PDA

View Full Version : Κόψτε το τσιγάρο με... λέιζερ



rc31
10/08/2005, 11:38
Πρωτοπορία και κυρίως ανώδυνη λύση για τους μετανοημένους καπνιστές

Μία πρωτοποριακή μέθοδος διακοπής του καπνίσματος εφαρμόζεται και στην Ελλάδα. Η μέθοδος βασίζεται στη διέγερση συγκεκριμένων σημείων του σώματος, που προκαλούν έκκριση ορμονών, οι οποίες βοηθούν τον οργανισμό να αντιμετωπίσει τη στέρηση της νικοτίνης. Το πλέον εντυπωσιακό είναι ότι η διέγερση γίνεται με τη χρήση ακτινών λέιζερ! Η μέθοδος ονομάζεται PhotoStimulation, είναι τελείως ανώδυνη και εφαρμόζεται αποκλειστικά στα LASERLINE CLINICS.

«Στηρίζεται στη φωτονιακή διέγερση συγκεκριμένων σημείων του ανθρώπινου σώματος επιδερμικά», εξηγεί ο Δρ. Δερματολογίας Χριστόφορος Τζερμιάς, πρόεδρος των LASERLINE CLINICS και διευθυντής του τμήματος LASER δερματολογίας και μεταμόσχευσης μαλλιών του Ιατρικού Αθηνών.

Τα σημεία βρίσκονται κατά μήκος των «καναλιών» διάδοσης και επαγωγής των ηλεκτρομαγνητικών παλμών και ονομάζονται Μεσημβρινοί.

Όταν διεγερθούν με δέσμη φωτός LASER, προκαλούν έκκριση-αύξηση ορμονών (όπως της ενδορφίνης, της σεροτονίνης κ.λπ.), υποκαθιστώντας την ανάγκη του οργανισμού για νικοτίνη.

Έτσι, η μέθοδος εξασφαλίζει απεξάρτηση από τη νικοτίνη χωρίς αίσθημα στέρησης και πρόσληψη βάρους. «Πάνω από όλα όμως απαιτείται η ενεργός βούληση και συμμετοχή του ατόμου, που επιθυμεί να διακόψει την καταστροφική συνήθεια», τονίζει ο κ. Τζερμιάς. Γι’ αυτό, παρέχεται και εξατομικευμένη διατροφολογική αλλά και ψυχολογική υποστήριξη, καθώς και συνδυαστικές θεραπείες κατά του στρες.

Φυσικά, πριν εφαρμοστεί η μέθοδος γίνεται η διάγνωση της βαρύτητας του προβλήματος. Η διάγνωση περιλαμβάνει μέτρηση των επιπέδων του μονοξειδίου του άνθρακα (CO) στους πνεύμονες και κατάταξη του ατόμου σε ελαφρύ, κανονικό ή βαρύ καπνιστή.

Επίσης, πρέπει να σημειωθεί ότι η διακοπή του καπνίσματος δεν γίνεται με μία απλή επίσκεψη στον γιατρό. Ο αριθμός των συνεδριών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως ιδιοσυγκρασία, βάρος, ηλικία, ψυχοσωματική κατάσταση, χρόνος χρήσης νικοτίνης, κατάσταση και τύπος του δέρματος κ.λπ.

Η μέθοδος έχει κατευναστική δράση στο σύνδρομο στέρησης της νικοτίνης. Τα κύρια συμπτώματα του συνδρόμου είναι: αϋπνία, άγχος, ανησυχία, δυσκολία στο ξεκίνημα του ύπνου, νευρική υπερένταση, επιθετικότητα, ναυτία, δυσπεψία, αίσθημα στηθάγχης και «εσωτερική ένταση». Από την άλλη, προσφέρει εξισορρόπηση των ψυχολογικών διακυμάνσεων (κυκλοθυμία) και συναισθηματική σταθερότητα.


Καταλληλότερη εποχή το καλοκαίρι


Έχετε λιγότερο στρες
Δεν παίρνετε εύκολα κιλά
Έχετε περισσότερες ευκαιρίες για άθληση
Θα ταλαιπωρείτε λιγότερο το πεπτικό σας σύστημα

Julius
10/08/2005, 11:51
Δηλαδή να πάς να σου διεγείρει τον μεσημβρινό με λέιζερ ο τζερεμίας επειδή είσαι αδύναμος χαρακτήρας γίνεσαι συναισθηματικά ασταθής με την έλλειψη νικοτίνης?

Και θα συνεχίσεις να πηγαίνεις να σου αλλάζει τα φώτα στον μεσημβρινό σου επειδή συνεχίζεις να είσαι αδύναμος χαρακτήρας, ψυχολόγο χρειάζεσαι όχι τζερεμια λέμε



:a21: :a21:





ΥΓ για να μην παρεξηγηθούμε για ακόμα μια φορά η απάντηση αναφέρετε στον υποτιθέμενο πελάτη και όχι στον φίλτατο rc31

periklisk
10/08/2005, 11:57
Ότι @@ του κατέβει το καθένα... και δε λέω για το άτομο που έβαλε το thread αλλά για τα @@ που παίζουν με την υγεία μας....

Αν θες να κόψεις το κάπνισμα το κόβεις χωρίς να σου τα πάρουν....

Μην είστε κορόιδα!

Rezeguet
10/08/2005, 12:50
σωστος ο περικλης.

Προσπαθουν με μεσα προηγμενης τεχνολογιας και ιατρικης να εντυπωσιασουν και να ξεβρακωσουν τους πελατες τους. Τωρα γιατι να κανεις μια οσο ακριβη και συνθετη διαδικασια για να κοψεις το καπνισμα και να δωσεις ενα καρο λεφτα ειναι λιγο παραλογο για μενα.

Joshoua
10/08/2005, 13:26
Δύναμη θέλει και υπομονή (τουλάχιστον εγω έτσι τα κατάφερα παλία)...
:eyepop:

periklisk
10/08/2005, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joshoua
Δύναμη θέλει και υπομονή (τουλάχιστον εγω έτσι τα κατάφερα παλία)...
:eyepop:

Βασικά αυτό που θέλει είναι να μην πλακωθείς στη μάσα....

Joshoua
10/08/2005, 13:52
Και αυτό σίγουρα!:D ;) :lol: :lol:

ironbum2
10/08/2005, 14:09
Σε λίγο καιρό θα φτιάξουν και ιδρύματα απεξάρτησεις από το τσιγάρο... Ούστ ρεεεεεε. Άμα γουστάρεις να το κόψεις το κόβεις μόνος σου. Έχει δημιουργηθεί ένα ολόκληρο κύκλωμα γύρω από τα τσιγάρα που τα παίρβει από τον κοσμάκη χοντρά.. Δεν μας φτάνει η φορολογία από το κράτος το οποίο για να μας "προστατεύσει" βάζει υπέρογκους φόρους (αν είναι επικίνδυνο ας το απαγορεύσει...αλλά bye bye φόροι,και που να τα βάζεις τώρα με τις βιομηχανίες καπνου....) έχουμε και ένα σωρό μαλ@κες που θέλουν να μας βοηθήσουν να το κόψουμε με διάφορους τρόπους (πανάκριβους πάντα), να μας βοηθήσουν να περιορίσουμε τις βλαβερές συνέπειες (βλέπε πίπες) κλπ... Χαμός στο ίσωμα δηλαδή.
Προσώπικα το έχω κόψει δύο φορές (την μία ένα χρόνο και την άλλη 6 μήνες) αλλά το γουστάρω και για αυτό το ξανάρχισα. Όποιος είναι αποφασισμένος να το κόψει δεν θέλει ούτε λέιζερ ούτε άλλες τέτοιες παπ@ριες...το κόβει μόνος του!!!

adam_tsouk
10/08/2005, 19:50
Το να κόψεις το κάπνισμα είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.


Εγώ το έχω κόψει τουλάχιστον πενήντα φορές!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:bigcry: :bigcry: :bigcry:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
10/08/2005, 19:55
Και πέρα από τη πλάκα,


έχω όψει (σοβαρά και αποφασιστηκά) το κάπνισμα 2 φορές στη ζωή μου.
Την πρώτη για 2 χρόνια και το ξαναξεκίνησα λόγο κάποιων σοβαρών προβλημάτων (όχι πως βοήθησε, ίσως να ήταν απλά η αφορμή).
Την δεύτερη ήταν πριν από 3 (+1 μήνα) χρόνια και ενώ υπάρχουν κάποιες στιγμές που το ζητάω έχω αποφασίσει να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Λοιπόν, μια απόφαση είναι........ (αλλά ποιος θα την πάρει!)



:wave2:

arxaios
11/08/2005, 10:35
Και εγώ το έκοψα πριν περίπου ένα χρόνο και έφτασα 120 κιλά (χωρίς πλάκα)........

Τελικά η γυρόπιτα κόβεται πιό δύσκολα.........:bawl: :lol: :bawl: :lol: :bawl:

rc31
11/08/2005, 11:35
Για τυχον παρεξηγησεις , δεν εχω καμια σχεση με το thread

copy paste το εκανα

ironbum2
12/08/2005, 07:25
Για τυχον παρεξηγησεις , δεν εχω καμια σχεση με το thread

Και να είχες σιγά μην το έλεγες μετά από όλα αυτά που γραφτηκαν:lol: :lol: :lol: :lol: (πλάκα κάνω)

cityfly
12/08/2005, 09:27
λέιζερ και π@π@ριές

μια απόφαση είναι όλα

άμα θες πραγαμτικά να το κόψεις το κόβεις δεν χρειάζεται τίποτα άλλο

η σωματική εξάρτηση στη νικοτίνη λίγες μέρες χρειάζεται για να ξεπεραστεί από κει και πέρα είναι ψυχολογικό το θέμα

adam_tsouk
12/08/2005, 12:25
Εντελώς τυχαία, μου ήρθε ένα mail σχετικό με το κάπνισμα και το γνωστό σλόγκαν "smoke can kill"
Φυσικά είναι αστείο και καμία σχέση με το θέμα!




http://www.albinoblacksheep.com/flash/smokekills.php