PDA

View Full Version : Αγορά SHOEI XR1100



CBarbas
02/05/2011, 21:56
Γεια σας

Εδω και λιγο καιρο ψαχνω για ενα καλο κρανος, με οτι μπορει να σημαινει αυτο.

Κατεληξα στο SHOEI XR-1100 με γραφικα, δεν εχω αποφασισει ακομη πιο, κυριοτερα για το λογο οτι απλα η εφαρμογη του ειναι τελεια + το ανεπαναλυπτο οπτικο πεδιο του!

Εκανα ερευνα αγορας στην Ελλαδα αλλα "απογοητευτικα" οταν εκανα το ιδιο σε online καταστηματα του εξωτερικου.

Βρηκα λοιπον αυτο το καταστημα Topgear Superstore (http://www.topgearsuperstore.com/) με πολυ καλες τιμες στα SHOEI XR-1100, δε ξερω για αλλα, δεν ειδα.

Το γνωριζει κανεις σας μηπως.

Το κακο ειναι οτι εδω και αρκετες ημερες προσπαθω να επικοινωνησω μαζι τουε μεσω email αλλα ειναι αδυνατο, μια το γραμματοκιβωτιο τους ειναι γεματο, μια προβλημα με τον mail server τους, δεν βγαζω ακρη!


Ευχαριστω

SVX
02/05/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBarbas


Εκανα ερευνα αγορας στην Ελλαδα αλλα "απογοητευτικα" οταν εκανα το ιδιο σε online καταστηματα του εξωτερικου.


δεν εκανες καλη ερευνα... :winka:

latris mixanis
02/05/2011, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν εκανες καλη ερευνα... :winka:

Θεωρείς ότι εδώ, ακόμα κι αν είναι αγορά μέσω ίντερνετ θα είναι συγκρίσιμες με τιμές εξωτερικού?

CBarbas
03/05/2011, 00:30
Η τιμη

αυτη για το SHOEI XR-1100 με γραφικα, δεν συγκρινεται υποθετω με Ελλαδα 350.0 GBP = 394.360766719 EUR !

SVX
03/05/2011, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBarbas
Η τιμη

αυτη για το SHOEI XR-1100 με γραφικα, δεν συγκρινεται υποθετω με Ελλαδα 350.0 GBP = 394.360766719 EUR !

1ον. 394 ευρω με τα μεταφορικα?
2ον. σε μοντελο του 2010 (σχεδιο) και σπασμενα νουμερα?
30ν. Να εχεις το νου σου γιατι αρκετα Online μαγαζια γραφουν στην τελευταια σειρα "Ex display" "minor blemishes" κλπ κλπ....

δε θες να πληρωσεις για καινουριο και να αγορασεις το κρανος που καποιος αγγλος επεστρεψε
:wave2:

CBarbas
03/05/2011, 08:53
Καλημερα



Μεταφορικα δεν χρεωνει, οσο αφορα το model, το El Capitan για παραδειγμα ειναι 2011 ή κανω λαθος.
Υποθετω ομως οτι, ετσι φαινεται στην ιστοσελιδα τουλαχιστο, ειναι ενα καταστημα, εχει φωτογραφιες εκδηλωσεις κτλ.


Το θεμα για εμενα παντως ειναι οτι εαν καποιος γνωριζει κατι αρνητικο για το καταστημα αυτο, δεν εχει παρα να μου το πει ωστε να μη κανω την αγορα.
Τωρα εαν εμπλακουμε σε ερωτω/απαντησεις δεν νομιζω οτι εχει νοημα.


Ναι δεν προτιθεμαι να πληρωσω τα +50 ή +80 ή +100 σε ενα καταστημα στην Ελλαδα, επειδη ετσι γουσταρει να εχει τις τιμες του, αλλη συζητηση, μεγαλη βεβαια αλλα ολοι εχουν τις ευθυνες τους στην τελικη, καταναλωτης και προμηθευτης.


Εγω σαν κατανωλωτης ζητησα ενημερωση και οχι παιχνιδια "ποντικου" με "γατας".


Ευχαριστω

daz
03/05/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBarbas


...
Το θεμα για εμενα παντως ειναι οτι εαν καποιος γνωριζει κατι αρνητικο για το καταστημα αυτο, δεν εχει παρα να μου το πει ωστε να μη κανω την αγορα.
Τωρα εαν εμπλακουμε σε ερωτω/απαντησεις δεν νομιζω οτι εχει νοημα.


Ναι δεν προτιθεμαι να πληρωσω τα +50 ή +80 ή +100 σε ενα καταστημα στην Ελλαδα, επειδη ετσι γουσταρει να εχει τις τιμες του, ...

Εγω σαν κατανωλωτης ζητησα ενημερωση και οχι παιχνιδια "ποντικου" με "γατας".


Ευχαριστω

Φυσικά και έχει νόημα φίλε μου, και μάλιστα μεγάλο. Εδώ δεν είμαστε σε κάποιο chat. Οι πληροφορίες μένουν και για τον επόμενο. Την συζήτηση αυτή θα την διαβάσει οποιοσδήποτε πατήσει στην αναζήτηση το όνομα του μαγαζιού για το οποίο ζητάς πληροφορίες είτε στο moto είτε στο google.

Κάποιος που προφανώς δεν γνώριζε πληροφορίες για το εν λόγο μαγαζί, έδωσε γενικές πληροφορίες για online παραγγελίες και κάποιες λεπτομέρειες που ίσως κάνουν μια αγορά μη συμφέρουσα. Αν κρίνεις πως δεν σε αφορούν μπορείς απλά να περιμένεις αυτόν που θα γνωρίζει κάτι περισσότερο. Εγώ πάντως δεν τις γνώριζα και τις βγήκα ενδιαφέρουσες.

Το να γίνει μια συζήτηση σχετική με το θέμα σου, που όμως δεν σου δίνει την λύση, δεν είναι απαραίτητα κακό. Κρατάει το θέμα σου συνεχώς ανεβασμένο και το βλέπουν όλο και περισσότεροι οπότε έχεις και περισσότερες πιθανότητες να πάρεις την απάντησή σου.

Για μένα διαφορές 40-50 και 60 ευρώ σε μια αγορά που πλησιάζει τα 500 ευρώ δεν υφίστανται. Τέτοιες διαφορές δεν υπάρχουν επειδή "γουστάρει" όπως είπες, ο εκάστοτε έμπορος αλλά είναι απόλυτα λογικές. Επιπλέον δεν βλέπω για ποιο λόγο, για μια διαφορά 50 ευρώ στα 400 να μην στηρίξω την εγχώρια αγορά και να στείλω τα χρήματά μου έξω.

Αυτό που δεν υπολογίζουμε πολλές φορές είναι κάποια έκπτωση που μπορούν να μας κάνουν κάποιοι έμποροι που τους έχουμε προτιμήσει μια δυο φορές και η υποστήριξη που μπορούν να μας προσφέρουν σε κάτι που τυχόν θα χρειαστούμε όπως επίσης και το μειωμένο ρίσκο που υπάρχει όταν μπορούμε να δούμε και να δοκιμάσουμε πριν το πληρώσουμε.

Προφανώς δεν το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα γιατί έχεις μείνει μόνο στην διαφορά τιμής, μικρής και απόλυτα λογικής, απ' όσο είδα με μια πρόχειρη έρευνα.

Όχι δεν είμαι έμπορος. Ένας απλός καταναλωτής είμαι και εγώ.

Τα παιχνίδια "Tom & Jerry" να μου πεις που είδες!

:wave2:

CBarbas
03/05/2011, 10:36
Σας

ζητω προκαταβολικα συγνωμη αλλα αγαπητε "daz" θα μου επιτρεψεις να εχω την αποψη μου, οπως και εσυ την δικη σου. Αλλωστε κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει τις αποψεις κανενος.


Χαιρετισμους