PDA

View Full Version : ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



ΓΙΑΝΝΗΣ1
08/05/2011, 14:02
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΗΛΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΤΡΟΧΟΥΣ...ΟΔΗΓΩ ΜΙΑ YAMAHA YBR 125cc (2007 ΜΟΝΤΕΛΟ),ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ,ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΟ ΓΛΥΣΤΡΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΛΙΤΖΑ.ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΟΥ,Κ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ (PIRELLI CITY DEMON).ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ. ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΦΕΥΓΕ Η ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 Χ.Α.Ω.. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΥΝΕΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΣΑΝ ΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΛΕΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΣΑΝ ΒΑΡΚΑ ΚΑΙ ΣΑΒΟΥΡΙΑΣΤΩ,ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΓΕΙΡΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΠΑΛΙ Η ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ, ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΕΣ ΡΟΔΕΣ.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΆ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΖΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Κ ΠΑΝΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.

ziggΥ
08/05/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ1
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.
μη σκας, υπάρχουν και πολύ χειρότερα..

dimzan
08/05/2011, 14:28
Θα πας να οδηγησεις ενα αλλο ybr-125 που δεν εχει πεσει ποτε.

Αν και παλι νιωσεις αβολα η οτι παλι δε μπορεις να γειρεις τοτε μαλλον ειναι ψυχολογικη αντιδραση του μυαλου σου.

Βασικα λογικο ειναι οταν εχεις φαει τρομαρα μια φορα να κανεις λιγο καιρο να το ξεπερασεις. Το θεμα ειναι μη σου μεινει μονιμος φοβος

VANDA
08/05/2011, 14:29
Χαλάρωσε.. πάντα μια σούπα κόβει τον "αέρα" και δεν είναι και απαραίτητα κακό αυτό. :winka:
Αφού είσαι καλά, το πάθημα μάθημα και προχωράμε. Μακάρι τα προβλήματα του κόσμου να ήταν τέτοια.

Καλώς ήρθες. :beer:



ΥΓ. και γράφε με μικρά pls.

mikros boudas
08/05/2011, 14:50
οδηγησε ενα ybr καινουργιο.αν νιωθεις αγχος ασε το ybr και βρες αλλο μοντελο.:beer:

ziggΥ
08/05/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
πάντα μια σούπα κόβει τον "αέρα" και δεν είναι και απαραίτητα κακό αυτό.
εγώ μετά απο τόσες γιατί έχω πάρει κι άλλον γμτ..? :bigcry: :bigcry:

ns1982
08/05/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Θα πας να οδηγησεις ενα αλλο ybr-125 που δεν εχει πεσει ποτε.

Αν και παλι νιωσεις αβολα η οτι παλι δε μπορεις να γειρεις τοτε μαλλον ειναι ψυχολογικη αντιδραση του μυαλου σου.



Δώσε και σε κάποιον άλλο που έχει εμπειρία απο μηχανές να το οδηγήσει να δεί άν και αυτός αν νοιώθει το ίδιο και αφού κάνεις όλα αυτά αποφασίζεις τι θα κάνεις μετά

Warlord13
08/05/2011, 15:11
πρωτον οδηγα ενα αλλο ιδιο...και 2ον βαλε καποιον αλλο εμπειρο ν αοδηγησει το δικο σου...δεν ειναι απιθανο να μην εχει φτιαχτει κατι σωστα,οπως δεν ειναι απιθανο να ειναι ακομα η φοβια απο την πτωση.ψαξτο;) :beer:

webassasin
09/05/2011, 01:50
εδω λιγο φευγει ο τροχος και τρομαζεις,ποσο μαλλον μετα την τουμπα.
σε λιγο καιρο θα εχει φυγει,μη σε αγχωνει.

daz
09/05/2011, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
εγώ μετά απο τόσες γιατί έχω πάρει κι άλλον γμτ..? :bigcry: :bigcry:

Δε με λες Mr Ziggy..

David Bowie δεν ακούς?

"For we're like creatures of the wind.."

daz
09/05/2011, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ1
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....


Πόσα χλμ έχεις κάνει με τα καινούρια λάστιχα?

epp1640
09/05/2011, 03:15
Καταρχάς όπως είπε και η Vandas ορισμένες φορές η προσγείωση είναι καλή.. Παθών και εγώ με ybr, τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης γλιστράνε άσχημα και ήταν θέμα χρόνου.. Εγώ τα άλλαξα με michelin pilot sporty κάνοντας ασφαλώς και μία ζυγοστάθμιση και έκτοτε όλα είναι μια χαρά. Δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο από τα δύο πάντως και εγώ μέχρι και την αλλαγή πίστευα πως κάτι δεν πάει καλά όχι μόνο στις στροφές αλλά και σε ευθείες σε ταχύτητες 80+..

Έχε υπόψην σου ότι τα city daemon που όλοι προτείνουν στα ybr (και ο λαστιχάς μου επέμενε να βάλω αυτά αλλά προτίμησα τα michelin) ζεσταίνονται μεν γρηγορότερα από αυτά που έχω αλλά αν δεις τις αυλακώσεις/ γεωμετρία δεν είναι ότι καταλληλότερο για στροφιλίκι.. Αντιθέτως είναι πολύ σταθερά σε ευθείες και πολύ καλά στην πόλη.. Γνώμη μου αφού τα βαλες μην τα αλλάξεις δεν αξίζει..

Ειλικρινά μετάνιωσα που ενώ το έχω 3 χρόνια αποφάσισα να αλλάξω λάστιχα τώρα στο τέλος που το δίνω για κάτι μεγαλύτερο..

Αν κατά τύχη λέμε αν, μικρός είναι ο κόσμος είσαι Κρήτη, έλα να κάνεις μία βόλτα το δικό μου και βλέπεις..

:beer: :beer: :beer:

Shinji Ikari
13/05/2011, 20:57
Αμαν ρε με τρομαξες, ψυχολογικο προβλημα με κεφαλαια. Εχω γλυστρισει κι εγω σε λαδια, θα σου περασει οσο συνεχισεις να οδηγας. Μπορει να ειναι λαστιχα, μηπως ομως απο το πεσιμο σου εχει αλαξει τη γεωμετρια? μηπως θελει καλιμπρα δηλαδη?

daz
13/05/2011, 21:03
Καλίμπρα από ένα πέσιμο που στράβωσε το τιμόνι? :rolleyes:

Σε τρόμαξε και θέλεις να τον τρομάξεις και εσύ ε? :lol:

zolotas
14/05/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ1
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Κ ΠΑΝΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

.......

zolotas
14/05/2011, 09:41
αμαν........τωρα που θυμαμαι ειχα πεσει πριν καμια 10 χρονια ......λες να θελω καλιμπρα αμμεσα?:confused:

John Steed
14/05/2011, 10:30
Ρε αφήστε το φίλο ήσυχο...... :lol:


Δεν είναι τίποτα, η ψυχολογία σου είναι, σιγά σιγά θα ξεπάρεις και πάλι, σαν να μαθαίνεις από την αρχή είναι.

Τα λάστιχα που έβαλες, αποκλείεται να είναι χειρότερα από αυτά που ήδη είχε επάνω, αλλά καλού κακού κοίτα την ημερομηνία παραγωγής του ελαστικού.

Το μηχανάκι δεν παθαίνει τίποτα από μια τέτοια χαζοπτώση.

Από τη δική μου χαζοπτώση έκανα να συνέλθω ψυχολογικά 2 εβδομάδες, θέλει το χρόνο του! :wave2: :wave2:

Shinji Ikari
14/05/2011, 16:52
Ενταξει, απιθανο να θελει καλιμπρα, γιατι ομως του φαινετε διαφορετικο το μηχανακι? κι εγω εχω φαει δυο - τρεις σουπες και εχω αλαξει και λαστιχα αλλα το μηχανακι το ενιωθα ακριβως το ιδιο και με καινουργια λαστιχα ακομα καλυτερο. εδω λεει οτι του φευγει η πισω ροδα στις στροφες, αυτο ειναι το περιεργο.

Road67
14/05/2011, 17:06
Καλησπέρα και πάντα όρθιος.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Πόσο καιρό οδηγείς συνολικά;
2. Ήταν το πρώτο δικό σου μηχανάκι;
3. Είχες μπει σε 'κεινη τη φάση που συνηθίζεις και νομίζεις ό,τι του έχεις πάρει τον αέρα (θα εκπλαγείς αν σου πω ότι μόνο το 5-10% των δυνατοτήτων μιας μοτό καταφέρνουμε να αξιοποιήσουμε) κι είχες αρχίσει να γίνεσαι πιο άνετος και ίσως παράτολμος;

Προτείνω να οδηγήσεις κάποιο άλλο μηχανάκι συμπλεκτάτο ίδιων βέβαια χαρακτηριστικών με το δικό σου. Αν νιώσεις το ίδιο σημαίνει ότι είναι ψυχολογική αντίδραση και σ' αυτή την περίπτωση σου προτείνω δύο λύσεις:
α. Είτε θ' απευθυνθείς σε μια σχολή οδηγών (ή σε κάποιο φίλο σου αν είναι πραγματικά έμπειρος κι όχι ό,τι να 'ναι) με σκοπό να επαναλάβεις όλα τα βασικά βήματα απ' την αρχή.
β. Είτε άσε το μηχανάκι κάτω απ' το σπίτι σου μέχρι να αισθανθείς πάλι έτοιμος.

Να 'σαι καλά.

daz
15/05/2011, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πόσα χλμ έχεις κάνει με τα καινούρια λάστιχα?

Δεν μου απάντησες. Τα καινούρια λάστιχα, όχι όλα αλλά τα περισσότερα, μέχρι να στρωθούν σου δίνουν μια πολύ περίεργη αίσθηση. Και κουνήματα και αστάθεια στα πολλά και περίεργη αίσθηση κατά το φρενάρισμα κ.α.

Έχεις κάνει καθόλου χλμ με τα καινούρια σου λάστιχα ώστε να στρωθούν?

Ειλικρινά, είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να έχει πάθει κάτι το μηχανάκι από μια πτώση.

fz6man
15/05/2011, 14:03
κατα ένα μεγάλο ποσοστό είναι ψυχολογικό και θα σου φύγει μετα απο λίγες μέρες απλά οδήγα όσο περισσοτερο μπορείς , εγώ να φανταστείς τρακαρα με ενα φιλο με αυτοκινητο με 180 χμ φυγαμε απο το δρόμο και το αμάξι έγινε μια άμορφη μάζα , ε απο τότε δεν μπορώ να οδηγισω αμάξι με κλειστά παράθυρα ούτε να κάτσω συνοδηγός ;)

tifoso4ever
15/05/2011, 20:07
99% ειναι η ιδεα σου, αλλα για πες μου κατι...
Τα λαστιχα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια σε διαστασεις με τα "μαμα"?
Αν εχεις βαλει φαρδυτερο (εστω και λιγο) πισω, ειναι λογικο να σου δινει τελειως διαφορτικη αισθηση, θα νιωθεις οτι στριβει δυσκολοτερα, και φυσικα θα γλυστραει γιατι ειναι καινουριο και θελει ΠΟΛΥ καλο πλυσιμο με νερο και σαπουνι, και μετα καμμα 200αρια χλμ σε καλή ασφαλτο (πχ αττικη οδο...). αυτο ισχυει παντα και για ολα τα καινουρια ελαστικα...
Επισης, αν εχεις βαλει λαστιχα με σκληρωτερη γομα για μοτοσυκλετες βαρυτερες και με μεγαλυτερη τελικη, παλι ΔΕΝ θα δουλεψει σωστα στο ελαφρυ 125 σου...Τα Pirelli βγαινουν σε διαφορες σκληροτητες και διαφορετικο δεικτη ταχυτητας, οποτε ειναι πολυ πιθανο να συμβαινει ΚΑΙ αυτο, μαζι με το "ψυχολογικο" σου...
Αντε, καλες βολτες, και τσεκαρε αυτα που λεω...
:beer: :beer: :beer:

irinia
20/05/2011, 20:37
Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ Η ΦΟΒΙΑ...........






Είναι ό χειρότερος σύμβουλος στήν όδήγηση τής μοτό.
Νομίζω ότι είσαι σέ μιά φάση πού ό φόβος ίσως σέ
όδηγήσει ΣΕ ΛΑΘΟΣ...!!
Ό καλύτερος τρόπος νά τό ξεπεράσεις είναι νά
καβαλήσεις μοτό τήν έπόμενη στιγμή άν μπορείς.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΣΑΙ πού αύτό κατάλαβα,
ΚΑΤΕΒΑ άπό τό μηχανάκι.
Πάρτο άπόφαση ότι θά ξαναπέσεις,
καλό έξοπλισμό καί βούρ γιά χώμα
ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ...!!
Τό χώμα είναι μεγάλο σχολείο.

Καλή τύχη.....






:wave2:

ΓΙΑΝΝΗΣ1
12/08/2011, 18:35
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΓΕΜΙΣΕ Κ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΣΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΣΦΙΞΕ ΚΑΙ Ο ΑΞΟΝΑΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ...ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕ.

John Steed
12/08/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ1
...ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕ.

Από ψυχολογία καλά? :wave2: :wave2:

Bowleno
12/08/2011, 22:22
....Kαι σταμάτα να φωνάζεις σε παρακαλώ

(εγώ είμαι ήδη κουφός αλλά κάποιοι εδώ μέσα ειδικά κάτι παλιΟγριες :p ενοχλούνται)

devil's animal
12/08/2011, 23:32
τσεκαρε μια και τις πιεσεις των ελαστικων σου...
μπορει να ειναι εντελως λαθος...
:wave2: