PDA

View Full Version : Νέο site Μοτοσικλέτας ζητά συνεργάτες



Adventure-R
02/05/2011, 17:21
Καλησπέρα σας,
το www.motorcycle.gr ζητά αρθογράφους / δημοσιογράφους αλλά και γενικότερα συνεργάτες για επικαιρότητα, αγωνιστικά νέα κ.α. Εμπειρία και υπευθυνότητα απαραίτητη.

Τηλεφωνείτε στο 6937009613 / Μαρκέλλος

PanVas
02/05/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
Καλησπέρα σας,
το www.motorcycle.gr ζητά αρθογράφους / δημοσιογράφους αλλά και γενικότερα συνεργάτες για επικαιρότητα, αγωνιστικά νέα κ.α. Εμπειρία και υπευθυνότητα απαραίτητη.

Τηλεφωνείτε στο 6937009613 / Μαρκέλλος

Ενδιαφέρον..!!!

Μορ ίνφο? Παροχές;
Μιλάμε για φουλ απασχόληση, ή σαν φρι λάνσερς..?
Χοντρικά για τι μισθό μιλάμε...;

toyar
02/05/2011, 20:11
μισθό; :look:

εντάξει μωρέ δίνε ότι έχεις:o

















:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

mikros boudas
02/05/2011, 22:30
ενδιαφερομαι κι εγω αλλα το τηλ σου δε μπορω να το πιασω και το σαητ δε δουλευει

gcrook
02/05/2011, 22:52
:confused:
Μπορουμε να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω;
Θυμιζει γενικα και αοριστα αγγελια που θα μπορουσες να διαβασεις στην εφημεριδα,και αν ειναι δικο
σου το ολο προτζεκτ Μαρκελλο,δεν θα ελεγα οτι αυτη η ανακοινωση ειναι και η καλυτερη δυνατη αρχη,ειδικα ετσι οπως γινεται μεσα απο αυτο τον χωρο.
Αν οχι βεβαια,τοτε αλλαζει το πραγμα.

Adventure-R
02/05/2011, 23:51
Καλησπέρα σας, σόρυ που δεν απάντησα νωρίτερα, έτρεχα με τη δουλειά.
Η ανακοίνωση είχε μορφή αγγελίας γιατί αρχικά την είχα ποστάρει στις αγγελίες, θέλοντας να είμαι όσο το δυνατόν πιο διακριτικός.
Πέρα από αυτό, δεν έχω πει περισσότερα γιατί ακόμα κάποια functions του site δεν έχουν οριστικοποιηθεί.

Οπότε ας κάνουμε ένα restart για να κάνω μια καλύτερη αρχη.
Το σίγουρο είναι πως χρειάζομαι βοήθεια όλων σας και πιο συγκεκριμένα:

α) ένα η δύο ανθρώπους να γράφουν τα νέα/επικαιρότητα - πληρωμή και τύπος συνεργασίας συζητήσιμα
β) ανθρώπους να γουστάρουν εθελοντικά και να μπορούν να κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή σε webradio (http://www.m-wordradio.gr/)
To θέμα είναι αποκλειστικά χαβαλές και τα γεγονότα του φόρουμ, και το μικρόφωνο διατίθεται για εκπομπές που μπορούν
να αφορούν ΚΑΙ το moto.gr. Γενικά να ξέρετε ο σταθμός είναι δικός μας, και διατίθεται για μοτοσικλετιστική χρήση.
γ) Φίλους να μας υποστηρίξουν. Τι εννοώ:
- Θα ανεβάσω database μοντέλων οπότε η βοήθεια που ζητώ είναι απλά να περάσει ο καθένας σας εθελοντικά τη μοτοσικλέτα του.
- Θα έχουμε σελίδες συλλόγων (που παλιότερα τις είχα και στο moto.gr) οπότε χρειάζομαι τους διαχειριστές των συλλόγων
- Θα έχουμε σελίδες και πληροφορίες στα ΑΓΓΛΙΚΑ έτσι ώστε να δίνουμε πλήρη ενημέρωση σε όσους επιθυμούν μοτοτουρισμό στην
Ελλάδα - Χρειάζομαι εθελοντές να συντάξουν σε άριστα αγγλικά (δεν το' χω) τα απαραίτητα.
Στοχος είναι να φέρουμε τουρίστες να γνωρίσουν τη χώρα μας πάνω στη μοτοσικέτα τους (ή σε αυτή που θα νοικιάσουν!).

Το site βγαίνει στον αέρα σε μερικές μέρες και το προτζεκτ είναι δικό μου και του Αλκη.

vaska
03/05/2011, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:confused:
Μπορουμε να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω;
Θυμιζει γενικα και αοριστα αγγελια που θα μπορουσες να διαβασεις στην εφημεριδα,και αν ειναι δικο
σου το ολο προτζεκτ Μαρκελλο,δεν θα ελεγα οτι αυτη η ανακοινωση ειναι και η καλυτερη δυνατη αρχη,ειδικα ετσι οπως γινεται μεσα απο αυτο τον χωρο.
Αν οχι βεβαια,τοτε αλλαζει το πραγμα.

Μου δημιουργήθηκε μια απορία και την εκφράζω:

Γιατί πρέπει ντε και καλά να βλέπουμε ανταγωνιστικά τα δύο αυτά φόρα??

Κάτι παρόμοιο έγινε και μ την ανακοίνωση της λειτουργίας του έτερου φόρουμ από τον Μάρκελλο και στο φ/β.
Συγχωρήστε μου την αδιακρισία ή την άγνοια αν έχει παίξει κάτι το οποίο δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι δεν μπαίνει τέτοιο ζήτημα, ποιό δλδ είναι το καλύτερο φόρουμ και ποιό έχει τον περισσότερο κόσμο.
Μοτο φορουμ είναι και μακάρι να είναι ή να γίνει καλό κι ενδιαφέρον για να το επισκεπτόμαστε.

Νομίζω.

mikros boudas
03/05/2011, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
Καλησπέρα σας, σόρυ που δεν απάντησα νωρίτερα, έτρεχα με τη δουλειά.
Η ανακοίνωση είχε μορφή αγγελίας γιατί αρχικά την είχα ποστάρει στις αγγελίες, θέλοντας να είμαι όσο το δυνατόν πιο διακριτικός.
Πέρα από αυτό, δεν έχω πει περισσότερα γιατί ακόμα κάποια functions του site δεν έχουν οριστικοποιηθεί.

Οπότε ας κάνουμε ένα restart για να κάνω μια καλύτερη αρχη.
Το σίγουρο είναι πως χρειάζομαι βοήθεια όλων σας και πιο συγκεκριμένα:

α) ένα η δύο ανθρώπους να γράφουν τα νέα/επικαιρότητα - πληρωμή και τύπος συνεργασίας συζητήσιμα
β) ανθρώπους να γουστάρουν εθελοντικά και να μπορούν να κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή σε webradio (http://www.m-wordradio.gr/)
To θέμα είναι αποκλειστικά χαβαλές και τα γεγονότα του φόρουμ, και το μικρόφωνο διατίθεται για εκπομπές που μπορούν
να αφορούν ΚΑΙ το moto.gr. Γενικά να ξέρετε ο σταθμός είναι δικός μας, και διατίθεται για μοτοσικλετιστική χρήση.
γ) Φίλους να μας υποστηρίξουν. Τι εννοώ:
- Θα ανεβάσω database μοντέλων οπότε η βοήθεια που ζητώ είναι απλά να περάσει ο καθένας σας εθελοντικά τη μοτοσικλέτα του.
- Θα έχουμε σελίδες συλλόγων (που παλιότερα τις είχα και στο moto.gr) οπότε χρειάζομαι τους διαχειριστές των συλλόγων
- Θα έχουμε σελίδες και πληροφορίες στα ΑΓΓΛΙΚΑ έτσι ώστε να δίνουμε πλήρη ενημέρωση σε όσους επιθυμούν μοτοτουρισμό στην
Ελλάδα - Χρειάζομαι εθελοντές να συντάξουν σε άριστα αγγλικά (δεν το' χω) τα απαραίτητα.
Στοχος είναι να φέρουμε τουρίστες να γνωρίσουν τη χώρα μας πάνω στη μοτοσικέτα τους (ή σε αυτή που θα νοικιάσουν!).

Το site βγαίνει στον αέρα σε μερικές μέρες και το προτζεκτ είναι δικό μου και του Αλκη. αυτο με τομοτοτουρισμο το εχω και με ενδιαφερει οπως και το ραδιο.για δημοσιογραφικα κειμενα μιλαμε απο αυριο:wave2:

devil's animal
03/05/2011, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R


β)ανθρώπους να γουστάρουν εθελοντικά και να μπορούν να κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή σε webradio (http://www.m-wordradio.gr/)

- Θα ανεβάσω database μοντέλων οπότε η βοήθεια που ζητώ είναι απλά να περάσει ο καθένας σας εθελοντικά τη μοτοσικλέτα του.


σ'αυτα μπορω να σε βοηθησω...
:wave2:

Adventure-R
03/05/2011, 00:12
Επιτρέψτε μου να εξηγηθώ:

Δεν υπάρχει κανένα θέμα ανταγωνισμού. Δεν είμαστε συμμορίες. Για το ίδιο πράγμα παλεύουμε, στους ίδιους δρόμους σκοτωνόμαστε.
Για να γνωρίζετε τις προθέσεις μου, στο motorcycle θέλω να κάνω πράγματα που δεν μπόρεσα και δεν κατάφερα να κάνω στο moto.gr, σαν ένας εκ των ιδρυτών του. Τώρα πια αν με ρωτάγατε, θα έλεγα και πως σήμερα ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ και να πειράξω το moto.gr!!! To moto είναι αυτό που είναι, ένα site ελευθερο που ανήκει στα μέλη του. Πρέπει να μείνει έτσι. Και δεν θέλω να πω περισσότερα.

Αυτό που θα πω θα ακουστεί σαν... "απολογία" αλλά έτσι θέλω να κλείσω το προηγούμενο θέμα που είχε προκύψει και σχολίασε ο φίλος:
Το μόνο που ζητώ από εσάς είναι την καλή σας πρόθεση (τέτοια έχω και εγώ) και την εμπιστοσύνη σας, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκα ποτέ από τη θέση μου.

gcrook
03/05/2011, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R

Το μόνο που ζητώ από εσάς είναι την καλή σας πρόθεση (τέτοια έχω και εγώ) και την εμπιστοσύνη σας, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκα ποτέ από τη θέση μου.

Δεν χρειαζεται καμια απολογια και τουλαχιστον εγω απλα "πιεσα" για οποιες περισσοτερες πληροφοριες και για μια πιο φιλικη και αμεση ανακοινωση μιας και ειναι δεδομενο οτι η αρχη -που ευχομαι με το καλο να γινει- θα ειναι αποτελεσμα και της προσπαθειας καποιων μελων απο εδω μεσα.

Υ.Γ Μια διευκρινηση μονο για να καταλαβω.Το ας πουμε "επιχειρησιακο" κομματι (του να ερθουν τουριστες με μοτοσυκλετες στην Ελλαδα κοκ) θα στηριζεται πανω στην πλατφορμα του motorcycle.gr το οποιο ουσιαστικα θα ειναι ενα φορουμ;

npat
03/05/2011, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Μοτο φορουμ είναι και μακάρι να είναι ή να γίνει καλό κι ενδιαφέρον για να το επισκεπτόμαστε.


Αν κατάλαβα καλά, αυτό που παρουσιάζει ο Μαρκέλλος δεν πρόκειται ούτε για νέο μότο-φόρουμ ούτε για κάποιο ανοιχτό community. Απεναντίας, πρόκειται για επαγγελματικό site με συγκεκριμένη ύλη και ξεκάθαρο (φαντάζομαι) εμπορικό σκοπό. Μην παρεξηγηθούμε, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα το μεμπτό σ' αυτό (ίσα-ίσα, μπορεί να έχει πολύ ενδιαφέρον) ούτε φυσικά λόγος "ανταγωνισμού" με το μοτο-τζιάρ υπάρχει---καθότι οι ρόλοι και οι σκοποί των δύο μέσων είναι σαφώς διακριτοί (άσχετα αν κινούνται και τα δύο στο χώρο της μοτοσυκλέτας).

Η μήπως καταλαβαίνω κάτι λάθος?

gcrook
03/05/2011, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αν κατάλαβα καλά, αυτό που παρουσιάζει ο Μαρκέλλος δεν πρόκειται ούτε για νέο μότο-φόρουμ ούτε για κάποιο ανοιχτό community. Απεναντίας, πρόκειται για επαγγελματικό site με συγκεκριμένη ύλη και ξεκάθαρο (φαντάζομαι) εμπορικό σκοπό. Μην παρεξηγηθούμε, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα το μεμπτό σ' αυτό (ίσα-ίσα, μπορεί να έχει πολύ ενδιαφέρον) ούτε φυσικά λόγος "ανταγωνισμού" με το μοτο-τζιάρ υπάρχει---καθότι οι ρόλοι και οι σκοποί των δύο μέσων είναι σαφώς διακριτοί (άσχετα αν κινούνται και τα δύο στο χώρο της μοτοσυκλέτας).

Η μήπως καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Αν και ο Μαρκελλος δεν εχει απαντησει ακομα κατι επιασα οτι η βαση του νεου αυτου σαιτ θα ειναι ενα φορουμ ουσιαστικα,κατι που με παραξενευει και μενα απο την στιγμη που μιλαμε για μια επιχειρηση.
Προφανως ουτε εγω καταλαβα καλα...


To θέμα είναι αποκλειστικά χαβαλές και τα γεγονότα του φόρουμ, και το μικρόφωνο διατίθεται για εκπομπές που μπορούν
να αφορούν ΚΑΙ το moto.gr.

??

chr1s_86
03/05/2011, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
Στοχος είναι να φέρουμε τουρίστες να γνωρίσουν τη χώρα μας πάνω στη μοτοσικέτα τους (ή σε αυτή που θα νοικιάσουν!).


και αυτό για business κομμάτι δείχνει...

Adventure-R
03/05/2011, 00:56
Ο στόχος του νέου site είναι να έχει έσοδα για να συντηρείται.
Παιδιά, ξεκολήστε. Δεν έχω γραφείο ταξιδίων, ούτε κατάστημα ανταλλακτικών.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ - ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ - ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΕΓΩ Η ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ.

Ο στόχος του νέου site είναι τα έσοδά του από καμία διαφήμιση να μπορούν να το συντηρούν. Όσοι ασχολούνται με το θέμα "διαφήμιση & internet" γνωρίζουν ότι μιλάμε για αστεία ποσά. Ποσά που σκοπεύω να συντηρούν τα έξοδα των αθρογράφων, και των ενεργειών που θα κάνουμε (εκδρομές, πάρτι με βρεγμένα μπλουζάκια κ.α.)

Προσωπικά εχω δουλειά και βγάζω μια χαρά χρήματα. Δεν περιμένω να γίνω πλούσιος από την "επιχείρηση" motorcycle.gr.
Ο σκοπός μου είναι να φτιάξω ένα βιώσιμο site, κάτι που ήταν και ο λόγος που δεν μπόρεσαν να γίνουν πράγματα στο moto.gr ελλείψει χρημάτων.

Μη βιάζεστε να κρίνετε, και κυρίως τις προθέσεις μου. Περιμένετε να το δείτε.
Αν ήθελα να βγάλω λεφτά εις βάρος κάποιου θα το είχα κάνει και από το moto.gr (και αν αναρωτιέστε "πως" βάλτε απλά λίγο το μυαλό σας να δουλέψει) Και πιστέψτε με, αν θέλω μπορώ ακόμα. Οπότε σταματήστε να είστε καχύποπτοι - δεν είναι καλό. Το τηλέφωνό μου το έχετε - αν θέλετε μπορούμε να δώσουμε ραντεβού σε ένα χρόνο από τώρα και να τα ξανασυζητήσουμε όλα αυτά που λέτε :)

Και το ξαναλέω, μη μας κρίνετε τώρα, αλλά μόλις δείτε αυτό που έχω στο μυαλό μου.

gcrook
03/05/2011, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
Ο στόχος του νέου site είναι να έχει έσοδα για να συντηρείται.
Παιδιά, ξεκολήστε. Δεν έχω γραφείο ταξιδίων, ούτε κατάστημα ανταλλακτικών.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ - ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ - ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΕΓΩ Η ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ.

Ο στόχος του νέου site είναι τα έσοδά του από καμία διαφήμιση να μπορούν να το συντηρούν. Όσοι ασχολούνται με το θέμα "διαφήμιση & internet" γνωρίζουν ότι μιλάμε για αστεία ποσά. Ποσά που σκοπεύω να συντηρούν τα έξοδα των αθρογράφων, και των ενεργειών που θα κάνουμε (εκδρομές, πάρτι με βρεγμένα μπλουζάκια κ.α.)

Προσωπικά εχω δουλειά και βγάζω μια χαρά χρήματα. Δεν περιμένω να γίνω πλούσιος από την "επιχείρηση" motorcycle.gr.
Ο σκοπός μου είναι να φτιάξω ένα βιώσιμο site, κάτι που ήταν και ο λόγος που δεν μπόρεσαν να γίνουν πράγματα στο moto.gr ελλείψει χρημάτων.

Μη βιάζεστε να κρίνετε, και κυρίως τις προθέσεις μου. Περιμένετε να το δείτε.
Αν ήθελα να βγάλω λεφτά εις βάρος κάποιου θα το είχα κάνει και από το moto.gr (και αν αναρωτιέστε "πως" βάλτε απλά λίγο το μυαλό σας να δουλέψει) Και πιστέψτε με, αν θέλω μπορώ ακόμα. Οπότε σταματήστε να είστε καχύποπτοι - δεν είναι καλό. Το τηλέφωνό μου το έχετε - αν θέλετε μπορούμε να δώσουμε ραντεβού σε ένα χρόνο από τώρα και να τα ξανασυζητήσουμε όλα αυτά που λέτε :)

Και το ξαναλέω, μη μας κρίνετε τώρα, αλλά μόλις δείτε αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Ουτε για πλακα δεν υποννοησα κατι τετοιο,ουτε μου περασαν απο το μυαλο καποια απο τα πραγματα για τα οποια κακως νιωθεις την αναγκη να απολογηθεις.Προφανως εχει γινει καποια παρεξηγηση.
Ισα-ισα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον το ολο πραγμα και περιμενω πληροφοριες για να δω τι ακριβως ειναι αυτο το νεο σαιτ,αν και ακομα δεν εχω καταλαβει για τι ακριβως μιλαμε.

Adventure-R
03/05/2011, 01:11
Δείτε το γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια... :)

user: motorcyclelock
pass: lockmotorcycle

To υλικό μέσα στο υπόλοιπο σαιτ είναι μούφα, αυτό ετοιμάζουμε για να μπορέσει να ανέβει στον αέρα.
Το φόρουμ όπως θα δείτε είναι πλήρως λειτουργικό, και αν μπορείτε να διακρίνεται, έχει διαφορετικό χαρακτήρα από το moto.gr.
Θα δείτε το section για τον "μοτοτουρισμό" όπως και πολλές οικολογικές ενότητες (ποδηλασία, κ.α.). Δεν είναι τελικό μιας και διαμορφώνεται ακόμα.

Είναι άπειρα πράγματα που έχω στο μυαλό μου και περιγράφουν αυτό που σκέφτομαι για την προσωπικότητα ή το φόρουμ του motorcycle, και πιστέψτε με, στην τελική του μορφή θα είναι διαφορέτικό από του moto.gr. Δεν θα το ανταγωνίζεται, αλλά θα το συμπληρώνει. Εννοείται καλοδεχούμενες ΟΠΟΙΕΣ προτάσεις.
Μπορείτε και να γράψετε, χαρά μας.

PS. Κάποιες ενότητες στο forum μπορεί να διαμορφωθούν ή αλλάξουν. Όπως λέω παραπάνω, αν κάτι καλύπτεται επαρκώς από το moto.gr δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το έχω και στο motorcycle. Στο motorcycle.gr υπάρχει σχετιική ενότητα που μπορείτε να γράψετε προτάσεις.

chr1s_86
03/05/2011, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ουτε για πλακα δεν υποννοησα κατι τετοιο,ουτε μου περασαν απο το μυαλο καποια απο τα πραγματα για τα οποια κακως νιωθεις την αναγκη να απολογηθεις.

+1 :)

Adventure-R
03/05/2011, 01:40
γιατί θα κοιμηθώ όρθιος

imitrelos
03/05/2011, 02:57
Παιδιά επειδή θυμάμαι τι γινόταν στο φ/β ο μάρκελος το είχε γράψει και εκεί είναι άν δείτε πολύ καλή δουλειά και δέν έχει να κάνει με $$ αλλά με μεράκι πιστεύω

αυτά :beer:

DimChios
03/05/2011, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
πάρτι με βρεγμένα μπλουζάκια κ.α.)




teaser!

:smokin:

Adventure-R
03/05/2011, 09:42
Νομίζω πως έχω καταλήξει στην τελική μορφή του φόρουμ. Θα διαπιστώσετε πως είναι λιγότερο "τεχνικό" από του μοτό, και εκτός από τα απαραίτητα, έχει ενότητες που αφορούν σε ταξιδιωτικές πληροφορίες για τουρίστες, οικολογία (ποδήλατο και ηλεκτρικά).
Το φόρουμ ΔΕΝ έχει εμπορικό χαρακτήρα, το ξαναλέω για όσους δεν παρακολούθησαν την κουβέντα :) Αν - λέω αν - κάποια στιγμή υπάρξει εμπορικό σεξιον, θα είνα ευδιάκριτο, διαχωρίσιμο, και δεν θα έχει καμία εμπλοκή ή διαπλοκή με το φόρουμ. Αυτοί είναι γενικοί και απαράβατοι κανόνες παιδιά παγκοσμίως, μη τα ξαναλέμε :)

gcrook: Δεν παρεξηγήθηκα ρε μαν, απλά μου έμεινε λίγο η φόρα από το θέμα που είχε προκύψει στο f/b. Όλα καλά.

Η ραδιοφωνική εκπομπή που ετοιμάζω σκέφτομαι να είναι ζωντανή από το σημείο συνάντησης του καφέ, κάποια καφετέρια δηλαδή η μπαρ. Χρειάζομαι κάποιον που παρακολουθεί το φόρουμ του μοτο να κάνει την εκπομπή (απο λαπτοπ και εξοπλισμο που θα φέρω εγώ). Κάποιος έδειξε ενδιαφέρον, ας με πάρει τηλέφωνο. Ουσιαστικά αυτό που προτείνω είναι μία εκπομπή από τα σημεία συνάντησης (δηλαδή καφρίλα) ζωντανή μετάδοση του καφέ που θα ασχολείται με τα δύο φορουμ (αναλόγως θεματολογίας καφέ) και μια διαφορετική στουντιακή εκπομπή μοτορσαικλ που θα είναι πιο ειδική σε θέματα μοτοσικλέτας.

Σημεία εκπομπής έχω δυο φιλαράκια που έχουν καφέ με ασύρματο ίντερνετ (Περιοχή Μοσχάτο) αλλά εννοείται δεν υπάρχει θέμα, μπορούμε να έχουμε και άλλες προτάσεις.

Το m-wordradio δεν είναι επαγγελματικός σταθμός, ανήκει σε κολητή που το ξεκίνησε για χόμπι πρόσφατα, που μας το διαθέτει πλήρως για εκπομές μοτο και μοτορσαικλ.

Και για να είμαι ξηγημένος, αν υπάρξει διαφήμιση, πρώτα θα πληρωθούν οι καφέδες τα τοστ και τα ποτά, μετά οι εκφωνητές, μετά τα κορίτσια για το στριπτίζ και μετά στο ταμείο.

Cpt. Haddock
03/05/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
[...]Η ραδιοφωνική εκπομπή που ετοιμάζω σκέφτομαι να είναι ζωντανή από το σημείο συνάντησης του καφέ, κάποια καφετέρια δηλαδή η μπαρ. Χρειάζομαι κάποιον που παρακολουθεί το φόρουμ του μοτο να κάνει την εκπομπή (απο λαπτοπ και εξοπλισμο που θα φέρω εγώ). Κάποιος έδειξε ενδιαφέρον, ας με πάρει τηλέφωνο. Ουσιαστικά αυτό που προτείνω είναι μία εκπομπή από τα σημεία συνάντησης (δηλαδή καφρίλα) ζωντανή μετάδοση του καφέ που θα ασχολείται με τα δύο φορουμ (αναλόγως θεματολογίας καφέ) και μια διαφορετική στουντιακή εκπομπή μοτορσαικλ που θα είναι πιο ειδική σε θέματα μοτοσικλέτας.[...]

Δε με βρίσκει συμφωνο αυτο το κομμάτι.

Πρώτον γιατι δε θα ήθελα οι κουβέντες που κάνω με τους φιλους μου να αναμεταδίδονται.

Δευτερον γιατι, γνωρίζοντας οτι υπαρχει μικροφωνο, η ατμοσφαιρα δε θα ειναι "γνησια". Εννοείται οτι αναμετάδοση εν αγνοία, δεν παίζει. Αρα, η καφρίλα δε θα αποτυπωθει, συν το οτι η αναμετάδοσή της, άνετα προσκαλει το ΕΣΡ για πρόστιμα.

Αμφιβάλω δε, εαν θα βγει και καποιο νόημα μεσα στην τόση βαβούρα. Μαρκελε, μαλλον εχεις καιρο να παραβρεθεις σε συναντηση του μοτο (που δε γινεται και σε καφετέρια πλέον).

Για τα υπόλοιπα, ουδέν σχόλιον

Julius
03/05/2011, 14:12
Για να την αποφυγή παρεξηγήσεων το site που «ανεβάζει» ο Μάρκελλος και ο Άλκης δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το moto.gr

Είναι νέο site και το post αυτό είναι η παρουσίαση του όπως γίνεται με όλα τα νεα motosites στο παρελθών (Aprilia bikers, Kawasaki bikers, enduro republic, e-bike κλπ κλπ)


Καλά διαδικτυακά χιλιόμετρα.


:beer:

gcrook
03/05/2011, 14:21
Ας μου επιτραπει να πω κατι τελευταιο,αν και οι κουβεντες του καναπε ειναι πολυ επικινδυνες,αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω το θεμα,μου εχουν δημιουργηθει καποια μεγαλα ερωτηματικα.
Καταρχας στο να δημιουργηθει ενα νεα μοτο-portal καπως πιο οργανωμενο σαν αυτο που εχει στο μυαλο του ο Μαρκελλος,εγω δεν εχω καμια αντιρρηση ισα-ισα.
Το πρωτο ερωτημα ειναι που εχω ειναι για ποιο λογο ακριβως;

Το ζητημα ειναι οτι δεν υπαρχει μεση λυση ουτε χρυση τομη σε τετοιες ενεργειες του στυλ, "φορουμ παρειστικο/σαιτ με καθαρα επιχειρησιακες βλεψεις".
Η φτιαχνεις επιχειρηση και επιλεγεις να διαφημιζεις να ενημερωνεις κοκ με σκοπο καποια εσοδα, η ενα φορουμ ελευθερο οπως λιγο πολυ ολα, το οποιο σε καμια περιπτωση δεν βλεπω πως μπορει να συνδυαστει με καποια επιχειρηματικη δραστηριοτητα.
Αλλο η επιχειρηση αλλο η κοινοτητα, τουλαχιστον εγω δεν εχω δει καποιο μοντελο που να συνδυαζει και τα δυο.

Βασικα για τι ειδους πλατφορμα μιλαει ο Μαρκελλος εγω δεν εχω καταφερει να καταλαβω.
ΜΙλαμε για κατι σαν μοτοτριτη η για κατι σαν ebike;
Το μεν διαφημιζει, το δε υποστηριζει μια υπηρεσια που διατιθεται αφιλοκερδως.
.
Σε κανενα απο τα δυο ομως δεν βλεπω κοινοτητα με την εννοια του φορουμ,ποσο μαλλον για webradio που ειναι κατι εντελως ασυνδυαστο και με την μεν πλατφορμα και με τη δε.
Επισης αυτο που αναφερθηκε πιο πριν σχετικα με προσελκυση μοτοτουρισμου,δεν το βλεπω να υπαγεται σε κανενα απο αυτα τα μοντελα.

Ενταξει μπορει να λεω και μαλακιες τωρα βεβαια,αλλα με αυτα τα στοιχεια που εχω στην διαθεση μου δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να πω.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Για να την αποφυγή παρεξηγήσεων το site που «ανεβάζει» ο Μάρκελλος και ο Άλκης δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το moto.gr

Είναι νέο site και το post αυτό είναι η παρουσίαση του όπως γίνεται με όλα τα νεα motosites στο παρελθών (Aprilia bikers, Kawasaki bikers, enduro republic, e-bike κλπ κλπ)


Καλά διαδικτυακά χιλιόμετρα.


:beer:

Οκ τοτε.Καλη αρχη ευχομαι.

Adventure-R
03/05/2011, 16:55
Α) Όπως τα λέει ο Γιώργος είναι (julius). Δεν είπα ποτέ ότι το motorcycle έχει να κάνει με το moto.gr, πέραν του ότι εγώ και ο Αλκης είμαστε δύο από τους τέσσερις που ξεκινήσαμε το Moto.gr. Αυτή είναι η μοναδική συγγένεια. Εξάλλου το λέει και ο τίτλος: "Νέο site".

B) To post είχε γίνει απο μένα στις αγγελίες. Κάποιος μοντερ θεώρησε ότι πρέπει να μεταφερθεί στις μοτογενικές. Οπότε όλα τα άλλα περριτεουν. Απλά έπρεπε να απαντήσω σε κάποια πράγματα που με ενόχλησαν. Καμία παρεξήγηση, απλά ενοχλήθηκα.

Γ) Το πως έχει κάποιος στο μυαλό του το "επιχειρηματικό μοντέλο" αφορά μόνο τους ιδιοκτήτες του εκάστοτε site. Από τη στιγμή που το site δεν ζητά τα ευρώ σας, δεν καταλαβαίνω την σκεπτικότητα. Όταν όλοι σας τα παίρνουν και δεν βγάζετε κιχ, και σας τα παίρνουν από τη στιγμή που ξυπνάτε και σας φορολογούν ακόμα και για τον αέρα που αναπνέετε - και λέτε και ευχαριστώ - θεωρώ περριτή την άσκηση αγωνιστικής δεινότητας απέναντι σε μία νέα προσπάθεια που δεν σας ζητά τίποτα (το "σας" είναι σχήμα λόγου, βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγούμαι!)

Δ) Το με τι ήθος θα το κάνω αυτό που σκέπτομαι πράξη, είναι κάτι για το οποίο θα κριθώ, αλλά όχι τώρα. Νοιώθω να βιάζεστε. Και όσον αφορά γενικότεα το "ήθος" ανατρέξτε σε προηγούμενα μου λόγια, μην επαναλλαμβάνομαι μιας και απευθύνομαι σε έξυπνους ανθρώπους.

Ε) Το θέμα του webradio είναι απλά μια ιδέα. Γιατί πρέπει να υπάρχει παρεξήγηση και γι' αυτό;;; Αν κάποιος δεν θέλει μικρόφωνα όταν πίνει καφέ είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστό - και είναι κάτι που έστω και ένας να μη θέλει είναι λόγος να μη γίνει. Εξάλλου δεν θα έμπαινε μικρόφωνο στα πέτα κανενός, σε μια γωνία του μαγαζιού θα γινόταν το πρόγραμμα, και μόνο με καλή διάθεση. Αν η διάθεση δεν είναι καλή - που βλέπω ότι μάλλον δεν είναι - το ξεχνάμε.

Ζ) Απάντηση σε κάποιο "σχόλιο": Το πρώτο μέλος στο site ήταν ο Σίμος. Το δεύτερο εγώ. Από τότε και για τουλάχιστον 6 χρόνια έτρεχα σαν τον πούσ^&η από την όρεξή μου και την αγάπη μου για το moto, χωρίς να περιμένω τίποτα για ανταπόδωση. ΑΠΟ ΚΑΒΛΑ, όχι από όφελος. Μιας και δεν έχει πληρώσει ποτέ κανείς δραχμή. Ούτε είδατε ποτέ στο mailbox σας διαφήμιση από τους "πελάτες" του site. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα παιδιά του site, τον Γιώργο τον Σίμο και τον Αλκη. Έχω ρίξει την άπειρη δουλειά (δημοσιογραφικά), έχω πάει τις άπειρες εκδρομες, έχω γνωρίσει χωρίς υπερβολή εκατοντάδες μέλη και έχω συμμετάσχει σχεδόν σε όλα τα γεγονότα του site. Αυτά μέχρι που κάποια στιγμή έπαψα να συμμετέχω για κάποιους πολύ σοβαρούς προσωπικούς λόγους. Η πιο σημαντική απώλεια της ζωής μου και μετά η γέννηση της κόρης μου. Οπότε να τελειώνει αυτή η ιστορία σχετικά με το τι ρόλο βαράω και τι προθέσεις έχω. Και αν δεν ξέρετε, ρωτήστε κάνα παλιό.


Η) Ξέρετε ποιό είναι το παράπονό μου; Ότι ιδέες είχα τις έβγαζα online για συζήτηση.
Πάντα αλλα όμως Παντα υπήρχαν κάποιοι που το ξενέρωναν. Ότι και να ανακοίνωνωνα θα υπήρχε αυτός που ή δε θα γούσταρε, ή θα έβλεπε θεωρίες συνομωσίας, ή θα νόμιζε ότι του τη λέω, ή θα το απαξίωνε, ή θα προέβαλλε λόγους συντεχνιακούς, ή, ή, ή. Και αυτός μάλλον είναι ο κύριος λόγος που δεν έγινε τίποτα διαφορετικό στο moto.gr. Χρήματα βρίσκονται, καλή διάθεση - ή και όρεξη για να μην είμαι άδικος - μάλλον όχι.

Μακάρι αν κάποια στιγμή καταλαβαίναμε όλοι πως ο λόγος που γενικά πάμε κατά διαόλου είναι η κακή μας (προ)διάθεση. Επειδή λοιπόν η δικιά μου λογική δεν συναντά σε τίποτα το παραπάνω, κρατάω τις ιδέες μου για μένα και τους φίλους μου, και θα τις δείτε όλες μαζί υλοποιημένες στο motorcycle.gr στο www.youtube.com/artmasterfilms και σε όποιο άλλο site μου καβλώσει να φτιάξω. Και όσοι θέλουν να σκέπτονται θετικά θα χαρώ να τους δω εκεί. Για τους άλλους δεν πειράζει.

Θ) Το motorcycle ΔΕΝ είναι επιχείρηση. Δεν έχει γίνει καμία σύσταση εταιρίας πίσω του. Το φτιάχνουμε γιατι γουστάρουμε. Και για τουλάχιστον 1 χρόνο δεν προβλέπονται έσοδα από διαφήμιση, παρά μόνο κάποιες δωρο-χορηγίες από προσωπικούς μου φίλους / καταστηματάρχες. Αν κάποια στιγμή αποφέρει έσοδα, θα είναι ΔΙΚΑΙΟ. Έτσι έχω μάθει στη ζωή μου και έτσι θα γίνει και τώρα. Αν έχω έσοδα από το site που θα μπορούν να με ή το συντηρούν, αυτό θα είναι προς όφελος του site και των υπηρεσιών του. Αλλά αυτό - ευγενικά το λέω - δεν πρέπει να σας αφορά. Εσείς βλέπετε το "προιόν" και κρίνετε. Η συμφωνία είναι τίμια.

Σας παρακαλώ, κλείστε το θέμα εδώ. Το γαμ3434με και ψόφησε.

Αν έχετε την καλοσύνη, και προς "τιμή" (εντώς εισαγωγικών σε περίπτωση που δεν συμφωνείτε με τον όρο) των όποιων υπηρεσιών μου στο παρελθόν, σας παρακαλώ πολύ να ανεχτείτε την μία και μοναδική ανακοίνωση που θα υπάρξει τις επόμενες ημέρες για το σαιτ που θα βγεί στον αέρα. Και δεν πρόκειται να ξαναενοχλήσω.

Συμπαθάτε με, είμαι συναισθηματικός τύπος.

Φιλιά.
Μαρκέλλος

gcrook
03/05/2011, 17:34
:confused: :confused: .

Δεν καταλαβαινω ουτε την επιθετικοτητα ουτε την συγχυση ουτε τι ειχε προηγηθει μεσω φεισμπουκ η οπουδηποτε αλλου,και απο την αλλη ουτε εγω ημουν επικριτικος η επιθετικος,σε περιπτωση που το παραπανω κειμενο αναφερεται (και..?) σε εμενα.

Ι ιδεα ενος ιντερνετικου σαιτ μοτοσυκλετας που μαλιστα δεν θα ειναι χυμα στο κυμα (βλ "απλο" "συνηθισμενο" φορουμ) μου αρεσει πολυ,και αφ'ενος ρωταω απο ενδιαφερον και απλη περιεργεια,και αφ'ετερου καποια πραγματα με παραξενεψαν γιατι στο μυαλο μου μου φαινονται καπως αντιφατικα η τγουλαχιστον αδιευκρινιστα.

Νομιζα οτι αυτη η αντιφαση προηλθε απο ελλιπεις πληροφοριες απο την πλευρα σου λογω του γεγονοτος οτι τρεχεις (φανταζομαι οπως ολοι) και δεν προλαβες να γραψεις, η απο το γεγονος οτι εγω κατι παρερμηνευσα.Καποιοι προγραψαντες μου επισης παρερμηνευσαν και αυτοι με την σειρα τους,προφανως δεν φταινε ομως και αυτοι.

Ουτε συμβουλος ειμαι ουτε μαρκετιστας ουτε γνωριζω απο επιχειρησεις,αλλα οταν μια ανακοινωση γινεται σε ενα φορουμ απο το οποιο ψαχνουμε συνεργατες και υποστηριξη για ενα ενδιαφερον/νεο προτζεκτ ,και ειδικα οταν το φορουμ αυτο ειναι δικο μας και γραφουν και ανθρωποι που εχουν κατσει και μια δεκετια εδω μεσα εππειδη γουσταρουν, υποτιθεται οτι αφιερωνουμε λιγο χρονο στο να καταθεσουμε το σκεπτικο μας και για πρακτικους λογους (βλ. ολες οι παραπανω παρεξηγησεις...; ) ,και προφανως οτι γραφεται γραφεται απο ενδιαφερον.

Το ποιος εισαι ποσο εχεις ταξιδεψει και τι εχεις κανει για αυτον τον ιστοτοπο το ξερω ειτε απο σενα (ποστς) ειτε απο αλλους,σε εγω γνωρισει στο Wild Thing,εγω προσωπικα διαβαζω το φορουμ απο τοτε που ξεκινησε και γραφω απο το 2003.Κανενας δεν θυμαμαι να κριτικαρε σε αυτο το θρεντ εσενα το ηθος σου η τις προθεσεις σου,αλλα αν θελεις ειλικρινα την γνωμη μου Μαρκελλο, οι προτασεις που κατα καιρους εκανες ανοιχτα στο φορουμ ηταν της ταξης του ενα ποστ καθε δυο χρονια,και οτι οτι υπηρχε αρνητικοτητα η κριτικη η οτιδηποτε σε αυτο φταις εσυ που σταματησες να παρακολουθεις τον ιστοτοπο και το πως διαμορφωθηκε μεσα απο τα μελη του και την αλλελεπιδραση μεταξυ τους,και οσο και αν δεν σου αρεσει αυτο που θα σου πω οι πρατασεις αυτες ηταν εκτος τοπου και χρονου σε σχεση με το γενικοτερο κλιμα.Αν εμπαινε κανενας αλλος στον κοπο να γραψει σε αυτο το θρεντ θα σου ελεγε το ιδιο -ειμαι σιγουρος- (και παρεπιμπτοντως με τσαντιζει και αφανταστα που μονο εγω γραφω εδω μεσα) .

Χαιρομαι που θα μπορεσεις να υλοποιησεις αυτα που θελεις σε εναν αλλο χωρο στον οποιο θα συμμετεχεις πιο ενεργα,αλλα αν ησουν πιο σαφης στο τι θα ειναι ο αλλος χωρος θα ειχαμε αποφυγει ολο αυτο το μπαχαλο.

Τελος παντων καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Cpt. Haddock
03/05/2011, 18:01
Απαντώ στο θεμα του ραδιοφώνου μια και το σχολίασα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Adventure-R
[...]Ε) Το θέμα του webradio είναι απλά μια ιδέα. Γιατί πρέπει να υπάρχει παρεξήγηση και γι' αυτό;;; [...]

Φιλιά.
Μαρκέλλος

Καμια παρεξηγηση, απλα σου παραθετω καποιους προβληματισμους για το εγχείρημα΄για να μην παει στράφι (σαν κάποια παλιότερα όπως πολύ σωστα σου επεσήμανε ο Κρουκης πιο πάνω)

Υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες. Πχ οι μαζώξεις της Δευτέρας στο Δελεαρ εχουν παψει. Οι πιο "τακτικες" ειναι τις Παρασκευες στο Pulp που ειναι μια μπυραρία στο Κουκάκι.

Ειλικρινα δε μπορω να φανταστώ πώς θα γινει μια εκπομπή απο εκει. Οταν ανοιγει ο καιρός απλωνόμαστε στο πεζοδρόμιο και στο όρθιο.

Καλή ενδεχομένως σαν ιδεα (άσχετα με τους ενδοιασμους που έχω εγω), αλλα ειναι αυτο που σου είπα και πιο πριν. Το μοτο δε μαζεύεται πλέον σε καφετέριες τυπου Δελεαρ ή σε μπαρ σαν το wild thing, οπότε δυσκολα υλοποιήσιμη.

Αυτα και, ξαναλεω, καμια παρεξηγηση απο μέρους μου, μονο επισημάνσεις

sniper
03/05/2011, 18:03
Μαρκέλο,

αν κι έχουμε να τα πούμε απο την πίτα του 2007 σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην καινούργια σου προσπάθεια.

:beer: :wave2:

Adventure-R
03/05/2011, 18:48
Ευχαριστώ ρε συ, αντε να τα πουμε και από κοντα τώρα με το come back.

Σχετικά με radio:
Μπορεί να είναι καλή ιδέα, μπορεί και όχι. Όπως και νάχει, προτείνω η σχετική κουβέντα να μεταφερθεί στο αντίστοιχο site (κλείνοντας, οι ραδιο-συναντήσεις μπορούν να έχουν χαρακτήρα event, δεν εννοούσα να είναι σε μόνιμη βάση). Πιο παλιά είχα μιλήσει με άτομα από το site που είχαν συγκροτήματα και ενδιαφερόντουσαν να παίξουν σε κάποιο event (και επειδή σας έχει φοβηθεί το μάτι μου δεν παίρνω μίζες από μαγαζάτορες και μίζες γενικότερα)

Υπάρχουν και άλλες ιδέες που μπορούν να συζητηθούν. Το θέμα είναι να σηκωθούμε από τους καναπέδες, τα ντιβάνια και να αλλάξουμε λίγο τη μιζέρια που μας έχουν ποτίσει σε δημιουργία. Γι΄αυτό και η δημιουργία του νέου site.

Το θέμα "παρεξήγηση" έχει λήξη. Δεν υπάρχει παρεξήγηση. Θα χαρώ να σας δω από εκεί.

Adventure-R
03/05/2011, 19:01
Φίλε gcrook δικαιολογημένα κρίνεις από αυτά που είσαι σε θέση να γνωρίζεις. Η συμμετοχή στο site δεν κρίνεται μόνο από τα posts, ιδίως αν είναι σε κάποιο ποσοστό "δικό σου". Αν θυμάσαι καλά το site δεν ήταν πάντα μόνο Forum, είχε ξεκινήσει αλλιώς. Κατέληξε σκέτο φόρουμ από αδυναμία να το συντηρούμε.

Εσύ όπως και οι άλλοι δεν μπορείτε παρά να το βλέπετε από τη μεριά του τελικού χρήστη.
Δεν ήμουν επιθετικός καλέ μου, με παρεξήγησες. Παράπονο έβγαλα, γιατί πιστεύω ότι ορθώς διέκρινα υποννοούμενα που με αδικούσαν.

Πάντως έτσι για το αρχείο, ναι, οι προτάσεις μου ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ελπίζω τώρα να είναι ο σωστός τόπος, γιατί ο χρόνος είναι.

Με την πρώτη ευκαιρία οι μπίρες κερασμένες από εμένα. Το wild το έχω κόψει. Με έχωνε ο Ζώρζος για αγκαρίες, και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια (τα γραφικά στους τοίχους τα έχω φτιάξει εγώ για να ξέρεις!)