PDA

View Full Version : τι προτεινετε.. honda hornet (08) h' yamaha xj6;;



serfer
09/05/2011, 03:25
Καλησπερα και καλως σας βρισκω!
νεο μελος οπως καταλαβαινετε..

Πριν λιγο καιρο ετυχε να οδηγησω μια hornet cb600f και δεν ηθελα να κατεβω..:)
Το θεμα ειναι πως γενικα δεν εχω ξανα οδηγισει αλλη μηχανη μεγαλυτερη των 125cc (μια cbf125 ειχα μονο που την πουλησα) και δεν εχω εμπειρια! Σκεφτομαι ομως πλεον να αποκτησω μια μεχρι και 4500ε) και ειμαι αναμεσα στη hornet-αλλα χωρις να εχω καμια ιδεα για τη συγκεκριμενη μηχανη σκεφτομαι και τη yamaha xj6n τη naked δηλαδη.

Οποιος ειναι κατοχος μια εκ των δυο μηχανων ας πει την αποψη του-σεβαστη οποια και να ναι- και γενικοτερα τι προτεινει ο καθενας.??;;
Σημειωνω απλα πως με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια hornet του 2007-8 ή μια xj6n του 2009.

Επισης (επειδη ειμαι φοιτητης και τα εξοδα τεινουν να 'ναι περισσοτερα απ τα εσοδα και οι καιροι δυσκολοι) πειτε μου τι συντηριση απαιτουν, τι εξοδα εχουν γενικα και αν συμφερει.;;

αναμενω γνωμες, ευχαριστω

serfer
09/05/2011, 03:30
xj6n


225759

serfer
09/05/2011, 03:31
hornet cb600f


225760

paTman_the
09/05/2011, 04:22
Δε γνωρίζω για τις συγκεκριμένες χρονιές αυτών των μοντέλων. Νομίζω πως ότι και από τα δυο να πάρεις θα καραγουστάρεις. Αν μπορέσεις να τα οδηγήσεις πριν αγοράσεις (must για μεταχειρισμένο...) τότε πάρε όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση και σ αρέσει καλύτερα.

Για τη συντήρηση, ότι λένε τα manual...
Εφόσν πάρεις μεταχειρισμένο,
λάδι/φίλτρο λαδιού,φίλτρο αέρα, τακάκια, μπουζί, μπαταρία, λάστιχα, αλυσιδογράναζα είναι όλα αναλώσιμα που πιθανόν να θέλουν αλλαγή και όλα έχουν το κάτιτίς τους και καλό είναι να τα συμπεριλάβεις στα έξοδα αγοράσ σου (όχι όλα, ότι χρειάζεται το μηχανάκι που παίρνεις)

υγρά φρένων/καθάρσιμα μπουκάλες, μπροστινές μπουκάλες,αλλαγή νερό ψυγείου είναι άλλες εργασίες συντήρησης που δε νομίζω να χρειαστούν σε τόσο καινούρια μηχανάκια, αλλά δεν αποκλείεται.

Υπάρχει μια φιλοσοφία ότι αν αλλάζεις συχνά λάδι/φίλτρο λαδιού και δεν σπας το μοτέρ σου όταν είναι κρύο δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα τα συγκεκριμένα μηχανάκια. Κάποιοι ίσως να μην συμφωνήσουν, απλά τα αναφέρω.

epp1640
09/05/2011, 05:21
Το hornet νομίζω ότι είναι καλύτερο συνολικά, όμως αν δεν κάνω λάθος δουλεύει "ψηλά" και ίσως σε κουράσει περισσότερο στην πόλη.. Όπως και να χει και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά και αξιόπιστα.. Και τα δύο βγαίνουν και σε εκδόσεις με ABS, μεγάλο συν. Αν σε παίρνει οικονομικά καλύτερα να τις προτιμήσεις ειδικά αν κινείσαι κατά βάση σε αστικές περιοχές..

sapila racing
09/05/2011, 10:41
Μεταξύ των δύο δεν υπάρχει σύγκριση, το Hornet είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σε όλους τους τομείς ανεξαιρέτως.

paTman_the
09/05/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μεταξύ των δύο δεν υπάρχει σύγκριση, το Hornet είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σε όλους τους τομείς ανεξαιρέτως.

Δεν διαφωνώ, απλά όπως είπε είναι άπειρος οδηγός και για αυτό νομίζω ότι τα κριτήριά του θα έπρεπε να είναι ποιο θα βρει σε καλύτερη κατάσταση και ποιο θα του αρέσει καλύτερα.

DAYMAN
09/05/2011, 12:06
hornet cb600f δεν υπαρχει σύγκριση.

daz
09/05/2011, 12:09
Αν πάρεις Hornet πάντως κοίτα για 08 και μετά.

+1 στον Sapila.

PortisHead
09/05/2011, 13:08
Δυστυχως , η Yamaha σε αυτο το μοντελο ειναι υποδυεστερη σε ολα τα περιφερειακα σε σχεση με το Honda.
Μονοδρομος το Honda αν μιλαμε για τα 2 αυτα.

dimzan
09/05/2011, 13:27
Λογικο ειναι οτιδηποτε με πολλα κυβικα να σε ενθουσιασει.

Προτεινω κι εγω το Hornet (κρυφος ποθος και για μενα :D) αλλα το καινουριο που ειανι με injection και εχει δυνατοτητα abs.

Στα χρηματα που κοιτας ομως ειναι λιγο δυσκολο να τα βρεις...

Το xj6 ισως το βρεις πιο φτηνο. Παιζει και το bandit που σχεδον ολα θα τα βρεις με ABS και σε καλη τιμη αλλα ειναι πολυ πιο βαρυ μηχανακι

Arxagelos
09/05/2011, 13:32
Αν και yamahakias εδώ θα πω Honda όλο προσόντα.

Toumpas
09/05/2011, 14:07
Θα συμφωνήσω με όλους για Hornet. Τα πάντα του φωνάζουν "ΜΗΧΑΝΗ" με κεφαλαία γράμματα σε σχέση με το "κινέζικο" XJ6.

serfer
09/05/2011, 15:22
Σας ευχαριστω ολους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν πάρεις Hornet πάντως κοίτα για 08 και μετά.

+1 στον Sapila.

υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που λες του 8 και ανω;
(π.χ. σε μια hornet του 2007 με ABS λεμε οχι;;;)

daz
09/05/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από serfer
Σας ευχαριστω ολους.



υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που λες του 8 και ανω;
(π.χ. σε μια hornet του 2007 με ABS λεμε οχι;;;)

Γράψε λάθος. Το 07 άλλαξε το μοντέλο.

:beer:

gianhs8
09/05/2011, 16:15
εγω εχω το xj6 αν το θελεις για μεσα στην πολη ειναι πιο ανετο απο το honda, απο εκει και περα δεν εχουν καμια συγκριση αν θελεις κατι παρομοιο με το yamaha γιατι δεν κοιτας και το er-6n της καwasaki που ειναι και ποιο ευκολο να βρεις μεταχοιρησμενο

harris_x
09/05/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μεταξύ των δύο δεν υπάρχει σύγκριση, το Hornet είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σε όλους τους τομείς ανεξαιρέτως.
+675

serfer
09/05/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εγω εχω το xj6 αν το θελεις για μεσα στην πολη ειναι πιο ανετο απο το honda, απο εκει και περα δεν εχουν καμια συγκριση αν θελεις κατι παρομοιο με το yamaha γιατι δεν κοιτας και το er-6n της καwasaki που ειναι και ποιο ευκολο να βρεις μεταχοιρησμενο δλδ πως δεν εχουν καμια σχεση;;πες μου κατι πιο συγκεκριμενο! εσυ εισαι ευχαριστημενος απο ολο το πακετο; οδηγικη συμπεριφορα της μηχανης, επιδοσεις, κοστος συντηρισης κ.τ.λ.;;
το εχω σκεφτει και το er-6n αλλα δε μ αρεσει εμφανισιακα...μου φαινεται σα μια μηχανη χωρις προσωπικοτητα.

dmf
09/05/2011, 19:00
HONDA ΡΕ!! :winka:
Και κατα προτιμηση με το abs.. Μεσα στην πολη ειναι σωτηριο.
Αλλά με abs και σε καλη κατασταση δυσκολο να το βρεις 4500..
Εχω δει κατι μηχανες με ~20000Κμ με γδαρμενα καπακια, σκουριασμενες αλυσιδες και φαγωμενα λαστιχα να τα δινουν κοντα στα 5000.. Πρεπει να ψαξεις πολυ.

Πριν το αγορασεις να το πας σε εξουσιοδοτημενα, οπου να κοιταξει απαραιτητα τα εξης:
-Την κατασταση της αλυσιδας και αν εχει ακομα περιθώριο για τεντωμα (αν θελει αλλαγη υπολογιζε περιπου 200€)
-Ρουλεμαν λαιμου και τροχων (αν θελουν αλλαγη κανουν 30 το καθενα συν κανα 60αρη η εργασια)
- Το μπροστινο αν σταζει λαδι (αν θελει τσιμουχες υπολογιζε +160€)
- Τακακια μπρος πισω (70 τα μπρος, 40 τα πισω)
- Κατασταση ελαστικων (300€ +)
- Αν παρεις με abs τσεκαρε οτι οντως δουλευει, κι ας μην αναβει το λαμπακι βλαβης
- Το βιβλιο με τα service να δεις αν το φροντιζε
- Ψαξε για σημαδια τρακαρισματος
- Πες στον μαστορα εκει να την οδηγησει και να ακουσει τον κινητηρα..

Αυτο δεν σημαινει οτι αν συμβαινει καποιο απο τα παραπανω δεν πρεπει να το παρεις (εκτος αν εχει τρακαρει), αλλα υπολογιζε και το κοστος επισκευης/αντικαταστασης και αν μπορεις αφαιρεσε το απο την τιμη.

Αντε με γεια

:wave2:

serfer
09/05/2011, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
HONDA ΡΕ!! :winka:
Και κατα προτιμηση με το abs.. Μεσα στην πολη ειναι σωτηριο.
Αλλά με abs και σε καλη κατασταση δυσκολο να το βρεις 4500..
Εχω δει κατι μηχανες με ~20000Κμ με γδαρμενα καπακια, σκουριασμενες αλυσιδες και φαγωμενα λαστιχα να τα δινουν κοντα στα 5000.. Πρεπει να ψαξεις πολυ.

Πριν το αγορασεις να το πας σε εξουσιοδοτημενα, οπου να κοιταξει απαραιτητα τα εξης:
-Την κατασταση της αλυσιδας και αν εχει ακομα περιθώριο για τεντωμα (αν θελει αλλαγη υπολογιζε περιπου 200€)
-Ρουλεμαν λαιμου και τροχων (αν θελουν αλλαγη κανουν 30 το καθενα συν κανα 60αρη η εργασια)
- Το μπροστινο αν σταζει λαδι (αν θελει τσιμουχες υπολογιζε +160€)
- Τακακια μπρος πισω (70 τα μπρος, 40 τα πισω)
- Κατασταση ελαστικων (300€ +)
- Αν παρεις με abs τσεκαρε οτι οντως δουλευει, κι ας μην αναβει το λαμπακι βλαβης
- Το βιβλιο με τα service να δεις αν το φροντιζε
- Ψαξε για σημαδια τρακαρισματος
- Πες στον μαστορα εκει να την οδηγησει και να ακουσει τον κινητηρα..

Αυτο δεν σημαινει οτι αν συμβαινει καποιο απο τα παραπανω δεν πρεπει να το παρεις (εκτος αν εχει τρακαρει), αλλα υπολογιζε και το κοστος επισκευης/αντικαταστασης και αν μπορεις αφαιρεσε το απο την τιμη.

Αντε με γεια

:wave2:

Σ' ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σου!
Ριξε μια ματια http://www.car.gr/classifieds/bikes/?features=50&offer_type=sale&or=a&registration-from=%3E2007&so=pr&variant=hornet ολα ειναι με abs..αν ψαχνεις βρισκεις!

Βεβαια δεν αντιλεγω (και χαιρομαι που το εθειξες το θεμα) οτι υπαρχουν και ορισμενοι 'εξυπνοι' που πουλανε μια μηχανη στην τιμη μιας καινουριας σε stock. Επειδη το εψαξα ελαχιστα το θεμα, πηγαινοντας στην αντιπροσωπεια της Yamaha και της Honda, ρωτησα για τις επισημες τιμες του ανα ετη..π.χ. ποσο κοστιζε η xj6 to 2009,το 2010 και ποσο εχει τωρα. Η xj6n το 2009 κοστιζε 6.500 εν τωρα 7120 (οι απλες εκδοσεις)..πολλοι εκμεταλλευονται αυτην την αυξηση τιμης και τις πουλανε οσο να ναι! Δες εδω προσεχτικα τις τιμες μεχρι το τελος της σελιδας και θα καταλαβεις τι εννοω http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&or=d&so=pr&variant=er-6n απαραδεκτο αν δεν εχει γινει απο λαθος

dimzan
09/05/2011, 20:32
αυτοι που προσπαθουν να πουλησουν ακριβα απλα δεν πουλανε...


στα 4500 παντως ειναι λιγο ζορικο να βρεις καθαρο μηχανακι που να μη θελει κατι...

οποτε η μια η αλλη θα το φτασεις το 5χιλιαρο

serfer
09/05/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
αυτοι που προσπαθουν να πουλησουν ακριβα απλα δεν πουλανε...


στα 4500 παντως ειναι λιγο ζορικο να βρεις καθαρο μηχανακι που να μη θελει κατι...

οποτε η μια η αλλη θα το φτασεις το 5χιλιαρο
σιγουρα θα μπορει να θελει κατι, ισως λαστιχα,φρενα κ.τ.λ. αλλα σιγα-σιγα το μαζευεις..

dimzan
09/05/2011, 21:06
Οταν βρεθηκα στην ιδια φαση εψαξα πολυ καλα.

Τελικα πηρα μηχανη μεταχ που δεν ηθελε τιποτα και μου βγηκε αρκετα φθηνοτερα απο το να επαιρνα καποια 500 ευρω φθηνοτερη που ηθελε λαστιχα-τακακια-αλυσιδα κλπ κλπ


Και προσπαθησε να βρεις με abs! Εγω καθε μερα το ευγνωμονω!

serfer
09/05/2011, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Οταν βρεθηκα στην ιδια φαση εψαξα πολυ καλα.

Τελικα πηρα μηχανη μεταχ που δεν ηθελε τιποτα και μου βγηκε αρκετα φθηνοτερα απο το να επαιρνα καποια 500 ευρω φθηνοτερη που ηθελε λαστιχα-τακακια-αλυσιδα κλπ κλπ


Και προσπαθησε να βρεις με abs! Εγω καθε μερα το ευγνωμονω!
βλεποντας και πραττωντας.Σ' ευχαριστω παντως!

gianhs8
10/05/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από serfer
δλδ πως δεν εχουν καμια σχεση;;πες μου κατι πιο συγκεκριμενο! εσυ εισαι ευχαριστημενος απο ολο το πακετο; οδηγικη συμπεριφορα της μηχανης, επιδοσεις, κοστος συντηρισης κ.τ.λ.;;
το εχω σκεφτει και το er-6n αλλα δε μ αρεσει εμφανισιακα...μου φαινεται σα μια μηχανη χωρις προσωπικοτητα.


εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ηθελα μια μηχανη χωρις μεγαλη υποδυναμη (δεν εχω μεγαλη εμπειρια) για τα γουστα μου ειναι ομορφο στον δρομο ειναι ευχαριστο, βολτες μεγαλες δεν παω συνιθως 100χλμ, ειναι ελαφρυ πλαγιαζει ευχαριστα φρεναρει με ακριβεια προβλημα δεν μου εχει βγαλει αλλα σου ειπα για αυτο που θελω εγω ειναι πολυ καλο. τωρα το χοντα ειναι πιο επιθετικο με μεγαλυτερη υποδυναμη πιο σπορ

serfer
11/05/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ηθελα μια μηχανη χωρις μεγαλη υποδυναμη (δεν εχω μεγαλη εμπειρια) για τα γουστα μου ειναι ομορφο στον δρομο ειναι ευχαριστο, βολτες μεγαλες δεν παω συνιθως 100χλμ, ειναι ελαφρυ πλαγιαζει ευχαριστα φρεναρει με ακριβεια προβλημα δεν μου εχει βγαλει αλλα σου ειπα για αυτο που θελω εγω ειναι πολυ καλο. τωρα το χοντα ειναι πιο επιθετικο με μεγαλυτερη υποδυναμη πιο σπορ

με καλυψες, ευχαριστω!

ghost23
13/05/2011, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ηθελα μια μηχανη χωρις μεγαλη υποδυναμη (δεν εχω μεγαλη εμπειρια) για τα γουστα μου ειναι ομορφο στον δρομο ειναι ευχαριστο, βολτες μεγαλες δεν παω συνιθως 100χλμ, ειναι ελαφρυ πλαγιαζει ευχαριστα φρεναρει με ακριβεια προβλημα δεν μου εχει βγαλει αλλα σου ειπα για αυτο που θελω εγω ειναι πολυ καλο. τωρα το χοντα ειναι πιο επιθετικο με μεγαλυτερη υποδυναμη πιο σπορ
φιλε θα σου πω ενα πραγμα εσυ εχεις το χερι στο γκαζι καλο ειναι να εχει αλογα η μηχανη και δυναμη το ποσο θα το ανοιξεις και που ειναι στο μυαλο σου.
Δε συμφωνω με τα παληκαρια γιατι τα εχω φαει τα yamaha με το κουταλι στο λεω εκ πειρας πολλα ειναι καλα αλλα ρε αδερφακι μου το συγκεκριμενο ειναι μεγαλη αποτυχια και βασικα επικινδυνο.
Το honda στην προκειμενη περιπτωση δεν εχει θεμα συγκρισης και οχι μονο σε δυναμη αλλα και μακραν σε ποιοτητα οπως ειπε και καποιος φιλος ολο προσοντα.
Παιδια το ποσο θα ανοιξει το γκαζι η αν εχει δυναμη ειναι στο χερι το ξαναλεω,
τι να το κανω να παρω ενα μηχανακι με μικρη υποδυναμη,αν ειμαι βλακας θα φαω τα μουτρα μου,οσο για το ποσο καταναλωνει αν εισαι στις σωστες στροφες αυτο εχει μεγαλη υποδυναμη στις χαμηλες καει λιγοτερο και εχει περισσοτερα χιλιομετρα.
honda φιλε honda και ασ εχω yamaha.:beer: :beer:

epp1640
13/05/2011, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
και βασικα επικινδυνο.

