PDA

View Full Version : Crf H Yzf ιδου το διλλημα....



asimas
10/08/2005, 16:18
Πουλησα τον XTαια μου προσφατα....Και στο δρομο να παρω SS αλλαξαν τα σχεδια και το γυρναω στο μπουζουκι και σε κατι χωματινο...

Ψαχνω κατι σε 4Τ ,για χρηση πιστας και καμια αγριας εντουραδας.... στο αμεσο μελλον ειναι προβλεπε να φορεσει και 17ρηδες τροχους.
Επειδη δεν παιζει και πολυ χρημα παω για κατι μεταχειρισμενο...
Αυτα που εχω στο νου μου αυτη την στιγμη ειναι ΥΖF450 h CRF450 μοντελα 03-04... μπορει και ΚΤΜ450SX (και θα κανω κολλητο τον μηχανικο)...
Βασικο κριτιριο μου ειναι η αξιοπιστια(να μην βγαινουν τα πιστονια για τσαρκες) και μετα στησιμο-επιδωσεις...

Λοιπον πεστε μου την γνωμη σας ΥΖF450 h CRF450?

Τι απαιτησεις απο θεμα συντηρισης εχουν τετοιες μηχανες? Δεν μιλαμε για επιπεδο αγωνων ετσι...

Τι πρεπει να κοιταξω οταν την παρω?Μπορω να καταλαβω αν εχει κανει αγωνες?

Οι αναρτησεις τους τι ρυθμισεις εχουν? ...Για να μην τρεχω για αναρτησεις οταν γινει SM...

To CRF450 SM απο την ΗΜ εχει διαφορες σε κινητηρα και περιφεριακα απο το μαμα?

Αυτη την στιγμη τινω προς το Γιαμαχα γιατι εχω Γιαμαχαικο μηχανικο...

Ακουω γνωμες....

sonic22
10/08/2005, 16:39
ας πουμε οτι θα παρεις μια απο τις δυο...

1. που θα βρεις τις πιστες και κυριος πως θα πας μεχρι εκει?
2. μηχανη για καθε μερα θα εχεις ή θα γυρνας με το καθαρο?
3. μεταχιρισμενο MX... παιζεις και ζαρια φιλε ή μονο μηχανες?:p

τωρα και εγω προς yamaha θα πιγενα λογο ... παλαιοτητας αρα και περισσοτερων μεταχ ανταλακτικων... (οχι οτι βρισκεις οτι θες αλλα τεσπα...) ευκαιρια να γινεις και κολυταρη με τον μηχανικο σου μιας και θα τα λετε συχνα στα σερβις...

αντε καλες αγορες!!:beer: :beer: :beer:

Dodok edessa
10/08/2005, 18:30
Κατά την άποψη μου ,(έχω οδηγήσει και τα 3)
Το Yamaha το ποιο φιλικό. σχετικά
Το Honda κλασικά το ενδιάμεσο αλλά πολύ δυνατό.
To KTM το ποιο αντρικό.

Τώρα για εντουρο χρήση ,με λίγη θέληση όλα γίνονται, με τους γιαπωνέζους ποιο κοντά …για αναρτήσεις θα σου πει ο old ..μιας και είναι μαέστρος σε αυτές..

Πάντως και οι τρεις είναι πολύ κοντά σε πίστα ,αφού εκεί παίζει περισσότερο ο οδηγός ,

Εγώ σαν εντούρας θα σου πρότεινα (αν δεν είναι η χρήση 100% τις 100% πίστα ) να κοιτάξεις και τις εκδόσεις εντουρο στα ίδια μοντέλα ,γιατί διαθέτουν καλούδια που θα σε βοηθήσουν στην καθημερινή κίνηση και σε εντουροβόλτες.(ΜΙΖΑ ektos honda -αναρτήσεις ,Φώτα ,πινακίδες κτλ)

Για συντήρηση που ρωτάς άστο καλύτερα.. Τα πιστόνια και γενικά τα μέταλλα τους τα μετράνε με τις ώρες ,όχι με τα χιλιόμετρα όπως σε άλλες ,με ανθεκτικότερες ΔΥΣΤΥΧΩΣ τις γιαπωνέζες. Αν δεν πιάνει το χέρι σου….κάηκες

Το ίδιο και οι αναρτήσεις …Δύσκολη η αγορά σε αυτήν την κατηγόρια, και καλά είναι να πας πριν την αγορά της μότο, με κάποιο πολύ δικό σου για έλεγχο ,μιας και δεν μπορούν να αναλυθούν από εδώ τα εκατοντάδες πράγματα που πρέπει να ελέγξεις σε μια moto cross μηχανή.(πλαίσια τροχούς κινητήρας αναρτήσεις κτλ)
Καλή αγορά
:wave2: :a47:

Julius
11/08/2005, 08:10
Φίλε, ο Dodok έχει δίκιο και μάλιστα είναι και ποιο επιεικής απ’όσο θα έπρεπε.

Μια και δεν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις το πρωτάθλημα SM, Πάρε ένα WRF450 ή ΕΧC450/525 να κάνεις την δουλεία που θέλεις με περισσότερη αξιοπιστία και με πολύ λιγότερα προβλήματα.

Μείνε μακριά από CRF MX ή SM γιατί έχουν ακριβώς το ίδιο απαιτητικό σε συντήρηση (μιλάμε για πιστόνια όχι μόνο για λάδια ρύθμιση) εκτός εάν δεν έχεις πρόβλημα budget.

Πάντως πληροφορικά θα σου πω ότι από τα τετράχρονα στην παρέα που βγαίνουμε βόλτα άλλαξαν πιστόνι….. ΤΕ450 στο τέλος της σεζόν, ΕΧC στα μέσα της επόμενης και το WRF450 έβγαλε σχεδόν δύο.



:wave2:

maron
11/08/2005, 09:36
nomizo oti me gnomona thn axiopistia isos tha eprepe na tsekareis kai to dr-z ()to kalo
to opoio isos na einai ligo piso alla fenetai na zita ligotera
gia tsekare. (tha ithela na akouso kai alles gnomes gia thn katigoria mias kai skeytomai na mpo kai ego mesa SM)

asimas
11/08/2005, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ας πουμε οτι θα παρεις μια απο τις δυο...

1. που θα βρεις τις πιστες και κυριος πως θα πας μεχρι εκει?
2. μηχανη για καθε μερα θα εχεις ή θα γυρνας με το καθαρο?
3. μεταχιρισμενο MX... παιζεις και ζαρια φιλε ή μονο μηχανες?:p


Εννοειται πως δεν την θελω για καθημερινη χρηση:eyepop:
Πιστες Αθηνα υπαρχουν (μπορει να μην ειναι αυτο που λεμε ακριβως "πιστα") και για την μεταφορα της μηχανης... τραιλερ.


[Β]Για συντήρηση που ρωτάς άστο καλύτερα.. Τα πιστόνια και γενικά τα μέταλλα τους τα μετράνε με τις ώρες ,όχι με τα χιλιόμετρα όπως σε άλλες ,με ανθεκτικότερες ΔΥΣΤΥΧΩΣ τις γιαπωνέζες. Αν δεν πιάνει το χέρι σου….κάηκες [/Β]

Το ξερω οτι η συντηρηση ειναι απαιτητικη στην κατηγορια... Οπως ειπα πρωτο μου κριτηριο ειναι η αξιοπιστια στα δεδομενα της κατηγοριας που μιλαμε... Δηλαδη με λιγα λογια πιο θεωρειται λιγοτερο απαιτητικο απο τα δυο...


Μια και δεν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις το πρωτάθλημα SM, Πάρε ένα WRF450 ή ΕΧC450/525 να κάνεις την δουλεία που θέλεις με περισσότερη αξιοπιστία και με πολύ λιγότερα προβλήματα.

Βασικα ψαχνω κατι πιο απολυτο αλλα και το WRF το εχω υποψη μου..

Julius
12/08/2005, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από asimas


Το ξερω οτι η συντηρηση ειναι απαιτητικη στην κατηγορια... Οπως ειπα πρωτο μου κριτηριο ειναι η αξιοπιστια στα δεδομενα της κατηγοριας που μιλαμε... Δηλαδη με λιγα λογια πιο θεωρειται λιγοτερο απαιτητικο απο τα δυο...




Οκ τότε, το λιγότερο απαιτητικό από τα δύο είναι το ΥΖF450 το οποίο (αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ) θέλει λάδι κάθε 5-7 ώρες, ρύθμισα κάθε 15 ώρες και πιστόνι κάθε 120 ώρες


:a53: :a53: :a53:


Πάντως η έννοια αξιόπιστο και ανθεκτικό με τον όρο τετράχρονο ΜΧ δέν συμβαδίζουν.


Στην κατηγορία 4Τ ΜΧ μετατροπή σε SM μπορείς να βρεις αρκετές καθαρόαιμες μοτοσυκλέτες


YAMAHA YZF450 (με δικιά σου μετατροπή)
TM SMR450-530 (και ένα απίστευτο SMX660)
HONDA CRF450SM
KTM SMR450-525
HUSABERG FS450-650


και απ’όλες τις παραπάνω υπερβολικές και απαιτητικές καθαρόαιμες αγωνιστικές μοτοσυκλέτες θα επέλεγα ένα KTM EXC525 και θα το μετέτρεπα σε SM με δεύτερο ζευγάρι πλεγμένες Ζάντες 17”-λάστιχα-δισκόπλακες και γρανάζια (μεγάλο κόστος αλλα έχεις εύκολα μετατροπή από Εnduro σε SM) το οποίο και γαιδουρόγαζο έχει (να σε δώ στο χώμα) και ωραίο είναι και σχετικά ποιο ανθεκτικό απ’όλα τα παραπάνω και πάς και οδικά στην πίστα ή στο συνεργείο χωρίς φόβο να σε μαζέψουνε εάν βαριέσαι να το φορτώσεις



:wave2:

sonic22
12/08/2005, 08:10
απο οτι καταλλαβα (και απο αλλο ποστ) δεν θες να τρεξεις σε αγωνες (τουλαχιστον οχι αμεσα). θες βασικα να παιξεις,να περασεις ομορφα,να διασκεδασεις και να εκτονωθεις...

γιατι σκευτεσε μονο τοσο απετιτικα (απο οδηγηση αλλα και συντηρηση) μηχανιματα? ενα καλο εντουρο (με πινακιδα) γινετε εξερετικο SM (τις αναρτησεις να προσεξεις να ρυθμιστουν σωστα)

οταν πιγενεις πιστα τα βγαζεις τα εξτρα και εισαι τσιλικος...

τεσπα... μακαρι αν ειχα τα φραγκα να παρς και εγω ενα MX/SM (χωρις να πουλησω οτι μηχανη εχω) και ας ημουνα 3 μεσα για service και μια στην πιστα ...


:beer: :beer: :beer:

brokenboy999
20/02/2007, 21:07
παλίκαρε πωλούνται 2crf450 τ ένα 02 και τ άλλο 03.
τ 03 έχει καινούργια γρανάζια,αλυσίδα,λάστιχα,τακάκια,πιστόνι,καδένα,τε
ντοτήρα, βαλβιδες.τιμόνι φταμπάρ και χούφτες.
χωρίς αγώνα.μόνο βόλυες στο βουνό.το μηχανάκι ξυρίζει.4800Ε
τ 02 έχει κάνει σέρβις μπουκάλες μπρός πίσω,καινούργια γρανάζια μπρός πίσω και αλυσίδα,ρουλεμάν πίσω τροχού αι καινούργια δαχτυλιδια στη ίσω ανάρτηση.3800Ε.χωρίς αγώνα όνο βουνο
κ οι 2 τιμές είναι συζητήσημες

STOYBI
20/02/2007, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από brokenboy999
παλίκαρε πωλούνται 2crf450 τ ένα 02 και τ άλλο 03.
τ 03 έχει καινούργια γρανάζια,αλυσίδα,λάστιχα,τακάκια,πιστόνι,καδένα,τε
ντοτήρα, βαλβιδες.τιμόνι φταμπάρ και χούφτες.
χωρίς αγώνα.μόνο βόλυες στο βουνό.το μηχανάκι ξυρίζει.4800Ε
τ 02 έχει κάνει σέρβις μπουκάλες μπρός πίσω,καινούργια γρανάζια μπρός πίσω και αλυσίδα,ρουλεμάν πίσω τροχού αι καινούργια δαχτυλιδια στη ίσω ανάρτηση.3800Ε.χωρίς αγώνα όνο βουνο
κ οι 2 τιμές είναι συζητήσημες


Παλικαρε μαλλον η προσφορα σου ηρθε καθυστερημενη !!!! :D

:wave2:

brokenboy999
21/02/2007, 15:39
φτού γαμώτο