PDA

View Full Version : Ερώτηση για το εξωτερικό πόδι



CBRIDHS
04/05/2011, 15:47
Και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα......απ'οτι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής,εδω μέσα κυρίως,στη στροφή το εξωτερικό πόδι "κολάει" ρεζερβουάρ και στο μαρσπιε και όλο το βάρος του σώματος "στηρίζεται"εκεί και όσο το δοκίμαζα ήταν σωστό.....Εδώ και λίγο καιρό,βλέπω στα gp,superbike και moto 2 το εξωτερικό πόδι να μην ακουμπάει καν το ρεζερβουαρ...τι έγινε,αλλάξαν τακτική?:confused:

http://www.motociclismo.es/rcs/prueba/2009/07_Jul/0207-moto2-bqr-mamola-01_g.jpg

sniper
04/05/2011, 15:52
Προσπαθεί να το αγκαλιάσει αλλά αυτοί οι τύποι έχουν μεγαλύτερα απο εμάς @@ οπότε δεν φτάνει το πόδι να τ' αγκαλιάσει όπως εμείς....

Την παλεύεις καθόλου; Μόνο με σπαστό μηρό θα εκανε αυτό που λες :lol:

CBRIDHS
04/05/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προσπαθεί να το αγκαλιάσει αλλά αυτοί οι τύποι έχουν μεγαλύτερα απο εμάς @@ οπότε δεν φτάνει το πόδι να τ' αγκαλιάσει όπως εμείς....

Την παλεύεις καθόλου; Μόνο με σπαστό μηρό θα εκανε αυτό που λες :lol:

Άμα είναι στα κυβικά μου την παλεύω λέει.....:smokin:
την φώτο την είδες?

sniper
04/05/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
Άμα είναι στα κυβικά μου την παλεύω λέει.....:smokin:
την φώτο την είδες?

Nαι, όρθιος είναι

CBRIDHS
04/05/2011, 16:04
http://static.blogo.it/twowheelsblog/andrea_iannone_pole_mugello.jpg

και εμένα παράξενο μου φαίνεται,γι'αυτό και ρωτάω....


http://www.motorcycle-usa.com/photogallerys/ben-spies-world-superbike-yamaha-2.jpg

dmf
04/05/2011, 16:21
Τα δερματα κολανε και στη σελα, και στο ρεζερβουαρ, δεν ειναι οπως με τα τζιν.

sniper
04/05/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
http://static.blogo.it/twowheelsblog/andrea_iannone_pole_mugello.jpg

και εμένα παράξενο μου φαίνεται,γι'αυτό και ρωτάω....


http://www.motorcycle-usa.com/photogallerys/ben-spies-world-superbike-yamaha-2.jpg

To αγκαλιάζει αλλά ο Spies είναι τεραστιος πάνω σε μικρό μηχανάκι.... δεν γινεται να το αγκαλιάσει άλλο λέμε!

sniper
04/05/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τα δερματα κολανε και στη σελα, και στο ρεζερβουαρ, δεν ειναι οπως με τα τζιν.

Ποιο μαγικό κάνει το τζην και λυγίζει ο μηρός;

catmaster
04/05/2011, 16:29
Μα δεν αγκαλιάζει τίποτα ... στη στροφή το βάρος πάνω στο μηρό στη γωνία του ρεζερβουάρ κολλάει ...

(το έχασα ... μάλλον δεν έχω καταλάβει τι λέτε ρε παιδιά ) :look:

CBRIDHS
04/05/2011, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
To αγκαλιάζει αλλά ο Spies είναι τεραστιος πάνω σε μικρό μηχανάκι.... δεν γινεται να το αγκαλιάσει άλλο λέμε!

όβερ:wave2: :winka:

dmf
04/05/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ποιο μαγικό κάνει το τζην και λυγίζει ο μηρός;

μπαρΔον?:hypnotize
αυτο που ειπα ειναι οτι το δερμα σε αντιθεση με το τζιν, προσφερει αρκετη τριβη, ωστε να μην ανησυχεις για "αγκαλιασμα".

vangelis 64
17/05/2011, 23:04
Με το μπαρδόν ρε παιδιά,αλλά στη φωτο ο (Σπις είπαμε; )κάνει μια χαλαρή βόλτα έως καλαμπούρι.Αλλού κοιτάζει κι αλλού πάει,δεν νομίζω ότι εκείνη την ώρα νοιάζεται για τη σωστή θέση τού εξωτερικού ποδιού-η οποία δεν ξέρω ποιά είναι!
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τα δερματα κολανε και στη σελα, και στο ρεζερβουαρ, δεν ειναι οπως με τα τζιν. Ένα από τα πρώτα πράγματα που εκτίμησα στη φόρμα που πήρα,είναι η τρομερή ευκολία τού να αλλάζω θέσεις πάνω στη σέλλα με ανεπαίσθητη τριβή.:beer:

menelaos46
17/05/2011, 23:17
Παντως δε πρεπει να ειναι ο Spies αυτος...

menelaos46
17/05/2011, 23:22
http://www.youtube.com/watch?v=OemZirHWMtE


Το σωμα στηριζεται εσωτερικα στο μπουτι λιγο μετα τα @ρχιδι@, βεβαια απο οδηγο σε οδηγο αλλαζει αυτο για παραδειγμα ο Elias νομιζω κανει κατι περισσοτερο... οπως και να εχει ο χρονος μετραει.
Οσο για τη φωτογραφια μη σε ξεγελαει οτι το γονατο του ειναι εξω παλι εκει στηριζεται.Ασε που αυτοι εχουν στη διαθεση τους οτι θες απο αντιολησθητικα... σελες, στολες.... κλπ.

CBRIDHS
18/05/2011, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
http://www.youtube.com/watch?v=OemZirHWMtE


Το σωμα στηριζεται εσωτερικα στο μπουτι λιγο μετα τα @ρχιδι@, βεβαια απο οδηγο σε οδηγο αλλαζει αυτο για παραδειγμα ο Elias νομιζω κανει κατι περισσοτερο... οπως και να εχει ο χρονος μετραει.
Οσο για τη φωτογραφια μη σε ξεγελαει οτι το γονατο του ειναι εξω παλι εκει στηριζεται.Ασε που αυτοι εχουν στη διαθεση τους οτι θες απο αντιολησθητικα... σελες, στολες.... κλπ.

:winka: :winka:

TROOPER
18/05/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
..............

γιατι προσπαθεις να μπερδεψεις τον εαυτο σου? :winka:

CBRIDHS
18/05/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γιατι προσπαθεις να μπερδεψεις τον εαυτο σου? :winka:

Απλά γιατρέ μου, μου φάνηκε περίεργο το πως στηρίζονται οι άτιμοι τόσο ψηλά στον μηρό και με τέτοιες συνθήκες...


υγ:ότι μου έιπες πάντος έπιασε τόπο και με το παραπάνω... :smokin:

TROOPER
18/05/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
Απλά γιατρέ μου, μου φάνηκε περίεργο το πως στηρίζονται οι άτιμοι τόσο ψηλά στον μηρό και με τέτοιες συνθήκες...


υγ:ότι μου έιπες πάντος έπιασε τόπο και με το παραπάνω... :smokin:

:wave2:

panos1050
21/05/2011, 04:34
οι ανθρωποι αυτοι ειναι απο αλλο πλανητη
το εξωτερικο ποδι κοιτας?
ο αγκωνας που αν τον τεντωσει θα βρει κατω και το εσωτερικο ποδι που το εχει
μαζεψει τελειος μεσα γιατι θελει να το ριξει κιαλλο δεν σου λενε κατι??

panos1050
21/05/2011, 04:37
π.χ


226946

banditv400limit
21/05/2011, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
π.χ ενταξει :eek: παω να φαω την φρουτοκρεμα μου:look:

dmf
21/05/2011, 11:37
Ναι αλλα κοιτα τη κλιση εχει η ασφαλτος..
και το κερμπ εχει αντιθετη κλιση.

nic mor
21/05/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ναι αλλα κοιτα τη κλιση εχει η ασφαλτος..
και το κερμπ εχει αντιθετη κλιση.


:o :o :o
εεεε!!!!! τοτε νταξ,το κανουμε ολοι αυτο
ευκολακι:D :D

:wave2: :wave2:
:beer: :beer:

dmf
21/05/2011, 12:14
indeed:bawl:

panos1050
21/05/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ναι αλλα κοιτα τη κλιση εχει η ασφαλτος..
και το κερμπ εχει αντιθετη κλιση.


πλακα κανεις ετσι??

Toumpas
21/05/2011, 16:11
Ισχύει αυτό που λέει ο OP. Οι επαγγελματίες αναβάτες οδηγούν διαφορετικά. Εμείς μαθαίνουμε να οδηγούμε με τον καλύτερο τρόπο. Οι επαγγελματίες οδηγούν όπως τους βολεύει και όπως έχουν συνηθίσει.

Π.χ. όλοι ξέρουμε οτι κατά την επιβράδυνση (πιστά τουλάχιστον) το σώμα το τοποθετούμε στο πίσω μέρος, τα γόνατα σφίγγουν το ντεπόζιτο μαζί με τους αστραγάλους.


Εάν παρατηρήσετε το κόλπο του Ρόσσι π.χ. όπου βγάζει το εσωτερικό πόδι έξω και το κρεμάει αλα-μοτάρντ τότε αυτόματα θα συμπεραίνεται οτι το σώμα το στηρίζει με τα χέρια/καρπούς, κάτι το οποιό εμείς οι ερασιτέχνες το έχουμε όπως ο διάολος με το λιβάνι.

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα επαγγελματιών οδηγών που οδηγούν εντελώς λάθος με την ιδεατή φιλοσοφία που ΚΑΚΑ τα ψέματα, είναι ο τρόπος οδήγησης του Keith Code αν μην τι άλλο και δεν αντιπροσωπεύει όλους τους οδηγούς.

menelaos46
21/05/2011, 17:07
Εάν παρατηρήσετε το κόλπο του Ρόσσι π.χ. όπου βγάζει το εσωτερικό πόδι έξω και το κρεμάει αλα-μοτάρντ τότε αυτόματα θα συμπεραίνεται οτι το σώμα το στηρίζει με τα χέρια/καρπούς, κάτι το οποιό εμείς οι ερασιτέχνες το έχουμε όπως ο διάολος με το λιβάνι.


Δες το βιντεο τους Σβαντς που εβαλα.
Εγω πριν δω που στηριζεται δεν ηξερα να φρεναρω...
ακουγα σφιγγεις εδω... σφιγγεις εκει... σφιγγεις χερια σφιγγεις ποδια...
τελικα δε σφιγγεις τιποτα, απλως στηριζεσαι στο εσωτερικο του ποδιου και γινονται ολα τοσο ευκολα μετα.....

Toumpas
22/05/2011, 16:39
Ε ναι στηρίζεσαι με τους προσαγωγούς-γόνατα και τους αστραγάλους όταν στρίβεις, και με προσαγωγούς/ραχαίους/χέρια όταν επιβραδύνεις. Μπακαλίστικα τα λέμε αλλά κάπως έτσι είναι.