι πριν ξεκινήσεις μπορείς με ένα πατσαβουρι να σκουπίσεις το κάτω μέρος της αλυσίδας έτσι ώστε βγάλεις όσο λάδι δεν ''απορρόφησε'' η αλυσίδα σου και το οποίο θα κατέληγε πάνω στη ζάντα και το πιρούνι σου.
Για το καθαρισμό της και γώ παριφινέλαιο χρησιμοποιώ με οδοντόβουρτσα για λίγο τριψιματακι...

την καθαριζω καθε χιλια και λαδωνω καθε 200-300

nic mor
24/04/2011, 21:54
παντως αδερφε γιαννη κατι δεν παει καλα!
ειδικα το μπελρει δεν φευγει ετσι ευκολα !

fz6man
24/04/2011, 22:21
να πω και εγώ την γνωμη μου καθαριζω την αλυσιδα με παραφινελεο και πανι και στα καπακια ριχνω σπρευ με τεφλον της Motorex , ουτε πιτσιλαει , ουτε φευγει με βροχες κτλ εχω βρει την υγεια μου. ουτε πλυσιματα ουτε σαπουνια

Anritsu
24/04/2011, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
να πω και εγώ την γνωμη μου καθαριζω την αλυσιδα με παραφινελεο και πανι και στα καπακια ριχνω σπρευ με τεφλον της Motorex , ουτε πιτσιλαει , ουτε φευγει με βροχες κτλ εχω βρει την υγεια μου. ουτε πλυσιματα ουτε σαπουνια

Αν λέμε το ίδιο , νομίζω το έλεγε racing το έβαζα στο BROS παλιότερα και μια 1000αρα χλμ την έβγαζε σχετικά άνετα άνετα . Πάντως έχω την εντύπωση πως οι αυτολίπομενες αλυσίδες που έχουνε κατά κανόνα οι μεγάλες μηχανές δεν έχουνε ανάγκη πολλά πολλά , ίσα ίσα ένα πέρασμα για να μην κάνουν θόρυβο. Αν έχεις και χρόνο , πάρε σκαμπουδάκι , βαλβολίνη 90αρα και πίνελο και ξεκίνα . Σκέτη απόλαυση ...

gianhs8
25/04/2011, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
να πω και εγώ την γνωμη μου καθαριζω την αλυσιδα με παραφινελεο και πανι και στα καπακια ριχνω σπρευ με τεφλον της Motorex , ουτε πιτσιλαει , ουτε φευγει με βροχες κτλ εχω βρει την υγεια μου. ουτε πλυσιματα ουτε σαπουνια

to teflon δεν ξερενει τα o-rings? μετα του βαζεις και κανα σπρευ με λαδι?

kostas_1100gs
25/04/2011, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
καθε 1000 χλμ. την καθαρίζεις ή την λαδωνεις???
χρησιμοποίησε και βαλβολινή με πινελακί αλλα με αρκετα συχνα διαστήματα λαδώματος δηλ. max 250-300 χλμ.Θα σου λερώνει λίγο την ζάντα,αλλα θα έχεις το καλύτερο δυνατό λάδωμα της αλυσίδας σου.
Tα είπες όλα..
και λερώνεται, αλλά καθαρίζεται, ενώ τα σπρέι, δεν καθαρίζονται εύκολα.

kostas_1100gs
25/04/2011, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ε, οσο για τα ο-rings να πω την αληθεια δεν τα εχω προσεξει αν εχουν λαδι η οχι
Εκεί χρειάζεται η λίπανση (στα ο-rings). Εκεί γίνεται όλη η δουλειά. Δεν χρειάζεται και πολύ λάδι.

georgio
25/04/2011, 11:48
Ρε παιδιά, μήπως είστε λίγο υπερβολικοί; Λάδωμα κάθε 200-300 χιλιόμετρα; Δηλαδή σε μια μεγάλη βόλτα ή εκδρομή 2ήμερο θα σταματήσετε για να λαδώσετε; Άμα είναι έτσι πρέπει να προσθέσετε στην κατανάλωση σας και το σπρέυ της αλυσίδας...

Το λάδωμα που κάνουμε στην αλυσίδα είναι στην εσωτερική μεριά της και έχει να κάνει με την τριβή της στα γρανάζια. Τα o-ring ή x-ring υπάρχουν για να κρατάνε στο εσωτερικό της αλυσίδας το γρασάκι και όλα τα υπόλοιπα έξω. Αν φθαρούν τα o-ring και αρχίζει να βγαίνει έξω το γράσσο τότε μετά από λίγο οι σύνδεσμοι στην αλυσίδα θα πάψουν να είναι εύκαμπτοι και η αλυσίδα θέλει αλλαγή.

Φίλε, μήπως όντως δεν φεύγει το παραφινέλαιο και σου κάνει τη ζημιά όταν την ξαναλαδώνεις; Όταν λες βάζω το δάχτυλο και δεν έχει καθόλου τι εννοείς; Περνάς το δάχτυλο στην εσωτερική μεριά της αλυσίδας και μένει καθαρό; Μην περιμένεις πάντως ότι θα έχει κανένα παχύ στρώμα από το σπρέυ. Δοκίμασε να την πλύνεις μετά το παραφινέλαιο με νερό, κάνε και μια βόλτα δυο τετράγωνα, σκούπισε την με ένα πανί και λάδωσε τη μετά και άστη όλο το βράδυ.

ARISPEED1
25/04/2011, 11:53
BEL RAY .,CASTROL chain wax ,MOTUL CHAIN plus + ,συνθετικά ,ασπρα κολλώδη σπρευ κ το ΤΟΠ MOTUL Factory Line !
Eπίσης καθαριστικό MOTUL Chain cleaner spray k εισαι για τελικές !

peter86
25/04/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε παιδιά, μήπως είστε λίγο υπερβολικοί; Λάδωμα κάθε 200-300 χιλιόμετρα; Δηλαδή σε μια μεγάλη βόλτα ή εκδρομή 2ήμερο θα σταματήσετε για να λαδώσετε; Άμα είναι έτσι πρέπει να προσθέσετε στην κατανάλωση σας και το σπρέυ της αλυσίδας...

Το λάδωμα που κάνουμε στην αλυσίδα είναι στην εσωτερική μεριά της και έχει να κάνει με την τριβή της στα γρανάζια. Τα o-ring ή x-ring υπάρχουν για να κρατάνε στο εσωτερικό της αλυσίδας το γρασάκι και όλα τα υπόλοιπα έξω. Αν φθαρούν τα o-ring και αρχίζει να βγαίνει έξω το γράσσο τότε μετά από λίγο οι σύνδεσμοι στην αλυσίδα θα πάψουν να είναι εύκαμπτοι και η αλυσίδα θέλει αλλαγή.

Φίλε, μήπως όντως δεν φεύγει το παραφινέλαιο και σου κάνει τη ζημιά όταν την ξαναλαδώνεις; Όταν λες βάζω το δάχτυλο και δεν έχει καθόλου τι εννοείς; Περνάς το δάχτυλο στην εσωτερική μεριά της αλυσίδας και μένει καθαρό; Μην περιμένεις πάντως ότι θα έχει κανένα παχύ στρώμα από το σπρέυ. Δοκίμασε να την πλύνεις μετά το παραφινέλαιο με νερό, κάνε και μια βόλτα δυο τετράγωνα, σκούπισε την με ένα πανί και λάδωσε τη μετά και άστη όλο το βράδυ.

Mετά το παραφινέλαιο εννοείται πλύσιμο με σαπούνι και σφουγγάρι.
Παντα σε 2μερο κουβαλας μαζι και λιγη βαλβολινη με ενα μικρο πινελακι.Μα πάντα ομως......
Στο ταξίδι είναι ακόμα μεγαλύτερη η φθορά και εκεί ειναι που χρειάζεται και σωστότερη λίπανση

ares_tz
25/04/2011, 16:55
Προσωπικά την σαπουνιζω πρωτα, την καθαριζω με παραφινελαιο και μετα την ψεκάζω με σπρει λιπαντικο για o-ring αλυσιδες...

εσεις τι λετε?

;)

gianhs8
25/04/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Φίλε, μήπως όντως δεν φεύγει το παραφινέλαιο και σου κάνει τη ζημιά όταν την ξαναλαδώνεις; Όταν λες βάζω το δάχτυλο και δεν έχει καθόλου τι εννοείς; Περνάς το δάχτυλο στην εσωτερική μεριά της αλυσίδας και μένει καθαρό;

το παραφινελαιο το εχω πληνει πανω απο μια φορα απο τοτε και σηγουρα εχει φυγει, το δαχτυλο το περναω πανω στην αλυσιδα και μου αφηνει μια ελαχιστη ποσοτητα λιπαντικου θα ανεβασω καποια φοτο να το δειτε

fz6man
25/04/2011, 17:36
ρε παιδια πραγματικά απορώ με μερικούς καθεστε πλενεται σαπουνιζεται , περνατε παραφιναιλεα , λάδια ξυδια , δηλαδή πόση ώρα σας τρώει το λάδωμα κανα 2οράκι ? :lol:

gianhs8
25/04/2011, 17:42
http://


224468

gianhs8
25/04/2011, 17:43
3


224609

gianhs8
25/04/2011, 17:47
4


224471

kostas_1100gs
25/04/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
4
Εκεί χρειάζεται λίπανση. Εκεί ανάμεσα και από εκέι πάει και στο μέταλο.

gianhs8
25/04/2011, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Εκεί χρειάζεται λίπανση. Εκεί ανάμεσα και από εκέι πάει και στο μέταλο.

afto einai το προβλημα οσο και να βαζω δεν το κραταει με τηποτα, την λαδοσα χτεσ μετα απο 40 χλμ την αφησα ολη την νυχτα εκανα μια γρηγορη βολτα κατα της 12 το μεσημερι (50 χλμ) και εγιναι παλη ετσι

faraway
25/04/2011, 18:30
Δοκίμασε κανένα άλλο λιπαντικό .

gianhs8
25/04/2011, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Δοκίμασε κανένα άλλο λιπαντικό .


εχω βαλει yamaha, ths honda kai bel ray thποτα καμια βελτιwση

Gandalf dr685sm
25/04/2011, 19:02
Παρόμοιο θέμα με λίπανση είχα και παλιά και εγώ... όπως είπες και ενα άλλο παληκάρι πριν.. πήγαινε πάρε το λιπαντικό της Motorex, και πίστεψε με.. θα δείς τεράστια διαφορά.

Α.. και για καθάρισμα τα 1000 για την ΥΑΜΑΗΑ είναι λίγα. Σύμφωνα πάντα με το manual δίνει τα 500χλμ ώς διάστημα συντήρησης/καθαρισμού και αυτό μόνο όταν δεν πέσεις σε βροχές, χώματα κτλ..

devil's animal
25/04/2011, 19:03
διαδικασια λιπανσης αλυσιδας (μακροχρονια):

παραφινελαιο με πινελο για να φυγουν τα παλια υπολοιματα λιπανσης...
σαπουναδα καλη για να φυγει το παραφινελαιο...
ξεκουραση και αραγμα για κανα μισαωρο...
βολτα κοντινη καμια 10αρια χλμ με χαμηλες ταχυτητες για να ζεσταθει η αλυσιδα. (μην αγχωνεστε που δεν εχει λιπανση. μια χαρα ειναι για τα 10-15 χλμ της βολτας)
επιστροφη και λιπανση με σπρεϊ οσο τον δυνατον πιο αραιο..να εχει υφη νερου*.
ξεκουραση και αραγμα για κανα 2ωρο...
βολτιτσα κανα 5αρι χλμ για να πεταξει οσο ειναι να πεταξει πανω στην ζαντα...
σκουπισμα η ζαντα και τελος.


διαδικασια λιπανσης αλυσιδας (βραχυχρονια):

μετα απο βολτα (που εχουμε κανει και την γουσταρουμε. οχι για να ζεστανουμε αλυσιδα)...λαδωνουμε.
παμε για μασα, γραφοντας στα π@παρια μας την ζαντα. :lol:


την 1η διαδικασια την κανουμε 2-3 φορες τον χρονο αναλογα ποσο σκατα βλεπουμε την αλυσιδα (ξεραμενα λαδια, μακα, χωματα)...

την 2η διαδικασια την κανουμε καθε 500-600 χλμ...

*επειδη επαιρνα και εγω το Motorex με το τεφλον... και επειδη αυτο ειναι σαν κολλα και κολλαει απιστευτα στην αλυσιδα... ενα μαστορι γατος, μου ειχε πει, οτι αυτο εχει την ιδιοτητα-μαλακια και παει και κολλαει επανω η σκονη και τα χωματα του δρομου (πετρουλες κλπ), με αποτελεσμα αν δεν καθαριζεις αρκετα συχνα (1η διαδικασια) να θες αλυσιδογραναζα πολυ πιο γρηγορα απ'οτι θα ηθελες. το καλυτερο ειναι να μπαινει σπρεϊ σαν και αυτο που χρησιμοποιουν οι μοτοκροσαδες. αραιης υφης που εχει την ιδιοτητα να γλιστραει απο την αλυσιδα και να μην μενουν λασπη/χωματα και σκονη και δημιουργειται αυτη η μακα. λαδωνεις λιγο πιο συχνα απο το αλλο αλλα εχει το κεφαλι σου ησυχο.

:wave2:

daz
25/04/2011, 19:24
Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά διάβασα εν τάχει τα περισσότερα. Γράφω την διαδικασία ολοκληρωμένη και ας επαναλάβω και κάποια που έχουν είδη γραφτεί.

Η διαδικασία καθαρισμού και λίπανσης δεν μπορεί να είναι ίδια για όλες τις μοτό. Ανάλογα με την χρήση της κάθε μιας η διαδικασία μπορεί να διαφέρει ελαφρώς. Αν έχουμε κάποιο on-off και πάμε συχνά στο χώμα καλό είναι να αποφεύγουμε τα λιπαντικά με teflon καθ' ότι η σκόνη κολλάει πιο εύκολα, καταστρέφει τα o-ring και ο καθαρισμός είναι δυσκολότερος. Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιούμε απλό λιπαντικό αλυσίδας για Ο-ring χωρίς teflon. Αν δεν ξέρουμε τι θα πει χώμα ή αν οδηγούμε κάποιο "γρήγορο" το καθαριστικό με teflon είναι προτιμότερο γιατί διαρκεί περισσότερο στις υψηλές θερμοκρασίες και δεν φεύγει στις υψηλές ταχύτητες ενώ έχει και μεγαλύτερη διάρκεια.

Καθαρισμός ανάλογα με την χρήση. Μετά από οδήγηση σε χώμα ή με βροχή απαραίτητα καθαρίζουμε και λιπαίνουμε. Μέγιστη και ελάχιστη περίοδος λίπανσης δεν υπάρχει. Η αλυσίδα μας έχει στόμα και μιλάει. Θόρυβος σημαίνει πως χρειάζεται λαδάκι αλλά και μια ματιά στα o-ring τις περισσότερες φορές είναι αρκετή.

Για το ταξίδι υπάρχουν συσκευασίες πολύ μικρές που γεμίζουν απ' τα μεγάλα αδελφάκια τους και αρκούν για μια-δυο φορές. Και αν στο κάτω κάτω ξεμείνουμε δεν έγινε και τίποτα ρε αδελφέ. Αδειάζουμε το σωληνάκι του breather (είναι αυτό που ξεκινάει απ' το φίλτρο μας και κρέμεται κάτω απ' τον κινητήρα) μέσα σε ένα πλαστικό ποτηράκι και χρησιμοποιούμε αυτό για την αλυσίδα μας. Αν έχουμε ducati αρκεί να βάλουμε το ποτηράκι κάτω απ' τον κινητήρα όσο θα κάνουμε το τσιγάρο μας.
Φυσικά μην περιμένετε διάρκεια απ' το λάδι κινητήρα ενώ αν δεν καθαρίσουμε καλά μετά την λίπανση, το περισσότερο απ' αυτό θα καταλήξει πάνω στην ζάντα μας.

Καθαριστμός αλυσίδας.. Ένα θέμα, χιλιάδες απόψεις. Για την ακρίβεια είναι όσες και οι ιδιοκτήτες μηχανών.
Καθαριστικά αλυσίδας. Κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά είναι λίγο ακριβά και εγώ προσωπικά δεν κουβαλάω ένα κάρο καθαριστικά και λιπαντικά όταν πάω κάπου. Είναι όμως ο μόνος τρόπος για να μην λερώσουμε τα χέρια μας. Προσέχουμε η συσκευασία να γράφει πως είναι κατάλληλο για χρήση σε αλυσίδες με ο-ring.
Το μάνουαλ, έχετε διαβάσει τι προτείνει για το καθαρισμό της αλυσίδας? Ναι καλά! Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Βενζίνη, ή αλλιώς αντίο ο-ring. Μια χαρά καθαρίζει αλλά ξηραίνει και καταστρέφει τα τσιμουχάκια μας.
Πετρέλαιο. Μια χαρά αλλά ακόμα καλύτερο το παραφινέλαιο, λόγο μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε λάδι.
wd40 και λοιπά μαντζούνια γενικής χρήσης εγώ στην αλυσίδα δεν τα βάζω.
Νερό με πίεση.. Το νερό έχει την τάση να εισχωρεί παντού, ακόμα και μέσα στα πιράκια. Και η σκουριά δεν είναι φίλος μας. Τα τσιμουχάκια μας με μια δυο φορές δεν θα πάθουν τίποτα (μάλλον).

Διαδικασία..
Ψεκάζουμε σκουπίζουμε τελειώσαμε. Αν δεν έχουμε καθαριστικό αλυσίδας..
Το πινέλο δεν είναι το μοναδικό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε. Και ένα πανάκι με παραφινέλαιο μια χαρά θα κάνει την δουλειά μας. Μην ξεχνάτε, τον τροχό τον γυρίζουμε με το χέρι για να μην μείνουμε με κανένα δάκτυλο λιγότερο στο τέλος της διαδικασίας. Διάρκεια? Ανάλογα με τον καιρό που μεσολάβησε απ' την τελευταία φορά που το κάναμε και είδος του λιπαντικού που χρησιμοποιούμε.
Όταν καθαρίσει περνάμε με στεγνό πανάκι.
Κάνουμε μια βόλτα ώστε να πετάξει τυχών υπολείμματα απ' το καθαριστικό και να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία ώστε τα o-ring να απορροφήσουν πιο εύκολα.
Ψεκάζουμε με λιπαντικό απ' την εξωτερική μεριά της αλυσίδας μας στο πίσω γρανάζι και απ' την εσωτερική, κοντά στην γλίστρα του εμπρός γραναζιού. Δεν ψεκάζουμε στο κέντρο της αλυσίδας αλλά εκεί που βρίσκονται τα ο-ring. Έπειτα με ένα πανάκι καθαρίζουμε τα "πλευρά" της αλυσίδας μας. Το λιπαντικό δεν έχει να κάνει καμιά δουλειά εκεί και επιπλέον, με την πρώτη βόλτα όλο αυτό θα βρεθεί πάνω στη ζάντα μας.
Τελειώσαμε. Απαραίτητο είναι δώσουμε χρόνο στα o-ring να απορροφήσουν. 15-20 λεπτά είναι απαραίτητα.

