PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ προφορτισης ο λογος.



Vezouvios
10/08/2005, 16:18
Λοιπον η σημερινη συζητηση περιλαμβανει τον προβληματισμο μου για την ρυθμιση της προφορτισης στο 650..
Που πρεπει να ειναι οταν εισαι διπλος δηλαδη εσυ και το( μισο )σου γυναικακι δηλαδη σαν να λεμε μονος και πως πρεπει να ειναι οταν εισαι πραγματικα διπλος με μπαγκαζια μπρος πισω....
Πειραζουμε συνηθως μονο το πισω η ειναι απαρατητο να παιξουμε ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ????Η Το αφηνουμε οπως το εχει η μαμα και να παει στο διαολο ο προβληματισμος μου...????

OldMan
10/08/2005, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
..Που πρεπει να ειναι οταν εισαι διπλος δηλαδη εσυ και το( μισο )σου γυναικακι ....

:confused: :confused: :confused:

ΜΙΣΟ γυναικάκι έπαιρνε στην μηχανή μόνο ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι (το άλλο μισό το έθαβε...)!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Πειραζουμε συνηθως μονο το πισω η ειναι απαρατητο να παιξουμε ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ????

Ανάλογα με το πόσο κάθεται (μπρος και πίσω) η μηχανή....
Ανάλογα με τις οδηγικές σου ικανότητες/ορέξεις/διαθέσεις....
Ανάλογα με το αν θέλεις να μεταβάλεις (όχι απαιραίτητα να βελτιώσεις...) την γεωμετρία και συμπεριφορά της μηχανής...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Η Το αφηνουμε οπως το εχει η μαμα και να παει στο διαολο ο προβληματισμος μου...????

Καλή ιδέα (μεσημεριάτικα) !!!

:beer: :beer: :beer:

athandim
10/08/2005, 21:16
Κάνε δοκιμή...

Γύρνα το "τηλεπροφορτιστήρι" (!!) τέρμα δεξιά, [μέχρι Καρατζαφέρη λέμε...] και έλεγξε την οδηγική συμπεριφορά
της μηχανής, μόνος και δικάβαλος...

Εγώ την έχω έτσι εδώ και ένα μήνα και την πρότιμώ με αυτή τη ρύθμιση.
Έχει πιο σφιχτή αίσθηση η μηχανή. Δεν "κάθεται" από το βάρος ενός ή δυο ατόμων, αλλά και δεν απορροφά πλέον όλες τις ανωμαλίες του δρόμου (συν στην πιο σβέλτα οδήγηση και στο αίσθημα ασφάλειας-καλά κρατήματα-, μείον στην άνεση)...

Δεν είμαι και ο καλύτερος σε "ειδικά-τεχνικά" θέματα, αλλά με την παραπάνω περιγραφή ελπίζω να σε βοήθησα..:beer:






[ΆΣΧΕΤΟ:Βρε Vezuvios, εσύ την έχεις χτίσει αυτή την ενότητα...
Έχεις πατρικές ευθύνες..:eyepop: :lol:
Για να σε βλέπουμε συχνότερα παρακαλώ πόλυ...:sun: ]

Vezouvios
12/08/2005, 22:18
ΜΙΣΟ γυναικάκι έπαιρνε στην μηχανή μόνο ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι (το άλλο μισό το έθαβε...)!!!

ΚΑΙ ποιος σου ειπε οτι εγω δεν ειμαι???:lol: :lol:




[ΆΣΧΕΤΟ:Βρε Vezuvios, εσύ την έχεις χτίσει αυτή την ενότητα...
Έχεις πατρικές ευθύνες..
Για να σε βλέπουμε συχνότερα παρακαλώ πόλυ...

Μην ξεχνιομαστε ειναι και καλοκαιρακι.......:sun:

Τελος παντων σχετικα με το θεμα δεν ειμαι ικανοποιημενος με της απαντησεις,θελω πιο εμπειροστατιμενες(καπως ετσι δεν γραφεται?) αποψεις..:uplate:

THEOD
12/08/2005, 23:12
Aπό την εμπειρία μου από το 1000 (νομίζω ότι ίδιο είναι και το 650 σε αυτόν τον τομέα), όταν είμαι δικάβαλλος δίνω στην υδραυλική προφόρτιση τόσο ώστε να "αποκαλυφθεί" άλλη μια γραμμή (3 συνολικά) στα "δαχτυλίδια" που δείχνουν την προφόρτιση. Όταν είμαι μόνος μου το έχω "μαμά". (Μαμά = 2 γραμμές ορατές με μάχιμουμ τις 5).

Για το 650 δεν έχω γνώμη, αλλά σαν γενικός κανόνας 1-2 κλίκ πάνω στην προφόρτιση όταν είσαι φορτωμένος είναι μια καλή ιδέα...

Μπροστά δεν είναι απαραίτητο εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με το στήσιμο και την συμπεριφορά της μηχανής.:wave2: