PDA

View Full Version : Husaberg fe650e '03



Pilgrimage
08/05/2011, 22:01
τι ξέρετε για αυτήν την μηχανή?τι προσέχουμε?κάνει καμιά βολτούλα των 300 χμ μιάς και είμεθα κρήτη ή μπαα?Το βάζω εδώ μιάς και τα χουσα με την ΚΤΜ είναι συγγενική εταιρεία πλέον..

imitrelos
09/05/2011, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
τι ξέρετε για αυτήν την μηχανή?τι προσέχουμε?κάνει καμιά βολτούλα των 300 χμ μιάς και είμεθα κρήτη ή μπαα?Το βάζω εδώ μιάς και τα χουσα με την ΚΤΜ είναι συγγενική εταιρεία πλέον..

Tρομερό μηχανάκι που έχει τοοοοοσο γκάζι που θα πάθεις πλάκα
είχα κάτσει συνοδηγός σε ένα με οδηγό γνωστό κρητικό με αρκετά τρόπεα σε αγώνες
και ένα σου λέω παρόλο καγκουρας τα έκανα πάνω μου (καλα έχει σημασία και ο οδηγός)
και το άλλο που μου ήρθε στο μυαλό εκείνη τι στιγμή είναι τι δι@ολο αυτο το μηχανάκι ΔΕΝ καθεται με τήν καμία κάτω σε όλες τις ταχύτητες σούζα ήταν και δέν το προσπαθούσε ο άλλος μόνο του τα έκανε :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

300 χλμ ????????:confused: σε 1 βόλτα με τίποτα ........ σε βλέπω να το βγάζεις βόλτα μετα απο service και στο γυρισμό να του ξανακάνεις

άμα είσαι ηράκλειο κανονίζουμε να σου πεί για το μηχανακι και ο ίδιος

:beer: :beer:

johnpan
09/05/2011, 10:34
Έχω οδηγήσει αλλά τελικά πήρα το 400. Μιλάμε για γκάζι. Εγώ είχα τρομάξει. Μηχανάκι κορυφαίο από στήσιμο και επιδόσεις, αλλά είναι competition φίλε μου με ότι αυτό συνεπάγεται. Απαιτήσεις σε συντήρηση και αν πέσεις σε μέτριο μάστορα μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά πολυυυυυυυυυ εύκολα.

Πολλή μελέτη στο husaberg.org :beer:

daz
09/05/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
..είναι competition φίλε μου με ότι αυτό συνεπάγεται.

+1 :wave2:

Pilgrimage
09/05/2011, 17:54
:( να φανταστώ και σε συντήριση τα ίδια ε? δύσκολα και απαιτητικά?

johnpan
09/05/2011, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
:( να φανταστώ και σε συντήριση τα ίδια ε? δύσκολα και απαιτητικά?

δύσκολη δεν είναι η συντήρηση σε αυτά τα μηχανάκια γιατί το σέρβις πρέπει να γίνεται γρήγορα αν π.χ. είσαι σε αγώνα με σκέλη. Παράδειγμα οι βαλβίδες είναι με κόντρα παξιμάδι και έχουν δικό τους καπάκι για ρύθμιση, δε χρειάζεται να βγει η κεφαλή. Όμως είναι πολύ πιο συχνή από τα νορμάλ μηχανάκια. Αν σου αρέσει να ασχολείσαι με μηχανολογικά και έχεις μια ιδέα τι παίζει, κατεβάζεις το μάνιουαλ, ρωτάς ότι θες στο φόρουμ τους, και τα κάνεις μόνος σου. Αλλά πριν από όλα αυτά, όταν / αν το πάρεις το κάνεις ένα σέρβις σε κάποιον γνώστη των berg. Δεν είναι και πολλοί, ένας είναι στον Πειραιά, άλλος ένας βόρεια, κλπ κλπ. Πρέπει κατά τη γνώμη μου να είσαι προετοιμασμένος για τα μεγάλα σέρβις να το στέλνεις Πειραιά. Αν σου κάνει μαλακίες ο μηχανικός δεν έχει νοήμα να του αλλάζεις συχνά λάδια, με πιάνεις?