PDA

View Full Version : 3 καινουργια προβληματακια



2stroker
28/04/2011, 18:04
καλησπερα και παλι,γραφω μετα απο πολυυυυυυυ καιρο αλλα ειχα διαφορα θεματα.
το μηχανακι μου μετα την καλοκαιρινη πτωση και αφου εμεινε σε απραξια ενα 6μηνο φτιαχτηκε και απο τον δεκεβρη ξανακυκλοφορει στουσ δρομους.αλλαξα λαδακια,καθαριστηκε καρμπυρατερ,αλλαχτηκε μπουζι,αλλαχτηκε και φιλτρο αερα και ολα καλα.τα προβληματα που αντιμετωπιζω εδω και μερικες βδομαδες

1.αρχισε να σκαει σαν πολυβολο με το που κλεινω το γκαζι,και πρωτα εσκαγε αλλα οχι αυτο το πραγμα.το σερβις εγινε δεκεμβρη και τα σκασιματα αρχισαν πριν 2-3 βδομαδες

2.εχω την αισθηση οτι εχουν αυξηθει οι τριγμοι απο το μοτερ

3.προχτεσ ξαφνικα σταματησαν να αναβουν τα φωτα μου,ουτε μπρος ουτε πισω


για πειτε γνωμες και βοηθατε
να υπενθυμισω οτι το μηχανακι ειναι klx300R.

daz
28/04/2011, 21:51
Τα σκασιματα μπορεί να οφείλονται σε λάθος μείγμα.

koutian
28/04/2011, 22:25
το προβλημα σου μου θυμιζει ηλεκτρολογικο.....ελενξε αν φερνει ρευμα στο μπουζοκαλωδιο(βγαλε την πιπα τελειως και φερε σε κοντινη αποσταση(1mm) το καλωδιο απο καποιο μεταλλο της μοτο σου ενω ταυτοχρονα πατας μανιβελα,αν βγαζει σπιθες εισαι οκ απο ρευματα .....τα σκασιματα ειναι προειδοπιοισεις οτι κατι θα καψει.....πολλη πιθανο ειναι να σου εχει καψει μπουζι(αν εισαι τυχερος αλλαξεις μπουζι και εφυγες..αλλαξε καλου κακου)...αν δεν ειναι τοτε, μπορει να ειναι ηλεκτρονικη η πηνεια!!!!!...ααααααααα...και κατι γελοιο ...αλλα καμια φορα συμβαινει.,ελενξε το ΟΝ-OFF τις ηλεκτρονικης αν δουλευει σωστα..μου εχει τυχει να μην κανει καλη επαφη ενα καλωδιο σε εκεινο το σημειο και να πεδευομαι μερες ολοκληρες!!!!!!

περιμενο νεα:wave2: :wave2:

2stroker
29/04/2011, 17:03
το μπουζι δεν φταιει σιγουρα γιατι το μηχανακι κα8ε φορα παιρνει μπροστα με την πρωτη αντε με την δευτερη μανιβελια+οτι αλλαχτηκε πριν 4 μηνες,οποτε α;ν ειχα τετοιο προβλημα θα μανιβελιαζα πολη ωρα μεχρι να παρει..ο διακοπτης του ον οφ δουλευει κανονικα.λες να θελω καμια περιελιξη πηνειων?να καηκαν ταυτοχρονα και οι 2 λαμπες παντως χλωμο.
και για τα σκασιματα μηπως θελω ρυθμισμα βαλβιδες??τις ειχα ρυθμισει πριν εναμισυ χρονο αλλα απο τοτε τα χιλιομετρα που χω γραψει ειναι πολυ λιγα για να θελει παλι,βεβαια θα μου πεις καθαρο ειναι και ισως εχει αλλα μετρα και σταθμα.
πειτε καμια αλλη γνωμη

Εχετλαίος
29/04/2011, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
τα προβληματα που αντιμετωπιζω εδω και μερικες βδομαδες

Ίδιο τεπόζιτο;

2stroker
29/04/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ίδιο τεπόζιτο;

το σκεφτηκα και εγω μηπως εβαλα μουφα βενζινη αλλα σε αυτεσ τις βδομαδες εχω βαλει 2-3 φορες βενζινη απο διαφορετικα βενζιναδικα οποτε δεν παιζει να ναι αυτο

daz
29/04/2011, 19:25
Έχεις παρατηρήσει καθόλου αύξηση στην κατανάλωση?

2stroker
29/04/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχεις παρατηρήσει καθόλου αύξηση στην κατανάλωση?


διαφορα στην καταναλωση οχι,αλλα τσιμπαει λιγο παραπανω λαδακι απο οσο θα επρεπε να τσιμπαει

2stroker
10/05/2011, 17:08
πηγα σημερα στον ηλεκτρολογο.τελικα παμε για περιελιξη πηνιων
κοστος μου πε περιπου 150 ευρω
καλα ειναι?ρωταω γιατι δεν εχω ξανακανει

ftsmf
10/05/2011, 18:00
οχι.... εμενα ο δικος μου μου την ειχε κανει με 100 και μεχρι σημερα δεν ειχα προβλημα ποτε...κι εκτος της περιεληξης μου ειχε αλλαξει και την καλωδιωση προς τον ανορθωτη και την μπαταρια με καινουρια..... αν θες σε φερνω σε επαφη η σου δινω τηλεφωνο να ρωτησεις οτι θες...