PDA

View Full Version : video : a kind of passion



road spirit
05/05/2011, 11:44
http://vimeo.com/sutge/jarama2011

hidefnick
05/05/2011, 11:58
:beer: :beer: :beer:

makis206
05/05/2011, 12:47
Στο βουτάω να το βάλω στο facebook για να μαζέψω Likes :lol:

Ωραίο John!:beer:

sapila racing
05/05/2011, 12:51
Τhanks Γιαννη! :wave2:
Θα το προωθήσω καταλλήλως. :beer:

OldMan
05/05/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα το προωθήσω καταλλήλως.
Μασόνε...:smokin:

PanVas
05/05/2011, 13:07
:beer: :beer: :beer: :beer:

Corvo
05/05/2011, 17:48
:eyepop: :a8:

πολυ ομορφο βιντεο

andgeo
05/05/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στο βουτάω να το βάλω στο facebook για να μαζέψω Likes :lol:

Ωραίο John!:beer:
ερπετόοοοο ...

harris_x
05/05/2011, 22:07
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

nikos121
06/05/2011, 00:07
ducati ss ασημενιο αυτο με το μυγακι στο τεμποζιτο!αθανατο!ειχα ενα παλια το 78!

ziggΥ
06/05/2011, 00:15
:hypnotize :a8: :a23: :a23: :a23:

camen
06/05/2011, 00:46
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

nikos121
06/05/2011, 03:07
το v-max μου τοχω απο το 89 κ δεν ταλαζω με τιποτα!γερασα κ μιαλο δεν εβαλα λεει η εγγονα μου!

7gibernau
06/05/2011, 04:04
Τι το θελα και το δα τέτοια ώρα.....
Άντε να κοιμηθώ Τώρα.......

npat
06/05/2011, 14:12
:beer: :beer:


(Ρε, ο Κρούκης το 'χει δει αυτό? Μιλάμε για απίστευτες ομοιότητες με το δικό του βιντεάκι!)

:confused:

John Steed
06/05/2011, 16:03
Πολύ όμορφο,με αρκετή δόση μελαγχολίας, βέβαια....:beer:

gcrook
06/05/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
:beer: :beer:


(Ρε, ο Κρούκης το 'χει δει αυτό? Μιλάμε για απίστευτες ομοιότητες με το δικό του βιντεάκι!)

:confused:

Παντως αμα ειναι να κανεις βιντεο εχοντας κατα νου οτι θα βαλεις το Hurt του Johnny Cash,
μαλλον κατι ομορφο θα βγει.
Μου φαινεται ομως οτι οσο πανεμορφο και αν ειναι,εχασαν την ευκαιρια στο μονταζ να το δεσουν λιγο καλυτερα με την μουσικη.Μαλλον η αποφαση για το συγκεκριμενο κομματι εληφθη μετα το γυρισμα...ετσι νομιζω.

Τωρα κατι αλλο.
ΡΕ!
Το εχεις παρει πρεφα αυτο; http://vimeo.com/13159991
Το εχει ξαναποσταρει ο ροουντ σπιριτ αλλα λεω σε περιπτωση που...

npat
06/05/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παντως αμα ειναι να κανεις βιντεο εχοντας κατα νου οτι θα βαλεις το Hurt του Johnny Cash,
μαλλον κατι ομορφο θα βγει.


Το κομμάτι είναι πραγματικά ΜΥΘΙΚΟ! Για το "δέσιμο" έχεις κάποιο δίκιο. Γενικώς, πάντως, έχω ένα θεματάκι με την "αβασάνιστη" χρήση τραγουδιών με στίχους ως σάουντρακ---εκτός και αν φιλμ και τραγούδι φτιάχτηκαν συγκεκριμένα το ένα για το άλλο. Οι στίχοι---ο λόγος γενικά---επικοινωνούν έννοιες τόσο απόλυτα που υπάρχει ο κίνδυνος να κυριαρχήσουν ερμηνευτικά πάνω στο έργο ισοπεδώνοντας κάθε αμφισημία. Με λίγα λόγια, δηλαδή, απ' την στιγμή που βάλεις στίχους στο σάουντρακ, οφείλεις να τους δώσεις την ίδια προσοχή που θα έδινες σε διαλογους (ίσως και περισσότερο)---η εικόνα πλέον πρέπει να υπηρετήσει την αφήγηση (ενδεχομένως έμμεσα, αλλά δεν μπορεί να το αγνοήσει)---κάτι που μπορεί να είναι πολύ δεσμευτικό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κατάσταση σώζεται κάπως (στ' αυτιά μας τουλάχιστον) επειδή οι στίχοι είναι στα αγγλικά και μπορούμε ασυνείδητα να αγνοήσουμε (ή να παραβλέψουμε) την "μετάφρασή τους"---κάτι τέτοιο βέβαια μάλλον δεν συμβαίνει με αγγλόφωνους θεατές. Τέλος πάντων... δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά και αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

npat
06/05/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

ΡΕ!
Το εχεις παρει πρεφα αυτο; http://vimeo.com/13159991
Το εχει ξαναποσταρει ο ροουντ σπιριτ αλλα λεω σε περιπτωση που...

ΝΑΙ ΡΕ!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Όποιος δεν το έχει δει να το δεί ΤΩΡΑ!

Και να απαντήσω με άλλα δύο (σαφώς υποδεέστερα) τρειλεράκια σε περίπτωση που δεν τα έχεις δει:

http://vimeo.com/10227313
http://vimeo.com/19008867

Γενικά μου βγάζουν λίγο "δηθενιά" που με χαλάει κάπως, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι είναι πολύ "πιασάρικα".

gcrook
06/05/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το κομμάτι είναι πραγματικά ΜΥΘΙΚΟ! Για το "δέσιμο" έχεις κάποιο δίκιο. Γενικώς, πάντως, έχω ένα θεματάκι με την "αβασάνιστη" χρήση τραγουδιών με στοίχους ως σάουντρακ---εκτός και αν φιλμ και τραγούδι φτιάχτηκαν συγκεκριμένα το ένα για το άλλο. Οι στοίχοι---ο λόγος γενικά---επικοινωνούν έννοιες τόσο απόλυτα που υπάρχει ο κίνδυνος να κυριαρχήσουν ερμηνευτικά πάνω στο έργο ισοπεδώνοντας κάθε αμφισημία. Με λίγα λόγια, δηλαδή, απ' την στιγμή που βάλεις στοίχους στο σάουντρακ, οφείλεις να τους δώσεις την ίδια προσοχή που θα έδινες σε διαλογους (ίσως και περισσότερο)---η εικόνα πλέον πρέπει να υπηρετήσει την αφήγηση (ενδεχομένως έμμεσα, αλλά δεν μπορεί να το αγνοήσει)---κάτι που μπορεί να είναι πολύ δεσμευτικό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κατάσταση σώζεται κάπως (στ' αυτιά μας τουλάχιστον) επειδή οι στοίχοι είναι στα αγγλικά και μπορούμε ασυνείδητα να αγνοήσουμε (ή να παραβλέψουμε) την "μετάφρασή τους"---κάτι τέτοιο βέβαια μάλλον δεν συμβαίνει με αγγλόφωνους θεατές. Τέλος πάντων... δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά και αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Ναι καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεις αν και στο κομματι των στιχων εχω μια μικρη διαφωνια.
Αυτο που λες θα ισχυε (σχεδον) απολυτα αν μιλουσαμε για το βιντεοκλιπ του κομματιου.
Κατα διαβολικη συμπτωση το ολο μονταζ του βιντεοκλιπ του "Hurt" εχει και μια ιστορια πισω του η οποια συμπληρωνει αυτα που λες εν μερει.http://provideocoalition.com/index.php/freshdv/story/hurt_editor/ Μην κυνηγησεις literal αναφορες στον στιχο σε σχεση με την εικονα, και αν βρεις, μαλλον κατι αλλο πιο μυστηριο και "μαγικο" θα πρεπει να συμβαινει.Βεβαια αυτα ολα ειναι υποκειμενικα.Αλλοι αντιλαμβανονται μια στενη σχεση αναμεσα στις εννοια των στιχων και της εικονας σε καποιους διαφευγει αλλα οποτε δουλευει στην πλειοψηφια των θεατων δεν ξερω κατα ποσο ειναι προμελετημενο.

Οταν επιλεγεις ενα μουσικο κομματι για να πεις μια ιστορια μεσα απο εικονες δημιουργεις κατι εκ νεου.Ι ιστορια που θα ειπωθει εχει μεγαλυτερη σημασια απο τους οποιους στιχους,και το να αποκτησει νεο νοημα μεσω απο τους στιχους κυριως, και οχι απο την μουσικη, ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση.Σημασια εχει στο μονταζ να ακολουθησεις διαισθητικα (γιατι ακαδημαικα ΔΕν εξηγουνται ολα) την τονικοτητα το συναισθημα και τολα αυτα τα στοιχεια που συνθετουν ενα μουσικο κομματι, και να μπορεσεις να τα δεσεις ολα αυτα μεταξυ τους.Το πραγμα δε γινεται πολυ περιεργο οταν μιλαμε για πλανα τραβηγμενα με μια ντοκυμαντεριστικη οπτικη,τα οποια θα πρεπει να δεσουν με μια μουσικη.

Δυστυχως σε αυτα τα πραγματα φορμουλα δεν υπαρχει,ουτε και κανονες -ωστε να μπορεσεις επαρκως να εξηγησεις τι δουλευει τι δεν δουλευει και γιατι- και απλα προσπαθεις να εισαι πιστος σε ενα συναισθημα που σου δημιουργει η μουσικη και η εικονα και να το παντρεχεις με τις εικονες.Το αν αυτο το παντρεμα θα ειναι βιαιο η θα εξελιχθει καπως πιο οργανικα...αστο....

Αν μια χρωματικη παλετα ενα καδρο η ενα κοψιμο δεσει -με καποιο εντελως περιεργο και εξωγηινο τροπο- με μια λεξη η μια φραση,αυτο ειναι απλα added bonus και ρισπεκτ σε αυτον που θα μπορεσει να το καταφερει,αλλα οπως ειπα ειναι μια πολυ περιεργη διαδικασια,και καμια φορα αυτο ξεκιναει πριν απο το γυρισμα,καμια φορα γινεται στο μονταζ,καμια φορα αποτυγχανει σε ολο της το μεγαλειο ακομα και με την μεγαλυτερη προετοιμασια,καμια φορα απλως συμβαινει σψεδον κατα λαθος, αλλα το που και πως θα γινει δυστυχως κανενας δεν το ξερει.

Ποσο μαλλον οταν οι στιχοι εννοιολογικα δεν παραμεμπουν σε κατι που θα μπορουσε να εχει αμεση σχεση με το θεμα που κινηματογραφειται.

Εν ολιγοις να προτιματε instrumental music γιατι και οι μοντερ ανθρωποι ειναι στην τελικη...:lol:


Y.Γ Διαβαζοντας ξανα πιο προσεκτικα αυτα που εγραψες,και αυτα που εγραψα,εχω την εντυπωση οτι επι της ουσιας το ιδιο λεμε.Μακαρι να συμφωνουσαμε και σε αλλα πραγματα,πχ στο οτι εγω ειμαι πιο γρηγορος απο σενα.:lol:

npat
06/05/2011, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεις αν και στο κομματι των στιχων εχω μια μικρη διαφωνια.
Αυτο που λες θα ισχυε (σχεδον) απολυτα αν μιλουσαμε για το βιντεοκλιπ του κομματιου.
Κατα διαβολικη συμπτωση το ολο μονταζ του βιντεοκλιπ του "Hurt" εχει και μια ιστορια πισω του η οποια συμπληρωνει αυτα που λες εν μερει.http://provideocoalition.com/index.php/freshdv/story/hurt_editor/ Μην κυνηγησεις literal αναφορες στον στιχο σε σχεση με την εικονα, και αν βρεις, μαλλον κατι αλλο πιο μυστηριο και "μαγικο" θα πρεπει να συμβαινει.Βεβαια αυτα ολα ειναι υποκειμενικα.Αλλοι αντιλαμβανονται μια στενη σχεση αναμεσα στις εννοια των στιχων και της εικονας σε καποιους διαφευγει αλλα οποτε δουλευει στην πλειοψηφια των θεατων δεν ξερω κατα ποσο ειναι προμελετημενο.

Δεν είχα δει το βίντεο κλιπ! Υπέροχο! Πραγματικά πολύ όμορφο!

Να ξεκαθαρίσω εδώ, όσο πιο έντονα και κατηγορηματικά μπορώ, ότι απεχθάνομαι τις παιδαριώδεις "οπτικοποιήσεις" (τραγουδιών και μουσικής συνήθως) όπου ο σκηνοθέτης (ο θεός να τον κάνει) παραθέτει απλά μια σειρά εικόνων των αναφερομένων στο κομμάτι αντικειμένων (ή δράσεων ή καταστάσεων) καταστρέφοντας κάθε έννοια καλλιτεχνικής αφαίρεσης... Η πρακτική αυτή (για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω) είναι ιδιαίτερα προσφιλής σε έφηβους δημιουργούς που αποφασίζουν να φτιάξουν ένα σλάιντ-σόου για το αγαπημένο τους τραγούδι. Δυστυχώς όμως, απαντάται (καθόλου σπάνια) και σε "επαγγελματικές" δημιουργίες---με απείρως ακριβότερα και τεχνικά αρτιότερα μέσα, αλλά εξίσου (μη σου πω και περισσότερο) παιδαριώδη αισθητικά αποτελέσματα. Προσωπικά όταν βλέπω κάτι τέτοια... με βγάζουν έξω απ' τα ρούχα μου!

Άρα ναι, σε μια ιστορία που την λες μέσω ενός κομματιού (είτε πρόκειται για το βίντεο κλιπ του κομματιού είτε όχι) ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ΣΤΕΝΟΤΑΤΗ σχέση μεταξύ στίχων και εικόνας. Το ένα πρέπει να υπηρετεί το άλλο--δεν έτυχε απλά αυτά τα δύο να βρίσκονται μαζί. Αλλά αυτή σχέση οφείλει να είναι ποιητική, όχι κυριολεκτική και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ εικονολατρική. Τα πάντα θα μπορούσα να συγχωρέσω στον δημιουργό (ως θεατής), ακόμη και την αμφίβολη συσχέτιση μεταξύ των στίχων και της εικόνας, ακόμη και παραλογισμούς και ασυνέχειες, όχι όμως την εικονολατρική προσήλωση στην μεταξύ τους ταύτιση. Δεν ξέρω πως να το πω καλύτερα... Αν ο στίχος, για παράδειγμα, μιλάει για μαχαίρια, ΜΗΝ δείχνεις φωτογραφίες μαχαιριών---αν το κάνεις κινείσαι σε πολύ επικίνδυνο έδαφος (προφανώς ως κανόνας είναι γελοιωδώς υπεραπλουστευμένος και πιθανώς να υπάρχουν περισσότερες εξαιρέσεις απ' ότι εφαρμογές, αλλά καταλαβαίνεις, πιστεύω, τι θέλω να πω).

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του βίντεο κλιπ υπάρχει απόλυτη συσχέτιση μεταξύ εικόνων και στίχων, μουσικής, ύφους και ατμόσφαιρας και μάλιστα με τον πιο όμορφο, πιο ποιητικό τρόπο αποφεύγοντας πλήρως την λούμπα της εικονολατρικότητας .


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Οταν επιλεγεις ενα μουσικο κομματι για να πεις μια ιστορια μεσα απο εικονες δημιουργεις κατι εκ νεου.Ι ιστορια που θα ειπωθει εχει μεγαλυτερη σημασια απο τους οποιους στιχους,και το να αποκτησει νεο νοημα μεσω απο τους στιχους κυριως, και οχι απο την μουσικη, ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση.Σημασια εχει στο μονταζ να ακολουθησεις διαισθητικα (γιατι ακαδημαικα ΔΕν εξηγουνται ολα) την τονικοτητα το συναισθημα και τολα αυτα τα στοιχεια που συνθετουν ενα μουσικο κομματι, και να μπορεσεις να τα δεσεις ολα αυτα μεταξυ τους.Το πραγμα δε γινεται πολυ περιεργο οταν μιλαμε για πλανα τραβηγμενα με μια ντοκυμαντεριστικη οπτικη,τα οποια θα πρεπει να δεσουν με μια μουσικη.

Δυστυχως σε αυτα τα πραγματα φορμουλα δεν υπαρχει,ουτε και κανονες -ωστε να μπορεσεις επαρκως να εξηγησεις τι δουλευει τι δεν δουλευει και γιατι- και απλα προσπαθεις να εισαι πιστος σε ενα συναισθημα που σου δημιουργει η μουσικη και η εικονα και να το παντρεχεις με τις εικονες.Το αν αυτο το παντρεμα θα ειναι βιαιο η θα εξελιχθει καπως πιο οργανικα...αστο....

Αν μια χρωματικη παλετα ενα καδρο η ενα κοψιμο δεσει -με καποιο εντελως περιεργο και εξωγηινο τροπο- με μια λεξη η μια φραση,αυτο ειναι απλα added bonus και ρισπεκτ σε αυτον που θα μπορεσει να το καταφερει,αλλα οπως ειπα ειναι μια πολυ περιεργη διαδικασια,και καμια φορα αυτο ξεκιναει πριν απο το γυρισμα,καμια φορα γινεται στο μονταζ,καμια φορα αποτυγχανει σε ολο της το μεγαλειο ακομα και με την μεγαλυτερη προετοιμασια,καμια φορα απλως συμβαινει σψεδον κατα λαθος, αλλα το που και πως θα γινει δυστυχως κανενας δεν το ξερει.

Ποσο μαλλον οταν οι στιχοι εννοιολογικα δεν παραμεμπουν σε κατι που θα μπορουσε να εχει αμεση σχεση με το θεμα που κινηματογραφειται.

Εν ολιγοις να προτιματε instrumental music γιατι και οι μοντερ ανθρωποι ειναι στην τελικη...:lol: [/B][/QUOTE]

Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούμε να πούμε το ίδιο πράγμα...

sapila racing
07/05/2011, 12:09
Αυτα που λέτε εσείς απο πάνω δεν τα πιάνω και πολύ είναι η αλήθεια.
Τα μηχανάκια τα πιάνω όμως και οι Ισπανοί μάγκες στην Jerez είχαν κάμποσα μηχανάκια που παλιότερα έτρεχαν παγκόσμιο πρωτάθλημα GP. :eek:
Το video ηταν απόλαυση! :beer:

κρουκη θα ερθεις Σέρρες καμμια φορά?

gcrook
08/05/2011, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

κρουκη θα ερθεις Σέρρες καμμια φορά?

Καλη ερωτηση Αρη...:(

daz
08/05/2011, 01:05
Παιδιά τα βιντάκια είναι απίστευτα.

:beer: