PDA

View Full Version : Γυαλιά Ηλίου Maui Jim



manhunter
04/05/2011, 09:20
Καλημέρες

Βρήκα αυτά τα γυαλιά σε αρκετά δελεαστική τιμή.
Δεν έχουν σχέση με την Maui & Sons (Εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή)
Tα είδα απο κοντά, και είναι πανάλαφρα, με polarized φακό (δεν το έχω ψάξει ακριβώς αυτό τι σημαίνει), και γενικά φαίνονται και απο το site πολύ ψαγμένα.

Τα προτείνουν για κάθε είδους δραστηριότητα (ski,παραλία κλπ) και φυσικά για οδήγηση.


Έχει κανείς ακούσει-ξέρει-δοκιμάσει κανένα μοντέλο τις εταιρείας, να μου πεί γνώμες?


Thanks
:wave2:

andgeo
04/05/2011, 09:44
ότι έρχεται από την κίνα είναι σούπερ ... αλλά όχι για τα μάτια σου . Πως δε βάζεις κράνος ΟΚΑΖΑΚΙ στο κεφάλι , ε κάτι τέτοιο ...

blackbusa
04/05/2011, 09:47
http://www.mauijim.com/

made in usa...

mikros boudas
04/05/2011, 09:48
αγορασε τον σκελετο,αν ειναι φθηνος,και πηγαινε σε εναν οπτικο να σου βαλει φακους,40-60 ευρω κοστος.
το κολπακι το κανω με σκελετους απο μαυρουληδες και γυφτους και βγαζω σουπερ γυαλι με 50 ευρω:D

Update απ'οσο ξερω ειναι κανονικη εταιρεια και οχι μαιμουδιες

Mariner
04/05/2011, 10:03
Tα πολωτικά να τα προσέξεις αν θα τα φοράς μέσα απο κράνος. Ενδέχεται να προκαλούν ιριδισμούς στην ζελατίνα κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο κατα την οδήγηση. Καλύτερα να τα δοκιμάσεις με το κράνος σου πρώτα.

manhunter
04/05/2011, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αγορασε τον σκελετο,αν ειναι φθηνος,και πηγαινε σε εναν οπτικο να σου βαλει φακους,40-60 ευρω κοστος.
το κολπακι το κανω με σκελετους απο μαυρουληδες και γυφτους και βγαζω σουπερ γυαλι με 50 ευρω:D

Update απ'οσο ξερω ειναι κανονικη εταιρεια και οχι μαιμουδιες



Οχι δεν ειναι μαιμού.
Μα αν τα πάρω, για τους φακούς θα τα πάρω, οχι για τον σκελετό.

:wave2:

manhunter
04/05/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
ότι έρχεται από την κίνα είναι σούπερ ... αλλά όχι για τα μάτια σου . Πως δε βάζεις κράνος ΟΚΑΖΑΚΙ στο κεφάλι , ε κάτι τέτοιο ...



:nono: Κίνα.
Αμερική, Χαβάη.
Έξω έχουν πάρα πολύ καλή φήμη.
Εδώ, είναι σχετικά καινούρια.


:wave2:

andgeo
04/05/2011, 10:20
Φίλε μου δε το έψαξα αν είναι από κάπου συγκεκριμένα και δεν έχει πολύ σημασία , αυτό που λέω είναι ότι βάλε κάτι δοκιμασμένο και όχι ότι να ναι.
Αν πάλι έχουν εμπορική φήμη που μου διαφεύγει και πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσουν , τότε όλα καλά , αλλά στην θέση σου θα πήγαινα σε κάτι που γνωρίζω .

manhunter
04/05/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Φίλε μου δε το έψαξα αν είναι από κάπου συγκεκριμένα και δεν έχει πολύ σημασία , αυτό που λέω είναι ότι βάλε κάτι δοκιμασμένο και όχι ότι να ναι.
Αν πάλι έχουν εμπορική φήμη που μου διαφεύγει και πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσουν , τότε όλα καλά , αλλά στην θέση σου θα πήγαινα σε κάτι που γνωρίζω .


Η δεύτερη επιλογή, που μου αρέσει αισθητικά, είναι το κλασικό Rayban aviator.
Όπως τα είδα, δοκίμασα, τέσταρα (όσο μπορούσα) τον φακό, τα Rayban έχουν πχ πολύ χειρότερο φακό.

Απλά τα Maui, μου φαίνονται αρκετά εξειδικευμένα, και από reviews που διαβάζω έξω.


:wave2:

andgeo
04/05/2011, 10:28
Ψάξε για Vuarnet (γαλλικά) , ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε φακούς ... Τα έχει ο ΜΕΤΑΞΑΣ .

danaos75
04/05/2011, 10:32
Τα φοράω τα τελευταία 10 χρόνια (το ίδιο ζευγαρι), κάθε καλοκαίρι. Μου τα άφησε
ο ξαδερφός απο Αμερικα ενα καλοκαίρι, και δεν τα αλλάζω με τιποτα. Καταπληκτικός
φακός ξεκούραστος. Του τα είχε συστήσει ο οφθαλμίατρος του, και τα αγόρασε.
Στην Αμερική έχουν πολύ καλό όνομα.

Αυτό ...


Tα πολωτικά να τα προσέξεις αν θα τα φοράς μέσα απο κράνος. Ενδέχεται να προκαλούν ιριδισμούς στην ζελατίνα κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο κατα την οδήγηση. Καλύτερα να τα δοκιμάσεις με το κράνος σου πρώτα.

προσεξέ το όμως, εγώ δεν τα φοράω στην μοτό γιατι φοράω μυωπίας, αλλα στο
αυτοκίνητο σαν συνοδηγός το τσάμι όντως ιριδίζει, (βλέπεις μπλε
κυμματισμους). Όχι όμως σε ενοχλητικό βαθμό, άνετα οδηγάς.

:wave2:

edit: Οι φακοί είναι τρομερά ανθεκτικοι, έχουν ελάχιστες χαρακιες για την χρήση
που τους έχω κάνει (παραλίες, μεσα στην άμμο, πεταμα σε συρτάρια, ποτε
δεν τα έβαλα σε θήκη και πάντα τα καθαρίζω με την μπλούζα μου )

manhunter
04/05/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ψάξε για Vuarnet (γαλλικά) , ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε φακούς ... Τα έχει ο ΜΕΤΑΞΑΣ .



I'll check, thanks


:smilea:

Cpt. Haddock
04/05/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ψάξε για Vuarnet (γαλλικά) , ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε φακούς ... Τα έχει ο ΜΕΤΑΞΑΣ .

+1050

Απο τους καλύτερους φακους

manhunter
04/05/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Τα φοράω τα τελευταία 10 χρόνια (το ίδιο ζευγαρι), κάθε καλοκαίρι. Μου τα άφησε
ο ξαδερφός απο Αμερικα ενα καλοκαίρι, και δεν τα αλλάζω με τιποτα. Καταπληκτικός
φακός ξεκούραστος. Του τα είχε συστήσει ο οφθαλμίατρος του, και τα αγόρασε.
Στην Αμερική έχουν πολύ καλό όνομα.

Αυτό ...



προσεξέ το όμως, εγώ δεν τα φοράω στην μοτό γιατι φοράω μυωπίας, αλλα στο
αυτοκίνητο σαν συνοδηγός το τσάμι όντως ιριδίζει, (βλέπεις μπλε
κυμματισμους). Όχι όμως σε ενοχλητικό βαθμό, άνετα οδηγάς.

:wave2:

+1 λοιπόν.
Ευχαριστώ.

Θα τσεκάρω και Vuarnet (και αυτά επίσης δεν τα ξέρω)
Ουτως ή άλλως, θα δοκιμαστούν και με το κράνος.

:wave2:

posnightmist
04/05/2011, 11:59
Δες http://www.zerorh.com/eyewear/eyewear%20strategy%20%3E%20uomo/
Με αθραυστους φακούς, πολωτικούς και φωτοχρωμικούς(σκουραίνουν στον ήλιο)!
Τα Rayban είναι ωραία αλλά να τονίσω ότι τα κλασικά φοράνε φακούς από κρύσταλλο!

manhunter
04/05/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Δες http://www.zerorh.com/eyewear/eyewear%20strategy%20%3E%20uomo/
Με αθραυστους φακούς, πολωτικούς και φωτοχρωμικούς(σκουραίνουν στον ήλιο)!
Τα Rayban είναι ωραία αλλά να τονίσω ότι τα κλασικά φοράνε φακούς από κρύσταλλο!



Kαι που τα βρίσκουμε αυτά, πέρα απο την Πάντοβα?


:lol: :lol: :lol:

posnightmist
04/05/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Kαι που τα βρίσκουμε αυτά, πέρα απο την Πάντοβα?


:lol: :lol: :lol:

Σε καταστήματα Οπτικών!!!

manhunter
04/05/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Σε καταστήματα Οπτικών!!!


Ρωτησα, γιατι στο site δεν βγάζει κατάστημα για Ελλάδα, αλλά θα ρωτήσω σε κανα-δυό γνωστά.


Thanks.



:beer:

Corvo
04/05/2011, 14:20
εχω τα zerorh!

καταπληκτικος φακος για εμενα και τα φοραω μεσα απο το κρανος συνεχεια.

το κακο ειναι οτι το μπρατσο απο το σκελετο ειναι λιγο χοντρο και ισως στην αρχη σε ενοχλει λιγο.
Εγω μεσα στην πολη κυκλοφορω με enduro κρανος που εκει δεν εχει κανενα προβλημα

Εγω συγκεκριμενα εχω αυτα http://www.zerorh.com/eyewear/eyewear%20strategy%20%3E%20uomo/blueline%20sole/rh%20629-plasma/

και τα ειχα παρει απο μαγαζι με οπτικα.

Κοιτα μονο να μην ειναι χοντρος ο σκελετες στα μπρατσα γιατι εκει θα εχεις προβλημα
:beer:

manhunter
04/05/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
εχω τα zerorh!

καταπληκτικος φακος για εμενα και τα φοραω μεσα απο το κρανος συνεχεια.

το κακο ειναι οτι το μπρατσο απο το σκελετο ειναι λιγο χοντρο και ισως στην αρχη σε ενοχλει λιγο.
Εγω μεσα στην πολη κυκλοφορω με enduro κρανος που εκει δεν εχει κανενα προβλημα

Εγω συγκεκριμενα εχω αυτα http://www.zerorh.com/eyewear/eyewear%20strategy%20%3E%20uomo/blueline%20sole/rh%20629-plasma/

και τα ειχα παρει απο μαγαζι με οπτικα.

Κοιτα μονο να μην ειναι χοντρος ο σκελετες στα μπρατσα γιατι εκει θα εχεις προβλημα
:beer:



Αllright!
Kαι πάνω κάτω, τι τιμές να περιμένω?

posnightmist
04/05/2011, 15:22
Νομίζω ότι ξεκινάνε από 140-150 ευρώ...
Και ανεβαίνουν ανάλογα τα υλικά που χρησιμοποιούνται(τιτάνιο) και το είδος του φακού(απλός, πολαριζέ, φωτοχρωμικός...)

LogOutGoRide
04/05/2011, 18:02
εδώ http://www.allison.it/distribuzioni.cfm βάλε europe > greece

Corvo
04/05/2011, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Αllright!
Kαι πάνω κάτω, τι τιμές να περιμένω?


ειχε αλλα 2 μοντελα ο ανθρωπος εκει το δικο μου ειχε 120 μαζι με ενα ακομα και το αλλο ειχε 140

hararm123
04/05/2011, 19:56
Vuarnet τι καλυτερο κυκλοφορει σε κρυσταλο..ολο το καλοκαιρι δεν τα βγαζω απο τα ματια μου2-3 αλλα ζευγαρια που εχω rayban kai arnette τα εχω σχεδον παροπλισει.Το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι καπως βαρια για αθλητικες δραστηριοτητες......

andgeo
04/05/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Vuarnet τι καλυτερο κυκλοφορει σε κρυσταλο..ολο το καλοκαιρι δεν τα βγαζω απο τα ματια μου2-3 αλλα ζευγαρια που εχω rayban kai arnette τα εχω σχεδον παροπλισει.Το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι καπως βαρια για αθλητικες δραστηριοτητες......
έχω 2 ζευγάρια , ένα με κρύσταλλα οκαι ένα με πλαστικούς . πίστεψε με και οι πλαστικοί φακοί του είναι το ίδιο καλοί . Δυστυχώς τα κρύσταλλα τα έσπασα και τώρα τα έχω για επισκευή . Μέχρι να μου έρθουν τ ανταλλακτικά αγόρασα ένα σετ ΟΑΚΛΕΥ DUCATI edition Stoner 27 (:smilea:fanboysm is on) ... πούτσες μπλε ... απλά

Slevin
22/07/2011, 18:46
παιδια καλησπέρες κι από 'μένα

έπεσα πάνω στο θεματάκι μόλις τώρα(με google keyword maui jim - ψάχνω να τα πάρω από κάπου σε καλή τιμή). Πρέπει να πω πως τα maui είναι απλά απίστευτα!


Δυστυχώς τα είχα πέρυσι μόνο για 1 μήνα (μετά τα έχασα) και νομίζω πως είναι ότι πιο ξεκούραστο έχω βάλει ποτέ στα μάτια μου!

Δεν ξέρω ούτε κι εγώ πως δουλεύει ο καινούριος φακός που λανσάρουν αλλά ξέρω πως με το που τον δοκίμασα μετά όλα τα άλλα γυαλιά μου φαινόντουσαν πολύ κουραστικά.


Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

isspro
23/07/2011, 05:56
εχω maui jim εδω και 3 χρονια. τα πηρα €270 (μασκα) απο φιλο οπτικο που μου ειπε τα καλυτερα. ε ειναι ακομη καλυτερα! απλα απιστευτα. να πας να δοκιμασεις και αν σε βολευουν παρτα. η μασκα δεν παιζεται και απο ποιοτητα αλλα και απο ασφαλεια για τα ματια. καλη συνεχεια

GYROSCOP FENOM
23/07/2011, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ψάξε για Vuarnet (γαλλικά) , ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε φακούς ... Τα έχει ο ΜΕΤΑΞΑΣ .


:a013:

papfwt
05/10/2015, 01:43
όντως κοίταξα αυτή τη Γαλλική εταιρία και έχουν σούπερ φακούς, απλά δεν κάθονται καλά στο πρόσωπό μου, καμιά εφάμιλη εταιρία με γυαλιά ηλίου (http://gialia.net.gr/gyalia-hliou/) ξέρετε;

andgeo
05/10/2015, 05:04
SERENGETI !!!

borbos
05/10/2015, 07:19
Και εγω τα εχω ειναι σουπερ....παρτα και δεν θα χασεις...