PDA

View Full Version : Kymco Agility 50cc VS 125cc



Thanoss
29/04/2011, 13:46
Γεια Χαρά στην παρέα.

Αλαξοπίστησα πρόσφατα και από δεινός οδηγός, είμαι ήδη αποφασισμένος να μυηθώ στο τάγμα των δικυκλιστών. Αφού έριξα μια ματιά στο πορτοφόλι μου και στο τι κυκλοφορεί εκεί έξω αποφάσισα να πάω για ένα Kymco Agility, αλλά είμαι στη μέση διλήμματος σχετικά με τον κυβισμό, 50cc vs 125cc.

Τα στοιχεία είναι τα εξής:

1. Δεν έχω ξαναπάρει ποτέ δικό μου μηχανάκι και έχω να οδηγήσω 10 τουλάχιστον χρόνια.
2. Για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη, η δουλειά που το θέλω είναι κέντρο - Βούλγαρη - Καλαμαριά - Κέντρο. Δηλαδή μικρή σχετικά απόσταση με ελαφριές ανηφόρες.
3. Είμαι λίγο θηριάκι, γύρω στα 125 κιλά :P
4. Έχω ήδη δίπλωμα για 50ρι μιας και 15 χρονών πήρα την πρώτη μου κλήση γιατί κυκλοφορούσα με ένα παπί χωρίς δίπλωμα και έπρεπε να βγάλω ένα στα 16.
5. Σπάνια θα ανεβαίνει δεύτερο άτομο.

Το δίπλωμα για 125 από ότι ξέρω κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ και το Agility 125 1785 ευρώ.
Αν από την άλλη επιλέξω 50ρι, θα πληρώσω συνολικά 1640 ευρώ και that's it. Ούτε διαδικασίες για δίπλωμα και 500 ευρώ λιγότερα, που για μένα είναι μια σημαντική διαφορά.

Το ερώτημα έιναι το εξής: Μπορεί το 50ρι να καλύψει τις ανάγκες μου ή θα κλαίω τα λεφτά μου; Μήπως δεν θα τραβάει καθόλου; Τι εννοούμε "δεν τραβάει" γιατί εγώ δεν παίρνω μηχανάκι για να τρέχω, αν το μηχανάκι πηγαίνει με 40-50 χιλιόμετρα την ώρα και δεν κάνει 20 λεπτά για να ξεκινήσει, είμαι ικανοποιημένος. Τη δουλειά μου θέλω να κάνω με χαμηλές ταχύτητες και χωρίς ελιγμούς και περίεργες καταστάσεις!

Αν το 50ρι δεν με καλύπτει, αναγκαστικά θα υποστώ τις διαδικασίες του διπλώματος και θα δώσω και 500 ευρώ παραπάνω, αλλά δεν είναι κρίμα σε περίπτωση που με καλύπτει;

Τι λέτε;

Ευχαριστώ!

p@nos
29/04/2011, 15:01
μη σκεφτεσαι καν το 50...

μη σου πω και το 125 ειναι λιγο...


τα 200-250αρια ειναι οι ιδανικες λυσεις και σε μεταχειρισμενα βρισκεις πολλες ευκαιριες...ψαξου εκει

DUKASII
29/04/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss


Τι εννοούμε "δεν τραβάει" γιατί εγώ δεν παίρνω μηχανάκι για να τρέχω, αν το μηχανάκι πηγαίνει με 40-50 χιλιόμετρα την ώρα και δεν κάνει 20 λεπτά για να ξεκινήσει, είμαι ικανοποιημένος. Τη δουλειά μου θέλω να κάνω με χαμηλές ταχύτητες και χωρίς ελιγμούς και περίεργες καταστάσεις!

αν δεν εισαι 80 κιλα και πανω το 50αρι κάνει τα παραπανω αψογα.

Thanoss
29/04/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν δεν εισαι 80 κιλα και πανω το 50αρι κάνει τα παραπανω αψογα.

Είμαι δυστυχώς :(

mikes
29/04/2011, 16:56
φιλαρακι πανε απο τωρα και βγαλε ανεξαρτητα με συμπλεκτη, γιατι αν καβαλησεις δεν υπαρχει
θεραπεια!! σε δυο χρονια θα θες μεγαλη μηχανη!

Thanoss
29/04/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
φιλαρακι πανε απο τωρα και βγαλε ανεξαρτητα με συμπλεκτη, γιατι αν καβαλησεις δεν υπαρχει
θεραπεια!! σε δυο χρονια θα θες μεγαλη μηχανη!

Μπα δεν έχω τόσο πολύ μεγάλη τρέλα με τα αυτοκίνητα ή τα μηχανάκια. Τα χρησιμοποιώ μόνο για να κάνω τη δουλειά μου. Το ξέρω ότι ακούγομαι λίγο ξενέρωτος, αλλά έτσι είναι, τι να κάνω :P

mikes
29/04/2011, 17:12
και εγω το μηχανακι μονο για να κανω τη δουλεια μου το χρησιμοποιουσα! δεν ειχα τρελα!
ελα μου ομως που οταν ηρθε καιρος να το αλλαξω, μπηκα εδω εσα να βρω πληροφοριες, και
κολλησα το μικροβιο!!!!

p@nos
29/04/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Μπα δεν έχω τόσο πολύ μεγάλη τρέλα με τα αυτοκίνητα ή τα μηχανάκια. Τα χρησιμοποιώ μόνο για να κάνω τη δουλειά μου. Το ξέρω ότι ακούγομαι λίγο ξενέρωτος, αλλά έτσι είναι, τι να κάνω :P


καλα κανεις...ψαξε για σκουτερ λιγο πιο μεγαλο...το 125 8α σου φανει λιγο σε λιγο καιρο και δεν ειναι τοσο χρηστικο οσο τα πιο μεγαλα...

μη δελεαστεις απο τιμες μεγαλων μοτο ομως που τις δινουν σχεδον τσαμπα πλεον...οι βενζινες τις κανουν απαγορευτικες για καθημερινη μετακινηση, χωρια ολων των αλλων μειωνεκτηματων σε σχεση με καποιο σκουτερ...

Anritsu
29/04/2011, 17:59
Και γω συμφωνώ με τους παραπάνω .

Άστο 50αρι στην άκρη . 125 καλύτερα η μάλλον για το δίπλωμα το Α1 βρες ποια είναι τα παραπάνω κυβικά που μπορείς να αγοράσεις . Λίγη δύναμη παραπάνω κανένα δεν πείραξε.

:smilea:

John Steed
29/04/2011, 18:23
Εγώ θα διαφωνήσω και θα σου προτείνω κάποιο δίχρονο στα 50 κυβικά. Θα τραβάει παραπάνω και δεν θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα για την απόκτηση και το δίπλωμα.

Παιδιά, ο άνθρωπος θέλει να γλιτώσει χρήματα και αν μπορεί να μην βγάλει καινούριο δίπλωμα γιατί δεν του περισσεύουν τώρα τα 500!

Αν και γενικά δεν είμαι υπέρ των σκούτερ, ιδιαίτερα αυτών με τις μικρές ροδούλες, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο, το οποίο να ικανοποιεί τα κριτήριά σου.

Επίσης, αν και όντως τα 125 κυβικά θα ήταν καλύτερα, αν αργότερα θα σου φανούν λίγα τα 50 ή αν θα είναι ικανοποιητικά, αυτό έχει άμεση σχέση με το πόσο θα μπει το δίτροχο στη ζωή σου.

Αν το θέλεις αποκλειστικά για σπίτι-δουλειά και μια τσάντα ψώνια στην επιστροφή, τότε θα σου είναι μια χαρά!

Για δίχρονα μπορείς να κοιτάξεις τα piaggio Liberty και Typhoon
http://www.gr.piaggio.com/el_GR/listino_prezzi/configurator_step1.aspx

και το Kymco AGILITY CITY 50 2T
http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1492

Αυτά! Μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και το κόστος του κράνους. ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116796

:wave2: :wave2:

Thanoss
29/04/2011, 21:10
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.

John Steed

έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις είναι. Απλά με αυτά που διαβάζω και ακούω παντού, έχω αρχίσει να αμφισβητώ για το αν ένα 50cc θα μπορέσει να καλύψει τις βασικές μου ανάγκες γιατί όλοι λένε πάρε τουλάχιστον 125cc.

Ένα μόνο είναι σίγουρο, ότι οι ανάγκες μου θα παραμείνουν βασικές. Το Scooter το θέλω μόνο για διαδρομές μέσα στην πόλη, για μικρο δουλειές δηλαδή, γυμναστήριο, καφέ, τη κλασσική διαδρομή σπίτι - δουλειά και άντε κανα μικρό ψώνι, αν και δε θα χρειαστεί γιατί έχω αρκετά Supermarket δίπλα :)
Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω για εκτός πόλης και δεν είναι ότι δεν μπορώ να περιμένω να το πάρω στα χέρια μου για να το οδηγήσω και να γουστάρω.
Απλά δε μπορώ πλέον να βλέπω να φεύγουν από την τσέπη μου 150 και 200 ευρώ κάθε μήνα στις βενζίνες έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Αυτός είναι ο μόνος λόγος. Να φανταστείς ότι οι διαδρομές είναι τόσο μικρές που δεν έχω καν πρόβλημα με κίνηση και μποτιλιαρίσματα. Απλά είναι πάρα πολύ συχνές.

Μπορώ να πω από τώρα με σιγουριά ότι δεν θα χαλαστώ αν συνηδειτοποιήσω ότι χρειάζομαι περισσότερη ταχύτητα. Το πουλάω και παίρνω τότε, κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες μου, αλλά επειδή έχω να οδηγήσω χρόνια και είμαι αρκετά φοβισμένος, ξέρω ότι αυτή η στιγμή θα αργήσει αρκετά να έρθει.

Θα χαλαστώ όμως, αν δω ότι επειδή είμαι 125 κιλά και επειδή το μηχανάκι είναι μικρού κυβισμού, γίνομαι επικύνδινος στο δρόμο γιατί δεν μπορώ να ακολουθήσω την μέση ταχύτητα των αυτοκινήτων, δεν μπορώ να βγω ικανοποιητικά από μια διασταύρωση κτλ.
Μόνο αυτό το θέμα ασφαλείας με κάνει να σκέφτομαι το 125cc, αλλά όπως είπες κι εσύ, προτιμώ με χίλια, να αποφύγω τη διαδικασία του διπλώματος και το έξτρα κόστος των 500 ευρώ. (300 ευρώ δίπλωμα - 185 ευρώ 125cc).

Είχα υπόψην μου το Kymco Agility 2T, αλλά στο μυαλό μου προτίμησα το 4Τ γιατί από φίλους και γνωστούς ( προσωπικά είμαι παντελώς άσχετος ) ακούω ότι τα 2χρονα βγάζουν πιο εύκολα προβλήματα, καίνε και λάδι και βενζίνη, βρωμάνε και μυρίζουν τα ρούχα σου και ακούγονται πολύ πιο ενοχλητικά.
Έτσι είναι ή είναι υπερβολές;
Απλά ακούω ότι τραβάνε περισσότερο. Ωστόσο αν το 2Τ τραβάει περισσότερο και κάνει τη δουλειά μου, θα αναγκαστώ να το προτιμήσω.

Πάντως από όλα τα 50cc από άποψη ποιότητας ( και πάλι από όσα διαβάζω και ακούω ) και τιμής, τα Kymco Agility είναι στα μάτια μου η καλύτερη επιλογή στο ποσό που μπορώ να διαθέσω. Ένας βασικός λόγος είναι ότι οι ζάντες τους είναι 16' και φαντάζομαι ότι η ισορροπία θα είναι μεγαλύτερη.

Έχω υπόψη μου και το κόστος του κράνους και εκεί πάλι θα χρειαστώ τα φώτα σας αργότερα!

Thanks και πάλι για τις συμβουλές!

John Steed
29/04/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Είχα υπόψην μου το Kymco Agility 2T, αλλά στο μυαλό μου προτίμησα το 4Τ γιατί από φίλους και γνωστούς ( προσωπικά είμαι παντελώς άσχετος ) ακούω ότι τα 2χρονα βγάζουν πιο εύκολα προβλήματα, καίνε και λάδι και βενζίνη, βρωμάνε και μυρίζουν τα ρούχα σου και ακούγονται πολύ πιο ενοχλητικά.
Έτσι είναι ή είναι υπερβολές;
Απλά ακούω ότι τραβάνε περισσότερο. Ωστόσο αν το 2Τ τραβάει περισσότερο και κάνει τη δουλειά μου, θα αναγκαστώ να το προτιμήσω.

Πάντως από όλα τα 50cc από άποψη ποιότητας ( και πάλι από όσα διαβάζω και ακούω ) και τιμής, τα Kymco Agility είναι στα μάτια μου η καλύτερη επιλογή στο ποσό που μπορώ να διαθέσω. Ένας βασικός λόγος είναι ότι οι ζάντες τους είναι 16' και φαντάζομαι ότι η ισορροπία θα είναι μεγαλύτερη.

Το λοιπόν:

Ναι, καίνε και λάδι και βενζίνη και μυρίζουν λίγο. Όχι δεν κάνουν περισσότερο θόρυβο τα συγκεκριμένα. Από ζημιές μην τα φοβάσαι, ειδικά τα piaggio.

Οι 16άρες ζάντες είναι σίγουρα καλύτερες, και το Liberty έχει.

Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα, ένα 125 θα ήταν ό,τι πρέπει, αλλά έχουμε το χρηματικό στη μέση. Μπορείς να πάρεις τώρα, άμεσα, κάτι να κάνεις τη δουλειά σου και μετά βλέπεις.

:wave2:

SoulGR
30/04/2011, 21:01
καλησπερα φιλε!
λοιπον συμφωνα με την χρηση που το θες θα σου προτεινω και γω να κοιταξεις κατι σε μεταχειρισμενο 50ρακι.Εγω εχω ενα typhoon 50 2τ το οποιο πηρα μεταχειρισμενο και μου εχει βγει σκυλος!εχει καλο γκαζακι ανετη σελα,τελικη γυρω στα 70,προβλημα δεν μου εχει βγαλει κανενα,με ενα γεμισμα βγαζει 80-90 χιλιομετρα και φουλαρει με 5 ευρω.Το μονο προβλημα πως σε πολυ μεγαλες ανηφορες δεν "τραβαει" πολυ γιατι ειναι και αυτοματο,αλλα εγω αυτο το προβλημα μονο σε βουνο το ειχα :D

Thanoss
30/04/2011, 22:20
Θέλω να αποφύγω τα μεταχειρισμένα.

Σήμερα πέρασα μια βόλτα από μια αντιπροσωπεία (αλήθεια, έχει να προτείνει κανείς από που να πάρω Kymco στη Θεσσαλονίκη;) και είδα το agility από κοντά. Είναι όμορφο και με βόλεψε πολύ.
Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι πουλάει 9 δίχρονα και 1 τετραχρονο και ότι όποιος παίρνει 4χρονο το μετανιώνει γιατί και η τελική αλλά και το τράβηγμα είναι πολύ αδύναμα.

Η γνώμη του είναι ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το 2Τ. Είδωμεν :)

SoulGR
30/04/2011, 23:29
αν παρεις 50cc παρε 2τ αλλιως για 125 4τ:wave2:

Sapadak
30/04/2011, 23:40
Peugeot Looxor 50cc (διχρονο)

16αριδες τροχους, χωρος απο κατω, επιπεδη ποδια

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1230595/


Γνωμη μου μη παρεις καινουριο μιας και σαν νεος οδηγος ολο και καπου/κατι θα του κανεις και πιθανον να σε στεναχωρεσει (γρατζουνιτσες, κανα χαζοπεσιμο κτλ)
Ασε που θα γλιτωσει κανα 500ρικο ευκολα το οποιο το ριχνεις σε ενα κρανακι, σε ενα γαντακι, σε προστατευτικό εξοπλισμο

Τσιμπα ενα μεταχειρο, πηγαινε να το δει καποιο συνεργειο και αν το παρεις απο μαγαζι και οχι απο ιδιωτη εχει και εγγυηση 6 μηνες τουλαχιστον (αυτο πχ στο λινκ σου δινει 1 χρονο εγγυηση)

Για τη "λαδιλα", μπορεις να βαζεις λαδι που μυριζει πχ φραουλα :D


Γενικά να ξέρεις τα σκουτερ σε σχεση με τα παπια ειναι ποιο κοστοβορα στο θεμα συντηρησης.

Το θεμα παπι 50cc το εχεις αποκλεισει τελειως?


(στο φιναλε μη σκιαζεσε, αν δε τραβαει ικανοποιητικα μπορεις να το μεγαλωσεις λιγακι τα κυβικα να τραβαει καλυτερα)

kostas_1100gs
01/05/2011, 14:45
Πόσο καίει ένα 2Τ 50άρι ρε παιδιά. Η κατανάλωση είναι μεγάλη? Μήπως δεν συμφαίρει?

balakia
01/05/2011, 15:17
50 2t μεταχοιρισμενο,12 χρονια εχω ενα suzukaki,το αλλαξα ενα πιστονι και φλαντζες(35euro)και θα παει αλλα τοσα,(115 κιλα ειμαι)μια χαρα κινουμε μες στην πολη,ευοσμο,καλοχωρι και διαβατα.

Thanoss
01/05/2011, 16:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

@Sapadak

Όταν λες να μεγαλώσω τα κυβικά εννοείς να το κάνω 72cc;

Δεν φθείρεται το μηχανάκι περισσότερο έτσι;

Σε μια αντιπροσωπεία Kymco πάντως ο πωλητής μου είπε ότι αυτό κοστίζει 200-300 ευρώ, εφόσον βάλω το εργοστασιακό kit. Παίζει να είναι και φτηνότερο;

Ωραίο το πεζό btw :)

Sapadak
01/05/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

@Sapadak

Όταν λες να μεγαλώσω τα κυβικά εννοείς να το κάνω 72cc;

Δεν φθείρεται το μηχανάκι περισσότερο έτσι;

Σε μια αντιπροσωπεία Kymco πάντως ο πωλητής μου είπε ότι αυτό κοστίζει 200-300 ευρώ, εφόσον βάλω το εργοστασιακό kit. Παίζει να είναι και φτηνότερο;

Ωραίο το πεζό btw :)


Δεν ειναι οτι φθειρει, ειναι οτι καποια στιγμη θα "πεσει" ο κινητηρας, αλλα στο προτεινα οτι παρε 50αρι διχρονο και ΑΝ δεν σου κανει (που δεν πιστευω με αυτα που μας ειπες) εχει την δυνατοτητα να του βαλεις ενα κυλινδροπιστονο μεγαλυτερο(παραπανω δεν βραγω δημοσια ελπιζω να καταλαβαινομαστε)

Το πεζω το είχα για κανα 2 βδομαδες δανεικο και επαθα πλακα με βολεψε παρα πολυ.
Και δικαβαλο(ανετη σελα) και ειχε και βαλιτσα πισω, τρελο φορτωμα οταν πηγαινα σουπερμαρκετ!

Thanoss
13/05/2011, 09:31
Καλημέρα guys.

Οδήγησα ένα Kymco 50cc δίχρονο και πραγματικά δεν πήγαινε μια.

Αναγκαστικά κοίταξα για τα 150cc μοντέλα των Kymco/Sym μιας και η διαφορά με τα 125 ήταν πολύ μικρή στα χρήματα.
Τελικά αποφάσισα να κινηθώ για το HONDA PCX 125. Το είδα, με βόλεψε η θέση οδηγού, είναι πιο δυνατό από τα 150ρια της Kymco & Sym, καίει λιγότερο και κοστίζει 640 ευρώ περισσότερο ( αυτό το τελευταίο δεν είναι και τόσο πλεονέκτημα.) αλλά είναι honda :D
Και μιας που η αγορά γίνεται για λόγους οικονομίας, σκέφτηκα να πάρω πραγματικά το πιο οικονομικό!

Τι λέτε;

Panos76
13/05/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Καλημέρα guys.

Τελικά αποφάσισα να κινηθώ για το HONDA PCX 125. Το είδα, με βόλεψε η θέση οδηγού, είναι πιο δυνατό από τα 150ρια της Kymco & Sym, καίει λιγότερο και κοστίζει 640 ευρώ περισσότερο ( αυτό το τελευταίο δεν είναι και τόσο πλεονέκτημα.) αλλά είναι honda :D
Και μιας που η αγορά γίνεται για λόγους οικονομίας, σκέφτηκα να πάρω πραγματικά το πιο οικονομικό!

Τι λέτε;

Κορυφαία κ ποιοτική επιλογή στα 125cc με τεχνολογιά αιχμής.

Βέβαια, μια το δίπλωμα, μια τα 125cc, μια ένας αποδεκτός εξοπλισμός θα ψιλοξεφύγεις οικονομικά αλλά μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένος.

Πάρτο σε λευκό με μία ωραία καφέ σέλα ♥

John Steed
13/05/2011, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Τι λέτε;


Να βγάλεις δίπλωμα :lol:

Thanoss
13/05/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Να βγάλεις δίπλωμα :lol:

σε 2 εβδομάδες δίνω θεωρητικά :D

John Steed
14/05/2011, 00:04
Τότε, "ο ουρανός είναι το όριο σου"....





:wave2:

Thanoss
14/05/2011, 09:51
Η επόμενη ερώτηση είναι άσπρο ή μαύρο :P

John Steed
14/05/2011, 10:15
Άσπρο :smokin:

Thanoss
14/05/2011, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Άσπρο :smokin:

Κι εγώ προς τα εκεί κλείνω :beer:

Thanoss
17/05/2011, 15:49
Το πήρα παίδες! Άσπρο, συναγιαρμός Πατρόλ, και ψάχνω κράνος! Άντε να δούμε...

John Steed
17/05/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanoss
Το πήρα παίδες! Άσπρο, συναγιαρμός Πατρόλ, και ψάχνω κράνος! Άντε να δούμε...


Τέλεια! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!:wave2: :wave2: :wave2:



:beer: :beer: :beer:

Thanoss
18/05/2011, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Τέλεια! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!:wave2: :wave2: :wave2:



:beer: :beer: :beer:

Thanks man!:beer: