PDA

View Full Version : ΤΡΟΧΑΙΟ Me Mhxanh – ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ !!!



chrmakry
10/08/2005, 14:44
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Είμαι νέο εγγεγραμμένο μέλος αλλά αρκετά παλιός «αναγνώστης» του forum.
Σκέφτηκα να κάνω αυτό το post μήπως και μπορέσω να βρω τον φίλο με το TDM (νομίζω πως θυμάμαι καλά το μοντέλο παρόλο που ήμουν ζαλισμένος) που είδε «ζωντανά» το τροχαίο:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΡΟΧΑΙΟΥ: 9 Απριλίου 2005 (Σάββατο γύρω στις 17:30 το απόγευμα)
ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ: η μαύρη TRANSALP μου και ένας μπούρδας με ένα επαγγελματικό φορτηγάκι του ενός τόνου (νομίζω TOYOTA HIACE)
ΤΟΠΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ: στις 3 Γέφυρες με κατεύθυνση από Λιοσίων προς Αγίους Αναργύρους (έγινε κάτω από το γεφυράκι και στο ύψος της εξόδου προς Ν. Χαλκηδόνα) – επισυνάπτω και φωτογραφία
ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ: εγώ στη δεξιά λωρίδα, αυτός στην αριστερή ώσπου αλλάζει λωρίδα – ξαφνικά – για να βγει στην έξοδο (χωρίς εγώ να προλάβω να αντιδράσω…)
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΡΟΧΑΙΟΥ: μώλωπες, διαστρέμματα, υλικές ζημιές μηχανής, κράνος, κινητό κλπ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ: δεν με πληρώνουν και συνεπώς θα κάνω αγωγή
ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ: να βρω τον φίλο μοτοσικλετιστή που είδε την φάση, μου μίλησε, μίλησε στον άλλο οδηγό, είδε όλο το σκηνικό και που δυστυχώς έφυγε χωρίς να προλάβω / σκεφτώ να του ζητήσω τα στοιχεία του. Θα με βοηθούσε αφάνταστα τώρα εάν τον έβρισκα και απλά επιβεβαίωνε τις συνθήκες του ατυχήματος. Ξέρω πως εάν εμφανιζόταν σαν μάρτυρας είχε λήξει αυτόματα το θέμα με την ασφαλιστική και δεν θα χρειαστεί να περιμένω κάνα 2 χρόνια για την εκδίκαση της υπόθεσης.


21629

arkroan
10/08/2005, 14:51
Μακαρι φιλε μου να βρεις τον συναδελφο που ηταν μαρτυρας στο ατυχημα..

Και σου ευχομαι να πανε ολα καλα με το δικαστηριο και να δικαιωθεις!!

Καλη τυχη!

pavlaras1
10/08/2005, 16:00
Καλη τυχη και απο εμενα και καλο κουραγιο.

:)

KeLeYTiS
11/08/2005, 10:59
Ρε γμτ καθε μερα περναω απο εκει και τα Σαββατα περιπου την ωρα που λες αλλα δεν εχω δει κατι....

Ουτε καν ατυχημα με μοτο δεν εχω δει εκει , εχω δει πολλα με αυτοκινητα αλλα κανενα με μοτο .....

Βασικα εκει πρεπει να πηγαινεις στην αριστερη λωριδα και σιγα γιατι κυκλοφορουν πολλοι μα πολλοι μ@λ@κες :mad:

Ελπιζω να βρεις ακρη φιλε μου :rolleyes:

dantouan
11/08/2005, 14:05
Κανε αν θελεις και ενα ποστ στο www.tdmhellas.gr μηπως ηταν καποιος απο τα παιδια...

gmakris
11/08/2005, 18:41
Μακαρι να βρεθει για να πληρωσει ο μ@λ@κας που τωρα κανει τον Κινεζο.......

astaroth2
17/08/2005, 18:35
Σε τρελαινει οταν ανθρωποι κανουν τη βλακεια τους και μετα χαρη σε καποιο μικρο παραθυρακι η χαρη στη μη σωστη δικη σου αντιδραση (δικαιολογημενα μετα το σοκ που εχεις περασει) δεν αναλλαμβανουν τις ευθυνες τους...

Δεν ξερω την κατασταση αλλα πιστευω οτι ακομα και για 500 ευρω πρεπει να τα απαιτεις με καθε νομιμο τροπο μεχρι τελους.

Και να ξερεις οτι αυτοι ειναι το πιο πιθανο να φοβηθουν και να τελειωνεις, μολις δουν οτι σοβαρολογεις.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις στοιχεια η μαρτυρα η κατι στα χερια σου για να στριμοξεις τον αλλο.

BROS400
24/08/2005, 11:41
Εγω πάλι ποτέ δεν θα καταλάβω τη μαλακισμένη αντίδραση του να μην κάνεις δήλωση στον άλλο, λες και θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου.

60-70 γαμωευρώ θα πληρώσει ο υπαίτιος παραπάνω στην ασφάλειά του για 1 χρόνο, αξίζει ολη αυτή η διαδικασία;:mad: :mad: :mad:

idi
24/08/2005, 11:47
ουτε 60-70...

με μια δηλωση αυξηση στα ΚΑΘΑΡΑ ασφαλιστα ειναι 12%

αν πληρωνεις 100 περιπου το 6 μηνο τοτε η αυξηση θα ειναι λιγοτερο απο 10 ευρω το εξαμηνο αρα >20 το χρονο....

ειναι ΜΑΛΑΚΑΡΕΣ ομως φιλε μου...

male_hermes
24/08/2005, 18:28
Φίλε μου όπως και τα άλλα παιδιά σου εύχομαι να βρείς τον καραγκιόζη ανεγκέφαλο τύπο και περαστικά, τώρα όσο για τα σίδερα ξαναγίνονται δεν λές που δεν συνέβει και τίποτα χερότερο...


Απο το αστυνομικό τμήμα δεν μπορείς να βρείς καμιά άκρη ;

Ίσως απο το βιβλίο συμβάντων στην περιοχή !


καλή τύχη και προσοχή παιδιά σε όλους τους μοτοσικλετιστές.

male_hermes :mad:

Nikoskazer2000
24/08/2005, 23:45
Αυτά τα ημιφορτηγάκια είναι χάροι χωρίς τα μαύρα...

Την εχω πατήσει κι' εγω απο 1 άσπρο ημιφορτηγάκι που μου την έκανε πατώντας μου τις μπροστινές αναρτήσεις (120.000δρχ. ζημιά τότε) και στραβώνοντας ΟΛΟ το μπροστινό σύστημα.

Μακάρι να τον βρείς και να βρείς το δίκιο σου με την ασφαλιστική.

chrmakry
31/08/2005, 11:10
ευχαριστώ συνάδελφοι για τη συμπαράστασή σας....

δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα θετική εξέλιξη αλλά ελπίζουμε...
MITSUBISHΙ ήταν τελικά το φορτηγάκι...
ένα χιλιοχτυπημένο σαράβαλο....
πάντως, ο οδηγός ήταν αρκετά συζητήσιμος...
αλλά όταν πήγε το ατύχημα "μέσα" στην εταιρεία του κάτι άλλαξε...
ίσως να φοβήθηκε, ίσως να τον αγνόησαν...ίσως κάνει πολλά ατυχήματα και προσπαθούν να γλυτώσουν ότι μπορούν....δεν ξέρω...
έτσι τελικά έκαναν αρνητική δήλωση.....
ΟΜΩΣ, τον είχα βάλει να υπογράψει σε μία σελίδα χαρτί τις "συνθήκες" του ατυχήματος (δεν ήταν ακριβώς φιλική δήλωση αλλά κάτι τέτοιο...)
η διατύπωση στο χαρτί ελπίζω να με δικαιώσει....
αρχικά οι δικηγόροι της ασφαλιστικής διάβασαν το χαρτί και είπαν πως μάλλον θα με αποζημιώσουν...
στη συνέχεια τα γύρισαν....φαντάζομαι πως πιστεύουν πως μπορούν να διαστρεβλώσουν τις "συνθήκες" (π.χ. αφού το χαρτί ΔΕΝ γράφει πως πήγαινα με κανονική ταχύτητα, ποιος τους εμποδίζει
να ισχυριστούν πως έτρεχα με 120 μέσα στην πόλη?)
έχω σκεφτεί μέχρι και να στήσω καρτέρι τα Σάββατα μήπως και δω τυχαία τον φίλο με το TDM (μα γιατί να μην μου δώσει ένα ραβασάκι με τα στοιχεία του και να φύγει?)
και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το περιπολικό που ήρθε δεν ήταν και τόσο σόι....
μόλις είδαν πως είχαμε φτιάξει και υπογράψει ένα χαρτί, σχεδόν είπαν πως θα φύγουν "γιατί δεν τους χρειαζόμαστε"....
βέβαια, το περιπολικό δεν βγάζει πόρισμα....απλώς καταγράφει το συμβάν.....
αλλά φταίω και εγώ.....δεν ζήτησα ασθενοφόρα, κολάρα, γάζες, depon, πατερίτσες, γύψους......
βιαζόμουν να πάω σπίτι μου γιατί είχε το πρώτο του πάρτυ γενεθλίων ο γιος μου και με περίμενε το σόι στο σπίτι !!!
παραλίγο να με χάσει ο γιος την ημέρα που χρόνιζε...
τελικά:
- η αγωγή έγινε (την έστειλε ο δικηγόρος μου)...
- τους ζητάω τα 3πλάσια από αυτά που είχα ζητήσει αρχικά (δεν είχα βάλει ψυχική οδύνη, taxi, αναστάσωση κλπ κλπ.....)....μέχρι και το χταπόδι που είχα στο ντεπόζιτο τους ζητάω (βέβαια ήταν δική μου πατέντα και μου είχε κοστίσει παραπάνω από 2€ !!!)
- ανησυχώ πως οι δικηγόροι ίσως να καταφέρουν να "γυρίσουν" τα γεγονότα και να μην αποδειχθεί η υπαιτιότητά του......
- περιμένω μπας και εμφανιστεί μέχρι τότε το φίλος με το TDM !!!!

ευχαριστώ moto.gr

pissaman
21/10/2005, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ουτε 60-70...

με μια δηλωση αυξηση στα ΚΑΘΑΡΑ ασφαλιστα ειναι 12%

αν πληρωνεις 100 περιπου το 6 μηνο τοτε η αυξηση θα ειναι λιγοτερο απο 10 ευρω το εξαμηνο αρα >20 το χρονο....

ειναι ΜΑΛΑΚΑΡΕΣ ομως φιλε μου...
Πλέον, οι ασφαλιστικές σε χρεώνουν 3-4 ? στο εξάμηνο, και σου ασφαλίζουν το bonus mallus. Οπότε, όταν χτυπήσεις κάποιον και του κάνεις δήλωση, δεν ανεβαίνει !!!!
Γι ακοιτάξτε το με τους ασφαλιστές σας! ;)
:wave2:

Multi-Duc
21/10/2005, 07:46
giati den parousiazeis kapoio "martyra" allo?? :D ....leme twra