PDA

View Full Version : honda cm 250T (restore?)



zefos1100xx
26/04/2011, 23:33
Εμπνευσμενος απο καποια ποστ που εχω διαβασει στο moto του φιλτατου lspiros , ο οποιος αναπαλαιωνει μοτοσυκλετες οχι μονο δικες του , αλλα και για λογαριασμο τριτων , ανεβαζω αυτο το θρεντ σχετικα με ενα honda cm 250 t '83 μοντελο , το οποιο ενδεχομενως να αναπαλαιωθει....


...ολα βεβαια θα εξαρτηθουν απο τον ιδιοκτητη , ποσο αγαπαει αυτη τη μοτοσυκλετα , και ποσο βαθια θελει να βαλει το χερι στην τσεπη.....



Προς το παρον το μονο που εκανα στην μοτοσυκλετα ειναι η αντικατασταση της ντιζας συμπλεκτη και ισιωμα του λεβγιε ταχυτητων προκειμενου να μπορει να κινηθει....

Συζητωντας με τον κατοχο της μοτοσυκλετας , του τονισα οτι οσο και ''παλιατζουρα'' και να του φαινεται αυτη τη στιγμη το CM , μπορει με καποιες συγκεκριμενες εργασιες να μεταμορφωθει σε ενα πραγματικο ''κλασσικο'' αριστουργημα....απο τις αντιδρασεις του κρινω οτι η ιδεα δεν του φανηκε και ασχημη , και οτι υπαρχει διαθεση για restore!

το budget δειχνει περιορισμενο , αλλα επιφυλασσομαι για τις oικονομικες διαθεσεις του κατοχου οταν δει την μοτοσυκλετα του να μεταμορφωνεται σιγα σιγα.... (ολοι εκει την παταμε!-μολις αρχισουμε να γουσταρουμε!)

...ηδη το μηχανακι ειναι στο γκαραζ μου και ''κλεισαμε'' για ενα γραναζι πισω (το οποιο ειναι υπο διαλυση και ''πεταει'' την αλυσιδα) , και για αντικατασταση τσιμουχες μπροστινου (η δεξια μπουκαλα χανει πολλα λαδια).

Ολα θα γινουν βασει της δικης μου νοοτροπιας , η οποια ειναι πρωτα η ΚΑΛΗ λειτουργικη κατασταση και μετα οποιοδηποτε εμφανισιακο ''ρετους''.....



Αρχικα δεν θα δειτε καμια τρομερη αλλαγη στην μοτοσυκλετα , η μαλλον για να πω την αληθεια δεν θα δειτε τιποτα :lol: εκτος απο μερικες φωτο που αφορουν την κατασταση στην οποια βρισκεται αυτη τη στιγμη.....


στην πρωτη φωτο το cm οπως το φωτογραφησα σημερα:


224615

zefos1100xx
26/04/2011, 23:34
καπακι κεφαλης .....εκτος απο την ''θολουρα'' που εχει η οποια διακρινει ολο το μοτερ , χανει και λαδια.....


224616

zefos1100xx
26/04/2011, 23:35
...ο λεβγιες ταχυτητων.....

(και ομως!....τον ισιωσα!)

βεβαια χρηζει αντικαταστασης


224617

zefos1100xx
26/04/2011, 23:35
...δεξι τελικο εξατμισης.....


224618

zefos1100xx
26/04/2011, 23:36
...αν δεν ειδατε καθαρα σε τι χαλια βρισκεται το δεξιο τελικο , παρτε αλλη μια φωτο για να καταλαβετε καλυτερα...


224619

zefos1100xx
26/04/2011, 23:37
μπροστα φτερο....


224620

zefos1100xx
26/04/2011, 23:38
καρτερ...

διακρινεται η ντιζα του στροφομετρου η οποια δεν λειτουργει ουτε αυτη.....


224621

zefos1100xx
26/04/2011, 23:39
φαναρι , οργανα , φλας....

το σπασμενο φαναρι δεν ειναι το σοβαρο εδω , αλλα ο φανοστατης που ειναι θεοστραβος...


224622

zefos1100xx
26/04/2011, 23:39
δαγκανα & αριστερη μπουκαλα...


...ασχολιαστο.....


224623

zefos1100xx
26/04/2011, 23:42
βεβαια ακομα δεν ξερω ουτε καν εγω τι μελει γενεσθαι σχετικα με το μηχανακι , ολα θα εξαρτηθουν απο τον ιδιοκτητη , και βεβαια η συχνοτητα που θα ενημερωνεται το ποστ (και αν ενημερωθει ποτε δηλαδη) θα ειναι σε μη-τακτα χρονικα διαστηματα δηλαδη όποτε γινονται καποιες εργασιες πανω στην μοτοσυκλετα.

διατηρωντας το ''συνηθειο'' μου , αρχικα τουλαχιστον η μοτοσυκλετα θα μεταμορφωνεται και παραλληλα θα κυκλοφορει.....


φυσικα θα εμπλακει επαγγελματιας μηχανικος οσον αφορα τα σημεια στα οποια δεν αναλαμβανω προσωπικα καθως θα ηταν ανευθυνο απο μερους μου να εμπλακω....
(...εις γνωσην του κατοχου βεβαια)

akispoulis
26/04/2011, 23:44
τι μου θημησες!φιλαρακι! ηταν η 1η μοτοσικλετα μου! την ειχα παρει το 1986 μεταχειρα! ειμουν 16 ετων! τα αλλα παιδια στα 16 τους τοτε δεν ειχαν ουτε παπι. δεν ηθελα να παρω παπι . ειχα πριν ενα αυτοματακι mego με μικρες ροδες....θημαμαι του ειχα αλλαξει και δυο φορες εξατμισεις ,γιατη σαπηζαν...την δευτερη του εβαλα marving 2σε1..... εγηνε ο σεισμος εδω και δουλεψα τοτε οικοδομη... και την πηρα! ηθελα να παρω cb 250. αλλα , μου εκατσε αυτο! νασε καλα, και να το δουμε στον δρομο το εργαλειο!

sapila racing
27/04/2011, 00:04
Nα ξερεις παντως οτι ηταν απο τις χειρότερες μοτοσυκλέτες της Honda.
10 φορές καλύτερα να ηταν CB250N που και παλι δεν έλεγε τίποτα απολύτως.

zefos1100xx
27/04/2011, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Nα ξερεις παντως οτι ηταν απο τις χειρότερες μοτοσυκλέτες της Honda.
10 φορές καλύτερα να ηταν CB250N που και παλι δεν έλεγε τίποτα απολύτως.

δεν ξερω αν ειναι προσωπικη σου αποψη φιλε ή κατα γενικη παραδοχη , παντως ειχε μοσχοπουλησει.....

..ουτε εμενα ειναι του γουστου μου , αλλα αν το ακουσεις να δουλευει θα παθεις πλακα.....

virus
27/04/2011, 00:10
σεβομαι το σκεπτικο σου και βλεπω οτι εχεις διαθεση για ανακατασκευη.

αλλα θα σου δειξω μια αλλη οπτικη γωνια που μολις σκεφτηκα.

βλεποντας το cm και την κατασταση του θα ελεγα οτι ισως να μην εχει μερακι ο ιδιοκτητης του.

που θελω να καταληξω λοιπον. εσυ ζεφο θα βαλεις ολο σου το μερακι και την τεχνη και θα κανεις ενα μηχανακι να αστραφτει και να λαμπει. ομως μετα θα μπορει να προσεχει ο κατοχος του και να το διατηρει στην καλη κατασταση;

γιατι πιθανον μετα την ανακατασκευη θα το βλεπεις κι εσυ ζεφο. και ειμαι σιγουρος οτι αν το δεις παραμελημενο θα σε πιανει η στεναχωρια.

με καθε σεβασμο προς τον κατοχο κι εσενα.

:beer:

zefos1100xx
27/04/2011, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
σεβομαι το σκεπτικο σου και βλεπω οτι εχεις διαθεση για ανακατασκευη.

αλλα θα σου δειξω μια αλλη οπτικη γωνια που μολις σκεφτηκα.

βλεποντας το cm και την κατασταση του θα ελεγα οτι ισως να μην εχει μερακι ο ιδιοκτητης του.

που θελω να καταληξω λοιπον. εσυ ζεφο θα βαλεις ολο σου το μερακι και την τεχνη και θα κανεις ενα μηχανακι να αστραφτει και να λαμπει. ομως μετα θα μπορει να προσεχει ο κατοχος του και να το διατηρει στην καλη κατασταση;

γιατι πιθανον μετα την ανακατασκευη θα το βλεπεις κι εσυ ζεφο. και ειμαι σιγουρος οτι αν το δεις παραμελημενο θα σε πιανει η στεναχωρια.

με καθε σεβασμο προς τον κατοχο κι εσενα.

:beer:

απολυτα κατανοητο , απολυτα σωστο και με βρισκει απολυτα συμφωνο αυτο που λες....

δεν ξερω ομως κατα ποσο εγινε κατανοητο αυτο που ειπα στην αρχη.....ο κατοχος φυσικα θα πληρωσει για οποια εργασια γινει στο μηχανακι.....

και αναλογα με το ποσον που θα αποφασισει να ξοδεψει , θα λαβει και αναλογο αποτελεσμα....
Δεν εχω την ψευδαισθηση οτι με μια ντιζα και ενα σετ τσιμουχες ξαφνικα θα το αγαπησει....

sapila racing
27/04/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
δεν ξερω αν ειναι προσωπικη σου αποψη φιλε ή κατα γενικη παραδοχη , παντως ειχε μοσχοπουλησει.....

..ουτε εμενα ειναι του γουστου μου , αλλα αν το ακουσεις να δουλευει θα παθεις πλακα.....

Δεν ειχα σκοπο να γράψω αρχικά γιατί ηξερα πως θα ακουγόταν...
To μοτέρ είναι το καλύτερο κομμάτι, με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και πολύ πολύ αξιόπιστο.
Ομως είναι πάρα πολύ βαρύ, πολύ αργό, έχει άθλια γεωμετρία και συμπεριφορά ακόμα και για ψευδοcustom της δεκαετίας του 80, αθλια φρένα και ανύπαρκτα πίσω αμορτισέρ.

Το ότι είχε πουλήσει πολύ εχει να κάνει με το οτι την αγόρασαν οσοι πήραν 'μεγαλη΄μηχανή και μάλιστα Honda σε χαμηλή τιμή.

zefos1100xx
27/04/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ειχα σκοπο να γράψω αρχικά γιατί ηξερα πως θα ακουγόταν...
To μοτέρ είναι το καλύτερο κομμάτι, με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και πολύ πολύ αξιόπιστο.
Ομως είναι πάρα πολύ βαρύ, πολύ αργό, έχει άθλια γεωμετρία και συμπεριφορά ακόμα και για ψευδοcustom της δεκαετίας του 80, αθλια φρένα και ανύπαρκτα πίσω αμορτισέρ.

Το ότι είχε πουλήσει πολύ εχει να κάνει με το οτι την αγόρασαν οσοι πήραν 'μεγαλη΄μηχανή και μάλιστα Honda σε χαμηλή τιμή.

οχι ρε φιλε δεν ακουστηκε τιποτα ασχημα....βασικα δεν τα ηξερα αυτα που λες!...απλα αντιπαρεθεσα οτι ειχε καλες πωλησεις...αυτο μονο!

...οποιαδηποτε αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη καθως μπορει να φανει και χρησιμη!:sun:

sapila racing
27/04/2011, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
οχι ρε φιλε δεν ακουστηκε τιποτα ασχημα....βασικα δεν τα ηξερα αυτα που λες!...απλα αντιπαρεθεσα οτι ειχε καλες πωλησεις...αυτο μονο!

...οποιαδηποτε αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη καθως μπορει να φανει και χρησιμη!:sun:

Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

:wave2:

Λευκάδιος
27/04/2011, 01:10
υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250 :wave2:


224635

zefos1100xx
27/04/2011, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

:wave2:

thanx man!:beer:





Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250 :wave2:

μεγαλε!
...κατεβασα φωτο για να δειξω στον ιδοκτητη του cm!

sv9cvk
27/04/2011, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250 :wave2:


Δεν ειναι κακο!!!:eyepop:

zefos1100xx
27/04/2011, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Δεν ειναι κακο!!!:eyepop:

με φρενα βεβαια!!:rotflmao: :rotflmao:

astroman76
27/04/2011, 11:31
Αυτο το μηχανακι αξηζει μονο να γηνει bratstyle και μονο:o

John Steed
28/04/2011, 14:36
Έχει την ομορφιά του. Βέβαια είναι πολύ καλύτερο αυτό από το Bikexif!



Όπως και να έχει, περιμένουμε τον ιδιοκτήτη!


Καλά μαστορέματα!:wave2:

tifoso4ever
28/04/2011, 15:25
Κι εγω τα σιχαινομουν παντα αυτα τα τζαπ-ψευδοτσοπερ, αλλα σαν βαση, ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, επιμονη κι επιμονη, και φυσικα με ενα σεβαστο ποσον, μπορει να γινει ενα απιστευτο κουκλι...
Κατι classic, σε brit-cafe-racer, ή board-tracker θα ηταν πανεμορφο...
Ψαξε στο δικτυο, για φωτο για να παρεις ιδεες, και να δειξεις και στον κατοχο φυσικα, τι δυνατοτητες μεταμορφωσης υπαρχουν...
Παντως, και το λεω με καθε επιφυλαξη, καποιος που εχει αφησει το μηχανακι του να καταντησει ετσι, δεν νομιζω να θελει να δωσει χρηματα για μια τετοια εκτεταμενη μετατροπη / βελτιωση...
Aκομα και κατι σε CB 250 (οχι το Ν, προ '79...), θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν εστω και καινουριο το CM....


224806

zefos1100xx
28/04/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Κι εγω τα σιχαινομουν παντα αυτα τα τζαπ-ψευδοτσοπερ, αλλα σαν βαση, ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, επιμονη κι επιμονη, και φυσικα με ενα σεβαστο ποσον, μπορει να γινει ενα απιστευτο κουκλι...
Κατι classic, σε brit-cafe-racer, ή board-tracker θα ηταν πανεμορφο...
Ψαξε στο δικτυο, για φωτο για να παρεις ιδεες, και να δειξεις και στον κατοχο φυσικα, τι δυνατοτητες μεταμορφωσης υπαρχουν...
Παντως, και το λεω με καθε επιφυλαξη, καποιος που εχει αφησει το μηχανακι του να καταντησει ετσι, δεν νομιζω να θελει να δωσει χρηματα για μια τετοια εκτεταμενη μετατροπη / βελτιωση...
Aκομα και κατι σε CB 250 (οχι το Ν, προ '79...), θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν εστω και καινουριο το CM....

Βασικα δεν ξερω γιατι εκανα παραθεση....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ!:beer: :lol:

sv9cvk
28/04/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
με φρενα βεβαια!!:rotflmao: :rotflmao:


Τα φρενα ειναι για τους δειλους :smokin: :smokin: :rotflmao: :rotflmao:

bikas
28/04/2011, 16:24
ζέφο μην ακούς τις σειρήνες.....:nono:


αν θες να την φτιάξεις γιατί το νιώθεις κάντο κι ας είναι η πιο ψόφια μηχανή που έχει βγεί ποτέ.

εγώ έχω τραβήξει και τραβάω ακόμα τα πάθη του Ιησού για να φτιάξω τη μηχανή του πατέρα μου γιατί θυμάμαι όταν ήμουν μικρός τα απογεύματα μας πήγαινε τρικάβαλο στο χωριό για μπάνιο και ρε φίλε θέλω να πάω κι εγώ κάποια στιγμή τα παιδιά μου (αν μου χαρίσει ο Θεός) έτσι.:beer:

zefos1100xx
28/04/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Τα φρενα ειναι για τους δειλους :smokin: :smokin: :rotflmao: :rotflmao:

ασε με να ειμαι δειλος τοτε!:rotflmao: :rotflmao:






Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
ζέφο μην ακούς τις σειρήνες.....:nono:


αν θες να την φτιάξεις γιατί το νιώθεις κάντο κι ας είναι η πιο ψόφια μηχανή που έχει βγεί ποτέ.

εγώ έχω τραβήξει και τραβάω ακόμα τα πάθη του Ιησού για να φτιάξω τη μηχανή του πατέρα μου γιατί θυμάμαι όταν ήμουν μικρός τα απογεύματα μας πήγαινε τρικάβαλο στο χωριό για μπάνιο και ρε φίλε θέλω να πάω κι εγώ κάποια στιγμή τα παιδιά μου (αν μου χαρίσει ο Θεός) έτσι.:beer:

...καλη φαση να υπαρχει συναισθημα σε οτι κανουμε , αλλα οπως εξηγησα δεν εξαρταται απο εμενα....

η αληθεια ειναι οτι στην περιπτωση που σουλουπωθει το μηχανακι ειναι ωραιο και μονο να το βλεπεις....ποσο μαλλον να το κανεις ο ιδιος!

akispoulis
29/04/2011, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

:wave2: εκτος απο σασμαν. το cm εχει 5 σχεσεις . και το cb 6

zefos1100xx
30/04/2011, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
εκτος απο σασμαν. το cm εχει 5 σχεσεις . και το cb 6

5 εχει οντως το cm...



λοιπον.....

ειμαστε στο σημειο που αντικαταστηθηκαν τα αλυσιδογραναζα (σετ) στο μηχανακι......


224968

zefos1100xx
30/04/2011, 01:10
...και οι τσιμουχες του μπροστινου....

πλεον δεν ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να κυκλοφορει , αναμεινατε για επιπλεον εργασιες....:cool:


224969

John Steed
30/04/2011, 11:50
Αναμένουμε, αναμένουμε!!!

:wave2: :wave2:

stathisym
21/07/2011, 01:03
Θα σας πω και γω για το cm και την περίεργη σχέση μου μαζι του.Είμαι 36 ετών και πρόσεξα πρώτη φορά αυτό το μηχανάκι μάλλον όταν πήγαινα στο γυμνάσιο.Μου έκανε εντύπωση το ότι έδειχνε σαν αρκετά μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και μου άρεσε πολύ το στυλ του με τις χυτές ζάντες,τη φαρδιά διώροφη σέλα κ.α.Στα 19 ψάχνοντας μηχανάκι για να αντικαταστήσω το dt 50 μου,βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε μια αντιπροσωπία.Ήταν το 250 tb,με το μοτέρ του cb 250n,μοντέλο 83 και φαινόταν να είναι σε καλή κατάσταση.
Αν και είχα αρκετούς ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας 11 ετών,το αγόρασα.Δυστυχώς όμως πολύ σύντομα το μηχανάκι με απογοήτευσε λόγω των αναρίθμητων προβλημάτων που μου έβγαλε και τελικά το κράτησα μόλις 9 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο διάλειμμα με μια vespa px200,ξαναγύρισα σε cm,αυτή τη φορά το εισαγωγής la custom,το οποίο ήταν ελαφρύτερο,πήγαινε καλύτερα, μου έβγαλε πολύ λιγότερα προβλήματα,δεν είχε όμως αυτή την αίσθηση βαριάς μοτοσικλέτας του άλλου cm.Τα χρόνια πέρασαν,και διάφορα μηχανάκια πέρασαν από τα χέρια μου,όμως όποτε έβλεπα ένα παλιό cm,συνήθως σε κακή κατάσταση, θυμόμουν εκείνο το παλιό ξεθωριασμένο όνειρο.Ώσπου το Δεκέμβρη του 2008 είδα ένα μπλε καλοδιατηρημένο,εργοστασιακό,σταματημένο στη γειτονιά μου και μου μπήκε μια τρελή ιδέα. Βρήκα τον ιδιοκτήτη και σε λίγες μέρες το μηχανάκι έγινε δικό μου γεμίζοντάς με χαρά.Ήταν μπλε, μοντέλο του 83,250 cc (κρίμα που δεν ήταν 400), με τον ίδιο ιδιοκτήτη από το 85,σχεδόν από πρώτο χέρι δηλαδή.Στα 2,5 χρόνια που το έχω και έχοντας κάνει περίπου 10000 χλμ,το μηχανάκι έχει σταθεί αντάξιο της φήμης του περί αξιοπιστίας.Δεν έχει βγάλει καμια σοβαρή ζημιά και δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι χωρίς να έχει κάνει ποτέ ρεκτιφιέ!
Βλέποντας αυτό το μηχανάκι αντικειμενικά το μόνο πλεονέκτημα που θα βρει κανείς είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα συναρμολόγησης.Οι επιδόσεις του είναι ασθενικές,η συμπεριφορά του θέλει προσοχή και φρένα δεν είχα μέχρι που έβαλα σωληνάκι υψηλής πίεσης.Η εμφάνισή του μου αρέσει,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.Λίγο ίσως ο ήχος του,λίγο ο ρετρό χαρακτήρας του,λίγο η ψευδαίσθηση μεγαλύτερης μοτοσικλέτας σε συνδυασμό με την αξιοπιστία και την απλότητα με κάνουν να θέλω να κρατήσω αυτό το δίτροχο για πάντα στο γκαράζ μου κι ας θεωρείται από πολλούς άχρηστο.Μάλιστα έχω πάρει και δεύτερο για ανταλλακτικά.Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

stathisym
21/07/2011, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
Θα σας πω και γω για το cm και την περίεργη σχέση μου μαζι του.Είμαι 36 ετών και πρόσεξα πρώτη φορά αυτό το μηχανάκι μάλλον όταν πήγαινα στο γυμνάσιο.Μου έκανε εντύπωση το ότι έδειχνε σαν αρκετά μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και μου άρεσε πολύ το στυλ του με τις χυτές ζάντες,τη φαρδιά διώροφη σέλα κ.α.Στα 19 ψάχνοντας μηχανάκι για να αντικαταστήσω το dt 50 μου,βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε μια αντιπροσωπία.Ήταν το 250 tb,με το μοτέρ του cb 250n,μοντέλο 83 και φαινόταν να είναι σε καλή κατάσταση.
Αν και είχα αρκετούς ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας 11 ετών,το αγόρασα.Δυστυχώς όμως πολύ σύντομα το μηχανάκι με απογοήτευσε λόγω των αναρίθμητων προβλημάτων που μου έβγαλε και τελικά το κράτησα μόλις 9 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο διάλειμμα με μια vespa px200,ξαναγύρισα σε cm,αυτή τη φορά το εισαγωγής la custom,το οποίο ήταν ελαφρύτερο,πήγαινε καλύτερα, μου έβγαλε πολύ λιγότερα προβλήματα,δεν είχε όμως αυτή την αίσθηση βαριάς μοτοσικλέτας του άλλου cm.Τα χρόνια πέρασαν,και διάφορα μηχανάκια πέρασαν από τα χέρια μου,όμως όποτε έβλεπα ένα παλιό cm,συνήθως σε κακή κατάσταση, θυμόμουν εκείνο το παλιό ξεθωριασμένο όνειρο.Ώσπου το Δεκέμβρη του 2008 είδα ένα μπλε καλοδιατηρημένο,εργοστασιακό,σταματημένο στη γειτονιά μου και μου μπήκε μια τρελή ιδέα. Βρήκα τον ιδιοκτήτη και σε λίγες μέρες το μηχανάκι έγινε δικό μου γεμίζοντάς με χαρά.Ήταν μπλε, μοντέλο του 83,250 cc (κρίμα που δεν ήταν 400), με τον ίδιο ιδιοκτήτη από το 85,σχεδόν από πρώτο χέρι δηλαδή.Στα 2,5 χρόνια που το έχω και έχοντας κάνει περίπου 10000 χλμ,το μηχανάκι έχει σταθεί αντάξιο της φήμης του περί αξιοπιστίας.Δεν έχει βγάλει καμια σοβαρή ζημιά και δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι χωρίς να έχει κάνει ποτέ ρεκτιφιέ!
Βλέποντας αυτό το μηχανάκι αντικειμενικά το μόνο πλεονέκτημα που θα βρει κανείς είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα συναρμολόγησης.Οι επιδόσεις του είναι ασθενικές,η συμπεριφορά του θέλει προσοχή και φρένα δεν είχα μέχρι που έβαλα σωληνάκι υψηλής πίεσης.Η εμφάνισή του μου αρέσει,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.Λίγο ίσως ο ήχος του,λίγο ο ρετρό χαρακτήρας του,λίγο η ψευδαίσθηση μεγαλύτερης μοτοσικλέτας σε συνδυασμό με την αξιοπιστία και την απλότητα με κάνουν να θέλω να κρατήσω αυτό το δίτροχο για πάντα στο γκαράζ μου κι ας θεωρείται από πολλούς άχρηστο.Μάλιστα έχω πάρει και δεύτερο για ανταλλακτικά.Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.


231885

John Steed
24/07/2011, 01:55
Κουκλί το έχεις!

Την τελευταία φράση σου την κρατάω :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

stathisym
24/07/2011, 11:33
Ευχαριστώ,καλό είναι,θέλει ακόμα λίγη περιποίηση που θα του κάνω όταν βρω χρόνο.Το εργοστασιακό χρώμα ντεποζίτου και πλαστικών θα το κρατήσω όσο μπορώ μια και το έχω καλοκαίρι σε πυλωτή και το χειμώνα σε τελείως κλειστό χώρο.Τα φτερά βάφτηκαν αναγκαστικά αφού είναι εξαιρετικά δυσεύρετα και πανάκριβα ενώ και η επινικέλωση θα είχε αμφίβολο αποτέλεσμα.

harsil
26/10/2011, 14:59
Καταρχήν καλωσόρισα! Μόλις έκανα εγγραφή εδώ με αφορμή το cm-250.
Είμαι στη δουλειά μου τώρα και βαριέμαι αφόρητα. Γενικά βαριέμαι αφόρητα και στην προσπάθειά μου να βρω κάτι να ασχοληθώ, να ξεχαστώ ξέθαψα απο το μυαλό μου ένα cm που έχω παρατημένο στο πατρικό μου. Νομίζω θα με ενθουσίαζε η ιδέα να ασχοληθώ και να το αναστήσω ομορφαίνοντάς το παράλληλα. Λεφτά δεν παίζουν πολλά αλλά δε βιάζομαι. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και ιδέες. Την τελευταία φορά που σήκωσα την κουκούλα να το δω ήταν σε καλή κατάσταση, όπως στην παραπάνω φωτογραφία σας, έπαιρνε ακόμα μπροστά!!!

Ευχαριστώ
Χάρης

tifoso4ever
26/10/2011, 19:35
Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

+1100...+ ΑΠΕΙΡΟ.......

:beer: :beer: :beer: :beer:

stathisym
26/10/2011, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από harsil
Καταρχήν καλωσόρισα! Μόλις έκανα εγγραφή εδώ με αφορμή το cm-250.
Είμαι στη δουλειά μου τώρα και βαριέμαι αφόρητα. Γενικά βαριέμαι αφόρητα και στην προσπάθειά μου να βρω κάτι να ασχοληθώ, να ξεχαστώ ξέθαψα απο το μυαλό μου ένα cm που έχω παρατημένο στο πατρικό μου. Νομίζω θα με ενθουσίαζε η ιδέα να ασχοληθώ και να το αναστήσω ομορφαίνοντάς το παράλληλα. Λεφτά δεν παίζουν πολλά αλλά δε βιάζομαι. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και ιδέες. Την τελευταία φορά που σήκωσα την κουκούλα να το δω ήταν σε καλή κατάσταση, όπως στην παραπάνω φωτογραφία σας, έπαιρνε ακόμα μπροστά!!!

Ευχαριστώ
Χάρης

Αν σου αρέσει το μηχανάκι προσπάθησε σιγά σιγά να το φτιάξεις.Αν το πλαίσιο είναι σε καλή κατάσταση,χωρίς σκουριά και το μοτέρ δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα,τότε το μηχανάκι είναι βιώσιμο χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα ανακατασκευή.Αυτές οι μοτοσυκλέτες είναι αρκετά απλές αφού είναι γυμνές και αερόψυκτες.Τα πιο πολλά ανταλλακτικά βρίσκονται είτε από Σαρακάκη είτε από site του εξωτερικού.Αν κάτι δεν το βρίσκεις μπορεί να κάνει από άλλο μοντέλο ή και να γίνει κάποια πατέντα.Ένα μηχανάκι για ανταλλακτικά δε βλάπτει και το βρίσκεις με πολύ λίγα χρήματα.Εγώ πήρα ένα με 150 ευρώ το οποίο είχε αρκετά καλά πράγματα.Γενικά ήταν μηχανάκια φτιαγμένα για να κρατήσουν μισό αιώνα.Αν τείνουν να εξαφανιστούν ,αυτό οφείλεται στο ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες τα θεωρούσαν γαϊδούρια και δεν έκαναν συντήρηση. Πρέπει να προσέξεις:1.Καλό λάδι και φίλτρο κάθε 2500 χλμ 2.Καθάρισμα-συντονισμό των καρμπυρατέρ κάθε 3000 χλμ.και το ντεπόζιτο να μη μένει άδειο γιατί τραβάει σκουπιδάκια.3.Σούπερ βενζίνη,αφού πρόκειται για μοτέρ πολύ παλιάς τεχνολογίας
4.Άνοιγέ το,εξάλλου αγαπά τις μεσαίες-υψηλές στροφές, αλλά μην το παρακάνεις. 5.Όχι ψηλές στροφές, ειδικά με νεκρό,όσο το μοτέρ είναι κρύο.
Καλή επιτυχία!

universalgr1
31/10/2011, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.


Πολυ μεγαλη κουβεντα αδερφε!!! Μαζι σου!! :beer:





Επισης... αθανατα μηχανακια και ομορφα!! Oπως το'πες, ρετρο χαρακτηρας.. ομορφη μοτοσυκλετα πολης..

Αν μαλιστα βαλεις και 1-2 πινελιες απ'το δικο σου χαρακτηρα, το κανεις αναντικαταστατο!!

:wave2:

agnanterisrt
04/07/2014, 15:22
ξερει κανεις παιδια αν ταιριαζει το μοτερ του cm 400τ σε σκελετο cm 250 t και τι διαφορες εχουν τα καρμπιρατέρ?

sapila racing
04/07/2014, 15:47
ξερει κανεις παιδια αν ταιριαζει το μοτερ του cm 400τ σε σκελετο cm 250 t και τι διαφορες εχουν τα καρμπιρατέρ?

Ο κινητήρας θα ταιριάξει στον σκελετό. Είναι ίδιοι εξωτερικά.
Τα καρμπυρατερ του 400 ειναι μαγελύτερα και θα τα χρειαστείς αν βαλεις τον κινητήρα.
Επίσης θα χρειαστείς και την ηλεκτρονική του 400!

agnanterisrt
04/07/2014, 17:36
ωχ για την ηλεκτρονικη δεν το περιμενα..

agnanterisrt
04/07/2014, 17:44
τωρα είναι αργα η αγορα εγινε,εχω την υποψια ότι θα δουλεψει με την 250 ηλεκτρονικη!!και ελπιζω με ένα ζιγλερομα να δουλεψει και το καρμπιρατέρ![ATTACH=CONFIG]319640[/

agnanterisrt
04/07/2014, 17:46
319642

agnanterisrt
04/07/2014, 17:47
319645

agnanterisrt
04/07/2014, 17:49
319646

sapila racing
04/07/2014, 17:58
τωρα είναι αργα η αγορα εγινε,εχω την υποψια ότι θα δουλεψει με την 250 ηλεκτρονικη!!και ελπιζω με ένα ζιγλερομα να δουλεψει και το καρμπιρατέρ![ATTACH=CONFIG]319640[/

Μακαρι να είσαι τυχερός.
Τα καρμπ απλά είναι μικρά και δεν θα ανεβαζει στροφές, αλλά η ηλεκτρονική κανονικά χρειάζεται σύμφωνα με εγκυρες πληροφορίες.

agnanterisrt
04/07/2014, 21:21
ok βρηκα ηλεκρονικη και καρμπιρατέρ λες
να θελει κατι άλλο?

sapila racing
05/07/2014, 11:33
ok βρηκα ηλεκρονικη και καρμπιρατέρ λες
να θελει κατι άλλο?

Oχι, τίποτα άλλο. :wave2:

motomaniac
05/07/2014, 18:58
Ευχαριστώ,καλό είναι,θέλει ακόμα λίγη περιποίηση που θα του κάνω όταν βρω χρόνο.Το εργοστασιακό χρώμα ντεποζίτου και πλαστικών θα το κρατήσω όσο μπορώ μια και το έχω καλοκαίρι σε πυλωτή και το χειμώνα σε τελείως κλειστό χώρο.Τα φτερά βάφτηκαν αναγκαστικά αφού είναι εξαιρετικά δυσεύρετα και πανάκριβα ενώ και η επινικέλωση θα είχε αμφίβολο αποτέλεσμα.

για τα φτερα εχεις πμ




ξερει κανεις παιδια αν ταιριαζει το μοτερ του cm 400τ σε σκελετο cm 250 t και τι διαφορες εχουν τα καρμπιρατέρ?
ναι κι εχω και καρμπυρατερ


ωχ για την ηλεκτρονικη δεν το περιμενα.. κι εσυ εχεις πμ


τωρα είναι αργα η αγορα εγινε,εχω την υποψια ότι θα δουλεψει με την 250 ηλεκτρονικη!!και ελπιζω με ένα ζιγλερομα να δουλεψει και το καρμπιρατέρ![ATTACH=CONFIG]319640[/

κι αμ δνε δουλεψει θα σε φτιαξω μαλλον.