PDA

View Full Version : ΞΥΣΙΜΟ ΔΙΠΛΟΥ ΣΤΑΝΤ



panathas
05/05/2011, 11:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ...
ΣΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΠΛΑΓΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΨΗΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ "ΝΥΧΙ" ΣΧΕΔΟΝ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ Ή ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ??

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!:beer:

Cpt. Haddock
05/05/2011, 11:38
Βγαζεις αρκετα σώμα έξω η πλαγιαζεις μαζι με τη μηχανη;

sniper
05/05/2011, 11:40
Χωρίς φωτό αλλά και με μόνο αν είχε ικανότητες μάντη θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει.

Μάλλον όμως παραστρίβεις και βρίσκει κάτω...

TROOPER
05/05/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βγαζεις αρκετα σώμα έξω η πλαγιαζεις μαζι με τη μηχανη;

τι θες να καταλαβεις απο αυτη την ερωτηση?

Cpt. Haddock
05/05/2011, 11:41
Αν στριβει με τα μάτια :p

George20vt
05/05/2011, 11:43
Προφανώς κάτι έχει πάει στραβά, μήπως κάποια στιγμή έφαγε καμιά γερή και έχει στραβώσει-μετακινηθεί; Σε κάθε περίπτωση, στο CBF πρώτα θα "βρεί" στο πλάγιασμα το (χαμηλά τοποθετημένο) μαρσπιέ και μετά οτιδήποτε άλλο.

Το κεντρικό στάντ πάντως βρίσκει (με τη μηχανή σε όρθια θέση) για πλάκα, είναι πολύ πιθανόν να την άκουσε κάποια στιγμή...

panathas
05/05/2011, 11:47
ναι πλαγιαζω αρκετα στη στροφη(οταν πηγαινω απο δομοκο,και στισ στροφες στη λαμια,ξερεται πως ειναι εκει!!).

θα βαλω και φοτο να δειτε αλλα η απορια μου ειναι η εξης...ειτε κανω κατι λαθος ειτε οχι,δεν ειναι μελετημενο να μην βρισκει κατω το σταντ απο τη χοντα?????:confused: :confused:

θα πρεπει δηλαδη αν πλαγιαζω στη στροφη να σκοτωθω???

flickbat
05/05/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χωρίς φωτό αλλά και με μόνο αν είχε ικανότητες μάντη θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει.

Μάλλον όμως παραστρίβεις και βρίσκει κάτω...


humorrrr (χωρίς να παρεξηγηθώ)

Μήπως στρίβεις κάπως έτσι(;) :


225371

TROOPER
05/05/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
...

θα πρεπει δηλαδη αν πλαγιαζω στη στροφη να σκοτωθω???

κι εμενα μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια τον νοεμβρη στην κ10 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
05/05/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ναι πλαγιαζω αρκετα στη στροφη(οταν πηγαινω απο δομοκο,και στισ στροφες στη λαμια,ξερεται πως ειναι εκει!!).

Μηπως (ξαναρωτάω) δε βγαζεις πολύ σωμα εξω και η μηχανη γέρνει περισσότερο απ' οσο πρέπει ή χρειάζεται;

panathas
05/05/2011, 11:51
george οχι δεν εχει χτυπησει ποτε,ουτε εχω πεσει ποτε...πρωτα οπως λες θα επρεπε να βρει το πατακι και μετα το σταντ...σκεφτηκα να το βγαλω αλλα και παλι θα μου χρειαστει...

TROOPER
05/05/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μηπως (ξαναρωτάω) δε βγαζεις πολύ σωμα εξω και η μηχανη γέρνει περισσότερο απ' οσο πρέπει ή χρειάζεται;

η η διατυπωση σου ειναι λαθος η το νοημα το χεις πιασει λαθος ηλια.γι αυτο σε ρωτησα πριν τι θες να βγαλεις απο την ερωτηση.

sniper
05/05/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ναι πλαγιαζω αρκετα στη στροφη(οταν πηγαινω απο δομοκο,και στισ στροφες στη λαμια,ξερεται πως ειναι εκει!!).

θα βαλω και φοτο να δειτε αλλα η απορια μου ειναι η εξης...ειτε κανω κατι λαθος ειτε οχι,δεν ειναι μελετημενο να μην βρισκει κατω το σταντ απο τη χοντα?????:confused: :confused:

θα πρεπει δηλαδη αν πλαγιαζω στη στροφη να σκοτωθω???

Σίγουρα είναι το διπλό σταντ; :winka:

Cpt. Haddock
05/05/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η η διατυπωση σου ειναι λαθος η το νοημα το χεις πιασει λαθος ηλια.γι αυτο σε ρωτησα πριν τι θες να βγαλεις απο την ερωτηση.

Οκ, ξεχαστε την ερωτηση :wave2:

panathas
05/05/2011, 11:55
Μηπως (ξαναρωτάω) δε βγαζεις πολύ σωμα εξω και η μηχανη γέρνει περισσότερο απ' οσο πρέπει ή χρειάζεται; [/QUOTE]


ναι δεν βγαζω πολυ το σωμα...δεν καταλαβαινω ομως..λες "παραπανω απ οσο πρεπει"...το πρεπει ποσο ειναι??η μηχανη δεν ειναι δηλαδη σχεδιαζμενη ετσι ωστε οσο και να την στιψεις να μην βρει??

panathas
05/05/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σίγουρα είναι το διπλό σταντ; :winka:

ναι αδερφε!!!:rolleyes:

Cpt. Haddock
05/05/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
Μηπως (ξαναρωτάω) δε βγαζεις πολύ σωμα εξω και η μηχανη γέρνει περισσότερο απ' οσο πρέπει ή χρειάζεται;


ναι δεν βγαζω πολυ το σωμα...δεν καταλαβαινω ομως..λες "παραπανω απ οσο πρεπει"...το πρεπει ποσο ειναι??η μηχανη δεν ειναι δηλαδη σχεδιαζμενη ετσι ωστε οσο και να την στιψεις να μην βρει?? [/QUOTE]

Τιποτα, πες οτι δε ρωτησα :beer:

sniper
05/05/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ναι αδερφε!!!:rolleyes:

Μέχρι να βάλεις καμιά φωτό... τι να σου πούμε..

panathas
05/05/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από flickbat
humorrrr (χωρίς να παρεξηγηθώ)

Μήπως στρίβεις κάπως έτσι(;) :


χαχαχα καπως ετσι αλλα χωρις γονατο κατω!!!!:lol:

George20vt
05/05/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ναι δεν βγαζω πολυ το σωμα...δεν καταλαβαινω ομως..λες "παραπανω απ οσο πρεπει"...το πρεπει ποσο ειναι??η μηχανη δεν ειναι δηλαδη σχεδιαζμενη ετσι ωστε οσο και να την στιψεις να μην βρει??

...η μηχανή ΕΙΝΑΙ σχεδιασμένη ώστε να βρίσκει ΠΡΩΤΑ το μαρσπιέ (το πατάκι που λές), και δε μιλάω θεωρητικά. Γι'αυτό σου είπα ότι κάτι δεν πάει καλά με το κεντρικό στάντ και τη στήριξή του.

Μοναδική περίπτωση στο CBF να βρεί κάτι άλλο (στάντ, εξάτμιση κ.ο.κ.) είναι να υπάρξει σημαντικό βύθισμα της ανάρτησης μέσα στη στροφή π.χ. από ανωμαλία στο οδόστρωμα.

panathas
05/05/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
...η μηχανή ΕΙΝΑΙ σχεδιασμένη ώστε να βρίσκει ΠΡΩΤΑ το μαρσπιέ (το πατάκι που λές), και δε μιλάω θεωρητικά. Γι'αυτό σου είπα ότι κάτι δεν πάει καλά με το κεντρικό στάντ και τη στήριξή του.

Μοναδική περίπτωση στο CBF να βρεί κάτι άλλο (στάντ, εξάτμιση κ.ο.κ.) είναι να υπάρξει σημαντικό βύθισμα της ανάρτησης μέσα στη στροφή π.χ. από ανωμαλία στο οδόστρωμα.


στο 2ο που λες εχεις δικιο,μου συμβαινει σε μια στροφη συγκεκριμενη,οποτε μαλλον εκει εχει ανωμαλια ο δρομος...

makis206
05/05/2011, 12:13
Εγώ κατάφερα να βρω κάτω την εξάτμιση, μωρέ άπαιχτος ήμουν κάποτε..:lol:

Δες λίγο το θέμα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91889&perpage=15) και διάβασε το 4ο ποστ του σαπίλα γιατί τα πράγματα απαιτούν αρκετή σοβαρότητα, μη δώσεις λοιπόν και τόση σημασία στο υπόλοιπο θρεντ..:D

Το CBF βρίσκει εύκολα κάτω διότι ναι μεν εμπνέει εμπιστοσύνη στις στροφές, απ'την άλλη δε, πρόκειται για μηχανάκι τουριστάδικο και όχι supersport. Ειδικά απ'την αριστερή πλευρά που εξέχει το "καβλιτζέκι" :D του διπλού σταντ.

Πρόσεξέ το και μάθε να στρίβεις σωστά, πιο έξω το σώμα για να κρατάς πιο "όρθια" τη μοτοσυκλέτα μέσα στη στροφή (εν ολίγοις αυτό που ήθελε να σου πει κι ο captain). Ακόμα περισσότερη προσοχή όταν στρίβεις φορτωμένος :winka:

andreas k1200s
05/05/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ...
ΣΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΠΛΑΓΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΨΗΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ "ΝΥΧΙ" ΣΧΕΔΟΝ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ Ή ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ??

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!:beer:
Δεν γνωριζω αν ειναι κατασκευαστικο λαθος,παντως και στο δικο μου cbf 1000 εβρισκε το διπλο σταντ στις αριστερες στροφες,πιστευω οτι απο το βυθισμα της αναρτησης(ειναι και λιγο μαλακη πισω) γινετε αυτο ειναι και το μαρκουτσι που προεξεχει απο αριστερα για να σηκωσουμε την μηχανη στο διπλο σταντ, δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις γιαυτο ομως.
Καλα στριψιματα φιλε..:beer:

sniper
05/05/2011, 12:21
Κύριοι διδάσκαλοι από πάνω....

Αν βρίσκει το σταντ κι όχι τα πατάκια, τότε δεν ειναι στα όριά της η μηχανή...

Βέβαια ο σχεδιαστής του CBF δεν γνωρίζει τις πιστες του Δομοκού και του Μπράλου και μάλλον το σχεδίασε για άλλη χρήση...

Ride with caution.

road spirit
05/05/2011, 12:27
δεν είναι κατασκευαστικό λάθος...

σε κάθε στρητ μηχανάκι το οποίο έχει διπλό σταντ ΚΑΙ στο οποίο οι αναρτήσεις είναι αρκετά μαλακές ώστε το μηχανάκι να "κατσει", το διπλό σταντ μπορεί να βρεί σε στροφή αν όπως έγραψε ο George20vt ο δρόμος έχει σκαμπανέβασμα στο σημείο εκείνο ή αν η στροφή είναι ανηφορική ΚΑΙ έχει αρνητική κλίση (αρνητικό καμπερ)

με το cb400 το πάθενα συνέχεια σε 2 συγκεκριμένες στροφές στο θρυλικό σιρκουί Μπάλινγκτον στη Κρήτη... θέλει προσοχή

makis206
05/05/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κύριοι διδάσκαλοι από πάνω....
Αν βρίσκει το σταντ κι όχι τα πατάκια, τότε δεν ειναι στα όριά της η μηχανή...

Κύριε πρύτανη από κάτω...:lol:

Το "καβλιτζέκι" (επαναλαμβάνομαι αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) του διπλού σταντ κατεβαίνει αρκετά όσο πέφτει βάρος επάνω στη μηχανή κι εκεί ειδικά που θα μεσολαβήσει σκαμπανέβασμα, πάντα σε συνδιασμό με τη μαλακή ανάρτηση, έρχεται και η επαφή με την άσφαλτο. Και το μαρσπιέ κατεβαίνει με το βάρος άλλα όχι τόσο όσο το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας κι αυτό επειδή βρίσκεται πιο κοντά στο μπροστινό της μέρος.. μπακαλίστικο μου ακούγεται όλο αυτό αλλά νομίζω ότι βγαίνει νόημα..:p

Τεσπά που λένε και οι chat-άκηδες, το πρόβλημα κατά κύριο λόγο το δημιουργεί η μαλακή-α πίσω ανάρτηση κατ'εμέ..


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βέβαια ο σχεδιαστής του CBF δεν γνωρίζει τις πιστες του Δομοκού και του Μπράλου και μάλλον το σχεδίασε για άλλη χρήση...
Ride with caution.

Στα λόγια μου έρχεσαι και με τιμάει ιδιαίτερα αυτό :lol: :beer:

TROOPER
05/05/2011, 12:35
συμφωνω GEORGE20vt, τον σκοπευτη και τον σπιριτ.

makis206
05/05/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
συμφωνω GEORGE20vt, τον σκοπευτη και τον σπιριτ.

Πες ότι σου κάνω κι εγώ για θα σου κόψω την πίστωση εσένα :evil:


:lol:

ggs
05/05/2011, 12:45
Το caponord που είχα (και φαντάζομαι και σε πολλές αλλες μηχανές) είχε κάτω από τα πατάκια του οδηγού μια βίδα που έβρισκε πρώτη στην άσφαλτο και σε «ειδοποιούσε» όταν έφτανες στο όριο κλίσης.

Όταν της έβαλα το ΜΑΜΑ διπλό σταντ , είχε μέσα στην συσκευασία του δυο βίδες ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ για να αντικαταστάσουν τις βίδες στα πατακια έτσι ώστε , λόγο του διπλού σταντ, να μειωθεί το όριο κλίσης..

Κάτι θα ήξεραν…

panathas
05/05/2011, 12:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]Κύριοι διδάσκαλοι από πάνω....

Αν βρίσκει το σταντ κι όχι τα πατάκια, τότε δεν ειναι στα όριά της η μηχανή...

ε τοτε πως θα την φτασω στα ορια της χωρις να βρει το σταντ??αναρτηση εχω αλλαξει πισω..εβαλα wp και ειναι πιο σπορ κ σκληρη σιγουρα αλλα και παλι βρισκει...μια λυση ειναι αυτη που προτειναν απο πανω με τη θεση σωματος και θα το προσπαθησω αν και νομιζω οτι παλι θα βρει...:smilea:

sniper
05/05/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
συμφωνω GEORGE20vt, τον σκοπευτη και τον σπιριτ.


225372

Cpt. Haddock
05/05/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ε τοτε πως θα την φτασω στα ορια της χωρις να βρει το σταντ??αναρτηση εχω αλλαξει πισω..εβαλα wp και ειναι πιο σπορ κ σκληρη σιγουρα αλλα και παλι βρισκει...μια λυση ειναι αυτη που προτειναν απο πανω με τη θεση σωματος και θα το προσπαθησω αν και νομιζω οτι παλι θα βρει...:smilea:

Αν για τη σταση σώματος λες "θα το προσπαθησω", θα πρότεινα να ξεχάσεις το θεμα των ορίων της μηχανης σου.

Μπαινεις σε επικίνδυνα εδαφη

makis206
05/05/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
μια λυση ειναι αυτη που προτειναν απο πανω με τη θεση σωματος και θα το προσπαθησω αν και νομιζω οτι παλι θα βρει...:smilea:

Αν το κάνεις σωστά δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να βρει, εκτός κι αν καταφέρεις να βάλεις το σώμα σου να κινείται υπογείως στη στροφή..:lol:

Προσεκτικά κι από σιγά σιγά μέχρι να μάθεις να το κάνεις σωστά.:beer:

makis206
05/05/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το caponord που είχα (και φαντάζομαι και σε πολλές αλλες μηχανές) είχε κάτω από τα πατάκια του οδηγού μια βίδα που έβρισκε πρώτη στην άσφαλτο και σε «ειδοποιούσε» όταν έφτανες στο όριο κλίσης.
Όταν της έβαλα το ΜΑΜΑ διπλό σταντ , είχε μέσα στην συσκευασία του δυο βίδες ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ για να αντικαταστάσουν τις βίδες στα πατακια έτσι ώστε , λόγο του διπλού σταντ, να μειωθεί το όριο κλίσης..
Κάτι θα ήξεραν…

Έχει μεγάλο νόημα αυτό που λες αν και οι βίδες μεγαλύτερου μήκους δεν είναι απαραίτητο ότι χρειάζονται σε όλες τις μοτοσυκλέτες. Σίγουρα πάντως δίνει να καταλάβουμε πολλά.:winka:

:beer:

panathas
05/05/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν για τη σταση σώματος λες "θα το προσπαθησω", θα πρότεινα να ξεχάσεις το θεμα των ορίων της μηχανης σου.

Μπαινεις σε επικίνδυνα εδαφη


το θεμα ειναι οτι ειμαι ηδη σε επικίνδυνα εδαφη!!!:smilea:
ειπα θα προσπαθησω γιατι πιστευω οτι τα κανω καλα ως τωρα...και με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις το σταντ οποτε ειμαι ανοικτος σε ολα τα ενδεχομενα....ως πρωην κατοχος κ5 μου εχει μεινει οσο να ειναι το θεμα με το στριψιμο!!!:beer:

sniper
05/05/2011, 12:56
Φίλε panathas,


Μπές εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=7) και ψάξου λίγο...

Θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα...

sapila racing
05/05/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]Κύριοι διδάσκαλοι από πάνω....

Αν βρίσκει το σταντ κι όχι τα πατάκια, τότε δεν ειναι στα όριά της η μηχανή...

ε τοτε πως θα την φτασω στα ορια της χωρις να βρει το σταντ??αναρτηση εχω αλλαξει πισω..εβαλα wp και ειναι πιο σπορ κ σκληρη σιγουρα αλλα και παλι βρισκει...μια λυση ειναι αυτη που προτειναν απο πανω με τη θεση σωματος και θα το προσπαθησω αν και νομιζω οτι παλι θα βρει...:smilea:

Μαλλον έχεις υπερβολικό sag. Σφίξε λίγο την προφόρτιση του ελατηρίου. :wave2:
Ταυτόχρονα άρχιδε να βγαίνεις απ τη σέλλα, στην αρχή θα σου φανεί δύσκολο αλλά αν συνεχίσεις την προσπάθεια σιγα σιγά θα το συνηθίσεις και δεν θα μπορείς αλλιώς.
Πήγαινε και σε κανενα σχολείο στην πίστα, θα σε βοηθήσει πολύ εφ όσον το στίβεις.

Μπορείς βέβαια να παρεις αλλο μηχανάκι. :lol:

Cpt. Haddock
05/05/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
το θεμα ειναι οτι ειμαι ηδη σε επικίνδυνα εδαφη!!!:smilea:
ειπα θα προσπαθησω γιατι πιστευω οτι τα κανω καλα ως τωρα...και με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις το σταντ οποτε ειμαι ανοικτος σε ολα τα ενδεχομενα....ως πρωην κατοχος κ5 μου εχει μεινει οσο να ειναι το θεμα με το στριψιμο!!!:beer:

Δεκτό, αλλα το cbf δεν ειναι k5.

Επίσης, η κατοχη ενός ss δε σημαίνει αυτόματα και κατοχη οδηγικών ικανοτήτων (γενικά μιλώντας).

Τεσπα, προσεχε γιατι κρυβονται δυσαρεστες εκπληξεις :sick:

sniper
05/05/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
...ως πρωην κατοχος κ5 ....


Vstrom να υποθέσουμε :lol:

panathas
05/05/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε panathas,


Μπές εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=7) και ψάξου λίγο...

Θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα...

να σαι καλα θα το κοιταξω!!:beer:

ERRIKA
05/05/2011, 13:08
Δεν ξέρω γιατί ξαφνικά μου λείπει ο Reinmeister..... :wacko:

panathas
05/05/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Vstrom να υποθέσουμε :lol:


λαθος υπεθεσες!:smilea:
το οτι ρωταω για το σταντ δε νομιζω οτι αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες....

sniper
05/05/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
λαθος υπεθεσες!:smilea:
το οτι ρωταω για το σταντ δε νομιζω οτι αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες....

OK, δες τi σου λένε κι οι υπόλοιποι, διάβασε κι εκεί που σου είπα και καλούς δρόμους.

catmaster
05/05/2011, 14:03
Το σταντ- ναι βρίσκει - αλλά πρώτα θα βρουν οι μπίλιες (κάτω από τα μαρσπιέ) ... μου κάνει εντύπωση ...

δες αυτή τη φωτο πως πρεπει να είναι το νύχι του σταντ ... κάνω μια υπόθεση μήπως έχει στραβώσει (πολύ λίγο αλλά τόσο ώστε να βρίσκει πρώτο) ...

τσέκαρε και τα ελατήρια αν το σταθεροποιούν σωστά όταν είναι διπλωμένο


225375

arazw.ara.zw
05/05/2011, 14:07
ποιό μοντέλο εχεις?Είναι πρίν το2008??

Δε μπορώ να σου πώ αν έχει στραβώσει κάτι.Πάντως στο δικό μου του 08 απο αριστερά έχει βρεί η μπίλια του μαρσπιέ,αλλά η στέκα καθόλου.....

Έχω σφίξει λίγο την προφόρτιση βέβαια....
Ίσως το παλιότερο μοντέλο να έχει κάποιες μικροδιαφορές στο διπλό σταντ αφού έχει πιό κοντό ψαλίδι και άλλο πλαίσιο......

Allst@rf
05/05/2011, 15:00
ανάλογος την μοτοσυκλέτα και την κατασκευή...





Εdit:έκανα πέτσα...:D

Allst@rf
05/05/2011, 15:12
έχει πλάκα να ξύνεις την μότο...


:evil:

Bladerunner
05/05/2011, 16:20
Έχω οδηγήσει CBF σε Μέγαρα και Σέρρες. Ξύνει για πλάκα τα ΠΑΝΤΑ κάτω.

Επειδή ΔΕΝ είναι αυτή η χρήση για την οποία κατασκευάστηκε, απαιτεί ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για να ΜΗ βρίσκει στις στροφές.

Όσο ξύνεις, ειδικά το διπλό σταντ, είσαι ένα κλικ πριν την πτώση*. Πρόσεξέ το!

*Θα κάνει μοχλό το σταντ, θα σηκωθεί ο πίσω τροχός, και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Nostradamus
05/05/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Δεν ξέρω γιατί ξαφνικά μου λείπει ο Reinmeister..... :wacko:

+1

vaska
05/05/2011, 18:44
Αν και ως γνωστόν είμαι καρακούλαδο μου φαίνεται ότι έχεις χαλαρά ελατήρια στο σταντ και στις ανωμαλίες του δρόμου ταλαντεύεται με αποτέλεσμα να ακουμπάει στον δρόμο. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα άκουγες επαναλαμβανόμενα το ήχο του ξυσίματος και όχι συνεχόμενα. Σε κάθε περίπτωση μαθηματάκια σε κάποιο σχολείο είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητα. Ακόμα κι αν είσαι ταλεντάρα ωφελημένος θα βγεις.

:wave2: :wave2:

panathas
09/05/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αν και ως γνωστόν είμαι καρακούλαδο μου φαίνεται ότι έχεις χαλαρά ελατήρια στο σταντ και στις ανωμαλίες του δρόμου ταλαντεύεται με αποτέλεσμα να ακουμπάει στον δρόμο. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα άκουγες επαναλαμβανόμενα το ήχο του ξυσίματος και όχι συνεχόμενα. Σε κάθε περίπτωση μαθηματάκια σε κάποιο σχολείο είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητα. Ακόμα κι αν είσαι ταλεντάρα ωφελημένος θα βγεις.

:wave2: :wave2:


symfonw 1000% na sai kala!:beer:

panathas
09/05/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
ποιό μοντέλο εχεις?Είναι πρίν το2008??

Δε μπορώ να σου πώ αν έχει στραβώσει κάτι.Πάντως στο δικό μου του 08 απο αριστερά έχει βρεί η μπίλια του μαρσπιέ,αλλά η στέκα καθόλου.....

Έχω σφίξει λίγο την προφόρτιση βέβαια....
Ίσως το παλιότερο μοντέλο να έχει κάποιες μικροδιαφορές στο διπλό σταντ αφού έχει πιό κοντό ψαλίδι και άλλο πλαίσιο......


to 09' einai...kai sti foto pou evale o filos einai to 10'....de nomizw na exei stravwsei apo kati kathws den eixa oute ptwsi oute tpt!!:beer:

Toumpas
09/05/2011, 13:02
Μπορείς επίσης να το ξαπλώσεις κάτω από την αριστερή πλευρά και να δείς τι βρίσκει πρώτα.

Υ.Γ: Έτσι αλλάζει και ευκολότερα τα λάδια.

DUKASII
09/05/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ναι πλαγιαζω αρκετα στη στροφη(οταν πηγαινω απο δομοκο,και στισ στροφες στη λαμια,ξερεται πως ειναι εκει!!).

θα βαλω και φοτο να δειτε αλλα η απορια μου ειναι η εξης...ειτε κανω κατι λαθος ειτε οχι,δεν ειναι μελετημενο να μην βρισκει κατω το σταντ απο τη χοντα?????:confused: :confused:

θα πρεπει δηλαδη αν πλαγιαζω στη στροφη να σκοτωθω??? MI PIGENEIS APO DOMOKO...vres alli diadromi..:lol: :rotflmao: :lol: kai ola tha ftiaxoyn.

chr1s_86
12/05/2011, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Μπορείς επίσης να το ξαπλώσεις κάτω από την αριστερή πλευρά και να δείς τι βρίσκει πρώτα.


Δεν θα καταφέρει και πολλά με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν θα είναι συμπιεσμένη η ανάρτηση όπως όταν είναι την ώρα που βρίσκεται πάνω στη στροφή...

menos
12/05/2011, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν είναι κατασκευαστικό λάθος...

σε κάθε στρητ μηχανάκι το οποίο έχει διπλό σταντ ΚΑΙ στο οποίο οι αναρτήσεις είναι αρκετά μαλακές ώστε το μηχανάκι να "κατσει", το διπλό σταντ μπορεί να βρεί σε στροφή αν όπως έγραψε ο George20vt ο δρόμος έχει σκαμπανέβασμα στο σημείο εκείνο ή αν η στροφή είναι ανηφορική ΚΑΙ έχει αρνητική κλίση (αρνητικό καμπερ)

Στο CBF όταν είχα συνεπιβάτη και με έπιανε το καγκουρικό μου.. η διπλή στέκα έξυνε πρίν κάν ξύσω παταράκι... και δεν χρειαζόταν κάποιο σκαμπανέβασμα του δρόμου για να γίνει αυτό... το CBF "μπαίνει" με πολύ καλές κλίσεις... παρα ταύτα.. βγάλε και λίγο το σώμα βρε αδερφέ!! :beer:

panathas
31/05/2011, 09:37
ειναι λυση να βγαλω το διπλο σταντ τελείως??:look:

makis206
31/05/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
ειναι λυση να βγαλω το διπλο σταντ τελείως??:look:

Μωρέ λύση για να μην βρίσκει το σταντ είναι, για ποιο λόγο να το κάνεις όμως αφού σε πολύ λίγο ακολουθεί το μαρσπιέ;:lol:

Άσ'το όπως είναι, και το να λαδώσεις την αλυσίδα είναι πιο δύσκολο χωρίς αυτό. Πρέπει να πάρεις απόφαση (το πήρα κι εγώ κάποτε) ότι αυτό το μηχανάκι δεν είναι για μεγάλες κλίσεις ακόμα κι αν εμπνέει τρελή εμπιστοσύνη, δυστυχώς. Μέχρι και τα καινούργια ελαστικά δεν με άφησε να τα χαρώ κάποτε το ρημαδάκι..

:beer:

npat
31/05/2011, 10:11
Re file... To endexomeno na pas san anthropos, to skeftikes katholou??

:confused:

makis206
31/05/2011, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Re file... To endexomeno na pas san anthropos, to skeftikes katholou??
:confused:

Ψιτ Νικόλα! Εδώ τις μασχάλες αερίζεις;:lol: :beer:


227684

panathas
31/05/2011, 12:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[B]Μωρέ λύση για να μην βρίσκει το σταντ είναι, για ποιο λόγο να το κάνεις όμως αφού σε πολύ λίγο ακολουθεί το μαρσπιέ;:lol:

δικιο εχεις!:beer:
θα προσπαθησω να το παρω αποφαση!:(

panathas
31/05/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Re file... To endexomeno na pas san anthropos, to skeftikes katholou??

:confused:


το σκεφτομαι και λεω συνεχεια οτι θα πάω σαν ανθρωπος,αλλα παντα καταλήγω να ξύνω κάτω...δεν ξέρω γιατί!:D

εξάλλου στη φότο που έχεις δε νομίζω να είσαι κ συ ήρεμος!!!:lol: :beer:

Drake21
01/06/2011, 23:42
ρυθμισε τις αναρτησεις σωστα η κανε τους serviσακι και θα σταματησει...μονο αυτο φταιει....

το πισω sag δηλαδη...καθεται πολυ το μηχανακι,γινεται τσοπερια και το σταντ παει κατω απο το μαρσπιε...

συναμικο sag μονοκαβαλο απο 33-38χιλιοστα...

καλη επιτυχια!!!

panathas
02/06/2011, 13:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
[B]ρυθμισε τις αναρτησεις σωστα η κανε τους serviσακι και θα σταματησει...μονο αυτο φταιει....

το πισω sag δηλαδη...καθεται πολυ το μηχανακι,γινεται τσοπερια και το σταντ παει κατω απο το μαρσπιε...

συναμικο sag μονοκαβαλο απο 33-38χιλιοστα...


drake δεν εχω τη μαμα αναρτηση,εχω βάλει της wp..
και οσο για τα sag και τα χιλιοστα που πρεπει να ειναι δεν τα ξέρω..δηλ μου λες με λίγα λόγια να μην εχω σφιχτή τοσο την πισω ανάρτηση...?

npat
02/06/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
[B]ρυθμισε τις αναρτησεις σωστα η κανε τους serviσακι και θα σταματησει...μονο αυτο φταιει....

το πισω sag δηλαδη...καθεται πολυ το μηχανακι,γινεται τσοπερια και το σταντ παει κατω απο το μαρσπιε...

συναμικο sag μονοκαβαλο απο 33-38χιλιοστα...


drake δεν εχω τη μαμα αναρτηση,εχω βάλει της wp..
και οσο για τα sag και τα χιλιοστα που πρεπει να ειναι δεν τα ξέρω..δηλ μου λες με λίγα λόγια να μην εχω σφιχτή τοσο την πισω ανάρτηση...?

Σου λέει να ρυθμίσεις την προφόρτιση της πίσω ανάρτησης έτσι ώστε το δυναμικά sag να είναι 33 με 38mm. Μέτρησέ το, και αν είναι περισσότερο, αύξησε την προφόρτιση.

Drake21
02/06/2011, 20:01
πηγαινε στο μαστορι σου και πες του ακριβος αυτο...να σου μετρησει και να ρυθμισει το sag απο 33-38 χιλιοστα...αν εχεις wp ρυθμιζεται ευκολα και το στατικο...στο ελατηριο που δινει η wp για cbf το στατικο πρεπει να ειναι νομιζω 10-20mm...
αν δεν ξερει ο μαστορας σου στειλε κανα pm με το τηλ σου να τα πουμε...

καλη επιτυχια.

DAYMAN
03/06/2011, 09:14
Ρύθμισε το δυναμικο sag 33-38 τσέκαρε το ελατήριο του σταντ αν ειναι πολυ χαλαρό και με τις ταλαντώσεις πάνω- κατω βρισκει αν μπορεις βγαλε και ξαναβαλε το σταντ μην τυχον στην τοποθέτηση του εχει στραβώσει η κατι αλλο εχει συμβει.Παντως εισαι εντος οριων απο την στιγμη που δεν βρισκει μαρσπιε κατω.

spyro
03/06/2011, 10:20
Εγω ρε παιδια ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω και να δεχθώ ότι οι άνωθεν συζητήσεις δεν έχουν βγει από Monty Pythons σκηνή όπου κάποιος προσπαθεί να πείσει κάποιον άλλον ,με ένα outrageous statement και στη προσπάθεια εξήγησης ό άλλος του απαντάει με ένα μεγαλύτερο outrageous statement:

«ρε παιδια έχω πρόβλημα, ξύνω εύκολα και κάτι δε πάει καλά με τη μηχανή μου»
- «φτιάξε λίγο το sag και πάιξε λίγο με τη προφόρτηση και όλα θα πάνε καλά»
- «πήγαινε στο σχολείο να μάθεις να βγάζεις το σώμα σου για να μη ξύνεις»

Πέραν της αυτονόητης σκέψης να έχει λασκάρει λίγο το ελατήριο στήριξης του σταντ το οποίο οποιοσδήποτε ξέρει να πληκτρολογεί σε ένα pc μπορεί κάλλιστα να ελέγξει αλλά και να σκεφτεί ως αιτία τι ακριβώς συζηταμε ως «πρόβλημα»?

το γεγονώς ότι κάποιος «ξύνει» ένα εξάρτημα στη μοτοσυκλετα? Το αν αυτό γίνεται φυσιολογικά? Το αν γίνεται πιο ευκολα από κάποιον άλλον οπότε να είναι και πρόβλημα? Δηλαδή το 34 sag θα του δώσει λιγότερη βύθιση έτσι ώστε στις 38 μοίρες κλήση να είναι χ εκατοστά πάνω από το έδαφος αντι για χ-2?


:confused:

sapila racing
03/06/2011, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Εγω ρε παιδια ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω και να δεχθώ ότι οι άνωθεν συζητήσεις δεν έχουν βγει από Monty Pythons σκηνή όπου κάποιος προσπαθεί να πείσει κάποιον άλλον ,με ένα outrageous statement και στη προσπάθεια εξήγησης ό άλλος του απαντάει με ένα μεγαλύτερο outrageous statement:

«ρε παιδια έχω πρόβλημα, ξύνω εύκολα και κάτι δε πάει καλά με τη μηχανή μου»
- «φτιάξε λίγο το sag και πάιξε λίγο με τη προφόρτηση και όλα θα πάνε καλά»
- «πήγαινε στο σχολείο να μάθεις να βγάζεις το σώμα σου για να μη ξύνεις»

Πέραν της αυτονόητης σκέψης να έχει λασκάρει λίγο το ελατήριο στήριξης του σταντ το οποίο οποιοσδήποτε ξέρει να πληκτρολογεί σε ένα pc μπορεί κάλλιστα να ελέγξει αλλά και να σκεφτεί ως αιτία τι ακριβώς συζηταμε ως «πρόβλημα»?

το γεγονώς ότι κάποιος «ξύνει» ένα εξάρτημα στη μοτοσυκλετα? Το αν αυτό γίνεται φυσιολογικά? Το αν γίνεται πιο ευκολα από κάποιον άλλον οπότε να είναι και πρόβλημα? Δηλαδή το 34 sag θα του δώσει λιγότερη βύθιση έτσι ώστε στις 38 μοίρες κλήση να είναι χ εκατοστά πάνω από το έδαφος αντι για χ-2?


:confused:

Το θέμα είναι οτι βρίσκει το σταντ πριν βρεί καν τις μπίλιες των μαρπσιέ.
Με λίγο παραπάνω προφόρτιση αυτό μπορεί και να διορθωθεί, εφ όσον εχει αρκετά λάθος sag και με λίγα λόγια το μηχανάκι είναι καθισμένο πίσω.
Εχει και WP πίσω οπότε μπορεί να το ρυθμίσει εύκολα. :wave2:

spyro
03/06/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το θέμα είναι οτι βρίσκει το σταντ πριν βρεί καν τις μπίλιες των μαρπσιέ.
Με λίγο παραπάνω προφόρτιση αυτό μπορεί και να διορθωθεί, εφ όσον εχει αρκετά λάθος sag και με λίγα λόγια το μηχανάκι είναι καθισμένο πίσω.
Εχει και WP πίσω οπότε μπορεί να το ρυθμίσει εύκολα. :wave2:


ποιο σταντ? ποιανού κατασκευαστή? σε ποιο μηχανάκι? ποιος μάστορας το έβαλε?

στον Τίγρη το μαμά στάντ έβρισκε πρίν απο τις μπίλιες απο κατασκευής ενώ το Hepco όχι,

σε ποιο δρόμο? πάντα? δεξιές και αριστερές?
διπλο στάντ και θέλω να τελειώσω και τα λάστιχα?

και αν δε γίνεται τελικά το πρόβλημα μας είναι να ρυθμίσουμε το sag για να μας βοηθήσει?

sapila racing
03/06/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ποιο σταντ? ποιανού κατασκευαστή? σε ποιο μηχανάκι? ποιος μάστορας το έβαλε?

στον Τίγρη το μαμά στάντ έβρισκε πρίν απο τις μπίλιες απο κατασκευής ενώ το Hepco όχι,

σε ποιο δρόμο? πάντα? δεξιές και αριστερές?
διπλο στάντ και θέλω να τελειώσω και τα λάστιχα?

και αν δε γίνεται τελικά το πρόβλημα μας είναι να ρυθμίσουμε το sag για να μας βοηθήσει?

To μηχανάκι είναι Honda με το εργοστασιακό του σταντ αν έχω καταλάβει καλά, που σημαίνει οτι θα έπρεπε να βρίσκουν πρωτα οι μπίλιες.
Μην μπερδευεις τωρα τις κυλότες με τα μηχανάκια. :lol:

spyro
03/06/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
........Μην μπερδευεις τωρα τις κυλότες με τα μηχανάκια. :lol:


:a01:

Drake21
04/06/2011, 02:47
Πες τα ρε δασκαλε!!!