Προσοχή. Καλύτερα να μην λιπαίνουμε παρά να λιπαίνουμε συνέχεια χωρίς να καθαρίζουμε. Σε αυτή την περίπτωση όλη η βρωμιά μαζεύεται μέσα στα πιράκια και η αλυσίδα γίνεται δύσκαμπτη. Σε αυτή την περίπτωση την βγάζουμε την αφήνουμε μερικές ώρες μέσα σε λάδι κινητήρα,δεν είναι ανάγκη να είναι καθαρό, και το καμένο μια χαρά δουλειά κάνει και μετά την κρεμάμε όπως κρεμάμε και τα χταπόδια να λιαστούν, πριν τα ρίξουμε στα κάρβουνα. Για ευνόητους λόγους, ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί αν την κρεμάσουμε εκεί που απλώνει η μάνας μας τα ρούχα.

Αν όλα αυτά σας φαίνονται υπερβολικά μπορείτε να πάρετε gs και απλά να περιμένετε πότε θα αδειάσει το περιεχόμενο του άξονα του στο δρόμο.

Υγ. Αν θέλετε η ζωή της αλυσίδας σας να διαρκέσει περισσότερο, μην ασχολείστε και τόσο πολύ μαζί της.

Υγ2. Με το σωστό τέντωμα να ασχολείστε περισσότερο γιατί μια χαλαρή αλυσίδα σκοτώνει κανά δυο αλογάκια και είναι άδικο να τα ταΐζουμε χωρίς να τα έχουμε.

Υγ3.Στην αρχή νόμιζα πως δεν είχα χρόνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο χρόνο έχεις όταν περιμένεις μια γυναίκα να ετοιμαστεί. :lol:

:wave2:

jimmis5
25/04/2011, 20:15
:eyepop: :eyepop: :a19: :a19: :a56:
Ευτυχως που βαριεσαι να καθαρισεις την αλυσιδα σου..

kostas_1100gs
26/04/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
afto einai το προβλημα οσο και να βαζω δεν το κραταει με τηποτα, την λαδοσα χτεσ μετα απο 40 χλμ την αφησα ολη την νυχτα εκανα μια γρηγορη βολτα κατα της 12 το μεσημερι (50 χλμ) και εγιναι παλη ετσι
Μην νομίζεις ότι εκεί έπειτα θα δεις κανένα κιλό λάδι.. Έχει όσο χρειάζεται.
Εγώ λάδωνα με βαλβολίνη (η οποία σε σχέση με το σπρέι καθαριζόταν εύκολα) κάθε 400 κλμ. Ήταν ςς το μηχανάκι και όχι ον-οφφ ας πούμε όπου μένει περισσότερο πάνω το λάδι.
Με ένα μπουκαλάκι από ιώδιο από το φαρμακείο, ρίχνεις εκεί ανάμεσα, και καθαρίζεις τα πολλά με ένα πανί. Το λάδι και την όχι καλή λίπανση θα την ακούσεις, απο τον θόρυβο της αλυσίδας. Θα <<χτυπά>> η αλυσίδα. Ούτε παραφίνες τπτ, γιατί απλά η βαλβολίνη καθαρίζεται.
Ρ1 με 40,000 κλμ η αλυσίδα, και πολλές τσίτες στην σήραγκα (300άρες), στα 40,000κλμ ήταν στην μέση της ζωής της.

George_M.
26/04/2011, 21:36
κ που ειπαμε βρισκουμε παραφινελαιο??:D

gianhs8
26/04/2011, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
κ που ειπαμε βρισκουμε παραφινελαιο??:D

egw apo farmakeio to phra

Gandalf dr685sm
27/04/2011, 08:32
σε "σιδερικά-χρώματα", σε φαρμακείο, .. έχω πετύχει και σε μεγάλο SUPER MARKET.

jpag
27/04/2011, 08:47
σε φαρμακειο το ζητας για τη .....δυσκοιλιότητα!!!! :D :D :D

George_M.
27/04/2011, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
σε φαρμακειο το ζητας για τη .....δυσκοιλιότητα!!!! :D :D :D

σιγα ρε ξυπνιε Καλαματιανε....:smokin: