PDA

View Full Version : Χειρουργική επεμβαση



tleon
05/05/2011, 10:43
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα προβλημα και θελω τη γνωμη σας.
Πριν μερικες μερες εκανα μια επεμβαση διανοιξης ουρηθρας ,λογω στενωσης.Ειμαι στην ανάρρωση και μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να μη ξανακαβαλησω την αγαπημενη μου cbf γιατι υπαρχει κυνδυνος υποτροπης.
Ο γιατρος δεν μου το απαγορευσε αλλα μου εδωσε να καταλαβω οτι γενικος οι μηχανες εχουν θεμα σε μας τους αντρες στη βουβονικη περιοχη.
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ή να ξερει κατι επ΄αυτού?

Ευχαριστω

ggs
05/05/2011, 10:48
Φιλε , κατ αρχήν περαστικά …

Αν θες δεύτερη γνώμη , μιλα με εναν άλλο ΓΙΑΤΡΟ και μην ζητάς ιατρικές συμβουλές μέσα από ένα φορουμ…

TROOPER
05/05/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φιλε , κατ αρχήν περαστικά …

Αν θες δεύτερη γνώμη , μιλα με εναν άλλο ΓΙΑΤΡΟ και μην ζητάς ιατρικές συμβουλές μέσα από ένα φορουμ…

+ολα

sniper
05/05/2011, 10:55
Δεν ξέρω κατά πόσο κυκλοφορούν στην Ελλάδα αλλά το χρησιμοποιούσα όταν έπαιζα αμερικάνικο ποδόσφαιρο...

Μάλλον δεν θα είναι και πολύ βολικό, αλλά σίγουρα θα προστατεύει την ευαίσθητη περιοχή.

Πάρε όμως και μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη από άλλους γιατρούς..

Και περαστικά.


225366

tleon
05/05/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φιλε , κατ αρχήν περαστικά …

Αν θες δεύτερη γνώμη , μιλα με εναν άλλο ΓΙΑΤΡΟ και μην ζητάς ιατρικές συμβουλές μέσα από ένα φορουμ…

οχι ρε παιδια δε ζηταω ιατρικη γνωμη...που ουτως ή αλλως θα παρω απο αλλο γιατρο...ρωταω μηπως καποιος εχει παρομοια εμπειρια ή ξερει κατι γιαυτο...ενημερωτικα!

950dim
05/05/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω κατά πόσο κυκλοφορούν στην Ελλάδα αλλά το χρησιμοποιούσα όταν έπαιζα αμερικάνικο ποδόσφαιρο...

Μάλλον δεν θα είναι και πολύ βολικό, αλλά σίγουρα θα προστατεύει την ευαίσθητη περιοχή.

Πάρε όμως και μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη από άλλους γιατρούς..

Και περαστικά.

Βεβαια κυκλοφορουν,ιδιαιτερα για μαχητικα αθληματα και αθλητικες δραστηριοτητες οπου απαιτειται προστασια απο χτυπηματα στο συγκεκριμενο σημειο,
αλλα δε νομιζω πως θα βολευει και ισως επιβαρυνει πιεζοντας την βουβωνικη περιοχη...

Περαστικα κι απο μενα και απαραιτητως δευτερη ιατρικη γνωμη!

flickbat
05/05/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φιλε , κατ αρχήν περαστικά …

Αν θες δεύτερη γνώμη , μιλα με εναν άλλο ΓΙΑΤΡΟ και μην ζητάς ιατρικές συμβουλές μέσα από ένα φορουμ…


Συμφωνώ με τον ggs ,
ύστερα από μια παρόμοια εμπειρία (στη βουβωνική χώρα) προ Μηνών και μετά από δεύτερη και τρίτη γνώμη και κατόπιν Πλήρους Ανάρρωσης :a55: και επαφή με τον θεράποντα
καβαλάω ξανά ...Συνετά (cbf).

Υπομονή και ενημέρωση!

Περαστικά :beer:

Toumpas
05/05/2011, 11:32
Πόνοι και μικροκυστούλες στα παπάρια επίσης παίζουν στους άνδρες με αιτία την μηχανή.

PortisHead
05/05/2011, 11:38
Το θεμα ειναι να κανεις το σωστο , κι οχι να ψαχνεις να βρεις γιατρο που να σου πει , αυτο που θελεις να ακουσεις.

tleon
05/05/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το θεμα ειναι να κανεις το σωστο , κι οχι να ψαχνεις να βρεις γιατρο που να σου πει , αυτο που θελεις να ακουσεις.

Με την υγεια δεν παιζουμε...αν μου πουνε οτι ...ασε τη μηχανη καλυτερα!!!...θα το κανω χωρις δευτερη κουβεντα.Οχι τιποτα αλλο αν αρχισουμε να εχουμε θεματα με την κατω περιοχη αυτα δεν κλεινουν ευκολα.Ο ουρολογος μου μου ειπε οτι η ουρηθρα εκδικειται.Ειναι πολυ περιεργο οργανο και θελει ιδιαιτερη προσοχη.Θα δουμε...

Ευχαριστω παντως ολους όσους γραφουν.

road spirit
05/05/2011, 12:34
δεν ξέρω αν και πόσο μπορεί να βοηθήσει, να φοράς ποδηλατικό εσώρουχο απο αυτά που έχουν ενσωματωμένο "μαξιλαράκι" ή σπασουάρ ... αλλά και για αυτή την εναλλακτική ρώτα το γιατρό

KaTaNaS
05/05/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν ξέρω αν και πόσο μπορεί να βοηθήσει, να φοράς ποδηλατικό εσώρουχο απο αυτά που έχουν ενσωματωμένο "μαξιλαράκι" ή σπασουάρ ... αλλά και για αυτή την εναλλακτική ρώτα το γιατρό

το ποδηλατικό κολάν δεν προστατευει όρχεις και πέος αλλά το καβάλο , τον προστάτη δηλαδή/ Επίσης άλλη η σκληρότητα της σέλας του ποδηλατου και αλλη της μοτο.

Δεν καταλαβα πως μπορει να μας τραυματισει η μοτο στο συγκεκριμενο σημέιο, εκτός απο την περιπτωση πτωσεις, ή εκτόξευσης στο ντεποζιτο ή τιμονι με τα @@ απο φρένα ή απο συγκρουση.

Νικο το σπασουαρ ενοχλεί; Συγκρατείται μονο απο το εσώρουχο; Στο enduro το βρίσκω ιδιάιτερα χρήσιμο, ουκ ολιγες φορές εχω δει εντουραδες να ξεβρακωνονται πανικοβλητοι για να δουν αν εμεινε το εργαλειο in one piece.

Cpt. Haddock
05/05/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[...] ουκ ολιγες φορές εχω δει εντουραδες να ξεβρακωνονται πανικοβλητοι [...]

Τελικά όλοι για το εντούρο πανε στα βουνα.... :look:

OldMan
05/05/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω κατά πόσο κυκλοφορούν στην Ελλάδα
Νικο, αυτό στέκεται από μόνο του..??
(εννοώ μέσα σε σπασουάρ ή κατι τετοιο - για να μην πεταχτούν τίποτε πρόστυχα αγόρια..:blush: ).

KaTaNaS
05/05/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νικο, αυτό στέκεται από μόνο του..??
(εννοώ μέσα σε σπασουάρ ή κατι τετοιο - για να μην πεταχτούν τίποτε πρόστυχα αγόρια..:blush: ).

σπασουαρ δεν λεγεται αυτο στην εικονα του Νικου; :confused:

OldMan
05/05/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σπασουαρ δεν λεγεται αυτο στην εικονα του Νικου; :confused:
Αρχιδοθήκη ειναι, απονήρευτο αγόρι ..:winka:

Τα σκληρά σπασουάρ έχουν κορδόνια ή λάστιχα και έιναι stand allone..

sniper
05/05/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νικο, αυτό στέκεται από μόνο του..??
(εννοώ μέσα σε σπασουάρ ή κατι τετοιο - για να μην πεταχτούν τίποτε πρόστυχα αγόρια..:blush: ).

Ναι με κάποιο μαγικό τρόπο :rotflmao:
Όχι, το φοράς μέσα απο jockstrap (Το σπασουάρ που λεει ο σύντροφος Ιωάννης)


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

Νικο το σπασουαρ ενοχλεί; Συγκρατείται μονο απο το εσώρουχο; Στο enduro το βρίσκω ιδιάιτερα χρήσιμο, ουκ ολιγες φορές εχω δει εντουραδες να ξεβρακωνονται πανικοβλητοι για να δουν αν εμεινε το εργαλειο in one piece.


Ε όσο να 'ναι.... δεν ειναι κι ότι καλύτερο να τρέχεις μ' αυτό, αλλά πάνω σε μοτό δεν έβαλα ποτέ...

marios8
05/05/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
.............Στο enduro το βρίσκω ιδιάιτερα χρήσιμο, ...........................

Σταύρο μην σου μπαίνουν ιδέες . Άστο καλύτερα :a011: :a011:

bulmont
05/05/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τελικά όλοι για το εντούρο πανε στα βουνα.... :look:



Ναι ρε . Γιατίίίί;;;;; Ζηλεύεις;;;;;;;;;;






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bulmont
05/05/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τελικά όλοι για το εντούρο πανε στα βουνα.... :look:



Ναι ρε . Γιατίίίί;;;;; Ζηλεύεις;;;;;;;;;;






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fz6man
05/05/2011, 20:51
πο.. αδερφέ μου , μιας και είπες την φράση διανοιξης ουρηθρας θυμιθηκα πολυ πιτσιρίκι είχα κάνει μια επεμβαση στο τσουτσουνι και μου έβαλαν 12 βέργες με ενα μπιλάκι μπροστα μέσα στην ουρήθρα μαλλων για διάνοιξη , δεν πρόκειτε να το ξεχάσω ποτέ και ας περασαν 23 χρόνια ...

paramedic
06/05/2011, 17:22
Η θέση οδήγησης λογικά θα παίζει και αυτή τον ρόλο της. Δεν ξερω την θέση οδήγησης του CBF αλλα εγώ πριν είχα Kawasaki Z750S και οι όρχεις μου πιεζόταν πολύ ειδικά σε φρεναρίσματα.Και παρόλο που είχα φτιάξει την σέλα πάλι σκληρή ηταν. Τωρα που άλλαξα μηχανή και πήρα Aprilia Caponord και έχει όρθια θέση οδήγησης και μάλιστα πολυθρονάτη ούτε που καταλαβαίνω οτι κάθομαι. Εξαφανίστηκαν οι πόνοι που είχα σε καρπούς,πλάτη,πόδια και κυριώς όρχεις και οπίσθια και ευχαριστιέμαι πιο πολύ την οδήγηση.
Για ψαξτε το λίγο και σε αυτόν τον τομέα όσοι έχετε τέτοιας φύσεως προβλήματα.