PDA

View Full Version : Ποιο μεταχειρισμένο supersport????



perrakis
09/05/2011, 01:13
Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες σχετικά με το ποιά θα ήταν η καλύτερη supersport Μηχανή
για να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη γύρω στα 2.000 ευρώ, από άποψη όχι μόνο επιδόσεων
αλλά και αισθητικής εμφάνισης.
Μιλάω για μοντέλα του 99-01 όπως το GSXR 600 SRAD κλπ. ευχαρηστώ

daz
09/05/2011, 02:52
Η καλύτερη από εμφάνιση είναι η 916. :rolleyes:

kerasaki
09/05/2011, 03:21
Νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ποια ειναι η καλυτερη αλλα ποια θα βρεις σε καλη κατασταση απο τη στιγμη που αναφερεσαι σε supersport μηχανακι 10ετιας και βαλε

epp1640
09/05/2011, 03:40
Χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας, τώρα τι μηχανή έχεις? Βλέποντας το πιρούνι από το παπάκι στο avatar είσαι σίγουρος ότι μπορείς να διαχειριστείς ένα ss? Δεν είμαι ούτε χεράς ούτε τπτ, απλά αν είναι έτσι ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς ξανά..

paTman_the
09/05/2011, 04:12
Μπορείς ή δεν μπορείς να διαχειριστείς το ss , εγώ θα σου προτείνω να φροντίσεις η μηχανή που θα πάρεις να μπορείς να τη συντηρήσεις σωστά ώστε να μπορείς να βγάζεις τα γούστα σου χωρίς να κινδυνεύεις (ή να κινδυνεύουν οι άλλοι...). ss δεκαετίας στα 2000 ίσως να βρεις, αλλά τα ανταλλακτικά στα ss έχουν τελείως άλλα κόστη από ότι στα παπιά.

Παράδειγμα, τακάκια για ρ1 του 2001: ~55ε τα EBC ΗΗ. σε brembo ακόμα περισσότερο αν θυμάμαι καλά. Αλυσιδογράναζο ~200-250ε (έχει και με περισσότερα βέβαια...)

Πρόσεξε τι θα πάρεις γιατί οι επισκευές και τα ανταλλακτικά ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.



Αμφίβολλο αν είσαι νεαρής ηληκίας[**]

[**] Επίσης αμφίβολλο αν είσαι γηραιότερης ηληκίας :p

banditv400limit
09/05/2011, 06:52
το gixxer ηταν το καλυτερο.πας αρκετα πισω ομως.οποια κ να βρεις θα εχει αλλαξει πολλα χερια κ θα ειναι σε αμφιβολη κατασταση υπαρχουν ομως κ προσεγμενα μηχανακια.

perrakis
09/05/2011, 11:31
Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.

devil's animal
09/05/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.


να σφιχτεις λιγο παραπανω και να παρεις κατι αλλο...(οχι ss)...
:a45:

paTman_the
09/05/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.

Δε σε είπα πιτσιρικά :p . Επίσης η υπογραφή μου ήταν ουσιαστικά ότι όλοι μπορεί να μην μπορούν να διαχειριστούν μεγάλη μηχανή (όχι μόνο εσύ ή εγώ)

Στην ουσία μας τώρα, από τα 2k μέχρι τα 7k που λες εσύ υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα.

Δεν ξέρω τι ξέρεις ή πως οδηγείς και για αυτό τα επισήμανα, δε σήμαινε ότι σε διόρθωνα ή στην "έλεγα". Απλά απαντούσα στην ερώτησή σου όπως νόμιζα καλύτερα.

Υπάρχουν πολλές "παλιές" μηχανές που θα μ άρεσαν να καβαλάω και θα έβγαζα και γούστα. bros650, vfr750, nsr250, rs250 και σταματάω. Και ίσως να τις βρεις φτηνά, αλλά εφόσον είναι σε καλή μηχανική κατάσταση και δεν τις είχε κανένας κανίβαλος (που στα χρόνια θα τις έχουν πάρει αρκετοί) ώστε να σου βγάλει καμιά σοβαρή ζημιά, αλλά από εκεί και πέρα αναλόγως το τι χρειάζονται ακόμα μπορεί να είναι πιο ακριβές από το να έπαιρνες κάτι πιο καινούριο (και ίσως όχι ss). Και δυστυχώς δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω, ακόμα και αν το μηχανάκι σου τα αξίζει .

Για αυτό επέμεινα στη συντήρηση, αλλά εφόσον ξέρεις τι παίζει, ψάξε και κρίνε[**].


Εκτός αν πετύχεις κάποιον που του αρέσει κάποια αρχαιολογία και είναι διατεθειμένος να το πληρώσει.
[**] και αν πάρεις κάτι έλα και από εδώ να κάνουμε και εμείς καμιά βόλτα να γουστάρουμε!

epp1640
09/05/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.

Είδα την ηλικία σου, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα έχω οδηγήσει 2-3 φορές μεγάλες μηχανές και διαφορετικό πράγμα έχω δικό μου ss.. :nono: Υπάρχουν ένα κάρο μεσσαία inline four που μπορούν να σε εισάγουν στις μεγάλες μοτοσυκλέτες, πιο άνετα και πιο forgiving , με αξιοπρεπής επιδόσεις..

akispoulis
09/05/2011, 17:50
To 1994 ειχα KAWASAKI ZXR 750 K . ειχα το μονοσελο ,με αλουμινο τεποζητο και τετραδα μηχανικα carb ,τυπου fcr . θημαμαι ειχα νοικιασει ενα πληντιριο αυτοκινητων ,και το δουλευα μονος μου απο το πρωιι μεχρι το βραδι για να το παρω 3.800.000 δρχ τοτε. (κατι τετοιο ειχε ο Μπουστας ,και σαρωνε τοτε)υπηρχε και το zxr 750 j με σελα για δυο ατομα. και 113 ηπους (121 ειχε το δικο μου αλλα αρκετα ελαφρητερο) το μονο προβλημα που ειχε βγαλει ηταν ο τεντοτηρας της καδενας ... τπτ αλλο! νομηζω οτι το 2ο ειναι μια καλη προταση.... (γιατη το πρωτο........δεν προκειται να το βρεις.....)

Warlord13
09/05/2011, 18:13
ενα 600αρι η 750αρι ςς δεν ειναι υπερβολη υπο μια και μονο προυποθεση...οτι ο αναβατης εχει πηγμενο μυαλο,για να το διαχειριστει...εχω φιλο που πηρε πριν αρκετα χρονια ενα zx9 μετα το 125αρι και επειδη ηταν σωφρον και το πηγαινε γενικα κυρια το μηχανακι ζει ακομα:winka:
και εγω πρωτη μηχανη στο ονομα μου που πηρα ειναι το zzr,μετα το σκουτερακι.οκ καβαλαγα τις μηχανες του πατερα μου για βολτα{gpz900r k k1200gt}αλλα καταδικο μου δεν ειχα...παντως οταν βγαινω βολτα οχι τα παπακια,αλλα και οι πεζοι με περνανε:rotflmao: αλλα προτιμω ετσι και σιγουρα
τωρα στο τι να παρεις??οτι σε φτιαχνει..μην τα φοβασαι τα παλια japan.εξαρταται παρα πολυ απο το σε τι κατασταση ειναι...και το λεω γιατι στην οικογενεια ειμαστε ολοι αρχαιολαγνοι:wacko: και εχω δει μεχρι και μηχανακια του 80 σε φοβερη κατασταση...δες τι βρισκεις στα λεφτα σου και μετα καλο τρεξιμο στους μηχανικους:beer:

p_sapelas
11/05/2011, 18:56
Φίλε καλώς να έρθεις στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Ότι και να πάρεις κοίτα να είναι κάτι που θα βλέπεις τον εαυτό σου πάνω και θα γουστάρεις. Ο οδηγός προσαρμόζεται στο τί οδηγεί .. πόσο μάλλον όταν είναι κάποιος χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις εγώ απλά θα προτιμούσα κάτι λίγο πιό καινούριο και όχι τόσο απόλυτο όσο τα SS ( σκέψου και την κατηγορία street δλδ fazer k.a..) βέβαια αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις :smokin: ... εγώ θα σου πρότεινα πριν καταλήξεις να δείς τί μοτοπαρέα έχεις (αν υπάρχει ήδη), τί χρήση θα του κάνεις αν έχεις καταλήξει (πχ. εγώ το μηχανάκι το βγάζω μόνο ΣΚ και το χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια, έχω άλλο για κάθε μέρα ) και αν θα έχεις συνεπιβάτη. Όποια και να είναι η απόφασή σου πάντα με κράνος (έχω ακόμα χτύπημα στο παρμπρίζ από πέτρα ) και με σεβασμό στο όχημα που οδηγείς :wave2:

zisisx
11/05/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.

κ γω 30 ειμαι...στα 26 πηρα την πρωτη μου μηχανη ενα tdm900 2004 μοντελο.....
εκανα 2 δουλειες να το ξοφλησω.......
τωρα εχω ενα fz1fazer 1000 2006 μοντελο............παλι κανω 2 δουλειες.......
αν δεν μπορεις να δωσεις λεφτα να παρεις κατι σχετικα καινουργιο κανε υπομονη μεχρι να μπορεσεις........
αν παλι εχεις σκασει τοσο πολυ ππου δεν αντεχεις χωρις μηχανη πια παρε κατι που δεν θα κοστιζει παρα πολλα στη συντηρηση του....ειδικα αν ειναι 10ετιας κ βαλε.....
:wave2: :wave2:

cronos
11/05/2011, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες σχετικά με το ποιά θα ήταν η καλύτερη supersport Μηχανή
για να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη γύρω στα 2.000 ευρώ, από άποψη όχι μόνο επιδόσεων
αλλά και αισθητικής εμφάνισης.
Μιλάω για μοντέλα του 99-01 όπως το GSXR 600 SRAD κλπ. ευχαρηστώ



Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Η καλύτερη από εμφάνιση είναι η 916. :rolleyes:

κολητε οταν βρεις καμια 916 με 2 χιλιαρικα πες μου να παρω κανα δυο να τις εχω να βρισκοντε:lol: :lol: :lol:

daz
12/05/2011, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cronos
κολητε οταν βρεις καμια 916 με 2 χιλιαρικα πες μου να παρω κανα δυο να τις εχω να βρισκοντε:lol: :lol: :lol:

Έχεις δίκιο! :look:
Ήταν άκυρο αυτό που είπα. :sad:
Δεν είναι μόνο το θέμα της τιμής, η 916 σταμάτησε να βγαίνει απ' το 98 και ο φίλος ζήτησε την καλύτερη σε εμφάνιση από το 99-01.









Θεςκαικανάδύοπανάθεμάσε! :rotflmao:
:beer:

cronos
12/05/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Θεςκαικανάδύοπανάθεμάσε! :rotflmao:
:beer:

το περισσιο φως δεν εβλαψε κανενα που λεει και ο σοφος λαος:lol: :lol:

perrakis
12/05/2011, 00:47
Η αλήθεια είναι ότι τα naked και τα street βολεύουν καί για τη πόλη και για μακρινές διαδρομές ( πχ. Γαλάτσι - Βούλα μέσω Βουλιαγμένης που κάνω κάθε μέρα με το παπί).

Μιας και τα οικονομικά πάνε κατά διαόλου ( η κυρά θέλει και μονόπετρο...) για κανά BROSάκι το κόβω
ή κανά superfour μέχρι να μπορέσω για κάτι καλύτερο, (καμία σχέση με SS.. αλλά... κλάψ..)

Και πάλι θα μου πείς, αντί να πάρεις ένα από τα δύο αυτά, σφίξου λίγο για ένα hornet ή κανά Fazerάκι,
Ε στο τέλος απ' το πολύ σφίξιμο, με βλέπω στη τουαλέτα χαχαχα...

Άμα ξέρετε κανά μαγαζί να έχει τέτοια και να μπορώ να σκοτώσω τη πάπια κανα 500ρικάκι,να βάλω τα
υπόλοιπα όπως όπως και φύγαμε για καφέ!

daz
12/05/2011, 00:53
Η πάπια θα πιάσει καλύτερη τιμή αν την πουλήσεις σε ιδιώτη.

Στο car.gr κοίταξες? Αν δεν θέλεις να κάνεις αγορά από ιδιώτη για να κάνεις κάποιο διακανονισμό υπάρχουν και έμποροι που έχουν βάλει αγγελίες.

Το brosάκι είναι μια χαρά.

:wave2:

dimzan
12/05/2011, 01:48
φιλε αν τα οικονομικα πανε κατα διαολου τοτε θα πανε ακομα χειροτερα αν εχεις να πληρωνεις βενζινες για τετρακυλινδρο!

υπολογισε οτι το μεσο 4κυλινδρο καιει τα 3πλασια σε βενζινη απο το παπακι!

Καταναλωση στο παπι 2-3λ/100χλμ
Καταναλωση 4κυλ 6-10λ/100χλμ


Για μενα καλυτερα να βρεις κανα 400αρι 4κυλ αν θες κατι σπορ (ειχα cb400 και ακομα δεν ξερω αν το μετανιωνω που το δωσα) η παιρνεις καποιο μονοκυλ-2κυλ γυμνο για πιο οικονομικο.

Υποψην οτι στα χρηματα που κοιτας θα παρεις παλαιοτερης τεχνολογιας οποτε μπλεκεις με καρμπυρατερ. Δηλαδη συχνοτερη-ακριβοτερη συντηρηση απο οτι Injection. Υποψην οτι και η ρυθμιση-καθαραρισμα στα 4κυλ ειναι πιο δυσκολη-ακριβη λογω του οτι εχουν 4αδα...

κλπ κλπ

daz
12/05/2011, 03:13
Έχω κανα δυο ενστάσεις στα παραπάνω.

Ποιο δικύλινδρο καίει λιγότερο από τετρακύλινδρο?
Γιατί τα μοντέλα με καρμπιρατέρ έχουν συχνότερη και ακριβότερη συντήρηση απ' αυτά με injection?

panos1050
12/05/2011, 04:22
δεν περνεις κανα xtακι ?
για την χρηση που θες ειναι μια χαρα,βολικο και δεν καιει

skordastm
12/05/2011, 10:14
φιλε ειχα gsxr srad 600 του 99 για 7 χρονια...
πολυ καλο οδιγικα,
μου ειχε βαρεσει μπιελα 2 φορες και ειχε κουρεψει σασμαν....
ολα αυτα με ευβλαβικα σερβις και χρηση εκτος πολης....:eek:
ειναι λιγο επικυνδινο να μπλεξεις με ss 10ετειας και πανω.........

dimzan
12/05/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω κανα δυο ενστάσεις στα παραπάνω.

Ποιο δικύλινδρο καίει λιγότερο από τετρακύλινδρο?
Γιατί τα μοντέλα με καρμπιρατέρ έχουν συχνότερη και ακριβότερη συντήρηση απ' αυτά με injection?



Γιατι μιλαμε για μεταχειρισμενα 4κυλ 10ετιας που ολοι τα σκιζουν..

Δυσκολο να βρεις καλοσυντηρημενο τετοιο μηχανακι με πραγματικα χλμ. Κι αν βρεις η τιμη του θα ειναι αστρονομικη οποτε σε συμφερει να παρεις κατι πιο καινουριο..

Ειχα cb 400 και την ειδα τη δουλεια...

Σκεψου επισης οτι ο φιλος εχει πολυ περιορισμενο budget

daz
12/05/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Γιατι μιλαμε για μεταχειρισμενα 4κυλ 10ετιας που ολοι τα σκιζουν..

Δυσκολο να βρεις καλοσυντηρημενο τετοιο μηχανακι με πραγματικα χλμ. Κι αν βρεις η τιμη του θα ειναι αστρονομικη οποτε σε συμφερει να παρεις κατι πιο καινουριο..

Ειχα cb 400 και την ειδα τη δουλεια...

Σκεψου επισης οτι ο φιλος εχει πολυ περιορισμενο budget

Άλλο να λέμε πως ένα παλιό μηχανάκι που το έχουν κάνει χωνί χρειάζεται περισσότερα για μαζέματα και επισκευές από ένα πιο καινούριο και άλλο πως τα καρμπυρατεράτα θέλουν πιο συχνή συντήρηση απ' τα ingection.

Ένα παλιό μηχανάκι με καρπ μπορεί να είναι σε καλύτερη κατάσταση από ένα καινούριο με ingection και ας μη του φαίνεται. Αν ένα με Injection δουλεύει με μπουρί και φίλτρο χωρίς pc ή με λάθος χάρτη είναι 3 φρορές χειρότερο από ένα παλαιότερο που το έχουν σκίσει για τα διπλάσια και τα τριπλάσια χλμ. Και αν πριν το πουλήσει βάλει τα δικά του πάνω για να δώσει τα γιοσιμούρια χώρια ούτε που το καταλαβαίνεις. Και από ζημιές ακόμα μπορούν να βγάζουν λιγότερες, γιατί είναι απαλλαγμένα απ' όλα αυτά τα μπλιμπλίκια που φορτώνουν τα καινούριας κοπής.

Επίσης τα δικύλινδρα καίνε περισσότερο απ' τα τετρακύλινδρα και σε όλα τα άλλα είναι ίδια εκτός από το ότι θέλουν δύο μπουζί λιγότερα. 10 ευρώ διαφορά.

Όπως και να 'χει, με τα χρήματα που διαθέτει, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να βρει οτιδήποτε σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση γίνεται.

p@nos
12/05/2011, 18:00
poio 916 einai tafos re paidia...



998 final edition 8eloyme :D :D :D :D


226046

zisisx
12/05/2011, 19:43
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

perrakis
12/05/2011, 20:45
Αγαπητοί φίλοι, σίγουρα οτιδήποτε μεγαλύτερο από παπί,καίει περισσότερο. Αλλά η επόμενη επιλογή μου είναι να πάρω το αυτοκίνητό μου να πάω στη δουλειά που καίει έτσι κι αλιώς περισσότερο και τρώω και στη μάπα όλη τη κίνηση!

Τη μηχανή τη θέλω διότι πρώτον μου αρέσουν οι μηχανές (όπως και σε σας φαντάζομαι)
δεύτερον, κουράστηκα να πηγαίνω σπασμένος στην Βουλιαγμένης, το παπί έτοιμο να εκραγεί, και να
πηγαίνω το πολύ με 110-120 (πόσο πηγαίνει η πάπια?),
και Τρίτον, δικάβαλο σε ανηφόρα , το παπί κάνει "ωχ, μάνα μου..." (80 κιλά είμαι βέβαια και η κυρά 60, γκούχου γκούχου...)

Βρήκα ένα hornet στο car.gr σε καλή τιμή και πάνω που μου είπε ο μηχανικός, σήμερα που άλλαξα στο παπί τακάκια και αλυσιδογράναζα, ότι μπορεί να μου κάνει εξυπηρέτιση με διακανονισμό μέσω τραπέζης, δηλαδή να του πάω τον ιδιώτη εκεί με το hornet και να το πάρω με δόσεις, έκατσε καινούρια γκατεμιά!!!

Αν κάποιος απο σας δουλέυει σε τράπεζα ας μου απαντήσει,

Έχω ένα χρέος σε μια κάρτα 500 ευρώ το οποίο δέ το πλήρωνα τακτικά, πότε έβαζα 15, πότε 50, πότε τίποτα, όχι ότι δεν ήθελα απλά το ξεχνούσα ή βαριόμουν. Αν και το ποσό δεν είναι σοβαρό, φαίνομαι
κακοπληρωτής μάλλον. θα μου εγκρίνει μια τράπεζα δάνειο για να πάρω τη μηχανή ή θα φάω άκυρο και θα γίνω ρεζίλι και στον ιδιώτη που τάχα θα του πάρω τη μηχανή?

υπάρχει τρόπος να το μάθω?

dimzan
12/05/2011, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Αγαπητοί φίλοι, σίγουρα οτιδήποτε μεγαλύτερο από παπί,καίει περισσότερο. Αλλά η επόμενη επιλογή μου είναι να πάρω το αυτοκίνητό μου να πάω στη δουλειά που καίει έτσι κι αλιώς περισσότερο και τρώω και στη μάπα όλη τη κίνηση!

Τη μηχανή τη θέλω διότι πρώτον μου αρέσουν οι μηχανές (όπως και σε σας φαντάζομαι)
δεύτερον, κουράστηκα να πηγαίνω σπασμένος στην Βουλιαγμένης, το παπί έτοιμο να εκραγεί, και να
πηγαίνω το πολύ με 110-120 (πόσο πηγαίνει η πάπια?),
και Τρίτον, δικάβαλο σε ανηφόρα , το παπί κάνει "ωχ, μάνα μου..." (80 κιλά είμαι βέβαια και η κυρά 60, γκούχου γκούχου...)

Βρήκα ένα hornet στο car.gr σε καλή τιμή και πάνω που μου είπε ο μηχανικός, σήμερα που άλλαξα στο παπί τακάκια και αλυσιδογράναζα, ότι μπορεί να μου κάνει εξυπηρέτιση με διακανονισμό μέσω τραπέζης, δηλαδή να του πάω τον ιδιώτη εκεί με το hornet και να το πάρω με δόσεις, έκατσε καινούρια γκατεμιά!!!

Αν κάποιος απο σας δουλέυει σε τράπεζα ας μου απαντήσει,

Έχω ένα χρέος σε μια κάρτα 500 ευρώ το οποίο δέ το πλήρωνα τακτικά, πότε έβαζα 15, πότε 50, πότε τίποτα, όχι ότι δεν ήθελα απλά το ξεχνούσα ή βαριόμουν. Αν και το ποσό δεν είναι σοβαρό, φαίνομαι
κακοπληρωτής μάλλον. θα μου εγκρίνει μια τράπεζα δάνειο για να πάρω τη μηχανή ή θα φάω άκυρο και θα γίνω ρεζίλι και στον ιδιώτη που τάχα θα του πάρω τη μηχανή?

υπάρχει τρόπος να το μάθω?



Για μενα καλυτερα να βελτιωσεις τα οικονομικα σου πρωτα και να παρεις μετα μηχανη.

Επισης μην ξεχνας οτι λαδια φιλτρα μπουζι ειναι 100+ ευρω λαστιχα 300 και αλυσιδα 200. Δεν θα εχεις παπακι πλεον αλλα μηχανη, και το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Ολοι οι ελληνες την ιδια βλακεια κανουν.. χρεωνονται και μετα τρεχουν με τις τραπεζες


Για μενα αν δεν εχεις ντουκου λεφτα δεν αξιζει να κανεις τετοια αγορα..


Η μονη περιπτωση που αξιζουν οι δοσεις ειναι οταν δινεις τουλαχιστο το 50% ντουκου και τα υπολοιπα ατοκα.



Φυσικα εγω δεν ειμαι η τσεπη σου... Ποιο hornet ειδες αν επιτρεπεται?

daz
12/05/2011, 23:27
Πριν γίνει η αίτηση για δάνειο φρόντισε να μην υπάρχει καμία ληξιπρόθεσμη οφειλή. Το ποσό είναι μικρό και δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Η ύπαρξη κάρτας στο όνομά σου είναι πιο σοβαρός παράγοντας απ' το χρέος που έχεις. Αν δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι (χαμηλό δηλωθέν εισόδημα πχ) και εφ' όσον το ποσό που ζητάς είναι μικρό δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Δεν δουλεύω σε τράπεζα αλλά κάπως έτσι λειτουργούν.

perrakis
13/05/2011, 00:14
Φίλε Daz, η απάντηση σου είναι ενθαρυντική.

Φίλε dimzan, σκέφτομαι για μηχανή γύρω στα 2000 ευρώ σε 24 δώσεις, πες 2200 με τους τόκους
2 χρονάκια με 90 ευρώ το μήνα δεν είναι τραγικό.. όσον αφορά το κόστος συντήρησης το γνωρίζω
ότι είναι ακριβότερο και ξέρω ότι μια μεταχειρισμένη μηχανή 10ετίας προφάνως θα χρειάζεται ένα
500ρικάκι για σέρβις και διάφορα συμαζέματα, το οποίο θα φροντίσω να έχω βγάλει στην άκρη
πρίν τη πάρω. (θα μου πεις γιατί δε το χεις κάνει μέχρι τώρα? αναποδιές...)

Ξέρω ότι μέσα απ αυτη τη συζήτηση , φαίνομαι περισσότερο σα πιτσιρικάς που ψάχνεται παρά
σα συνειδητοποιημένος αναβάτης, ίσως επειδή ζητάω τόσες γνώμες. Σας ευχαρηστώ πάντως
όλους και ελπίζω να τα πούμε σε κάποια συνάντηση από κοντά!

daz
13/05/2011, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
poio 916 einai tafos re paidia...



998 final edition 8eloyme :D :D :D :D

Ναι ρε Πάνο! :beer: :beer:

Το πιο όμορφο 998 πριν αποκτήσει την ουρά με την σφυρίχτρα από κάτω. :lol:

:wave2:

paTman_the
13/05/2011, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Φίλε Daz, η απάντηση σου είναι ενθαρυντική.

Φίλε dimzan, σκέφτομαι για μηχανή γύρω στα 2000 ευρώ σε 24 δώσεις, πες 2200 με τους τόκους
2 χρονάκια με 90 ευρώ το μήνα δεν είναι τραγικό.. όσον αφορά το κόστος συντήρησης το γνωρίζω
ότι είναι ακριβότερο και ξέρω ότι μια μεταχειρισμένη μηχανή 10ετίας προφάνως θα χρειάζεται ένα
500ρικάκι για σέρβις και διάφορα συμαζέματα, το οποίο θα φροντίσω να έχω βγάλει στην άκρη
πρίν τη πάρω. (θα μου πεις γιατί δε το χεις κάνει μέχρι τώρα? αναποδιές...)

Ξέρω ότι μέσα απ αυτη τη συζήτηση , φαίνομαι περισσότερο σα πιτσιρικάς που ψάχνεται παρά
σα συνειδητοποιημένος αναβάτης, ίσως επειδή ζητάω τόσες γνώμες. Σας ευχαρηστώ πάντως
όλους και ελπίζω να τα πούμε σε κάποια συνάντηση από κοντά!

Φίλε όποιος κρίνει τόσο εύκολα την ηληκία σου, απλά μην του μιλάς...
Ύστερα, από πότε θα κατακρίνει κανείς τόσο εύκολα τον ενθουσιασμό; Νομίζω ότι είναι παρήγορο ότι ακόμα υπάρχουν πράγματα που ενθουσιάζουν αληθινά κάποιους ανθρώπους.

Τέσπα, για να μην λέω τις φιλοσοφίες μου εν μέσω τσικουδιών, η προσωπική μου άποψη είναι να αποφύγεις τους τόκους όσο μπορείς. Τα 200ε που χαρίζεις στις κωλοτράπεζες είναι μια DID zvm xring από ebay γερμανίας μαζί με γρανάζια... Είμαι επίσης τα metzeler Μ1 για τις διαστάσεις του hornet,από αγγλία νομίζω τα βρήκα τέτοια τιμή. Με 200ε επίσης μπορείς να πάρεις καινούριο κράνος/γάντια/αδιάβροχα.

Γενικά πιστεύω ότι ένα hornet/fazer στα 2000 είναι πολύ καλύτερα από τα ss 10ετίας που λες, ακριβώς για αυτά που σου έγραφα και στην αρχή του post σου, είναι λιγότερο πιθανό να τους έχουν πιει το αίμα οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες. Κακά τα ψέμματα, ένα ss το παίρνεις για γκάζια και δεν είναι όλοι οι οδηγοί "ψείρες" στη συντήρηση. Ενώ ένα street/"αργό" μηχανάκι όπως τα hornet/fazer είναι πιο πιθανό να τα είχαν "ήρεμοι" οδηγοί.

dim_rac
13/05/2011, 01:27
φιλε περρακη απο αυτα που λες και στα χρηματα σου θα σου προτεινα να κοιταξεις για καποιο funduro ή f650 gs.

σε περιπτωση που επιμενεις για σσ ή καποιο 4κυλινδρο γενικοτερα(και αυτο να ειναι σε καλη κατασταση..) να ξερεις οτι θα χρειαστεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 χιλιαρικα..

υπαρχουν βεβαια και τα ντουκατι σσ750 και 900 τα οποια τα βρισκεις φθηνα αλλα ειναι ακριβουτσικα σε συντηρηση-ανταλακτικα και η θεση οδηγησης εντελως ακραια(κουραστικο μεσα στη πολη).

ο,τι και να επιλεξεις καλοταξιδο να ειναι!

Shinji Ikari
13/05/2011, 19:36
ss με δυο χιλιαρικα μην παρεις. Παρε ενα ΧΤ που ειναι το καλυτερο μηχανακι.

daz
13/05/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
ss με δυο χιλιαρικα μην παρεις. Παρε ενα ΧΤ που ειναι το καλυτερο μηχανακι.

Παρακαλώ πολύ τέτοιες προτάσεις να διακοσμούνται ανάλογα, με τα κατάλληλα κίτρινα ανθρωπάκια, ώστε να μου προκαλούν μόνο γέλιο!

:lol:


:beer: