PDA

View Full Version : Μπότες Τουρισμού



noble
08/05/2011, 15:40
Καλησπέρα!
Εχω κάτι μπότες sidi(vertebra 2 αν δεν κάνω λάθος) η οποίες όμως είναι πιο πολύ racing παρα touring.Νιώθω εξαιρετικά ασφαλής,αλλά αν είναι να περπατήσω λίγο είναι σαν να κουβαλώ βαρίδια.
Ψάχνω για μπότες τουρισμού...
Έχει δοκιμάσει κανείς της Probiker?
Να πω οτι προοριζονται για μια φορά την εβδομάδα και όποτε υπάρχει ταξίδι με τη μηχανή,οχι καθημερινά...

Οι τουρισμού έχουν λιγότερα προστατευτικά απο τις racing?

Ευχαριστώ για όποια Κυριακάτικη απάντηση!:beer: :beer:

thalasinos
08/05/2011, 15:49
Αγορασα τις Bering και εχουν παρα πολυ καλη εφαρμογη, και το νουμερο μου ειναι ακριβως οτι φοραω και σε παπουτσι, ειχα probiker ομως δεν μου βγηκαν καλες, ουτε ενας χρονος και μου ξεκολησε η σολα !!

http://www.e-motoendisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_hunk.tpl&product_id=236&category_id=47&option=com_virtuemart&Itemid=62

noble
09/05/2011, 09:42
Σ ευχαριστώ!Η αλήθεια είναι οτι της Bering δεν της κοίταγα καν.
Οι μπότες τουρισμού δεν έχουν προστασία στην κνήμη?


Ελα παιδάκια της Δευτέρας :lol: :beer:

Καλημέρα σε όλους!

ERRIKA
09/05/2011, 10:45
Eγώ έχω πάρει αυτές τις γυναικείες της Bering,


http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=4&CategoryName=&subcategoryID=424&SubCategoryName=&ManufactureID=&ManufactureName=&description=&productCode=CBO310&content=0&specialID=


και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. ΔΕΝ έχουν προστασία κνήμης, είναι όμως καλοφτιαγμένες και σχετικά άκαμπτες. Καλή προστασία σε δάχτυλα/αστράγαλο.
Γενικά οι τουριστικές μπότες δεν έχουν προστασία κνήμης (όσες έχω δει τουλάχιστον) και η ποικιλία σε γυναικείες ελάχιστη. Αυτές μου φάνηκαν μακράν οι πιο εμφανίσιμες.
Βέβαια, είναι χειμωνιάτικες...


225774

flickbat
09/05/2011, 11:17
Χρησιμοποιούσα τις Sidi Strada. Τις αντικατέστησα με τις Rev'IT Rival H2O γιατί δεν με ικανοποιούσαν στην καθαρά touring χρήση για την οποία τις ήθελα. Από τις Rev'IT είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και καμία σχέση με τις Sidi Strada (αυτό δεν καταργεί ότι δεν είναι πολύ καλές μπότες)

take a look
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3808

noble
09/05/2011, 11:19
:sun:

Τις βάζεις σε εκδρομές κτλ?Χειμωνιάτικες θα πάρω :)
Είναι πολύ ωραίες μπότες και σίγουρα θα τις δω το χειμώνα,ώστε να τις συνδυάζω και με το ντύσιμο της δουλειάς!Προς το παρόν έλεγα κάτι σε ποιο μπότα-ταξιδιού,αν μπορώ να το πω έτσι.Σ ευχαριστώ όμως πολύ!
Υποθέτω οτι οι μπότες τουρισμού δεν έχουν προστασία κνήμης γιατί έχει το παντελόνι με τα προστατευτικά...(?).
Ελάχιστες οι επιλογές σε γυναικείες τουρισμού και ακόμα πιο ελάχιστες σε ωραίες μπότες :sad:

noble
09/05/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από flickbat
Χρησιμοποιούσα τις Sidi Strada. Τις αντικατέστησα με τις Rev'IT Rival H2O γιατί δεν με ικανοποιούσαν στην καθαρά touring χρήση για την οποία τις ήθελα. Από τις Rev'IT είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και καμία σχέση με τις Sidi Strada (αυτό δεν καταργεί ότι δεν είναι πολύ καλές μπότες)

take a look
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3808


Το πρόβλημα μου ξεκινά στο να βρω μπότα να μ αρέσει...Αφου το ξεπεράσουμε αυτό,να σαν τη μπότα που μου έδειξες,πρέπει να βρω και μπότα να μου κάνει,δηλαδή να είναι 38 νούμερο.Εκεί τζίφος :lol:
Κάτι τέτοιο πάντως σκεφτόμουν μεταξύ Sidi,Dainese,Revit και TCX.Δεν είχα σκεφτεί και τη Bering...

Cpt. Haddock
09/05/2011, 11:26
Mια χαρά προστασίες (και κνήμης) έχουν και οι τουριστικές μπότες.

Κι απο μαρκες, ενα σωρο. Θάλεια, παρε σβαρνα τα μαγαζια (μαζεμένα ειναι ετσι κι αλλιως) και δοκιμαζε μεχρι να βρεις.

Παντως, στο νουμερό σου (38), καλές γυναίκείες έχει η Dainese. Τις έχω σ' αυτο το νουμερο (όχι για μένα :lol: )

VANDA
09/05/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
:sun:

Τις βάζεις σε εκδρομές κτλ?Χειμωνιάτικες θα πάρω :)
Είναι πολύ ωραίες μπότες και σίγουρα θα τις δω το χειμώνα,ώστε να τις συνδυάζω και με το ντύσιμο της δουλειάς!Προς το παρόν έλεγα κάτι σε ποιο μπότα-ταξιδιού,αν μπορώ να το πω έτσι.Σ ευχαριστώ όμως πολύ!
Υποθέτω οτι οι μπότες τουρισμού δεν έχουν προστασία κνήμης γιατί έχει το παντελόνι με τα προστατευτικά...(?).
Ελάχιστες οι επιλογές σε γυναικείες τουρισμού και ακόμα πιο ελάχιστες σε ωραίες μπότες :sad:


Τις δικές μου τις είδες στην πίτα. Έχουν προστασία στην κνήμη, είναι σούπερ αδιάβροχες και περπατάς μια χαρά. Εγώ τις φοράω κάθε μέρα, έχω λιώσει το 1ο ζευγάρι και πάω για 2ο.

κλικ (http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/stiv-lola-lady-goretex.html?destinazione_uso=44&cat=125#term_230)

ΥΓ. Να πάρεις κάτι καλό και βολικό και να το φοράς ΚΑΘΕ μέρα.

flickbat
09/05/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Το πρόβλημα μου ξεκινά στο να βρω μπότα να μ αρέσει...Αφου το ξεπεράσουμε αυτό,να σαν τη μπότα που μου έδειξες,πρέπει να βρω και μπότα να μου κάνει,δηλαδή να είναι 38 νούμερο.Εκεί τζίφος :lol:
Κάτι τέτοιο πάντως σκεφτόμουν μεταξύ Sidi,Dainese,Revit και TCX.Δεν είχα σκεφτεί και τη Bering...

Στις περισσότερες μπότες (αν όχι σε όλες) , και τουλάχιστον σε όσες εγώ είχα μέχρι τώρα, το νούμερο πάει +1. Για 38 θα πρέπει να πάρεις το 39
Η γυναίκα μου σε Sidi για 38 έχει 39.
:a013:

noble
09/05/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Mια χαρά προστασίες (και κνήμης) έχουν και οι τουριστικές μπότες.

Κι απο μαρκες, ενα σωρο. Θάλεια, παρε σβαρνα τα μαγαζια (μαζεμένα ειναι ετσι κι αλλιως) και δοκιμαζε μεχρι να βρεις.

Παντως, στο νουμερό σου (38), καλές γυναίκείες έχει η Dainese. Τις έχω σ' αυτο το νουμερο (όχι για μένα :lol: )


Ηλία μου δοκίμασα τις dainese που παραδόξως θέλω 39 :lol: και αυτή που λέει ή Αλκηστη ήτο τέλεια η Lola,ολίγον τι πανάκριβη :blush: και δεν κατάλαβα καν οτι έχουν προστασία στην κνήμη!:look: .Πολύ μαλακές και άνετες.
Δοκίμασα τις Sidi,πολύ καλές,αλλά δεν μ άρεσαν :lol:
Έψαξα στο motomarket αυτές που είχε στο νούμερο μου ήταν χωρίς προστασίες,
για συνεπιβάτη καλύτερα όπως μου είπε.
Στην Colori όποιες μου αρέσουν είναι σε αντρικά νούμερα :sad:
Γενικότερα το ψαξα λίγο.Θα ξαναπάω αν και με βλέπω μ αυτές που λέει η Άλκηστη :beer:

sniper
09/05/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
...
Έψαξα στο motomarket αυτές που είχε στο νούμερο μου ήταν χωρίς προστασίες,
για συνεπιβάτη καλύτερα όπως μου είπε.
...


Αυτοί καλύπτονται από την ένορκη υπεύθυνη δήλωση του οδηγού, ότι αν γίνει κάτι, δεν θα πάθει ο πίσω τίποτα...

Ό,τι να 'ναι.. :rolleyes:

Cpt. Haddock
09/05/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
[...]Γενικότερα το ψαξα λίγο.Θα ξαναπάω αν και με βλέπω μ αυτές που λέει η Άλκηστη :beer:

Πηγαινε μια βόλτα στην Ηλιοφιλ στη Μιχαλακοπούλου, φέρνει τις Alpinestars, είχε ενα καλό γυναικείο κομματι θυμαμαι :wave2:

noble
09/05/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτοί καλύπτονται από την ένορκη υπεύθυνη δήλωση του οδηγού, ότι αν γίνει κάτι, δεν θα πάθει ο πίσω τίποτα...

Ό,τι να 'ναι.. :rolleyes:

Απλά υπάρχει μια μερίδα γυναικών που τις προτιμούν κ επειδη εγώ δεν ψάχνω κάτι τέτοιο,με απέτρεψε.Δεν ντύνονται όλοι και όλες σαν αστακούς παντού και πάντα κι έτσι η μόδα ακολουθεί...(καλώς ή κακός):winka:


Ηλία μου πήγα κι εκεί,δεν βρήκα κάτι :sad: .Έχει όμως ενα καταπληκτικό t-shirt Με την αγγλική σημαία :lol:

paramedic
09/05/2011, 21:12
Εγω έχω αυτές http://www.daytona.de/english/boots_e/gore.html
και τις πήρα πέρυσι 170€ απο το στοκατζίδικο της eliofil στην καζαντζάκη στου Αγίους Αναργύρους
σε προσφορά. Ακόμα και τώρα η τιμή τους έιναι υψηλή (250€ απο louis) όπως και η προστασία που παρέχουν σε πολλούς τομείς. Η δε φόρμα τους απίστευτη,κουμπόνουν στο πόδι άριστα και τις έχω βάλει και πολύ ώρα με περπάτημα αρκετό και ήταν άψογες και ξεκούραστες. Είναι αδιάβροχες 100%. Πήγαινε μια βόλτα απο Αγίους αν μπορείς και δεν θα ξαναπάς σε άλλο μαγαζι για εξοπλισμό μηχανής ποτέ ξανά.

bentouza
10/05/2011, 23:42
κοιτα σε Daytona και SIDI. να ειναι αδιαβροχες με μεμβρανη συγκεκριμενα.

noble
11/05/2011, 08:21
paramedic μου λες λίγο διεύθυνση για το στοκατζίδικο?Βρίσκομαι συχνά προς τα κει,αλλα δεν το εχω υπόψιν μου.

Σας ευχαριστώ όλους!:beer:

Pit S3
11/05/2011, 11:37
δες και απο gaerne τιποτα εχω αυτες δυο χρονια τωρα και ειναι μια χαρα αδιαβροχες και στο περπατημα ειναι οκ δεν ειναι κουτσουρα και εχουν προστασιες παντου, τις ειχα παρει απο μοτομαρκετ γυρω στα 160€


225957