PDA

View Full Version : Ανακατασκευή, αλλά τι;



giannis113
02/05/2011, 00:46
καλησπερα σας!:D

θελω να συζητησουμε κατι.. :)

εχω τρελα με τις ανακατασκευες, εδω μεσα τις εχω διαβασει ολες μα ολες! συγχαρητηρια σε ολους! :beer:

μου περναει απο το μυαλο μια ανακατασκευη μοτοσυκλετας, οχι στην εργοστασιακη της μορφη..

εχω τρελα με τα μαστορεματα (λαδια αλλαζω και χοροπηδαω :bigcry: )

ομως οντας νεοπας δε γνοριζω πολλα μοντελα, :(

και εξηγω, τα λεφτα δεν ειναι πολλα, ταβανι τα 3000 ευρω μαζι με την αγορα, εργατικα δικα μου, οχι ολα, βαψιματα εχω τον κουμπαρο μου, μονταρισματα κλπ ολα εγω,

τι θελω: κατι σε δυκιλινδρο για λογους οικονομιας αλλα και δυναμης ομως οχι τετρακυλινδρο..
η μοτοσυκλετα μολις ειναι ετοιμη θα κυκλοφορει καθημερινα, οχι πολη και τετοια απλα για βολτες σχολη κλπ,

υπαρχει εμπειρια απο διαφορες μοτο, δυκιλινδρες τετρακυλινδρες μονοκυλινδρες κλπ, για να μπορεσω να την ευχαριστηθω πληρως θελω δικιλυνδρη (εκει εχω καταληξει)

υπαρχει αδυναμια στα cafe racer :blush:

δε το χω αποφασισει αλλα.. ειναι μια σκεψη που περναει εντονα απο το μυαλο μου..

με αυτα τα στανταρ προτεινετε μου μοτοσυκλετες

δωστε μου τα φωτα σας! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

devil's animal
02/05/2011, 01:03
παρε ενα τετοιο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1402888/) και νομιζω με τα 2500€ θα το κανεις μια χαρα λειτουργικο...

δες του παπ εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95454&highlight=honda+bros) και καλη τυχη...

μην ξεχνας να ποσταρεις..
:beer: :beer: :beer:

giannis113
02/05/2011, 01:08
v2 400cc ? χμ.. δεν κακο

θα ηθελα κατι παραπανω ομως,

εννοειται και θα ποσταρω! :D

Λευκάδιος
02/05/2011, 01:12
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/987654/ :wave2:


225138

giannis113
02/05/2011, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/987654/ :wave2:

το θεμα ξες πιο ειναι;

οτι εχω ψηθει πολυ για το επομενο sv 650 το ψεκαστο,

οποτε μαλλον δεν, γιατι με αλλα 1000 δηλαδη οσα μπορω να δοσω παιρνω το αλλο..

:ninja:

Λευκάδιος
02/05/2011, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
το θεμα ξες πιο ειναι;

οτι εχω ψηθει πολυ για το επομενο sv 650 το ψεκαστο,

οποτε μαλλον δεν, γιατι με αλλα 1000 δηλαδη οσα μπορω να δοσω παιρνω το αλλο..

:ninja: εγώ βλέποντας αυτό, κατάλαβα άλλα
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113


εχω τρελα με τις ανακατασκευες, εδω μεσα τις εχω διαβασει ολες μα ολες! συγχαρητηρια σε ολους! :beer:

μου περναει απο το μυαλο μια ανακατασκευη μοτοσυκλετας, οχι στην εργοστασιακη της μορφη..




και εξηγω, τα λεφτα δεν ειναι πολλα, ταβανι τα 3000 ευρω μαζι με την αγορα, εργατικα δικα μου, οχι ολα, βαψιματα εχω τον κουμπαρο μου, μονταρισματα κλπ ολα εγω,





υπαρχει αδυναμια στα cafe racer :blush:
καλή τύχη σ'ότι και αν επιλέξεις :wave2:

giannis113
02/05/2011, 01:35
απλα με τα sv παει αλλου το πραγμα οπως και να χει :)

devil's animal
02/05/2011, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
v2 400cc ? χμ.. δεν κακο

θα ηθελα κατι παραπανω ομως,

εννοειται και θα ποσταρω! :D

ουσιαστικα sv και bros ειναι μονοδρομος για σενα γιατι:
1) τα δινουν φτηνα
2) μπορουν να ανακατασκευαστουν και να γινουν κατι αξιολογο. ειτε σαν στοκ μορφη ειτε σαν cafe racer.

το θεμα ειναι οτι το budget σου δεν ειναι μεγαλο. και ναι μεν μπορει να εχεις βρει ακρες για καποιες εργασιες. αλλα οταν ερθει η ωρα των ανταλλακτικων και (ισως) καποιων aftermarket κομματιων, θα κλαψεις γοερα...

ισχυει αυτο που ειπαμε και στον John Steed. οι ανακατασκευες μπορει να ειναι ωραιες, αλλα κοστιζουν. (ιδιαιτερα αν θες να βγει ενα καλο αποτελεσμα)

μην νομιζετε οτι παιρνουμε μια αλοιφη, ενα dremel γυαλιζουμε 2-3 κομματια, και αφου τα κανουμε να φαινονται καινουργια, εχουμε ανακατασκευασει. οταν ανοιχτει μοτερ και δειτε τι πρεπει να αγοραστει και ποσο θα παρει ενας μαστορας της ανθρωπιας να το δεσει και να δουλευει, θα εχετε ενα μπουσουλα για το που βαδιζετε σε κοστη...μετα ειναι ενα σωρο αλλα...(καλαμια, αναρτηση, λαστιχα, λαδια, νερα, φιλτρα, υγρα φρενων, τακακια, ρουλεμαν λαιμου, αλυσιδογραναζα) και ολα αυτα ειναι αναλωσιμα και ακρως απαραιτητα για την λειτουργια της μηχανης.
εδω 20 βιδες πας να παρεις, γιατι δεν μπορεις να ανακατασκευασεις τις σκουριασμενες...:lol: και σου λενε 1-1,5€ η μια...καταλαβαινεις για ποσο κοστος μιλαμε...:rolleyes:

καλη συνεχεια...
:wave2:

lspiros
02/05/2011, 07:38
καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις φιλε μου.ευχομαι να το δουμε ποσταρισμενο:wave2:

προσωπικη μου γνωμη,μιας και δεν εχεις εμπειρια οπως λες ,ειναι να ασχοληθεις με καποιο μονοκυλινδρο.πιο απλο μηχανολογικα,μανιτζοβολο στις εργασιες και μειωνεις το κοστος.κατι αναμεσα σε srx,sr,xt κτλ κτλ.εχε υποψη σου οτι μερικα απο αυτα γινονται πολυ ομορφα bobbers, cafe racers:wave2:


225145

turogalos
02/05/2011, 11:05
Από μικρός κι εγώ είχα το ίδιο κόλλημα. Αφού να φανταστείς ότι μεταξύ του Λυκείου και του ΤΕΙ, πήγα και σε μια ΤΕΣ για μηχ.αυτοκινήτων μόνο και μόνο για να μπορώ να μάθω σωστά πως να ανακατασκευάζω κάποια όχημα. Επίσης, είχα και έχω τρελό έρωτα με τις plunger BMW (1950-1969) και πάντα με έτρωγε ο πωπός μου να παρω μια.

Τελικά, πέρσι που είχα λίγα χρήματα αγόρασα ένα κολλημένο σκούτερ. Καλά αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ και η ιδέες που μας ξεσηκώνουν αλλά έτσι και αγόραζα ένα μηχανάκι με 2000€-1500€, το έκανα βίδες και μετά βαριόμουν; Οπότε με το σκούτερ που έχει φθηνά ανταλλακτικά, κατάφερα να αποδείξω στον εαυτό μου ότι τελικά έχω το μεράκι αλλά και την διάθεση να ξεκινήσω ένα πρότζεκτ και να το φέρω εις πέρας. Αν και το σκούτερ μου κόστισε μόνο 170€, το συνολικό κόστος με ανταλλακτικά, εργαλεία και κάποιες εργασίες σε μηχανουργείο ξεπέρασε τα 1000€. Ναι μεν είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο (καινούργιο κάνει 2500€) αλλά δεν είναι μικρό το ποσό!

Μήπως να αγόραζες/έβρισκες ένα Ζ50 ή C50 με χαρτιά που έχει φθηνά ανταλλακτικά (και επισκευάσιμα) και να το έκανες με μεράκι;

Αν ανοίξεις κινητήρα, το κόστος εκτοξεύεται. Όχι μόνο από αναλώσιμα αλλά και από εργαλεία. Ροπόκλειδο, μικρόμετρο, παχύμετρο κ.α. όργανα μετρήσεως, εξωλκείς για γρανάζια, για ρουλεμάν,εργαλεία-ανταλλακτικά (εργαλείο που έχει κατασκευαστεί για έναν και μόνο σκοπό από την εταιρία) κτλ...

Όπως είπε και ο Devil's animal:

μην νομιζετε οτι παιρνουμε μια αλοιφη, ενα dremel γυαλιζουμε 2-3 κομματια, και αφου τα κανουμε να φαινονται καινουργια, εχουμε ανακατασκευασει.

Σοφές κουβέντες.

Η ανακατασκευή είναι πολύ κουραστική. Σε παιδεύει και σε εξαντλεί. Κάποιες φορές ευχήθηκα να μην την είχα ξεκινήσει. Και δεν με βλέπω να κάνω άλλη για τα επόμενα 1-2 χρόνια.....αποτοξίνωση.

giannis113
02/05/2011, 14:31
τα γνωριζω ολα αυτα που λετε!

το σκεφτομαι, υπαρχει και το ενδεχομενο ενως sv του 2005 που θα γινει μια ολοκληρομενη μοτοσυκλετα για παντου και παντα, εκει ομως μονο η αγορα ειναι στο budget οποτε θα μου παρει κανα χρονο για να γινει οπως το θελω,

επειτα υπαρχει το ενδεχομενο ενος μονοκυλινδρου, θα δουμε ακομα δεν εχω καταληξει καπου εχουμε καιρο,

μολις αλλαξα λαδια :D

giannis113
02/05/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις φιλε μου.ευχομαι να το δουμε ποσταρισμενο:wave2:

προσωπικη μου γνωμη,μιας και δεν εχεις εμπειρια οπως λες ,ειναι να ασχοληθεις με καποιο μονοκυλινδρο.πιο απλο μηχανολογικα,μανιτζοβολο στις εργασιες και μειωνεις το κοστος.κατι αναμεσα σε srx,sr,xt κτλ κτλ.εχε υποψη σου οτι μερικα απο αυτα γινονται πολυ ομορφα bobbers, cafe racers:wave2:

Σπύρο :eyepop: τι ηταν αυτο;

:confused:

giannis113
02/05/2011, 14:33
το ενδεχομενο να παρω παπι και να το φτιαξω δεν παιζει απλα γιατι το εχω κανει :D

lspiros
02/05/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
Σπύρο :eyepop: τι ηταν αυτο;

:confused:
τι θελει να πει ο μαστορης?:rolleyes:

giannis113
02/05/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
τι θελει να πει ο μαστορης?:rolleyes:

πχ ηταν SRX? Ηταν ΧΤ?

sapila racing
02/05/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
πχ ηταν SRX? Ηταν ΧΤ?

SR400 μαλλον.

giannis113
02/05/2011, 15:16
:beer:

lspiros
02/05/2011, 15:22
η φωτο λεει SR500 αλλα τσεκαρε και ενα XT:D


225179

giannis113
02/05/2011, 15:44
αυτο το ΧΤ αν φορουσε μπροστινα απο street μοτοσυκλετα θα ηταν ακομα καλυτερο :cool:

sapila racing
02/05/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
αυτο το ΧΤ αν φορουσε μπροστινα απο street μοτοσυκλετα θα ηταν ακομα καλυτερο :cool:

σορρυ αλλά αυτό δεν είναι restoring, ούτε κάν cistomizing, Βάναυση κακοποίηση είναι. :yuck:

Corvo
02/05/2011, 16:36
Αυτο που μου αρεσει ειναι το βαψιμο που εκανε στο xt...το υπολοιπο ειναι καπως :dizzy:

giannis113
02/05/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
σορρυ αλλά αυτό δεν είναι restoring, ούτε κάν cistomizing, Βάναυση κακοποίηση είναι. :yuck:

συμφονω απλα με κοντη αναρτηση μπροστα δε θα εμοιαζε καθολου με ΧΤ και θα ηταν καλυτερα :D

giannis113
02/05/2011, 18:43
σεναριο 2ο,

παιρνω το sv το 650

και ενα μικρο για ανακατασκευη να εχω να ασχολουμε
και για τις μικρες μετακινησεις,

πως τα λενε αυτα ρε παιδια; chally ? δεν εχω ιδεα,

τα τετραχρονα λεω, αλλα αντε να βρεις τετοιο με αδεια..

dimzan
02/05/2011, 21:12
Εγω βασικα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες..?

Μηχανη για να μετακινεισαι?

Μηχανη γαι να κανεις την κ@υλα σου ετσι απλα?

Απαξ και ξεκινας ανακατασκευη δεν ξερεις ποτε θα τελειωσεις αρα πρεπει να χεις κατι αλλο για καθημερινο.

Ψαξε για κανα cb 400 σε μετρια κατασταση να το αναστησεις. Αλλα θες και v-2 σον και καλα... Το sv παντως να ξερεις οτι εχει ροπη αλλα δεν ειναι και το πιο οικονομικο. Ηθελα καποτε να το αγορασω. Οικονομικα 2κυλ ειναι τα er-6 αλλα ειναι πολυ καινουριο για να το κανεις και ανακατασκευη.


ΥΓ το πιο πιθανο να παρεις απλα καποιο με 3000 και να το κρατησεις για να κανεις τη δουλεια σου.

SVX
02/05/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
σεναριο 2ο,

παιρνω το sv το 650

και ενα μικρο για ανακατασκευη να εχω να ασχολουμε
και για τις μικρες μετακινησεις,




:rolleyes: η και τα δυο μαζι μπερδεμα..... :wacko:

μπες κι εδω Chop Cult (http://www.chopcult.com/photos.php) :wave2:


225193

giannis113
02/05/2011, 23:33
δεν εχω καταληξει ακομα καπου

μολις δοσω το wrf τοτε θα ξερω σιγουρα τι θα κανω,

το μονο σιγουρο ειναι οτι ανακατασκευη θα γινει! :cool:

τωρα.. μοτοσυκλετα θα ειναι; κανα chally cafe racer :lol: και δε συμαζευευτε;

θα δουμε, προς το παρων κουβεντα να γινεται, να ξερω τι μπορω να κανω και ποια μοντελα μοτοσυκλετων και βλεπουμε

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
:beer:

John Steed
02/05/2011, 23:39
Η βάση για ένα καλό cafe, θα είναι από τη δεκαετία του 80 και πίσω.

Αν μπορούσες να έβρισκες κανένα sr500, θα ήταν το καλύτερο.... :wave2:


Κάνε το πάντως! Και όποτε το τελειώσεις, αν δεν σε βιάζει κανείς θα το απολαύσεις σίγουρα!:wave2: :wave2:

giannis113
04/05/2011, 19:17
προς το παρων αφου εχω ακομα το wrf το οποιο δε χρειαζεται τιποτα..

ερχεται το ποδηλατο που ειχα παρει καποτε, θα μπει μεσα για ανακατασκευη :lol:

John Steed
15/05/2011, 15:00
Πας για έτοιμο τελικά?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117390

giannis113
15/05/2011, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Πας για έτοιμο τελικά?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117390

περιπου ναι,

και σαυτο θα γινουν πολλα αλλα οχι ανακατασκευη, βελτιωση θα ελεγα,

σε λιγο καιρο θα ψαξω για κατι μικρο κανα bobo cafe racer και ετσι να φτιαξω θα το χω μαζι με τον αδερφο μου οποτε και μαζι τα χρηματα :D

tifoso4ever
15/05/2011, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
σορρυ αλλά αυτό δεν είναι restoring, ούτε κάν customizing, Βάναυση κακοποίηση είναι. :yuck:

+1100...
Πες τα ρε Αρη...Πανε και φτιαχνουν κατι εκτρωματα, μονο και μονο επειδη ειναι διαφορετικα...
Παρόλο που η αισθητικη ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα, εν τουτοις διεπεται απο καποιους κανονες...Θα σκισω τα πτυχια μου!!!

ΣΟΡΥ για το σπαμ, αλλα δεν αντεξα...

Ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις, και να μας δειξεις το αποτελεσμα...
:beer: :beer: :beer: