PDA

View Full Version : Πατηναρει? Τι φταιει?



DaytonaDrama
08/05/2011, 23:11
Γεια σας παιδια, εχω ενα παπακι με κινητηρα Lifan110cc τον τελευταιο καιρο αρχισε να πατηναρει στης μεγαλες στροφες και επισης οταν το βαζω μπρος με την μανηβελα πολλες φορες δεν "πιανει" κοντρα η μανηβελα αλλα κατεβαινει ευκολα χωρις να γυρναει την μηχανη.

Σαν τι σας φαινεται? Δισκακια? Η μπορει να ειναι και κατι αλλο γιατι κατι μου λεει οτι δεν ειναι τα δισκακια.

Καθε γνωμη δεκτη. :smilea:

toyar
08/05/2011, 23:42
τι λάδια έχει μέσα;

DaytonaDrama
08/05/2011, 23:50
σημερα τα αλλαξα. 15-50 εβαλα. δε θυμαμαι τι ειχε πριν μεσα αλλα δε ειδα καμια διαφορα με πριν

toyar
08/05/2011, 23:52
μήπως έβαλες αυτοκινήτου ή συνθετικά;

DaytonaDrama
09/05/2011, 11:35
ημισυν8ετικα ειναι.. Δεν πιστευω να υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα απο λαδι Αυτοκινητου και μοτοσυκλετας..
Αλλα μου εδωσες μια ιδεα με το λαδι και εκατσα πριν και εβγαλα ολο το λαδι και ειδα οτι χωρις λαδι στον κινητηρα η μανηβελα "κοντραρει" κανονικα, οποτε λεω μηπως χανει καμια φλαντζα που εμποδιζει το λαδι να μπει στο χωρο που ειναι τα δισκακια. Αν υπαρχει καποια τετοια φλαντζα.. Και μολις μπει λαδι εκει μεσα αρχιζει χανεται η τριβη και "πατηναρει" ετσι.

sniper
09/05/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DaytonaDrama
ημισυν8ετικα ειναι.. Δεν πιστευω να υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα απο λαδι Αυτοκινητου και μοτοσυκλετας..
....

Μπα; :rolleyes:

DaytonaDrama
09/05/2011, 12:33
Αρχισαμε τα αστειακια ε? ωραια.. Εγω για να το λεω αυτο οτι δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα ξερω και το λεω. Δεν ειμαι απ αυτους που τα παπαγαλιζουν οταν δεν ειμαι σιγουρος για κατι δν μιλαω. Τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα που με απασχολει.

Αν καποιος ξερει να μου απαντησει στην ερωτηση μου καλος. Οι υπολοιποι που απλα βαριουνται και εχουν ορεξη να κανουν χαβαλε ας μου στειλουν πμ να τους δωσω το κινητο μου να κανουμε χαβαλε η αν θελουν να βρεθουμε θα χει ακομα πιο πολυ πλακα.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Cpt. Haddock
09/05/2011, 12:37
Τωρα έγινε πιο ενδιαφέρον

Για πες μας κι άλλα (ειδικα με ενδιαφέρει το κομματι όπου τα λαδια μοιάζουν) :smokin:

OldMan
09/05/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DaytonaDrama
Αλλα μου εδωσες μια ιδεα με το λαδι και εκατσα πριν και εβγαλα ολο το λαδι και ειδα οτι χωρις λαδι στον κινητηρα η μανηβελα "κοντραρει" κανονικα, οποτε λεω μηπως χανει καμια φλαντζα που εμποδιζει το λαδι να μπει στο χωρο που ειναι τα δισκακια. Αν υπαρχει καποια τετοια φλαντζα.. Και μολις μπει λαδι εκει μεσα αρχιζει χανεται η τριβη και "πατηναρει" ετσι.
Σαν σκέψη, καλή ..

Αλλά, αν υπήρχε τέτοια φλάντζα και έχανε και έιχε μπει λάδι στα δισκάκια, δεν θα παραμέναν "λαδωμένα" ακόμη και αν έβγαζες το λάδι από τον κινητήρα ..??

DaytonaDrama
09/05/2011, 13:08
Ελεγα μηπως με το γυρισμα που προκαλει η μανηβελα στα δισκακια "σκουπιζονται" απ το λαδι..
Αν ανοιξω το μοτερ ισως βρω την αιτια αλλα αν δεν την βρω παει τζαμπα χρονος/κοπος και λεφτα για φλαντζες..

alex14
09/05/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DaytonaDrama
Εγω για να το λεω αυτο οτι δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα ξερω και το λεω. Δεν ειμαι απ αυτους που τα παπαγαλιζουν οταν δεν ειμαι σιγουρος για κατι δν μιλαω. Τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα που με απασχολει.



Εμενα παντως με ενδιαφερει να μαθω σχετικα με τα λαδια γιατι καποιοι "ασχετοι" μας εχουν ζαλισει με τις "λαδολογιες" τους.

:look:

OldMan
09/05/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εμενα παντως με ενδιαφερει να μαθω σχετικα με τα λαδια γιατι καποιοι "ασχετοι" μας εχουν ζαλισει με τις "λαδολογιες" τους.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να μάθω αν τα δισκάκια πρέπει να βρίσκονται μέσα σε λάδι ...
(αλλά δεν θα με χαλούσε κιόλας..)

Bowleno
09/05/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να μάθω αν τα δισκάκια πρέπει να βρίσκονται μέσα σε λάδι ...
(αλλά δεν θα με χαλούσε κιόλας..)



Κι όμως βρίσκονται μέσα σε λάδι, το λένε και τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων σχεδόν των μοτό παραγωγής:
"Συμπλέκτης: υγρός πολύδισκος"

εξαιρούνται τα ξηροκάμπανα αγωνιστικών και κάποιων "λαδιέρων" :evil: παραγωγής
(δεν λέμε μάρκα, δεν θίγουμε ονόματα):p


τέσπα, πολύ το δουλέψαμε το παιδί, πες μας πόσα χλμ έχει ο κινητήρας, βάλε τα λάδια που συνιστά ο κατασκευαστής (και όχι, ΔΕΝ είναι όλα ίδια...) και αν εξακολουθεί το πρόβλημα, απλά θες δισκάκια αυτο είναι όλο

motori2009
09/05/2011, 21:25
Η λυση ειναι καμπανα απο glx με καινουργια δισκακια κ ελατιρια..

ernti
10/05/2011, 00:30
Φίλε, κάποια λάδια αυτοκινήτου έχουν πολλά αντιτριβικά,γι αυτό θα πατινάρει το παπί,και δυστηχώς ακόμα κι αν τα αλλάξεις, το πατινάρισμα θα επιμείνει.
Μια αλλαγή δίσκων κάνε και κανά λίτρο λαδάκι,και είσαι έτοιμος,και είναι και φτηνοδουλειά.

Cpt. Haddock
10/05/2011, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Φίλε, τα λάδια αυτοκινήτου έχουν πολλά αντιτριβικά,γι αυτό θα πατινάρει το παπί,και δυστηχώς ακόμα κι αν τα αλλάξεις, το πατινάρισμα θα επιμείνει.

Δηλαδή δεν ειναι ίδια τα λαδια του αυτοκινήτου με της μηχανης; :confused:

VANDA
10/05/2011, 09:25
λαδολογίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087)
google για.. ερευνητές (http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&biw=1552&bih=1376&q=car+and+motorcycle+oils+differences&oq=car+and+motorcycle+oils+differences&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2859l12144l0l42l40l2l25l25l1l231l2126l1.9.3&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=6f672fa81cb68ef1)


Η ζωή είναι μικρή για να τη φάμε στα λάδια.. :wacko:

snipo
11/05/2011, 02:09
πηγενε παρε δισκους να τελειωνεις

DaytonaDrama
16/05/2011, 23:24
τελικα φταιγαν τα ελατηρια εβαλα πιο σκληρα και ειμαι κομπλε. δισκακια δεν αλλαξα καν γιατι ηταν ενταξει ακομα και επειδη ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν ηταν απ τα δισκακια...
Α και λαδια δεν αλλαξα για οσους επεμεναν οτι τα λαδια αυτοκινητου δεν κανουν για μηχανακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

snipo
20/05/2011, 23:35
δεν ειναι αναγκη αν ειναι απο αυτοκινητο αρκει να εχεις λαδια μεσα

John Steed
20/05/2011, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DaytonaDrama
Α και λαδια δεν αλλαξα για οσους επεμεναν οτι τα λαδια αυτοκινητου δεν κανουν για μηχανακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σωστά σου είπαν ότι δεν κάνουν για μηχανάκια...

Τα παπάκια είναι άλλη κατηγορία, λειτουργούν ακόμη και με τηγανόλαδο από φριτέζα που τηγάνιζε καλαμαράκια όλη τη Σαρακοστή....

Tomahawk
23/05/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Τα παπάκια είναι άλλη κατηγορία, λειτουργούν ακόμη και με τηγανόλαδο από φριτέζα που τηγάνιζε καλαμαράκια όλη τη Σαρακοστή....



εχω ενα παπακι με κινητηρα Lifan110cc