PDA

View Full Version : Z εμπειριες



stavrogin
10/08/2005, 15:22
Ασαφης ονομασια του thread.Αλλα πως αλλιως να το πω?
Συνοψιζω:

Πρωτο σερβις (1000km).

1.To πισω φαναρι το στοπ και το μικρο μπροστα(οχι οι σκαλες) :νεκρά,μια μερα πριν το σερβις
καινε την ασφαλια και με κατι δοκιμουλες εχανε το ρευμα ολη η μηχανη.
Εψαξε ο μαστορας αλλα δεν καταφερε τιποτα.Οι ηλεκτρολογοι λειπουν.Αρα διακοπες χωρις πισω φαναρι.

2.Εβαλα τα Μανιταρια της φωτο.Μου εξηγησε ο μαστορας οτι στο πεσιμο διακινδινευω να κοψω την βιδα και να στραβωκατσει ολο το μοτερ ,γιατι την πιεση την δεχεται καθετα. Τον ρωτησα για τα οριτζιναλ καβασακι και μου εξηγισε οτι επειδη εχουν μια μορφη τυπου Π, σε περιπτωση πτωσης δεχεται την πιεση οχι καθετα στην βιδα αλλα παραλληλα,διπλα.Λυγιζει το ιδιο το μανιταρι και αποροφα μεγαλο μερος της δυναμης που ασκειτε πριν βλαψει το μηχανακι.
Γενικως δηλαδη η Καβα εκανε το αυτονοητο ,και η Αφτερμαρκετ εταιρια αυνανιστηκε μαζι με μενα που το αγορασα.

3.Λαδια εβαλε SAE 10W40 ,ενω το owners manual λεει καθαρα οτι για ατμοσφαιρικες θερμοκρασιες ανω των 40κελσιου θελει λαδι 10ή15-50,τι λετε?

Τωρα οσον αφορα την βλαβη,τα πηρα ελαφρως ή βαρεως στο κρανιο για την γκαντεμια του να σκας 8000 ντουκου ακριβως για να εχεις μηχανη που να δουλευουν ολα,και το φαναρι.
Προερχωμαι απο ενα ιδιαιτερα καγκουροποιημενο μηχανακι χωρις φωτα φλας ,μαρσπιε και οργανα, για χρονια.Και εχω πραγματικα κουραστει.

Τη νυφη την πληρωσε ενας γειτωνας που το εχει γλωσοφαει το μηχανακι απο τοτε που το πηρα καθε μερα λεει:Αυτο θα χαλασει,αυτο δεν στεκεται καλα,θα καιει πολυ βενζινη αυτο,θα υποφερεις απο τον αερα στα πολλα κλπ κλπ και ολο να το κουναει και να το πειραζει.

:yuck:
Τον επιασα σημερα και του τα χωσα οτι ειναι γκαντεμης και να μην ξαναασχοληθει με το μηχανακι μου.Και τωρα νιωθω και λιγο ασχημα για αυτο.
Σας κουρασα
Μου φαινεται οτι χρειαζομαι διακοπες


21626

idi
10/08/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ασαφης ονομασια του thread.Αλλα πως αλλιως να το πω?
Συνοψιζω:

Πρωτο σερβις (1000km).

1.To πισω φαναρι το στοπ και το μικρο μπροστα(οχι οι σκαλες) :νεκρά,μια μερα πριν το σερβις
καινε την ασφαλια και με κατι δοκιμουλες εχανε το ρευμα ολη η μηχανη.
Εψαξε ο μαστορας αλλα δεν καταφερε τιποτα.Οι ηλεκτρολογοι λειπουν.Αρα διακοπες χωρις πισω φαναρι.

2.Εβαλα τα Μανιταρια της φωτο.Μου εξηγησε ο μαστορας οτι στο πεσιμο διακινδινευω να κοψω την βιδα και να στραβωκατσει ολο το μοτερ ,γιατι την πιεση την δεχεται καθετα. Τον ρωτησα για τα οριτζιναλ καβασακι και μου εξηγισε οτι επειδη εχουν μια μορφη τυπου Π, σε περιπτωση πτωσης δεχεται την πιεση οχι καθετα στην βιδα αλλα παραλληλα,διπλα.Λυγιζει το ιδιο το μανιταρι και αποροφα μεγαλο μερος της δυναμης που ασκειτε πριν βλαψει το μηχανακι.
Γενικως δηλαδη η Καβα εκανε το αυτονοητο ,και η Αφτερμαρκετ εταιρια αυνανιστηκε μαζι με μενα που το αγορασα.

3.Λαδια εβαλε SAE 10W40 ,ενω το owners manual λεει καθαρα οτι για ατμοσφαιρικες θερμοκρασιες ανω των 40κελσιου θελει λαδι 10ή15-50,τι λετε?

Τωρα οσον αφορα την βλαβη,τα πηρα ελαφρως ή βαρεως στο κρανιο για την γκαντεμια του να σκας 8000 ντουκου ακριβως για να εχεις μηχανη που να δουλευουν ολα,και το φαναρι.
Προερχωμαι απο ενα ιδιαιτερα καγκουροποιημενο μηχανακι χωρις φωτα φλας ,μαρσπιε και οργανα, για χρονια.Και εχω πραγματικα κουραστει.

Τη νυφη την πληρωσε ενας γειτωνας που το εχει γλωσοφαει το μηχανακι απο τοτε που το πηρα καθε μερα λεει:Αυτο θα χαλασει,αυτο δεν στεκεται καλα,θα καιει πολυ βενζινη αυτο,θα υποφερεις απο τον αερα στα πολλα κλπ κλπ και ολο να το κουναει και να το πειραζει.

:yuck:
Τον επιασα σημερα και του τα χωσα οτι ειναι γκαντεμης και να μην ξαναασχοληθει με το μηχανακι μου.Και τωρα νιωθω και λιγο ασχημα για αυτο.
Σας κουρασα
Μου φαινεται οτι χρειαζομαι διακοπες

cool φιλε μου!!!

1) εχω το Ζ ενα χρονο και 3 μηνες και αλλα 47 μελη εδω και πρωτη φορα ακουω προβλημα στα ηλεκτρικα... ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΑΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ Η ΔΟΥΛΕΙΑ....

2) για τα μανιτάρια και εγω εχω επιφυλάξεις αλλα να ξερεις οτι ο καθε μηχανικος λεει τις δικες του ΠΙΠΕΣ.... ρωτα πολλούς και βρες το κοινο παρονομαστή γιατι αν ακους τον καθενα.... κλαφτα Χαραλαμπε

3) ασχετα με τις πιπες που ακους κατα καιρους το Ζ ειναι ΤΕΡΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.... δες τα ξενα φορουμ να πειστείς

4) αν ακους πολλα αρνητικα και κινδυνολογίες απο τους ατυχους που δεν εχουν Ζ..... ειναι ΓΙΑΤΙ ΖΗΛΕΥΟΥΝ!!!! ακου καλυτερα εκατοντάδες ενθουσιασμένους και ερωτευμένους κατοχους κανε καμια βολτα να νιωσεις καλυτερα και ασε τους να τραγουδάνε

καλες βολτες

Lazio
10/08/2005, 16:08
Για τα μανιταρια που εχεις στη φωτο εγω πιστευω οτι θα προστατεψει μονο σε περιπτωση πτωσης (μακρυα απο εμας) με πολυ μικρη ταχυτητα η αν ειναι σταματημενο.

Αν κινεισαι αυτο το πραγμα θα μαγκωσει στο εδαφος και ισως κανει περισσοτερη ζημια. Τα μαμα εχουν αυτο το καμπυλοτο σχημα που θα αφησει το μηχανακι να συρθει πιο ελευθερα.

Γνωμη μου μπορει να κανω και λαθος και παλι μακρυα απο εμας οι τουμπες :a013:

1ο Σερβισ που και ποσο? :smokin:

stavrogin
10/08/2005, 16:08
συναγερμος δεν υπαρχει.Ουτε υπηρξε ,ουτε και εχει γινει αποπειρα να τοποθετηθει.Κατα τα αλλα thanks IDI για την ενθαρηνση.
Πανδης ,54ευρο:λαδια+φιλτρο,χρεωσε 4 λιτρα απο 10ευρο περιπου το καθενα.Το μηχανακι παιρνει 3.1λιτρα.Και ειναι και αρκετα τσιμπιμενο για ημισυνθετικο.Αλλα καλη πιστη. αν ειναι καλος, συνεπης και ντομπρος δεν με νοιαζει να ναι και λιγο ακριβος.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/08/2005, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Για τα μανιταρια που εχεις στη φωτο εγω πιστευω οτι θα προστατεψει μονο σε περιπτωση πτωσης (μακρυα απο εμας) με πολυ μικρη ταχυτητα η αν ειναι σταματημενο.

Αν κινεισαι αυτο το πραγμα θα μαγκωσει στο εδαφος και ισως κανει περισσοτερη ζημια. Τα μαμα εχουν αυτο το καμπυλοτο σχημα που θα αφησει το μηχανακι να συρθει πιο ελευθερα.

Γνωμη μου μπορει να κανω και λαθος και παλι μακρυα απο εμας οι τουμπες :a013:

1ο Σερβισ που και ποσο? :smokin:


ΔΙΑΦΩΝΩ . ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ . Η ΜΑΜΑ ΚΑΒΑ ΕΒΓΑΛΕ ΑΛΟ ΛΟΥΚ ΑΠΛΑ . ΜΗ ΣΚΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ . ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ???? ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ , ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ... ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ... ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΝΤΙΛΕΡ ΤΗΣ ΚΑΒΑ ΜΕ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΦΙΛΤΡΑ ΕΠΑΝΩ .

darkwing
14/08/2005, 18:54
Τη νυφη την πληρωσε ενας γειτωνας που το εχει γλωσοφαει το μηχανακι απο τοτε που το πηρα καθε μερα λεει:Αυτο θα χαλασει,αυτο δεν στεκεται καλα,θα καιει πολυ βενζινη αυτο,θα υποφερεις απο τον αερα στα πολλα κλπ κλπ και ολο να το κουναει και να το πειραζει.

:yuck:
Τον επιασα σημερα και του τα χωσα οτι ειναι γκαντεμης και να μην ξαναασχοληθει με το μηχανακι μου.Και τωρα νιωθω και λιγο ασχημα για αυτο.
Σας κουρασα
Μου φαινεται οτι χρειαζομαι διακοπες [/B][/QUOTE]


Καλα εκανες και του τα'χωσες!!!
Κατι τετοιοι θελουν κρεμασμα!!!2 μερες πριν παρω την μηχανη απο το συνεργειο ελεγα αντε να παρω το μωρο μου και τα συναφη οποτε ερχεται ενας τυπος και με τα πολλα μου λεει:να την παρεις να τσακιστεις και να περασει νταλικα απο πανω σου!!! ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ???
Μετα απο 2 μερες παιρνω την μηχανη και χανω το μπροστινο σε στροφη.......
ευτυχως το επανεφερα!
Προκατειλημενος δεν ειμαι ουτε κανενας ηλιθιος αλλα προχτες που πηγαμε λευκαδα στο γυρισμο ο ενας απο τους 3 γυρισε με την μηχανη φορτωμενη σε αγροτικο.Ευτυχως το παιδι δεν επαθε τιποτα(ας ειναι καλα το μπουφαν) και αν θυμαμαι καλα ο βρομοστομος ειχε ξανανοιξει το βοθρο του.
Να παει στο διαολο ο πουστ....ς.-

AFTER
14/08/2005, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
οποτε ερχεται ενας τυπος και με τα πολλα μου λεει:να την παρεις να τσακιστεις και να περασει νταλικα απο πανω σου!!! ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ???


Ε δεν του ευχηθηκες και συ απο καρδιας,να παθει καρκινο αυτος και ΟΟΟΟΟΟλα του τα σογια,να του μπει στο () το κονταρι απο το empire state building, και να του μαγκωσει η πορτα στο μετρο τα @@ του?

(μπορω να γινω πολυ κακος αμα θελω :a2: )

stavrogin
15/08/2005, 12:40
ουτε προληπτικος ειμαι ουτε δισειδαιμων, αλλα δεν καθομαι να γλωσοτρωω τον κοσμο.Αντι να πουν ενα καλο λογο ,μια ευχη καθονται και γλωσσοτρωνε.Ο γειτονας εχει σκασει που δεν εχει μηχανη αλλα μονο ενα καλο παπι .Οσο ειχα το bros ερειπιο ηταν καπως ικανοποιημενος.Τωρα με το Ζ ......:eek: :eek: :eek:

Xlitos
15/08/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
και να του μαγκωσει η πορτα στο μετρο τα @@ του?



άουτς.. :D

dbandit
15/08/2005, 14:24
ΡΕ ΧΩΣΤΕ ΤΑ ΣΤΟΥΣ ΓΚΑΝΤΕΜΗΔΕΣ!!!!

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΙΝΕΛΗΚΙΑ!:a015: :a015: :a015: :a016: