PDA

View Full Version : αλυσιδα-σταντ κλο



iosif
05/05/2011, 11:03
παιδες
ηρθε η ωρα να αλλαξω αλυσιδα στη σφηκα μου (06)

ειδα μια did στα 140 ευρω με γραναζια 15-42 όπως μαμας. της μαμας με γραναζια την βρισκω στα 160.
εχει βαλει κανεις στη σφηκα του did? καμια γνωμη-κατευθυνση κλπ?


επίσης εχει βαλει κανεις διπλο σταντ? το σκεφτομαι σοβαρα για λογους χρηστικοτητας.

εβαλα και μια ζελατινουλα καπα (φωτο). κανει δουλεια. βεβαια οταν την εβαλα μου ηρθε στο μυαλο η ατακα γεωργιτση στον μπαρμπερη που του ξυριζει το μουστακι στην ταινια γοργονες και μαγκες: "μοιαζω για φλωρος ρε?"

αλλα απαντα ο μπαρμπερης:" εσυ φλωρος ρε φωτη? θα πεσει φωτια να μας καψει!"


225367

Joyrider
05/05/2011, 11:21
Καλημέρα. Επειδή και γω είμαι σε φάση αλλαγής έχω καταλήξει σε did vxgb. Εσύ με 140 ευρώ, ποιον τύπο της did έχεις βρει? O-ring, X-ring. X-ring ενισχυμένη?

iosif
05/05/2011, 11:24
o ring sto e-moto

Joyrider
05/05/2011, 11:57
Για δες λίγο αυτήν:

http://www.moto-accessories.gr/products/kit_alusidas_me_granazia/d_i_d_chain_jt_sprockets_cb_600_hornet_98_06

VX αλυσίδα (entry level x-ring) η αναβάθμιση των o-ring, με γρανάζια JT. σύνολο 124 ευρώ

Η αλλιώς:

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/72424

vxgb (x-ring ενισχυμένη) με 122 ευρώ με τα μεταφορικά και τα γρανάζια σκέτα από το e-moto 37,55 , σύνολο ~160...

Αλυσίδα με 110 links δεν φοράει το μοντέλο σου?

iosif
05/05/2011, 12:10
thaks a lot


η πρωτη δειχνει ενδιαφερουσα!

sapila racing
05/05/2011, 12:49
Hornetάκηδες ρίξτε κι εδώ μια ματιά.

http://www.dkmotorcycles.com/?section=shop&product_section=road_bike&product_category=chain_and_sprocket_kit_ji9l9&product=honda_did_chain_and_sprocket_551cc750cc&start=0&search_term=&order_by=

Εγω απο κεί ψωνίζω αλυσίδες, οι τιμές δεν παίζονται. :wave2:

Joyrider
05/05/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Hornetάκηδες ρίξτε κι εδώ μια ματιά.

http://www.dkmotorcycles.com/?section=shop&product_section=road_bike&product_category=chain_and_sprocket_kit_ji9l9&product=honda_did_chain_and_sprocket_551cc750cc&start=0&search_term=&order_by=

Εγω απο κεί ψωνίζω αλυσίδες, οι τιμές δεν παίζονται. :wave2:

:eyepop: 105 ευρώ αλυσίδα vxgb κσι με γρανάζια μαζί? thnx :beer:

Μια που έχεις παραγγείλει από κει, ξέρεις τι μάρκα γρανάζια στέλνουν? Βασικά πιο πολύ το μπροστά με ενδιαφέρει αν έχει την τσιμούχα για τον θόρυβο όπως το μαμά.

sapila racing
05/05/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
:eyepop: 105 ευρώ αλυσίδα vxgb κσι με γρανάζια μαζί? thnx :beer:

Μια που έχεις παραγγείλει από κει, ξέρεις τι μάρκα γρανάζια στέλνουν? Βασικά πιο πολύ το μπροστά με ενδιαφέρει αν έχει την τσιμούχα για τον θόρυβο όπως το μαμά.

Eγώ είχα πάρει την 50VM για το 900 και τα γρανάζια ήταν JT, χωρίς τσιμούχα για τον θόρυβο.
Στην αρχή την άκουγα λίγο, τώρα μετα από 18.000 χλμ δεν το καταλαβαίνω.

Eχει option ΟΕ (original equipment) αλυσίδα και γρανάζια, αλλά όπως θα δείς η αλυσίδες μαμα είναι οι πιο φτηνές.

Παντως παλι απο κει θα ξαναπάρω και για το Hornet και γι άλλα μηχανάκια, δεν υπαρχουν οι τιμές τους. :beer:

McTalas
05/05/2011, 14:34
εχουμε κατι σε afam ρε παιδια???

και απο δοντια τι? της μανας του ( :blush: ) ή να παμε σε κατι κοντύτερο???

sapila racing
05/05/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εχουμε κατι σε afam ρε παιδια???

και απο δοντια τι? της μανας του ( :blush: ) ή να παμε σε κατι κοντύτερο???

AFAM την είχα χρυσοπληρώσει μαζί με AFAM γρανάζια πριν 8 χρόνια στο Kawasaki μου, αλλά την έχει ακόμα πάνω ο φίλος που το πήρε. Εχει κάνει 42.000 χλμ η αλυσίδα και παει ακόμα καλά η άτιμη. :eek:

Οτι πληρωνεις παίρνεις, πάντως οι τιμές του DK Motorcycles είναι αχτύπητες και οι DID αξίζουν με το παραπάνω αυτα τα χρήματα. Τωρα για γρανάζωμα τι να σου πω.. για Σέρρες η Μέγαρα? :lol:

sniper
05/05/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εχουμε κατι σε afam ρε παιδια???

και απο δοντια τι? της μανας του ( :blush: ) ή να παμε σε κατι κοντύτερο???

Afam έχω εγώ πάνω στο 954, 520 (απο το 530 μαμά), και 3 δοντια πισω... 45.000 χλμ και δεν την έχω τεντώσει ακόμα (τη λαδώνω ευλαβικά βέβαια αλλά της αλλάζω τα φώτα)..

McTalas
05/05/2011, 14:41
το μονο που με χαλαει στην did ειναι τα jt που αν δεν κανω λαθος ειναι σιδερενια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

για Σέρρες η Μέγαρα? :lol:

μεγαρα :blush: :blush: :blush:

Joyrider
05/05/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eγώ είχα πάρει την 50VM για το 900 και τα γρανάζια ήταν JT, χωρίς τσιμούχα για τον θόρυβο.
Στην αρχή την άκουγα λίγο, τώρα μετα από 18.000 χλμ δεν το καταλαβαίνω.

Eχει option ΟΕ (original equipment) αλυσίδα και γρανάζια, αλλά όπως θα δείς η αλυσίδες μαμα είναι οι πιο φτηνές.

Παντως παλι απο κει θα ξαναπάρω και για το Hornet και γι άλλα μηχανάκια, δεν υπαρχουν οι τιμές τους. :beer:

Ναι το είδα. Απλά είχα ήδη στον νου μου μια αναβάθμιση. Και πάλι κερδισμένος είμαι και θα μου μείνει και ένα γρανάζι από το σετ μια που θα βάλω μαμά μπροστά..

Οι τιμές όντως δεν υπάρχουν αλλού, και σε άλλα προιόντα που κοίταξα. :a18:

sniper
05/05/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
....


μεγαρα :blush: :blush: :blush:

Koντό :winka:

McTalas
05/05/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Koντό :winka:
πόσο?