PDA

View Full Version : Στραβό στεφάνι τροχού



makis206
02/05/2011, 20:46
Αυτά παθαίνεις με τα μεταχειρισμένα..:lol:

Λοιπόν είχα εντοπίσει ελαφρά σκαμπανεβάσματα όταν έστριβα το Τρανσάλπ αριστερά (μετά τις 60 μοίρες :D) αλλά είχα την ελπίδα ότι ευθύνεται το ελαστικό, προ καιρού όμως έβαλα καινούργια και απλώς ελαττώθηκαν οι μικροκραδασμοί στο τιμόνι. Σήμερα έκανα και ένα κόλπο δένοντας απ'τη μια μεριά ένα καλαμάκι στην μπουκάλα και στην άλλη το άφησα να εφάπτεται με το στεφάνι. Έβαλα τη μηχανή στο διπλό σταντ και μόλις άρχισα να περιστρέφω τον τροχό εντόπισα και το στραβωματάκι στο αριστερό του χείλος.

Το παλαβό είναι ότι το άνοιγμα το κάνει προς τα έξω και όχι προς το κέντρο του τροχού, λίγο χλωμό να έγινε από λακούβα υποθέτω. Απ'την άλλη δεν υπάρχει και κανένα χτύπημα εκεί, πως στο καλό μπορεί να έγινε;
Είναι πάντως πολύ ελαφρύ και το αισθάνομαι ελάχιστα μόνο σε αριστερές στροφές και με αρκετά μεγάλη κλίση, σίγουρα πάντως θα πάει για επισκευή.

Ενημερωτικά ρε παιδιά, τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις; Ζυγοστάθμιση; Βγάζουν το λάστιχο και χτυπούν το χείλος να έρθει στα ίσια του; Μάλλον όχι ακτινολόγηση ε; :p

SVX
02/05/2011, 20:51
το πας σε ζαντά ( αυτοκινητων μαλλον)


Υ.Γ. γιατι δεν το βαζεις στα "Στραβα κι αναποδα"???:bigcry: :bigcry:

Υ.Γ.2 στειλε ενα memo στους λεβεντες του car.gr να βγαλουν το TA700 απ τη κατηγορια On/Off ...ειναι για ρομαντικες βαρκαδες μονο...:lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

makis206
02/05/2011, 20:58
Ρε δώστε μια απαντητική απάντηση και μετά το κοροϊδεύουμε όλοι μαζί το τριμπ00ρδελο..:lol:

mikes
02/05/2011, 21:19
η ζυγοσταθμιση, ρυθμιζει την κατανομη του βαρους να ειναι ιδια σε ολα τα σημεια του τροχου
ωστε να μην παραγονται κραδασμοι κατα την περιστροφη του! ΔΕΝ ΙΣΙΩΝΕΙ ΤΗ ΖΑΝΤΑ!!!
αν το στεφανι σου ειναι αλουμινενιο το πας για επισκευη! πιθανον μετα την επισκευη να χρειαστει
ακτινολογηση! αν ειναι σιδερενιο τοτε μαλλον πας για αλλο στεφανι!

jimmis5
02/05/2011, 21:22
Με ακτινολογηση δεν θα χοροπηδα η ζαντα, φροντισε να βρεις ενα που να μπανιζει και να μην βαριεται.Εγω την πληρωσα και τελικα εκατσα και εκανα μονος μου και ειναι διαμαντι τωρα.Το χειλος αμα εχεις καμινετο και δεν ειναι βαμενη η ζαντα με μια ματσολα το φερνεις(αν ειναι αλουμινιο)

makis206
02/05/2011, 21:30
Δυστυχώς το στεφάνι είναι βαμμένο αλλά έχουμε το πλεονέκτημα ότι πρόκειται για αλουμίνιο. Συν το ότι το στράβωμα είναι πάρα μα πάρα πολύ μικρό, δεν φαίνεται με το μάτι ούτε καν με το χάδι:blush: να φανταστείτε. Οπότε πάει για ματσολάκι η δουλειά απ'ότι κατάλαβα.

Κατά πάσα πιθανότητα θα την πάω αύριο οπότε και θα ενημερώσω για τα καθέκαστα, ευχαριστώ παίδες!

:beer:

jimmis5
02/05/2011, 21:52
Αν σου χοροπηδαει οπως ειπες δεν κανεις τιποτα μονο με το να φτιαξεις το χειλος,θες σιγουρα ακτινολογιση:wave2: :beer: :beer:

jimmy10
02/05/2011, 23:03
Το στεφανι σου και τα ματια σου Μακη...

makis206
02/05/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Αν σου χοροπηδαει οπως ειπες δεν κανεις τιποτα μονο με το να φτιαξεις το χειλος,θες σιγουρα ακτινολογιση:wave2: :beer: :beer:
Μάλλον όχι ρε'σύ Δημήτρη αφού ο τροχός δεν είναι στραβός, αυτό το χοροπήδημα το αισθάνομαι μόνο όταν η μηχανή αρχίσει να γέρνει αρκετά προς τα αριστερά. Αν πάλι χρειάζεται μετά το ίσιωμα του στεφανιού κανένα πρόβλημα, ας γίνει κι αυτό αφού ούτως ή άλλως η μηχανή θα πάει σε χέρια ειδικού :winka:

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
Το στεφανι σου και τα ματια σου Μακη...

Δεν βλέπεις ότι πάει για επισκευή από την πρώτη λακούβα; Στα ώπα ώπα τό'χω φτου να μη με ματιάξω :lol:

makis206
03/05/2011, 08:57
...και το πόρισμα είναι ότι η ζάντα δεν είναι χτυπημένη αλλά είναι έτσι απ'το εργοστάσιο επειδή -λέει- στο συγκεκριμένο σημείο βρίσκεται η μάτιση..:hypnotize

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, κάνει απλώς ένα -αόρατο στο μάτι- βαθούλωμα στην εσωτερική επιφάνεια του στεφανιού, πράγμα που δεν φτάνει όμως και στο χείλος που εφάπτεται με το λάστιχο όπως διαπίστωσε οπότε..
Την έλεγξε όπως έπρεπε λέει και δεν χρειάζεται το παραμικρό ενώ επιμένει πως όλο το ψιλοτρέμουλο το δημιουργεί η μπαγκαζιέρα (έχω διαβάσει τα σχετικά για το Τρανς :winka: ). Ορκίζεται ότι ο τροχός δεν έχει χτυπηθεί κάπου όπως και το ότι του έχει ξανατύχει στο ίδιο μηχανάκι και μάλιστα για τη δουλειά που έκανε δεν θέλει ούτε ευρώ, εγώ μια μπύρα θα την κεράσω πάντως ο κόσμος να χαλάσει.:lol:

:beer:

makis206
27/06/2011, 14:11
Επαναφέρω το θέμα μιας κι είχαμε νεότερα.

Την Παρασκευή που μας πέρασε είπα να το κυνηγήσω λίγο ακόμα αφού δεν άντεχα άλλο τα σκαμπανεβάσματα που έκανε ο μπροστινός τροχός κάθε φορά που έστριβα αριστερά. Πήγα λοιπόν στον βουλκανιζατερά μου κι αφού τον πέτυχα ελεύθερο από την πολλή πελατεία και τα τρεχάματα τον έβαλα να το ξανακοιτάξει. Έπιασαν δύο μαστόροι τον τροχό, έκαναν την (απαραίτητη όπως απεδείχθει) ακτινολόγηση αλλά και ζυγοστάθμιση, κι αφού προσπάθησαν να ξαναβάλουν το λάστιχο πιο προσεκτικά τελικά κατέληξαν στο ότι το θέμα προέρχεται απ'το Michelin Anakee II που για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κουμπώσει σωστά σε όλη τη διάμετρο του τροχού.. τελικά μετά από πολλή προσπάθεια και αρκετά μπινελίκια μας την έκανε τη χάρη και μπήκε, πρόβλημα τέλος. Ή μήπως όχι;

Είδα και απόειδα και τελικά μου έσκασαν το παραμύθι ότι τους έχει ξανατύχει με Michelin ελαστικό κλπ κλπ... και τώρα περιμένουμε να το δει κι ο αντιπρόσωπος της Michelin όταν με το καλό κατέβει στα Χανιά, μήπως επιβεβαιώσει κι αυτός το ελάττωμά του δηλαδή και μας το αντικαταστήσει με ένα νέο..

Τώρα βέβαια το σκέφτομαι, αφού κατάφερε και μπήκε σωστά ποιος ο λόγος να το ξαναπάω; Το μηχανάκι έκανε πάνω από 500 χιλιόμετρα το ΣΚ και δεν εντόπισα το παραμικρό παράδοξο σαν αυτό που με ταλαιπωσούσε τόσο καιρό. Άσε που μπορεί να μην καταφέρουν να το ξανακουμπώσουν σωστά μέχρι -και εάν βέβαια- μας στείλει ένα νέο ο Κύριος Μισελέν..

Τόση ταλαιπωρία δεν ξανατράβηξα ποτέ όμως και στο συγκεκριμένο κατάστημα έχω τοποθετήσει τουλάχιστον 5 σετ ελαστικών στις μοτοσυκλέτες που είχα κατά καιρούς χωρίς ποτέ να έχω έρθει αντιμέτωπος για κάποιο θεματάκι, συνεπώς δεν πρόκειται για κακό συνεργείο κατ'εμέ αλλά για ελαττωματικό ελαστικό που δεν έμπαινε σωστά στον τροχό ούτε πριν αλλά ούτε και μετά την ακτινολόγηση-ζυγοστάθμιση που έγινε (αν και θα έπρεπε να είχαν γίνει απ'την αρχή τελικά..).

Κάτι ακόμα, το ΣΚ που ήμουν Ηράκλειο πέρασα κι από μεγάλο βουλκανιζατέρ της πόλης που βρισκόταν στην γειτονιά και μου επιβεβαίωσαν κι αυτοί παρομοίας φύσης θεματάκια που αντιμετωπίζουν με ορισμένα ελαστικά της Michelin. Και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για αρνητική διαφήμιση στην εταιρία μιας και διαθέτουν μπόλικο stock από αυτά. Όμως δεν μου έκρυψαν το γεγονός ότι πολλές φορές χρειάζεται ζόρικη διαδικασία για να μπορέσουν να τα τοποθετήσουν σωστά σε ορισμένες μοτοσυκλέτες..

Όσο αναφορά εμένα τώρα που έπινα νερό στο όνομα των Anakee II, μάλλον την επόμενη φορά θα προτιμήσω κάτι διαφορετικό αφού και μόνο στην ιδέα ότι κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να ξανα-ασχοληθώ με δαύτο, ίσως μετά από κάποιο τρύπημα-ξεφούσκωμα.. μπρρρ... :uplate:

Μάλλον όμως πως στην επόμενη θα πάω κατευθείαν για αλλαγή κι ας έχουν άλλο τόσο -μωρέ κι άλλο τόσο ακόμα- "ψωμί" στη γόμα τους..

:beer: