PDA

View Full Version : Ψάχνω Μηχανάκι 50cc στη Λάρισα



Larisa_new
02/05/2011, 15:42
Γεια σας φίλοι μου!

Δεν έχω μπει ακόμα στον χώρο του δικυκλισμού, αλλά ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μηχανάκι 50cc αποκλειστικά για μετακίνηση μέσα στην πόλη.

Δυστυχώς δεν έχω σχεδόν καθόλου γνώση από μηχανάκια, οπότε παρακαλώ θερμά οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ από Λάρισα έχει τη διάθεση και τον χρόνο να με συμβουλεύσει για την τοπική αγορά δικύκλων.

Επίσης είμαι κάτοχος διπλώματος για μηχανάκι 50cc και για αυτοκίνητο. Θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου πει τι διαδικασίες χρειάζονται ώστε να αποκτήσω δίπλωμα για μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, εκ των προτέρων, για οποιαδήποτε βοήθεια / συμβουλή.

ares_tz
02/05/2011, 19:49
Με το καλο να το παρεις, αλλά τι σκεφτεσαι να παρεις?

Οταν πηρα το διπλωμα μου το 2004 για μοτό ως κατοχος διπλωματος αυτοκινητου εκανα κανονικα ολα τα μαθηματα πρακτικα και θεωρία και πληρωσα τα παραβολα για εξέταση μονο χωρις τους γιατρους..

Καλη επιτυχία..

ΜΟΖΑΡΤ
02/05/2011, 20:35
αν ψαχνεις για σκουτερ καλες τιμες εχει αυτο πανω στη φαρσαλων ξεχασα το ονομα.

SVX
02/05/2011, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
αν ψαχνεις για σκουτερ καλες τιμες εχει αυτο πανω στη φαρσαλων ξεχασα το ονομα.

Juλiano απεναντι απτο Βασιλοπουλο

Larisa_new
03/05/2011, 01:15
Σας ευχαριστω ολους και για τις πληροφοριες για το διπλωμα και για το καταστημα στη Φαρσαλων. Περασα σημερα απο εκει, αλλα ακομα και για τα 50αρακια οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες. Το φθηνοτερο που βρηκα ηταν ενα no-name κινεζικο στα 800ευρω.

Επειδη αυτο που χρειαζομαι εγω ειναι ενα μικρο μηχανακι τυπου Jog η' Lead για μετακινηση αποκλειστικα μεσα στην πολη, σε καλη τιμη ( <500ευρω), γνωριζετε μηπως καποιο καταστημα με μεταχειρισμενα η καποιον που να πουλαει καποιο μεταχειρισμενο σε καλη κασταση;

Ευχαριστω και παλι για την αμεση ανταποκριση!!!

SVX
03/05/2011, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Larisa_new
Σας ευχαριστω ολους και για τις πληροφοριες για το διπλωμα και για το καταστημα στη Φαρσαλων. Περασα σημερα απο εκει, αλλα ακομα και για τα 50αρακια οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες. Το φθηνοτερο που βρηκα ηταν ενα no-name κινεζικο στα 800ευρω.

Επειδη αυτο που χρειαζομαι εγω ειναι ενα μικρο μηχανακι τυπου Jog η' Lead για μετακινηση αποκλειστικα μεσα στην πολη, σε καλη τιμη ( <500ευρω), γνωριζετε μηπως καποιο καταστημα με μεταχειρισμενα η καποιον που να πουλαει καποιο μεταχειρισμενο σε καλη κασταση;

Ευχαριστω και παλι για την αμεση ανταποκριση!!!

δε θες να ειναι κινεζικο , θες να ειναι Honda /Yamaha και θες μεγιστη τιμη 500 ευρω ?

λιγο δυσκολο γιατι ολα τα Scooter εχουν γινει περιζητητα...η βενζινη στο 1.80 ...


μπορεις να βρεις κατι με 600-800 ευρω αλλα αν θα ειναι γιαπωνεζικο θα ειναι πολυδουλεμενο...

μονο στο Car απο ιδιωτη

ΜΟΖΑΡΤ
05/05/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δε θες να ειναι κινεζικο , θες να ειναι Honda /Yamaha και θες μεγιστη τιμη 500 ευρω ?

λιγο δυσκολο γιατι ολα τα Scooter εχουν γινει περιζητητα...η βενζινη στο 1.80 ...


μπορεις να βρεις κατι με 600-800 ευρω αλλα αν θα ειναι γιαπωνεζικο θα ειναι πολυδουλεμενο...

μονο στο Car απο ιδιωτη
ετσι ακριβως οπως τα λες.
και τα 50αρια οσο και αν ειναι προσεγμενα ο κινητηρας παντα πεφτει.
τα κινεζικα πραγματικα ειναι επικινδυνα, ειδικα μερικα που εδινε το αλεξ πακ,

καλυτερα παρε καμια βεσπα παλια να εχεις και στυλ

SoulGR
05/05/2011, 16:03
αυτα βγαζει για θεσσαλια εως 500 ευρω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=25&make=&variant=&price-from=&price-to=%3C500&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=1&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E40&engine_size-to=%3C60&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=)


τωρα για το διπλωμα χρειαζεται επικυρωμενη φωτοτυπια του διπλωματος (αυτοκινητου)και της ταυτοτητας,αφμ, 2 φωτογραφιες εγχρωμες τυπου διαβατηριου και μια αιτηση η οποια συμπληρωνεται απο τον δασκαλο της σχολης.
τα μαθηματα ειναι 11 ωρες θεωρια και 10 ωρες πρακτικα
τιμη εκει που πηγα εγω 250 ευρω
αντε και καλες βολτες!:beer: