PDA

View Full Version : Θεμα διπλωματικης



Mpielas
25/04/2011, 15:00
Καλησπερα σε ολους τους φιλους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος.
Αρχικα να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα Χριστος ανεστη και παντα με υγεια.

Στο θεμα μας τωρα, κανω μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο πειραια και ψαχνω θεμα για την διπλωματικη μου εργασια, εχω καταληξει οτι θελω κατι σχετικο με την διαφημιση αλλα δεν εχω καταληξει καπου συγκεκριμενα. Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να ακουσω προτασεις και γνωμες απο εδω μεσα.


Σας ευχαριστω για το χρονο σας και αναμενω απαντησεις..
:beer: :beer:

kostakis125
25/04/2011, 15:16
χρονια πολλα φιλε.

εξαρταται με τι εχει να κανει το πτυχιο σου..κ με τι θες να ασχοληθεις αργοτερα στον επαγγελματικο τομεα

Mpielas
25/04/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakis125
χρονια πολλα φιλε.

εξαρταται με τι εχει να κανει το πτυχιο σου..κ με τι θες να ασχοληθεις αργοτερα στον επαγγελματικο τομεα

Το πρωτο μου πτυχιο δεν με περιοριζει καθολου, το μεταπτυχιακο ειναι ενα MBA (οργανωση και διοικηση επιχειρησεων) και εγω εχω κατευθυνση μαρκετινκ, οποτε και το θεμα της διπλωματικης θα ειναι επικεντρωμενη-βασισμενη πανω στο μαρκετινκ-μανατζεμεντ.

βεβαια ενδεικτικα καποια παλια θεματα που εχω βρει ειναι πχ διαφημιση και νεες τασεις, χρωματα και ψυχολογια καταναλωτη, διαφημιση σε τροφες και παχυσαρκια και καποια αλλα παρομοια, απλα λεω μηπως βρω κατι που δεν εχω σκεφτει ακομα απο τους φιλους εδω μεσα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Τσακο και μια κερασμενη :beer:

airamhag
25/04/2011, 15:27
διαφημιση( μαρκετινγκ) κ εκλογες( πολιτικη).. :D

Mpielas
25/04/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
διαφημιση( μαρκετινγκ) κ εκλογες( πολιτικη).. :D

Ενδιαφερον...αρκετα θα ελεγα..ειναι μια πτυχη η πολιτικη που δεν ειχα σκεφτει να βαλω μεσα...και ειναι ενας τομεας που παιζει πολυ αλλα πολυ παραπλανηση...;)

Να'σαι καλα φιλε μου.:cool: :cool:

p.s Nα αναφερω οτι αν τελικα επιλεξω θεμα απο δω εχει παραδοση ενα καφασι μπυρες στο νικητη.
:beer: :beer:

airamhag
25/04/2011, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mpielas
Ενδιαφερον...αρκετα θα ελεγα..ειναι μια πτυχη η πολιτικη που δεν ειχα σκεφτει να βαλω μεσα...και ειναι ενας τομεας που παιζει πολυ αλλα πολυ παραπλανηση...;)

Να'σαι καλα φιλε μου.:cool: :cool:

p.s Nα αναφερω οτι αν τελικα επιλεξω θεμα απο δω εχει παραδοση ενα καφασι μπυρες στο νικητη.
:beer: :beer:

:lol: :lol:
μακαρι να κερδισω (απο πεισμα κ μονο :rotflmao: )
αλλα με μια -δυο ειμαι καλυμμενη :lol: :lol:
τις υπολοιπες θα πρεπει να τις μοιρασουμε :sad:

:lol: :lol: :lol:

Mpielas
25/04/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:lol: :lol:
μακαρι να κερδισω (απο πεισμα κ μονο :rotflmao: )
αλλα με μια -δυο ειμαι καλυμμενη :lol: :lol:
τις υπολοιπες θα πρεπει να τις μοιρασουμε :sad:

:lol: :lol: :lol:

xaxa καλα υπαρχει και το σκηνικο τωρα που καλοκαιριαζει να οργανωσουμε μια μοτο συγκεντρωση στο εξοχικο μου τσο πορτο ραφτη και βαζω τις μπυρες πεταμε και το κρεατικο μας στην ψησταρια και κανουμε ενα πρωινο special.. ευκαιρια να γνωρισω και αρκετους επι του προσωπικου...:beer: :beer:

airamhag
25/04/2011, 16:20
:beer: :beer: :beer: :beer:
( το "πρωινο" μ αρεσε :lol: :lol: )

AUFGEBRACHT
25/04/2011, 17:03
Να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου δυο-τρία θεματάκια μπας και σ' αρέσει κάτι...Ενδεικτικά λοιπόν:
α) Διαφήμιση και telemarketing
β) Differential Marketing (το οποίο διδάσκεται και στο Harvard αν δεν κάνω λάθος πλέον),με κεντρική φιλοσοφία να οδηγηθεί ο καταναλωτής να σκεφτεί πως η διαφήμιση του προϊόντος που βλέπει είναι η μάρκα που του ταιριάζει.
γ) Η ιστορία της Ελλάδος και οι κοινωνικές αλλαγές μέσα από τη διαφήμιση...Παράδειγμα ας πούμε ο Παπαναστασίου ο ηθοποιός και η καμπάνια με τον Λαλάκη τον εισαγόμενο τη δεκαετία του 80...Ή μια διαφήμιση που είχα δει από το Μινιόν τη δεκαετία του 40 που διαφήμιζε τσαρούχια και τα συνέδεε με τις νίκες στο αλβανικό μέτωπο του ελληνικού στρατού.

andgeo
25/04/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mpielas
Καλησπερα σε ολους τους φιλους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος.
Αρχικα να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα Χριστος ανεστη και παντα με υγεια.

Στο θεμα μας τωρα, κανω μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο πειραια και ψαχνω θεμα για την διπλωματικη μου εργασια, εχω καταληξει οτι θελω κατι σχετικο με την διαφημιση αλλα δεν εχω καταληξει καπου συγκεκριμενα. Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να ακουσω προτασεις και γνωμες απο εδω μεσα.


Σας ευχαριστω για το χρονο σας και αναμενω απαντησεις..
:beer: :beer:
Στην περίπτωση σου θα έκανα μια οικονομοτεχνική μελέτη για το αν είναι βιώσιμη λύση ένα μεγάλο αυτοκινητοδρόμιο/μοτοδρόμιο στο Ελληνικό και στη μέση ένα auto/moto mall σαν μόνιμος εκθεσιακός χώρος για όλες τις εταιρίες του χώρου . Αν πχ αυτό θα ήταν δυνατό να γίνει ένα μόνιμος εκθεσιακός κέντρο των βαλκανίων , αν θα μπορούσε να προσελκύσει το ενδιαφέρον των κατασκευαστών και των δικτύων διανομής , αν θα μπορεί ο ενδιαφερόμενος να βρει τα πάντα εκεί μπαίνοντας από βίδες και αξεσουάρ μέχρι και τα τελευταία μοντέλα όλων των κατασκευαστών / παράλληλα 2 πίστες , για δοκιμές , test drive , test ride , αγώνες και ότι άλλο συνεπάγεται ένας τέτοιος χώρος . Σου είπα πολλά νομίζω !!!
Με ποιό τρόπο θα πρέπει να δαχειρίζεται ένα τέτοιο εγχείρημα , ποιά οφε΄λη και ποιές ζημίες μπορεί να επιφέρει , τις συνέπειες για το περιβάλλον και πολλά πολλά ακόμα που θα πρέπει να σκεφτείς !!!

Mpielas
25/04/2011, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου δυο-τρία θεματάκια μπας και σ' αρέσει κάτι...Ενδεικτικά λοιπόν:
α) Διαφήμιση και telemarketing
β) Differential Marketing (το οποίο διδάσκεται και στο Harvard αν δεν κάνω λάθος πλέον),με κεντρική φιλοσοφία να οδηγηθεί ο καταναλωτής να σκεφτεί πως η διαφήμιση του προϊόντος που βλέπει είναι η μάρκα που του ταιριάζει.
γ) Η ιστορία της Ελλάδος και οι κοινωνικές αλλαγές μέσα από τη διαφήμιση...Παράδειγμα ας πούμε ο Παπαναστασίου ο ηθοποιός και η καμπάνια με τον Λαλάκη τον εισαγόμενο τη δεκαετία του 80...Ή μια διαφήμιση που είχα δει από το Μινιόν τη δεκαετία του 40 που διαφήμιζε τσαρούχια και τα συνέδεε με τις νίκες στο αλβανικό μέτωπο του ελληνικού στρατού.

Σε ευχαριστω πολυ, ψαγμενη αρκετα η απαντηση σου, θα τα κοιταξω να δω τι παιζει...να'σαι καλα φιλε μου...

και ξερεις ε..εχει :beer: :beer: :beer:

andgeo
25/04/2011, 17:14
Με λίγα λόγια ολοκληρωμένες λύσεις ανάπτυξης για μια χώρα που έχει τόσο ανάγκη από τέτοιες !!!

Mpielas
25/04/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Στην περίπτωση σου θα έκανα μια οικονομοτεχνική μελέτη για το αν είναι βιώσιμη λύση ένα μεγάλο αυτοκινητοδρόμιο/μοτοδρόμιο στο Ελληνικό και στη μέση ένα auto/moto mall σαν μόνιμος εκθεσιακός χώρος για όλες τις εταιρίες του χώρου . Αν πχ αυτό θα ήταν δυνατό να γίνει ένα μόνιμος εκθεσιακός κέντρο των βαλκανίων , αν θα μπορούσε να προσελκύσει το ενδιαφέρον των κατασκευαστών και των δικτύων διανομής , αν θα μπορεί ο ενδιαφερόμενος να βρει τα πάντα εκεί μπαίνοντας από βίδες και αξεσουάρ μέχρι και τα τελευταία μοντέλα όλων των κατασκευαστών / παράλληλα 2 πίστες , για δοκιμές , test drive , test ride , αγώνες και ότι άλλο συνεπάγεται ένας τέτοιος χώρος . Σου είπα πολλά νομίζω !!!
Με ποιό τρόπο θα πρέπει να δαχειρίζεται ένα τέτοιο εγχείρημα , ποιά οφε΄λη και ποιές ζημίες μπορεί να επιφέρει , τις συνέπειες για το περιβάλλον και πολλά πολλά ακόμα που θα πρέπει να σκεφτείς !!!

οικονομοτεχνική μελέτη εχω ηδη κανει για μια μοναδα παραγωγης σκυροδεματος μιας και ηταν προεπιλεγμενα τα θεματα..σαν διπλωματικη δεν θα με ενδιεφερε...

μακαρι ομως να φτιαχνοταν κατι τετοιο...
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

andgeo
25/04/2011, 17:20
Δε βαριέσαι άστο θα το κάνει ο Βωβός :p

Mpielas
25/04/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Δε βαριέσαι άστο θα το κάνει ο Βωβός :p

XAXAxa..βασικα ειναι μια ωραια ιδεα για να ασχοληθει καποιος...εγω ισως να ασχοληθω μολις τελειωσω με λοιπες υποχρεωσεις σχολης...
ειναι αρκετα ενδιαφερον παντως, αλλα πολυ δυσκολη μελετη καθως η κατασκευη θα ειναι τεραστια..

andgeo
25/04/2011, 17:38
Βασικά είναι ένα mall με δύο πίστες , ή με μία πίστα με 2 παραλλαγές εσωτερικά , η δουλειά ,τα φράγκα δεν είναι υπερβολικά αν σκεφτείς ότι ήδη έχουμε 3-4 mall . Ο ρόλος ο δικός σου είναι να το κάνεις να δείχνει ελκυστικό σε πιθανούς επενδυτές , να σου πω 2 αμέσως αμέσως , F1 και motoGP , μετά μιας και η περιοχή είναι πανέμορφη μπορείς να το σχεδιάσεις έτσι ώστε να συνδιάζεται με λοιπές τουριστικές δραστηριότητες , τουλάχιστον από ομορφιά η χώρα μας διεκδικεί δάφνες . Οι παρουσιάσεις νέων μοντέλων από τις εταιρίες μπορεί να γίνει εδώ μιας και έχει πρόσβαση από παντού , , βρίσκεται σε σχετικά στρατηγική θέση μιας και ενώνει 3 ηπείρους , ο πάμπλουτος Σεΐχης του Σέιχ Σου μπορεί κάλλιστα να έθει με το πολυτελεστατο γιοτ του να αράξει εδώ στα ανοικτά να κάνει τα ψώνια του και να φύγει κύριος και πόσα ακόμα που μπορείς να πατήσεις πάνω τους για να το κάνεις να πετύχει ...

airamhag
25/04/2011, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Δε βαριέσαι άστο θα το κάνει ο Βωβός :p

:a018: :a53:
οχι παλι !

andgeo
25/04/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:a018: :a53:
οχι παλι !
Βαζέλας ;

Mpielas
25/04/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Βασικά είναι ένα mall με δύο πίστες , ή με μία πίστα με 2 παραλλαγές εσωτερικά , η δουλειά ,τα φράγκα δεν είναι υπερβολικά αν σκεφτείς ότι ήδη έχουμε 3-4 mall . Ο ρόλος ο δικός σου είναι να το κάνεις να δείχνει ελκυστικό σε πιθανούς επενδυτές , να σου πω 2 αμέσως αμέσως , F1 και motoGP , μετά μιας και η περιοχή είναι πανέμορφη μπορείς να το σχεδιάσεις έτσι ώστε να συνδιάζεται με λοιπές τουριστικές δραστηριότητες , τουλάχιστον από ομορφιά η χώρα μας διεκδικεί δάφνες . Οι παρουσιάσεις νέων μοντέλων από τις εταιρίες μπορεί να γίνει εδώ μιας και έχει πρόσβαση από παντού , , βρίσκεται σε σχετικά στρατηγική θέση μιας και ενώνει 3 ηπείρους , ο πάμπλουτος Σεΐχης του Σέιχ Σου μπορεί κάλλιστα να έθει με το πολυτελεστατο γιοτ του να αράξει εδώ στα ανοικτά να κάνει τα ψώνια του και να φύγει κύριος και πόσα ακόμα που μπορείς να πατήσεις πάνω τους για να το κάνεις να πετύχει ...

το πιο σημαντικο ειναι αυτοπου λες να το κανεις να δειχνει δελεαστικο..βεβαια ευκολο αρκει να υπαρχει και λιγη τυχη, και βεβαια αυτη την περιοδο επενδυτες στην ελλαδα δυσκολα θα βρεις..και ενα αλλο θεμα ειναι καποια συμφεροντα που παιζουν με τηνπεριοχη εκεινη που εχουνακουστει οτι προκαλουν κολληματα στην αξιοποιηση του χωρου..αλλα αισιοδοξια...:)

airamhag
25/04/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Βαζέλας ;

θεωρητικως ναι
αλλα ασχετο..
πιθανοτατα αλλον Βωβο ελεγα εγω..
ακυρο :D

sergiosm
25/04/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mpielas
Καλησπερα σε ολους τους φιλους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος.
Αρχικα να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα Χριστος ανεστη και παντα με υγεια.

Στο θεμα μας τωρα, κανω μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο πειραια και ψαχνω θεμα για την διπλωματικη μου εργασια, εχω καταληξει οτι θελω κατι σχετικο με την διαφημιση αλλα δεν εχω καταληξει καπου συγκεκριμενα. Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να ακουσω προτασεις και γνωμες απο εδω μεσα.


Σας ευχαριστω για το χρονο σας και αναμενω απαντησεις..
:beer: :beer:


Τί θα έλεγες να αναλύσεις τις προσπάθειες των κατασκευαστών / αντιπροσώπων αυτοκινήτων και μηχανών για να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης.

:beer:

Mpielas
25/04/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Τί θα έλεγες να αναλύσεις τις προσπάθειες των κατασκευαστών / αντιπροσώπων αυτοκινήτων και μηχανών για να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης.

:beer:

το οτι ειναι κατι σχετικο με μηχανες το κανει πιο δελεαστικο για επιλογη...αλλα ποιες προσπαθειες??νομιζω οτι το υλικο ειναι πολυλιγο μιας και ιδιαιτερες προσπαθειες δεν υπαρχουν.
η ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.

:beer: :beer:

BLACKGAS
25/04/2011, 20:18
Μερικές προτάσεις που μου ήρθαν πρόχειρα:
1. Προοπτικές ελληνικής αγοράς μοτοσυκλέτας (λόγω κρίσης) με ποσοστώσεις ανά κατηγορία (σκούτερ, δρόμου, σπορ κλπ). Δυνατότητες προσεγγίσεως κοινού και πολιτικές μάρκετινγκ.
2. Η ελληνική αγορά μοτοσυκλετών: Τμήμα της ευρωπαικής ή βαλκανικής αγοράς?
3. Κύριες (μοτοσυκλέτα) και παράλληλες (εξοπλισμός, καύσιμα, συντήρηση) αγορές στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Ποσοστά κόστους, εταιρική FoS (follow on support) και και περιθώρια βελτιώσεως υποστηριξης.
4. Εναλλακτικοί τρόποι κίνησης μοτοσυκλετών
5. Δυνατότητα προωθήσεως προιόντων με αυτοκινούμενα μέσα (επαγγελματικές ομάδες αγώνων και ιδιώτες - πχ αυτοκόλλητα).

:beer:

ΥΓ Σκέψου και τα:
1. Γιατί οι προπέλες μετά τις ψαρόβαρκες βγήκαν και στη στεριά? Η εξελικτική θεωρία και πόσα € πρέπει να ξοδευτούν για να τα θεωρήσει η αγορά ως μοτοσυκλέτες.
2. Στρώματα νερού, με ανεξάρτητα ελατήρια ή με τροχούς? Τα κριτήρια επιλογής του κοινού.
3. Ποιος γέρνει περισσότερο: ο Πύργος της (μ)Π(ρ)ίζας ή το κουλάδι στην Κ1 Μεγάρων? Τι πιστεύει το κοινό? (όπου κουλάδι βάζεις τον αγαπημένο σου συμφορουμίτη).:D

DrBig
25/04/2011, 20:44
Κατι σε σχεση με διαφημιση και ψυχολογια. Μελετησε τεχνικες πλυσης εγκεφαλου που βαζουν το θυμα/καταναλωτη στο idiot zone και χαφτει οτι του λενε/βλεπει.
Εχει περαση και ειναι το παρον και μελλον στην διαφημιση.

Mpielas
25/04/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Μερικές προτάσεις που μου ήρθαν πρόχειρα:
1. Προοπτικές ελληνικής αγοράς μοτοσυκλέτας (λόγω κρίσης) με ποσοστώσεις ανά κατηγορία (σκούτερ, δρόμου, σπορ κλπ). Δυνατότητες προσεγγίσεως κοινού και πολιτικές μάρκετινγκ.
2. Η ελληνική αγορά μοτοσυκλετών: Τμήμα της ευρωπαικής ή βαλκανικής αγοράς?
3. Κύριες (μοτοσυκλέτα) και παράλληλες (εξοπλισμός, καύσιμα, συντήρηση) αγορές στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Ποσοστά κόστους, εταιρική FoS (follow on support) και και περιθώρια βελτιώσεως υποστηριξης.
4. Εναλλακτικοί τρόποι κίνησης μοτοσυκλετών
5. Δυνατότητα προωθήσεως προιόντων με αυτοκινούμενα μέσα (επαγγελματικές ομάδες αγώνων και ιδιώτες - πχ αυτοκόλλητα).

:beer:

ΥΓ Σκέψου και τα:
1. Γιατί οι προπέλες μετά τις ψαρόβαρκες βγήκαν και στη στεριά? Η εξελικτική θεωρία και πόσα € πρέπει να ξοδευτούν για να τα θεωρήσει η αγορά ως μοτοσυκλέτες.
2. Στρώματα νερού, με ανεξάρτητα ελατήρια ή με τροχούς? Τα κριτήρια επιλογής του κοινού.
3. Ποιος γέρνει περισσότερο: ο Πύργος της (μ)Π(ρ)ίζας ή το κουλάδι στην Κ1 Μεγάρων? Τι πιστεύει το κοινό? (όπου κουλάδι βάζεις τον αγαπημένο σου συμφορουμίτη).:D

πολλες και ενδιαφερον ιδεες βεβαια σε μερικες φλερταρω με την απποριψη γιατι θαμου πουν οτι θελουν κατι πιο στοχαστικο καιοχι τοσο γενικο αλλα ειναι πολυ καλες ιδεες..σε ευχαριστω πολυ.

:beer: :beer:

Mpielas
25/04/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κατι σε σχεση με διαφημιση και ψυχολογια. Μελετησε τεχνικες πλυσης εγκεφαλου που βαζουν το θυμα/καταναλωτη στο idiot zone και χαφτει οτι του λενε/βλεπει.
Εχει περαση και ειναι το παρον και μελλον στην διαφημιση.


Αυτο ειναι μια απο τις top επιλογες στην λιστα που φτιαχνω απλα ειναι ενα θεμα που εχει αναλυθει πολλες φορες αλλα οπως καινα εχει θα το προσπαθησω σιγουρα!!

σε ευχαριστω πολυ..
:beer: :beer: :beer: :beer:

DrBig
25/04/2011, 21:30
Ομοιοτητες και διαφορες μεταξυ καμπανιας προωθησης αλκοολουχων ποτων και πολιτικου κοματος.

hint
Και τα δυο απευθυνονται στο θημικο

ernti
25/04/2011, 22:47
Μιας που είσαι και νέο κοπέλι,κι έχεις καιρό ακόμα,να πα να μάθεις καμμιά τέχνη,υδραυλικός ας πούμε,να χεστείς στο τάλληρο.
Εκτός πια κι αν το φυσάει ο μπαμπάς σου,οπότε ασχολήσου με ό,τι παπαριά θέλεις,σαν όλες αυτές που σου λένε οι από πάνω.
:beer:

andgeo
25/04/2011, 23:41
Χειροπρακτικός ; Μαζί σου είμαι!!!

Mpielas
26/04/2011, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ομοιοτητες και διαφορες μεταξυ καμπανιας προωθησης αλκοολουχων ποτων και πολιτικου κοματος.

hint
Και τα δυο απευθυνονται στο θημικο


το εχω σκεφτει και αυτο οπως και παρομοια αλλα η βαση της παραπλανισης ειναι ιδια σε πολλες διαφορετικες μορφες τελικου "προϊόντος"..

σε ευχαριστω..
:beer: :beer:

Mpielas
26/04/2011, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Μιας που είσαι και νέο κοπέλι,κι έχεις καιρό ακόμα,να πα να μάθεις καμμιά τέχνη,υδραυλικός ας πούμε,να χεστείς στο τάλληρο.
Εκτός πια κι αν το φυσάει ο μπαμπάς σου,οπότε ασχολήσου με ό,τι παπαριά θέλεις,σαν όλες αυτές που σου λένε οι από πάνω.
:beer:


ενδιαφερον αποψη...:winka: :winka:
δυστυχως η ευτυχως οι γονεις μου δεν το φυσανε αλλα με εμαθαν αξιες και ηθος το οποιο δεν αγοραζετε πουθενα και για κανενα ποσο, και αυτο δεν το αλλαζα για ολο το πλουτο του κοσμου..
δοξα το θεο το πρωτο μου πτυχιο ειναι πανω στον αυτομοτισμο καθως εχω τον τιτλο μηχανικος αυτοματισμου..τεχνη που μου αρεσει στο full και δεν ξεχνιετε..

p.s να φανταστω οτι εισαι κρητικος φιλε μου??το καλοκαιρακι κατα πασα πιθανοτητα θα παω χανια οποτε χαρα μου να κερασω μια ρακη σε καμια συναντηση με ολους τους ομοιοπαθεις εκει κατω..
:beer: :beer:

sergiosm
26/04/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mpielas
το οτι ειναι κατι σχετικο με μηχανες το κανει πιο δελεαστικο για επιλογη...αλλα ποιες προσπαθειες??νομιζω οτι το υλικο ειναι πολυλιγο μιας και ιδιαιτερες προσπαθειες δεν υπαρχουν.
η ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.

:beer: :beer:

πολύ βοήθεια δεν μπορώ να σου δώσω γιατί είμαι σε άλλη ... κατηγορία (εννοώ επαγγελματικά)

θα μπορούσες όμως, π.χ. να δεις τι επίδραση είχε η όλη ιστορία της απόσυρσης.

Και όταν λέω "όλη" εννοω από την εξαγγελία μέχρι την υλοποίησης.
Πώς ας πούμε επηρέασε η εξαγγελία; θετικά ή αρνητικά;
ισχύει το ίδιο και για τους "μαντράδες";

Επίσης μπορείς να το συνδέσεις με τη φορολογία των αυτοκινήτων και των μηχανών, τα τεκμήρια κλπ (ως εξωτερικούς παράγοντες)

:beer:

Mpielas
27/04/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
πολύ βοήθεια δεν μπορώ να σου δώσω γιατί είμαι σε άλλη ... κατηγορία (εννοώ επαγγελματικά)

θα μπορούσες όμως, π.χ. να δεις τι επίδραση είχε η όλη ιστορία της απόσυρσης.

Και όταν λέω "όλη" εννοω από την εξαγγελία μέχρι την υλοποίησης.
Πώς ας πούμε επηρέασε η εξαγγελία; θετικά ή αρνητικά;
ισχύει το ίδιο και για τους "μαντράδες";

Επίσης μπορείς να το συνδέσεις με τη φορολογία των αυτοκινήτων και των μηχανών, τα τεκμήρια κλπ (ως εξωτερικούς παράγοντες)

:beer:

Φορολογια προφανως εννοεις αυξηση φπα κτλ ετσι?...βεβαια εκει σαν θεμα θα ειναι η αγορα γενικοτερα και η διαορφωση της με τις εξελιξεις στο περιβαλλον...αλλα αξιζει να το εχουμε σαν ιδεα..
σε ευχαριστω..
:beer: :beer:

sergiosm
28/04/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mpielas
Φορολογια προφανως εννοεις αυξηση φπα κτλ ετσι?...βεβαια εκει σαν θεμα θα ειναι η αγορα γενικοτερα και η διαορφωση της με τις εξελιξεις στο περιβαλλον...αλλα αξιζει να το εχουμε σαν ιδεα..
σε ευχαριστω..
:beer: :beer:

οχι μόνο φπα.

αλλά και τέλη κυκλοφορίας και τεκμήρια και γενικά διάφορες "φορολογικού ενδιαφέροντος" διατάξεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επηρεάζουν την αγορά των ΙΧ.

π.χ. γιατί να αγοράσω 2λιτρο αν θα πρέπει να πληρώνω τέλη 2000 ευρώ τον χρόνο;

:wave2:

VANDA
28/04/2011, 13:27
Μια και τα "χρώματα και ψυχολογία" ήταν εξαρχής στα υπόψην, περιόρισέ το σε μηχανές και εξοπλισμό και θα σε βάλουμε μετά πρώτο τραπέζι πίστα στο φλόρουμ.. :winka:

edit. Και όχι μόνο με το συγκεκριμένο θέμα.. αρκεί να έχει θέση εδώ μέσα αυτό που θα επιλέξεις.


Btw, μια και ετοιμάζεσαι να γράψεις κατεβατά στη διπλωματική σου, προσοχή σε λάθη που βγάζουν μάτι.. μια άποψη/ιδέα ενδέχεται να είναι "ενδιαφέρουσα" (και όχι ενδιαφέρον).

:wave2:

Mpielas
28/04/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μια και τα "χρώματα και ψυχολογία" ήταν εξαρχής στα υπόψην, περιόρισέ το σε μηχανές και εξοπλισμό και θα σε βάλουμε μετά πρώτο τραπέζι πίστα στο φλόρουμ.. :winka:

edit. Και όχι μόνο με το συγκεκριμένο θέμα.. αρκεί να έχει θέση εδώ μέσα αυτό που θα επιλέξεις.


Btw, μια και ετοιμάζεσαι να γράψεις κατεβατά στη διπλωματική σου, προσοχή σε λάθη που βγάζουν μάτι.. μια άποψη/ιδέα ενδέχεται να είναι "ενδιαφέρουσα" (και όχι ενδιαφέρον).

:wave2:

σε αυτο εχεις μεγαλο δικιο στα λαθη..απλα το ενδιαφερον πηγαινε στο θεμα και οχι στην αποψη,εκει πρεπει να παιχτηκε μπερδεμα..σε ευχαριστω πολυ παντως..μετα σκεψου το κειμενο θα το τσεκαρει μια φιλη φιλολογος για να αποφυγουμε τετοια λαθη..
χρωματα και ψυχολογια ειναι αρκετα ενδιαφερον...

ενα προχειρο παραδειγμα ειναι αυτο με τον Αγιο Βασιλη, αρχικα το ξερετε οτι ηταν πρασινο χρωμα?μετεπειτα η coca cola τον εκανε κοκκινο και καθιερωθηκε..:beer: :beer:

Mpielas
28/04/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οχι μόνο φπα.

αλλά και τέλη κυκλοφορίας και τεκμήρια και γενικά διάφορες "φορολογικού ενδιαφέροντος" διατάξεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο επηρεάζουν την αγορά των ΙΧ.

π.χ. γιατί να αγοράσω 2λιτρο αν θα πρέπει να πληρώνω τέλη 2000 ευρώ τον χρόνο;

:wave2:

σωστο και αυτο, θα το κοιταξω σαν ενδεχομενο μελετης...Tnx...;)

:beer: :beer: