PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ Plzzzzz



4aug89
29/04/2011, 15:32
Αλάνια κατ'αρχήν καλησπέρα!!!
έχω πάρει ένα fazer600 του 07' και χρειάζομαι επειγόντως λάστιχα......ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!
Ξέρει κανένας να μου πει τι λάστιχο να βάλω???
Η χρήση της μηχανής θα είναι κυρίως για την πόλη και κανένα ταξιδάκι που και που....2,3...6 φορές το χρόνο :sun:
σημειωτέων δεν είμαι κανένας έμπειρος οδηγός που θα οδηγάει στα όρια κλπ κλπ....

μου έχουν προτείνει τα εξής:
METZELER M1....240 Ε
PIRELLI ROSSO CORSA.....320 E
PIRELLI CORSA 3....270 Ε

(μου είπαν ότι τα metzeler είναι καλά για πόλη γιατί ζεσταίνονται γρήγορα!)

................................ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ........................

mikes
29/04/2011, 15:37
εγω εχω βαλει michelin pilot road 2!
μια χαρα λαστιχακι ειναι! και ουτε εγω ειμαι εμπειρος!!

4aug89
29/04/2011, 15:41
μου είπαν για το pilot ότι είναι πιο ακριβό(δεν ξέρω τιμή) και κρατάει και λιγότερα χιλιόμετρα....
επίσης μου είπε κάποιος έμπορος ότι είχαν βγάλει κάποια προβληματάκια παλιά όπως ότι φθείρονταν και σε κάποιους ξεκολούσαν κομματάκια..(δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι ο έμπορος όμως)

mikes
29/04/2011, 15:50
να σε πω εγω μιας και ειμαι και εγω λαστιχας!
το μισελεν που ανεφερα ειναι τουριστικο λαστιχο αρα δεν ειναι για να το πινεις το μηχανακι με αυτα!
αν θες να τη δεις ροσσι πας σε κατι πιο σπορτ! η διαρκεια του ελαστικου ειναι αναλογα με τη
χρηση που κανεις! αν το πας το μηχανακι φετες θα εχουν μικροτερη διαρκεια! αν το πας νορμαλ
τοτε θα σε βγαλουν παραπανω!
βασικος παραγοντας της φθορας εκτος απο τη χρηση ειναι και η πιεση!! με σωστη πιεση δεν
προκειτε να εμφανισει ανομιομορφες η περιεργες φθορες αν το πας νορμαλ το μηχανακι!
εσυ βασικα το μονο προβλημα που ισως να εχεις ειναι οτι τα λαστιχα σου, οποια και αν βαλεις θα
τρωγονται περισσοτερο στο κεντρο λογω περισσοτερης χρησης στην πολη και λογο του οτι αν
βγαινεις παραεξω δεν θα το πλαγιαζεις πολυ λογω ελλειψης εμπειριας! οπως και να εχει οτι και να
βαλεις προτιμησε τουριστικα πελματα!!

4aug89
29/04/2011, 15:58
πέτυχα σε λαστιχά δλδ...:lol:
όπως εξήγησα και από την αρχή δεν έχω την εμπειρία για τρελά πλαγιάσματα κλπ απλά δεν με βοηθάς μιλώντας γενικά γιατί είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ:o
αν έκανες και καμιά ονομαστική πρόταση ελαστικών θα με βοηθούσες πολύ!!!

Υ.Γ. αυτό για την πίεση θα το έχω στα υπ'όψιν...

mikes
29/04/2011, 16:07
κοιτα επειδη μηχανακι απο μηχανακι εχουν τεραστια διαφορα στο στησημο, δεν μπορω με σιγουρια
να σου πω βαλε τα ταδε, γιατι το οτι εμενα μου αρεσουν δε σημαινει οτι θα αρεσουν στον οποιοδηποτε!
απ'οσο εχω ακουσει παντως πολυ καλα στο δικο σου μηχανακι δουλευουν τα μισελεν που σου ειπα,
τα pirelli angel καθως και τα metzeler m5!

(επεσες σε λαστιχα μεν, αλλα περισσοτερο ασχολουμαι με κουτια παρα με μηχανες!)

4aug89
29/04/2011, 16:12
χαχαχχα....ευχαριστώ για την βοήθεια όπως και να'χει!

και κάτι άλλο,τι διαφορά έχει το Μ1 με το Μ5 ας πούμε?

gixxerpap
29/04/2011, 16:13
εάν είσαι άπειρος οδηγός, θα πρτιμήσεις ένα μαλακό ελαστικό, που να έρχεται γρήγορα κοντά σε θερμοκρασία λειτουργίας και μη δίνεις σημασία στο πόσα χλμ θα σου βγάλει.
Μαγικά λάστιχα δεν υπάρχουν, ένα corsa III ίσως είναι αυτό που ψάχνεις, καλυτερα όως να συμβουλευτείς και ένα έμπειρο λαστιχά (πμ)

4aug89
29/04/2011, 16:27
φιλαράκι το corsa ζεσταίνεται εύκολα???(για χρήση σε πόλη)

p@nos
29/04/2011, 16:36
ουσιαστικα αφου εισαι απειρος οδηγος, δε θες κατι πολυ μαλακο...συνεπως σπορ...

τα μετζελερ μ1 ειανι παμπαλαια...εχουν βγει αλλα δυο μοντελα, μ3 και μ5 που ειναι και τα δυο παρα πολυ καλα λαστιχα και βγαζουν χιλιομετρα...και δε προκειται να σε προδωσουν ποτε...

το κορσα 3, επισης ψιλοπαλιο, εχει αντικατασταθει απο το ροσσο κορσα...καθαρα σουπερσπορτ λαστιχα, η αληθεια ειναι πως δε σου χρειαζονται οι ''αρετες'' τους...ειναι σχεδον ιδια κατηγορια με τα μ3-μ5...νομιζω πως για σενα καλυτερα τα απλα diablo rosso...

τα πιρελια αγγελακια ξεχνα τα, ειναι καθαρα τουριστικα λαστιχα και ''μπετα''...τα βαζουν σε πολυ μεγαλα και βαρια μηχανακια...



τωρα τα μισελεν οι αποψεις διιστανται...εμενα δε μου αρεσουν τα pilot...ωστοσο εχουν φοβερο κρατημα στο βρεμενο(βεντουζα λεμεεεεεεε)...τα απλα πιλοτ τα βρισκεις και αρκετα φτηνα...οπως και τα μ3, οπως και τα κορσα3 πλεον...ψαξε στους γνωστους λαστιχαδες που βγαζουν κατα καιρους προσφορες(περιστερας, μπουκης κλπ μερικα ονοματα θα μπορεσουν να σε κατατοπισουν και βγαζουν καλες προσφορες, φυσικα υπαρχουν κι αλλοι)

4aug89
29/04/2011, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ουσιαστικα αφου εισαι απειρος οδηγος, δε θες κατι πολυ μαλακο...συνεπως σπορ...

τα μετζελερ μ1 ειανι παμπαλαια...εχουν βγει αλλα δυο μοντελα, μ3 και μ5 που ειναι και τα δυο παρα πολυ καλα λαστιχα και βγαζουν χιλιομετρα...και δε προκειται να σε προδωσουν ποτε...

το κορσα 3, επισης ψιλοπαλιο, εχει αντικατασταθει απο το ροσσο κορσα...καθαρα σουπερσπορτ λαστιχα, η αληθεια ειναι πως δε σου χρειαζονται οι ''αρετες'' τους...ειναι σχεδον ιδια κατηγορια με τα μ3-μ5...νομιζω πως για σενα καλυτερα τα απλα diablo rosso...

τα πιρελια αγγελακια ξεχνα τα, ειναι καθαρα τουριστικα λαστιχα και ''μπετα''...τα βαζουν σε πολυ μεγαλα και βαρια μηχανακια...



τωρα τα μισελεν οι αποψεις διιστανται...εμενα δε μου αρεσουν τα pilot...ωστοσο εχουν φοβερο κρατημα στο βρεμενο(βεντουζα λεμεεεεεεε)...τα απλα πιλοτ τα βρισκεις και αρκετα φτηνα...οπως και τα μ3, οπως και τα κορσα3 πλεον...ψαξε στους γνωστους λαστιχαδες που βγαζουν κατα καιρους προσφορες(περιστερας, μπουκης κλπ μερικα ονοματα θα μπορεσουν να σε κατατοπισουν και βγαζουν καλες προσφορες, φυσικα υπαρχουν κι αλλοι)


φιλαράκι ήσουν απόλυτα κατανοητός!!!!
ευχαριστώ και εσένα για την βοήθεια........
απλά επειδή δεν ξέρω.....σε τι τιμές παίζουν τα μ3-μ5 και τι τιμες το diablo rosso?
αν π.χ. το μ1 εχει 240 και το μ5 320 αξίζει το μ5?θα δω διαφορα δλδ?(ρωτάω γτ ειναι και δύσκολοι οι καιροι) :confused:
Υ.Γ. οι τιμες που γράφω στην αρχή είναι απο τον μπούκη.

npat
29/04/2011, 19:35
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Έχει κανείς γνώμη για τα M5 σε σχέση με τα Pilot Power / Pilot Power 2CT? Αν γίνεται θα ήθελα γνώμη από κάποιον που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο.

Μέχρι τώρα έχω φορέσει:

- Michelin Pilot Road - 1 ζευγάρι - Αχαρακτήριστα κακό

- Michelin Pilot Road 2 - 1 ζευγάρι - ΠΟΛΥ τουριστάδικα για τα γούστα μου... ΔΕΝ.

- Michelin Pilot Power - 6 ζευγάρια - Μου άρεσε πολύ. Αξιοπρεπέστατο (τιμιότατο) και στο βρεγμένο. Μου άρεσε πολύ και η αρκετά "τριγωνική" του κορώνα.

- Pirelli Diablο Rosso - Καλούτσικο... αλλά δεν. Αν ζεσταθεί ΚΑΛΑ, είναι μια χαρά. Στο βρεγμένο δεν μπόρεσα ποτέ να το ψυχολογήσω (σε αντίθεση με το power). Κορώνα πιο ουδέτερη απ' του Power.

Ώρα για αλλαγή, ξανά, και σκέφτομαι:

- Pilot power 2CT (φαντάζομαι σαν το απλό power που το ξέρουμε και το αγαπάμε)
- Metzeler M5

Γνώμες?

:confused:

p@nos
29/04/2011, 19:48
εχω βαλει μονο το απλο power οποτε δε μπορω να σου πω αντικειμενικα...


αλλα αμα δεν εχουν μεγαλες διαφορες με αυτο που λες...Μ5 δαγκωτο...αλλα σε βρεμενο το μισελεν ειναι καλυτερο...

εδιτ:φυσικα προσωπικη αποψη για την χρηση που κανω εγω, οποτε δεν ισχυουν τα ιδια για ολους...

η διαφορα στην τιμη παντως ειναι μεγαλη μεταξυ του απλου power kai toy m5...

npat
29/04/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εχω βαλει μονο το απλο power οποτε δε μπορω να σου πω αντικειμενικα...


Το Pilot POWER έτσι, OXI το Road?



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

αλλα σε βρεμενο το μισελεν ειναι καλυτερο...

To Pilot Power καλύτερο απ' το Μ5 στο βρεγμένο?

gixxerpap
29/04/2011, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Έχει κανείς γνώμη για τα M5 σε σχέση με τα Pilot Power / Pilot Power 2CT? Αν γίνεται θα ήθελα γνώμη από κάποιον που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο.

Μέχρι τώρα έχω φορέσει:

- Michelin Pilot Road - 1 ζευγάρι - Αχαρακτήριστα κακό

- Michelin Pilot Road 2 - 1 ζευγάρι - ΠΟΛΥ τουριστάδικα για τα γούστα μου... ΔΕΝ.

- Michelin Pilot Power - 6 ζευγάρια - Μου άρεσε πολύ. Αξιοπρεπέστατο (τιμιότατο) και στο βρεγμένο. Μου άρεσε πολύ και η αρκετά "τριγωνική" του κορώνα.

- Pirelli Diablο Rosso - Καλούτσικο... αλλά δεν. Αν ζεσταθεί ΚΑΛΑ, είναι μια χαρά. Στο βρεγμένο δεν μπόρεσα ποτέ να το ψυχολογήσω (σε αντίθεση με το power). Κορώνα πιο ουδέτερη απ' του Power.

Ώρα για αλλαγή, ξανά, και σκέφτομαι:

- Pilot power 2CT (φαντάζομαι σαν το απλό power που το ξέρουμε και το αγαπάμε)
- Metzeler M5

Γνώμες?

:confused:


εσύ δεν έχει πρόβλημα, τα ζεσταίνεις όλα!!! ta michelin ποτέ δεν τα συμπάθησα, και τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει. Τα Μ5 όμως είναι καταπληκτικά;)

npat
29/04/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εσύ δεν έχει πρόβλημα, τα ζεσταίνεις όλα!!! ta michelin ποτέ δεν τα συμπάθησα, και τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει. Τα Μ5 όμως είναι καταπληκτικά;)

M5 τότε! Να έχουμε και κάποιον συγκεκριμένα να βρίζουμε αν δεν μας αρέσουν... όχι έτσι αόριστα!

:lol: :lol:

Πάντως το Rosso (το απλό ε, όχι το Corsa) σε σχέση με το Power με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό (πιθανώς τίποτα)...

Στο βρεγμένο τα Μ5, αξιοπρεπή?

p@nos
29/04/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το Pilot POWER έτσι, OXI το Road?


ναι γι αυτο μιλαμε :)



Αρχικά δημιουργήθηκε από npat


To Pilot Power καλύτερο απ' το Μ5 στο βρεγμένο?


yeap...

εγω παντως το Μ5 θα βαζα με κλειστα ματια...

gixxerpap
29/04/2011, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
M5 τότε! Να έχουμε και κάποιον συγκεκριμένα να βρίζουμε αν δεν μας αρέσουν... όχι έτσι αόριστα!

:lol: :lol:

Πάντως το Rosso (το απλό ε, όχι το Corsa) σε σχέση με το Power με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό (πιθανώς τίποτα)...

Στο βρεγμένο τα Μ5, αξιοπρεπή?

ποιος είπε τα rosso τα έχουμε σε εκτίμηση??? μόνο για τα corsa III έχω να πω καλά λόγια ( αν και με αυτά τσακίστηκα)

για τα Μ5 μόνο για στεγνό μπορώ να μιλήσω, στο οποίο είναι βελτιωμένα σε σχέση με τα πολύ καλά Μ3...

spyro
29/04/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ποιος είπε τα rosso τα έχουμε σε εκτίμηση??? ....

εγώ τα έχω πάντως

:look:

npat
29/04/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ποιος είπε τα rosso τα έχουμε σε εκτίμηση??? μόνο για τα corsa III έχω να πω καλά λόγια ( αν και με αυτά τσακίστηκα)

για τα Μ5 μόνο για στεγνό μπορώ να μιλήσω, στο οποίο είναι βελτιωμένα σε σχέση με τα πολύ καλά Μ3...

Οκ, θα δοκιμάσω τότε και ένα ζευγάρι Μ5.

TROOPER
29/04/2011, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ουσιαστικα αφου εισαι απειρος οδηγος, δε θες κατι πολυ μαλακο...συνεπως σπορ...


ισα ισα ρε πανο.ο απειρος θελει μαλακο λαστιχο.

υ.γ.τα ροσσο δεν ειναι απογονος του κορσα 3 τα οποια θα προτεινα στο παιδι.

p@nos
29/04/2011, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ισα ισα ρε πανο.ο απειρος θελει μαλακο λαστιχο.

υ.γ.τα ροσσο δεν ειναι απογονος του κορσα 3 τα οποια θα προτεινα στο παιδι.


trooper...ολα τα λαστιχα προσφερουν παρα πολυ καλα κρατηματα πλεον...τα πιο supersport λαστιχα εχουν απλα καλυτερη συμπεριφορα σε πιο οριακες καταστασεις...σε νορμαλ χρηση ενας απειρος οδηγος δε προκειται να καταλαβει καμια διαφορα, και τα λαστιχα δεν εχουν να προσφερουν και κατι διαφορετικο σε αυτη τη χρηση ;)
ουτε προκειται να του προσφερει κατι παραπανω ενα σουπερσπορτ λαστιχο, απο ενα τουριστικο πχ....οποτε οπως εγραψα και πιο πανω...στα λαστιχα αυτα δεν πληρωνεις κρατημα...πληρωνεις δυνατοτητες που για καποιους οδηγους ειναι απλα αχρηστες

p@nos
29/04/2011, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

υ.γ.τα ροσσο δεν ειναι απογονος του κορσα 3 τα οποια θα προτεινα στο παιδι.



https://www.e-wheels.gr/Article.php?PageId=158&ArticleId=667
13η σειρα


τα ροσσο ΕΙΝΑΙ αντικαταστατης των κορσα3....τα οποια πλεον κορσα3 λογω της αντικαταστασης τους απο τα ροσσο τα βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες

TROOPER
29/04/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
trooper...ολα τα λαστιχα προσφερουν παρα πολυ καλα κρατηματα πλεον...τα πιο supersport λαστιχα εχουν απλα καλυτερη συμπεριφορα σε πιο οριακες καταστασεις...σε νορμαλ χρηση ενας απειρος οδηγος δε προκειται να καταλαβει καμια διαφορα, και τα λαστιχα δεν εχουν να προσφερουν και κατι διαφορετικο σε αυτη τη χρηση ;)
ουτε προκειται να του προσφερει κατι παραπανω ενα σουπερσπορτ λαστιχο, απο ενα τουριστικο πχ....οποτε οπως εγραψα και πιο πανω...στα λαστιχα αυτα δεν πληρωνεις κρατημα...πληρωνεις δυνατοτητες που για καποιους οδηγους ειναι απλα αχρηστες

δε διαφωνω σε αυτα που λες.αλλα 1ον τα κορσα 3 δεν τα θεωρω λαστιχα αποκλειστικα για ss και 20ν σαφως και ενας απειρος δεν θα παει ορια για να παρει το 100% του ελαστικου αλλα σε μια στιγμη που ισως κατα λαθος βγαλει μια αντιδραση ''εμπειρου'' εκει το λαστιχο θα τον βοηθησει.η ισως να του συγχωρησει ενα τσαρουχωμα του μπροστινου.

τελος παντων.επειδη ειχα φειζερ 600 απο τοτε που εβαλα τα κορσα3 δεν ξαναλαξα λαστιχο ποτε.

και τους χρωσταω και τουλαχιστον 3 τουμπες που δεν εφαγα εξ αιτιας τους και μονο.

TROOPER
29/04/2011, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
https://www.e-wheels.gr/Article.php?PageId=158&ArticleId=667
13η σειρα


τα ροσσο ΕΙΝΑΙ αντικαταστατης των κορσα3....τα οποια πλεον κορσα3 λογω της αντικαταστασης τους απο τα ροσσο τα βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες

ναι το διαβασα.δεν ξερω ποιος το εγραψε.εγω μιλωντας με τον αντιπροσωπο της πιρελι στην ελλαδα.μου ειπε αυτο που μετεφερα παραπανω.

αλλωστε γι αυτο και συνεχιζουν να παραγουν κορσα 3.τωρα αν μου λεει λαθος...τι να πω...ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη.

:wave2:

p@nos
29/04/2011, 22:14
kala μαλλον μαλακια σου πε:lol: :lol: :lol:


γενικα παλιοτερα λαστιχα συνεχιζονται να παραγονται ακομα και μολις βγει μοντελο αντικαταστασης...οπως το μ1, μ3...το ρεννσπορ η υπεργομα του φτωχου που τα κανει ολα και συμφερει:lol: :lol: :lol:


μιας και μιλαμε για λαστιχα, εδω ειναι μια ωραια αντιστοιχεια κατηγοριων/μοντελων...σιγουρα δεν υπαρχουν τα παντα αλλα ειναι αρκετα κατατοπιστικη..


224954

TROOPER
29/04/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kala μαλλον μαλακια σου πε:lol: :lol: :lol:

......

οκ :wave2:

p@nos
29/04/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οκ :wave2:


http://blogs.sportrider.com/6680379/sport-bike-news/new-pirelli-diablo-rosso-corsa-tire-first-impression-review/index.html


οπως σου πα...μαλακια σου πε...

TROOPER
29/04/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
http://blogs.sportrider.com/6680379/sport-bike-news/new-pirelli-diablo-rosso-corsa-tire-first-impression-review/index.html


οπως σου πα...μαλακια σου πε...

οπως σου πα ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη.:wave2:

p@nos
29/04/2011, 22:37
συγνωμες δε χρειαζονται:winka:

TROOPER
29/04/2011, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
συγνωμες δε χρειαζονται:winka:

οταν μιλαμε σοβαρα και εχουμε αδικο δεν ειναι κακο να ζηταμε συγγνωμη.ουτε κοστιζει ουτε βλαπτει :winka: :wave2:

npat
29/04/2011, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
trooper...ολα τα λαστιχα προσφερουν παρα πολυ καλα κρατηματα πλεον...τα πιο supersport λαστιχα εχουν απλα καλυτερη συμπεριφορα σε πιο οριακες καταστασεις...σε νορμαλ χρηση ενας απειρος οδηγος δε προκειται να καταλαβει καμια διαφορα, και τα λαστιχα δεν εχουν να προσφερουν και κατι διαφορετικο σε αυτη τη χρηση ;)
ουτε προκειται να του προσφερει κατι παραπανω ενα σουπερσπορτ λαστιχο, απο ενα τουριστικο πχ....οποτε οπως εγραψα και πιο πανω...στα λαστιχα αυτα δεν πληρωνεις κρατημα...πληρωνεις δυνατοτητες που για καποιους οδηγους ειναι απλα αχρηστες

Θεωρητικά έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι---και έτσι είναι, πράγματι, στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

Έλα όμως που εδώ υπάρχει, ολόγυρά μας, το τεχνολογικό επίτευγμα που ακούει στο όνομα "ελληνική άσφαλτος" και μπροστά στο οποίο και οι πιο μπρουτάλ λαστιχάδες είναι έτοιμοι να βάλουν τα κλάματα, αλληθωρίζουν, κάνουν μεταβολή, και φεύγουν ψελλίζοντας βρισιές στα γαλλικά.

Ναι, σε κανονικούς δρόμους, και για κανονικούς οδηγούς, ένα superstort λάστιχο σαν το Power 2CT ή ακόμη και το Μ5 θα ήταν υπερβολή για ένα μηχανάκι σαν το CBF ή το Fazer. Ένα λάστιχο τύπου Angel ή Road 2 θα ήταν υπεραρκετό για την ιπποδύναμη και τις δυνατότητες μια τέτοιας μοτοσυκλέτας. Με λίγα λόγια, σε άσφαλτο σαν αυτή που βρίσκεις στο 99% των ευρωπαϊκών δρόμων (εθνικών, επαρχιακών, και αστικών) τα όρια δεν θα τα έβαζε το λάστιχο και η πρόσφυση, αλλά η δυνατότητα κλίσης της μοτοσυκλέτας και η ιπποδύναμή της. Οι διαφορές δηλαδή μεταξύ ενός super-sport και ενός sport-touring ελαστικού για τον μέσο αναβάτη θα ήταν πράγματι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

Πήγαινε όμως μια βόλτα, για παράδειγμα (εντελώς τυχαίο), στην διαδρομή Μεθώνη - Κορώνη και αν το τελευταίας γενιάς τουριστικό σου λάστιχο δεν σου εκφράσει σαφέστατα την απόρροια "τι ακριβώς εννοείς ρε φίλε?", μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.

Ichigo
30/04/2011, 00:05
Εγώ πάλι θα προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα Continental. Εγώ έβαλα το Conti Road Attack 2 και εξεπλάγην σε σχέση με το Bridgestone ΒΤ021 :yuck: που είχα που ήταν τόσο σκληρό ώστε έκανε μόνο για φορτηγό. Το συγκεκριμένο είναι σχετικά μαλακό τουριστικό που τείνει προς Sport κλίμακα. Να σημειώσουμε ότι ΔΕΝ χρειάζεται στρώσιμο διότι είναι έτοιμο από το εργοστάσιο. Εξ ου και η ποιο τραχιά επιφάνεια που έχει σε σχέση με τα άλλα λάστιχα ;) . Πολύ καλή κορώνα κλειδώνει σταθερά στις στροφές με το καλημέρα, πέφτει ποιο γρήγορα και αν το πιέσει κανείς ποιο έμπειρος βρίσκει άνετα γόνατο :p . Το πρόβλημα με τους λαστιχάδες και ιδιαίτερα τα μεγάλα ονόματα είναι ότι προωθούν μόνο σ αυτό που θέλουν (Metzeler Pirelli ελεοc πια :rolleyes: ) να πουλήσουν προφανώς λόγω μεγαλύτερης προμήθειας :a06: . Εγώ έκανα του κεφαλιού μου και πιστεύω πως βγήκα κερδισμένος :winka:

PS τσέκαρε και το conti sport attack :wave2:

p@nos
30/04/2011, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Θεωρητικά έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι---και έτσι είναι, πράγματι, στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

Έλα όμως που εδώ υπάρχει, ολόγυρά μας, το τεχνολογικό επίτευγμα που ακούει στο όνομα "ελληνική άσφαλτος" και μπροστά στο οποίο και οι πιο μπρουτάλ λαστιχάδες είναι έτοιμοι να βάλουν τα κλάματα, αλληθωρίζουν, κάνουν μεταβολή, και φεύγουν ψελλίζοντας βρισιές στα γαλλικά.

Ναι, σε κανονικούς δρόμους, και για κανονικούς οδηγούς, ένα superstort λάστιχο σαν το Power 2CT ή ακόμη και το Μ5 θα ήταν υπερβολή για ένα μηχανάκι σαν το CBF ή το Fazer. Ένα λάστιχο τύπου Angel ή Road 2 θα ήταν υπεραρκετό για την ιπποδύναμη και τις δυνατότητες μια τέτοιας μοτοσυκλέτας. Με λίγα λόγια, σε άσφαλτο σαν αυτή που βρίσκεις στο 99% των ευρωπαϊκών δρόμων (εθνικών, επαρχιακών, και αστικών) τα όρια δεν θα τα έβαζε το λάστιχο και η πρόσφυση, αλλά η δυνατότητα κλίσης της μοτοσυκλέτας και η ιπποδύναμή της. Οι διαφορές δηλαδή μεταξύ ενός super-sport και ενός sport-touring ελαστικού για τον μέσο αναβάτη θα ήταν πράγματι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

Πήγαινε όμως μια βόλτα, για παράδειγμα (εντελώς τυχαίο), στην διαδρομή Μεθώνη - Κορώνη και αν το τελευταίας γενιάς τουριστικό σου λάστιχο δεν σου εκφράσει σαφέστατα την απόρροια "τι ακριβώς εννοείς ρε φίλε?", μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.



εχεις δικιο εν μερει θετοντας το θεμα ελληνικη ασφαλτος...αλλα σε αυτη, οτι και να εχεις δεν κραταει...ειδικα στους καθρεπτες της πολης...το πατιναζ δε το γλιτωνεις....

δεν πρεπει να εχουμε παραλογες απαιτησεις απο τα λαστιχα...και να ψαχνουμε προσφυση εκει που δεν υπαρχει...δηλαδη ελληνικες πολεις...τεσπα στο θεμα μας...μαλακοτερο λαστιχο δε σημαινει ντε και καλα ''καλυτερο κρατημα''...το θεμα λαστιχα ειναι μεγαλο και παιζουν ρολο παραγοντες οπως θερμοκρασια λειτουργιας πιεση χαραξη κλπ κλπ κλπ...ας μη το αναλυσουμε κιιολας δεν υπαρχει λογος στην τελικη...αλλα με βαση αυτα που ανεφερα ενα πιο τουριστικο/σκληρο λαστιχο μπορει να ειναι υπο συνθηκες δρομου πιο ασφαλες απο καποιο σουπερσπορ...


οπως και να χει για νορμαλ χρησεις πλεον ολα τα λαστιχα επαρκουν αμα δεν ειναι ξερα και παμπαλαια....και ας μη ξεχναμε πως ο δημιουργος ειπε θελει πολη και ταξιδι...ουτε πιστα ανεφερε ουτε στροφυλικια...οποτε ολα τα λαστιχα αρκουν...παντως εγω μεσα στην πολη διαφορα απο τα λαστιχα δε βλεπω...στους καθρεπτες με οτι λαστιχο και να χεις πατιναζ θα κανεις...

zefos1100xx
30/04/2011, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 4aug89
φιλαράκι το corsa ζεσταίνεται εύκολα???(για χρήση σε πόλη)

ζεσταμα στην πολη.....

θελει λιγη διευκρινηση εδω το θεμα.....''πολη'' οταν πηγαινεις ποταμι/αττικη/κατεχακη (συνεχης ροη) , ή πολη ΜΕΣΑ στην πολη (γειτονιες/κεντρο/κηφισιας/κλπ?)


ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!

....μια πιο μαλακη γομα , απλα θα ''πιανει'' κατω καλυτερα απο μια σκληροτερη.....

Θα σε συμβουλευα φιλε να μην δωσεις και τοση σημασια στην χιλιομερικη διαρκεια.....με την ιπποδυναμη σου , και με την παρουσα εμπειρια στο να την διαχειριζεσαι , οτι και να βαλεις επανω θα σου κρατησει αρκετα.....

Θα σου προτεινα ενα ελαστικο σχετικα μαλακο να εχεις οση καλυτερη προσφυση γινεται , και με χαραξη που να μπορει να αντιμετωπισει νερα.


οσο για την ημερομηνια παραγωγης , οι ιδιοι οι κατασκευαστες δηλωνουν οτι τα ελαστικα βρισκονται στην καλυτερη ''φαση'' τους σε αποδοση 1+ ετος μετα την ημερομηνια κατασκευης τους. (σε καταλληλες συνθηκες μακρας αποθηκευσης παντα).

Joyrider
30/04/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Έχει κανείς γνώμη για τα M5 σε σχέση με τα Pilot Power / Pilot Power 2CT? Αν γίνεται θα ήθελα γνώμη από κάποιον που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο.

Το hornet μου από μαμά φόραγε Pilot power και αφού τα έφαγα έβαλα τα M5. Η μόνη μεγαλη διαφορά που κατάλαβα ήταν στο βρεγμένο καθώς τα Μ5 έπιαναν πολύ καλύτερα και ακόμα και όταν γλιστρούσαν ήταν σαν να έκανα πολύ γλυκό ελεγχόμενο παντιλίκι.

Σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν καλύτερα αν και δεν έχω τις ικανότητες να τα πάω στα άκρα ώστε να μιλήσω απόλυτα.

Πρόσεξα πιο εύκολο πλάγιασμα, ίσως πιο γρήγορο ζέσταμα και κάτι περίεργο. Ακόμα και με αρκετά χαμηλή πίεση που διαπίστωσα ότι είχα αφού την μέτρησα, δεν φάνηκαν να παραμορφώνονται πράγμα που ίσως οφείλεται στις ατσάλινες χορδές που έχουν μέσα.

Για χιλιομετρική απόδοση δεν ξέρω ακόμα. Τα pilot power είχαν βγάλει 19.000 αλλά μόλις είχα πάρει και την μηχανή. Με τα Μ5 είμαι στα 6.000 αλλά δεν έχουν καταλάβει και πολλά.

Αυτά.

p@nos
30/04/2011, 10:47
σου φαινονται καλυτερα τα Μ5 στο βρεμενο????


:look:

Joyrider
30/04/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σου φαινονται καλυτερα τα Μ5 στο βρεμενο????


:look:

Ναι γιατί? :confused: Εσένα όχι?

jpag
30/04/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από 4aug89

................................ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ........................ [/B]


με τη σειρα που τα ειχα στο 600

m1 λαστιχο καλο αλλα παλιο που δε βγαζει χιλιομετρα. αυτη τη στιγμη τα βρισκεις με 200-210
Bt16 το καλυτερο για μενα εβγαλε χιλιομετρα κρατημα και εμπιστοσυνη παντου πολλα μεγαρα και 1 σερρες στα 13000 εβγαλε λινα και ακομα κραταγε!
Μ3 το χειροτερο λαστιχο που φορεσα.τα πεταξα λογω οτι ξεραθηκαν μεσα σε ενα χρονο και γλιστραγε παντου
Μ5 εδω και κοντα 500 χλμ ακομα ειναι φρεσκο.δινει καλυτερη αισθηση απο το Μ3 και σε κανα 2 φορες που ετυχε δε με πουλησε

το θεμα λαστιχο ειναι αναλογα με τον τροπο που οδηγαει ο καθενας
ενα λαστιχο που θεωρω εγω θεικο εσενα μπορει να σε ταλαιπωρήσει

arazw.ara.zw
30/04/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
https://www.e-wheels.gr/Article.php?PageId=158&ArticleId=667
13η σειρα


τα ροσσο ΕΙΝΑΙ αντικαταστατης των κορσα3....τα οποια πλεον κορσα3 λογω της αντικαταστασης τους απο τα ροσσο τα βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες


Tα diablo rosso και τώρα τα καινούρια diablo rosso ii ΔΕΝ είναι ο αντικαταστάτης των diablo corsa iii......O αντικαταστάτης τους είναι τα diablo rosso corsa!!!Είναι άλλο μοντέλο τα rosso και άλλο τα rosso corsa!!!


Τα diablo rosso και η ίδια η pirelli τα κατηγοριοποιεί σαν ένα σπορ λάστιχο καθαρά για το δρόμο ,ενώ τα rosso corsa για δρόμο και για track days.Τα νέα rosso ii τώρα έιναι πλέον και δίγομα και με τεχνολογίες δανεισμένες απο τα rosso corsa.

dmf
30/04/2011, 11:20
καποιο μοντελο για γυμνο 600αρι που να ειναι ολο γομα (μαλακο δηλαδη) και με καλες αυλακωσεις για βροχη υπαρχει?
Με λιγα λογια πρωτη προτεραιοτητα ειναι το κρατημα, και οχι η διαρκεια ζωης τους.

arazw.ara.zw
30/04/2011, 11:45
Στο δικό μου cbf-600 άλλαξα λάστιχα απο τα μαμα bridgestone bt-57 και έβαλα τα continental conti sportattack....

Η διαφορά στους δρόμους της Κρήτης......χαώδης......
Πόλυ μαλακότερη γόμα...πολύ πιο γρήγορη κορώνα όχι όμως απότομη που να δημιουργεί αστάθειες και κατα συνέπεια πολύ καλύτερο κράτημα παντού......Στη βρόχή που δεν πιέζεις ούτως ή άλλως ταξιδεύουν με 120 χωρίς πρόβλημα....

Άν η απόλυτη χιλιομετρική διάρκεια δεν είναι το ζητούμενο,αφου σε μηχανές τύπου cbf όλα αυτά τα λάστιχα θα βγάλουν χωρίς ταρζανιές κοντά στα 20000 χιλιόμετρα,η κατηγορία supersport νομίζω οτι είναι η καταλληλότερη.....

Έχω οδηγήσει και pilot power και sportec m3 και bt-016 και ενώ μικρές διαφορές υπάρχουν τα λάστιχα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για τη χρήση που κάνουμε έμείς οι μέσοι αναβάτες.....

Εδώ στη Κρήτη πάντως sport touring δε ξαναβάζω γιατί απλά δεν κρατάνε σχεδόν ποτέ (να το πώ σωστότερα δεν ικανοποιεί το κράτημα άν θέλεις να κάνεις και μια γρήγορη βολτούλα).......άν και η αλήθεια είναι οτι κρατάνε καλύτερα στο βρεγμένο......

Joyrider
30/04/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
καποιο μοντελο για γυμνο 600αρι που να ειναι ολο γομα (μαλακο δηλαδη) και με καλες αυλακωσεις για βροχη υπαρχει?
Με λιγα λογια πρωτη προτεραιοτητα ειναι το κρατημα, και οχι η διαρκεια ζωης τους.

Για δες αυτό:
http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/racing/none&vehicleType=MOTO&product_id=87536&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/Racing_Racetec_Rain.xml&menu_item=/products/catalog/racing

Αν και τα έχω δει μόνο σε motard οι διαστάσεις ταιριάζουν στο hornet.. Δεν ξέρω τι παίζεται με τους κωδικούς όμως γιατί δεν τους καταλαβαίνω. Δεν θα είναι για μεγάλες ταχύτητες προφανώς. Για βροχή και κράτημα όμως μόνο από την φωτό σε προδιαθέτουν θετικά.

dmf
30/04/2011, 13:43
Κατ'αρχας χρονια πολλα :beer:
Επειδη τα βλεπω ειναι στην κατηγορια racing (πανω κι απο supersport) μην ειναι κανα λαστιχο καθαρα για πιστα και μαλιστα βρεγμενη. Οποτε στο δρομο θα αποδιδει το ιδιο?
Καλα εννοειται οτι οταν παω να αλλαξω (εχω ακουσει καλα λογια για τον μπουκη) θα ρωτησω και τον ιδιο, αλλα και αλλες γνωμες καλοδεχουμενες. :D
Δεν ξερω αλλα με τις μλκιες που φοραω τωρα (roadsmart), σε δρομο οπως η Κων/πολεως ουτε να επιταγχυνω, ουτε να φρεναρω μπορω..
Σε καλη ασφαλτο εννοειται οτι δεν εχω κανενα προβλημα, αλλα στην αθηνα η καλη ασφαλτος ειναι το πολυ 10% :rolleyes:

npat
30/04/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Για δες αυτό:
http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/racing/none&vehicleType=MOTO&product_id=87536&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/Racing_Racetec_Rain.xml&menu_item=/products/catalog/racing

Αν και τα έχω δει μόνο σε motard οι διαστάσεις ταιριάζουν στο hornet.. Δεν ξέρω τι παίζεται με τους κωδικούς όμως γιατί δεν τους καταλαβαίνω. Δεν θα είναι για μεγάλες ταχύτητες προφανώς. Για βροχή και κράτημα όμως μόνο από την φωτό σε προδιαθέτουν θετικά.

Αυτά είναι ΒΡΟΧΙΝΑ λάστιχα ΠΙΣΤΑΣ (και ΜΟΝΟ)! Δεν είναι φτιαγμένα για οδήγηση στον δρόμο. Μην μπερδευόμαστε.

(Μεταξύ άλλων: σ' ένα μηχανάκι σαν το Hornet τα βάζεις στην Αθήνα, ξεκινάς για Θεσσαλονίκη και κάπου στα Τέμπη θέλεις καινούριο ζευγάρι.)

npat
30/04/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Άν η απόλυτη χιλιομετρική διάρκεια δεν είναι το ζητούμενο,αφου σε μηχανές τύπου cbf όλα αυτά τα λάστιχα θα βγάλουν χωρίς ταρζανιές κοντά στα 20000 χιλιόμετρα,η κατηγορία supersport νομίζω οτι είναι η καταλληλότερη.....


Θες να πεις ότι με λάστιχα σαν τα Pilot Power πράγματι βγάζεις 20.000 χιλιόμετρα ή απλά το φαντάζεσαι? Το νούμερο μου ακούγεται εξωφρενικά μεγάλο και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς οδηγείς για να το καταφέρεις?

Joyrider
30/04/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αυτά είναι ΒΡΟΧΙΝΑ λάστιχα ΠΙΣΤΑΣ (και ΜΟΝΟ)! Δεν είναι φτιαγμένα για οδήγηση στον δρόμο. Μην μπερδευόμαστε.

(Άσε που σ' ένα μηχανάκι σαν το Hornet τα βάζεις στην Αθήνα, ξεκινάς για Θεσσαλονίκη και κάπου στα Τέμπη θέλεις καινούριο ζευγάρι.)

Απλά ζήτησε κάτι με πολύ κράτημα. Ε πιο πολύ από racing για βρεγμένο δεν νομίζω να έχει. Αλλά γιαυτό είπα και πως δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες. Τα έχω δει πάντως σε μηχανάκια μέσα στη πόλη.

npat
30/04/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Απλά ζήτησε κάτι με πολύ κράτημα. Ε πιο πολύ από racing για βρεγμένο δεν νομίζω να έχει. Αλλά γιαυτό είπα και πως δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες. Τα έχω δει πάντως σε μηχανάκια μέσα στη πόλη.

Φαντάζομαι σε ΕΛΑΦΡΑ μοτάρντ που κινούνται με πολύ μικρές ταχύτητες, δεν κινούνται ποτέ σε αυτοκινητοδρόμους και χρησιμοποιούνται αυστηρά και μόνο σαν παιχνίδια για καγκουριές.

Joyrider
30/04/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Φαντάζομαι σε ΕΛΑΦΡΑ μοτάρντ που κινούνται με πολύ μικρές ταχύτητες, δεν κινούνται ποτέ σε αυτοκινητοδρόμους και χρησιμοποιούνται αυστηρά και μόνο σαν παιχνίδια για καγκουριές.

Μα ναι, αυτά τα κριτήρια έδωσε και ο dmf, δεν τον ένοιαζε χιλιομετρική διάρκεια και ταξίδι απότι είπε αλλά κράτημα μέσα στην πόλη και στο βρεγμένο που δεν αναπτύσσεις μεγάλες ταχύτητες και δεν κάνεις μεγάλες επιταχύνσεις. Απότι θυμάμαι σε drz και fmx τα έχω δει που νομίζω κοντά στα 160 κιλά παίζουν (ξερό) και το hornet στα 170 (ξερό).

arazw.ara.zw
30/04/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Θες να πεις ότι με λάστιχα σαν τα Pilot Power πράγματι βγάζεις 20.000 χιλιόμετρα ή απλά το φαντάζεσαι? Το νούμερο μου ακούγεται εξωφρενικά μεγάλο και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς οδηγείς για να το καταφέρεις?


Φίλος με hornet και pilot power με 18000 χιλιόμετρα.
Εγώ στο cbf με τα sport attack έχω ήδη 10000 και δε νομίζω οτι θα κρατήσει κι αυτό λιγότερα απο 18000....


Οδήγηση χωρίς καγκουριές, αλλά και με πολλά Ηράκλειο-Μπαλί.....καταλαβαίνουν οι Κρητικοί..... και με ένα Αθήνα Θεσσαλονίκη στο ενεργητικό του....
Μη σου φαίνεται περίεργο....σε τέτοιες μηχανές χωρίς ιπποδυνάμεις και ροπές Ελέφαντα τα χιλιόμετρα αυτά είναι εφικτά.......

Φίλος με gsxr 1000 και sportattack κι αυτός στα 6500 τρώει δείκτες πλέον.......

npat
30/04/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw

Μη σου φαίνεται περίεργο....σε τέτοιες μηχανές χωρίς ιπποδυνάμεις και ροπές Ελέφαντα τα χιλιόμετρα αυτά είναι εφικτά.......


Δεν ξέρω. Τι να πω... Εμένα πάντως τυπικά στα 10000 χλμ. το πίσω έχει ήδη φάει και τους δείκτες (φθοράς) και είναι (τουλάχιστον στο κέντρο) σχεδόν "φαλακρό"! Συνήθως αλλάζω το πίσω γύρω στα 8000 / 9000 χιλιόμετρα.

arazw.ara.zw
30/04/2011, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν ξέρω. Τι να πω... Εμένα πάντως τυπικά στα 10000 χλμ. το πίσω έχει ήδη φάει και τους δείκτες (φθοράς) και είναι (τουλάχιστον στο κέντρο) σχεδόν "φαλακρό"! Συνήθως αλλάζω το πίσω γύρω στα 8000 / 9000 χιλιόμετρα.



Σε τι μηχανή??
Πάντως εδώ στη Κρήτη είναι απολύτως εφικτά.Σε αυτό βέβαια βοηθάει και η εξαιρετική μας άσφαλτος..........η οποία μόνο για να τρώει λάστιχα δεν είναι.......

npat
30/04/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Σε τι μηχανή??


CBF600S, και γενικώς με πιέσεις κατασκευαστή (40-42 psi στο πίσω, 34-36 στο μπροστά).

arazw.ara.zw
30/04/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
CBF600S


Κι εμένα εντύπωση μου κάνει μια τόσο μεγάλη διαφορά......

Φαντάσου οτι φίλος εδώ με versys και λάστιχα dunlop d-221 sport touring έχει αυτή τη στιγμή 26000 χιλιόμετρα και το λάστιχο είναι πολύ μακριά απο τους δείκτες του......Με τέτοιους ρυθμούς σίγουρα θα του βγάλει 35000......

chr1s_86
30/04/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag

m1 λαστιχο καλο αλλα παλιο που δε βγαζει χιλιομετρα. αυτη τη στιγμη τα βρισκεις με 200-210

Που τα βρήκες τόσο; :dizzy:

TROOPER
30/04/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Tα diablo rosso και τώρα τα καινούρια diablo rosso ii ΔΕΝ είναι ο αντικαταστάτης των diablo corsa iii......O αντικαταστάτης τους είναι τα diablo rosso corsa!!!Είναι άλλο μοντέλο τα rosso και άλλο τα rosso corsa!!!


Τα diablo rosso και η ίδια η pirelli τα κατηγοριοποιεί σαν ένα σπορ λάστιχο καθαρά για το δρόμο ,ενώ τα rosso corsa για δρόμο και για track days.Τα νέα rosso ii τώρα έιναι πλέον και δίγομα και με τεχνολογίες δανεισμένες απο τα rosso corsa.

κι εγω ετσι τα ξερω αλλα ο πανος εβαλε σαιτ που αναφερουν αλλα...

τωρα ποιος ειναι σωστος και ποιος οχι....

TROOPER
30/04/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν ξέρω. Τι να πω... Εμένα πάντως τυπικά στα 10000 χλμ. το πίσω έχει ήδη φάει και τους δείκτες (φθοράς) και είναι (τουλάχιστον στο κέντρο) σχεδόν "φαλακρό"! Συνήθως αλλάζω το πίσω γύρω στα 8000 / 9000 χιλιόμετρα.

...κανιβαλε !!! :lol: :lol:

arazw.ara.zw
01/05/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κι εγω ετσι τα ξερω αλλα ο πανος εβαλε σαιτ που αναφερουν αλλα...

τωρα ποιος ειναι σωστος και ποιος οχι....




To site που ανέβασε το παλικάρι λέει αυτό ακριβώς......μιλάει για τα rosso corsa και το οτι αντικαθιστούν τα corsa iii........

Που ακριβώς είδατε για τα rosso??Eίπαμε άλλα τα rosso και άλλα τα rosso corsa.....

http://www.us.pirelli.com/web/motorcycle/tyres/diablorossocorsa/default.page
Oρίστε.....rosso corsa αντικαταστάτης των corsa iii


http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.html
Kαι ορίστε τα νέα rosso ii......

TROOPER
02/05/2011, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
To site που ανέβασε το παλικάρι λέει αυτό ακριβώς......μιλάει για τα rosso corsa και το οτι αντικαθιστούν τα corsa iii........

Που ακριβώς είδατε για τα rosso??Eίπαμε άλλα τα rosso και άλλα τα rosso corsa.....

http://www.us.pirelli.com/web/motorcycle/tyres/diablorossocorsa/default.page
Oρίστε.....rosso corsa αντικαταστάτης των corsa iii


http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.html
Kαι ορίστε τα νέα rosso ii......

p@no λες τελικα να μη μου ελεγε μ@λ@κιες ?

dmf
02/05/2011, 21:34
λες τελικα να παρεις τη συγνωμη σου πισω? :rolleyes:

TROOPER
02/05/2011, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
λες τελικα να παρεις τη συγνωμη σου πισω? :rolleyes:

δεν πληγωθηκε ο εγωισμος μου κιολας :winka:

p@nos
03/05/2011, 00:15
ok paides la8os, sorry

TROOPER
03/05/2011, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ok paides la8os, sorry


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
συγνωμες δε χρειαζονται:winka:

:winka: :wave2:

paTman_the
13/05/2011, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
με τη σειρα που τα ειχα στο 600

m1 λαστιχο καλο αλλα παλιο που δε βγαζει χιλιομετρα. αυτη τη στιγμη τα βρισκεις με 200-210
Bt16 το καλυτερο για μενα εβγαλε χιλιομετρα κρατημα και εμπιστοσυνη παντου πολλα μεγαρα και 1 σερρες στα 13000 εβγαλε λινα και ακομα κραταγε!
Μ3 το χειροτερο λαστιχο που φορεσα.τα πεταξα λογω οτι ξεραθηκαν μεσα σε ενα χρονο και γλιστραγε παντου
Μ5 εδω και κοντα 500 χλμ ακομα ειναι φρεσκο.δινει καλυτερη αισθηση απο το Μ3 και σε κανα 2 φορες που ετυχε δε με πουλησε

το θεμα λαστιχο ειναι αναλογα με τον τροπο που οδηγαει ο καθενας
ενα λαστιχο που θεωρω εγω θεικο εσενα μπορει να σε ταλαιπωρήσει

Δεν έχω βάλει ποτέ κάτι εκτός metzeler οπότε δεν μπορώ να σου πω. Σε metzeler όμως θα σου προτείνω ανάλογα το πόσα χιλιόμετρα κάνεις το χρόνο και πόσο "γρήγορα". Αν γράφεις πάνω από 15000km(ή τουλάχιστον ~10) το χρόνο και δεν το "κηνυγάς" ποτέ θα σου πρότεινα το Ζ6. Όπως είπαν και πριν, ο μόνος λόγος που δεν το φοράω και εγώ είναι η απαράδεκτη ελληνική άσφαλατος. Στο BMW F800 για παράδειγμα είναι το εργοστασιακό λάστιχο. Αν θες κάτι πιο μαλακό και με ένα κλικ μικρότερη χιλιομετρική απόδοση βάλε τα Μ3 ή τα Μ5. Τα Μ3 στο μηχανάκι μου βγάζουν 15-20k km. Τώρα τελειώνω το 2ο ζευγάρι και περιμένω το 3ο που παρήγγειλα με ~190ε από αγγλία. Τα Μ1 είναι παλιό μοντέλο αλλά παραμένει καλό. Αν θες κάτι μαλακό αλλά όχι rensport και στις τιμές που (πρέπει να) το βρίσκεις πλέον καθότι παλιό αξίζει αβασάνιστα, απλά βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα από τα Μ3 και Μ5. Αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν παντιλικιάζεις/ξεκολάς σε κάθε φανάρι.

npat
30/05/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
Τα Μ5 όμως είναι καταπληκτικά;)

Αύριο πάω για λάστιχα... Δυστυχώς Power 2ct ή απλό Power σε διάσταση 160, αυτή τη στιγμή ΔΕΝ. Αναμένεται, αλλά δεν ξέρουμε πότε. Έλα όμως που εγώ είμαι σχεδόν με τα λινά...

Οπότε πάμε για Μ5. Απλά το σημειώνω εδώ για να είναι ξεκάθαρο ποιανού συμβουλή ακολούθησα, αν βγει μάπα το καρπούζι...

:lol: :lol:

Cpt. Haddock
30/05/2011, 19:52
M5 εχω κι εγω Νικο




(ξερω, δεν ειναι κριτήριο αυτο... :lol: )

npat
30/05/2011, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
M5 εχω κι εγω Νικο




(ξερω, δεν ειναι κριτήριο αυτο... :lol: )

Τι είχες πριν?

:confused:

Cpt. Haddock
30/05/2011, 19:55
Ζ6 (μετζελερ ιντερακτ). Τα οποια (ξανα)εβαλα οταν πηγα νορντκαπ επειδη κρατανε αρκετα χιλιόμετρα κι οταν γυρισα ξαναεβαλα τα Μ5.

npat
30/05/2011, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ζ6 (μετζελερ ιντερακτ). Τα οποια (ξανα)εβαλα οταν πηγα νορντκαπ επειδη κρατανε αρκετα χιλιόμετρα κι οταν γυρισα ξαναεβαλα τα Μ5.

Ελπίζω τα Μ5 να έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά απ' τα Ζ6 (εντελώς τουριστάδικα), αλλιώς κάνω κάποιο λάθος...

Ρώτησα γιατί αν σύγκρινες με τα Road τα απλά που είχε μαμά το μηχανάκι, τότε πράγματι δεν θα ήταν κριτήριο...

Cpt. Haddock
30/05/2011, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ελπίζω τα Μ5 να έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά απ' τα Ζ6 (εντελώς τουριστάδικα), αλλιώς κάνω κάποιο λάθος...

Ρώτησα γιατί αν σύγκρινες με τα Road τα απλά που είχε μαμά το μηχανάκι, τότε πράγματι δεν θα ήταν κριτήριο...

Ναι, δεν εχουν σχεση τα δυο αυτα (Ζ6 και Μ5)

Μια χαρα τα Ζ6 για το ρολο τους και ειδικα για νορβηγια και πισω ηταν οτι ηθελα

npat
30/05/2011, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, δεν εχουν σχεση τα δυο αυτα (Ζ6 και Μ5)


Στο βρεγμένο αξιοπρεπή, φαντάζομαι? Οδηγείς ή λες "άντε σιγά-σιγά να φτάσω σπίτι"?

Cpt. Haddock
30/05/2011, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Στο βρεγμένο αξιοπρεπή, φαντάζομαι? Οδηγείς ή λες "άντε σιγά-σιγά να φτάσω σπίτι"?

Η αληθεια ειναι οτι δεν ετυχε φετος να τα δοκιμασω σε βρεγμενο εκτος πολης... :sick: :sad:

Θα σε γελασω

npat
30/05/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η αληθεια ειναι οτι δεν ετυχε φετος να τα δοκιμασω σε βρεγμενο εκτος πολης... :sick: :sad:

Θα σε γελασω

:eyepop: :eyepop:

Δε μιλάς σοβρά τώρα!

:lol: :lol:

Πουτάνα κρίση!

Cpt. Haddock
30/05/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
:eyepop: :eyepop:
Δε μιλάς σοβρά τώρα!
:lol: :lol:
Πουτάνα κρίση!

Ω, ναι... :sad:

npat
31/05/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Οπότε πάμε για Μ5.

Τοποθετήθηκαν!

:a08: :a08:

Πρώτες-πρώτες εντυπώσεις μετά από καμιά 50αρι χιλιόμετρα στροφιλίκι: Εξαιρετικές!

Καπετάνιο κλέβουμε εκκλησίες λέμε!

Φυσικά μάλλον παίζει ρόλο (για τις εντυπώσεις μου) και το ότι τα παλιά Rosso είχαν γίνει φιτίλια.

Περισσότερα προσεχώς (μάλλον)...

gcrook
01/06/2011, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τοποθετήθηκαν!

:a08: :a08:

Πρώτες-πρώτες εντυπώσεις μετά από καμιά 50αρι χιλιόμετρα στροφιλίκι: Εξαιρετικές!

Καπετάνιο κλέβουμε εκκλησίες λέμε!

Φυσικά μάλλον παίζει ρόλο (για τις εντυπώσεις μου) και το ότι τα παλιά Rosso είχαν γίνει φιτίλια.

Περισσότερα προσεχώς (μάλλον)...

Απο κορωνα;
Συμπεριφορα σε σχεση με τα power;
Σου φαινονται εξισου προοδευτικα;

npat
02/06/2011, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Απο κορωνα;
Συμπεριφορα σε σχεση με τα power;
Σου φαινονται εξισου προοδευτικα;

Ωπ! Δεν το 'δα αυτό. Λοιπόν, Κρούκη:

Κορώνα, πολύ γρήγορη. Πλαγιάζει πανεύκολα και γουστάρει να μένει πλαγιασμένο. Μου θύμισε τα Power πολύ περισσότερο από τα Rosso (τα οποία παραήταν, ίσως, ουδέτερα για τα γούστα μου). Χαίρεσαι να το στρίβεις. Σε απευθείας σύγκριση με τα power είναι λίγο δύσκολο να πω... ίσως το M5 να είναι ένα κλικ πιο ουδέτερο, ίσως και όχι... αλλά σίγουρα είναι αρκετά κοντά. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πέλμα του πίσω "τερματίζει" (πατάει ολόκληρο, μέχρι τις άκρες) πολύ εύκολα χωρίς να σε τρομάξει καθόλου και με απόλυτη φυσικότητα. Το Rosso αισθανόσουνα ότι είσαι έτοιμος να την κάνεις πλαγίως και ακόμη δεν είχε πατήσει όλο.

Με βλέπεις λίγο επιφυλακτικό στο να πω αν είναι λιγότερο ή περισσότερο (ή το ίδιο) απότομο με το Power για δύο βασικά λόγους: (a) Έχω καιρό να οδηγήσω τα power μια και τον τελευταίο καιρό ήμουν με τα (εντελώς φθαρμένα πλέον) Rosso, άρα δεν μπορώ να κάνω άμεση αντιπαραβολή και (b) Μαζί με τα λάστιχα άλλαξα και λάδια στο μπροστινό (το χρειαζόταν κάργα) και---αυτό είναι το σημαντικό---κατέβασα τις τιμονόπλακες κατά 1 εκατοστό [**]. Αυτό μπορεί να επηρέασε την "στριφτερότητα" του μηχανακίου (προς το καλύτερο, πάντως, σίγουρα).

Πρόσφυση στο στεγνό---και σε γενικώς καλό οδόστρωμα που το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα---εξαιρετική. Ζεσταίνεται γρήγορα και αφού ζεσταθεί... απλά κρατάει. Το γκάζι του CBF πάντως δεν είναι αρκετό για να το κάνει να γλιστρήσει, ακόμη και υπό κλίση.

Αυτά μετά από καμιά 300 χιλιόμετρα. Περισσότερα---και με μεγαλύτερη σιγουριά---όταν του έχω κάνει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα.

[**] Αυτό δεν το έκανα επειδή έτσι μου κάβλωσε, Το προτείνει ρητά το βιβλιαράκι με τις οδηγίες εγκατάστασης της hyperpro (και ο μάστορας που είχε κάνει αρχικά την εγκατάσταση το είχε γράψει στα παπάρια του).

arhs
06/07/2011, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από 4aug89

METZELER M1....240 Ε
PIRELLI ROSSO CORSA.....320 E
PIRELLI CORSA 3....270 Ε

οι τμές είναι από ελλάδα? με τοποθέτηση? αν ναι, μπορείς να δώσεις καμιά ίνφο παραπάνω για το corsaIII?



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
https://www.e-wheels.gr/Article.php?PageId=158&ArticleId=667
13η σειρα


τα ροσσο ΕΙΝΑΙ αντικαταστατης των κορσα3....


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι το διαβασα.

καλά, έχω κλ@σει στα γέλια! δεν ξέρω με ποιον να πρωτογελάσω! ο ένας βάζει μια πηγή που έρχεται σε αντίθεση με τα λεγόμενά του ενώ ο άλλος με τα λίγα περισσότερα μαλλιά και το θεληματικό πηγούνι δεν διαβάζει κάτι που τον δικαιώνει!

δεν είναι και η ασκητική του καζαντζάκη για να δυσκολευτεί κανείς να καταλάβει οτι στην 13η σειρά αναφέρεται λίγο πιο ξεκάθαρα και από εδάφια της καινής διαθήκης πως το rosso δεν είναι αντικαταστάτης του corsaIII.


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
http://blogs.sportrider.com/6680379/sport-bike-news/new-pirelli-diablo-rosso-corsa-tire-first-impression-review/index.html

το ίδιο και εδώ...:rotflmao:

arhs
06/07/2011, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κορώνα, πολύ γρήγορη. Πλαγιάζει πανεύκολα και γουστάρει να μένει πλαγιασμένο.

βρε κορώνες μου για πείτε μου... έχει νόημα ένα corsaIII ή ένα Μ5 όταν το πρώτο μισό του χρόνου ζωής τους θα το βγάλουν σε ελάχιστη πόλη με πρώτο λόγω να έχει ταξίδι με ελάχιστους "τσαμπουκάδες"? ή να στραφώ σε κάτι πιο touring?

akis_trevor
03/01/2014, 19:19
2.5 χρονια μετα να το ξεθαψω για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..
μοτοσυκλετα:fazer 8
χρηση:περιαστικες μετακινησεις(για το κεντρο παιζει το κρυπτονακι μου)οπου χρησιμοποιω την περιμετρικη της πατρας αρκετα για 10 χλμ περιπου,καλη ασφαλτο για τα δεδομενα μας,καμια βολτιτσα οποτε την παλευουμε οικονομικα,χωρις τρελες κλισεις,συνηθως δικαβαλος.βροχες σπανια.
προηγουμενη εμπειρια απο λαστιχα εχω μονο απο τα σουπερ κορσα που φοραει τωρα και ειναι πααααααρα πολυ μαλακα και τα τουριστικα pilot road 2 στο 600αρι μου τα οποια εβγαλαν τρελα χλμ,πολυ καλη προσφυση στο βρεγμενο,αλλα πολυ σκληρο,ξεραθηκε γρηγορα,το ειχα τερματισει και δεν ειμαι και κανενας σουπερ ντουπερ οδηγος η το κυνηγαω τοσο.
ρολο θα παιξει το κρατημα προφανως,η χλμ αποδοση καθως και η τιμη,
προ ολιγου πηρα τιμες απο τον λαστιχα μου και εχω καταληξει μαλλον σε 2-3 ελαστικα,με ταση προς τα μετζελερ.
metzeler m3 :230 ευρα
metzeler m5 :250 ευρα
dunlop qualifier 2:280 ευρα
αποτι ειδα τα 5 ειναι η εξελιξη του 3.διαβασα καλα λογια για αυτα τα λαστιχα στο νετ.καμια αποψη για να καταληξω;

TROOPER
03/01/2014, 20:37
2.5 χρονια μετα να το ξεθαψω για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..
μοτοσυκλετα:fazer 8
χρηση:περιαστικες μετακινησεις(για το κεντρο παιζει το κρυπτονακι μου)οπου χρησιμοποιω την περιμετρικη της πατρας αρκετα για 10 χλμ περιπου,καλη ασφαλτο για τα δεδομενα μας,καμια βολτιτσα οποτε την παλευουμε οικονομικα,χωρις τρελες κλισεις,συνηθως δικαβαλος.βροχες σπανια.
προηγουμενη εμπειρια απο λαστιχα εχω μονο απο τα σουπερ κορσα που φοραει τωρα και ειναι πααααααρα πολυ μαλακα και τα τουριστικα pilot road 2 στο 600αρι μου τα οποια εβγαλαν τρελα χλμ,πολυ καλη προσφυση στο βρεγμενο,αλλα πολυ σκληρο,ξεραθηκε γρηγορα,το ειχα τερματισει και δεν ειμαι και κανενας σουπερ ντουπερ οδηγος η το κυνηγαω τοσο.
ρολο θα παιξει το κρατημα προφανως,η χλμ αποδοση καθως και η τιμη,
προ ολιγου πηρα τιμες απο τον λαστιχα μου και εχω καταληξει μαλλον σε 2-3 ελαστικα,με ταση προς τα μετζελερ.
metzeler m3 :230 ευρα
metzeler m5 :250 ευρα
dunlop qualifier 2:280 ευρα
αποτι ειδα τα 5 ειναι η εξελιξη του 3.διαβασα καλα λογια για αυτα τα λαστιχα στο νετ.καμια αποψη για να καταληξω;

σαφως τα μετζελερ. τωρα εγω πιστευω οτι η διαφορα αναμεσα στα Μ3 και τα Μ5 ειναι τοσο αμελητεα που θα προτιμουσα να βαλω τα 20 ευρω στο ρεζερβουαρ για μια καλη βολτουλα. ;)

akis_trevor
03/01/2014, 20:45
σαφως τα μετζελερ. τωρα εγω πιστευω οτι η διαφορα αναμεσα στα Μ3 και τα Μ5 ειναι τοσο αμελητεα που θα προτιμουσα να βαλω τα 20 ευρω στο ρεζερβουαρ για μια καλη βολτουλα. ;)
thanks troop!!

TROOPER
03/01/2014, 20:48
thanks troop!!

ναδα μποι μου :wave2:

giwrgos_cb1000r
14/01/2014, 16:29
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα PIRELLI τα DIABLO τα έβαλα πριν λίγο καιρό έχω κάνει γύρω στα 300χλμ ο λαστιχάς μου είπε ότι είναι και για να βγάλουν χιλιόμετρα αλλά και σε κανένα στοφιλίκι δεν θα πουν όχι. Εγώ ήμουν της άποψης να βάλω κανένα πιο σπορ ελαστικό αλλά επειδή δεν έχω και μεγάλη εμπειρία για να φτάσω τα όριά του έβαλα αυτά, τα προηγούμενα που είχε πάνω η μηχανή όταν την πήρα μεταχειρισμένη ήταν τα dragon supercorsa ch3 πίσω και ch2 μπροστά(πισταδόρικα) αν και ήταν ταλαιπωρημένα αρκετά με είχαν βγάλει ασπροπρόσωπο,τώρα για αυτά που έβαλα τι λέτε??για ποιά χρήση είναι ακριβώς??

spyroszx
14/01/2014, 16:53
ΒΤ021......_..023 τα έχουμε στο Bandit650 του αδελφού μου (021)με παραπλήσια χρήση από αυτή που περιγράφεις έχουν μπει και πίστα και ειναι τίμια πολύ. Το 023ειναι αντικαταστατης χωρίς μα εχΩ άποψη

spyroszx
14/01/2014, 19:32
ΒΤ021......_..023 τα έχουμε στο Bandit650 του αδελφού μου (021)με παραπλήσια χρήση από αυτή που περιγράφεις έχουν μπει και πίστα και ειναι τίμια πολύ. Το 023ειναι αντικαταστατης χωρίς μα εχΩ άποψη

pektis
14/01/2014, 19:42
bt 021 ισως τα χειροτερα λαστιχα που ειχα βαλει............
Τωρα τελευταια εχω καταευχαριστηθει τα dunlop roadsmart 2... πολυ καλο κρατημα και μεγαλη χιλιομετρικη αποδοση...;)
(gsf600)

DrEvil
16/01/2014, 16:16
bt 021 ισως τα χειροτερα λαστιχα που ειχα βαλει............
Τωρα τελευταια εχω καταευχαριστηθει τα dunlop roadsmart 2... πολυ καλο κρατημα και μεγαλη χιλιομετρικη αποδοση...;)
(gsf600)

+1
Πολυ τιμιο ελαστικο.