Μας το εξηγείς αυτό? Πάντως, αποτυχημένα εμπορικά είναι πολλά μοντέλα στην Ελλάδα αφού ο Έλληνας νοιάζεται μόνο για το πόσα άλογα βγάζει ένα μοτέρ..

imitrelos
13/05/2011, 05:11
Αν και δέν συμπαθώ τα honda ( και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς :D ) το hornet σε σχέση με το xj6 έχει καλήτερο

κινητήρα ,φρένα ,ποιότητα κατασκευής ,στήσιμο

αλλά χάνει σε εβελιξία σε σχέση με το xj6

(τώρα τελευταία ανακάληψα ότι τα hornet έχουν ανορθωτή DUCATI :eyepop: :rotflmao: )

TROOPER
13/05/2011, 08:10
+1στο χοντα

nassosxlvbros
13/05/2011, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos


(τώρα τελευταία ανακάληψα ότι τα hornet έχουν ανορθωτή DUCATI :eyepop: :rotflmao: )

made in Italy βλέπεις...
Και το δικό μου του '06 Ducati είχε...μέχρι τα 25000κμ μέχρι που οι φίσες σύνδεσης τον πρόδωσαν...(α,ρε αθάνατη Ιταλία...) οπότε απέκτησε τον γιαπωνέζικό του και έληξε το θέμα....:)

gianhs8
13/05/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
το συγκεκριμενο ειναι μεγαλη αποτυχια και βασικα επικινδυνο.


αποτυχια εμπορικα εννοεις? το οτι ειναι επικινδυνο πυ το στιριζεις?

Joyrider
13/05/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
...

αλλά χάνει σε εβελιξία σε σχέση με το xj6

...

Γιατί χάνει σε ευελιξία :confused:



Hornet πάρε :D

ghost23
13/05/2011, 18:37
το μηχανακι ειναι τελειως ασταθες ειδικα αν στριψεις με πολλα χιλιομετρα ασε που προσπαθησαν να βγαλουν ενα καλυτερο fazer 600 πιο εμπορικο με λιγοτερα χρηματα και οι αναρτησεις του ειναι για μεγαλο κλαμα(φυσικα πως το οδηγα καποιος)τα φρενα ο θεος βοηθος,ειναι πραγματα που φοραγε το fz6 μεχρι το 2006 και μετα αλλαξαν φρενα και ελατηρια στην εμπρος αναρτηση ,φυσικα ουτε και εκεινο ειχε καλο μπροστινο αλλα τα τετραπιστονα βοηθησαν πολυ στο φρενο,να μην αναφερω την διασταση του πισω ελαστικου του xj6 ειναι περιττο πιστευω και κατι τελευταιο οταν θα κανει καποια χιλιομετρα και θα αρχισει να σκορπαει απο μονο του τα ξαναλεμε,
δεν θελω να το παιξω εξυπνος προς θεου γιαμαχα καβαλαω αλλα το συγκεκριμενο ειναι αποτυχια και αν μπει και μια πιστουλα τοτα θα καταλαβετε απο τα βασικα για τι κινδυνους μιλαω και τονιζω ξανα προς θεου δεν με ενδιαφερει να το παιξω εξυπνος:beer: :beer: :beer: :beer:

ghost23
13/05/2011, 18:39
δεν λεω πως το χορνετ δεν εχει μειονεκτηματα αλλα σαφωςςςςςςςςςςςς παρα μα παρα πολυ λιγοτεραααααααααα,αα για ευελικτο προσπαθηστε κανετε σφηνα υπενθιμιζω μικρο ελαστικο πισω και σαφες πιο ασταθες χωρις να εχω καβαλησει το χορνετ το 600.

epp1640
13/05/2011, 19:00
Η yamaha δεν προσπάθησε να βγάλει ένα βελτιωμένο FZ6 ούτε είχε κατά νου πίστα.. Το αν εσύ αγοράζεις ένα μεσσαίο Commuter και έχεις στο μυαλό σου ότι καβαλάς ξυράφι επειδή δεν απέχει και πολύ χρηματικά από ένα supersport 600 είναι άλλο ζήτημα. Το xj6 βαδίζει ακριβώς στα χνάρια του προκατόχου του παρέχοντας ένα χαμηλής πολυπλοκότητας πακέτο, οικονομικό, με ελαφρώς ενδοτικό πλαίσιο και αναρτήσεις προορίζοντας του για πιο αρχάριους αναβάτες που δεν αναζητούν μία απόλυτη συμπεριφορά.


Και ΝΑΙ φυσικά και δεν συγκρίνεται με το hornet 600 αφού προορίζονται για διαφορετικές χρήσεις. Όμως φαντάζομαι το hornet έχει άλλα έξοδα χρήσης και υποψιάζομαι ότι δουλεύει ψηλότερα, πράγμα που ίσως είναι κουραστικό στην πόλη..

:beer:

dimzan
13/05/2011, 19:12
το καινουριο hornet ειναι injection και ουδεμια σχεση εχει με το παλιο. Ειναι πολυ καλα ρυθμισμενο και ειναι πολυ ευχρηστο στην πολη. Και δεν καιει τα κερατα του.

Κοστος χρησης εχουν το ιδιο. Μονο το λαστιχο ειναι λιγο πιο ακριβο στο hornet, αλλα σιγα τα ωα.

Για πρωτη μηχανη το xj6 ειναι πολυ καλη επιλογη. Δε νομιζω να πηρε κανεις πρωτο μηχανακι το xj6 και να ξυνει μασπιε απο την πρωτη μερα.

Επισης το νεο diversion βγαινει και ντυμενο, για καποιους μετραει.

Το honda ειναι honda. Ποιοτητα που μενει στο χρονο, αλλα αμα δε μειενι παραμονευει ο σακαρακης.

paTman_the
13/05/2011, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
το μηχανακι ειναι τελειως ασταθες ειδικα αν στριψεις με πολλα χιλιομετρα ασε που προσπαθησαν να βγαλουν ενα καλυτερο fazer 600 πιο εμπορικο με λιγοτερα χρηματα και οι αναρτησεις του ειναι για μεγαλο κλαμα(φυσικα πως το οδηγα καποιος)τα φρενα ο θεος βοηθος,ειναι πραγματα που φοραγε το fz6 μεχρι το 2006 και μετα αλλαξαν φρενα και ελατηρια στην εμπρος αναρτηση ,φυσικα ουτε και εκεινο ειχε καλο μπροστινο αλλα τα τετραπιστονα βοηθησαν πολυ στο φρενο,να μην αναφερω την διασταση του πισω ελαστικου του xj6 ειναι περιττο πιστευω και κατι τελευταιο οταν θα κανει καποια χιλιομετρα και θα αρχισει να σκορπαει απο μονο του τα ξαναλεμε,
δεν θελω να το παιξω εξυπνος προς θεου γιαμαχα καβαλαω αλλα το συγκεκριμενο ειναι αποτυχια και αν μπει και μια πιστουλα τοτα θα καταλαβετε απο τα βασικα για τι κινδυνους μιλαω και τονιζω ξανα προς θεου δεν με ενδιαφερει να το παιξω εξυπνος:beer: :beer: :beer: :beer:

Αυτά όλα τα συμπεράσματα περί της γκάμας της Yamaha από που τα βγάζεις; Το xj6 εγώ ήξερα ότι είναι κυρίως commuter και λιγότερο fan bike.

Επίσης, επειδή μπερδεύομαι, σε κάποιον που ρωτάει ποιο μεταχειρισμένο να πάρει για πρώτο μηχανάκι και δηλώνει ότι δεν έχει καμία πρόθεση να γίνει ρόσις και μπούστας μαζί, εσύ του απαντάς ότι δεν έχει τετραπίστονες δαγκάνες και στρίβοντας με πολλά κουνάει;

Ενδιαφέρουσες συμβουλές!

Νομίζω ότι όσον αφορά το τι προτείνετε έχει γίνει πλέον σαφές, το hornet είναι γενικά καλύτερο μηχανάκι αλλά για πρώτη μηχανή και ειδικά μετάχειρο πάρε ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση και σε φτιάχνει να το καβαλάς. Οταν θα θες κάτι καλύτερο βλέπεις!

byron
13/05/2011, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Το honda ειναι honda. Ποιοτητα που μενει στο χρονο,


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι ναι παίδες, η γνωστή ποιότητα. Πάρτε καλού κακού και κανα κουβά μίνιο να ΄χετε δουλειά το χειμώνα. :bawl:

ghost23
13/05/2011, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Αυτά όλα τα συμπεράσματα περί της γκάμας της Yamaha από που τα βγάζεις; Το xj6 εγώ ήξερα ότι είναι κυρίως commuter και λιγότερο fan bike.

Επίσης, επειδή μπερδεύομαι, σε κάποιον που ρωτάει ποιο μεταχειρισμένο να πάρει για πρώτο μηχανάκι και δηλώνει ότι δεν έχει καμία πρόθεση να γίνει ρόσις και μπούστας μαζί, εσύ του απαντάς ότι δεν έχει τετραπίστονες δαγκάνες και στρίβοντας με πολλά κουνάει;

Ενδιαφέρουσες συμβουλές!

Νομίζω ότι όσον αφορά το τι προτείνετε έχει γίνει πλέον σαφές, το hornet είναι γενικά καλύτερο μηχανάκι αλλά για πρώτη μηχανή και ειδικά μετάχειρο πάρε ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση και σε φτιάχνει να το καβαλάς. Οταν θα θες κάτι καλύτερο βλέπεις!
τυχαιο που σταματα η παραγωγη του δε νομιζω,μη με ρωτησεις απλως το ξερω.:beer: :beer:
οπως και στα tdm900,αυτα τα 2 μοντελα τερμα καπουτ παπαλα:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

dmf
13/05/2011, 21:55
Για καν'το διφραγκα αυτο.
Εσυ το τουονο σου εξω το αφηνεις?

ghost23
13/05/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι ναι παίδες, η γνωστή ποιότητα. Πάρτε καλού κακού και κανα κουβά μίνιο να ΄χετε δουλειά το χειμώνα. :bawl:
ασε και το xj6 και εχω στο σπιτι στοκο και σπατουλα δε θελει πολυ κανα 6μηνο:lol: :lol:

byron
13/05/2011, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Για καν'το διφραγκα αυτο.
Εσυ το τουονο σου εξω το αφηνεις?

Μόνο οταν βρέχει για να πλυθεί.
(Από σκουριά δεν κινδυνεύει, από κλέφτες δεν κινδυνεύει γιατί δεν λειτουργούν τα ηλεκτρικά του, κοιμάμαι ήσυχος :ZZZ: )

byron
13/05/2011, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
ασε και το xj6 και εχω στο σπιτι στοκο και σπατουλα δε θελει πολυ κανα 6μηνο:lol: :lol:

Ρίξτο στον ασβέστη να ησυχάσεις.

ghost23
13/05/2011, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μόνο οταν βρέχει για να πλυθεί.
(Από σκουριά δεν κινδυνεύει, από κλέφτες δεν κινδυνεύει γιατί δεν λειτουργούν τα ηλεκτρικά του, κοιμάμαι ήσυχος :ZZZ: )
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
13/05/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Ανευ πλάκας πάντως, το Pornet είναι πιο ολοκληρωμένη μοτό, αν και τα περιφερικά τους είναι για τα μπάζα.

Διάβαστε στο ebike.gr κανά test για πιο ασφαλή συμπεράσματα. Το XJ8 πάντως που δοκίμασαν πρόσφατα, το έβγαλαν (περίπου) άχρηστο.

dmf
13/05/2011, 22:33
Επειδη εχω δει φωτογραφιες που εχεις ανεβασει, δεν νομιζω να το αφηνεις εξω. :D
Μοιαζει λες και το εχεις καθαρισει ολο με πινελο απο τριχες καστορα.
Το δικο μου που το αφηνω και μεσα και εξω, δεν εχει καποιο προβλημα σκουριας.
Να μην λεω ψεματα, σε μια βιδα του συμπλεκτη εχει σπασει η επινικελωση και εχει σκουριασει. That's it.
Τωρα αν πιανεσαι απο θρεντς, οπως εκεινου με το χορνετ που το ειχε διπλα στη θαλασσα μες στην αρμυρα, και ουτε την αλυσιδα λαδωνε και ουτε το επλενε και ηταν τιγκα στη σκουρια και παραπονιοταν και απο πανω τοτε τί να πω.

imitrelos
13/05/2011, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Γιατί χάνει σε ευελιξία :confused:



Hornet πάρε :D

το xj6 είναι ελαφρύτερο και πιο ροπάτο χαμηλά και το κάνει καλήτερο σε θέμα ευελιξίας στήν πόλη αλλά το hornet είναι μακράν καλήτερο σάν σύνολο

ghost23
13/05/2011, 23:18
οπα μαγκες με πιασατε αδιαβαστο xj8 παω να δω καμια φωτο.


με πιασατε στα πρασα και εχω και καλες ακρες:look: :look: :rotflmao: :rotflmao:

byron
13/05/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf

Τωρα αν πιανεσαι απο θρεντς, οπως εκεινου με το χορνετ που το ειχε διπλα στη θαλασσα μες στην αρμυρα, και ουτε την αλυσιδα λαδωνε και ουτε το επλενε και ηταν τιγκα στη σκουρια και παραπονιοταν και απο πανω τοτε τί να πω.

Εγώ πιάνομαι από thread? Εσύ δεν είχες γράψει το παρακάτω? :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
εχω δει πολλα με σκουρια στο λαιμο. Εκει που συνδεεται με το usd.
Επισης εχω δει μερικα με σκουρια σε μερη του κινητηρα.
Το να πιασει σκουρια μια βιδα απο την μανετα του φρενου, δεν το λες σκουρια..

Υπάρχουν αρκετά παράπονα εδώ μέσα από κατόχους καινούργιων hornet για θέματα σκουριάς, ακόμα και σε μηχανάκια κούτα. Δεν νομίζω να λέω κάτι καινούργιο.

Σε ότι αφορά το Tuono που δεν χωράει στην κουβέντα (εκτός και το αναφέρουμε μιας και είναι και τα δύο ιταλικά :rotflmao: ), η φωτογραφία που λες δεν ήταν μετά από πλύσιμο και καθάρισμα με τρίχες κάστορα :lol:. Ακόμα και τώρα μετά από 5 χρόνια που το έχω, ίδιο είναι.
Αλλά τι να το κανεις...ιταλικό παρτάλι. Honda δεν θα γίνει ποτέ...:sad:

dmf
13/05/2011, 23:37
οκ ναι το ειχα γραψει. Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι απαραιτητα για την μηχανη, μπορει να σημαινει για αυτον που την καβαλαει. Αμα την φροντιζεις την μηχανη σου οπως πρεπει σκουρια δεν προκειται να δεις. :nono:

Εισαι μεγαλο μουτρο τελικα. Κανονικα φακελωμενους μας εχεις ολους ε; :lol:
Να προσεχω απο δω και περα τί γραφω και πού το γραφω :look:

byron
13/05/2011, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εισαι μεγαλο μουτρο τελικα. Κανονικα φακελωμενους μας εχεις ολους ε; :lol:
Να προσεχω απο δω και περα τί γραφω και πού το γραφω :look:

Νομίζεις οτι αδίκως μoυ λένε οτι είμαι "γμστ" ? :lol:

:wave2:

Joyrider
14/05/2011, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
το xj6 είναι ελαφρύτερο και πιο ροπάτο χαμηλά και το κάνει καλήτερο σε θέμα ευελιξίας στήν πόλη αλλά το hornet είναι μακράν καλήτερο σάν σύνολο

Πιο ροπάτο χαμηλά δεν ξέρω, ίσως. Πιο ελαφρύ σίγουρα όχι. Ίσα ίσα το xj6 και πιο φαρδύ και πιο μακρύ είναι κατά κάποια εκατοστά.. Δες μερικά specs από διάφορα site και περιοδικά για να μην τα παραθέτω όλα.

imitrelos
14/05/2011, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Πιο ροπάτο χαμηλά δεν ξέρω, ίσως. Πιο ελαφρύ σίγουρα όχι. Ίσα ίσα το xj6 και πιο φαρδύ και πιο μακρύ είναι κατά κάποια εκατοστά.. Δες μερικά specs από διάφορα site και περιοδικά για να μην τα παραθέτω όλα.

και το hornet είναι 175 kg :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :smokin:

τα έχω οδηγήση και τα 2 τα κιλά του hornet φαινονται περισσότερα στο δρόμο

paTman_the
14/05/2011, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
τυχαιο που σταματα η παραγωγη του δε νομιζω,μη με ρωτησεις απλως το ξερω.:beer: :beer:
οπως και στα tdm900,αυτα τα 2 μοντελα τερμα καπουτ παπαλα:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:


Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι ένα μηχανάκι ορόσημο. Το tdm ειδικά δεν μ αρέσει και καθόλου. Αυτά όμως δεν σημαίνουν ότι είναι κακά μηχανάκια. Για μένα όμως "τίμια" μηχανάκια δεν είναι πολλά αλλά δεν τα σνομπάρω. Και το xj μου φαίνεται για τέτοιο. Τέσπα. point made νομίζω.

Καληνύχτα σας.

Joyrider
14/05/2011, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
και το hornet είναι 175 kg :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :smokin:

τα έχω οδηγήση και τα 2 τα κιλά του hornet φαινονται περισσότερα στο δρόμο

Απόσο έχω δει εγώ xj6 με abs --> 210kg και hornet με abs --> 204kg. Το 175 μάλλον είναι χωρίς υγρά, λάδια, καθρέφτες, πινακίδα φλασάκια :lol: Αφού τα έχεις οδηγήσει πάντως και τα δυο πάω πάσο γιατί στο xj μόνο έχω ανέβει. Η μετάβαση μου πάντως από το 250 στο 600 είχε διαφορά μόνο στο γκάζι γιατί στα υπόλοιπα το ίδιο παπί παρέμεινε μέσα στην πόλη από άποψη όγκου, βάρους, ευελιξίας και ούτε κατάλαβα διαφορά. :beer:

kat94
20/05/2011, 11:02
Γεια σου ειμαι η κοπελα που ειχες σχολιασει στο ποστ μου σχετικα με την cbf125. Μπορεις να μου πεις αν ισχυουν τα εξης για την cbf125? 1. Μετά από λίγο καιρό, όταν είναι σταματημένο, βρίσκεις νεκρά δύσκολα, μόνο με κόλπο. Αυτό τέλος-πάντων συνηθίζεται
2. Δεν κρατάει ρελαντί όταν είναι κρύο (χωρίς γκάζι σβήνει)... Για να κρατήσει πρέπει να ζεσταθεί ΚΑΛΑ (δηλαδή τουλάχιστον 10 λεπτά λειτουργίας). και γενικα εκτος απο τα φρενα αν ειχες καποιο αλλο προβλημα και ποσο επιανες τελικη. ευχαριστω προκαταβολικα:)

serfer
27/05/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
Γεια σου ειμαι η κοπελα που ειχες σχολιασει στο ποστ μου σχετικα με την cbf125. Μπορεις να μου πεις αν ισχυουν τα εξης για την cbf125? 1. Μετά από λίγο καιρό, όταν είναι σταματημένο, βρίσκεις νεκρά δύσκολα, μόνο με κόλπο. Αυτό τέλος-πάντων συνηθίζεται
2. Δεν κρατάει ρελαντί όταν είναι κρύο (χωρίς γκάζι σβήνει)... Για να κρατήσει πρέπει να ζεσταθεί ΚΑΛΑ (δηλαδή τουλάχιστον 10 λεπτά λειτουργίας). και γενικα εκτος απο τα φρενα αν ειχες καποιο αλλο προβλημα και ποσο επιανες τελικη. ευχαριστω προκαταβολικα:)

σε θυμαμαι..αν και λιγο αργα αλλα σου απανταω.
οσο αναφορα την νεκρα,ναι ισχυει καπως...αλλα οπως ειπες το συνηθιζει δεν ειναι τιποτα!
για το δευτερο που ανεφερες, νομιζω πως οχι. Τουλαχιστον οσο καιρο το ειχα εγω δεν μου ειχε συμβει ποτε.

Road67
27/05/2011, 14:27
Hornet και Xj6 χμμ...

εγώ τείνω να είμαι πιο επιφυλακτικός με τους πρωτόπειρους και γενικά να προτείνω για αρχή λίγο πιο ντυμένα μοντέλα.
Λόγω απειρίας δε θα πρότεινα μια μηχανή που κινείται ψηλά, θα πρότεινα το cbf 600s που τα κάνει όλα, δεν κουράζει μέσα στην πόλη, κάνει και άνετο ταξίδι μονός ή δικάβαλος, σιγοντάρει τα λάθη τόσο στις αλλαγές ταχυτήτων, όσο και σε ξαφνικές κινήσεις λόγω πανικού και έχει και ένα υποτυπώδες φαίρινγκ.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον. Αλλά ό,τι κι αν πάρεις δε χάλασε κι ο κόσμος να πάρεις λίγο παλιότερο αν με τα λεφτά που θα γλιτώσεις πάρεις τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό (κράνος-μπουφάν-παντελόνι-μπότες-γάντια) που μπορείς :wave2:

dmf
27/05/2011, 14:31
παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, ο ανταγωνισμος του xj6 ειναι το cbf600.
Του χορνετ ειναι του fz6n

Toumpas
27/05/2011, 14:53
Από τη στιγμή που είδα το νέο CBR600F 2011, το ψηφίζω δαγκωτά!

Road67
27/05/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Από τη στιγμή που είδα το νέο CBR600F 2011, το ψηφίζω δαγκωτά!
ωραίο μηχανάκι και έχει και σελάρα.

serfer
27/05/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, ο ανταγωνισμος του xj6 ειναι το cbf600.
Του χορνετ ειναι του fz6n

της hornet μαλλον ειναι το Triumph Street Triple 675 -μηχαναρα θελω να πιστευω.. εχω ανεβει συνοδηγος και σου κοβει την ανασα.. 6 ταχυτητα με 30 χλμ και επιταχυνε σα τρελο. Ακομα ομως και το μοντελο του 2007, σε μεταχειρισμενο, ειναι στα 6000 περιπου..

dmf
27/05/2011, 16:21
ανταγωνισμο σε γιαμαχα εννοουσα.

serfer
27/05/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Hornet και Xj6 χμμ...

εγώ τείνω να είμαι πιο επιφυλακτικός με τους πρωτόπειρους και γενικά να προτείνω για αρχή λίγο πιο ντυμένα μοντέλα.
Λόγω απειρίας δε θα πρότεινα μια μηχανή που κινείται ψηλά, θα πρότεινα το cbf 600s που τα κάνει όλα, δεν κουράζει μέσα στην πόλη, κάνει και άνετο ταξίδι μονός ή δικάβαλος, σιγοντάρει τα λάθη τόσο στις αλλαγές ταχυτήτων, όσο και σε ξαφνικές κινήσεις λόγω πανικού και έχει και ένα υποτυπώδες φαίρινγκ.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον. Αλλά ό,τι κι αν πάρεις δε χάλασε κι ο κόσμος να πάρεις λίγο παλιότερο αν με τα λεφτά που θα γλιτώσεις πάρεις τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό (κράνος-μπουφάν-παντελόνι-μπότες-γάντια) που μπορείς :wave2:

ακομη το ψιλο-μελεταω το θεμα και δεν εχω αγορασει κατι! η cbf 600 μου αρεσει σα μηχανη. Πιστευω ομως πως η hornet μου ταιριαζει περισσοτερο απο αποψη διαστασεων κτλ. Λογω του σωματοτυπου που εχω (1.80 και 70 κιλα) στη cbf μαλλον θα δειχνω σαν παιδακι. Με τη hornet δεν κανεις ανετα ταξιδι;; δεν ειναι τοσο σταθερη οσο η cbf (απο αποψη ανεμου)??


Toumpas
Από τη στιγμή που είδα το νέο CBR600F 2011, το ψηφίζω δαγκωτά!
ιδια εξατμηση με τη hornet, ιδια υποδυναμη...φορανε την ιδια μηχανη??
δε διαθετω τοσα χρηματα ομως αν και θα τη προτειμουσα μιας και ειναι street και πολυ ομορφη

Road67
27/05/2011, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από serfer
Λογω του σωματοτυπου που εχω (1.80 και 70 κιλα) στη cbf μαλλον θα δειχνω σαν παιδακι.


Είμαι 1.70 58 κιλά κι έχω κάνει ταξίδι μόνος μου με το 1000άρι. Έφτανα κανονικά και δεν έμοιαζα με παιδάκι. Επίσης για 'μενα έχει άριστη κατανομή βάρους. Με το 600άρι να μην παραστήσω τον ειδήμονα μια βόλτα μέχρι τις Τρύπες έχω πάει από Πειραιά. Αλλά ήταν ημέρα που φύσαγε αρκετά και το μηχανάκι κάποια στιγμή που δεν είχε κίνηση και άνοιξα λίγο δεν πήγαινε σα μπανάνα απ' τον αέρα και το φαίρινγκ με προστάτευε καλά.
Μια χαρά μηχανάκι είναι το χόρνετ αλλά θα χρειαστεί σίγουρα να πάρεις μασκάκι. Το οποίο βέβαια ισχύει και για το xj6.
Όσον αφορά κάτι που έγραψες σε άλλο ποστ, απλά να σου τονίσω ότι το triumph ουδεμία σχέση έχει με το hornet. Δεν αποκλείεται να είναι το μοναδικό μηχανάκι που θα έπαιρνα αν σκεφτόμουν ποτέ την εγγλέζικη φίρμα. Επίσης, δεν είναι μηχανάκι για μετάβαση από 125άρι νομίζω εγώ.


Κάτι άλλο που είδα και δε μπορώ να μην απαντήσω :D

Αρχικά δημιουργήθηκε από ghost23
το fz6 μεχρι το 2006 ουτε και εκεινο ειχε καλο μπροστινο
ποιός ήρθε; Νομίζω ύστερα από 55.000 χλμ μου πέφτει ένας μικρός λόγος για το fazer. Βέβαια ούτε τρέχω σε πίστες και ούτε έχει χρειαστεί πολλές φορές να πατήσω φρένα πανικού. Αλλά το μπροστινό του ήταν απολύτως ικανοποιητικό για 'μενα για καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα και σε ταξίδια με μέση ωριαία τα 150. Το μοναδικό ελάττωμα που είχε αυτή η μηχανή και κούραζε ήταν πως στα χαμηλά ήταν τελείως άνευρο. Σε φίλους που το είχα δώσει τους έδινε την εντύπωση αυτή η έλλειψη δύναμης πως θα τους έριχνε. Αλλά αυτό είναι απλά μια αίσθηση.

serfer
27/05/2011, 18:51
το ειπα αυτο, γιατι ολοι με κανουν 1-2 χρονια μικροτερο και 20 ετων ειμαι. τελος παντων.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Όσον αφορά κάτι που έγραψες σε άλλο ποστ, απλά να σου τονίσω ότι το triumph ουδεμία σχέση έχει με το hornet. Δεν αποκλείεται να είναι το μοναδικό μηχανάκι που θα έπαιρνα αν σκεφτόμουν ποτέ την εγγλέζικη φίρμα. Επίσης, δεν είναι μηχανάκι για μετάβαση από 125άρι νομίζω εγώ.
σε ενα τευχος ενος πολυ γνωστου ελληνικου περιοδικου -για μηχανες-

την xj6 το συγκριναν με την er-6n και τη hornet με την street triple.
δεν διαφωνω..και εγω τη θεωρω καλυτερη αλλα ειναι και 675cc και βγαζει 109bhp ενω η αλλη 600cc και βγαζει 103...οποτε ισως μια μικρη σχεση να εχουν. (σιγουρα η αποψη σου ομως εχει μεγαλυτερη βαρητυτα απ τη δικη μου)

Σε κατι που θα διαφωνισω ομως! ''..δεν ειναι για μεταβαση απο 125''
οταν εβγαλα διπλωμα (το πηρα και χωρις λαδωμα ;) - μην προωθησουμε και το συστημα) σκεφτομουν την Ninja 250. Ρωτησα το δασκαλο μου και μου λεει οτι για πρωτο μηχανακι ειναι επικινδυνο κ.τ.λ.. Το ιδιο και οι φιλοι μου- αυτοι ομως οσο εμπειρια ειχα εγω αλλη τοση και αυτοι..τιποτα δηλαδη!! και τελικα κατελλιξα να παρω το cbf 125 -τσαμπα τα χρηματα δηλαδη γιατι το βαρεθηκα αμεσως, παρολο που ειναι αξιοπιστο και το πουλησα σε 4 μηνες περιπου.
Οταν ανεβηκα στη hornet να την οδηγησω, ετρεμε η καρδια μου απ το αγχος, γιατι ολοι μου τα ειχαν παρουσιασει τα πραγματα σημια και τερατα... οσο γκαζι δεινεις τοσο παιρνει..αμεση αποκριση κτλ κτλ.. εγω ομως δεν ηθελα να κατεβω μετα !! :smilea:

και στο συμπερασμα που κατελληξα εγω προσωπικα ειναι πως..
αρχικα πρεπει να αγοραζεις ενα μικρο, 125cc π.χ., ΟΧΙ επειδη υστερεις σε οδηγικες ικανοτητες και δεν μπορεις να οδηγησεις μια 600αρα, αλλα απο ΑΠΟΨΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ανεξαρτητως ηλικιας!! μιας και το γκαζι ειναι γλυκο και ευκολα το ανοιγεις. Πρεπει λοιπον να ξεκινησεις με ενα 125 για να 'γνωρισεις' τους κινδυνους στο δρομο.. να δεις απο ποιον κινδυνεις ..που..ποτε ..πως..κατω απο ποιες συνθηκες και να αντιληφθεις ποσο ευκολο ειναι να εμπλακεις σε ενα ατυχημα απο απερισκεψια και οχι μονο!
Εαν ξεκινησεις με μια 600 λογου χαρη, (αποψη μου) πως θα καταλληξεις στο νοσοκομειο οχι επειδη εισαι ανικανος να την κουμανταρεις αλλα επειδη θα κοιταξεις να ανοιξεις το γκαζι πριν ακομη εχοντας αντιληφθει ποσο ευκολο και πιθανο ειναι να συμβει το κακο!! ολοι ακουμε οτι οι μηχανες ειναι επικινδυνες, αλλα θεωρω πως ολους-και εμενα μαζι- τους παρηγορει η σκεψη πως "σ εμενα δε θα συμβει, θα συμβει σε καποιον αλλον".
Αρα σε αντιθεση με μια μεγαλη μηχανη, ενα 'μικρο' σου δινει την δυνατοτητα να αντιληφθεις και να κατανοησεις καποια πραγματα πριν να 'ναι ηδη αργα!
Σημειωνω και παλι πως αυτη ειναι η αποψη μου,δεν λεω πως ισχυει!