PDA

View Full Version : Είμαστε τελικά ρατσιστές?



Σελίδες : [1] 2

YZF1000
10/08/2005, 10:18
Η απορία..απλή:confused:
Το ζητούμενο?...απλά να ξεκαθαρίζουμε της απόψεις μας!

Και αρωτάο....

Είμαστε τελικά ρατσιστές???
ΟΧΙ μ'ονο φυλετικά!!
αλλά και οικονομικά,θρησκευτικά....κλπ

Εγώ...θα απαντήσω πιο μετά καθότι είμαι δουλειά..και ψιλοπίζω.;)

AFTER
10/08/2005, 10:38
Εγω ειμαι ρατσιστης με οτι μου δημιουργει προβλημα στο τοπο που μενω!

Ειτε ειναι Αλβανος,ειτε Ρουμανος,ειτε απο αλλη πολη,αλλη συνοικια,αλλη οδο,αλλον οροφο!

Η Ελλαδα ανεκαθεν ειχε μεταναστες,ομως κανεις δεν δημιουργουσε προβλημα!
Οπως επισης κανεις Ελληνας μεταναστης δεν δημιουργησε προβλημα στον τοπο που πηγε!

Το οτι ομως καποιος συγκεκριμενος λαος(ειναι?) δημιουργει και θα συνεχισει να δημιουργει προβλημα ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ,τοτε πειτε με και ρατσιστη :mad:

dukeandthecity
10/08/2005, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Οπως επισης κανεις Ελληνας μεταναστης δεν δημιουργησε προβλημα στον τοπο που πηγε!



μωρε τι μας λες ???????

Ολα τα δικα μας τα λελουδια ειναι καλά ??

Λιγη σημασια έχει η φυλή......

Μεγαλη σημασια έχει ο ανθρωπος.....

KaTaNaS
10/08/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω ειμαι ρατσιστης με οτι μου δημιουργει προβλημα στο τοπο που μενω!

Ειτε ειναι Αλβανος,ειτε Ρουμανος,ειτε απο αλλη πολη,αλλη συνοικια,αλλη οδο,αλλον οροφο!

Η Ελλαδα ανεκαθεν ειχε μεταναστες,ομως κανεις δεν δημιουργουσε προβλημα!
Οπως επισης κανεις Ελληνας μεταναστης δεν δημιουργησε προβλημα στον τοπο που πηγε!

Το οτι ομως καποιος συγκεκριμενος λαος(ειναι?) δημιουργει και θα συνεχισει να δημιουργει προβλημα ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ,τοτε πειτε με και ρατσιστη :mad:




συμφωνώ με ΑΦΤΕΡ




όπως και αυτός έτσι και εγώ έχω ζήσει (βλέπε ιταλία)έξω και όχι στη Μ. Βρετανία όπου γενικά υπάρχει πολυπολιτισμική κουλτούρα (έχει διαφορά) και πιστεύω πως το μυαλουδάκι μας έχει ανοίξει λιγουλάκι!
(θα μιλήσω συγκεκριμένα για τον αλβανό μετανάστη)


Πάρα ταύτα όταν βλέπεις πως ένας λαός που υποτείθεται πως συγχωνεύεται με έναν άλλο (βλέπε μετανάστες αλβανούς) δεν νοεί να συμμορφωθεί εεε βγαίνεις απο τα ρούχα σου!



και μιλάμε για την πλειοψηφία.

βεβαίως και υπάρχουν εξαιρέσεις, οικογενειάρχες άνθρωποι που δουλεύουν και δεν ενοχλούν καν΄΄εναν με ευγένεια συνηπάρχουν με τους γύρω τους.



ως επι το πλείστον όμως συναντάς μία επιθετική διάθεση όταν συνομιλέις με έναν αλβανό, έχουν την συμπεριφορά σγριμιού ,

δε μιλάνε ποτέ στον πληθυντικό και μη μου πείτε πως πλέον δε γνωρίζουν ελληνικά. και γενικά είναι θρασής σαν λαός .


είναι ανταγωνιστικοί και δε νομίζω πως θα νοίωσουν ποτέ την χώρα μασ σαν χώρα τους .


δεν ευχαριστούν που ανακάμφθηκαν κάπως οικονομικά απο την δικιά μας χώρα και τις δικές μας θέσεις εργασίας, παρά έχουν αισθήαμτα μίσους διότη θεωρούν τυς εαυτούς τους εκμεταλευόμενους απο τους έλληνες καπιτάλες που τους πίνουν το αίμα ξυλοδαρμένοι αδίκως απο τους συνοριοφύλακες παλαιότερα!.



γενικά δεν έχουν ήθος


ποτέ βεβαίως δε μπορέι κανείς να τα βάλει όλα σε ένα τσουβάλι

όπως προανέφερα υπάρχουν και εξαιρέσεις, μα αντιπροσωπευτηκά στοιχεία της ιδιοσυγκρασιάς τους είναι η επιθετικότητα.


βεβαίως απο την άλλη έτσι?

παιδια 17 και 18 περνάγαν τα σύνορα με κίνδυνο της ζωής τους, τρώγαν ξύλο πραγματικά χωρίς αιτία , και κατεβαίναν επαρχία και αθήνα με τα πόδια για να φλανε ενα ψωμί και ντομάτα,


μέναν σε παράγκες απο τσιμεντόλιθους και λαμαρίνες, δίπλα απο ρέμματα με απόβλητα.


επίναν νερό και πλενόντουσαν απο νερό απο γεωτρήσις με νερό αμφιβόλου περιεκτικότητας.


απο παιδί δουλεύω ασπρόπυργο και αυτά τα έχω ζήσει.


ότι βγάζαν τα στέλναν πάνω στους δικούς τους.


δεχόντουσαν επιθέσεις απο ομοεθνείς τους τα βρλαδυα με καραμπίνες και μαχαιρια για να τοπυς ληστέψουν.



όλα αυτά επι σειρά ετών σκληραίνουν έναν άνθρωπο.

τα παιδία τους που μορφώνονται στα σχο΄λεία μας με τα ελληνόπουλα πιστεύω πώς θα διαφέρουν κατα πολύ.

sniper
10/08/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
συμφωνώ με ΑΦΤΕΡ

όπως και αυτός έτσι και εγώ έχω ζήσει (βλέπε ιταλία)έξω και όχι στη Μ. Βρετανία όπου γενικά υπάρχει πολυπολιτισμική κουλτούρα (έχει διαφορά) και πιστεύω πως το μυαλουδάκι μας έχει ανοίξει λιγουλάκι!
(θα μιλήσω συγκεκριμένα για τον αλβανό μετανάστη)

Πάρα ταύτα όταν βλέπεις πως ένας λαός που υποτείθεται πως συγχωνεύεται με έναν άλλο (βλέπε μετανάστες αλβανούς) δεν νοεί να συμμορφωθεί εεε βγαίνεις απο τα ρούχα σου!

και μιλάμε για την πλειοψηφία.

βεβαίως και υπάρχουν εξαιρέσεις, οικογενειάρχες άνθρωποι που δουλεύουν και δεν ενοχλούν καν΄΄εναν με ευγένεια συνηπάρχουν με τους γύρω τους.

ως επι το πλείστον όμως συναντάς μία επιθετική διάθεση όταν συνομιλέις με έναν αλβανό, έχουν την συμπεριφορά σγριμιού ,

δε μιλάνε ποτέ στον πληθυντικό και μη μου πείτε πως πλέον δε γνωρίζουν ελληνικά. και γενικά είναι θρασής σαν λαός .

είναι ανταγωνιστικοί και δε νομίζω πως θα νοίωσουν ποτέ την χώρα μασ σαν χώρα τους .

δεν ευχαριστούν που ανακάμφθηκαν κάπως οικονομικά απο την δικιά μας χώρα και τις δικές μας θέσεις εργασίας, παρά έχουν αισθήαμτα μίσους διότη θεωρούν τυς εαυτούς τους εκμεταλευόμενους απο τους έλληνες καπιτάλες που τους πίνουν το αίμα ξυλοδαρμένοι αδίκως απο τους συνοριοφύλακες παλαιότερα!.

γενικά δεν έχουν ήθος

ποτέ βεβαίως δε μπορέι κανείς να τα βάλει όλα σε ένα τσουβάλι
όπως προανέφερα υπάρχουν και εξαιρέσεις, μα αντιπροσωπευτηκά στοιχεία της ιδιοσυγκρασιάς τους είναι η επιθετικότητα.

βεβαίως απο την άλλη έτσι?

παιδια 17 και 18 περνάγαν τα σύνορα με κίνδυνο της ζωής τους, τρώγαν ξύλο πραγματικά χωρίς αιτία , και κατεβαίναν επαρχία και αθήνα με τα πόδια για να φλανε ενα ψωμί και ντομάτα,

μέναν σε παράγκες απο τσιμεντόλιθους και λαμαρίνες, δίπλα απο ρέμματα με απόβλητα.

επίναν νερό και πλενόντουσαν απο νερό απο γεωτρήσις με νερό αμφιβόλου περιεκτικότητας.

απο παιδί δουλεύω ασπρόπυργο και αυτά τα έχω ζήσει.

ότι βγάζαν τα στέλναν πάνω στους δικούς τους.

δεχόντουσαν επιθέσεις απο ομοεθνείς τους τα βρλαδυα με καραμπίνες και μαχαιρια για να τοπυς ληστέψουν.

όλα αυτά επι σειρά ετών σκληραίνουν έναν άνθρωπο.

τα παιδία τους που μορφώνονται στα σχο΄λεία μας με τα ελληνόπουλα πιστεύω πώς θα διαφέρουν κατα πολύ.

Δεν ήθελα να απαντήσω σε αυτό το πόστ γιατί δεν έχει νόημα αλλά μια και διάβασα το παραπάνω....

Πολυπολιτισμικοί οι Βρεττανοί; Αν εξαιρέσουμε μια μειονότητα ΑΝΘΡΩΠΩΝ και αυτά που μας πασσάρουν στην TV όλοι οι άλλοι είναι εγκληματικά ρατσιστές.... Και το λέω μετά λόγου γνώσης αφού έζησα εκεί 6 χρόνια.....

Αλλά τα υπόλοιπα ρε Χρήστο για τους Αλβανούς είναι απλοϊκές σκέψεις που στερούνται ιστορικής και κοινωνιολογικής βάσης και σαφέστατα οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.....

Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες....

Α... και για το θέμα του ποστ.... Ρατσιστής είναι ο άνθρωπος που κουβαλάει ανασφάλειες και κόμπλεξ για τον εαυτό του και τον κόσμο τριγύρω του και ψάχνει κάποιο εύκολο θύμα να φορτώσει όσα δεν μπορεί να κάνει αυτός ή όσα στραβά κάνει......

Ήρθαν οι χ,ψ,ζ μετανάστες και πέσαμε πάνω τους να τους φάμε.... και δουλεύουν, οι περισσότεροι, 12 ώρες την ημέρα σε δουλειές που εμείς πλέον δεν καταδεχόμαστε να κάνουμε....

Ζουν σε τρώγλες γιατί εμείς δεν τους νοικιάζουμε τα σπίτια μας αλλά και επειδή κάνουνε οικονομία για να στείλουν όσα βγάζουν σπίτι τους.....

Δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να κάνουν παρέα με τα παιδάκια τους και άρα τους απομωνόνουμε από μόνοι μας....

Για να δω πόσοι από εμάς θα δούλευαν στο χωράφι να μαζεύουν πατάτες και ντομάτες.... και πόσα θα ζητάγανε για αυτό... και αν πήγαινε 6 ευρά το κιλό η ντομάτα θα αρχίζαμε τα περί ακρίβειας κλπ κλπ

Υπάρχουν και τα εγκληματικά στοιχεία ανάμεσά τους βέβαια αλλά και πριν έρθουν υπήρχαν και στην Ελλάδα φυλακές γεμάτες με Έλληνες.... Μην μπρεδεύουμε τον Ρατσισμό με την νομιμότητα...

Δεν είμαστε ρατσιστές..... Είμαστε ξιπασμένοι μαλάκες....

KaTaNaS
10/08/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ήθελα να απαντήσω σε αυτό το πόστ γιατί δεν έχει νόημα αλλά μια και διάβασα το παραπάνω....


basika oute egw den apantw me ayta pou lew sto thema tou post.

amynomai tou xarakthrismou ratsisths pou prosdeidoun merikoi se kapoion pou exei problhma me kapoia meionothta , sygkekrimeno problhma omws, oxi genika problhma me oiodhpote anhkei sthn meionothta.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Πολυπολιτισμικοί οι Βρεττανοί; Αν εξαιρέσουμε μια μειονότητα ΑΝΘΡΩΠΩΝ και αυτά που μας πασσάρουν στην TV όλοι οι άλλοι είναι εγκληματικά ρατσιστές.... Και το λέω μετά λόγου γνώσης αφού έζησα εκεί 6 χρόνια.....

sorry den exw zhsei ekei, parakolouthousa twra me to tromokratiko xtyphma sthn tv syzhthseis kai epanalambanotan synexws o xarakthrismos!!!




Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper



Αλλά τα υπόλοιπα ρε Χρήστο για τους Αλβανούς είναι απλοϊκές σκέψεις που στερούνται ιστορικής και κοινωνιολογικής βάσης και σαφέστατα οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.....


gia mena les re niko? stavros edw reeeeeeeeeee !!!


proswpikes empeiries kategrapsa basika !



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες....


proswpika de filosofhsa tipotes!!!




Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Ήρθαν οι χ,ψ,ζ μετανάστες και πέσαμε πάνω τους να τους φάμε.... και δουλεύουν, οι περισσότεροι, 12 ώρες την ημέρα σε δουλειές που εμείς πλέον δεν καταδεχόμαστε να κάνουμε....


ayto prin apo 10 xronia NIKO, pleon plhrwnontai oso kai oi ellhnes kai asfalizontai kanonikotata



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Ζουν σε τρώγλες γιατί εμείς δεν τους νοικιάζουμε τα σπίτια μας αλλά και επειδή κάνουνε οικονομία για να στείλουν όσα βγάζουν σπίτι τους.....


episeis prin apo kammia dekaetia ayta, pleon oi perissoteroi einai pantremenoi edw, me dikes tous oikogeneies kai zoun ajioprepws.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper





Δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να κάνουν παρέα με τα παιδάκια τους και άρα τους απομωνόνουμε από μόνοι μας....


stis prwtes tajeis tou dhmotikou ta aderfia mou me tous symmathites tous pragmati diaxwrizan tous eaytous tous apo ta paidia twn albanwn, oi perissoteroi goneis milhsan sta paidia gia thn swsth symperifora kai twra pleon stis tekeytaies tajeis tou gymnasiou einai kollhtaria!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper




Για να δω πόσοι από εμάς θα δούλευαν στο χωράφι να μαζεύουν πατάτες και ντομάτες.... και πόσα θα ζητάγανε για αυτό... και αν πήγαινε 6 ευρά το κιλό η ντομάτα θα αρχίζαμε τα περί ακρίβειας κλπ κλπ


plhrwnomaste pleon ta idia


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Είμαστε ξιπασμένοι μαλάκες....



den sxoliazw

sniper
10/08/2005, 12:32
Δεν κάνω προσωπική αντιπαράθεση ρε Σταύρε.....

Απλά οι προσωπικές εμπειρίες του καθένα δεν είναι ικανές να βγάλουν συμπέρασματα... Αυτό είπα.... (για τα απλοϊκά κλπ)

Για τα υπόλοιπα... επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη... και για τα 10 χρόνια πριν (επειδή συνεχίζεται η επέλαση των λαθρομεταναστών ακόμα και τώρα που γράφουμε αυτές τις γραμμές).

Το θέμα "Αλβανοί" ούτε που το ακούμπησα στην προηγούμενη απάντηση μου.... γιατί το έθνος αυτό αποτελεί θέμα βαθείας ανθρωποκοινωνιολογικής μελέτης....


Στο δια ταύτα όμως. Αν ήμασταν συγκρωτημένο κράτος και λειτουργούσε έστω και λίγο δεν θα επιτρέπαμε στον οποιονδήποτε να μπει στην χώρα... Δεν λέω βέβαια να κάναμε ότι και οι Ιταλοί που ΒΟΥΛΙΑΞΑΝ ένα ολόκληρο καράβι με λαθρομετανάστες.

Τώρα τι ψάχνουμε να βρούμε..... Ας δουλέψει το κράτος, ας πει πόσους μετανάστες (όχι λαθρομετανάστες) χρειαζόμαστε - αυτό λέγεται μεταναστευτική πολιτική - και τους υπόλοιπους ας τους στείλουν αν όχι πίσω στην πατρίδα τους, εκεί που ίσως χρειάζονται εργατικά χέρια.....

Πιάσαμε μεγάλο θέμα.... και μπλέξαμε....

OldMan
10/08/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πιάσαμε μεγάλο θέμα.... και μπλέξαμε....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μάλλον ναι, γιατί κάπου μπερδεύτηκε ο Ρατσισμός(*) με το "κομπλεξικό" αίσθημα κάποιων περί "ανωτερότητας"!!!

Όποιος αισθάνεται την ανάγκη να θεωρεί τον ευατό του (έστω και λίγο) "ανώτερο" από κάποιους άλλους (σε οποιοδήποτε επίπεδο και τομέα) κινδυνεύει να έχει συμπεριφορά και αντιδράσεις παρόμοιες με αυτές του "Ρατσιστή".


(*) Κοινωνικοπολιτική θεώρηση πραγμάτων και τρόπου ζωής.

:wave2: :wave2: :wave2:

bugsbunny
10/08/2005, 13:47
Το ότι σε ένα topic για το ρατσισμό καταλήξαμε να μιλάμε για τους αλβανούς νομίζω ότι κάτι λέει.
Στην Ελλάδα μετανάστες δεν έρχονται μόνο Αλβανοί, γιατί μιλάμε μόνο γι’ αυτούς ?
Μήπως επειδή ότι ελέχθη περί επιθετικής διάθεσης και θράσους έχουν κάποια βάση? Δεν είναι μόνο στον άνθρωπο, αλλά είναι και στην κουλτούρα του κάθε λαού, άλλη κουλτούρα εμείς, άλλη οι Γερμανοί, άλλη οι Άγγλοι, άλλη οι Γάλλοι, άλλη οι Πακιστανοί και ΑΛΛΗ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ !

Και εμείς σαν λαός τα δύσκολα χρόνια μεταναστεύαμε, αλλά όπου πήγαμε δεν γεμίσαμε τις φυλακές τους ! :nono:

Δεν νομίζω ότι είμαι ρατσιστής αλλά η συμπεριφορά αυτού του λαού με εξοργίζει




:a4:

YZF1000
10/08/2005, 13:47
Βασικά θεωρό το όλο θέμα άκρος σοβαρό..και πάν'πολλα ενδιαφέρον.
Πια η γνώμη μου τώρα....

Για τους μετανάστες απλά...πιστεύω οτι ΟΛΟΙ είναι καλοδεχούμενοι,χρήζουν βοήθεια ένταξης στην ελληνική κοινονία και είναι ευπρόσδεκτοι,εφόσον ακολουθούν το σύνταγμα και τους νόμους του κράτους.
θρησκευτικά τώρα....
πιστεύω οτι εδώ δεν χρειάζεται να επεκταθώ...ότι θέλει ο καθένας ας πιστέψει.
Κοινωνικά....πιστεύω στην απελευθέρωση αλλά...όχι στον εκφυλισμό των "φύλλων''.Θα ήθελα να μπορούσα να βοηθήσω της ασθενέστερες τάξεις...αλλά τώρα μπορώ μόνο σαν εθελοντής.

Είναι τωωωωωωωωωσο μεγάλο το θέμα...που απλά εμείς πίασαμε πάλι τους αλβανούς.
Ισως να μην είναι τυχαίο...και εξηγούμαι.
Το 1993 έτυχε να υπηρετήσω σε μονάδα...που έκανε Τάχα φύλαξη στα σύνορα....δεν επεκτείνομε σε πια και που...για ευνόητους λόγους.

Εκεί τα μάτια μου είδαν πααααρα πολλά...και αυτό με έκανε να απορώ...για το..που βαδίζουμε.
¨οντως εισήλθαν στο κράτος μας....περι το 1.000.000 λαθρομετανάστες απο την γείτονα...και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει εκρηκτικά και η βία αλλά κ.α φαινόμενο π.χ η εντελλώς παραμέλεια και επαγγελματική κατάταξη των νέων σε δουλείες οπως οικοδομή,αγροτοκαλίέργειες..κλπ.
Αυτό για μένα είναι κατάντια.....γιατί την ίδια ώρα ,όταν ψάχνω για βοηθό και εννοιέται θέλω έλληνα..αυτός με κοιτάει σαν..να είδε ΟΥΦΟ.(ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων)>έτσι αναγκάζομαι..να πάρω ότι βρώ .Την ώρα που μάλιστα κατακλίζονται οι καφετέριες...ασχολίαστο

Η όλη συζήτηση σηκώνει..πολλυυυυυυ μπλα-μπλα....
και μην κολάμε μόνω στους "Αλβανούς"...

dukeandthecity
10/08/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny

Και εμείς σαν λαός τα δύσκολα χρόνια μεταναστεύαμε, αλλά όπου πήγαμε δεν γεμίσαμε τις φυλακές τους ! :nono:

Δεν νομίζω ότι είμαι ρατσιστής αλλά η συμπεριφορά αυτού του λαού με εξοργίζει

:a4:

Και μένα με εξοργίζει η αφέλεια και η αμάθεια του Αμερικάνου. Με εξοργίζει επίσης η ψευτο-ευγένεια και η υποκρισία του Αγγλου. Να μην σου μιλήσω για το πόσο με εξοργίζει ο σοβινισμός του Γάλλου. Η δουλοπρέπεια του Πακιστανού. Η αντιμετόπηση του στυλ ξερόλα και ξέρεις ποιος είμαι εγώ του Ελληνα.

Ξέρεις τι κοινο έχουν όλοι οι παραπάνω ????

Είναι τρόμπες άνθρωποι.

(και μαζι τους και εμεις που ασχολούμαστε) :beer:

SaraMaritis
10/08/2005, 14:04
Ναι...ειστε !!! :sick:

Electra
10/08/2005, 14:39
....από τη στιγμή που "κάποιος" χώρισε τους ανθρώπους σε "ράτσες", έκανε την αρχή για οτιδήποτε συμβαίνει τώρα!!

Αν δέ γινόταν αυτό, απλά θα μιλούσαμε για συμπάθειες και αντιπάθειες!!!

marine521
10/08/2005, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν είμαστε ρατσιστές..... Είμαστε ξιπασμένοι μαλάκες....

Ποιοί;

McGyver
10/08/2005, 15:25
Όποτε χρειάζεται, ναι, είμαι ρατσιστής...

sonic22
10/08/2005, 15:38
οπως λεει και το γνωμικο δεν ειμαστε ιδιοι...
ειμαστε ισοι...

πολλα μπορουν να μην μας αρεσουν (τοσο σε ημεδαπους οσο και σε αλλοδαπους) το θεμα ειναι πως τα κατηγοριοποιουμε...

αυτοι οι ανθρωποι δεν ηρθαν για τουρισμο ουτε για να κανουν χαβαλε... απο αναγκη ηρθαν... πολοι απο αυτους δουλευουν τιμια απο 15 χρονο μακρια απο οικογαινια και φιλους...

το προβλημα ειναι οτι βρικανε ενα κρατος μπαχαλο (για να μην πω την αλλη λεξη απο μπ..) και προσαρμοστικανε οπως βρικανε...

για ρωτηστε ποσους πρεπει να λαδωσουν για να βγαλουν μια αδεια παραμονης...

εξακολουθω να πιστευω οτι ως συνολο ελαχιστοι λαοι ειναι καλυτεροι απο αλλους...

ειναι θεμα ατομων και οχι κατηγοριας κοινωνικης ή φιλετικης

υ.γ.στην Αμερικη μερικα χρονια πριν δεν μας ελλεγαν Ελληνες αλλα βρομοελληνες...

sonic22
10/08/2005, 15:51
και κατι σχετικο με τον τιτλο του ποστ...

για τις αλλες κοινωνιες δεν ξερω αλλα στην ελλαδα ειμαστε πολυ φανατικοι ρατσιστες (και εξερετικα φιλοξενοι οταν ημαστε εκτος ελλαδας)

ειναι πιο ευκολω να βρουμε καποιο γεω-φυλετικο γνωρισμα και να το κανουμε κοινωνικο ζητημα...

ακομα και αναμεσα σε ελληνες (Βοριοελλαδητες νοτιοελλαδητες)
ακομα και μεσα στην ιδια πολη (Β. και Ν προαστια)
ακομα και στην ιδια γητονια να μην πω πολυκατοικια...

δεν ξερω αν ειναι γνωρισμα εξαιρετικα Ελληνικο αλλα τρογωμασταν με τα ρουχα μας... τωρα ηρθαν και απο εξω θα τα φαμε ολα...

(σκοροι ημαστε??:wacko: :wacko: )

Multijohn
10/08/2005, 15:53
εγώ πάντως δεν είμαι ρατσιστής.Εγώ τους μισώ ΟΛΟΥΣΣΣΣΣ!!!!:a29: :a015: :a016: :a38: :a52: :a02:

marine521
10/08/2005, 16:21
AFTER : Η Ελλαδα ανεκαθεν ειχε μεταναστες,ομως κανεις δεν δημιουργουσε προβλημα!

Απ’ όσο ξέρουμε φίλε μου. Σίγουρα όμως δεν μπορώ να φανταστώ ότι οι Ελληνες μετανάστες της Αμερικής είχαν κάτι αντίστοιχο της Ιταλικής Μαφίας ή οι μετανάστες της Γερμανίας και του Βελγίου δημιουργούσαν κάτι παρόμοιο με που δημιουργείται σήμερα. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας το πει

AFTER : Το οτι ομως καποιος συγκεκριμενος λαος(ειναι?) δημιουργει και θα συνεχισει να δημιουργει προβλημα ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ,τοτε πειτε με και ρατσιστη

Νομίζω πως αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο, Τα εγκλήματα που έχουν γίνει στην Ελλάδα έχουν συνήθως δράστες κυρίως (και το τονίζω) κυρίως αλβανούς.
Είμαι σίγουρος ότι στο παρασκήνιο και ρώσικη μαφία υπάρχει και κινέζικη μαφία υπάρχει (αυτά βάσει δημοσιευμάτων). Αυτά που ακούμε όμως και μαθαίνουμε είναι τα πεπραγμένα των ‘γειτόνων’ μας.

Katanas : Eίναι ανταγωνιστικοί και δε νομίζω πως θα νοίωσουν ποτέ την χώρα μασ σαν χώρα τους

Δεν είναι χώρα τους είναι χώρα μας και είναι φιλοξενούμενοι για κάποιο λόγο.

Katanas : δεν ευχαριστούν που ανακάμφθηκαν κάπως οικονομικά απο την δικιά μας χώρα και τις δικές μας θέσεις εργασίας, παρά έχουν αισθήαμτα μίσους διότη θεωρούν τυς εαυτούς τους εκμεταλευόμενους απο τους έλληνες καπιτάλες που τους πίνουν το αίμα ξυλοδαρμένοι αδίκως απο τους συνοριοφύλακες παλαιότερα!.

Η αλήθεια είναι ότι δέχονται να κάνουν δουλειές που κανένας Ελληνας δεν δέχεται να κάνει. Το ίδιο όμως κάνουν και οι πακιστανοί και οι ινδοί που έχουν κατακλύσει τον Μαραθώνα. Για αυτούς γιατί δεν ακούμε;
παιδια 17 και 18 περνάγαν τα σύνορα με κίνδυνο της ζωής τους, τρώγαν ξύλο πραγματικά χωρίς αιτία , και κατεβαίναν επαρχία και αθήνα με τα πόδια για να φλανε ενα ψωμί και ντομάτα,


Katanas : μέναν σε παράγκες απο τσιμεντόλιθους και λαμαρίνες, δίπλα απο ρέμματα με απόβλητα.
επίναν νερό και πλενόντουσαν απο νερό απο γεωτρήσις με νερό αμφιβόλου περιεκτικότητας.
απο παιδί δουλεύω ασπρόπυργο και αυτά τα έχω ζήσει.
ότι βγάζαν τα στέλναν πάνω στους δικούς τους.
δεχόντουσαν επιθέσεις απο ομοεθνείς τους τα βρλαδυα με καραμπίνες και μαχαιρια για να τοπυς ληστέψουν.

Δεν τους ανάγκασε κανένας να το κάνουν αυτό. Ας πήγαιναν στην Ιταλία ή οπουδήποτε αλλού.

Sniper: Δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να κάνουν παρέα με τα παιδάκια τους και άρα τους απομωνόνουμε από μόνοι μας....

Χαίρομαι που το γεγονός του εάν σου πει ένα παιδί σου (εάν έχεις παιδια) ότι θέλει να παντρευτεί Αλβανή θα το αντιμετωπίσεις τόσο ψύχραιμα. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι τέτοιοι

Και τέλος πάντων γιατί τόσο βαρύγδουπους χαρακτηρισμούς; (Ξιπασμένοι Μαλάκες, φανατικοι ρατσιστες).

By the way δεν έχω δει κανέναν άλλον ‘φιλοξενούμενο’ να καίει τη σημαία της χώρας που τον φιλοξενεί στην μέση της πλατείας. Μήπως έχετε δει εσείς (Ρουμάνους, πολωνούς, Πακιστανούς). Αντίθετα έχω δει Ελληνα να καίει την Ελληνική σημαία.

Σίγουρα αυτή η χώρα όπως κάθε χώρα έχει και καλά και κακά. Κάποιοι θα πουν ότι έχει περισσότερα καλά και λιγότερα κακά. Κάποιοι άλλοι θα πουν το αντίθετο. Ας κοιτάξουμε τι μπορεί να κάνει καθένας σε προσωπικό επίπεδο για να τα βελτιώσει και μετά βλέπουμε. Στο τέλος τέλος όποιον δεν τον εκφράζει ή αισθάνεται άβολα μπορεί να αναζητήσει την τύχη του και άλλού.

Δεν νομίζω ότι κρατάμε κανέναν με το ζόρι.

sonic22
10/08/2005, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Στο τέλος τέλος όποιον δεν τον εκφράζει ή αισθάνεται άβολα μπορεί να αναζητήσει την τύχη του και άλλού.

Δεν νομίζω ότι κρατάμε κανέναν με το ζόρι.

με ολα (σχεδον) οσα παραθεσες εχω ατνιθετη αποψη...

αλλ ας πουμε οτι αυτη ειναι η δικια σου αποψη-ετσι τα βλεπεις εσυ... οκ δεν μπορω να κανω (ή να κανεις εσυ) κατι γι αυτες...


αλλα αυτο το τελευταιο πολυ κυκλοφορει...

δλδ εσενα σου αρεσουν ολα στο Ελλαδισταν ε? ολα δουλευουν οπως πρεπει και δεν εχουμε λογο να αντιδραμε...

τι καινουρια πειραματικα χαπια σε ποτιζουν εσενα ειπαμε? αμα ειναι τοσο καλα θελω και εγω...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕΕΕΕ!!!!

marine521
10/08/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
με ολα (σχεδον) οσα παραθεσες εχω ατνιθετη αποψη...

αλλ ας πουμε οτι αυτη ειναι η δικια σου αποψη-ετσι τα βλεπεις εσυ... οκ δεν μπορω να κανω (ή να κανεις εσυ) κατι γι αυτες...


αλλα αυτο το τελευταιο πολυ κυκλοφορει...

δλδ εσενα σου αρεσουν ολα στο Ελλαδισταν ε? ολα δουλευουν οπως πρεπει και δεν εχουμε λογο να αντιδραμε...

τι καινουρια πειραματικα χαπια σε ποτιζουν εσενα ειπαμε? αμα ειναι τοσο καλα θελω και εγω...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕΕΕΕ!!!!

Φιλική συμβουλή!!! Κάτσε και διάβασε καλύτερα και κυρίως τις τελευταίες παραγράφους και όταν καταλάβεις το ξανασυζητάμε!!

ζήσε λίγο έξω όπως και κάποιοι άλλοι εδω πέρα (και εννοώ ζήσε και όχι να πας και να μου κάνεις τον τουρίστα), και βρες ένα μέτρο σύγκρισης και μετά έλα να μου πεις.

Και ναι σίγουρα εαν δεν σου αρέσει ο τόπος που ζεις καλό ταξίδι και καλή τύχη φίλε μου!

sunderlanos
10/08/2005, 16:45
Pros Ratsistes-Ethnikistes:

Exete zhsei pote sto exwteriko?, Exete pote anarwththei gia to pws einai ta pragmata apo thn meria tou metanasth (Alvano opws eseis kynika lete)?, Kserete pws einai na allazei o tropos zwhs sou apo thn mia mera sthn allh? Na zeis se diaforetikh koultoura kai oti gia sena htan dedomeno na prepei, thelei kai mh na to anatrepseis?, kathws den mporeis alliws na zhseis ama den gineis melos ths neas sou koinwnias.Exete anarwththei tipota apo ta parapano?



OXI!!


Kai synexizw...kserete pws einai na proxwras ston dromo me thn kopelas sou kai na se ftynoun katamoutra xwris kanena logo mono kai mono epeidh eisai metanasths? Kserete pws einai na trws mpouketa se nyxterino magazi mono kai mono epeidh tolmhses esy o potapos kai ftwxos metanasths na xwrepseis dipla stous egxwrious? Exete skeftei pws eniwthe o Alvano pou kathotan dipla mou kai evlepe TV se mia kafeteria, otan h Etnikh omada peire to Eyrwpaiko na akouei, to den tha gineis Ellhnas pote Alvane kai egw na ton koitaw kai na vlepw ton eyato mou

OXI!!

Ta parapano( ektos apo to teleuteo) einai viwmata zwntas san foithths ta teleutaia 6 xronia sthn Agglia.

Den thelw na sas kourasw allo exalou den exei shmasia o anthrwpos den allazei kata thn gnwmh mou...

Mono thelw na pw se aytous pou dhlwnoun ratsistes kai se aytous pou fovountai na to dhlwsoun oti na prospathisoun tis idees pou kloironomhsan aytoi apo tous goneis tous kai apo ton kyklo tous na prospatheisoun na mhn tis perasoun sta paidia tous.Etsi gia na exoume mia elpida gia to mellon...

Na eiste oloi kala.:sad:

sonic22
10/08/2005, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521

Και ναι σίγουρα εαν δεν σου αρέσει ο τόπος που ζεις καλό ταξίδι και καλή τύχη φίλε μου!

δεν νομιζω να υπαρχει κανεις (με σοας τα φρενα) που να εχει προβλημα με τον ΤΟΠΟ που ζει και να μην φευγει αλλα να καθετε και να διαμαρτηρετε

το προβλημα ειναι με τον ΤΡΟΠΟ που ζει αλλα το κυριος προβλημα ειναι με το ΠΟΙΟΥΣ ζει... και εκει μονο ενασ δειλος (ή απελπισμενος) φευγει...

SANDERLADOS +1

p.s. marine521 katalavenw pws to ipes to pioparapanw alla merika pragmata den pernun apo to xeri sou... kai to [an sou aresei an den su aresei feuga] den einai lisi... paraeinai atomistiko kai akugete san na to leei kapios volemenos...

sunderlanos
10/08/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Δεν νομίζω ότι κρατάμε κανέναν με το ζόρι. [/B]

O plithintikos pou xrisimopoieis se poious anaferete ektos apo ton eyatos sou:confused:

tai
10/08/2005, 21:53
Έφτασαν κάποιοι πεινασμένοι, καταπιεσμένοι, με παιδεία ανύπαρκτη, με πολιτισμό κατά πολύ κατώτερο από τον μέσο όρο, περάσανε από το ξύλο, στην εκμετάλλευση που έφτανε στο επίπεδο της δουλείας, και έμαθαν, άκουσαν, τους είπαν, ότι και οι εκμεταλλευτές τους είναι το ίδιο απολίτιστοι βάρβαροι . Ορισμένοι το επιβεβαίωσαν, άλλοι το διέψευσαν. Όσοι χόρτασαν, μαζεύτηκαν, εκπολιτίστηκαν, κάνανε προκοπή και φέρονται σαν αυτούς-εμάς που είναι χορτάτοι. Οι άλλοι, ακόμα φέρονται σαν τα ζώα που τους είχαν σκλάβους. Θέλει χρόνο και υπομονή να εξημερώσεις ένα θηρίο. Ποτέ δεν θα το καταφέρεις με το ξύλο. Έτσι εξαγριώνετε περισσότερο. Η εξημέρωση θέλει αγάπη και πειθαρχία. Αλλά πάνω απ’όλα ΠΑΡΆΔΗΓΜΑ. Κάνε τον να ζηλεύει τον τρόπο σου, μην του επιτρέπεις πισωγυρίσματα στον τρόπο του, και θα έχεις έναν συνάνθρωπο με καλύτερη συμπεριφορά από το αγριεμένο από το ξύλο και την απαξίωση αγρίμι που σε βρίζει στο φανάρι. Μην ξεχνάτε ότι δεν ήταν επιλογή του να γεννηθεί στην συνθήκες που ξέρουμε. Ας τον μάθουμε να ζει καλύτερα ώστε να ζούμε και εμείς καλύτερα δίπλα του. Βάρβαρος δεν είναι αυτός. Βάρβαρος είμαι εγώ που με τόσα μέσα, τόση ιστορία, τόση άνεση, τόσα σχολεία, συμπεριφέρομαι σαν αυτόν. Αυτός έχει δικαιολογία. Εγώ έχω?

crs-k
11/08/2005, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Ναι...ειστε !!! :sick:


Καλυφθηκα ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!! :a56:

CHRISTINE
11/08/2005, 00:35
:ZZZ: Ξυπνήστε... ο εχθρός που φοβόσαστε και "πολεμάτε" είναι εσωτερικός.. εδώ και χρόνια... μιλάμε για πολύ πριν έρθουν Αλβανοί, Πακιστανοί ....... εξωγήινοι :alien: ... ή δεν ξερω ΄γω ποιοι άλλοι σας ενοχλούν... ;)



υ.γ: αλήθεια εσείς οι "πατριώτες" που τραβάτε ζόρια με όοοοολους τους άλλους εκτός από την πάρτη σας... πόσο χρονων είσαστε???? απλή απορία.. και βαρεμάρα να ψάξω τα προφίλ σας...


get a life... and if you already have προσπαθήστε να την κάνετε καλύτερη ξεκινώντας απο εσάς τους ίδιους.. :wave2:


Καλημέρες.

YZF1000
11/08/2005, 06:56
...χμμμμμμμ....χμμμμμμμμ:confused: :confused:

..για το όλω..θέμα (περί Λαθρομεταναστών και ιδίως Αλβανών)..
Αυτοί οι άνθρωποι για περισσότερο απο μισό αιώνα ζούσαν κατω απο ένα ίδιότροπο καθεστώς ψυχικής και σωματικής βίας.Απο την μέρα γέννησης τους προσπαθούσαν να προφυλαχτούν απο ανύπαρκτους κατακτητές εκ νότου!όποιος έχει πάει Αλβανία θα προσέξει οτι όλη η χώρα είναι ένα φρούριο!!!ακόμα και στης παραλίες υπάρχουν σιδερόφραχτες..προκειμένου να μην κάνουν απόβαση οι....¨Ελληνες να πώ?
Όπως και να έχει η ανέχεια η δυστηχία και η κούραση σε συνάρτηση με την ιστορία που τους μαθαίναν κάναν αυτούς τους ανθρώπους να μισήσουν καθε τι Ελληνικό.
Το καλό στην όλη ιστορία είναι,οτι υπάρχουν και οι σωστοί....
Βέβαια το ισοζύγιο καλών και κακόν..δυστηχός τείνη υπέρ των κακών (¨οπως πάντα).Ουτε αυτοί αλλά ούτε εμείς,είμασταν έτοιμη να συνυπάρξουμε σε ένα πολιτισμένο περιβάλλον τώσο εύκολα.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι μέν τους δε να τους μισήσουΝ......Εγώ απλά πιστεύω οτι θα πρέπει να εκπαιδευτούμε στο να συζήσουμε αρμονικά..Πως? εμ εδώ είναι το δύσκολο...Οκ δεν λέω, οτι είναι ιδιόρυθμοι και μερικές φορές καχεντρικοί εμένα με βρίσκει σύμφωνο ,απο την άλλη άν σκεφτώ το τί έχουμε κάνει εμείς σε αυτούς πάλι με βάζει σε σκέψης.

Εκπαίδευση,Εκπαίδευση και οργάνωση..εκεί πιστεύω οτι είναι το κλειδί της επιτυχίας.

Boxer
11/08/2005, 07:12
(Alvano opws eseis kynika lete)?,

Γιατι ; δεν ειναι αλβανοι ;:lol:


Οσο για τα υπολοιπα , ουδεν σχολιο

YZF1000
11/08/2005, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer


Οσο για τα υπολοιπα , ουδεν σχολιο

Μα αυτό θέλουμε το σχολιό σου...;)

(ο γίος πόσω είναι??-καλό παιδί φαίνεται αφού είναι γαυράκι....:lol: )

sunderlanos
11/08/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
(Alvano opws eseis kynika lete)?,

Γιατι ; δεν ειναι αλβανοι ;:lol:


Οσο για τα υπολοιπα , ουδεν σχολιο

O Alvanos einai file, mono merikoi to exoun sto mualo tous to Alvano mallon, giayto kai to grafoun etsi...

Mhn agxonese tha megalwsei o gios sou kai tha ta freskareis...

Οσο για τα υπολοιπα , ουδεν σχολιο

Pou anaferesai genika h sto diko mou post?


:a9: :a33:

div400
25/08/2005, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF1000
Η απορία..απλή:confused:
Το ζητούμενο?...απλά να ξεκαθαρίζουμε της απόψεις μας!

Και αρωτάο....

Είμαστε τελικά ρατσιστές???
ΟΧΙ μ'ονο φυλετικά!!
αλλά και οικονομικά,θρησκευτικά....κλπ

Εγώ...θα απαντήσω πιο μετά καθότι είμαι δουλειά..και ψιλοπίζω.;)

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΡΕΙ( ουκ ολιγες φορες) ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΨΙΛΟΣ ΞΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΗΣ ΔΗΛ ΓΕΡΜΑΝΟΣ!(γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία ως μετανάστης)
ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΙΣΗΣΗΑ.
ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..
ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ (απ όπου και να έρχονται) ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ!
ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΠΕΡΑ!
ΑΥΤΑ!

stokos
25/08/2005, 11:42
Ε όχι και ρατσιστής ρε καρντάσια ...... όχι και ρατσιστής ......
Τι δηλαδή; Επειδή δε γουστάρω τους μαύρους, τους Αλβανούς, τα Ιταλικά μηχανάκια και τους γάβρους;;;;;
Όχι και ρατσιστής.

Boxer
25/08/2005, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
O Alvanos einai file, mono merikoi to exoun sto mualo tous to Alvano mallon, giayto kai to grafoun etsi...

Mhn agxonese tha megalwsei o gios sou kai tha ta freskareis...

Οσο για τα υπολοιπα , ουδεν σχολιο

Pou anaferesai genika h sto diko mou post?


:a9: :a33:

Γενικα αναφερομουν διοτι το εχουμε συζητησει το θεμα παρα πολλες φορες και βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια.

(ο γίος πόσω είναι??-καλό παιδί φαίνεται αφού είναι γαυράκι.... )

11 μηνων , ο καπεταν γκρινιας:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Rezeguet
25/08/2005, 14:42
μα ο ρατσισμος ειναι μεσα μας απο τα προιστορικα χρονια ειναι εμφυτο ενστικτο που η φυση θεωρησε απαραιτητο στον ανθρωπο για την κοσμικη ισσοροπια. Ετσι μας τον επιβαλλει το περιβαλλον μας οπουδηποτε και αν μενουμε και εξελισεται οσο μεγαλωνουμε. Υποτιθεται οτι εξαλειφεται λιγο με την παγκοσμιοποιηση αλλα ποτε δεν θα εξαφανιστει.
Προσωπικα, οπως και για ολα τα πραγματα που εχει προβλεψει η φυση, το θεωρω απαραιτητο συστατικο της κοινωνιας και της ανθρωποτητας γενικως. Οπως αγαπαμε, μισουμε, φοβομαστε, εξοργιζομαστε, νιωθουμε ασφαλεια η ανασφαλεια και σκεφτομαστε, ετσι και θα ειμαστε παντα ρατσιστες, οσο και να το μην το δεχονται πολλοι.

........

:sad: :sad: :( :(

afrotwin
25/08/2005, 14:53
ego den ime ratsistis tous miso olous to idio


:a29: :a023: :a39: :a37: :a41: :a43: :a45: :a52: :a017: :a17: :a12: :a11: :a5:

Rezeguet
25/08/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego den ime ratsistis tous miso olous to idio


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11693&perpage=15&pagenumber=2

3ο ποστ, του estranged

σε προλαβανε :winka: :smilea:

sunderlanos
25/08/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
μα ο ρατσισμος ειναι μεσα μας απο τα προιστορικα χρονια ειναι εμφυτο ενστικτο που η φυση θεωρησε απαραιτητο στον ανθρωπο για την κοσμικη ισσοροπια. Ετσι μας τον επιβαλλει το περιβαλλον μας οπουδηποτε και αν μενουμε και εξελισεται οσο μεγαλωνουμε. Υποτιθεται οτι εξαλειφεται λιγο με την παγκοσμιοποιηση αλλα ποτε δεν θα εξαφανιστει.
Προσωπικα, οπως και για ολα τα πραγματα που εχει προβλεψει η φυση, το θεωρω απαραιτητο συστατικο της κοινωνιας και της ανθρωποτητας γενικως. Οπως αγαπαμε, μισουμε, φοβομαστε, εξοργιζομαστε, νιωθουμε ασφαλεια η ανασφαλεια και σκεφτομαστε, ετσι και θα ειμαστε παντα ρατσιστες, οσο και να το μην το δεχονται πολλοι.

........

:sad: :sad: :( :(

Re filarako mila gia ton eyato sou kai ase tous allous.Mhn ginomaste mpountalades kai ta tsouvaliazoume ola.OK? A kai kati allo eisai ratsisths oso kai na prwspatheis na krivesai pisw apo megala logia.

Den sou epivalei kaneis tipota shmera oti prateis einai dikia sou epilogh toulaxiston sthn kathimerinh mas zwi. :wave2:

Rezeguet
25/08/2005, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
Re filarako mila gia ton eyato sou kai ase tous allous.Mhn ginomaste mpountalades kai ta tsouvaliazoume ola.OK? A kai kati allo eisai ratsisths oso kai na prwspatheis na krivesai pisw apo megala logia.

Den sou epivalei kaneis tipota shmera oti prateis einai dikia sou epilogh toulaxiston sthn kathimerinh mas zwi. :wave2:

μακαρι φιλε μου να μιλουσα μονο για μενα :( :(

αλλα αυτο που δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορεις και λες ειναι οτι σημερα δεν σου επιβαλλουν τιποτα... αμα το πιστευεις αυτο μαλον εισαι αλλο ενα θυμα της κοινωνιας...

φιλικα παντα ε? :wave2: Please μην με παρεξηγησεις... :sad:

sunderlanos
25/08/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
μακαρι φιλε μου να μιλουσα μονο για μενα :( :(

αλλα αυτο που δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορεις και λες ειναι οτι σημερα δεν σου επιβαλλουν τιποτα... αμα το πιστευεις αυτο μαλον εισαι αλλο ενα θυμα της κοινωνιας...

φιλικα παντα ε? :wave2: Please μην με παρεξηγησεις... :sad:

Thima ths koinwnoias den mporei na eimai file mou afou kai egw eimai melos ths koinwnoias kai oi praxeis oi dikes mou, oi dikes kai tou kathenos edw mesa wso kai outopiko an akougetai epireazoun ligo poli thn koinwnia kai ton sinanthropo mas genikotera.

Kai prosexe eipa sthn kathimwerhnh mas zwi ti symbainei, san ontothtes se pagkosmio epipedo opws ta exoun katanthsei ta pragmata oi kaoumpoides pantos typou, symfono eimai thima,opws oloi oi alloi, alla edw den mporeis na kaneis kai polla pragmata. Toulaxiston to exw sinidhtophoisei allh akoma pistevoun oti ayta pou ginontai, ginontai gia to kalo tous.Ama enoouses ayto. :wave2:

Rezeguet
25/08/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
Thima ths koinwnoias den mporei na eimai file mou afou kai egw eimai melos ths koinwnoias kai oi praxeis oi dikes mou, oi dikes kai tou kathenos edw mesa wso kai outopiko an akougetai epireazoun ligo poli thn koinwnia kai ton sinanthropo mas genikotera.

Kai prosexe eipa sthn kathimwerhnh mas zwi ti symbainei, san ontothtes se pagkosmio epipedo opws ta exoun katanthsei ta pragmata oi kaoumpoides pantos typou, symfono eimai thima,opws oloi oi alloi, alla edw den mporeis na kaneis kai polla pragmata. Toulaxiston to exw sinidhtophoisei allh akoma pistevoun oti ayta pou ginontai, ginontai gia to kalo tous.Ama enoouses ayto. :wave2:

στο πρωτο και στο πρωτο μισο του δευτερου δεν συμφωνω, στο δευτερο πιστευω ψιλοκαταλαβες αυτο που εννουσα. Ολοι ειμαστε θυματα της κοινωνιας και ΠΟΤΕ δεν εχουμε την επιλογη να γινουμε οτι θελουμε να ειμαστε οποιοι θελουμε. Ολα μας τα επιβαλλει το περιβαλλον και η κοινωνια. Και το ρατσισμο μαζι. Κοιτα λιγο αυτη τη στιγμη που διαβαζεις αυτο το μυνημα τι φορας και σε τι γραφεις. Πιθανως σε ενα υπολογιστη με αρκετες δυνατοτητες και με αρκετα μεγαλη τιμη και φορας καποια ρουχα που πληρωσες αρκετα χρηματα να τα φορεσεις, ειτε εισαι στην δουλεια ειτε σπιτι σου. Γιατι? Γιατι εισαι ενα θυμα της κοινωνιας, ενα πιονι στην καπιταλιστικη κοινωνια, ενας καταναλωτης, μια στατιστικη. Δουλευεις εσυ και πλουτιζουν αλλοι. Αυτο στο εχουν επιβαλλει απο τη στιγμη της γεννησης σου και στο εχουν φυτεψει βαθια μεσα σου, τοσο βαθια που δεν το συνειδητοποιεις πως υπαρχει. Σου'χουν επιβαλλει να εχεις συνειδηση, οτι εχεις υποχρεωσεις και καθηκοντα, οτι πρεπει να καταναλωνεις, να φορας επισημα ρουχα στις επισημες εκδηλωσεις και χιλια δυο αλλα πραγματα που εσυ θεωρεις ''φυσικα'' και ''αυτονοητα''. Και οχι, δεν στο επεβαλλαν ''οι καουπμοηδες'' και ''οι αμερικανοι'' αλλα ολοκληρος ο κοσμος. Και να σου πω και κατι, δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο. Παντα ετσι ηταν και παντα ετσι θα ειναι. Οποιοδηποτε πολιτευμα να υπαρχει, σε οποιοαδηποτε χωρα και να ζεις, οποιαδηποτε εποχη και να ζεις ποτε δεν θαχεις την επιλογη να διαλεξεις το πώς θα γινεις, οσο και να το νομιζεις, οσο και πιστευεις σε αυτο. Και αυτα που δεν σου επιβαλλει η κοινωνια στα εχει επιβαλλει η φυση και ουτε κει δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο. Πριν καν γεννηθεις ειναι δεδομενο τι θα εισαι.

Πως λοιπον λες οτι εχουμε την επιλογη να γινουμε η να μην γινουμε ρατσιστες?

sunderlanos
25/08/2005, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
στο πρωτο και στο πρωτο μισο του δευτερου δεν συμφωνω, στο δευτερο πιστευω ψιλοκαταλαβες αυτο που εννουσα. Ολοι ειμαστε θυματα της κοινωνιας και ΠΟΤΕ δεν εχουμε την επιλογη να γινουμε οτι θελουμε να ειμαστε οποιοι θελουμε. Ολα μας τα επιβαλλει το περιβαλλον και η κοινωνια. Και το ρατσισμο μαζι. Κοιτα λιγο αυτη τη στιγμη που διαβαζεις αυτο το μυνημα τι φορας και σε τι γραφεις. Πιθανως σε ενα υπολογιστη με αρκετες δυνατοτητες και με αρκετα μεγαλη τιμη και φορας καποια ρουχα που πληρωσες αρκετα χρηματα να τα φορεσεις, ειτε εισαι στην δουλεια ειτε σπιτι σου. Γιατι? Γιατι εισαι ενα θυμα της κοινωνιας, ενα πιονι στην καπιταλιστικη κοινωνια, ενας καταναλωτης, μια στατιστικη. Δουλευεις εσυ και πλουτιζουν αλλοι. Αυτο στο εχουν επιβαλλει απο τη στιγμη της γεννησης σου και στο εχουν φυτεψει βαθια μεσα σου, τοσο βαθια που δεν το συνειδητοποιεις πως υπαρχει. Σου'χουν επιβαλλει να εχεις συνειδηση, οτι εχεις υποχρεωσεις και καθηκοντα, οτι πρεπει να καταναλωνεις, να φορας επισημα ρουχα στις επισημες εκδηλωσεις και χιλια δυο αλλα πραγματα που εσυ θεωρεις ''φυσικα'' και ''αυτονοητα''. Και οχι, δεν στο επεβαλλαν ''οι καουπμοηδες'' και ''οι αμερικανοι'' αλλα ολοκληρος ο κοσμος. Και να σου πω και κατι, δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο. Παντα ετσι ηταν και παντα ετσι θα ειναι. Οποιοδηποτε πολιτευμα να υπαρχει, σε οποιοαδηποτε χωρα και να ζεις, οποιαδηποτε εποχη και να ζεις ποτε δεν θαχεις την επιλογη να διαλεξεις το πώς θα γινεις, οσο και να το νομιζεις, οσο και πιστευεις σε αυτο. Και αυτα που δεν σου επιβαλλει η κοινωνια στα εχει επιβαλλει η φυση και ουτε κει δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο. Πριν καν γεννηθεις ειναι δεδομενο τι θα εισαι.

Πως λοιπον λες οτι εχουμε την επιλογη να γινουμε η να μην γινουμε ρατσιστες?

Whatever...

Egw ena pragma tha sou pw giati h polh analysh tou thematos den odhgei pouthena, aplos tha leme kai oi dyo pragmata pou den prokeitai na katalhxoun pouthena. Pistevw o kathe anthrwpos exei krish kai mporei na dialexei ti gi'ayton einai kalo kai ti oxi. To provlima gi'ayton ksekinaei otan den exei krish tote ekei ginetai pragmatika thima kai dolwma gia megalytera psaria.Me liga logia einai thema proswpikothtas ontothtas kai ideologias tou kathenos gia to poso kai se ti vathmo epireazetai apo tous allous. Geia paradeigma esy exeis thn pisinoula sou spiti sou egw eimai ligotero kapitalisths, pes to kai etsi, kai den exw. Ayto den simainei oti esy eisai thima pou exeis pisina alla oute kai egw pou den exw antistoixa eimai thima, den sou epevale kanenas na ftiaxeis pisina monos sou to ekanes epeidh
to goustares. Einai enas agwnas dromou xwris telos, gia to poios tha einai kalyteros kai to poios tha apokthsei ta perissotera ama thes simetexeis ama thes oxi. Einai epilogh sou opws kai epilogh sou einai na mhn eisai ratsisths.Den eimaste oloi robotakia exoume pistevw kritikh ikanothta kai ksexorizoume to ti mas tairiazei kai to ti mas einai adiaforo.:wave2:

sonic22
25/08/2005, 16:44
ρε τρεζεκετ ακομα και αν παραδεχτουμε αρκετα απο αυτα που λες ος σωστα εχεις δυο βασικα λαθη-παραληψεις

1. πριν πολλα χρονια θα εβγαινες με ενα ροπαλο θα πλακωνες στο ξυλο τον διπλανο σου και θα του επερνες την γυναικα με το ζορι... (τραβηγμενο αλλα ασ το δεχτουμε)


εχουμε εξεληχθει και πολλα πραγματα ειναι καλυτερα απο παλια στην κοινονια...
ακομα και τους δουλους πια δεν τους αποκαλουμε RESS(σωστα το γραφω??) αλλα αλβανους :rotflmao: :rotflmao:

2. πρεπει να διαβασεις καποιο βιβλιο περι Habbitus και γενικα το ποσο συμαντικη ειναι η οργανωση και οι θεσμοι-παραδωσεις για την επιβιωση ή μη μια κοινωνιας...

το οτι καποια πραγματα ειναι εντελος λαθος ή δεν βλεπεις λογο να υπαρχουν ειναι αυτο για το οποιο πρεπει να παλεψεις... (οκνηρε και ευδαιμονα νεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

δεν ειναι ασπρο μαυρο... ξερω οτι τωρα εισαι στην τσιτα για τετοια θεματα (οπως ημουν και εγω καποτε) αλλα θα μαθεις να πολεμας το συστημα απο μεσα... και αν δεν σε χωνεψει τελικα θα το αλλαξεις... (λιγο πολυ ειναι αλο θεμα)

:beer: :beer: :beer:

AFTER
25/08/2005, 16:53
Ρε παιδια δεν ειμαστε εμεις ρατσιστες.....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

























































































.
.

.
.
.
..
.

.
..
.
.
.
.

..

.
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ!!!!

:a22:

Rezeguet
26/08/2005, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ρε τρεζεκετ ακομα και αν παραδεχτουμε αρκετα απο αυτα που λες ος σωστα εχεις δυο βασικα λαθη-παραληψεις

1. πριν πολλα χρονια θα εβγαινες με ενα ροπαλο θα πλακωνες στο ξυλο τον διπλανο σου και θα του επερνες την γυναικα με το ζορι... (τραβηγμενο αλλα ασ το δεχτουμε)


εχουμε εξεληχθει και πολλα πραγματα ειναι καλυτερα απο παλια στην κοινονια...
ακομα και τους δουλους πια δεν τους αποκαλουμε RESS(σωστα το γραφω??) αλλα αλβανους :rotflmao: :rotflmao:


αποψη σου. Εγω δεν πιστευω οτι εχουμε ''εξλιχθει'' εχουμε απλα πολλαπλασιαστει υπερβολικα και αυτο που ζουμε τωρα ειναι μια απο τις πολλες εκδοχες της συνεπειας ενος τετοιου πολλαπλασιασμου.

Θα εχουμε εξελιχθει οταν γινουμε (οχι εμεις οι ιδιοι αλλα οι απογονοι(και φυσικα οχι οι αμεσοι)) αλλο ειδος...



Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
2. πρεπει να διαβασεις καποιο βιβλιο περι Habbitus και γενικα το ποσο συμαντικη ειναι η οργανωση και οι θεσμοι-παραδωσεις για την επιβιωση ή μη μια κοινωνιας...
[/B]

μα βεβαια ξερω ποσο σημαντικη ειναι η οργανωση της κοινωνιας. Απλα δεν αναγνωριζω την αξια της κοινωνιας αυτη ειναι η διαφορα μας. Εσενα σου αρεσει (τουλαχιστον το ανεχεσαι) οπως ειναι τωρα, αλλα εγω εχω αλλη γνωμη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
το οτι καποια πραγματα ειναι εντελος λαθος ή δεν βλεπεις λογο να υπαρχουν ειναι αυτο για το οποιο πρεπει να παλεψεις... (οκνηρε και ευδαιμονα νεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

δεν ειναι ασπρο μαυρο... ξερω οτι τωρα εισαι στην τσιτα για τετοια θεματα (οπως ημουν και εγω καποτε) αλλα θα μαθεις να πολεμας το συστημα απο μεσα... και αν δεν σε χωνεψει τελικα θα το αλλαξεις... (λιγο πολυ ειναι αλο θεμα)

:beer: :beer: :beer: [/B]

μερικα πραγματα ειναι εντελως λαθος και σιγουρα αποκλειεται να παλεψω για να μεινουν τα πραγματα ως εχουν. Απορω πώς μπορεις να υποστηριζεις αυτο που απεχθανεσαι.

Το αλλο με το ασπρο μαυρο ουτε αυτο το δεχομαι. Δεν υπαρχει ουτε ασπρο ουτε μαυρο ουτε κατι ενδιαμεσα. Ειναι δικες μας αντιληψεις αυτες. Και το ξερω οτι ειμαι υποταγμενος στο συστημα και μαλον μεχρι το τελος της ζωης μου θα ειμαι, οπως ολοι μεχρι τωρα και για παντα. Η κοινωνια που στεκει μονο λογω διαφορων ψευτικων θεσμων οπως πολιτευμα, η θρησκεια, η παραδοση, ο νομος, ειναι απλα ενα μεσο διαχειρησης των μαζων, τιποτε αλλο, και αξια εχουν μονο οση του δινουμε εμεις, η μαζα, ο ''λαος''. Φυσικα και ξερω οτι δεν μπορει να σταθει μια κοινωνια χωρις ψευτικους θεσμους αλλα μηπως....δεν θα επρπε να υπαρχει κοινωνια?

afrotwin
26/08/2005, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11693&perpage=15&pagenumber=2

3ο ποστ, του estranged

σε προλαβανε :winka: :smilea:

to exoume diatiposi diaforetika
ke eksalou ego to enoo
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
26/08/2005, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Φυσικα και ξερω οτι δεν μπορει να σταθει μια κοινωνια χωρις ψευτικους θεσμους αλλα μηπως....δεν θα επρπε να υπαρχει κοινωνια? [/B]

με αυτο το ερωτημα εχει φλερταρει καθε φιλοσοφος που εχει πατησει το ποδι του πανω στην γη...

το θεμα ειναι πως αν η απαντηση σου ειναι ναι (να καταλυθει η κοινωνια και να ζησουμε σαν "εξηπνα" ζωα) καταλυεις τουλαχιστον 5.000 χρονια πολιτισμου...
5.000 χρονια πολεμων, καταπιεσης, μησους και ψεματων...
αλλα και 5.000 χρονια δημιουργιας, εφιυιας, σοφιας και τεχνης

το προβλημα ειναι οτι εχουμε μια ασηνηθιστα μεγαλη περιοδο μη πολεμων και επιδημιων και δεν ξερουμε τι να κανουμε με τα νεα προβληματα που εχουμε...


και για να συνδεθουμαι με το αρχικο θεμα

το πραγματικο προβλημα ομως ειναι πως καταναλωνουμε ενεργεια δημιουργοντας προβληματα και κανοτνας την ζωη μας ανηποφορη...

χρειαζομασται τους ηρωες μας αλλα περισσοτερο χρειαζομασται τους ορκισμενους εχθρους μας...



υ.γ. το Fight club ποσες φορες το εχεις δει ρε συ? :D :D

afrotwin
26/08/2005, 01:18
mou aresi pou exete apopsi ala mou tin dini pou iste toso ligoi..

ta panta ke se afto to zitima tou ratsismou ksekinane apo ton fovo vrite ti ine afto pou sas emfisise ton fovo aporipste to an mporite ksiloste ton fovo apo mesa sas ke 8a vrite tin ali8ia

afto omos pou simveni edo se afto to sinoro tis eladas ine oti dimiourgite o pirgos tis vavel opos stin ameriki
ala se mikrografia litourgika mpori na simvi afto edo stin elada?
stin ameriki gnorizoume oti trexi ena pli8orismos trelos pou ton krivoun me mania se ti ofilete?
mipos fteei ke i polisilektikotita?
xoris na imaste kaki enanti kanenos an8ropou pou akoma ke na mas exi vlapsi mpori na ton exoume sinxorisi
ala an to 8ema ine alou se kapio litourgiko kolima sto pos ekselisete ena xrimatoikonomiko dedomeno as poume

as to doume to 8ema etsi
stin ameriki ksekinisan poli san ikonomiki metanastes ke meriki ena megalo komati ine akoma
ti simeni afto
simeni pos o ka8e metanastis estelne ena poso stin xora tou opos kanan xiliades ali metanastes

opos kanoun edo ke i alvanoi
doulevoun pernous elaxista posa gia emas pou gia ekinous ine iperogka ke ena megalo pososto tis ikonomias mas stelnete stin alvania ke alou mexri simera ke se elaxisto xroniko diastima exoun mazepsi arketa xrimata exoun agorasi ksana spitia eki stin alvania exoun kani periousies ke simperiferonte pia san efkatastati ke se ligo kero ke san plousioi

ola afta omos me ta xrimata ton elinon ena megalo komati ton xrimaton mas exi figi stin xora tous i elipsi xrimaton dimiourgi pli8orismo poli 8a kserete pos ginete afto
ke o pli8orismos dimiourgi ftoxia opos exi gini stin ameriki pou afti gia na min diksoun to provlima tous tipona xrimata xoris antikrisma ke to exoun parakani diladi ta dolaria tous exoun gini kati san ta lefta tis monopoly skatoxarta
an pane oli na agorasoun me ena dolario xriso aksias enos dolariou i trapezes den 8a exoun an kalipsoun oute to ena tetarto tou pli8ismou
ke oli kseroume oti i aksia tou xrimaton metriete me tin agorastiki tou aksia se xriso gia paradigma

8antastite oti merika xronia prin to evro i agorastiki aksia tou xiliarikou ixe ftasi tis 480 drx simera prepi na exi ftasi tis 200 i ke ligotero exo kero na asxoli8o
diladi an ipirxan xiliarika simera 8a ixan agorastiki dinami 200 draxmon se sxesi me tote pou kiloforisan ke ixan agorastiki aksia xilies draxmes

diladi trexoume me ena pli8orismo trelo ke edo pou i kivernisis krivoun oso mporoun
enas logos pou simveni aftos o pli8orismos ine i eksagogi ton xrimaton tis eladas kirios apo alvanous

ke panta sinevene i isroi sinalagmatos meso emporiou apo ales xores ke ixame mia isoropia
omos epidi exi mio8i i katanalosi den kinite to emporio den iparxi isroi kefaleou se simio na kalipsi to keno
ke emis den tiponoume pseftika xrimata opos i amerikanoi
mpori na to rixnoume stin treli ke kala den trexi tipota ala trexi

o sindiasmos ftina ergatika se giougkoslavies ke metafora ton epixiriseon eki se ligo ke se alvania ke ego den ksero pou alou ke ola afta me dika mas xrimata

8a mas afisoun edo ftoxous ka 8a mas kanoun alvanous stin 8esi ton alvanon ke 8a pigenoume eki na doulevoume me ftina ergatika opos afti gia na paroume ta lefta mas piso...

afto mas kani na tous vlepoume kapos

ala den ftene afti i kivernontes ftene pou afisan na ginoun ola afta is varos ton elinon
ir8an edo eklepsan se mikro pososto viasan se mikro pososto skotosan ke se kapio pososto kakopioi8ikan ke i idioi ke ola afta giati den tous frontisame men ala den tous stilame ke piso de..

i italoi itan pio magkes pou den tous afinan na patisoun podi kan eki

ke an kserame san kratos posous apo aftous mporoume na anteksoume ke mporousame na tous entaksoume stin xora mas me nomimes diadikasies gia na min klevoun toulaxiston pai sto dialo
edo tous afisame ke isevalan ke kanan oti i8elan
ala ke gia afto den ftene aftoi
pos 8a zisoune tous afisame xoris frontida xoris peri8alpsi ti 8a kanoun 8a pe8anoun tis pinas san ta zoa?
ke 8a klepsoun ke 8a kanoun diafora

vlepoume diladi oti san xora den exoume ta kotsia na to peksoume ikodespotes ton laon na ftiaksoume tin nea polisilektiki ke aneti elada

edo olokliri ameriki katerefse emis ena komati gis pano ston xarti pou pame

den imaste ratsistes o elinas ine tis pareas ke filoksenos
ala ek ton pragmaton den antexoume ke den anteksame afto to fortio
ke empasi periptosi otan se kalo na perasis to katofli mou kati exo na se filepso otan erxese apo monos sou mpori na min exo ke tipota ke den ime ke ipoxreomenos na exo
mipos na efernes esi kati?.....

opote eki ine to provlima oxi oti misoume kapious an8ropous i kapies e8nikotites apla den ine oreo na epivalonte oloi aftoi i laoi oloi aftoi i an8ropoi se mia mikri xora pou diskola ta ferni volta
ke epidi ine iliolousti ke dixni paradisos se sxesi me ales xores gia merikous na nomizoun oti edo 8a zisoun iperoxa ke 8a kanoun tin tixi tous

kamia fora ke o ilios skotoni

afrotwin
26/08/2005, 01:43
prosopika den fovame kanenan
den me enoxloun i ksenoi me enoxli na me vlepoun san tin lisi sto provlima tous
me eknevrizi o ka8e tixarpastos pou erxete na mou zitai na nomizi oti ego ime kaliteros tou anoteros tou ke oti 8a ton soso
akoma ke otan erxete na mou poulisi CD ke mou ta xoni stin mouri eno milao me sinan8ropous mou me eknevrizi
diladi eleos den ime ego o politis elinas i lisi sto ikonomiko provlima tou ka8e mikropoliti metanasti
ke simfono na mpori na pai kapou na poulai tin pramatia tou ala as min metatrepoume oli tin zoi mas ka8imerina se mizeria

se kamia periptosi den miso kanenan apo aftous ksero oti san elines opou ke na pame exoume aksioprepia ke sigoura perisoteri efioia gia na kanoume kati kalitero apo to na xonoume CD stin mouri anipopsiaston an8ropon
ke afto ine kati pou to exoume apodiksi san laos
afto den mas kani ke anoterous imaste ke emis se mia katastasi opou prospa8oume ka8imerina na epiviosoume stin xora mas me aksioprepia ke prospa8oume pragmatika na pragmatopioisoume kapia onira mas mikra i megala
exoume ali diaforetiki pedia oloi afti edo se emas ma8ane oti mpori na 8eloun ke kati perisotero apo afto pou ixan ma8i na 8eloun ke pios kseri ti itan stin xora tous?
edo se mia mikrografia tis amerikis nomizoun oti mporoun na kanoun ke na apoktisoun ta panta ke sigoura aftos ine enas logo pou kolane edo ke pou dinoun minimata se omious stin xora tous ke 8eloun na er8oun ke ekini edo

diladi exoume politismo efamilo tis sapounoperas ke afto fenete oti ine aksiozilefto gia alvanous ke africanous

an omos erxontousan nomima san isi polites den 8a ixame ola afta ta fenomena ke 8a zousan ke afti pio kala ala opos ke se ales proigmenes xores 8a eprepe na perasoun apo to stadio tis entaksis stin kinonia oxi peta tous mesa san ta skilia
aftos ine ke o logos pou tous antipa8oun ke den tous 8eloun meriki giati tous exoun riksi anamesa mas xima telios ke katantane enoxlitiki ke epidi den exoun enarmonisti me tin kinonia mas se merikous fenonte ke apilitiki

edo omos ine to 8ema tin fovias genika poli an8ropoi ke kirios ilikiomeni fovounte tis alages tis tremoun ke an exoun ke kapies mnimes me kapious laous apo palia tis dieonizoun ke stous neoterous ipikoous tous ke kanoun mia kaki plisi egkefalou o sindiasmos olon afton me tous pragmatikous ratsistes apo pepi8isi ke merika simvanta asximis epiviosis pou exo vgi stin tileorasi exoun dimiourgisi enan ana8ematismo gia orismenes files ke afta papagalizoume simera

omos to provlima ine alou
ine pragmatikia alou ke ine ikonomiko xanoume xrimata exoume xasi pola tous kaname plousios ke ftoxiname exoume provlima refstou stin elada den iparxi katanalosi ena karo epixirisis klisane ke 8a klisoune ki ales
8a exoume megalo provlima giati fevgoun ta lefta mas ke den erxonte ala na kalipsoun to keno
ka8e alvanos eksagi ekatomiria ka8e xrono apo tin elada ke ta pai stin alvania tou
den ir8an edo na mas voi8isoun mas roufane ton plouto

ke min peftete stin loumpa oti ine kaki an8ropoi ke to kanoun afto
oute fteei oti ine alvanoi to idio kanoun oles i e8nikotites
ke den misoume tous an8ropous gia afto ala tin anorganoti xora mas pou to epetrepse ke genika ena tetio megalo 8ema to afise apo tin arxi stin tixi tou

ke akoma stekoun ke kitane san xazi i kirioi tis kivernisis

ke o kirios karamalis skeftete na mas miosi tous mis8ous giati den kseri pos na kalipsi to elima
ke se ligo na to 8imi8ite 8a ginoume emis i alvanoi pou koroidevame tosa xronia
ke osi den to katalavenete i sas fenete periergo otan mini to triaksoniko kalami pou kavalate apo venzini to sizitame....

evvou
26/08/2005, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΡΕΙ( ουκ ολιγες φορες) ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΨΙΛΟΣ ΞΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΗΣ ΔΗΛ ΓΕΡΜΑΝΟΣ!(γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία ως μετανάστης)
ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΙΣΗΣΗΑ.
ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..
ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ (απ όπου και να έρχονται) ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ!
ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΠΕΡΑ!
ΑΥΤΑ!


συμφωνω απολυτα...και εγω εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο και ξερω πολυ καλα πως ειναι να μη σε γουσταρουν μονο και μονο επειδη εισαι απο αλλη χωρα...

AFTER
26/08/2005, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
συμφωνω απολυτα...και εγω εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο και ξερω πολυ καλα πως ειναι να μη σε γουσταρουν μονο και μονο επειδη εισαι απο αλλη χωρα...

Και εγω το ιδιο(Ιταλια),με την μονη διαφορα οτι εγω δεν πειραξα κανεναν...

evvou
26/08/2005, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και εγω το ιδιο(Ιταλια),με την μονη διαφορα οτι εγω δεν πειραξα κανεναν...

γιατι διαφορα? δηλαδη εγω τους πειραξα και δε το θυμαμαι? :rotflmao:

AFTER
26/08/2005, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
γιατι διαφορα? δηλαδη εγω τους πειραξα και δε το θυμαμαι? :rotflmao:

Οχι διαφορά σε συγκριση με σενα,αλλα σε συγκριση με εναν αγαπητο λαο που ζει(βιαζει,σκοτωνει...) αναμεσα μας....:rolleyes:

evvou
26/08/2005, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οχι διαφορά σε συγκριση με σενα,αλλα σε συγκριση με εναν αγαπητο λαο που ζει(βιαζει,σκοτωνει...) αναμεσα μας....:rolleyes:



καταλαβα...το θεμα ομως ειναι πως αυτοι που σκοτονουν. βιαζουν, κλεβουν κλπ υπαρχουν σε ολους τους λαους δυστυχος...οκ καταλαβαινω πως αυτοι που "ακουγονται" περισσοτερο ειναι οι Αλβανοι....σε σχεση με Πακιστανους, Ρωσους, Πολονους κλπ ...αλλα δεν ειναι ολοι ετσι...

τεσπα ο καθενας το βλεπει οπως νομιζει :)
παντως συμφωνω με αφρο...το προβλημα ειναι αλλου...και κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα

:wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
26/08/2005, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
καταλαβα...το θεμα ομως ειναι πως αυτοι που σκοτονουν. βιαζουν, κλεβουν κλπ υπαρχουν σε ολους τους λαους δυστυχος...οκ καταλαβαινω πως αυτοι που "ακουγονται" περισσοτερο ειναι οι Αλβανοι....σε σχεση με Πακιστανους, Ρωσους, Πολονους κλπ ...αλλα δεν ειναι ολοι ετσι...

τεσπα ο καθενας το βλεπει οπως νομιζει :)
παντως συμφωνω με αφρο...το προβλημα ειναι αλλου...και κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα

:wave2: :wave2: :wave2:

Επειδη εχω πετυχει και Αλβανους ευκαταστατους σε αλλα κρατη που ουδεμια σχεση ειχαν ποτε με λαθρομεταναναστευση και Ελλαδα....

Με συγχωρειτε αλλα δεν θα παρω... :a027:

Rezeguet
26/08/2005, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


το προβλημα ειναι οτι εχουμε μια ασηνηθιστα μεγαλη περιοδο μη πολεμων και επιδημιων και δεν ξερουμε τι να κανουμε με τα νεα προβληματα που εχουμε...


και για να συνδεθουμαι με το αρχικο θεμα

το πραγματικο προβλημα ομως ειναι πως καταναλωνουμε ενεργεια δημιουργοντας προβληματα και κανοτνας την ζωη μας ανηποφορη...


υ.γ. το Fight club ποσες φορες το εχεις δει ρε συ? :D :D

περιοδος μη πολεμων?? Που ζεις?? Καθε μερα γινεται πολεμος και δεν θα σταματησει να γινεται ποτε. :nono:

Στο οτι το προβλημα ειμαστε εμεις θα συμφωνησω μιας και το αναφερω συνεχεια αυτο.

Οσον αφορα τα ''εξυπνα ζωα'' πιστευω το προβλημα θα λυθει μονο του συντομα (ο χρονος ειναι σχετικος μην το παρετε επιγραμματικα), καθως παντα υπαρχει η εξελιξη που δεν μπορουμε να σταματησουμε. :)

υ.γ. το fight club που ακριβως κολαει? Σου φαινομαι για σχιζοφρενης? Παντως τοχω δει μου φαινεται μια φορα και αλλη μια φορα κατα τυχη σε ζαπινγκ. :confused: :rolleyes:

sonic22
26/08/2005, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
περιοδος μη πολεμων?? Που ζεις?? Καθε μερα γινεται πολεμος και δεν θα σταματησει να γινεται ποτε. :nono:


αν και ειναι ασχετο με το θεμα θα στο εξηγησω με ενα ανεκδοτο..

ενας ελεφαντας περνοντας καθε μερα απο μια μηρμηγκοφολια την κατεστρεφε...

ειδαν και αποειδαν τα μεργμιγκια και ειπαν να επιτεθουν στον ελεφαντα.
ετσι καθος περναγε την αλλη μερα ανεβικαν ολα πανω του...

κανει ενα κουνημα ο ελεφαντας και πεφτουν ολα εκτος απο ενα που μενει στον λαιμο του..

οποτε του φωναζουν τα υποληπα μηρμηγκια

"?Μητσο!!! πνηχτονα ρε!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Rezeguet
26/08/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αν και ειναι ασχετο με το θεμα θα στο εξηγησω με ενα ανεκδοτο..

ενας ελεφαντας περνοντας καθε μερα απο μια μηρμηγκοφολια την κατεστρεφε...

ειδαν και αποειδαν τα μεργμιγκια και ειπαν να επιτεθουν στον ελεφαντα.
ετσι καθος περναγε την αλλη μερα ανεβικαν ολα πανω του...

κανει ενα κουνημα ο ελεφαντας και πεφτουν ολα εκτος απο ενα που μενει στον λαιμο του..

οποτε του φωναζουν τα υποληπα μηρμηγκια

"?Μητσο!!! πνηχτονα ρε!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a31: :a31: :a31: :a31:

Ο Α.Einstein ειχε πει ''Μονο δυο πραγματα ειναι απειρα, το συμπαν και η ανθρωπινη ηλιθιοτητα. Αν και για το πρωτο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος''

sunderlanos
26/08/2005, 15:11
Mamhthike to post pali h idea mou einai?. Kalytera tha htan na sevomastan merika pragmata kai sygkekrimena ekatse o anthrwpos kai egrapse ena katevato pou ta elege ola kai eseis petate treis malakies kai pera vrexei.Sonic meta mhn diamartyresai giati sou sveinoun ta post h mod exoun kapou dikio.Eipame na kanoume plaka alla mesa se kapoia oria kai opou to sikonei to post, to sygkekrimeno post nomizw anaferetai se megalo provlima kai mas afora amesa olous.
:nono: :nono: :cool: :wave2:

tai
26/08/2005, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
....
Συμπληρωματικά στα παραπάνω, να υπενθυμίσω ότι οι Έλληνες είχαν κατακτήσει αρκετά εργασιακά δικαιώματα και επεδίωκαν να αποκτήσουν και άλλα.
Είναι τοις πάσοι γνωστό όμως ότι ο εκάστοτε εργοδότης θέλει τον εκάστοτε εργάτη σε ανάγκη αν όχι σε ανέχεια, ώστε να παζαρεύει την αμοιβή του και της συνθήκες εργασίας του από θέση ισχύος. Ένας τρόπος υπάρχει για να γίνει αυτό.
ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΙΑ.
Η φτώχεια έρχεται με τον τρόπο που εξήγησε αναλυτικά ο Λεωνίδας.
Η ανεργία, με αθρόα προσέλευση φτηνών εργατών. Οι οικονομικοί μετανάστες δεν παζαρεύουν ούτε τον μισθό ούτε το 8ωρο ούτε την ασφάλεια εργασίας ούτε ζητάνε ένσημα. Θα πάρουν κάποια λεφτά, αλλά δεν θα τους επιτραπεί να χορτάσουν. Γιατί όταν δεν ακούς το στομάχι να γουργουρίζει από την πείνα, ακούς αυτούς που σού μιλάνε για τα δικαιώματά σου. Έτσι με το πρόσχημα της καλοσύνης, δίνουμε δουλεία στους μετανάστες, και εμποδίζουμε την ανάπτυξη του τόπου τους (Το επιδιώκουνε αυτό, ακόμα και με πολέμους) ενώ ταυτόχρονα αναγκάζουμε το ντόπιο εργάτη να κατεβάσει τον πήχη των απαιτήσεων του. Έτσι έχουμε από την μία την Χ χώρα να μας προμηθεύει φτηνά εργατικά χέρια και ταυτόχρονα έχουμε λιγότερες απαιτήσεις από τους δικούς μας. Τριπλό το κέρδος 1 φτηνά χέρια απ’έξω, 2 μείωση των απαιτήσεων και κατά συνέπεια οικονομία από τους δικούς μας, και πάμε και στον παράδεισο γιατί ταΐζουμε δίνοντας δουλειά στους κακομοίρηδες τους μετανάστες
Δεν φταίνε οι πεινασμένοι για την κατηφόρα μας. Ρεεεεε!
Οι χορτάτοι φταίνε Ρεεεεεεε!

KaTaNaS
26/08/2005, 17:30
afrotwin


lewnida, se eyxaristw re file gia to enaysma problhmatisnou...


geia xara sou

sonic22
26/08/2005, 18:44
ειχα αρχισει να γραφω κατι απο πριν αλλα βαρεθικα και το εσβησα..

καποια πραγματα...

για να πληρωσει ενας εργοδοτης τους υπαληλους του (ελληνες ξενους νομημους ασφαλισμενους, παρανομους και ξενοιυς) συμαινει οτι ο εργατης (ή οι εργατες) βγαζει παραπανω απο οσα περνει μησθο... αρκετα παραπανω...

αρα εχουμε παραγωγη πλουτου ή εστω συσωρευση πλουτου απο τον εργοδοτη...

οι κυριες πηγες γενησης πλουτου (και ρηξημου του πλυθορισμου αν δεν κανω λαθος) ειναι οι δουλειες που παιρνουν πρωτες υλες και τις κανουν αγαθα καθος και η εισρροη συναλαγματος...

πιστευω πως οι τουριστες εισαγουν περισσοτερο συναλαγμα απο αυτο που εξαγουν οι αλλοδαποι.. ετσι κι αλλιος αυτο που εξαγουν ειναι ποσοστο απο τον συνολικο μισθο τους... καταναλωνουν με αλλα λογια αρα ολο και καποιο χρημα ανακυκλοφορει και μενει εντος... για να μην αναφερουμε τις εισφορες στα ασφαλιστικα ταμεια και ποσες οικογενειες εχουν ερθει ολοκληρες εδω...

γιατι λοιπον εχει στερεψει η αγορα απο ρευστο και ο πληθορισμος ειναι ψιλα?

μιπως φτενε οι offshore εταιριες? μηπος οι πολυεθνικες? μηπος που ολοι την κανουνε για βουλγαρια-τουρκια-κηνα?

το προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι πως ειδικα στη ελλαδα μαθαμε να χαλαμε 2 δραχμες για καθε μια που βγαζουμε και να θελουμε ολοι να βρουμε εναν λακαμα να μας πληρωνει καλα και εμεις να ειμαστε ψιλοαραχτοι...

γεωργικες δουλειες? κτιστηδες? σοβατζηδες? αυτα ειναι για τους αλβανους μωρε...


υ.γ. πωτε δεν παραπονεθικα για σβησμενο ποστ... δεν προσπαθω να γινω διασημος οσα θελουν ας σβησουν... παραπονιεμαι ομως οταν μου σβηνουν ενα ποστ που σηνοδευετε απο αλλο και δεν βγαινει ακρη μετα...
υ.γ. για οσους δεν καταλαβαν λεω οτι οταν υπαρχει μονο ενας ελεφαντας πλανηταρχης οση φασαρια και να κανουν τα μιρμηγκακια ελαχιστα επιρεαζει την ζωη του δασους. ακομα δεν καταλλαβατε ε? τι να κανω?

:beer: :beer:

marine521
29/08/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ειχα αρχισει να γραφω κατι απο πριν αλλα βαρεθικα και το εσβησα..

καποια πραγματα...

για να πληρωσει ενας εργοδοτης τους υπαληλους του (ελληνες ξενους νομημους ασφαλισμενους, παρανομους και ξενοιυς) συμαινει οτι ο εργατης (ή οι εργατες) βγαζει παραπανω απο οσα περνει μησθο... αρκετα παραπανω...

αρα εχουμε παραγωγη πλουτου ή εστω συσωρευση πλουτου απο τον εργοδοτη...

οι κυριες πηγες γενησης πλουτου (και ρηξημου του πλυθορισμου αν δεν κανω λαθος) ειναι οι δουλειες που παιρνουν πρωτες υλες και τις κανουν αγαθα καθος και η εισρροη συναλαγματος...

πιστευω πως οι τουριστες εισαγουν περισσοτερο συναλαγμα απο αυτο που εξαγουν οι αλλοδαποι.. ετσι κι αλλιος αυτο που εξαγουν ειναι ποσοστο απο τον συνολικο μισθο τους... καταναλωνουν με αλλα λογια αρα ολο και καποιο χρημα ανακυκλοφορει και μενει εντος... για να μην αναφερουμε τις εισφορες στα ασφαλιστικα ταμεια και ποσες οικογενειες εχουν ερθει ολοκληρες εδω...

γιατι λοιπον εχει στερεψει η αγορα απο ρευστο και ο πληθορισμος ειναι ψιλα?

μιπως φτενε οι offshore εταιριες? μηπος οι πολυεθνικες? μηπος που ολοι την κανουνε για βουλγαρια-τουρκια-κηνα?

το προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι πως ειδικα στη ελλαδα μαθαμε να χαλαμε 2 δραχμες για καθε μια που βγαζουμε και να θελουμε ολοι να βρουμε εναν λακαμα να μας πληρωνει καλα και εμεις να ειμαστε ψιλοαραχτοι...

γεωργικες δουλειες? κτιστηδες? σοβατζηδες? αυτα ειναι για τους αλβανους μωρε...


υ.γ. πωτε δεν παραπονεθικα για σβησμενο ποστ... δεν προσπαθω να γινω διασημος οσα θελουν ας σβησουν... παραπονιεμαι ομως οταν μου σβηνουν ενα ποστ που σηνοδευετε απο αλλο και δεν βγαινει ακρη μετα...
υ.γ. για οσους δεν καταλαβαν λεω οτι οταν υπαρχει μονο ενας ελεφαντας πλανηταρχης οση φασαρια και να κανουν τα μιρμηγκακια ελαχιστα επιρεαζει την ζωη του δασους. ακομα δεν καταλλαβατε ε? τι να κανω?

:beer: :beer:


Αν και αρκετά συγκεχυμένα κρύβουν μεγάλες δόσεις αλήθειας

Μερικές βασικές αιτίες εισαγωγής συναλλάγματος είναι οι εξαγωγές και ο τουρισμός. Η Ελλάδα ως κατεξοχήν χώρα που στηρίζεται στην εξαγωγή γεωργικών προϊόντων και του τουρισμού. (Ως γνωστών βιομηχανία δεν έχει)

Η εξαγωγή γεωργικών προϊόντων έχει μειωθεί δραματικά επομένως και η εξαγωγή τους. Οι αγρότες καταφεύγουν σε φθηνά εργατικά χέρια για μείωση κόστους και αύξηση του περιθωρίου κέρδους (το οποίο μειώνεται αισθητά από τους ενδιάμεσους μέχρι να φτάσει στον πωλητή). Μία εύκολη λύση είναι η πρόσληψη μεταναστών (μιας και είναι οι μόνοι οι οποίοι δουλεύουν άνευ ασφάλισης και φόρων για το λεγόμενο ‘μεροκάματο’).

Ο τουρισμός… ας μην το συζητήσουμε. Οι ‘φίλοι μας’ οι Τούρκοι κάνουν καλύτερες δουλειές από εμάς με αποτέλεσμα κάθε χρόνο ο τουρισμός των γειτόνων μας να αυξάνεται όλο και περισσότερο.

Επομένως αφού μειώνεται η εξαγωγή των προϊόντων μας να μειώνεται και η εισροή ξένου συναλλάγματος. Αντιθέτως αυξάνεται κάθε έτος το ποσοστό των εισαγωγών. Με πολύ απλά λόγια, (χωρίς να μπω σε περαιτέρω ανάλυση), σκέψου ότι, ότι και να αγοράζεις και είναι ξένης προέλευσης απλά εξάγεις ένα μέρος συναλλάγματος. Πρόσθεσε σε αυτό την εξαγωγή του ‘συναλλάγματος’ από τους μετανάστες, την εξαγωγή συναλλάγματος από τους έλληνες φοιτητές στο εξωτερικό, και κάνε την σύγκριση με το εισερχόμενο ‘τουριστικό’ συνάλλαγμα.

Για επενδύσεις από το εξωτερικό, ούτε λόγος να γίνεται….
Το ότι χαλάμε παραπάνω από όσα έχουμε να χαλάσουμε είναι μία από τις μεγαλύτερες αλήθειες. Τώρα το ποιος φταίει είναι ένα… άλλο θέμα. (Το συζητάμε εάν θέλεις κάποια φορά)

Τέλος, φίλος μου ανέφερε πρόσφατα, ότι έβαλε αγγελία, ζητώντας εργάτη (οδηγό) για την επιχείρηση του.. μόνο ένας έλληνας του απάντησε. Οι υπόλοιποι ήταν αλλοδαποί.

Τα συμπεράσματα δικά σου…

Φιλικά
:wave2: :wave2:

sonic22
29/08/2005, 15:17
αυτο που θελω να πω ειναι πως το προβλημα με τους μεταναστες, η ξενοφοβια και ολα αυτα που σηζηταμε δεν εχουν την βαση τους στα οικονομικα (η οικονομια εχει συμαντικη επιδραση σε ολα αυτα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το κυριο προβλημα)

το προβλημα ειναι κυριος κοινονιολογικο και θεμα αντιληψης...

απλα καποιοι βλεπουν την εισοδο μεταναστων σαν "εισαβολη" ανθρωπων που θελουν να κανουν κακο στην χωρα...

τωρα αν εχουν δικιο ή αδικο το συζηταμε και το αναλυουμε οσο μπορουμε και καταλαβαινουμε...

ακομα και τον χειροτερο ελληνα μαγκα λοποδητη, αλητη, τσαντακια να βρεις θα εχει περασει απο ενα ειδος κοινονικοποιησης...
θα ξερει δλδ (υποσυνηδειτα εστω) τι περιμενε η κοινωνια απο αυτον και γενικα τι ειναι ηθικος επιληψημο και τι ειναι επιτρεπετο και μεχρι ποιο βαθμο ειναι αυτο επιτρεπτο...

ετσι σε αντιθεση με τον αλβανο-κουρδο-πακιστανο-ασιατη (εγληματια), που δεν εχει περασει απο κανενα σταδιο κοινονικοποιησης εν ελλαδη, ξερει πωσο μη αποδεκτο ειναι αυτο που κανει και γενικα ξερει μεχρι που τον περνει να παρανομισει... εχει υποστει δλδ κοινονικοποιηση απλα δεν αποδεχετε τους κανονες της κοινωνιας...

για αυτον τον λογο πιστευω ακουμε κατα καιρους περιεργα περιστατικα εγκληματικοτητας απο αλοδαπους...

εχουν δλδ μια πλασματικη εικονα (οπως και ολοι οι ξενοι τουριστες και μεταναστες) για την χωρα μας

ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με την εμφητη (ή φυτεμενη απο τον περιγηρο) απεχθεια καποιων ανθρωπων για το διαφορετικο σημβαλουν στο αισθημα ξενοφοβιας και σε μερικες περιπτωσεις οδηγουν προς την διεξωδο του εθνικισμου και της "προστασιας" της ελλαδος απο τους "κακοβουλους" αλλοδαπους...


sorry τελος που τα γραφω τοσο μπερδεμενα αλλα ετσι μου βγαινουν ...

:beer: :beer: :beer:

marine521
29/08/2005, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αυτο που θελω να πω ειναι πως το προβλημα με τους μεταναστες, η ξενοφοβια και ολα αυτα που σηζηταμε δεν εχουν την βαση τους στα οικονομικα (η οικονομια εχει συμαντικη επιδραση σε ολα αυτα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το κυριο προβλημα)

το προβλημα ειναι κυριος κοινονιολογικο και θεμα αντιληψης...

απλα καποιοι βλεπουν την εισοδο μεταναστων σαν "εισαβολη" ανθρωπων που θελουν να κανουν κακο...

τωρα αν εχουν δικιο ή αδικο το συζηταμε και το αναλυουμε οσο μπορουμε και καταλαβαινουμε...

ακομα και τον χειροτερο ελληνα μαγκα λοποδητη, αλητη, τσαντακια να βρεις θα εχει περασει απο ενα ειδος κοινονικοποιησης...
θα ξερει δλδ (υποσυνηδειτα) τι περιμενε η κοινωνια απο αυτον και γενικα τι ειναι ηθικος επιληψημο και τι ειναι επιτρεπετο και μεχρι ποιο βαθμο ειναι αυτο επιτρεπτο...

ετσι σε αντιθεση με τον αλβανο-κουρδο-πακιστανο-ασιατη (εγληματια), που δεν εχει περασει απο κανενα σταδιο κοινονικοποιησης εν ελλαδη, ξερει πωσο μη αποδεκτο ειναι αυτο που κανει και γενικα ξερει μεχρι που τον περνει να παρανομισει... εχει υποστει δλδ κοινονικοποιηση απλα δεν αποδεχετε τους κανονες της κοινωνιας...

για αυτον τον λογο πιστευω ακουμε κατα καιρους περιεργα περιστατικα εγκληματικοτητας απο αλοδαπους...

εχουν δλδ μια πλασματικη εικονα (οπως και ολοι οι ξενοι τουριστες και μεταναστες) για την χωρα μας

ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με την εμφητη απεχθεια καποιων ανθρωπων για το διαφορετικο σημβαλουν στο αισθημα ξενοφοβιας και σε μερικες περιπτωσεις οδηγουν προς την διεξωδο του εθνικισμου και της "προστασιας" της ελλαδος απο τους "κακοβουλους" αλλοδαπους...


sorry τελος που τα γραφω τοσο μπερδεμενα αλλα ετσι μου βγαινουν ...

:beer: :beer: :beer:

Δεν σε κατηγορώ για το πως τα γράφεις. Προς Θεού.

Αλλά εάν κάτσεις και παρατηρήσεις και το τι προβάλλεται αυτές τις μέρες στις ειδήσεις θα δεις οτι (παραδείγματα αναφέρω) Αλβανός λαθρομετανάστης με βεβαρημένο ποινικό μητρώο στη χώρα του προσπάθησε να κλέψει όπλο αστυνομικού
Αλβανός παρενοχλούσε κόσμο στην παραλία και στο τέλος έπνιξε και μία.

Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και δικά μας διαμάντια με άλλες καλές πράξεις αλλά αν το κοιτάξεις πηγαίνοντας πίσω χρονολογικά θα δεις οτι τα περισσότερα κρούσματα αναφέρονται στην συγκεκριμένη εθνικότητα και λιγότερο στους ρουμανικής καταγωγής (παρόλο που στην Ελλάδα υπάρχουν και άλλες εθνικότητες μεταναστών). Αυτό πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο.

Σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που ήρθαν εδώ αναζητώντας μια καλύτερη τύχη. Σίγουρα ήρθαν άνθρωποι με σκοπό να δουλέψουν και να επιστρέψουν στη χώρα τους αργότερα για μια πιο άνετη ζωή. Αυτοί δεν ενοχλούν κανένα και νομίζω πως δεν πρέπει να ενοχλείται και κανένας από την παρουσία τους.

Δυστυχώς όμως, (μερικές φορές),μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
:sun: :sun: :beer: :beer:

afrotwin
29/08/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αυτο που θελω να πω ειναι πως το προβλημα με τους μεταναστες, η ξενοφοβια και ολα αυτα που σηζηταμε δεν εχουν την βαση τους στα οικονομικα (η οικονομια εχει συμαντικη επιδραση σε ολα αυτα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το κυριο προβλημα)

το προβλημα ειναι κυριος κοινονιολογικο και θεμα αντιληψης...

απλα καποιοι βλεπουν την εισοδο μεταναστων σαν "εισαβολη" ανθρωπων που θελουν να κανουν κακο στην χωρα...

τωρα αν εχουν δικιο ή αδικο το συζηταμε και το αναλυουμε οσο μπορουμε και καταλαβαινουμε...

ακομα και τον χειροτερο ελληνα μαγκα λοποδητη, αλητη, τσαντακια να βρεις θα εχει περασει απο ενα ειδος κοινονικοποιησης...
θα ξερει δλδ (υποσυνηδειτα εστω) τι περιμενε η κοινωνια απο αυτον και γενικα τι ειναι ηθικος επιληψημο και τι ειναι επιτρεπετο και μεχρι ποιο βαθμο ειναι αυτο επιτρεπτο...

ετσι σε αντιθεση με τον αλβανο-κουρδο-πακιστανο-ασιατη (εγληματια), που δεν εχει περασει απο κανενα σταδιο κοινονικοποιησης εν ελλαδη, ξερει πωσο μη αποδεκτο ειναι αυτο που κανει και γενικα ξερει μεχρι που τον περνει να παρανομισει... εχει υποστει δλδ κοινονικοποιηση απλα δεν αποδεχετε τους κανονες της κοινωνιας...

για αυτον τον λογο πιστευω ακουμε κατα καιρους περιεργα περιστατικα εγκληματικοτητας απο αλοδαπους...

εχουν δλδ μια πλασματικη εικονα (οπως και ολοι οι ξενοι τουριστες και μεταναστες) για την χωρα μας

ολα τα παραπανω σε συνδιασμο με την εμφητη (ή φυτεμενη απο τον περιγηρο) απεχθεια καποιων ανθρωπων για το διαφορετικο σημβαλουν στο αισθημα ξενοφοβιας και σε μερικες περιπτωσεις οδηγουν προς την διεξωδο του εθνικισμου και της "προστασιας" της ελλαδος απο τους "κακοβουλους" αλλοδαπους...


sorry τελος που τα γραφω τοσο μπερδεμενα αλλα ετσι μου βγαινουν ...

:beer: :beer: :beer:

sonic pes mas an exis pote kakopioi8i apo alodapous prota apo ola

ego opos ke poli aloi akouo apo tin tileorasi ke leo akouo giati den exo di pote an ke ine tileorasi....
gia diafora ke kirios tin epoxi pou ksekinise to provlima me tous metanastes
ego gnorisa merikous alvanous itan aploiki ke oloi tous kala pedia den gnorisa kanenan periergo i kako isos na ixan diaforetiki pedia ke nootropia ala den mpika ke ston kopo na tous analiso
to 8ema ine oti tous sinanastrafika ke den ixa provlima

ke otan eftase mia mera i sizitisi gia tous kakous alvanous meriki mou ipan oti gia elines doulevoun den ta kanoun apo moni tous ke mou eksigisan diafora pou den ine epi tou parontos ala oles i vromo doulies ginontousan gia logariasmo ton elinon ke min nomizete oti i eliniki mafia 8a tous afine na kini8oun sta limeria tous xoris timoria ke sigoura timorisan merikous pou tin idan den trexi tipota

episis min pai o nousas se aples mpoukes se spitia giati eki ena pososto ine alvanoi malon itan ala pinasmenoi tis perisoteres omos tis ekanan prezakia opos ke simera

to 8ema ton alodapon exi poles parametrous den ine aplo ke den 8igete oute krinete se liges grames

se ka8e periptosi omos fteei to kratos ke i parapliroforisi
na iste sigouri oti mesa sta kanalia iparxoun tipoi pou katef8inoun dinoun grami sta panta pou aforoun tin pliroforisi
ke min sas fenete periergo an ine fanatiki patriotes.....

sonic22
29/08/2005, 16:46
"sonic pes mas an exis pote kakopioi8i apo alodapous prota apo ola"


giati na su pw katio tetoio? kai giati idika apo alodapus?

opws exw pei kai pio palia se auto to post pisteuw oti einei thema atomwn kai oxi filis i ethnikotitas...

egw xerw oti se ena nisi i astinomia variete na elexi tin katastasi kai o kosmos aganakti kai me to dikio tou...

to thema einai ti kanoume gia na lisoume ta provlimata mas...

episis xerw kai anthropous pou apla den tous pane re paidi mou tous alvanus... tus xalaei i fatsa tous xerw gw...

to oti poloi alvanoi kakopoioi einai tsirakia twn elinwn "mafiozwn" einai gegonos...
den eimastan koinwnia agiwn
apla exw tin aisthisi oti prin tus alvanus/alodapus eglimata xoris profani logo den akugame toso sixna..

telos i tilewrasi standar kai kanei tin trixa trixia gia na pulisei... o fovos einai poli isxiro kinitro kai opoios bori na ton kateuthinei exei tromeri ejusia

telos na pw oti me alvanus ergates exw sinergastei polles fores kai me allus ta pigena kala enw me alus oxi..

GeorgeFZR
29/08/2005, 17:13
Ezisa se UK gia 4 xronia...kai oi an8rwpoi einai anektikotatoi...

an vgaloume kai tous vretanous ratsistes tote oi ellines einai kou klou ksan

Eleos!:eek:

afrotwin
29/08/2005, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Ezisa se UK gia 4 xronia...kai oi an8rwpoi einai anektikotatoi...

an vgaloume kai tous vretanous ratsistes tote oi ellines einai kou klou ksan

Eleos!:eek:

exi dikio ke ego mia mera tiganiza avga ke mou petaxtike ena koumpi sto podi....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ti leme re as mou pi kapios.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ti klan o koukos klan....:lol: :lol: :lol:

sunderlanos
29/08/2005, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Ezisa se UK gia 4 xronia...kai oi an8rwpoi einai anektikotatoi...

an vgaloume kai tous vretanous ratsistes tote oi ellines einai kou klou ksan

Eleos!:eek:

Se poia periwxh ezhses file?

Anektikoi se ti pragma?:nono:

marine521
30/08/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Ezisa se UK gia 4 xronia...kai oi an8rwpoi einai anektikotatoi...

an vgaloume kai tous vretanous ratsistes tote oi ellines einai kou klou ksan

Eleos!:eek:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
το άλλο με τον τοτο το ξέρεις;;

Οχι βέβαια.. ούτε οι Αγγλοι είναι (και τονίζω το Αγγλοι γιατί οι Σκωτσέζοι είναι άλλο πράγμα) ούτε οι Γάλλοι και βέβαια οπωσδήποτε οι Γερμανοί δεν είναι με τίποτα.


Σε καλό σου μας έκανες να :lol: :lol: :lol:

πάντα τέτοια.

By the way ο κουκς κλαν.

Το μπαρμπούνι δεν κλαν.

sonic22
30/08/2005, 16:54
μπερδευετε λιγο το κρατος με τον λαο/ανθρωπους...

δλδ το Αγγλικο κρατος μπορει να εχει πολυ "φιλοξενες" διαταξεις αλλα ΜΕΡΙΔΑ πολιτων ή οι μπατσοι/δικαστε ή οτι αλλο κρατικο να συμπερηφερετε με εμπαθεια...

αλλα πιστευω οτι οι Αγγλοι δεν συμπαθουν ουτε τα αντερα τους... χρονια τωρα...

afrotwin
30/08/2005, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
μπερδευετε λιγο το κρατος με τον λαο/ανθρωπους...

δλδ το Αγγλικο κρατος μπορει να εχει πολυ "φιλοξενες" διαταξεις αλλα ΜΕΡΙΔΑ πολιτων ή οι μπατσοι/δικαστε ή οτι αλλο κρατικο να συμπερηφερετε με εμπαθεια...

αλλα πιστευω οτι οι Αγγλοι δεν συμπαθουν ουτε τα αντερα τους... χρονια τωρα...

gia afto ksernane sinexia opote erxonte sta elinika nisia?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
30/08/2005, 23:21
+1 στο κατεβατό του afrotwin και το συμπλήρωμα του tai.






Όμως.... έχω να πώ το εξής:
Γενικά, ο Έλληνας δεν είναι ρατσιστής. Είναι φιλόξενος και μάλιστα παρα πολύ. Δέχτηκε μετανάστες από την πχ. Αφρική χωρίς κανένα πρόβλημα. Από το Πακιστάν, το ίδιο. Από την Κίνα, ξανά το ίδιο.
Με τους Αλβανούς, τελικά, έχει πρόβλημα.
Επομένως ή είναι ρατσιστής ή κάτι κάνουν οι Αλβανοί και οι Έλληνες αμύνοντε τελικά!

Σαφώς και δεν μιλάω για όλους τους Αλβανούς ή όλους του Πακιστανούς ή όλους τους Έλληνες. Γνώρισα Αλβανο, με τον οποίο θα μπορούσα να κάνω άνετα παρεά,και ο μόνος λόγος που δεν έκανα ήταν γιατί έφυγα εγώ για το εξωτερικό εκείνη την εποχή(!!!!).
Γνώρισα και Αλβανούς οι οποίοι, ούτε με ενόχλησαν ούτε τους ενόχλησα, και ήταν απλά κάποιοι άνθρωποι ακόμα με τους οποίους συναναστράφηκα.
Η πλειοψηφία τους όμως....... δεν θα ήθελα να είναι κάν σε γειτονική μου χώρα!

Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.

Είμαι ρατσιστής?

Αν μπεί ο γείτονας μου στο σπίτι μου, δεν θα τον κεράσω? Σαφώς. Αν μου ζητήσει να φάει κάτι , δεν θα του δώσω? Ευχαρίστως!
Αλλά όταν βάλει τα πόδια του πάνω στο τραπεζάκι και διατάξει να του φερω καφέ για να μην με γ@μ(*&ει, θα τον σπασω στο ξύλο και θα τον πετάξω έξω.
Αυτό με κάνει κακό γείτονα?

Μήπως είμαι ρατσιστής με τον γείτονα μου?

Απλά , δεν είμαστε (πιστεύω) ρατσιστές με τις εθνικότητες, αλλά με τις συμπεριφορές που δεν ανεχόμαστε και νομίζω με το δίκιο μας και ειδικά μέσα στην χώρα μας, που έχουμε κάθε δικαίωμα να να ζητάμε μία σωστή συμπεριφορά.
Επίσης, απλά, τυχαίνει πλειοψηφία ανθρώπων μίας συγκεκριμένης εθνικότητας να έχουν τον χαρακτήρα του κακού γείτονα.

Ας μην φτάνουμε στα ηλίθια, ανεγκέφαλα και σιχαμερά άκρα του ρατσισμού,
αλλά ας μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα στον βωμό μίας polliticaly correct συμπεριφοράς, σκύβωντας το κεφάλι.


Υ.Γ. Είμαι κι εγώ μετανάστης αυτή την στιγμή (γνωστό σε κάποιους) αλλά θέλω να πιστεύω πως σέβομαι το "σπίτι" τους και κινούμαι σύμφωνα με τους δικούς τους κανόνες, ως επί το πλείστον.

sonic22
30/08/2005, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Γενικά, ο Έλληνας δεν είναι ρατσιστής. Είναι φιλόξενος και μάλιστα παρα πολύ.

οταν λες ο Ελληνας ενοεις καποιον/καποιους συγκεκρημενους???
γιατι sorry κιολας αλλα ετσι γενικα δεν μπορουμε να μιλαμε..

αλλλα ας πουμε οτι η πληοψηφεια των ελληνων δεν ειχε προβλημα με τους αλλους αλλοδαπους και εχει με τους αλβανους...

τι ποσοστο ειναι οι αλβανοι στο συνολο των μεταναστων?

στην Ζακυνθο τον χειμωνα εχουμε 40.000 κατοικους και 20-22.000 αλβανους... και μερικες φορες τα πραγματα ξεφευγουν και απο τις δυο μεριες...
γενικα μην ξαφνιαστητε αν ακουσετε καμια μερα σηραξη στη ζακυνθο μεταξι ελληνων/αλβανων για ασημαντο αφορμη...


ολοι εχουμε τις συμπαθειες μας, τις αντιπαθειες μας, τις προκαταληψεις μας, τα πιστευω μας, τον ρατσιμο μας στο κατω κατω...

το θεμα ειναι τι κανουμε και τι ζηταμε να γινει και με βαση ποια κρητηρια...

αναλογα την απαντηση σου χαρακτηριζεσαι ρατσιστης ή και χειροτερα...

:beer: :beer:

Lupo
31/08/2005, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
οταν λες ο Ελληνας ενοεις καποιον/καποιους συγκεκρημενους???
γιατι sorry κιολας αλλα ετσι γενικα δεν μπορουμε να μιλαμε..



Έχεις δίκιο.
Αν και διευκρίνησα ότι μιλούσα γενικά, έκανα το λάθος και το εφάρμοσα κι όλας!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Λοιπόν.,... μιλούσα για τον Μπάμπη, τον Φώντα και την Αφρούλα, λέγοντας "ο Έλληνας"!





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 08:40
Τώρα το είδα , τώρα θα απαντήσω.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο , Lupo. Εκείνο που προκαλεί αντιδράσεις δεν είναι η εθνικότητα κάποιων , αλλά η συμπεριφορά που έχει ουσιαστικά χαρακτηρίσει και την όλη εθνικότητα τους.
Αλλοδαποί υπήρχαν στην Ελλάδα και πριν το 1991 που άνοιξαν ουσιαστικά τα σύνορα. Όμως όλοι ήταν «του μεροκάματου». Θυμάμαι χαρακτηριστικά , όταν βοηθούσα τον πατέρα μου σε αλουμι-σιδηρό κατασκευές που είχε ένα μάστορα – βοηθό Πολωνό που το παιδί έκανε θαύματα και ήταν πολύ καλύτερος από κάτι ρεμάλια δικά μας, που την έκαναν μέσα στην δουλειά για να πάνε να κάνουν «τσιγαριλίκι». Μετά έπιαναν τροχό και έχαναν δάχτυλα.

Οι αλλοδαποί σαν εθνικότητες είναι πολύ αποδεκτοί στην χώρα μας. Όπως είπε και ο Lupo , αυτή την στιγμή υπάρχουν απο Ιρανοί μέχρι και Φιλιπινέζοι. Κανείς απο αυτούς δεν έχει γίνει ποτέ αποδέκτης του συνολικού μένους των Ελλήνων , όπως οι Αλβανοί.
Όταν τα σύνορα άνοιξαν το ’91 , μαζί τους άνοιξαν και οι πόρτες των φυλακών εκεί απο τον Χότζα , για να μειώσει το κόστος συντήρησης των υπανθρώπων που είχε εκεί. Αυτοί ουσιαστικά ξεκίνησαν το πρόβλημα , όπου και χάριν του ανύπαρκτου νομικού αλλά και αστυνομικού κράτους , έκαναν «χρυσές δουλειές» εδώ. Εκεί κατάλαβε ο Έλληνας οτι έπρεπε να βάλει κάγκελα στα παράθυρα και να κλείνει τις πόρτες , τα βράδια. Είμαι 33 αυτή την στιγμή και θυμάμαι οτι μέχρι και τα 14-15 μου , ποτέ δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα. Υπήρχαν σαφώς κλεψιές , αλλά συγκριτικά με σήμερα ελάχιστες.

Αμέσως μετά την αλλαγή του κυβερνητικού καθεστώτος εδώ, αλλάζουν και τα πλαίσια , για ενα μικρό διάστημα και ξεκινούν σκούπες , όπου τα ΜΜΕ κάνουν party με μακριά reportage , υποβάλλοντας τον κόσμο σε μια συνεχή πλύση εγκεφάλου , ότι το Chicago είχε έρθει στην Ομόνοια και τον τότε, ηλεκτρικό.
Στο ίδιο σημείο , οι αγρότες που αναφέρθηκε παραπάνω , αντιμετώπισαν τους αλλοδαπούς , που θέλησαν να αποκτήσουν ίσα δικαιώματα με τους ιθαγενείς της χώρας, με τρόπο αφέντη – σκλάβου. Τους τρώνε μεροκάματα και τους λένε οτι θα τους καταγγείλουν για απέλαση αν κάνουν του «κεφαλιού» τους. Ας μην ξεχνάμε οτι ακόμα και οι Αλβανοί , είχαν έρθει εδώ με το όνειρο της καλύτερης ζωής (όσοι ήθελαν να δουλέψουν) και οχι για να έχουν άλλον ενα Χότζα στο κεφάλι τους. Έτσι «επαναστατούν» , όπως θα κάναμε και εμείς αν μας έτρωγαν το δίκιο μας. Μόνο που αυτοί δεν είχαν την ιδέα του κρατικού νόμου αλλά του νόμου του ιδιώτη. Ξύλο , δολοφονίες, κλεψιές κοκ, μπαίνουν στην καθημερινή διάταξη των ΜΜΕ , μόνο που δεν αποκαλύπτουν και τις πλήρεις αιτίες.
Οι αλλοδαποί εκείνη την στιγμή δεν έχουν απορροφηθεί κατά τον Μητσοτάκη του ’91 και προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά στην οικονομία καθώς ακόμα και αν δουλεύουν , δεν δίνουν εισφορές και φόρους. Αποτέλεσμα;.. Τα φτηνά εργατικά μεροκάματα για την , και καλά ανάπτυξη της χώρας , πλέον γίνονται πληγή οικονομίας.

Την ίδια ώρα τώρα στην Αθήνα , μειώνονται αισθητά οι προσφορές εργασίας, σε αυτούς και πολλοί οδηγούνται στην οικονομική ανέχεια και φυσικά στο έγκλημα, για να ζήσουν . Φυσικά οχι όλοι , αλλά ενα αρκετά μεγάλο ποσοστό. Κάτι που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, όπου μάλιστα όπως πάνε να γίνουν τα πράγματα , κάποια στιγμή θα διαπιστώσετε οτι μερίδα Αλβανών απο αυτούς , θα την κάνουν για άλλες χώρες.

Για αυτούς τώρα που λένε , οτι σε γενικό ποσοστό είναι καλοί άνθρωποι..... ΤΡΙΧΕΣ ΕΙΝΑΙ... δεν μιλάμε για Βορειο-Ηπειρώτες (που και αυτοί δεν είναι αγγελούδια). Μιλάμε για Αλβανούς «βέρους». Η νοοτροπία τους και γενικά η στάση ζωής τους , είναι της εποχής του ’50 με μια σημαντική απουσία. Του φιλότιμου. Κάτι που κακά τα ψέματα , ο Έλληνας το έχει εκ γενετής στο μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού. Γιατί αν σε κάποιον απο εμάς , φερθεί κάποιος καλά , θα κοιτάξουμε να παρουσιάσουμε τον καλύτερο εαυτό μας.
Στο 70% της εθνικότητας όμως αυτής, θα κοιτάξει αλαζονικά και εγωιστικά να εισπράξει και άλλα , απαιτώντας τα πλέον , ως δική του ιδιοκτησία.
Οι «καλοί Αλβανοί» που αναφέρθησαν , έχουν χώρο και θέση στην Ελλάδα και μάλιστα με τιμές, γιατί τιμούν δύο χώρες με την παρουσία τους εδώ. Χώρια που πολύ σύντομα τους βλέπεις και ενσωματώνονται σε ήθη και έθιμα , δίνοντας και αυτοί , το «κάτι» στην κοινωνία που ζούμε.
Εχω γνωρίσει και εγώ , αλλοδαπούς που είναι «ψυχούλες». Αλλά ας μην κρυβόμαστε , είναι λίγοι και όπως είπα , έχουν ενα σημαντικό μειονέκτημα. Δεν έχουν το Ελληνικό φιλότιμο. Και πριν κάποιος σπεύσει να ειρωνευτεί ή να αμφισβητήσει , ας θέσει στον εαυτό του το παρακάτω ερώτημα.

«Είσαι εργαζόμενος κάπου και ο εργοδότης σου , σε πληρώνει όπως αξίζεις, σου δίνει φαγητό στο σπίτι του , σε έχει «δεξί» του χέρι στην εργασία και γενικά σε έχει σαν «ψυχο-παίδι» του υπό την προστασία του. Πως θα αντιδρούσες προς το πρόσωπο του;»

Απο πολλαπλή εμπειρία απο αλλοδαπούς σας λέω το εξής. ΌΛΟΙ ΚΟΙΤΑΓΑΝ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ. Οτι μπορούσαν ακόμα και αν δεν έπρεπε να το πάρουν. Μια φορά έκατσε στην οικογενειακή δουλειά , Έλληνας και ..είναι ακόμα εκεί μέχρι τώρα , προστατεύοντας την μάλιστα με την ίδια θέρμη που θα έκανε και η μητέρα μου.

Η ρήση των αρχαίων προγόνων μας που έλεγε «Πας μη Έλλην Βάρβαρος» μπορεί να μην ισχύει αυτολεξί , όσον αφορά το σήμερα, αλλά σίγουρα περιέχει και ενα νόημα διαφορετικότητας για την δικιά μας φυλή που όσο και αν ακούγεται σωβινιστικό και ρατσιστικό ίσως, είναι πέρα για πέρα αληθινό. Καλώς ή κακώς , είμαστε διαφορετικοί απο τους υπόλοιπους λαούς σε πάρα πολλά σημειά, θετικά και αρνητικά. Αυτό είναι και εκείνο το στοιχείο που μας έκανε να επιβιώσουμε , σαν έθνος , έστω και με προσμίξεις απο άλλα έθνη εδώ και 5000 χρόνια. Χωρίς ποτέ να είμαστε κράτος του μεγέθους της Κίνας ας πούμε.

Υ.Γ Όσον αφορά τους Αλβανούς τώρα και ενα σημείο που θα πω και ίσως πολλοί να το γνωρίζουν. Όταν είχαν ανοίξει οι «ασκοί της μετανάστευσης» στην διπλανή χώρα, το πρώτο καράβι με 1500 άτομα , είχε κατεύθυνση την Ιταλία. Στα χωρικά ύδατα της Ιταλίας λοιπόν , τους ανάγκασαν ΟΛΟΥΣ, υπό την απειλή όπλων , να επιστρέψουν στην Αλβανία , καθώς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΘΕΛΑΝ! Μιλάμε για μια χώρα τώρα που πολλάκις του είχε χρησιμοποιήσει σε πολέμους αλλά και τους γνωρίζει σαν γείτονες πολύ καλύτερα απο εμάς.


Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τώρα το είδα , τώρα θα απαντήσω.


Gandalf

na ise kala ke na zisis xilia xronia

ala ota er8i i ora na pe8anis ke er8o ke mia volta sto nekrotafio na sou afiso ena louloudi na sou ka8ariso ligo ton tafo apo tis skones ke na sou anapso ke to kantilaki
an ise 8amenos dipla se ena alvano,to 8ema den 8a ine an 8a kano ke to idio ston tafo tou monadikou sou filou meta 8anato
ala oti apo psila 8a vlepo dio tafous isos o enas kaliteros apo ton alo ala ke i dio tafoi 8a ine

exi simasia an o filos sou apo dipla ixe skotosi ixe klepsi ixe kani oti tou ekove gia na epiviosi oso mporouse?


ke ta pragmata pou sou eklepse tote edo kato apo afto to vari marmaro se ti sou xrisimevoun?

mono tora pou iste ke i dio 8amenoi katalavenis oti an mporouses na zisis perisotero ke sinevenan ta idia me afton ton alvano isos ton voi8ouses kiolas na fortosi ta klopimea apo to spiti sou gia ligo zoi akoma....

tin idia zoi pou prospa8ouse na zisi pio diskola ke ekinos min exontas tis anesis sou ke ton efkolo tropo stin zoi fantasou apla pragmata 8a poulage isos to pseftiko mpizou tis ginekas sou gia ligo salami ke mia fratzola psomi


fisika den i8eles na pe8ani oute aftos oute i gineka tou oute to pedi pou tou etixe
apla den 8elis na ise eki na skeftis i na kanis kati gia afto
8es apla na simvenoun ola xoris na se enoxli tipota na min se niazi na min se apasxoli

(ti me niazi emena.. i mpritzola mou na ine kalopsimeni...)

tora omos pou ise meta to telos mono tora mpori na katalavis oti ke esi gia tin zoi pou exases 8a ekanes ta panta ke gia ligo zoi akoma 8a ekanes akoma perisotera
isos ke merikes mpoukes se merika nikokiria etsi gia na goustarete...

vlepis diladi oti esi akoma ke tote gia poli ftinous ke aniparktous logous 8a mporouses na kanis ta idia

vale tora to olo 8ema se pio sovares vasis
apla epiviosi
ftoxia
mizeria
pina
eksa8liosi
sterisi

tora ta katalavenis kalitera nomizo

fisika den exoun oi polites tin ef8ini
opos ke den tin ixan otan ekino to poulman skotose ta pedakia mas ston maliako

ti egine to na ise ratsistis ine pio efkolo apo to na apetis apo tin politia to kratos na sou parexi pronia?

an to ekanes afto oute i alvanoi i polonoi i filipinezoi i afrikanoi i araves ke tosoi aloi 8a xriazontousan na kanoun oti ekanan..


ksero tora pou ise 8amenos ston tafo ke ta skeftese 8a efxese na ixes kani pola ke tora kseri ti eprepe na kanis ala tora ine arga
ke sigoura 8a ekanes perisotera gia ligi zoi akomi
ke aftoi ke oloi mas to idio kanoun ke oso adiaforis kindinevis na vre8is mprosta se mia kani oplou
pios sou ipe oti mporis na adiaforis xoris sinepies
ti perimenis?

agapas tin zoi sou den 8es na vre8is piso apo mia kani oplou ke omos olo ton kero adiaforouses ke apla ana8ematizes mono ke tora ise mesa ston tafo ke o kaliteros sou filos i o fonias sou dipla sou
ke tora den kseris oti den exi simasia ti kanoune i aloi la8os ala emis i idioi tora ola ta kseris ke an ixes ligi zoi akoma 8a ta alazes ola

ala tora mono mia tragiki ironia ta skoulikia afti iisoropistes tis fisis sas trone mazi to filo sou ke esena sas metatrepoun se peritomata sas metatrepoun se aka8arsies pios na to pisteve oti 8a kateliges mazi me to fonia ke filo sou sto idio stomaxi ke 8a kataligate esto ke san peritomata enomeni gia panta

posa 8a alazes an ta ikseres ola afta prin.....


ps
afto to kimeno den apef8inete se kanenan prosopika
ine enas aplos silogismos pou kate8esa epireasmenos apo ta grafomena tou filou gandalf ton opio ektimo afantasta

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 10:47
Καταρχάς θερμότατη παράκληση.

Αν είναι δυνατόν , για να είναι ευκολότερη η ανάγνωση κάποιων κειμένων με ιδιαίτερη σημασία, απέφυγε φίλε μου τα Greeklish. Πραγματικά μου βγήκαν τα μάτια.

Τώρα για το νόημα του μηνύματος.

Σε βρίσκω λίγο ισοπεδωτικό. Σαφώς και ο Θάνατος , εξωραϊζει κάθε διαφορά ανάμεσα σε ΟΛΑ τα έμβια όντα. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για πράξεις τους που πραγματοποιούνται σε μοναδικά και αυτοτελή χρονικά σημεία με ελάχιστες επιρροές μετά. Αλλά ακόμα και έτσι δεν μπορώ , τουλάχιστον εγώ, να συνδέσω τα γεγονότα που αναφέρω παραπάνω , που διαδραματίζονται στην ζωή που βιώνουμε εμείς σε πραγματικό χρόνο , με την αληθινή σου σκέψη στο τι και ποίες θα είναι εκείνες οι διαφορές , μετά θάνατον.
Ακόμα τώρα και αν το εκλάβω σαν μια παραβολή , το υποθετικό του θανάτου, η υπέρβαση των διαφορών μεταξύ ανθρώπων και δη κάποιων λαών και της νοοτροπίας του , είναι πραγματικές και απτές. Διαπιστωμένες από γεγονότα και πράξεις που πραγματικά δεν συμπεριλαμβάνουν την θεωρία της υπέρβασης.

Ειδικά μιλώντας, πάνω στην υπόθεση του φονιά ης γυναίκας ή του παιδιού μου, βάλε τον εαυτό σου στην ίδια θέση , την ώρα που πραγματοποιείται ο φόνος , όπου είσαι δεσμευμένος ως προς την αντίδραση σου. Θα παραμείνεις παθητικός;.. Θα ενισχυθεί μέσα σου το αγαπάτε αλλήλους;...ή μήπως θα δημιουργηθεί το φυσιολογικό συναίσθημα του μίσους και η αίσθηση της εκδίκησης;

Η οικονομική ανέχεια που περιγράφεις, όντως την εντόπισα και εγώ παραπάνω. Όντως είναι κάτι που μπορεί να σε οδηγήσει σε ακραίες καταστάσεις. Αλλά αυτό δεν ήταν το σημείο που έθιξα. Εκείνο που έθιξα , ήταν όταν ο συγκεκριμένος αλλοδαπός , είναι σε μια ανάλογη οικονομική κατάσταση που είσαι εσύ και εγώ , αλλά επιβουλεύεται και τις δικές μας περιουσίες ή αγαθά, έτσι ώστε να ικανοποιήσει πλέον την απληστία και την αλαζονεία του. Όπου μάλιστα δεν το κάνει μέσα από «θεμιτό» ανταγωνιστικό τρόπο , αλλά μέσα απο την κάνη ενός πιστολιού ή ακόμα χειρότερα (για μένα) με την μπαμπεσιά και τον φθόνο.

Όπως είπα και πριν τώρα, στην κατάσταση ζωής που είμαστε και ενώ βιώνουμε την παρούσα χρονική στιγμή ,χωρίς απώτερες σκέψεις για το μέλλον, καθώς είμαστε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε αυτό τον πλανήτη, οι «ανώτερες και υπερβατικές» σκέψεις είναι ωραίες θεωρίες αλλά ουτοπικές ως προς την πραγματοποίηση τους.

Τελειώνοντας να τονίσω , πως πέρα από τα καθημερινά πειράγματα και τα «τσιγκλίματα» μεταξύ μας, είναι γεγονός πως , ο σεβασμός είναι αμοιβαίος και υπαρκτός.

Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 11:11
ka8e mera imaste epilektiki

epilektiki mnimi
epilektiki nootropia
epilektiki apofasi
epiliktiki epilektikotita...

den nomizo oti mporoume me apospasmata na vgaloume genikes apofasis

i 8a to krinoume to 8ema alios ke oliklirotika i alios imaste dimagogi ke krinoume ek tou atomikou simferontos
to atomiko simferon tou ka8e ena exi osi aksia exoun dio stales vroxis

an den imaste se 8esi na to doume sferika den mporoume na katalavoume sferika ke episis den mporoume na paroume sferikes apofasis


outopia.....

kapote itan outopia oti i an8ropoi 8a mporousan na taksidepsoun me trena ke an den ipirxe afti i outopia den 8a ipirxan ke trena simera
to idio ke me tin afiksi tou an8ropou sto fegkari afto ke an itan outopiko
aporo pos simera enas sinxronos an8ropos mpori na xrisimopioi ke na aspazete aftin tin leksi ke tin enia

to mono outopiko pia ine i leksi outopia....

malon prepi na stamatiso giati 8a gino prosvlitikos

apo afto pou diavasa pio pano pantos to mono pou apokomisa ine

emena ti me niazi i mpritzola mou na ine kalopsimeni...
safos me pio omorfa logia

ke den 8a piaso ton alvano pou mou eklepse to anektimitis aksias tipota pou ixa..
8a tou skiso ta ramata...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 11:52
kapote itan outopia oti i an8ropoi 8a mporousan na taksidepsoun me trena ke an den ipirxe afti i outopia den 8a ipirxan ke trena simera
to idio ke me tin afiksi tou an8ropou sto fegkari afto ke an itan outopiko
aporo pos simera enas sinxronos an8ropos mpori na xrisimopioi ke na aspazete aftin tin leksi ke tin enia


Και όμως όταν πλέον μιλάς για προσωπικότητες και νοοτροπίες, μπορείς να περπατάς παράλληλα με το απόλυτο.
Πόσοι νομίζεις οτι είναι σε θέση να αλλάξουν τα παραπάνω ακόμα και σε μερικα΄χρόνια;
Πόσοι ,τώρα μπορούν να το κάνουν , έχοντας ζήσει την ζωή τους σε μια χώρα πρώτα και την υπόλοιπη σε άλλη χώρα και άλλο περιβάλλον, με ρεαλιστικά "εχθρικές" συνθήκες προς αυτούς;

Για την αντίπερα όχθη. Σου είπα και πριν.. οι θεωρίες , ονομάζονται έτσι επειδή ακριβώς δέχονται αξιώματα και φανταστικές συνθήκες.
Στην Ελλάδα του σήμερα, του αυξημένου οικονομικού προβλήματος , του δημογραφικού προβλήματος και γενικά της κατευθυνόμενης συνειδήσεως της μάζας, πως διατείνεσαι οτι μπορεί κάποιος να έχει μια σφαιρική αντίλήψη των πραγμάτων , όταν του φωνάζουν "Καίγεται το σπίτι σου , γιατί ο αλλοδαπός, ο Έλληνας, Η πόρνη, ο μούργος ...έκλασε;"

Το παράδοξο λοιπόν είναι οτι αποδέχεσαι την σφαιρικότητα αντίληψης σαν αντικειμενική αντίληψη , ενώ ποτέ στον χρόνο και στον χώρο , δεν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος κρίνει και αποφασίζει βάσει εμπειριών και συναισθημάτων. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο παρατηρεί... απο την δική του οπτική γωνία... άρα και υποκειμενικά.
Οπότε το "σφαιρικό" δικό σου , μπορεί να είναι μονόπλευρο δικό μου και τούμπαλιν.

Για τους αλλοδαπούς γενικά , για να ξεφύγω απο το "Αλβανούς"..

το μόνο που μπορώ να πώ , είναι οτι όλοι οι λαοί , είναι διαφορετικοί βάση νοοτροπίας και εθίμων. Άλλοι προς το καλύτερο και άλλοι προς το χειρότερο.
Το ποιός είναι ποιός , είναι εμφανές μόνο στο πεδίο της πραγματικής ζωής.

Όσο για την λέξη ουτοπία , αν έβαζα την φράση "χώρα του ποτέ" το ίδιο δεν θα ήταν; Δεν δηλώνω εδώ την ανυπαρξία αλλά την αδυναμία του να γίνει κάτι.

Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και όμως όταν πλέον μιλάς για προσωπικότητες και νοοτροπίες, μπορείς να περπατάς παράλληλα με το απόλυτο.
Πόσοι νομίζεις οτι είναι σε θέση να αλλάξουν τα παραπάνω ακόμα και σε μερικα΄χρόνια;
Πόσοι ,τώρα μπορούν να το κάνουν , έχοντας ζήσει την ζωή τους σε μια χώρα πρώτα και την υπόλοιπη σε άλλη χώρα και άλλο περιβάλλον, με ρεαλιστικά "εχθρικές" συνθήκες προς αυτούς;

den ksero pou akrivos topo8etis tin sfera tou ex8rikou?
to 8ema omos den ine na alaksoume nootropies ke politismous ke na tous metatrepsoume se iperprostateftikous gia tous ekastote metanastes
ala na asxoli8oume me ena dedomeno pia giati efige apo tin sfera tou provlimatos etsi opos to zisame paleotera ine safos pio irema ta pragmata ke mono to ikonomiko ipovoski.
ke afto to dedomeno ine i katanoisi tis diki mas simperiforas ke to pos i politia mas to kratos mas antimetopizi olous mas pia..
i sin8ikes opou pas prepi na ine dedomenes gia olous an kanis epilogi se kati ekso apo sena ise aksios tis tixis sou afto den simeni omos oti prepi na tixenis diaforetikis antimetopisis apo ka8e politi


Για την αντίπερα όχθη. Σου είπα και πριν.. οι θεωρίες , ονομάζονται έτσι επειδή ακριβώς δέχονται αξιώματα και φανταστικές συνθήκες.

agapite ke pali eksorkizis enies opos fantasia
i fantasia ine i arxi tou pantos ke apo aftin ksekinisan ta panta xoris fantasia ise enas axristos

ma gia onoma tou 8eou diladi ti prpei na ginoume gia esena logikes ke or8ologistikes mixanes xoris apoklisi ke me skopo tin apolita sosti litourgia tou ladone ke douleve?

edo milame gia isotita metaksi an8ropon ka8e xromatos ke isis metaxirisis apo olous ke katanoisi tou pou egkite to provlima i ta ka8e provlimata pou antimetopisame me tin isroi paranomon metanaston stin xora.


Στην Ελλάδα του σήμερα, του αυξημένου οικονομικού προβλήματος , του δημογραφικού προβλήματος και γενικά της κατευθυνόμενης συνειδήσεως της μάζας, πως διατείνεσαι οτι μπορεί κάποιος να έχει μια σφαιρική αντίλήψη των πραγμάτων , όταν του φωνάζουν "Καίγεται το σπίτι σου , γιατί ο αλλοδαπός, ο Έλληνας, Η πόρνη, ο μούργος ...έκλασε;"



orea ipervoli ala as tin anextoume
xriazete lipon kanis na ine skeftomeno atomo ke na min pleni ton egkefalo tou me ksena aporipantika amfivolou proelefseos ke apotelesmatos
fisika apo tin arxi tou kin\menou mou egrapsa gia afto to provlima ton meson mazikis enimerosis
edo emis omos nomizo oti sizitame pera apo afto ka8oti ligo perisotero skeftomenoi


Το παράδοξο λοιπόν είναι οτι αποδέχεσαι την σφαιρικότητα αντίληψης σαν αντικειμενική αντίληψη , ενώ ποτέ στον χρόνο και στον χώρο , δεν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος κρίνει και αποφασίζει βάσει εμπειριών και συναισθημάτων. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο παρατηρεί... απο την δική του οπτική γωνία... άρα και υποκειμενικά.
Οπότε το "σφαιρικό" δικό σου , μπορεί να είναι μονόπλευρο δικό μου και τούμπαλιν.


an ine tetragonos o kiklos i strogkilo to tetragono ine kati pou apofasizi ego ke o ka8e enas ka8imerina ka8e ora ke safos ine ipokimenika ola afta mia ke emis dinoume diaforetiki ipostasi ka8e fora sta panta gia afto leo oti imaste psixotropika onta alazoume analoga me tin dia8esi mas
an imastan diaforetiki 8a legame se ti xriazete to gelio gia paradigma ine ektos dogmatos sta8eron ke...

ala prepi na simfonisoume oloi oti ston tropo diaviosis ke oxi ston tropo skepsis prepi na iparxoun standard gia na mporoun oli na ine antikimenika ipokimeniki
fantasouto san dikeoma tou ka8e ena

diladi meta tin mpritzola ke tin mpira pou prepi na ine dikeoma tou ka8e ena me oti sinepagete afto dikeoma stin ergasia akisoprepia ke lipa... as simvenoun idees i fantasies i oti dipote alo ipokimeni iponois..


Για τους αλλοδαπούς γενικά , για να ξεφύγω απο το "Αλβανούς"..


ine la8os na apokaloume tous alodapou olous alvanous ala perisotero gia aftous kseroume mi8ous..

το μόνο που μπορώ να πώ , είναι οτι όλοι οι λαοί , είναι διαφορετικοί βάση νοοτροπίας και εθίμων. Άλλοι προς το καλύτερο και άλλοι προς το χειρότερο.

kaliteroxirotero i xirokalitero opos leo kamia fora..xaxaxaxa
ali8ia ti enois xirotero min mou pis ton mousoulmanismo?
giati 8a prepi na kseris ti les
to oti ine diaforetiki tous kani poli omorfous ke 8elktikous oloi exoume mia periergia ke ena en8ousiasmo gia diaforetikotites kamia fora

Το ποιός είναι ποιός , είναι εμφανές μόνο στο πεδίο της πραγματικής ζωής.

kamia fora ke i nekropsia dixni pios ise...xaxaxaxax
pragmatika omos an pas kapou ke antimetopisis apla adiaforia apo to perivalon sou ginese toulaxiston katastrofikos


Όσο για την λέξη ουτοπία , αν έβαζα την φράση "χώρα του ποτέ" το ίδιο δεν θα ήταν;
oxi min to les to isopedoma ton enion den ine kalo pragma gia afto aloste iparxoun ke i diafores stis enies

Δεν δηλώνω εδώ την ανυπαρξία αλλά την αδυναμία του να γίνει κάτι.


episis alo i adinamia ke alo i outopia
na kseris pantos oti dipote paragete apo ton an8ropino nou ine an8ropino ke gia ton an8ropo ke fisika mesa sta an8ropina oria ke kat epektasi efarmosimo

Gandalf

afto pou ksero ine oti evimeroume kakin kakos ala evimeroume
afto simeni oti mporoume na prosferoume
otan dinoume afto pou mas perisevi kanis den mas klevi
an katigoroume asistola olous tou metanastes tis eladas

kanoume to idio ke gia olous ekinous tous elines pou efigan meta to 1940 gia pola meri tou kosmou ke meriki apo aftous pe8anan stin prospa8ia to xrostame se aftous na imaste kali ke anektiki ikodespotes

Lupo
31/08/2005, 13:10
Διάβασα τα επόμενα μηνύματα σας,πάρα πολύ βιαστικά, γιατί είχα και έχω πάρα πολύ δουλειά.

Όμως..
αν κατάλαβα καλά, afrotwin, το ζουμί είναι ότι είμαστε ρατσιστές γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε τον εαυτό μας στην θέση του αλλοδαπού και κυρίως δεν ανεχόμαστε κάποια παραπάνω πράγματα απ'αυτούς, λόγω της κατάστασης τους και του ότι, όλοι στο χώμα θα καταλλήξουμε!
Σωστά?
Λοιπόν...
Βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και λέω ότι, σε όσο χάλια οικονομική κατάσταση και να έφτανα, δεν θα έκοβα μόνος μου το χέρι μου ή το πόδι μου, ώστε να μπορώ να βγώ στα φανάρια και να ζητιανέψω. Αυτό το έκαναν κάποιοι μετανάστες από γείτονα μας χώρα. Εξωπραγματικό αλλά είναι αλήθεια.
Βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και λέω πως πολλά από αυτά που έχουμε δει ή έχουμε ακούσει να συμβαίνουν, δεν θα μπορούσα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να κάνω.
Το αίσθημα της αυτοσυντήρησης που στηρίζεις την άποψη σου, διαφέρει σε κάθε άνθρωπο, σύμφωνα με το περιβάλλον τις εμπειρίες και τον ξεχωριστό του χαρακτήρα.
π.χ. αν ο Α έφτανε στο σημείο της απελπιστικής πείνας, μπορεί να ζητιάνευε. Ο Β μπορεί να έτρωγε χόρτα από την άκρη του δρόμου. Ο Γ μπορεί να έκλεβε. Ο Δ μπορεί να σκότωνε. κ.ο.κ.
Όλα θα γίνονταν σύμφωνα με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Απλά αλλιώς τα βλέπεις εσύ , που μεγάλωσες σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, αλλιώς ο Αμερικάνος, αλλιώς ο Ινδός κτλ.

Όσο για το ότι όλοι στο ίδιο χώμα θα καταλλήξουμε,
αυτό σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέψω σε οποιονδήποτε να με σκοτώσει, κλέψει,βιάσει, γιατί ούτως ή άλλως, τι θα καταλάβει? στο ίδιο χώμα θα μπει κι αυτός!
Πραγματικά δεν κατάλαβα αυτή την άποψη!


Εξακολουθώ να λέω ότι δεν θα είχα πρόβλημα να είναι και παρα πολύ στενός μου φίλος ένας αλλοδαπός, και ήδη ισχύει στην ζωή μου αυτό. Και μάλιστα με εθνικότητες που αν ήμουν φανατισμένος ή ρατσιστής δεν θα έπρεπε να τους βλέπω ούτε μπροστά μου.
Όμως ένας φίλος μου, θέλω να είναι φίλος μου κι όχι Έλληνας, Κινέζος , Αλβανός ή Τούρκος.
Απλά λόγω φιλοσοφίας ζωής και γενικότερου περιβάλλοντος, οι άνθρωποι που από συγκεκριμένες χώρες έχουν και παρόμοιους χαρακτήρες και συμπεριφορές.
Απλά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις.
Και για μάς το ίδιο ισχύει.

Δεν είναι ρατσισμός το να αποδεχτείς κάτι σαν... "Οι μαύροι είναι πολύ καλά παιδιά, αλλά τρομερά χάλια σαν οδηγοί"
Παράδειγμα!


:beer: :beer:

afrotwin
31/08/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Διάβασα τα επόμενα μηνύματα σας,πάρα πολύ βιαστικά, γιατί είχα και έχω πάρα πολύ δουλειά.

Όμως..
αν κατάλαβα καλά, afrotwin, το ζουμί είναι ότι είμαστε ρατσιστές γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε τον εαυτό μας στην θέση του αλλοδαπού και κυρίως δεν ανεχόμαστε κάποια παραπάνω πράγματα απ'αυτούς, λόγω της κατάστασης τους και του ότι, όλοι στο χώμα θα καταλλήξουμε!
Σωστά?
Λοιπόν...
Βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και λέω ότι, σε όσο χάλια οικονομική κατάσταση και να έφτανα, δεν θα έκοβα μόνος μου το χέρι μου ή το πόδι μου, ώστε να μπορώ να βγώ στα φανάρια και να ζητιανέψω. Αυτό το έκαναν κάποιοι μετανάστες από γείτονα μας χώρα. Εξωπραγματικό αλλά είναι αλήθεια.
Βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και λέω πως πολλά από αυτά που έχουμε δει ή έχουμε ακούσει να συμβαίνουν, δεν θα μπορούσα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να κάνω.
Το αίσθημα της αυτοσυντήρησης που στηρίζεις την άποψη σου, διαφέρει σε κάθε άνθρωπο, σύμφωνα με το περιβάλλον τις εμπειρίες και τον ξεχωριστό του χαρακτήρα.
π.χ. αν ο Α έφτανε στο σημείο της απελπιστικής πείνας, μπορεί να ζητιάνευε. Ο Β μπορεί να έτρωγε χόρτα από την άκρη του δρόμου. Ο Γ μπορεί να έκλεβε. Ο Δ μπορεί να σκότωνε. κ.ο.κ.
Όλα θα γίνονταν σύμφωνα με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Απλά αλλιώς τα βλέπεις εσύ , που μεγάλωσες σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, αλλιώς ο Αμερικάνος, αλλιώς ο Ινδός κτλ.

Όσο για το ότι όλοι στο ίδιο χώμα θα καταλλήξουμε,
αυτό σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέψω σε οποιονδήποτε να με σκοτώσει, κλέψει,βιάσει, γιατί ούτως ή άλλως, τι θα καταλάβει? στο ίδιο χώμα θα μπει κι αυτός!
Πραγματικά δεν κατάλαβα αυτή την άποψη!


Εξακολουθώ να λέω ότι δεν θα είχα πρόβλημα να είναι και παρα πολύ στενός μου φίλος ένας αλλοδαπός, και ήδη ισχύει στην ζωή μου αυτό. Και μάλιστα με εθνικότητες που αν ήμουν φανατισμένος ή ρατσιστής δεν θα έπρεπε να τους βλέπω ούτε μπροστά μου.
Όμως ένας φίλος μου, θέλω να είναι φίλος μου κι όχι Έλληνας, Κινέζος , Αλβανός ή Τούρκος.
Απλά λόγω φιλοσοφίας ζωής και γενικότερου περιβάλλοντος, οι άνθρωποι που από συγκεκριμένες χώρες έχουν και παρόμοιους χαρακτήρες και συμπεριφορές.
Απλά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις.
Και για μάς το ίδιο ισχύει.

Δεν είναι ρατσισμός το να αποδεχτείς κάτι σαν... "Οι μαύροι είναι πολύ καλά παιδιά, αλλά τρομερά χάλια σαν οδηγοί"
Παράδειγμα!


:beer: :beer:

file mou monos sou ipes oti den diavases ola osa grafoume
ke ontos exis la8os simperasmata
aporo giati to kanis esi ke meriki ali afto ke pedevomaste na eksigoume afta pou eksigisame

ego 8a se parakaleso na ksanadiavasis ta kimena me iremia na ta katalavis ke na para8esis tin apopsi sou afti i afodefsi pou kate8eses os apopsi ine mono gia ton vo8ro

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 13:29
Την έννοια του μηνύματος σου την έχω καταλάβει τώρα. Αλλά πλεόν είναι πραγματιστική και δεν κινείται καθόλου στην σφαίρα της φαντασίας πλέον.

Συμφωνώ οτι ΟΛΟΙ έχουμε τα ίδια δικαιώματα , σε νομικά και θεσμικά πλαίσια. Ακόμα και οι αλλοδαποί , αν πραγματικά όμως και εκείνοι με την σειρά τους , όπως και εμείς , τηρούν τις δικές τους ευθύνες απέναντι στο κράτος.

όμως εδώ δεν μιλάμε για το κράτος. Δυστυχώς μιλάμε για τους πολίτες σε σύνολο. Και εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα, γιατί μιλάμε πλέον για κοινωνία.

Δεν υπάρχει πρότυπο κοινωνίας και πιστεύω οτι το γνωρίζεις πολύ καλά αυτό.
Είναι δύσκολο λοιπόν να καθορίσεις την συμπεριφορά και την αντίδραση ενός τέτοιου ρευστού συνόλου απέναντι σε ενα άλλο ρευστό σύνολο που δημιουργούν οι αλλοδαποί.

Εκεί είναι το σημείο τριβής.

Ειπώθηκε παραπάνω οτι πολλοί οικονομικοί μετανάστες , διατηρούν έθιμα και ήθη της πατρίδος τους, προσπαθώντας όμως να τα επιβάλλουν στην καθημερινότητα και την λειτουργία της κοινωνίας του Ελληνικού πρότυπου (αν είναι χάλια αυτό ή οχι , είναι άλλη κουβέντα).
όταν λοιπόν οι ίδιοι διαχωρίζουν εαυτούς απο το πως επιβιώνουν στην χώρα που είναι φιλοξενούμενοι , απομονώνονται και εξωτερικεύουν μια "αρνητική ενέργεια" για τους οικοδεσπότες τους , τότε τι περιμένεις εσύ να κάνουν αυτοί που γεννήθηκαν , βιώνουν και θα βιώσουν την υπόλοιπη ζωή τους εδώ;
Περιμένεις τους ιθαγενείς να αφομειωθούν απο τους αλλοδαπούς; Δεν ακούγεται παράδοξο;

Εκεί που σου δίνω δίκιο , είναι ίσως το σημείο , οτι πλέον οι ίδιοι έχουμε φτάσει σε σημείο προκατάληψης και δεν αφήνουμε χώρο για "δεύτερη ευκαιρία" σε κάποιον που θα ήθελε να συμμετέχει.
Ναι, εκεί έχεις δίκιο... αλλά μέχρι εκεί.

ΑΠο εκεί και πέρα , θα σου αντιπαραθέσω αυτό που ειπώθηκε παραπάνω και ήταν απόλυτα σωστό.
" Στο σπίτι σου αν έχεις προσφέρεις και φιλοξενείς με την θέληση σου, αν όμως ο άλλος γίνει θρασύς και το απαιτήσει , τον πετάς έξω κλωτσηδόν"

Και αυτή είναι η μοναδική περίπτωση που είναι μαύρο-άσπρο.. Δεν υφίσταται γκρί. Δεν τον ρωτάς , γιατί το κάνει αυτό γιατί είναι προφανές οτι πλεόν δεν σε σέβεται. Σκέψου το τώρα σε μεγαλύτερη κλίμακα και θα καταλάβεις γιατί μιλώ.


ala prepi na simfonisoume oloi oti ston tropo diaviosis ke oxi ston tropo skepsis prepi na iparxoun standard gia na mporoun oli na ine antikimenika ipokimeniki
fantasouto san dikeoma tou ka8e ena

diladi meta tin mpritzola ke tin mpira pou prepi na ine dikeoma tou ka8e ena me oti sinepagete afto dikeoma stin ergasia akisoprepia ke lipa... as simvenoun idees i fantasies i oti dipote alo ipokimeni iponois..


και αυτό παραπάνω, αποτυπώνει ακριβώς μέρος απο αυτό που σου λέω.

συνεχίζω..


ma gia onoma tou 8eou diladi ti prpei na ginoume gia esena logikes ke or8ologistikes mixanes xoris apoklisi ke me skopo tin apolita sosti litourgia tou ladone ke douleve?

Σε κάποιες καταστάσεις που ειδικά αφορούν την επιβίωση και οχι το επίπεδο διαβίωσης , ναι ....

και εγωιστικό θα είναι το επίπεδο , και εγωκεντρικό και απόλυτα ορθολογιστικό. Γιατί στην πραγματικότητα, η φαντασία απλά είναι εργαλείο ,για να ολοκληρωθεί μια σκέψη πάνω σε ορθολογιστικές όμως βάσεις. Ακόμα και αν η αιτία είναι μια θεωρία ή η φαντασία μας.
Γιατί έτσι είναι η ζωή μας. Βασίζεται στην λογική και οχι σε φανταστικά σενάρια και υποθέσεις. Αυτά είναι μονο αφορμές για έρευνες.

Στο θέμα της κονωνίας, σαφώς και το να σκέφτεσαι σενάρια και μεθόδους πραγματοποιήσης μια ομαδικής αντιμετώπισης προς κάτι "ξένο". Αλλά απο την σκέψη μέχρι την εφαρμογή , μεσολαβεί η λογική. Και εκεί είναι ο κόμπος στο χτένι. Αλλιώς ότι φανταζόμασταν θα είχε γίνει ... και τότε πραγματικά θα υπαγόμασταν στον χαρακτηρισμό "ουτοπία"... κάνω λάθος;



ali8ia ti enois xirotero min mou pis ton mousoulmanismo?
giati 8a prepi na kseris ti les

Οχι βέβαια... Δεν είμαι τόσο στενόμυαλος. Μιλάω για τις αντιδράσεις του κάθε πολίτη σε κάθε τι ξένο και παράδοξο ή ακόμα και συνιθισμένο βάση της νοοτροπίας του και των ανατροφών του.
Π.χ. τον ΚΟΚ που πολλές φορές συζητάμε εδώ , ακόμα και εμείς οι ίδιοι τον "λυγίζουμε" προς όφελος μας , ώς Έλληνες οδηγοί. Κάτι που η πλειοψηφία κάποιων ξένων εκ Δυσμάς, ούτε θα το διαννοούταν.
Για τέτοιες περιπτώσεις μιλώ.



isika apo tin arxi tou kin\menou mou egrapsa gia afto to provlima ton meson mazikis enimerosis
edo emis omos nomizo oti sizitame pera apo afto ka8oti ligo perisotero skeftomenoi


Συμφωνώ... αλλά επειδή το σύνολο της κοινωνίας, δεν είμαστε εσύ , εγώ και 10 ακόμα , αλλά είναι και ο Μήτσος ο χασάπης , η ρούλα η κομμώτρια που το ντεκαπάζ της έχει κάψει εγκεφαλικά κύτταρα, ο παππούς και η γιαγιά στο χωριό κτλ, που έχουν σε εικόνισμα τον Ευαγγελάτο και τον Χατζηνικολάου , δίπλα στο εικονοστάσι , και τους θυμιατίζουν , νομίζω οτι τα ΜΜΕ , είναι και το μέσο χαλιναγώγησης της όποιας αντίδρασης πλέον στο ευρύ κοινό.
Για αυτό και όταν βλέπουν κάποιον , ελαφρώς κόκκινο στο χρώμα δέρματος , με πλακουτσωτά χαρακτηριστικά με σπαστά Ελληνικά , δεν λένε "καλώς το παιδί" αλλά "Αλβανός κλέφτης".

Και αυτό για να αλλάξει φίλε μου , δεν γίνεται με ρομαντική διάθεση και φανταστικές θεωρίες , αλλά πράξεις και γνώσεις που ποτέ δεν θα λάβουν χώρα στην Ελλάδα, γιατί τους γνωστούς λόγους, που αρνούμαι ακόμα και να βάλω εδώ, αφού θα χαρακτηριστώ κοινότυπος.

Για την πλευρά των αλλοδαπών τα είπα και παραπάνω. Αν νομίζουν οτι η ζωή στην Ελλάδα , θα πρέπει να γίνει όπως στην χώρα τους , για να είναι εκείνοι ικανοποιημένοι, είναι μακριά νυχτωμένοι.
Σαφώς και δικαιούνται προνομίων αλλά στο πλαίσιο της χώρας που τους φιλοξενεί και οχι σε αυτό που θέλουν να ορίσουν εκείνοι.



Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Συμφωνώ οτι ΟΛΟΙ έχουμε τα ίδια δικαιώματα , σε νομικά και θεσμικά πλαίσια. Ακόμα και οι αλλοδαποί , αν πραγματικά όμως και εκείνοι με την σειρά τους , όπως και εμείς , τηρούν τις δικές τους ευθύνες απέναντι στο κράτος.

afto pios 8a to ka8orisi kta tin gnomi sou mipos to idio to kratos to opio se pola sovara 8emata ine aniparkto?

όμως εδώ δεν μιλάμε για το κράτος. Δυστυχώς μιλάμε για τους πολίτες σε σύνολο. Και εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα, γιατί μιλάμε πλέον για κοινωνία.

lipame ala milame ke gia to kratos ke gia mia kinonia pou imaste emis ke pou ine ipef8ini gia to apotelesma ton prakseon tis

Δεν υπάρχει πρότυπο κοινωνίας και πιστεύω οτι το γνωρίζεις πολύ καλά αυτό.
Είναι δύσκολο λοιπόν να καθορίσεις την συμπεριφορά και την αντίδραση ενός τέτοιου ρευστού συνόλου απέναντι σε ενα άλλο ρευστό σύνολο που δημιουργούν οι αλλοδαποί.

ka8olou diskolo den ine apla den to exoume di na ginete pote

Εκεί είναι το σημείο τριβής.



ΑΠο εκεί και πέρα , θα σου αντιπαραθέσω αυτό που ειπώθηκε παραπάνω και ήταν απόλυτα σωστό.
" Στο σπίτι σου αν έχεις προσφέρεις και φιλοξενείς με την θέληση σου, αν όμως ο άλλος γίνει θρασύς και το απαιτήσει , τον πετάς έξω κλωτσηδόν"

afto egkite stin tasi mikroastismou i oxi pou mpori na se xaraktirizi.pos 8a sou fenotan an sou elega oti protrepo tous an8ropous na akoumpisoun ta podia tous sto trapezi tou saloniou mou ke idietera ginekes..

apistefto e?
den exo pa8i tipota mexri simera pistepse me

8a po ke afto to tropo simperifora sou se ka8e xoro ston epivali o idios o xoros.otan mpenis se mia xora mpaxalo simperiferese analogos,ke den ftes esi otan ipervenis kati..



και εγωιστικό θα είναι το επίπεδο , και εγωκεντρικό και απόλυτα ορθολογιστικό. Γιατί στην πραγματικότητα, η φαντασία απλά είναι εργαλείο ,για να ολοκληρωθεί μια σκέψη πάνω σε ορθολογιστικές όμως βάσεις. Ακόμα και αν η αιτία είναι μια θεωρία ή η φαντασία μας.
Γιατί έτσι είναι η ζωή μας. Βασίζεται στην λογική και οχι σε φανταστικά σενάρια και υποθέσεις. Αυτά είναι μονο αφορμές για έρευνες.


ego leo oti logiki ke fantasia ine dio xeria pou trivoun to ena to alo




Οχι βέβαια... Δεν είμαι τόσο στενόμυαλος. Μιλάω για τις αντιδράσεις του κάθε πολίτη σε κάθε τι ξένο και παράδοξο ή ακόμα και συνιθισμένο βάση της νοοτροπίας του και των ανατροφών του.
Π.χ. τον ΚΟΚ που πολλές φορές συζητάμε εδώ , ακόμα και εμείς οι ίδιοι τον "λυγίζουμε" προς όφελος μας , ώς Έλληνες οδηγοί. Κάτι που η πλειοψηφία κάποιων ξένων εκ Δυσμάς, ούτε θα το διαννοούταν.
Για τέτοιες περιπτώσεις μιλώ.

min mperdevese milame gia an8ropines psixes ke iparksis



Και αυτό για να αλλάξει φίλε μου , δεν γίνεται με ρομαντική διάθεση και φανταστικές θεωρίες , αλλά πράξεις και γνώσεις που ποτέ δεν θα λάβουν χώρα στην Ελλάδα, γιατί τους γνωστούς λόγους, που αρνούμαι ακόμα και να βάλω εδώ, αφού θα χαρακτηριστώ κοινότυπος.

gia esena den 8a alaksi ke gia merikous alous isos min les megales kouventes min milas san 8eos


Για την πλευρά των αλλοδαπών τα είπα και παραπάνω. Αν νομίζουν οτι η ζωή στην Ελλάδα , θα πρέπει να γίνει όπως στην χώρα τους , για να είναι εκείνοι ικανοποιημένοι, είναι μακριά νυχτωμένοι.
Σαφώς και δικαιούνται προνομίων αλλά στο πλαίσιο της χώρας που τους φιλοξενεί και οχι σε αυτό που θέλουν να ορίσουν εκείνοι.



Gandalf

i ka8e xora ine ena sinoro pou eksasfalizi ikonomika ofeli kirios ke ala en sinexia
palia eksasfalize ke tin akereotita tou pli8ismou san idos ratsa ke lipa simera den iparxoun tetia dedomena ke ka8e sinoro antikimeni aniki se ena megalo planiti ta sinora ine ena texnasma ke eksiperetoun mono afta pou proanefera epano stin gi exi o ka8e enas dikeoma na zisi opos tou aresito sosto ine elefrera ke isotima oso o ka8e enas
tora ti fora ti pistevi ti 8eli ke genika i prosopikes tou epiloges den mas endiaferoun
an nomizis oti kalo 8a ine na imaste oloi provlepsimi ke stixiomeni pisteveto file mou den eksartate apo sena eftixos diladi ke opos proanefera kato apo tis marmaroplaka 8a exis olo ton xrono na to skeftis

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 14:10
tora ti fora ti pistevi ti 8eli ke genika i prosopikes tou epiloges den mas endiaferoun
an nomizis oti kalo 8a ine na imaste oloi provlepsimi ke stixiomeni pisteveto file mou den eksartate apo sena eftixos diladi ke opos proanefera kato apo tis marmaroplaka 8a exis olo ton xrono na to skeftis

ΣΑΦΩΣ..ΒΕΒΑΙΩΣ...και θα πιστεύει ο καθένας όσο και ότι θέλει. Εκείνο όμως που δεν δείχνεις να κατανοείς , είναι οτι η δική μου σκέψη είναι και εκείνη που κατά κόρον εφαρμόζεται αυτή την στιγμή γύρω σου. Αυτό είτε το αγνοείς , είτε δεν το κατανοείς. Και στις δύο περιπτώσεις δεν χωράει άλλος διάλογος.
Είναι όπως είπες υποκειμενική επιλογή.

Αν είναι λάθος τώρα ή σωστό ,αυτό μπορούμε να το σκεφτούμε όλοι κάτω απο την πλάκα, όταν δεν θα μας αφορά κιόλας, έτσι δεν είναι;

ή κατέχεις το μυστικό της Αθανασίας , και δεν θα μας ακολουθήσεις;...

Γιατί αν το έχεις, το ΘΕΛΩ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!:rotflmao:


Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 14:15
to 8ema ine oti mpori na dis ke emena ke alous stin 8esi afton pou fovomaste ana8ematizoume ke na anarotiese pos ftasame eki
ke tote 8a kanis kritiki epiloges ke diaxorismous anamesa se elines 8a diaxorizis omious sou pou zoun apla me to enstikto tis epiviosis ke 8a stekis ke 8a les ta idia
eno tora me ka8e tropo apopioise ef8inon dikeologis tis praksis sou giati simvenoun mazika ke me ka8e tropo prospa8is ne min alaksi tipota fovase tis alages tin diaforetikotita

to kalo kseri pio ine file mou oti 8a eklipsoume oloi kapia stigmi ke i an8ropoi 8a zisoun diaforetika apo oti fantazese den exi simasia pia ekvasi 8a paroun ta pragmata ala sigoura oxi tin diki sou na ise sigouros

den exi ke poli simasia na sizitame emis edo ke na imaste dio diaforetiki enas or8ologistis ke enas an8ropistis

an to kanoume gia logous entiposeon i gia gkomenes na ise sigouros oti oles i gkomenes 8a protimisoun esena
gia ta lefta sou....:rotflmao: :rotflmao:

pragmatika xorai poli analisi to 8ema ala den ime edo gia na piso kanenan afto ine kourastiko
ime mia apopsi pou opiou tou kani tin io8eti
opos ke esi
pragmatika omos epidi gnorizo pola gia metanastefsi exo desmous me an8ropous ektos eladas ke zo ke ego to provlima opos oli mas mou aresi na rixno tin ef8ini se sistimata litourgias giati afta ftene gia ola osa les edo

ke ine politika
komatika
8riskeftika
kinonika

exoun na kanoun me ton fovo
ton idio fovo pou exi mia par8ena na endosi
exi ke enas politis me tous alodapous
mia fovia ke mia fantastiki apili
pou ir8e paketomeni etimi apo kanalia
ke eklisan tous fovismenous sto spiti tous

ala 8a se parakalousa na min les anipostata gia an8ropous pou kovoun ta xeria tous moni tous ke ala tetia
para ise ek tou asfalous gia na les tetia
ine ntropi

afrotwin
31/08/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΣΑΦΩΣ..ΒΕΒΑΙΩΣ...και θα πιστεύει ο καθένας όσο και ότι θέλει. Εκείνο όμως που δεν δείχνεις να κατανοείς , είναι οτι η δική μου σκέψη είναι και εκείνη που κατά κόρον εφαρμόζεται αυτή την στιγμή γύρω σου. Αυτό είτε το αγνοείς , είτε δεν το κατανοείς. Και στις δύο περιπτώσεις δεν χωράει άλλος διάλογος.
Είναι όπως είπες υποκειμενική επιλογή.

Αν είναι λάθος τώρα ή σωστό ,αυτό μπορούμε να το σκεφτούμε όλοι κάτω απο την πλάκα, όταν δεν θα μας αφορά κιόλας, έτσι δεν είναι;

ή κατέχεις το μυστικό της Αθανασίας , και δεν θα μας ακολουθήσεις;...

Γιατί αν το έχεις, το ΘΕΛΩ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!:rotflmao:


Gandalf

katalava edo pezete ena pexnidi na apodiksoume pios ine pio apodektos i pio sostos..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

file mou afto den ine kati pou amfisvitite
ime safos anoteros olon sas:rotflmao: :rotflmao:

ke opos exo ksana pi an i poli ixan dikio me afta pou pistevan
o xristos (o ios tou 8eou) den 8a itan o enas ala i poloi
opote ise out telios....

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 14:34
ala 8a se parakalousa na min les anipostata gia an8ropous pou kovoun ta xeria tous moni tous ke ala tetia
para ise ek tou asfalous gia na les tetia
ine ntropi

Δεν το είπα εγώ αυτό.. για αυτό και ουδέν σχόλιον....


να με προτιμούσαν για τα λεφτά μου;...

Γαμώτο που τα είδες και εγώ τα έχω χάσει τόσο καιρό;:cry:

Τώρα σοβαρά, το πρόβλημα της μετανάστευσης είναι γνωστό τοις πάσοι.
Προσωπικά και εγώ ο ίδιος , είμαι απο Μ.Ασία , οπότε γνωρίζω αυτά που λες.

Αλλά...

Η διάκριση που λες οτι κάνω , δεν στηρίζεται στην διαφορετικότητα των χαρακτηριστικών καθαυτή αλλά στην πράξη που θέλει να τα επιβάλει στους υπόλοιπους ως κυρίαρχα.
Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.
Απλά δεν συμφωνώ οτι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι (οχι βιολογικά αλλά εθνικά) και αυτό συνεπάγεται οτι όλα τα υπόλοιπα γύρω τους πρέπει και αυτά να είναι ίδια.

Καταλαβάινω το ανθρωποκεντρικό νόημα σου , αλλά αυτό δεν μπορεί να υπάρξει σε ενα πλανήτη που εκ των πραγμάτων ναι μεν κινείται γύρω απο τον άνθρωπο αλλά οχι χάριν αυτού.
(Κίνηση πλανήτη= καθημερινή ζωή)

Όπως και καταλαβαίνω τον άμεσο επηρρεασμό σου απο κάποια πράγματα , που έχεις ώς προσωπικό βίωμα και είναι απολύτως αποδεκτό.
Όπως είναι όμως και αποδεκτό το συναίσθημα των ατόμων εκείνων που υπέστησαν την αντίδραση (κάποιων , οχι όλων) αλλοδαπών , οπου θέλησαν δια της βίας να επιβληθούν.
Το νόμισμα βλέπεις , έχει πάντα δύο όψεις.


Όσον αφορά την "ζωώδη κυριαρχία" σου στο ΜΟΤΟ.GR, την αμφισβητώ ευθέως ....:smokin:


Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[quote]ala 8a se parakalousa na min les anipostata gia
Καταλαβάινω το ανθρωποκεντρικό νόημα σου , αλλά αυτό δεν μπορεί να υπάρξει σε ενα πλανήτη που εκ των πραγμάτων ναι μεν κινείται γύρω απο τον άνθρωπο αλλά οχι χάριν αυτού.
(Κίνηση πλανήτη= καθημερινή ζωή)


ego 8a parafraso to noima ton oson les edo ke 8a sou po oti o planitis ine 70% nero mipos ine ftiagmenos telika gia kati alo ke oxi gia ton an8ropo
kati amfivio isos...
falenes gia paradigma
mipos emis imastan mikrovia pou petaksan apo to tomari tous se kapia prospa8ia na ka8aristoun opos emis apo tis psires?


8elo na po oti giati tipota den imaste sigouri ke egoume megali agnia gia pola zitimata
imaste de amesa katef8inomeni apo alous ke i diafora mas ine oti ego amfisvito eno esi dexese
ego den 8a se ksevolepso ke esi tsampa pedevese

Όσον αφορά την "ζωώδη κυριαρχία" σου στο ΜΟΤΟ.GR, την αμφισβτώ ευθέως ....:smokin:

ke kala kanis ka8e sostos stenomialos to idio 8a ekane
den mas les tipota periergo

mia apli antapodosi stin prospa8ia sou gia prosopiki epikrisi

Gandalf

a!!! ke ego misos apo mikra asia ke misos apo kriti fovero e?
katagogi apo astiki ikogenia me rizes tin poli

tora pou to ipa me epiase 8esimo....:rotflmao: :rotflmao:

adiaforo gia to ti kanis esi ke olos o planitis
an den iparxo ego iste oloi ena psema ena tipota
gia mena

marine521
31/08/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
an den iparxo ego iste oloi ena psema

Τώρα αυτό γιατί μου φέρνει λίγο από Καζαντζίδη;;
:lol: :lol: :lol:

Δεν το μεταφέρουμε στα τραγούδια της Nimbus το θέμα;
:lol: :lol:

Υπάρχει και ένα καλό κομμάτι να προσθέσουμε 'Πρόσφυγας' Τελικά μοιάζετε με τον Μιχάλη!!!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=182527#post182527


Ηρεμήστε ρε...
:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 15:03
μια χαρά ήρεμοι είμαστε...

Είναι και απε την πόλη το καρντάσι ...

Όποτε τον δώ θα τον κεράσω και ενα μπακλαβά (με το "λα" γεμάτο , έτσι; )


8elo na po oti giati tipota den imaste sigouri ke egoume megali agnia gia pola zitimata
imaste de amesa katef8inomeni apo alous ke i diafora mas ine oti ego amfisvito eno esi dexese
ego den 8a se ksevolepso ke esi tsampa pedevese

Ειδες που στο τέλος συμφωνήσαμε , διαφωνώντας;...

Gandalf

afrotwin
31/08/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μια χαρά ήρεμοι είμαστε...

Είναι και απε την πόλη το καρντάσι ...

Όποτε τον δώ θα τον κεράσω και ενα μπακλαβά (με το "λα" γεμάτο , έτσι; )



Ειδες που στο τέλος συμφωνήσαμε , διαφωνώντας;...

Gandalf

ne kartasim ala tora ipes mpakllllllllllllava etsi mi to ksexname?

epi tin efkeria exo ena kimilio apo tin poli ena porselanino tasaki apo to sednaoui to palio arxontiko ksenodoxio stin poli ine peripou 200 xronon silektiko komati an kseris kanena na to agorazi sou vgazo ke mpaksisi.....

Gandalf dr685sm
31/08/2005, 15:13
Δεν κάνω πλάκα... πόσο;...

Αρκεί να είναι όπως τα λες και να μην είναι "φέσι"...

στείλε μου ενα pm στο account μου για περαιτέρω. Θέλω να το κάνω δώρο στην μητέρα μου , που έχει πάθος με τέτοια αντικείμενα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Gandalf

sonic22
31/08/2005, 16:52
για να την προσγηωσω λιγο την συζητηση...

αν φας μια σφαιρα απο ενανα αλβανο θα πονεσει περισσοτερο απο το να την φας απο τον αδελφο σου ελληνα??

αν σου κλεψουν την μηχανη, θα το παρεις πιο ελαφρα αν βρισκετε ή διαληθει απο ελληνικα χερια?

αν τελος χασεις κατι αγαπημενο (ατομο ή πραγμα) θα πονεσει περισσοτερο αν το "εφαγε" αλβανος ή μαυρος???

(σημειωση. το να λες καποιον μαυρο δεν ειναι ακριβος ρατσισμος... αφου μαυρος ειναι (οσο ασχημα και αν ακουγετε).
το να λες, ο μαυρος (που δεν εχεις ξαναδει στην ζωη σου) θα μας σκωτωσει δεν παω με το αυτοκινητο του, ομως ειναι)



το οτι μπορει να αυξηθικε η εγκληματικοτητα ειναι κατι ισοσ και αποδεκτο...

το θεμα ειναι τι κανουμε...

γιατι συμφωνα με τα λεγομενα σας, ολοι (με ελαχιστες εξερεσεις) οι αλβανοι κανουν ζημιες... αρα? τους στελνουμε ολους πισο πακετο?

και αν οχι ολους ποσους? 90% 80%

ή μηπως να τους ματνροσουμε σε κανενα νησι και να τους περναμε απο διαλογη?

στην πραξη ρε παιδια τι πρωτηνετε?



υ.γ. οταν καποια στηγμη μου ειπε ενα πολυ καλο παιδι (στην ηλικια μου) που δουλευε για εμας οτι απο τα 14-15 ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕ να φηγει απο την οικογενεια του (2 αδελφια και μια αδελφη ολοι μεγαλυτεροι) και να ζησει και να βρει δουλεια μονος του στην ελλαδα φρικαρα... ποσο ευκολα θα προσαρμοζοσασταν εσεις? ποσο ευκολα θα καταφευγατε στην κλεψια και την αρπαγη σε αυτην την ηλικια???
δεν ειναι αγιοι αλλα δεν ειναι ολοι χειροτεροι απο "εμας"

ΙΠΠΕΑΣ
31/08/2005, 18:39
Με συγχωρείς Sonic αν φαίνομαι να κάνω τον έξυπνο, αλλά στη πρώτη πρόταση έβαλε την λέξη "Γενικά" . Αυτό δείχνει ότι μιλάει για τη πλειοψηφία και όχι για όλους τους έλληνες. :)

afrotwin
31/08/2005, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
για να την προσγηωσω λιγο την συζητηση...

αν φας μια σφαιρα απο ενανα αλβανο θα πονεσει περισσοτερο απο το να την φας απο τον αδελφο σου ελληνα??

αν σου κλεψουν την μηχανη, θα το παρεις πιο ελαφρα αν βρισκετε ή διαληθει απο ελληνικα χερια?

αν τελος χασεις κατι αγαπημενο (ατομο ή πραγμα) θα πονεσει περισσοτερο αν το "εφαγε" αλβανος ή μαυρος???

(σημειωση. το να λες καποιον μαυρο δεν ειναι ακριβος ρατσισμος... αφου μαυρος ειναι (οσο ασχημα και αν ακουγετε).
το να λες, ο μαυρος (που δεν εχεις ξαναδει στην ζωη σου) θα μας σκωτωσει δεν παω με το αυτοκινητο του, ομως ειναι)



το οτι μπορει να αυξηθικε η εγκληματικοτητα ειναι κατι ισοσ και αποδεκτο...

το θεμα ειναι τι κανουμε...

γιατι συμφωνα με τα λεγομενα σας, ολοι (με ελαχιστες εξερεσεις) οι αλβανοι κανουν ζημιες... αρα? τους στελνουμε ολους πισο πακετο?

και αν οχι ολους ποσους? 90% 80%

ή μηπως να τους ματνροσουμε σε κανενα νησι και να τους περναμε απο διαλογη?

στην πραξη ρε παιδια τι πρωτηνετε?



υ.γ. οταν καποια στηγμη μου ειπε ενα πολυ καλο παιδι (στην ηλικια μου) που δουλευε για εμας οτι απο τα 14-15 ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕ να φηγει απο την οικογενεια του (2 αδελφια και μια αδελφη ολοι μεγαλυτεροι) και να ζησει και να βρει δουλεια μονος του στην ελλαδα φρικαρα... ποσο ευκολα θα προσαρμοζοσασταν εσεις? ποσο ευκολα θα καταφευγατε στην κλεψια και την αρπαγη σε αυτην την ηλικια???
δεν ειναι αγιοι αλλα δεν ειναι ολοι χειροτεροι απο "εμας"


sonic afto den ine prosgiosi esi erikses tin sizitisi sto vouno opos to aeroplano apo tin kipro ena prama...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
31/08/2005, 19:25
gadalf pare mati


22801

sonic22
31/08/2005, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
sonic afto den ine prosgiosi esi erikses tin sizitisi sto vouno opos to aeroplano apo tin kipro ena prama...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

eida oti ta kausima teleiwnun kai arxisate na jepulate oti exete apothikeumeno se mpaula, apo... tote, kai lew den to glitonume to pesimo... as to parw panw mou na to rixo ektos katikimenis perioxis tulaxiston...



to genika dikaiologei pola jexilwmata skepsis kai ipothesewn...

to prosexa afou to episinapsa aloste alla genika ta genika genikeuoun... gia auto legete kai genika...

pisteuw telos oti iparxei diafora anamesa sto genika kai sto kata pliopsifia... eidika se tetoia themata...

mikro to paraptoma (an ipirxe telos pantwn paraptoma) kai gia auto den edwsa kai sinexia...

:beer: :beer: :beer: