PDA

View Full Version : Να πάνε όλοι στο αγυριστο με το κολοκράτος που έχουμε,



Σελίδες : [1] 2

imitrelos
09/05/2011, 15:26
Τελικά σήμερα κατάλαβα τί κράτος έχουμε αλλά και τελικά πόσο ξεφτύλας και κοτά είμαι .

Ναι περίεργο που βρίζω τόν εαυτό μου αλλά έχω δίκιο.............

Ας πάρουμε τα πράγματα απο τήν αρχή...............πρίν ένα χρόνο τήν μέρα τής ανάστασής βρέθηκα σε ένα περιστατικό στήν παραλιακή του ηρακλείου όπως γυρνούσα σπίτι απο έξοδο με φίλους με αμάξι του ενός απο αυτούς καπιοι μεθυσμένοι βοσκοι και γνωστά μούτρα
τής πόλης μάς έβγαλαν απο το αμάξι με σπρέι πιπεριού φάγαμε αρκετό ξύλο και αποκορύφωμα 5 πυροβολισμοι καταπανω μου.

σήμερα ήταν η δίκη ...........όλο αυτο τόν καιρό δεχόμουν απείλες αλλά δέν έδινα βάση στήν τελική χέστικα άν με μπαλοτάραν, τόν τελευταίο
καιρό αλλάξανε τροπάριο και άρχισαν να απειλούν (εννοιτε ανώνυμα)

για τήν ζωή τής οικογένειας μου με αποκορύφωμα να απειλήσουν για τήν ζωη τής μικρής ανηψιάς με το να κάνουν κακό στό σπίτι του αδερφού μου ,βέβαια ήξερα απο πρίν ότι οι άλλοι μάρτυρες κότεψαν
και μόνο εγώ κρατούσα στάση ότι πρέπει να πάνε μέσα τετιοι σκατάνθρωποι (βασικα ουτε κάν ανθρωποι είναι )

Απο το περιστατικό κατάλαβα και είδα τι ΣΚΑΤΑ είμαστε , αστυνομία , δικαστικοι και δικηγόροι αλλά δυστιχός και αξιότιμή πολιτικοί (ο ένας μάλιστα με πατέρα σε αξίωμα
:winka: )

Το αποτέλεσμα όλων αυτών......αναγκάστικα άν και ήμουν απέξω να φύγο ώστε να πάρω παράταση να δώ τι θα κάνω ..............να κάνω τόν ΜΑΛΑΚΑ :sad: ή να στείλω τούς Που.....ες φυλακή..........με κίνδυνο να βάλω σε κίνδυνο όλη τήν οικογένεια μου ...........
Ντρέπομε γιαυτο που έκανα και με θεωρω ότι είμαι το λιγότερο ξεφτύλας και κότα αλλά δέν ήξερα τι να κάνω........... εννοίτε ότι οι μπάτσοι δέν ασχολήθηκαν με τίς απείλες και τα τιαυτα αν και το είχα καταγείλη και τους είχα πάει και κλήσεις και τηλεφωνήματα που γίναν αλλά πάλι ντρέπομε για μένα μόνο φτύσιμο θέλω που τούς έδωσα χρόνο δέν ξέρω ακόμα τι θα κάνω αλλά όπως είπε και ο δικηγόρος μου έτσι έπρεπε να γίνει ώστε να δούμε τι θα γίνει να μήν έχω μετά προβλήματα...................

Συγνώμη για το άσχετο με το φορυμ θέμα απλά τώρα γύρισα απο εκεί και δέν είμαι καλά κάπου ήθελα να ξεσπάσω να τα πώ :sad:

Allst@rf
09/05/2011, 15:37
προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις γιατί φαίνεται και από την γραφή σου ότι είσαι τεζα ταραγμένος...

Κατά δεύτερον θα σου πω αυτό για να ηρεμήσεις...κανείς από μας δε ξέρει πως θα αντιδρούσε σε μια τέτοια περίπτωση...μπορεί να κάναμε το ίδιο που έκανες και συ...προσωπικα ,αν κατάλαβα καλά τι συνέβη,πιστεύω ότι έπραξες σωστά ,ώστε να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να σκεφτεί...

Aggelos_SV
09/05/2011, 15:38
Υπομονή φίλε μου και καλό κουράγιο με τα δίποδα που έμπλεξες.:sad:

Τι να πει κανείς για τέτοιες καταστάσεις,ειλικρινά δεν ξέρω.

georgio
09/05/2011, 16:03
Σκατά... χαλάστηκα άσχημα... :sad:

Δεν είσαι εσύ η κότα φίλε ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Δεν είμαστε φαρ ουέστ να κυκλοφορούμε και να τις μετράμε να δούμε ποιος είναι ο πιο μάγκας. Έχουμε οργανωθεί σε κοινωνίες για να μην είμαστε ο καθένας για την πάρτη του.

Αλλά εδώ βλέπω ότι η κοινωνία αντί να φτύσει αυτούς φτύνει εσένα... και αυτό το βλέπω σε πάμπολλα πράγματα καθημερινά, με αποκορύφωμα το δικό σου...

νόμοι, τάξη, κοινωνική ειρήνη, αστυνομία, δίκαιο, πράγματα με τα οποία σε έχει γαλουχήσει η κοινωνία αλλά όταν το πρόβλημα έρχεται στην πόρτα σου παίρνεις τα @@ σου από την κοινωνία...

κοινωνία για την οποία δεν ρωτήθηκες ποτέ αν θες να είσαι μέλος, απλά είσαι... και ο συνάνθρωπος είναι κοντόφθαλμος και επειδή δεν έχει αυτός το πρόβλημα την κάνει...

απογοήτευση...

Cpt. Haddock
09/05/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
[...] Δεν είμαστε φαρ ουέστ [...]

Για Κρήτη μιλαει...

Allst@rf
09/05/2011, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για Κρήτη μιλαει...


σαφώς...

Τhe far south τότε... :a016:

Warlord13
09/05/2011, 17:25
χαλαστικα ρε φιλε και μονο που το διαβασα...ειδη βραζω απο τα νευρα μου...οχι για κανα αλλο λογο αλλα γιατι ειναι σκληρο αυτο που πρεπει να κανεις...δεν εισαι κοτα...δεν αφορα την παρτυ σου...μιλας για αλλους ανθρωπους{την οικογενιεα σου}.απ οσο καταλαβαινω αν ηταν μονο το τομαρι σου στη μεση δεν θα εκανες πισω
αυτο που μ αρεσει σε σενα ειναι οτι πας δια μεσου της νομιμης οδου που ειναι κ η πιο δυσκολη,ειδικα στη σκατοχωρα που ζουμε...κανεις το σωστο κ το δυσκολο.και να μην το πας μεχρι τελους μην τα βαλεις με τον εαυτο σου..μπραβο σου που το σκεφτεσαι ετσι...εγω στα υπανθρωπακια θα απανταγα με το ιδιο νομισμα...ψυχραιμια...αστο λιγο να ξεσπασει μεσα σου,σκεψου το,καλα εκανες και το ανεβαλες για να σκεφτεις...θα σου θυμησω ομως οτι δεν ζεις σε κρατος αλλα σε μπ@@@@λο και μαλιστα χωρις τσ@τσ@.και στο φαρ ουεστ καλυτερα ειναι.καλο κουραγιο

DrBig
09/05/2011, 17:33
Εν προκειμενω το κρατος δεν φταιει. Σπανιο, αλλα συμβαινει. Εζησα στην Κρητη (Ηρακλειο) για τρια χρονια, και τετοια πυκνοτητα ανθρωπων με IQ ραδικιου, δεν ματαξαναδα ποτε και πουθενα.
Αν σε παρηγορει παντως, σκεψου οτι οποιος εχει τοση αναγκη να κανει τον μαγκα, ειναι βαθια δυστυχης. Αυτο το βρισκω αλλες φορες λυπηρο και αλλες διασκεδαστικο, αναλογα τα ναρκωτικα.

Ο Ηρακλειτος ειπε, οτι το πεπρωμενο καθε ανθρωπου, ειναι ο χαρακτηρας του.

menos
09/05/2011, 17:39
"Ο Έξυπνος ξέρει να λύνει τα προβλήματα του, ο Σοφός ξέρει πως να τα αποφεύγει".

Φέρθηκες σοφά, πράξε έξυπνα.. :beer:

paTman_the
09/05/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Σκατά... χαλάστηκα άσχημα... :sad:

Δεν είσαι εσύ η κότα φίλε ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Δεν είμαστε φαρ ουέστ να κυκλοφορούμε και να τις μετράμε να δούμε ποιος είναι ο πιο μάγκας. Έχουμε οργανωθεί σε κοινωνίες για να μην είμαστε ο καθένας για την πάρτη του.

Αλλά εδώ βλέπω ότι η κοινωνία αντί να φτύσει αυτούς φτύνει εσένα... και αυτό το βλέπω σε πάμπολλα πράγματα καθημερινά, με αποκορύφωμα το δικό σου...

νόμοι, τάξη, κοινωνική ειρήνη, αστυνομία, δίκαιο, πράγματα με τα οποία σε έχει γαλουχήσει η κοινωνία αλλά όταν το πρόβλημα έρχεται στην πόρτα σου παίρνεις τα @@ σου από την κοινωνία...

κοινωνία για την οποία δεν ρωτήθηκες ποτέ αν θες να είσαι μέλος, απλά είσαι... και ο συνάνθρωπος είναι κοντόφθαλμος και επειδή δεν έχει αυτός το πρόβλημα την κάνει...

απογοήτευση...

Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι δεν υπάρχει καμία οργάνωση και ισχύει ο νόμος του ισχυρού.

Επειδή και εγώ στην Κρήτη ζω, πιστεύω ότι καλά έκανες, όσο και αν σε/με/σας/μας χαλάει.

Εφόσον ξέρεις ποιοι είναι αυτοί και ξέρεις τι άνθρωποι είναι οι δρόμοι είναι μονόδρομοι:
α) Ξέρεις ότι μιλάνε αλλά δεν πράττουν οπότε συνεχίζεις την κατάθεσή σου
β) αν είναι γνωστοί αλήτες - "κουμπουράδες" και έχουν ιστορικό βίας ξέρεις ότι για να τους πας κόντρα πρέπει να το κάνεις όπως αυτοί, με πιστολίδι δλδ . Καθώς έχεις οικογένεια, και να θες δεν μπορείς να το κάνεις, οπότε καλά έκανες. Δήλωσέ στην αστυνομία και στους δικαστικούς της υπόθεσης τις απειλές που δέχεσαι και ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν. Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει που δε ρισκάρεις την ανιψούλα σου.

Οπως έχουν τα πράγματα αν δεν έχεις "πλάτες" οι επιλογές σου είναι είτε η αυτοδικία είτε να λακίσεις. Και επειδή το πρώτο ούτε μ' αρέσει ούτε το υιοθετώ το μόνο που μένει...

Προσωπική μου άποψη, ξεμπέρδεψε μαζί τους όσο μπορείς ποιο γρήγορα.

koulis25
09/05/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εν προκειμενω το κρατος δεν φταιει. Σπανιο, αλλα συμβαινει. Εζησα στην Κρητη (Ηρακλειο) για τρια χρονια, και τετοια πυκνοτητα ανθρωπων με IQ ραδικιου, δεν ματαξαναδα ποτε και πουθενα.
Αν σε παρηγορει παντως, σκεψου οτι οποιος εχει τοση αναγκη να κανει τον μαγκα, ειναι βαθια δυστυχης. Αυτο το βρισκω αλλες φορες λυπηρο και αλλες διασκεδαστικο, αναλογα τα ναρκωτικα.

Ο Ηρακλειτος ειπε, οτι το πεπρωμενο καθε ανθρωπου, ειναι ο χαρακτηρας του.

Σαφώς και φταίει. Πρωταρχικός σκοπός της ύπαρξης του σωφρονιστικού συστήματος δεν είναι να τιμωρήσει αλλά να προστατεύσει το νομοταγή και έχοντα το δίκιο με το μέρος του!

Shaolin Monk
09/05/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εν προκειμενω το κρατος δεν φταιει. Σπανιο, αλλα συμβαινει. Εζησα στην Κρητη (Ηρακλειο) για τρια χρονια, και τετοια πυκνοτητα ανθρωπων με IQ ραδικιου, δεν ματαξαναδα ποτε και πουθενα.
Αν σε παρηγορει παντως, σκεψου οτι οποιος εχει τοση αναγκη να κανει τον μαγκα, ειναι βαθια δυστυχης. Αυτο το βρισκω αλλες φορες λυπηρο και αλλες διασκεδαστικο, αναλογα τα ναρκωτικα.

Ο Ηρακλειτος ειπε, οτι το πεπρωμενο καθε ανθρωπου, ειναι ο χαρακτηρας του.


Φταιει ΜΟΝΟ το κρατος και το IQ δεν διαφερει απο καποιο αλλο σημειο της χωρας....


Η Κρητη ειναι σκληρος τοπος στα ορεινα, εχω πιτσιρικαδες γνωστους που ειναι απιστευτα σκληρα παιδια και μεγαλωμενα με οπλα τσαμπουκαδες κτλ... Ειναι πολυ απλο να ριχνουμε το φταιξιμο σε αυτους αλλα καποιοι τους χαϊδευουν τα αυτια τοσα χρονια... Ολοι ξερουμε στη Κρητη οτι με τις καταλληλες γνωριμιες εισαι παντα "εξω" οτι και να κανεις. Φονο, ναρκωτικα, κλοπες.... Τεραστιες οικογενειες που με τους ψηφους τους εχουν χτιστει πολιτικες οικογενειες...

Με τεραστιες επιδοτησεις για ελαιολαδο, χωρις να εχουν ελια να κρεμαστουν, με δικηγορους-βουλευτες πανισχυρους, με μαυρα λεφτα απο ναρκωτικα και παει λεγοντας....

Λυπαμαι ρε Μεγαλογιατρε, αλλα νομιζω οτι το IQ ραδικιου το εχουμε εμεις που δεν ειμαστε αξιοι να αλλαξουμε την κατασταση... Αν νομιζεις οτι αυτοι δεν ξερουν τι κανουν γελιεσαι, οπως και ολοι μας...

Οσο για το Ημιτρελο, τι να πω... :sad: Υπομονη ρε φιλε και καλα ξεμπερδεματα....

paTman_the
09/05/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Φταιει ΜΟΝΟ το κρατος και το IQ δεν διαφερει απο καποιο αλλο σημειο της χωρας....


Η Κρητη ειναι σκληρος τοπος στα ορεινα, εχω πιτσιρικαδες γνωστους που ειναι απιστευτα σκληρα παιδια και μεγαλωμενα με οπλα τσαμπουκαδες κτλ... Ειναι πολυ απλο να ριχνουμε το φταιξιμο σε αυτους αλλα καποιοι τους χαϊδευουν τα αυτια τοσα χρονια... Ολοι ξερουμε στη Κρητη οτι με τις καταλληλες γνωριμιες εισαι παντα "εξω" οτι και να κανεις. Φονο, ναρκωτικα, κλοπες.... Τεραστιες οικογενειες που με τους ψηφους τους εχουν χτιστει πολιτικες οικογενειες...

Με τεραστιες επιδοτησεις για ελαιολαδο, χωρις να εχουν ελια να κρεμαστουν, με δικηγορους-βουλευτες πανισχυρους, με μαυρα λεφτα απο ναρκωτικα και παει λεγοντας....

Λυπαμαι ρε Μεγαλογιατρε, αλλα νομιζω οτι το IQ ραδικιου το εχουμε εμεις που δεν ειμαστε αξιοι να αλλαξουμε την κατασταση... Αν νομιζεις οτι αυτοι δεν ξερουν τι κανουν γελιεσαι, οπως και ολοι μας...

Οσο για το Ημιτρελο, τι να πω... :sad: Υπομονη ρε φιλε και καλα ξεμπερδεματα....


ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΕΙΠΕΣ. Με μόνη παρατήρηση ότι δεν είναι γνωριμίες, αλλά στεγνή μπίσνα. Οι ψήφοι θα σου σβήσουν καμιά κλήση και κανένα ψιλορουσφέτι, όλα τα άλλα μετρώνται σε δραχμές τότε και ευρώ σήμερα.

Η Κρήτη πάντα είχε όνομα για περήφανους ανθρώπους κλπ κλπ, αλλά αυτό το πράγμα που συμβαίνει είναι αλητεία που δεν έχει καμία σχέση με την περηφάνεια και την αξιοπρέπεια της παλιάς Κρήτης/παλιών Κρητικών . Το φαινόμενο ξεκίνησε να εμφανίζεται από το 70 κ μετά, και σίγουρα έχει ξεφύγει τα τελευταία 20-30χρόνια που θυμάμαι.

Τυχαία η σύμπτωση της χρονικής περιόδου με τη χρονική περίοδο της μεταπολίτευσης;




όχι ότι δεν υπήρχαν και παλιότερα μπιστολάδες... Αλλά από μερικούς φονιάδες μέχρι την έκταση της σημερινής αλητείας με την συνενοχή των πολιτειακών εκπροσώπων υπάρχει τεράστιο χάσμα.

georgio
09/05/2011, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
[...]
Η Κρητη ειναι σκληρος τοπος στα ορεινα, εχω πιτσιρικαδες γνωστους που ειναι απιστευτα σκληρα παιδια και μεγαλωμενα με οπλα τσαμπουκαδες κτλ... Ειναι πολυ απλο να ριχνουμε το φταιξιμο σε αυτους αλλα καποιοι τους χαϊδευουν τα αυτια τοσα χρονια...
[...]

Τι λες;; Σκληρός τόπος, σκληρά παιδιά; Ποια παιδιά;

Σκληρός τόπος σημαίνει δεν έχει τις ανέσεις που έχουμε εμείς εδώ, βασικά πράγματα. Νερό στο σπίτι, μαγείρεμα φαγητού, δύσβατες περιοχές, βαρύς χειμώνας κλπ.

Σκληρά παιδιά, ο θεός να τα κάνει παιδιά, παιδί είναι και αυτός που έφαγε τους ΔΙΑΣ στου Ρέντη, 26 χρονών, στην ηλικία μου. Τι να λέει αυτό; Σκληρά παιδιά είναι αυτοί που δοκιμάστηκαν στη ζωή, μπορεί να έμειναν ορφανοί, να είχαν να δουλέψουν για να φάνε, να προσέχουν τη μάνα και τα αδέρφια τους. Άιντε όποιος ρίχνει με όπλο έγινε σκληρός; Απ' όταν βγήκαν τα σιδερικά τελειώσανε οι μάγκες λέγανε...

Μην ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτούς, τους χαϊδεύανε τα αυτιά... σαν να μιλάς για την 20χρονη γκομενίτσα που δεν ξέρει ούτε αβγό να βράσει γιατί είχε πάντα να φάει και δεν της χρειάστηκε ποτέ...
Σίγουρα ο καθένας αντιλαμβάνεται το φυσιολογικό και το μη φυσιολογικό, το σωστό και το λάθος βάσει του τρόπου που μεγάλωσε. Των αρχικών συνθηκών αν θες. Αλλά από εκεί και πέρα βγαίνει και βλέπει τον κόσμο έξω. Και όταν εσύ (δεν αναφέρομαι σε εσένα) και οι δικοί σου είστε κάπως και όλοι οι άλλοι αλλιώς, τότε μάλλον πρέπει να αρχίσεις να την ψυλλιάζεσαι...

Όσο για τα αντριλίκια κλπ, έχοντας πλάτες, αριθμητική υπεροχή και όπλα ενώ ο άλλος απλά βγήκε στο δρόμο για να πάει κάπου... ε όλοι είναι μάγκες έτσι...

imitrelos
09/05/2011, 19:53
Παιδιά σας ευχαριστω :beer: με λίγο ύπνο ηρέμισα κάπως το κακό είναι ότι κάπιοι τέτιοι τύποι μας βρωμίζουν το νησι...........και δέν μου αρέσει οπως το λέω αλλά όλοι θέλουν μπαλωτάρισμα...........και η ειρωνεία ότι άμα τους δείς 1 μπουνιά είναι όλοι τους και θρασυδηλοι

αλλά λειτουργούν με τέτοιο τρόπο που ή θα πρέπει να πας στίς μεθόδους τους ή πας με τα νερά τους απλά νιωθω αιδία ξέρωντας πιοι είναι και ξέροντας τι έχουν κάνει ( καλα σήμερα είχαν μόνο 4 δίκες και όλα κακουργήματα ) ρε γαμώτο βλέπω ότι είναι ζωα απο τήν 1 λές δέν γίνεται αμα τους αφήσεις θα θρηνουμε ζωες συνέχεια και απο τήνβ άλλη βλέπεις το σύστημα να κάνει νερά ..........καλά η πλάκα ότι ο δικηγόρος το είπε στόν εισαγελέα είδε απο παράθυρο και το ντου σε εμένα αλλά και το σάσιμο τών άλλων θυμάτων με αυτούς (έπεσα απο τα σύνεφα πραγματικά ) όπως και αυτά που μου είπε φίλος αστυνομικός για τα τηλεφωνήματα που έχουν πάρει και απο απο υψηλά κλιμάκια και τή σφουγάρισμα γίνεται . απλά το κακό με εμένα ότι απο τήν αρχή λόγο του τρελού χαζου μιαλου μου δέν δέχτηκα φράγκα. αλλά και το θεώρησα πρέπον μπρός κάποια θύματα τους που είτε είναι φυτά ( ο ένας ήταν βασικός κατηγορούμενος στήν γνωστή υπόθεση στα ζωνιανα ) και ο άλλος στο περιστατικό με τόν τον φοιτητη στο ρεθυμνο

παιδια δίκιο έχεται και αυτο με κάνει να νιώθω χάλια ότι τα ανθρωπάρια αυτά άμα τους αφήσω έτσι είναι σαν να ρίχνω νερό στόν μύλο τής ατιμωρησιας τους

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα λόγια σας και μήν να πω dont worry ο imitrelos παραμένει imitrelos με το παρανοικό χιουμοράκι

DrBig
09/05/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Φταιει ΜΟΝΟ το κρατος και το IQ δεν διαφερει απο καποιο αλλο σημειο της χωρας....


Η Κρητη ειναι σκληρος τοπος στα ορεινα, εχω πιτσιρικαδες γνωστους που ειναι απιστευτα σκληρα παιδια και μεγαλωμενα με οπλα τσαμπουκαδες κτλ... Ειναι πολυ απλο να ριχνουμε το φταιξιμο σε αυτους αλλα καποιοι τους χαϊδευουν τα αυτια τοσα χρονια... Ολοι ξερουμε στη Κρητη οτι με τις καταλληλες γνωριμιες εισαι παντα "εξω" οτι και να κανεις. Φονο, ναρκωτικα, κλοπες.... Τεραστιες οικογενειες που με τους ψηφους τους εχουν χτιστει πολιτικες οικογενειες...

Με τεραστιες επιδοτησεις για ελαιολαδο, χωρις να εχουν ελια να κρεμαστουν, με δικηγορους-βουλευτες πανισχυρους, με μαυρα λεφτα απο ναρκωτικα και παει λεγοντας....

Λυπαμαι ρε Μεγαλογιατρε, αλλα νομιζω οτι το IQ ραδικιου το εχουμε εμεις που δεν ειμαστε αξιοι να αλλαξουμε την κατασταση... Αν νομιζεις οτι αυτοι δεν ξερουν τι κανουν γελιεσαι, οπως και ολοι μας...

Οσο για το Ημιτρελο, τι να πω... :sad: Υπομονη ρε φιλε και καλα ξεμπερδεματα....


1) Αμα τα παιδια για τα οποια συζηταμε ηταν 'σκληρα', τοτε δε θα τα ενοιαζαν οι επιπτωσεις του σωφρωνιστικου συστηματος. Κοτες ειναι που εκβιαζουν για να μην βρεθουνε στο δικαστηριο. Στη κρητη εχει χαθει η ουσια της λεξης 'σκληρος'.

2) IQ ραδικιου εχει (πρωτιστως) ο οποιοσδηποτε δεν ειναι σε θεση να τα εχει καλα με τον εαυτο του.




ΥΓ Και μη με λες μεγαλογιατρο ρε συ τετοιες εποχες που ζουμε! :p

Shaolin Monk
09/05/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1)Αμα τα παιδια για τα οποια συζηταμε ηταν 'σκληρα', τοτε δε θα τα ενοιαζαν οι επιπτωσεις του σωφρωνιστικου συστηματος. Κοτες ειναι που εκβιαζουν για να μην βρεθουνε στο δικαστηριο. Στη κρητη εχει χαθει η ουσια της λεξης 'σκληρος'.

2) IQ ραδικιου εχει (πρωτιστως) ο οποιοσδηποτε δεν ειναι σε θεση να τα εχει καλα με τον εαυτο του.


Πραγματικα δεν ξερετε τι συμβαινει εδω...

Το να κανεις φυλακη σε καποιους "κυκλους" εδω θεωρειται "γαλονι".
Οταν οι πιτσιρικαδες στην Αθηνα και στα αστικα κεντρα παιζουν playstation, εδω απο τα 12 μαθαινουν να σφαζουν ζωα. Μπορει καποιος να αντιληφθει τη διαφορα; Εχω μεγαλωσει σε χωριο της Κρητης και ζω τετοια πραματα ολη μου τη ζωη.

Οταν ομως η σκληροτητα βρει και πλατες, τοτε γινεται αυτη η κατασταση για την οποια μιλαμε τωρα.

Υπαρχουν και υπεροχοι ανθρωποι στο νησι, που ολοι θα τους θελαμε για φιλους, αλλα πιστεψτε δεν θα τους θελατε ΠΟΤΕ για εχθρους.

DrBig
09/05/2011, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Πραγματικα δεν ξερετε τι συμβαινει εδω...

Το να κανεις φυλακη σε καποιους "κυκλους" εδω θεωρειται "γαλονι".
Οταν οι πιτσιρικαδες στην Αθηνα και στα αστικα κεντρα παιζουν playstation, εδω απο τα 12 μαθαινουν να σφαζουν ζωα. Μπορει καποιος να αντιληφθει τη διαφορα; Εχω μεγαλωσει σε χωριο της Κρητης και ζω τετοια πραματα ολη μου τη ζωη.

Οταν ομως η σκληροτητα βρει και πλατες, τοτε γινεται αυτη η κατασταση για την οποια μιλαμε τωρα.

Υπαρχουν και υπεροχοι ανθρωποι στο νησι, που ολοι θα τους θελαμε για φιλους, αλλα πιστεψτε δεν θα τους θελατε ΠΟΤΕ για εχθρους.


Προφανως ξερεις καλλιτερα την κατασταση απο μενα.
Ισως ομως να σου διαφευγει το οτι σε τετοιες συμπεριφορες, η ηλιθιοτητα προηγειται και η σκληροτητα επεται. Ισως να μου διαφευγει εμενα κατι αλλο. Παντως η ολη κατασταση μου θυμιζει την παροιμια 'Μαγκια κλανια κι εξατμιση, κι ο κωλος φυνιστρινι'.

Warlord13
09/05/2011, 21:49
οποιος ειναι σκληρος..αμα παιξει τσαμπουκας δεν βγαζει ουτε σπρει πιπεριου ουτε γαζωνει με πιστολι.τις παιζει σαν αντρας και οτι παρει κ οτι δωσει..αυτα τα νταηλικια ειναι απο θρασυδειλους...εχει χαθει η εννοια του αντρισμου...την ειδαμε τωρα οτι σκληρος λεγεσαι αμα τραβας πιστολι...και ειδικα αμα ξερεις οτι δεν θα μπεις και μεσα..σωστοτατος ο προλαλυσαντας

Shaolin Monk
09/05/2011, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Προφανως ξερεις καλλιτερα την κατασταση απο μενα.
Ισως ομως να σου διαφευγει το οτι σε τετοιες συμπεριφορες, η ηλιθιοτητα προηγειται και η σκληροτητα επεται. Ισως να μου διαφευγει εμενα κατι αλλο. Παντως η ολη κατασταση μου θυμιζει την παροιμια 'Μαγκια κλανια κι εξατμιση, κι ο κωλος φυνιστρινι'.


Δεν αναφερομαι στην περιπτωση του Ημιτρελου... Ειναι η κλασσικη περιπτωση αλητηριων τζαμπουκαδων. Εγω μιλαω γενικα για την κατασταση στο νησι. Κρινετε μια κατασταση εχοντας ως κριτηριο το δικο σας τροπο ζωης, αλλα ειναι διαφορετικος. Το οτι η ηλιθιοτητα προηγειται της σκληροτητας ειναι σωστο, αλλα με τα δικα μας κριτηρια και με τα δικα μας βιωματα.
Στην πραγματικοτητα, αν θελεις να τους αλλαξεις προς το καλυτερο, πρεπει πρωτα να καταλαβεις το πως μεγαλωνει ενα παιδι στα ορη και μετα να του δωσεις τη διαφορετικη επιλογη. Αποδειξη ειναι τα παιδια που κατεβαινουν στα αστικα κεντρα και αλλαζουν ριζικα ως ανθρωποι, οπως και τα παιδια που σπουδαζουν και αποκτουν διαφορετικες εμπειριες απο αυτες που μπορει να τους προσφερει το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνουν. Δεν θυμιζουν σε τιποτα πια αυτο που ηταν καποτε.

cityfly
09/05/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
"Ο Έξυπνος ξέρει να λύνει τα προβλήματα του, ο Σοφός ξέρει πως να τα αποφεύγει".

Φέρθηκες σοφά, πράξε έξυπνα.. :beer:


δεν ξέρω ποιος το είπε αυτό αλλά νομίζω το ερμηνεύεις λανθασμένα

ο σοφός τα αποφεύγει, δηλαδή, φροντίζει να μη δημιουργηθούν, δεν την κάνει με ελαφρά άμα τη εμφανίση

paTman_the
09/05/2011, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν αναφερομαι στην περιπτωση του Ημιτρελου... Ειναι η κλασσικη περιπτωση αλητηριων τζαμπουκαδων. Εγω μιλαω γενικα για την κατασταση στο νησι. Κρινετε μια κατασταση εχοντας ως κριτηριο το δικο σας τροπο ζωης, αλλα ειναι διαφορετικος. Το οτι η ηλιθιοτητα προηγειται της σκληροτητας ειναι σωστο, αλλα με τα δικα μας κριτηρια και με τα δικα μας βιωματα.
Στην πραγματικοτητα, αν θελεις να τους αλλαξεις προς το καλυτερο, πρεπει πρωτα να καταλαβεις το πως μεγαλωνει ενα παιδι στα ορη και μετα να του δωσεις τη διαφορετικη επιλογη. Αποδειξη ειναι τα παιδια που κατεβαινουν στα αστικα κεντρα και αλλαζουν ριζικα ως ανθρωποι, οπως και τα παιδια που σπουδαζουν και αποκτουν διαφορετικες εμπειριες απο αυτες που μπορει να τους προσφερει το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνουν. Δεν θυμιζουν σε τιποτα πια αυτο που ηταν καποτε.

Θρασύδειλοι ίσως να είναι...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν γιατί και φυλακή να πάνε (ΑΝ πάνε) θα είναι σύντομα έξω. Και είναι διατεθειμένοι να "φάνε" κάποιον (ως τιμωρία σε κάποιον που μίλησε) επειδή πολύ απλά και πάλι θα είναι έξω.

Εφόσον κατάλαβα καλά για τι άτομα μιλάει ο "τρελός" τότε μάλλον οι υπόλοιποι δεν ξέρετε για τι άτομα μιλάμε. Αν ο ένας που τον απειλεί είναι από την υπόθεση με το φοιτητή στο Ρέθυμνο, για κάντε τις αναζητήσεις σας ή ρωτήστε να μάθετε τι έγινε και για τι άτομα μιλάμε και γιατί δεν ήταν(είναι) ήδη στη φυλακή. Θυμηθείτε την ιστορία με τα Ζωνιανά (εννοώ τα τελυταία σποτάκια των ειδήσεων πριν από κανένα δυο χρόνια), θυμάστε τι λεφτά είχαν αναφερθεί; Λέτε οι εκπρόσωποί μας να μην έχουν τα ποσοστά τους για να τους αβαντάρουν σε πουτάνες, ναρκωτικά, όπλα, εκβιασμούς και φόνους;

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.


Μην αναζητήσετε τον φοιτητή ή δηλώσεις του, γιατί πολύ απλά ούτε πρόλαβε να κάνει.

imitrelos
09/05/2011, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν αναφερομαι στην περιπτωση του Ημιτρελου... Ειναι η κλασσικη περιπτωση αλητηριων τζαμπουκαδων. Εγω μιλαω γενικα για την κατασταση στο νησι. Κρινετε μια κατασταση εχοντας ως κριτηριο το δικο σας τροπο ζωης, αλλα ειναι διαφορετικος. Το οτι η ηλιθιοτητα προηγειται της σκληροτητας ειναι σωστο, αλλα με τα δικα μας κριτηρια και με τα δικα μας βιωματα.
Στην πραγματικοτητα, αν θελεις να τους αλλαξεις προς το καλυτερο, πρεπει πρωτα να καταλαβεις το πως μεγαλωνει ενα παιδι στα ορη και μετα να του δωσεις τη διαφορετικη επιλογη. Αποδειξη ειναι τα παιδια που κατεβαινουν στα αστικα κεντρα και αλλαζουν ριζικα ως ανθρωποι, οπως και τα παιδια που σπουδαζουν και αποκτουν διαφορετικες εμπειριες απο αυτες που μπορει να τους προσφερει το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνουν. Δεν θυμιζουν σε τιποτα πια αυτο που ηταν καποτε.

+ 650 :beer: :beer: και εγώ απο χώριο είμαι και μάλιστα απο χώριο που έχει πιο περίεργο
όνομα απο τα ζωνιανά.........αρκετά θα έλεγα αλλά δέν πίνουν κόκες :look: γιατί όλα αυτά
γίνονται γιατί η μίξη τρόπου ζωής - ατιμωρισίας και κόκας ( οι βοσκοι γιαυτό έχουν σαλτάροι ανταλάσουν χόρτα με κόκα τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να χαζέψουν απο τις μυτιές και να είναι μόνιμα στήν τσίτα για καυγά

το κακό ότι ξεφτιλίζουν όλο τον τόπο αλλό αντριγιά και άλλο σκατό μαγκιά με όπλα και λαδώματα μετα σε δικηγόρους -αστυνομία - κράτος

sfigas
09/05/2011, 23:50
Με συνχωρεις πολυ φιλε μου για την παρεμβαση αλλα ο φοιτητης στο ρεθυμνο ηταν ο κολητος μου. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν αναφερεσαι ξεκαθαρα στον λαγουδακη? Γιατι αυτος ηταν ο δολοφονος του Μανου στο Ρεθυμνο.

imitrelos
10/05/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Με συνχωρεις πολυ φιλε μου για την παρεμβαση αλλα ο φοιτητης στο ρεθυμνο ηταν ο κολητος μου. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν αναφερεσαι ξεκαθαρα στον λαγουδακη? Γιατι αυτος ηταν ο δολοφονος του Μανου στο Ρεθυμνο.

Ο λαγουδάκης είναι μέσα απο όσο έμαθα αλλά δέν ήταν μόνος του εκεί ήταν και ο μαρης :evil: , ξέρεις λογικά ότι το κοπέλι το φάγαν άδικα και ήταν περίπτωση σαν τήν δική μου δέν τους γνώριζε ΔΕΝ είχε " κασα " μαζί τους απλά ετύχε να είναι άτυχος :sad:

και σε λάθος μέρος (ετσι το καταντήσανε να μήν μπορείς να πας εξω γιατί δέν ξέρεις σε τι σκηνικό θα πλέξεις

*συγνώμη απο όλους για τα μπινελίκια που τους ρίχνω αλλά δέν μπορώ να τους χαρακτηρίσω διαφορετικά

Αμφίσημος
10/05/2011, 01:16
Φίλε η ζωή σου επιφύλαξε μια σκληρή ,τουλάχιστον ηθική, δοκιμασία και σε ενα βαθμό συμπάσχω και θλίβομαι.
Πρακτικά και στη θέση σου σαφώς και δεν θα ρίσκαρα σε καμία περίπτωση, θα κατάπινα την αδικία προχωρώντας στο επόμενο βήμα μιας και δεν αξίζει να σε πάει τίποτα πίσω.
Όσο αναφορά τους τραμπούκους μια καλή κίνηση θα ήταν να απευθυνθείς στο ειδικό κλιμάκιο 'εκβιαστών' στην Αθήνα έστω να καταγράψουν το περιστατικό για μελλοντική χρήση μιας και το πιθανότερο δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα μιας και η Κρήτη θεωρείται κράτος εν κράτει.
Έχω δει τα μέρη σας ελαφρώς αλλά δεν έτυχα σε κανένα κουμπουράτο ποτέ. Όλες οι κοινωνίες κουβαλάνε τους κομπλεξισμούς τους όπου και εξελλίσονται παράλληλα προς το καλύτερο και προς το χειρότερο ταυτόχρονως. Τέτοιο είδος τραμπουκισμού ανθεί σε ολάκερη την ελληνική επαρχία απο τόπο σε τόπο. Έχω όπλο, πουλάω ντρόγκια, συμπεριφέρομαι πρωτογενώς, οδηγώ τζίπ μαύρο, σπάω κανα μαγαζί που και που κτλ κτλ. Βράστα.
Νομίζω πως θα βρεθούμε όλοι μας πολλές φορές ακόμη σε παρόμοια σταυροδρόμια / δοκιμασίες σ'αυτή τη ζωή και να πράττουμε κατ'αρχήν σκεπτόμενοι λογικά πρώτ'απ'όλα. Το οφείλουμε άλλωστε στους οπλισμένους πιθήκους που δίπλα τους φαντάζουμε γίγαντες.
Λένε πως έχει καλή φούντα η Κρήτη ξεκινήστε ως αντίμετρο με το να την απελευθερώσετε και να πατάξετε εντελώς το μαυρεμπόριο γκρεμίζοντας τους σαν πήλινο άγαλμα.
Καληνύχτα & καλή δύναμη.

ΥΓ: Αν αφαιρέσεις το -imi απο το nickname σου θα σε δικαιολογήσω απόλυτα.

liakaros
10/05/2011, 02:34
Καλιά σου να μην μπλέξεις αδερφέ...

Εδώ (http://www.greektube.org/content/view/123742/2/) είναι ενα ρεπορτάζ τόσων χρόνων και απο τοτε δεν εχει αλλάξει τίποτα...Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α απολύτως...

Εχετλαίος
10/05/2011, 06:14
Πολλά θα μπορούσε να σκεφτεί κιανείς, και άλλα τόσα να γράψει...
Από τη μια λες "θα κάτσω να πολεμήσω, είναι ο τόπος μου και τον αγαπώ! "
Από την άλλη, πάλι, λες αυτό που περίτρανα φωνάζει ο τίτλος του thread...
Εγώ απλά εβαρέθηκα τοσανά χρόνια να μην αλλάζει πράμα προς το καλύτερο.
Μα πράμα!
:mad:

Gandalf dr685sm
10/05/2011, 08:59
Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό στην Κρήτη κυρίως γιατί όπως είπαν οι περισσότεροι , έχει "εξυπηρετήσει" και "εξυπηρετεί" ακόμα πολιτικά και άλλα συμφέροντα.

Όσο για αστυνομία.. το φαινόμενο της εντοπιότητας το γνωρίζετε;... πως ακριβώς θα πρέπει να δράσει ενας αστυνομικός της περιοχής απέναντι σε οργανωμένες ομάδες εγκλήματος (γιατί αυτό είναι τελικά) όταν ξέρουν που μένει, το παιδί του και γυναίκα του κινούνται στην ίδια περιοχή που κινούνται και οι "ένοχοι";

Ενας απο τους λόγους που έγινε πανικός πριν απο 1-2 χρόνια όταν συζητήθηκε το ΟΛΙΚΟ ΞΗΛΩΜΑ των αξιωματικών απο εκεί και μετάθεση τους ανά την Ελλάδα και φέρνοντας εκεί ανά 6μηνο αστυνομικούς απο άλλες πόλεις ήταν και αυτός. Ανατρέξτε να δείτε αντιδράσεις που υπήρξαν απο τοπικούς αστυνομικούς αλλά και απο πολιτικούς ακόμα σε μια τέτοια κίνηση.

Για την φυλακή τώρα... αν δεν αλλάξει το σοφρωνιστικό σύστημα δεν αλλάζει τίποτα. Εδώ πλέον εφόσον το έγκλημα θυμίζει Σικάγο, θέλει και αντίστοιχο ποινικο-δικαστικό σύστημα τιμωρία. Φυλακές υψίστης ασφαλείας, περιορισμός δικαιωμάτων (οχι αδειούλες και plasma TV), καταναγκαστικά έργα (να φτιάχνουν δρόμους, πινακίδες κτλ )... και τα ισόβια να είναι 30-35 έτη στο ελάχιστο .. και οχι 15 έτη λόγω καλής διαγωγής.

Αλλά τι λέω;;;... εδώ όπως λένε οι ίδιοι , οι πολιτικοί, έχουμε το μνημόνιο... με αυτά θα ασχολούμαστε τώρα; :confused: :alien: :yuck:

super_toto
10/05/2011, 09:13
γιατί (http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=79847784) συμβαίνουν αυτά

gs 500 f
10/05/2011, 09:27
γνωμη μου που δεν ειναι αναγκη να την λαβεις υποψιν αφου ειμαι απεξω απο το χορο και δεν ειμαι αμεσα εμπλεκομενος ειναι οτι θα πρεπει να το πας μεχρι τερμα και μαλιστα επιθετικα λεγοντας τους μαλιστα σε προσωπικο επιπεδο οτι οτιδηποτε συμβει σε αγαπημενα σου προσωπα τους θεωρεις υπευθυνους!!!
αν κανεις πισω την επομενη φορα αφου βλεπουν οτι τους παιρνει μαζι σου θα εναι να σε ξεβρακοσουν και εγω δεν ξερω τι αλλο......
ειναι καλο οτι τους ξερεις προσωπικα αυτους καθως και τις οικογενειες τους.....και αντι να κοιωτεψεις εσυ να κοιωτεξουν αυτοι μια και για αρκετο καιρο θα ειναι στην φυλακη και εσυ στην απεξω!!!!
ενημερωσε δικαστηριο,αστυνομια κλπ εγγραφως και με δικηγορο οτι δεχεσε απειλες εσυ και η οικογενεια σου και ζητα την προστασια !!!
εγω θα τους πηγαινα βιτσα που λενε στο χωριο μου και οταν θα με εβλεπαν θα εκοβαν δρομο απο μπροστα μου αλλα ειπαμε ειμαι εξω απο το χορο και μπορει να λεω οτι θελω!!!

manhunter
10/05/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
γνωμη μου που δεν ειναι αναγκη να την λαβεις υποψιν αφου ειμαι απεξω απο το χορο και δεν ειμαι αμεσα εμπλεκομενος ειναι οτι θα πρεπει να το πας μεχρι τερμα και μαλιστα επιθετικα λεγοντας τους μαλιστα σε προσωπικο επιπεδο οτι οτιδηποτε συμβει σε αγαπημενα σου προσωπα τους θεωρεις υπευθυνους!!!
αν κανεις πισω την επομενη φορα αφου βλεπουν οτι τους παιρνει μαζι σου θα εναι να σε ξεβρακοσουν και εγω δεν ξερω τι αλλο......
ειναι καλο οτι τους ξερεις προσωπικα αυτους καθως και τις οικογενειες τους.....και αντι να κοιωτεψεις εσυ να κοιωτεξουν αυτοι μια και για αρκετο καιρο θα ειναι στην φυλακη και εσυ στην απεξω!!!!
ενημερωσε δικαστηριο,αστυνομια κλπ εγγραφως και με δικηγορο οτι δεχεσε απειλες εσυ και η οικογενεια σου και ζητα την προστασια !!!
εγω θα τους πηγαινα βιτσα που λενε στο χωριο μου και οταν θα με εβλεπαν θα εκοβαν δρομο απο μπροστα μου αλλα ειπαμε ειμαι εξω απο το χορο και μπορει να λεω οτι θελω!!!


Mε κάποια πράγματα στο ''Νησί'' δεν παίζεις.
Απο τις αναφορές του παιδιού, για το περίφημο χωριό και τον φοιτητή, οι ''πέτσακες'' δεν παίζουν.
Νομίζω οτι δεν θα βγάλει έυκολα άκρη. Ο μόνος τρόπος, και λυπάμαι που το λέω, είναι να βρεί και αυτός αντίστοιχους , και να τα βρούνε αλλιώς. Σε παρόμοια δική μου περίπτωση πάντως, έτσι έγινε, αν και δεν είχα να κάνω με τέτοια αποβράσματα.
Προσεχτικά, και υπομονετικά.


:beer: :beer:

TROOPER
10/05/2011, 10:21
τελικα υπαρχουν φασεις και καταστασεις που αυτο το ''εγω ειμαι αυτος που δε θα λυγισω μπροστα σε τπτ,αυτος που θα αλλαξει με τη σταση του τον κοσμο ολο,αυτος που θα........'' παει περιπατο.

δεν ειναι κακο.ενστικτο επιβιωσης λεγεται και το εχουμε ολοι.καλο ειναι να θυμομαστε που και που οτι το εχουμε και αυτο.

αυτα σαν μια γενικη προσεγγιση.

επι του θεματος.η πολεμας (και στον πολεμο υπαρχουν απωλειες) η πας πασο (νοιωθοντας ψυχικα βιασμενος στην αρχη) και καποια στιγμη το ξεπερνας και το βαζεις στο πισω μερος του μυαλου σου και συνεχιζεις.

δικα σου τα γενια δικα σου και τα χτενια.

blackbusa
10/05/2011, 10:26
καλα εκανες...και δεν εισαι κοτα...

DrBig
10/05/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
καλα εκανες...και δεν εισαι κοτα...

εγω θα ελεγα 'καλα εκανες που εκανες την κοτα'.
Η μανα του φευγα δεν εκλαψε ποτε.

Cpt. Haddock
10/05/2011, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
[...]επι του θεματος.η πολεμας (και στον πολεμο υπαρχουν απωλειες) η πας πασο (νοιωθοντας ψυχικα βιασμενος στην αρχη) και καποια στιγμη το ξεπερνας και το βαζεις στο πισω μερος του μυαλου σου και συνεχιζεις.[...]

Μια καλή επιλογή ειναι να φυγει απ' το νησι να ησυχάσει απο τέτοια

sniper
10/05/2011, 10:57
Ημίτρελε, έπραξες έξυπνα...

Όταν κανένας δεν θα τρέξει να σε βοηθήσει (είτε κράτος λέγεται αυτό είτε τοπική κοινωνία) και είσαι μόνος αντιμέτωπος με την ωμή βία (ειδικότερα σε συγγενικά σου πρόσωπα) τότε η μόνη έξυπνη λύση είναι να απομακρυνθείς από το πρόβλημα.

Δεν είναι δελεία αυτό. Ούτε "ανδρισμός" ή μαγκιά να εναντιωθείς σε ένα κατεστημένο ή περιβάλλον όπως πολύ καλά το περιέγραψαν πιο πάνω...

@gs500f : Μάλλον ζεις στο φαρ ουεστ ή σε κάποιο μηθυστόρημα. Εδώ σπάει το πόδι του ο Ιερόνυμος και σηκώνουν Super Puma να τον φέρουν στο ΚΑΤ και μια 32χρονη εγγυος κοπέλα πεθαίνει στην Κοζάνη από αιμοραγία εν έτει 2011 επειδή στα νοσοκομεία της περιοχής δεν υπάρχουν ταυτόχρονα μαιευτική και παιδιατρική κλινική και δεν σηκώθηκε ούτε RC Heli.. Θα πάει λεει στο εκβιαστών και θα πει στους εκβιαστές ότι θα τους κάνουν ντα αμα τους πειράξουν.... Είμαι σίγουρος ότι εσύ έτσι θα έκανες βέβαια.

DrBig
10/05/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Δεν είναι δελεία αυτό. Ούτε "ανδρισμός" ή μαγκιά να εναντιωθείς σε ένα κατεστημένο ή περιβάλλον όπως πολύ καλά το περιέγραψαν πιο πάνω...


Συμφωνω με το πνευμα γενικοτερα, μονο να πω (επι της συγκεκριμενης προτασης) οτι δεν χρειαζεται να βαφτιζουμε τη παπια ψαρι. Ειναι δειλεια και ειναι ανθρωπινη και εχει και πλακα και εγω το ιδιο θα εκανα.

blackbusa
10/05/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Συμφωνω με το πνευμα γενικοτερα, μονο να πω (επι της συγκεκριμενης προτασης) οτι δεν χρειαζεται να βαφτιζουμε τη παπια ψαρι. Ειναι δειλεια και ειναι ανθρωπινη και εχει και πλακα και εγω το ιδιο θα εκανα.

επειδη το συνεχιζεις με το ''δειλια'' και το ''κοτα''....μπορεις να ερμηνευσεις αυτες τις 2 λεξεις???

paTman_the
10/05/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
...ενστικτο επιβιωσης λεγεται και το εχουμε ολοι.καλο ειναι να θυμομαστε που και που οτι το εχουμε και αυτο.

επι του θεματος.η πολεμας (και στον πολεμο υπαρχουν απωλειες) η πας πασο (νοιωθοντας ψυχικα βιασμενος στην αρχη) και καποια στιγμη το ξεπερνας και το βαζεις στο πισω μερος του μυαλου σου και συνεχιζεις.

ΚΑΤ' ΕΜΕ κάνεις ένα ίσως λεπτό, αλλά με τεράστια σημασία λάθος.

Ενστικτο επιβίωσης είναι το να μη θες να πεθάνεις. Το να προστατεύεις την οικογένειά σου (ή να μην είσαι διατεθειμένος να πάρεις τις ζωές τους στο λαιμό σου) το βρίσκω απλά ανθρώπινο.

Ακόμα και σαν πόλεμο να το δεις, όταν τα πολυβόλα(και είναι και πολλά...) είναι στημένα στις γύρω γύρω κορφές και σε περιμένουν το να κάνεις μεταβολή δεν είναι δειλία αλλά στρατηγική.

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια φίλε τρελέ, μην μασάς από τους αλήτες αλλά φρόντισε να ξεμπλέξεις από αυτούς.

Stabak
10/05/2011, 11:23
Να σας ρωτησω κατι εσας τους Κρητικους ρε παιδια... ;; Πιστολες εχετε στα σπιτια σας... οι θειοι σας; Το ξερετε οτι ειναι παρανομο φυσικα οπως και η χρήση τους. Το ξέρετε φανταζομαι σαν συνεχεια οτι το ξέρουν και οι αρχες και κανουν τα στραβα ματια.... οπως και ισως ολο και καποια κληση θα μας εχει σβησει κανας κουμπαρος....

τι θελω να πω...

οταν η παρανομια στρεφεται εναντιον μας τρεχουμε σαν κολοβα σκυλια να δικαιωθούμε, οσο ομως παρανομουμε εμεις δεν τρεχει κάστανο... ;

Ο φιλος καλα εκανε/κανει και βαζει σαν προτεραιοτητα την ανθρωπινη ζωη απο την ψευτο-υπερηφάνεια. Αυτη ειναι μαγκια!

Ο πραγματικος μαγκας Κρητικος, ετσι οπως θελω να τον ξερω, αυτη την στιγμη σκυβει το κεφαλι απο την ντροπη και αηδιαζει με τον τροπο που εκμεταλλευτηκαν την γη και το ονομα του οι ιδιοι του οι συντοπιτες. Αφηστε μερικοι τις δικαιολογιες και τα "εθιμα" και τις συνηθειες και το ετσι ειναι εδω τα πράγματα κατα μερους... το μονο που υπαρχει πλεον απο οτι ακουω ειναι σαπίλα και γκανγκστερισμος φεουδαρχικου τυπου.... και οτ κακο ειναι οτι ολοι το ξέρετε

ας τα λεμε τουλαχιστον με το ονομα τους εφοσον τα ξερουμε τα πραγματα

TROOPER
10/05/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Κάνεις ένα ίσως λεπτό, αλλά με τεράστια σημασία λάθος.

......

ειναι απλως θεμα ορισμου.ΚΑΤ' ΕΣΕ λοιπον κανω ενα ισως λεπτο, αλλα με τεραστια σημασια λαθος.και αυτο μπορω να το δεχτω. :beer:

:wave2:

sniper
10/05/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Να σας ρωτησω κατι εσας τους Κρητικους ρε παιδια... ;; Πιστολες εχετε στα σπιτια σας... οι θειοι σας; Το ξερετε οτι ειναι παρανομο φυσικα οπως και η χρήση τους. Το ξέρετε φανταζομαι σαν συνεχεια οτι το ξέρουν και οι αρχες και κανουν τα στραβα ματια.... οπως και ισως ολο και καποια κληση θα μας εχει σβησει κανας κουμπαρος....

τι θελω να πω...

οταν η παρανομια στρεφεται εναντιον μας τρεχουμε σαν κολοβα σκυλια να δικαιωθούμε, οσο ομως παρανομουμε εμεις δεν τρεχει κάστανο... ;

Ο φιλος καλα εκανε/κανει και βαζει σαν προτεραιοτητα την ανθρωπινη ζωη απο την ψευτο-υπερηφάνεια. Αυτη ειναι μαγκια!

Ο πραγματικος μαγκας Κρητικος, ετσι οπως θελω να τον ξερω, αυτη την στιγμη σκυβει το κεφαλι απο την ντροπη και αηδιαζει με τον τροπο που εκμεταλλευτηκαν την γη και το ονομα του οι ιδιοι του οι συντοπιτες. Αφηστε μερικοι τις δικαιολογιες και τα "εθιμα" και τις συνηθειες και το ετσι ειναι εδω τα πράγματα κατα μερους... το μονο που υπαρχει πλεον απο οτι ακουω ειναι σαπίλα και γκανγκστερισμος φεουδαρχικου τυπου.... και οτ κακο ειναι οτι ολοι το ξέρετε

ας τα λεμε τουλαχιστον με το ονομα τους εφοσον τα ξερουμε τα πραγματα


+ Όσα θες Χρήστο!

PortisHead
10/05/2011, 11:34
Ο Stabak καλα τα λεει.
:beer:

DrBig
10/05/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
επειδη το συνεχιζεις με το ''δειλια'' και το ''κοτα''....μπορεις να ερμηνευσεις αυτες τις 2 λεξεις???

Για μενα η διαφορα μεταξυ της 'δειλιας' και της 'κοτας' εχει να κανει με το βαθμο συνειδητοτητας με τον οποιο κανουμε (η δεν κανουμε) μια πραξη και το επακολουθο συναισθημα αξιοπρεπειας που εχουμε.

Στο δικο μου κοσμο, δεν εχω προβλημα με το να φανω δειλος στα ιδια μου τα ματια, διοτι δεν εχω φαντασιωσεις chuck norris. Αλλα δεν γουσταρω να ειμαι κοτα, το οποιο θα συνεβαινε αν δειλιαζα καπου, πιστευοντας ομως οτι ειμαι γαματος και μαγκας.

Με αλλα λογια, ο δειλος (και αξιοπρεπης) το αναγνωριζει, ενω η κοτα κρυβεται πισω απο το δαχτυλο της. Οταν η κοτα ομως συνειδητοποιησει οτι κανει την κοτα γινεται αυτοματως απο κοτα δειλος.

Αυτο που προσπαθω να πω (και μονο) ειναι οτι ειναι μια χαρα να ειμαστε δειλοι. Αλλα δεν βοηθαει την σχεση μας με τον εαυτο μας το να αποφευγουμε να αναγνωριζουμε το ποτε γινομαστε δειλοι, προκειμενω να μην φανουμε κοτες.


ΥΓ
Και φυσικα να πω, οτι δεν εχουμε μια πλευρα που ειναι ειτε ετσι ειτε γιουβετσι, οποτε αυτος που εκανε μια δειλια δεν οριζεται αυτοματως ως δειλος. Εχουμε πολλες πλευρες, αλλες σκοτεινες (ανευ συνειδητοτητας) και αλλες φωτεινες (συνειδητες). Το θεμα ειναι να φωτιζουμε ολοενα και περισσοτερες.

paTman_the
10/05/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ειναι απλως θεμα ορισμου.ΚΑΤ' ΕΣΕ λοιπον κανω ενα ισως λεπτο, αλλα με τεραστια σημασια λαθος.και αυτο μπορω να το δεχτω. :beer:

:wave2:


Σαφέστατα, κατ' εμέ. Διορθώθηκε...

TROOPER
10/05/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Σαφέστατα, κατ' εμέ. Διορθώθηκε...

πολυ ωραια.

κατ εμε λοιπον δεν κανω λαθος ακριβως επειδη δινω αλλο ορισμο (δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο σωστος.απλα ειναι ο δικος μου.οπως δεν ειναι απαραιτητο και να ειναι ο δικος σου ο σωστος.)

κλεινει η παρενθεση και συνεχιζουμε :wave2:

blackbusa
10/05/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για μενα η διαφορα μεταξυ της 'δειλιας' και της 'κοτας' εχει να κανει με το βαθμο συνειδητοτητας με τον οποιο κανουμε (η δεν κανουμε) μια πραξη και το επακολουθο συναισθημα αξιοπρεπειας που εχουμε.

Στο δικο μου κοσμο, δεν εχω προβλημα με το να φανω δειλος στα ιδια μου τα ματια, διοτι δεν εχω φαντασιωσεις chuck norris. Αλλα δεν γουσταρω να ειμαι κοτα, το οποιο θα συνεβαινε αν δειλιαζα καπου, πιστευοντας ομως οτι ειμαι γαματος και μαγκας.

Αυτο που προσπαθω να πω (και μονο) ειναι οτι ειναι μια χαρα να ειμαστε δειλοι. Αλλα δεν βοηθαει την σχεση μας με τον εαυτο μας το να αποφευγουμε να αναγνωριζουμε το ποτε γινομαστε δειλοι, προκειμενω να μην φανουμε κοτες.

για να μπορεις να συγκριθεις με καποιον αν εισαι δειλος/κοτα πρεπει να ξεκινανε και οι 2 πλευρες με τις ιδιες προυποθεσεις...στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος μας απο την στιγμη που δεν εχει καμμια σχεση κοινωνικα με τους ''αντιδικους'' δεν μπορει να μπει στην κατηγορια δειλος/κοτα...ουτε με οπλα εχει καμμια σχεση....ουτε γνωστος κολοπαιδαρας ειναι ειναι...κλπ κλπ...βαση παντα με τα λεγομενα του...αρα...

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΑ....

υ.γ. προσωπικη αποψη ΚΟΤΕΣ ειναι οι μπατσοι στην περιοχη που δεν κανουν την δουλεια τους....οπως και βεβαια οι καθε λογης νταηδες που τα βαζουν μα καποιους αδυναμους...:wave2:
υ.γ.2 αν δω τον Ζαμπιδη να μου την πεφτει και αρχισω να τρεχω δεν με κανει κοτα...ασχετα αν με πιασει ευκολα...:lol:

Stabak
10/05/2011, 11:47
Αν και κανουμε λαθος να το περιοριζουμε στην κρητη το θεμα, μιας και η ανομια λογω της εντοπιοτητας και των κοινωνικων-οικονομικων δεσμων με τις αρχες δεν εχει αυστηρα συγκεκριμενο τοπικό χαρακτήρα και συμβάινει στην πληθωρα της ελληνικης επαρχιας... (ακομα και σε δημους στην Αθηνα)

ΟΜΩΣ

η ωμοτητα του εκβιασμου και της απειλης τύπου "βεντετας" εχει να κάνει άμεσα με το καθεστως της ελευθερης οπλοφοριας/οπλοχρησιας σε σημειο μαγκιάς-ψευτοπαλληκαριας που επικρατει.. αυτο σαν Ελληνας πολιτης δεν το ανέχομαι...

... εχω γνωρισει τον μεγαλυτερο λεβεντη στην ζωη μου και ηταν κρητικος....
όπως και τον μεγαλυτερο θρασυδειλο... και αυτος κρητικος ηταν :sad:

sniper
10/05/2011, 11:50
Δεν είναι δειλός αυτός που προστατευεί μία ζωή (είτε η απειλή είναι άμεση είτε όχι) και κάνει πίσω.

Αυτός που δεν κάνει πίσω λέγεται μαλάκας. Δεν υπάρχει 100% εξασφάλιση ότι η στραβή δεν θα γίνει. Απλό και σαφές.

Όλοι πλην του Τσακ βέβαια. :lol:

@βλακμπουσα : Δειλοί δεν είναι. Κάτι άλλο ναι όμως :winka:

sniper
10/05/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Αν και κανουμε λαθος να το περιοριζουμε στην κρητη το θεμα, μιας και η ανομια λογω της εντοπιοτητας και των κοινωνικων-οικονομικων δεσμων με τις αρχες δεν εχει αυστηρα συγκεκριμενο τοπικό χαρακτήρα και συμβάινει στην πληθωρα της ελληνικης επαρχιας... (ακομα και σε δημους στην Αθηνα)

ΟΜΩΣ

η ωμοτητα του εκβιασμου και της απειλης τύπου "βεντετας" εχει να κάνει άμεσα με το καθεστως της ελευθερης οπλοφοριας/οπλοχρησιας σε σημειο μαγκιάς-ψευτοπαλληκαριας που επικρατει.. αυτο σαν Ελληνας πολιτης δεν το ανέχομαι...

... εχω γνωρισει τον μεγαλυτερο λεβεντη στην ζωη μου και ηταν κρητικος....
όπως και τον μεγαλυτερο θρασυδειλο... και αυτος κρητικος ηταν :sad:

+ δεν μου έμειναν άλλα cc ρε Σταμπακ αλλά μαζί σου...

PortisHead
10/05/2011, 11:58
Απο δω και μονο απο δω ξεκιναει το προβλημα.....

PortisHead
10/05/2011, 11:59
...............................


225887

DrBig
10/05/2011, 12:04
@blackbusa

Ποτε οι προυποθεσεις δεν ειναι ιδιες, παρα μονο στο ρινγκ. Σε καθε αλλη περιπτωση, ο αλλος κατι θα εχει παραπανω. Εκει εγκειτε ακριβως και η γενναιοτητα, το να παλευεις με οτι εχεις για ενα αγωνα που σου φαινεται εκ πρωτης οψεως χαμενος. Βεβαια η απουσια γενναιοτητας δεν προυποθετει δειλια κατ'αναγκη. Γι'αυτο πιστευω οτι μετραει οχι καποιος ορισμος τελικα, αλλα το τι νοιωθει ο καθενας μεσα του.
Και επειδη ο φιλος που ξεκινησε το θρεντ ηταν ταραγμενος, σημαινει οτι κατι δεν του πηγαινε καλα. Ισως να αισθανθηκε κοτα, ισως δειλος, ισως μαλακας, ισως αχρηστος πολιτης που δεν κανει κατι για να αλλαξει αυτον τον τοπο.
Το να εισαι ταραγμενος, εν γενει σημαινει οτι αυτο που εχεις κανει θεωρεις οτι δεν ειναι του χαρακτηρα σου. Βαλε την συνειδητοτητα τωρα μεσα και αμεσως η ταραχη φευγει και μενει ενα δωρακι γνωσης.

andgeo
10/05/2011, 12:05
έχουμε και κομπιουτεράκι και λύνουμε τους λογαριασμούς μας ^^. :p

Συντεκνάκι ... μακριά !!! Να υπήρχε κράτος να σε προστατέψει να το πας μέχρι τέλους , διαφορετικά αλάργα !!!! Γιατί όπως είναι τα πράγματα σήμερα σε καθαρίζουν για λιγότερα από το να πας σαν μάρτυρας σε δικό τους διακαστήριο . Και όχι δεν έχουμε όλοι κομπιουτεράκια .

gs 500 f
10/05/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ημίτρελε, έπραξες έξυπνα...

Όταν κανένας δεν θα τρέξει να σε βοηθήσει (είτε κράτος λέγεται αυτό είτε τοπική κοινωνία) και είσαι μόνος αντιμέτωπος με την ωμή βία (ειδικότερα σε συγγενικά σου πρόσωπα) τότε η μόνη έξυπνη λύση είναι να απομακρυνθείς από το πρόβλημα.

Δεν είναι δελεία αυτό. Ούτε "ανδρισμός" ή μαγκιά να εναντιωθείς σε ένα κατεστημένο ή περιβάλλον όπως πολύ καλά το περιέγραψαν πιο πάνω...

@gs500f : Μάλλον ζεις στο φαρ ουεστ ή σε κάποιο μηθυστόρημα. Εδώ σπάει το πόδι του ο Ιερόνυμος και σηκώνουν Super Puma να τον φέρουν στο ΚΑΤ και μια 32χρονη εγγυος κοπέλα πεθαίνει στην Κοζάνη από αιμοραγία εν έτει 2011 επειδή στα νοσοκομεία της περιοχής δεν υπάρχουν ταυτόχρονα μαιευτική και παιδιατρική κλινική και δεν σηκώθηκε ούτε RC Heli.. Θα πάει λεει στο εκβιαστών και θα πει στους εκβιαστές ότι θα τους κάνουν ντα αμα τους πειράξουν.... Είμαι σίγουρος ότι εσύ έτσι θα έκανες βέβαια.

εγω ειπα την γνωμη μου.....πεσε και συ την δικη σου και αστο να παει στο διαβολο!!!δεν χρειαζετε να συμφωνει κανεις μαζι μου αλλα και δεν χρειαζετε να με σχολειαζεις και να μου λες το που εγω ζω και το που θα παει στο εκβιαστων!δεν θα κατσω εγω εδω να σου εξηγησω αφου δεν μπορει το μυαλο σου να επεξεργαστει την νομικη πλευρα αλλα και την ψυχολογικη των νταιδων της κρητης.....
δεν χρειαζετε να μου λες το τι εγω θα εκανα που εισαι και σιγουρος μαλιστα γιατι δεν με ξερεις καν και η σταση σου δειχνει εμπαθεια απεναντι μου!!!ετσι δειχνει τουλαχιστον σε μενα!
γιαυτο σου λεω πεσε την γνωμη σου πουλακι μου και μην σχολιαζεις τους αλλους γιατι θα παει το σχοινι -γορδονι!!!μουπες ,σουπα κλπ κλπ!!!!
α ει στο καλο σου με συγχησες μεσημεριατικα!!!!

Εχετλαίος
10/05/2011, 12:55
Να δώσω μια εικόνα, αν μου ...
Καθόμαστε προ διετίας σε ένα τραπέζι στη νότια Κρήτη, κοντά στην παραλία. Τα κοπέλια παίζουνε δίπλα στην άμμο. Καταφτάνει ο ξάδελφος ενός εκ των συνδαιτυμόνων, ταξιτζής, παρκάρει 35 εκατοστά από την καρέκλα μου, έρχεται και κάθεται στην παρέα. Με το που κάθεται κάνει μια και βγάζει ένα καβουρντιστίρι 45άρι από τη μέση και το ακουμπά με κρότο πάνω στο τραπέζι.
Τα παίρνω στο κράνος.
Ευγενικά του ζητώ να το κρύψει πάλι καθότι παιζουνε κοπέλια δίπλα και μπορεί να γίνει καμιά στραβή. Με γράφει αρχικά. Επιμένω. Το γυρίζει σε λεκτική επίθεση. Επιμένω. Αρχίζει να δικαιολογείται ότι του παίρνουν οι λοιποί συνάδελφοί του τις κούρσες για βόρεια και μονάχα έτσι μπορεί να κάμει τα κουμάντα του!
Και επειδή είχα αγριευτεί πολύ και σηκώθηκα να φύγω με τη γυναίκα και τα κοπέλια, για να αλαφρύνει το κλίμα, ο φίλος του τον έπεισε να το κλειδώσει μέσα στο σπίτι μέχρι να φύγει.
Δεν περνάνε 5 λεπτά και έτερος παριστάμενος φωνάζει ότι μόλις θυμήθηκε ότι έληξε η νόμιμη άδεια του δικού του περιστρόφου! Με πολύ ύφος βγάζει κινητό από την τσέπη και παίρνει τοπικό άρχοντα και μπροστά σε όλους του υπενθυμίζει ότι πρέπει να του ανανεώσει την άδεια οπλοφορίας. Του υπενθυμίζει και τους ψήφους που λαμβάνει από την οικογένειά του!
...
Κάποιος παραπάνω μίλησε για πολλά παράνομα όπλα στο νησί. Ναι, είναι αλήθεια. Αλλά μακάρι να γνωρίζαμε και πόσα "νόμιμα" υπάρχουν και ποιοί ντόπιοι δυνάστες (πραγματικά) τα κατέχουν.
Ξαναέγραψα ότι πολλά θα μπορούσε κανείς να πει...αλλά δε θα γίνει και τίποτε. Και η σιωπή, αγγαλίτσα με τη φυγή φαντάζουν οι μόνες λύσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι τα άλλοτε ζωντανά και πλούσια χωριά ερήμαξαν. Ο λόγος δεν ήταν ότι όλοι οι άνθρωποι αναζήτησαν καλύτερη μοίρα στις πόλεις! Εκδιώχθηκαν από κάτι μιερά απολειφάδια όπως αυτά που αντιμετώπισε ο δημιουργός του thread.
Kαι ναι, ώρες-ώρες ντρέπομαι που η εικόνα της Κρήτης τείνει να είναι μονάχα αυτή...
:sad: :mad:

Cpt. Haddock
10/05/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[...] "νόμιμα" [...]

Ίσως τα πιο επιτυχημένα εισαγωγικά που έχω δει... :sad:

MikeG
10/05/2011, 13:09
Μπόμπα να τσι ξεκάνει ούλους:mad:

Εχετλαίος
10/05/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μπόμπα να τσι ξεκάνει ούλους:mad:

Ποιός θα τηνε βάλει και που να τηνε πρωτοβάλει;

MikeG
10/05/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ποιός θα τηνε βάλει και που να τηνε πρωτοβάλει;


Αυτό είναι το κρίσιμο & ταυτόχρονα σοβαρό ερώτημα. Ας κάνει Ο εγκέλαδος κανά μεγάλο τσαμπάκι χορό να τα κατεδαφίσει όλα εδώ, μαζί και τους "ψευτοκαπετάνιους" και τα σόγια τους..

Cpt. Haddock
10/05/2011, 13:19
Αν ξεκινησει απο Ζωνιανα, σας χαλάει;

Εχετλαίος
10/05/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν ξεκινησει απο Ζωνιανα, σας χαλάει;

Μπορώ να προτείνω άλλα μέρη που πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα.
Και ακολούθως να διαπιστώσουμε ότι δε θα έπρεπε να μείνει πέτρα στην πέτρα να στέκει γιατί όλοι σε κάποιο βαθμό είμαστε πασαλειμένοι με το φλέγμα.
Μύλος του κερατά, μύλος...
:sad: :mad:

takis-kk
10/05/2011, 13:47
Θύμα άγριας δολοφονίας έπεσε ένας 44χρονος άνδρας στις 5 τα ξημερώματα της Τρίτης στη συμβολή των οδών 3ης Σεπτεμβρίου και Ηπείρου, λίγα μέτρα από την πλατεία Ομονοίας στο κέντρο της Αθήνας. Ο άτυχος άνδρας εκείνη την ώρα κατευθυνόταν προς το αυτοκίνητό του προκειμένου να μεταφέρει την ετοιμόγεννη σύζυγό του στο μαιευτήριο, έχοντας μαζί του μια βιντεοκάμερα. Άγνωστοι με την απειλή μαχαιριού τον ακινητοποίησαν και όταν εκείνος αντιστάθηκε τον σκότωσαν.

paTman_the
10/05/2011, 13:58
Ψευτοκουμπουράτοι υπάρχουν πολλοί. Φονιάδες όμως λίγοι και γνωστοί. Σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ελλάδα (όσο μπορώ να ξέρω την υπόλοιπη Ελλάδα) εδώ ισχύει ο νόμος του ισχυρού από τα πιο μικρά μέχρι τα πιο μεγάλα..

Και μην ξεχνάμε ότι και στην πρωτεύουσα η Κρητική μαφία είναι αρκετά γνωστή και από ότι λένε επιτυχημένη!

Εφόσον η έννομη τάξη δεν κάνει τίποτα, αυτό που χρειάζεται είναι μια παράνομη τάξη... Αλλά ποιοι θα είναι οι λεβέντες που θα το κάνουν...

daz
10/05/2011, 14:33
Για όσους ξέμειναν από cc υπάρχει και ο rein. +660 και από μένα στον stabak μέχρι αποκτήσει περισσότερα κυβικά ο Sniper. :winka:

BlackΒ o Ζαμπίδης δεν θα στην έπεφτε ποτέ ρε φίλε. Δεν είσαι δα και ο DevilAnimal! :cool: Για μένα κότα είναι αυτός που στα δύσκολα σκέφτεται μόνο με τα πόδια. Και ο ιμίτρελος δεν τα έχει χρησιμοποιήσει ακόμα. Δειλός είναι ο θαρραλέος ή μη, που διαθέτει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Υπό το πρίσμα αυτό δεν βλέπω που διαφωνείτε με τον Δόκτορα.

Patman και Trooper συμφωνείτε περισσότερο απ' όσο νομίζετε!

gs500 αν έχανες και εσύ την εμπιστοσύνη σου στο πρωτόκολλο, τότε η λύση ούτε σαν κουκίδα στον ορίζοντα, δεν θα φαινόταν. Μόνο και μόνο γι' αυτό :beer: από μένα. Δίκιο όμως έχει και ο σκοπευτής που δεν βλέπει την λύση σε αυτό που είπες, ακόμα και αν έτσι είναι το σωστό.

Μισότρελε respect ρε φίλε για την αυτοκριτική σου. Είσαι υπερβολικός με τον εαυτό σου, έτσι ακριβώς όπως πρέπει. :beer:

gcrook
10/05/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Αλλά ποιοι θα είναι οι λεβέντες που θα το κάνουν...

Ευκολο!
Ο Σαμούρε.
http://www.youtube.com/watch?v=a29FR_W5O3g

DrBig
10/05/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the

Και μην ξεχνάμε ότι και στην πρωτεύουσα η Κρητική μαφία είναι αρκετά γνωστή και από ότι λένε επιτυχημένη!


αγοραζει και ομαδες....:rolleyes:

blackrose
10/05/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Παιδιά σας ευχαριστω :beer: με λίγο ύπνο ηρέμισα κάπως το κακό είναι ότι κάπιοι τέτιοι τύποι μας βρωμίζουν το νησι...........και δέν μου αρέσει οπως το λέω αλλά όλοι θέλουν μπαλωτάρισμα...........και η ειρωνεία ότι άμα τους δείς 1 μπουνιά είναι όλοι τους και θρασυδηλοι

αλλά λειτουργούν με τέτοιο τρόπο που ή θα πρέπει να πας στίς μεθόδους τους ή πας με τα νερά τους απλά νιωθω αιδία ξέρωντας πιοι είναι και ξέροντας τι έχουν κάνει ( καλα σήμερα είχαν μόνο 4 δίκες και όλα κακουργήματα ) ρε γαμώτο βλέπω ότι είναι ζωα απο τήν 1 λές δέν γίνεται αμα τους αφήσεις θα θρηνουμε ζωες συνέχεια και απο τήνβ άλλη βλέπεις το σύστημα να κάνει νερά ..........καλά η πλάκα ότι ο δικηγόρος το είπε στόν εισαγελέα είδε απο παράθυρο και το ντου σε εμένα αλλά και το σάσιμο τών άλλων θυμάτων με αυτούς (έπεσα απο τα σύνεφα πραγματικά ) όπως και αυτά που μου είπε φίλος αστυνομικός για τα τηλεφωνήματα που έχουν πάρει και απο απο υψηλά κλιμάκια και τή σφουγάρισμα γίνεται . απλά το κακό με εμένα ότι απο τήν αρχή λόγο του τρελού χαζου μιαλου μου δέν δέχτηκα φράγκα. αλλά και το θεώρησα πρέπον μπρός κάποια θύματα τους που είτε είναι φυτά ( ο ένας ήταν βασικός κατηγορούμενος στήν γνωστή υπόθεση στα ζωνιανα ) και ο άλλος στο περιστατικό με τόν τον φοιτητη στο ρεθυμνο

παιδια δίκιο έχεται και αυτο με κάνει να νιώθω χάλια ότι τα ανθρωπάρια αυτά άμα τους αφήσω έτσι είναι σαν να ρίχνω νερό στόν μύλο τής ατιμωρησιας τους

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα λόγια σας και μήν να πω dont worry ο imitrelos παραμένει imitrelos με το παρανοικό χιουμοράκι





Υ.Γ Μιλα με τον δικηγορο σου,για να ληξη την "παρεξηγηση"και να εξασφαλιση την προστασια της οκογενειας σου και την δικια σου! απο την στιγμη που κανανε πισω ολοι οι μαρτυρες και οι τοπικες εξουσιες τους ανηκουν,δεν μιλαμε για "κοτες"η"δειλους",μιλαμε για ανιση μαχη σε ολα τα επιπεδα με 1000% γνωστο αποτελεσμα.
δεν θα καθαρισεις μονος σου την βρωμια που εχουν φτιαξει πολιτικοι,εφοπλιστες,και μεγαλο επιχειρηματιες στο ομορφο νησι σου,απο την δεκαετια του'70.

μονο αν σπασουν την "ομερτα"οι τοπικες κοινωνιες και στους 4 νομους,μπορει να υπαρξει ελπιδα,μεχρι τοτε σε θελουμε κοντα μας εστω και απο το pc.

:beer: :wave2:

John Steed
10/05/2011, 19:57
Να σου πω ότι δεν σε νοιώθω?

Θα είναι ψέμματα....



Οκτώ χρόνια σε αυτό το νησί, με έχουν εκβιάσει, με έχουν τραμπουκίσει, με έχουν μειώσει, με έχουν απειλήσει με μαχαίρι, πιστόλι, χειροβομβίδα και μπουνιές.

Οι σφαίρες έχουν περάσει δίπλα μου και οι ειδικές δυνάμεις κάθονταν στο στενό και κρυβόντουσαν.

2 φορές κόντεψαν να σπάσουν τα μαγαζιά στα οποία δούλευα.

Έχω υπάρξει μάρτυρας στην κατανάλωση και στη δοσοληψία όλων των λογιών των ναρκωτικών που υπάρχουν και έχω γλυτώσει το τομάρι μου με τα ποδαράκια μου αρκετά επιτυχημένα μπορώ να πω....

Από τα λεγόμενά σου μπορώ να καταλάβω ακριβώς με ποιά(ες) οικογένεια(ες) έχεις να κάνεις και μπορώ να σε θεωρήσω ως τυχερό που τη γλίτωσες με μερικές μπουνιές (χωρίς να θέλω να μειώσω καθόλου τη σοβαρότητα του περιστατικού για το οποίο απευθύνθηκες στη δικαιοσύνη)...


Έχοντας πει όλα αυτά, θα σου πω πως ευτυχώς που είσαι ημίτρελος και σκέφτηκες λογικά και έκανες πίσω, γιατί ακόμη και όλους τους μάρτυρες να είχες, θα αθωώνονταν λόγω αμφιβολιών και ίσως, ίσως να εκπλήρωναν τις απειλές σου.

Καλά έκανες και έβαλες την οικογένειά σου πάνω από οποιοδήποτε αίσθημα απόδοσης δικαιοσύνης, γιατί αυτό ποτέ δεν θα εκφραζόταν, όσο και να το τραβούσες.



Αυτό που σε τιμά περισσότερο από όλα είναι το συναίσθημα που σε έκανε να γράψεις αυτά τα λόγια.

Αυτό το "πνίξιμο" μέσα σου, η αίσθηση της αδικία και ο ψυχολογικός βιασμός που προσπαθεί να επιβάλλει η λογική σου στην εμποτισμένη με δίκαια συναισθήματα ψυχή σου, είναι που σε κάνει τόσο ανώτερο άνθρωπο...

Με τον καιρό θα περάσει, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω κάτι άλλο, το πιθανότερο είναι πως είσαι μεγαλύτερος από εμένα και με περισσότερες εμπειρίες και αν είναι έτσι, ελπίζω τα γραφόμενά μου να μην σε προσβάλλουν.


Για εμένα είσαι ήρωας, γιατί έσωσες την οικογένειά σου.


Καλό σου βράδυ.

takis-kk
10/05/2011, 20:14
Μια άλλη άποψη (όχι δική μου).

"Η Ελληνική Αστυνομία έχει αναρτήσει συμβουλές προς υποψήφια θύματα εγκλήματος στην ιστοσελίδα της. Δείτε εδώ για δείγμα:

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=128&Itemid=116&lang=

Δεν κρίνω τις συμβουλές και δεν προτείνω εναλλακτικές λύσεις. Την φιλοσοφία στην οποία στηρίζεται το εγχείρημα κρίνω.

Η άποψη του πέσε κάτω, μην αντιστέκεσαι, όχι ηρωισμούς, μεταθέτει το ρίσκο στο θύμα του εγκλήματος. Ο κακοποιός δεν διατρέχει κανένα ρίσκο να πάθει κάτι κατά την διάπραξη του εγκλήματος. Αυτή είναι η Δυτικοευρωπαϊκή προσέγγιση.

Δεν είναι όλες οι συγκροτημένες πολιτείες της ίδιας φιλοσοφίας. Στην Φλώριντα των ΗΠΑ, για παράδειγμα, ο νομοταγής πολίτης δεν έχει καμία υποχρέωση να οπισθοχωρήσει ούτε χιλιοστό σε περίπτωση επίθεσης, και μπορεί νόμιμα να χρησιμοποιήσει όποια μέσα διαθέτει για να αμυνθεί. Δηλαδή στην Φλώριντα το ρίσκο του εγκλήματος μετατίθεται στον δράστη.

Η διαφορά βρίσκεται στην εκτίμηση που έχει η κάθε χώρα για το τι είναι πολύτιμο. Διότι εκτός από την ζωούλα του, ο πολίτης μπορεί να θέλει να προστατεύσει την τιμή και την αξιοπρέπεια του, όρθιος και όχι πεσμένος στο έδαφος υπακούοντας τις διαταγές ληστών, ακόμη και βιαστών αν είναι γυναίκα.

Αξίζει εδώ να θυμηθούμε ότι το Σύνταγμα λέει ρητά ότι πάνω από όλα είναι η Λαϊκή Κυριαρχία. Από αυτήν την κυριαρχία αντλεί η αστυνομία τις εξουσίες της. Και ότι μας δίνει το Σύνταγμα δεν μπορεί κανείς να το διεκδικεί ή να το μειώνει αυθαίρετα. Το ίδιο Σύνταγμα εγγυάται την ζωή και την τιμή των πολιτών. Και την Τιμή! "

fasma
10/05/2011, 21:58
Εγω θα τους χαρακτηριζα ολους αυτους απλα αμορφωτους και τιποτα παραπανω.Ειναι δειλοι και μαγκες μονο με τα οπλα και σε περιπτωση στραβής με της γνωριμίες ψήφων.Αυτος ειναι ακριβως ο τροπος που λειτουργουν: μολις τους στριμωξεις αρχιζουν τον ψυχολογικο πολεμο "θα παω στην αδερφη σου στην ανηψια στην μανα σου" και δεν ξερω και εγω που αλλου.Το θεμα ειναι οτι επιτυγχάνουν τον σκοπο τους γιατι δεν ξερεις κατα ποσο μπλοφαρουν.Οσο εισαι απεξω απο τον χορο τα βλεπεις και τα σκεφτεσαι διαφορετικα αλλα μολις αρχισουν τα οργανα το ξανασκεφτεσαι κατα ποσο θελεις να χορεψεις.Ο φιλος μας αποφάσισε να μην λαβει μερος στον χορο και καλα το εκανε. Μπορει να τον πνιγει η αδικια για τωρα αλλα με τον καιρο θα καταλαβει οτι καλα το εκανε ετσι.Με αυτος τους "γροθους" δεν αξιζει να ασχολείσαι μαζι τους γιατι μονο αξια τους δινεις.Ο συνδυασμος αμορφωσιάς, ψευτονταισμου (που σε ρε Μπαμπινιοτη!), αναγκαστική εκ μερους προυχοντων,προστασία και πανω απολα ΚΟΚΑΣ ειναι παρα μα παρα πολυ κακος.Η αλλη πλευρα παλι ειναι οτι αν θελει το μπουρδελοκρατος να κανει την δουλεια του την κανει και πολυ καλα μαλιστα.Τρανο παραδειγμα τα Ζωνιανα και στην περιοχη μου πριν κανα 3-4 χρονια που ξεσηκώθηκαν ορισμενοι μαγαζατορες και τους εβαλαν μεσα και ηρεμησαν και οι μεν και δεν.Τωρα τους βλεπεις αυτους τους "κρητηκαρους" και ειναι πραγματικα κοτουλες.Εγω παντως το εχω πει σε φιλους μου οτι ευχαριστως θα καθαριζα κατι τετοια αποβρασματα διχως να νιώσω καθολου τύψεις!
Ο κακος θελει χειροτερα αλλα με το ιδιο νομισμα ;) και ο νοών νοείτω!!
φιλακιαααααα..............:lol:

Allst@rf
10/05/2011, 22:14
ήξερα ότι τα πράγματα στο νησί είναι περίεργα...

Σήμερα έμαθα ότι η λέξη "περίεργα" για την κατάσταση στην κρήτη είναι για γέλια...

Έμαθα ότι η κατάσταση είναι σοβαρή,επικίνδυνη...

Και μάλλον δεν εχω ιδέα το πόσο άσχημη είναι στη πραγματικότητα...


Η περηφάνια είναι και αυτή ανθρώπινο συναίσθημα και πολύ φοβάμαι ότι τον ημιτρελό τον πνίγει το δίκιο...

Πόσο μπορεί ενας ανθρώπος να πνίξει την υπερηφανια και το δίκιο και να καταχώνιασει σε μια γωνία του μυαλού ένα τόσο σοβαρό συμβάν;πόσο μπορεί ενας ανθρώπος να αντέξει σε τέτοια καταπίεση;

ειλικρινά με πνίγει και εμένα η οργή φίλε μου...

Όπως είπαν τα παιδιά ,εδώ έχεις να κανείς με ένα θηρίο που είναι; ανίκητο...
σφίξε τα δόντια και πες ότι κάθε νορμάλ ανθρώπος το ίδιο θα έκανε...

fasma
10/05/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ήξερα ότι τα πράγματα στο νησί είναι περίεργα...


Η περηφάνια είναι και αυτή ανθρώπινο συναίσθημα και πολύ φοβάμαι ότι τον ημιτρελό τον πνίγει το δίκιο...

Πόσο μπορεί ενας ανθρώπος να πνίξει την υπερηφανια και το δίκιο και να καταχώνιασει σε μια γωνία του μυαλού ένα τόσο σοβαρό συμβάν;πόσο μπορεί ενας ανθρώπος να αντέξει σε τέτοια καταπίεση;

ειλικρινά με πνίγει και εμένα η οργή φίλε μου...

Όπως είπαν τα παιδιά ,εδώ έχεις να κανείς με ένα θηρίο που είναι; ανίκητο...
σφίξε τα δόντια και πες ότι κάθε νορμάλ ανθρώπος το ίδιο θα έκανε...

Σιγουρα τον πνιγει το δικιο, αλλα ειπαμε ,η κανεις ετσι μια και τα παραμερίζεις και ασχολείσαι με αλλα πολυ πιο ομορφα πραγματα στην ζωη σου, η ξεκινας εναν αγωνα με αγνωστο αποτελεσμα!

johndoe
10/05/2011, 23:32
Τοπικες "μαφιες" δυστηχως υπαρχουν παντου..Θυμαμε πριν απο αρκετα χρονια οταν ανοιξε στην τοπικη κοινωνια της Λαρισας χωρος πολυκαταστηματων οι "αρχοντες" πηγαν για να παρουν αυτο που θεωρουσαν οτι δικαιωματικα τους ανηκει..Ηταν η αρχη του τελους τους..Ηρθανε αλλα τεφαρικια απο αθηνα,αναλογης νοοτροπιας και μεθοδολογιας, που προφανως τους ειχανε μισθωσει οι ιδιοκτητες και το θεμα καθαρισε..Δεν μπορω να κρινω αν αυτο ειναι σωστο η λάθος.Σημασια εχει οτι οι μπαμπουλες αρχισαν να καταρεουν και το τοπιο να ξεκαθαρισει...Το κακο ειναι οτι δυστηχως οι "ανθρωποι" τετοιας ιδιοσυγκρασιας και τακτικης δεν τελειώνουν ποτε και παντα θα υπαρξουν αλλοι, προθυμοι να αναπληρωσουν το κενο που θα δημιουργηθει..Πιστευω οτι κατι ανάλογο συμβαίνει παντου ανα την επικράτεια.
Όσο για την σταση του συμφορουμιτη προσωπικα θεωρω οτι ειναι σωστη....Θεωρω οτι πρεπει να υπαρξει βουλιση απο ολους τους εμπλεκομενους ειτε αυτοι ειναι πολιτικοι,αστυνομικοι,πολιτες,και δεν ξερω και γω τι αλλο..Οπως λεει και η παροιμια "ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη"...

imitrelos
11/05/2011, 00:12
Για να λέμε τήν αλήθεια και κοτούλα πλουμιστή είμαι :lol: και τρεχαλατζής :lol:

Ο εχετλαίος έχει δίκιο δέν είναι μόνο τα ζωνιανά ........ένα παράδειγμα αυτή η περιοχή έχει τήν κρήτη απο χανιά μέχρι ηράκλειο αλλά πχ στα χωριά τής ρίζας που λέμε (γεράκι , μαθιά, αμαριανό κλπ και εκει υπάρχουν μπουμπουκια ειδικά για το γεράκι αλλά εκει το όπλο είναι το τελευταίο που θα χρησιμοποιήσουν συνήθως σου πέζουν με τα χέρια αλλά δέν είναι άγιοι το αντίθετο

για το συμβάν τώρα τι να πείς ζόρικα τα πράγματα ειδικά με τόν μαρκάκη εισαγγελέα
αλλά να πώ και το άλλο ότι και να γίνει το παλικάρι που με "έδωσε" σε αυτούς για να τους κάνει τόν καλό θα φάει αρκετές μπούφλες :evil: το κακό ότι τόν θεωρούσα και φίλο :yuck: , για το πώς θα πάει η υπόθεσή θα δούμε τι άκρη θα βγάλει ο δικηγόρος αλλά όχι ετσι πάμέ να το λήξουμε γιατί δέν τους έχεις μπέσα πρέπει να βρεθει τρόπος να τους έχω με κάτι στο χέρι ( συνήθως αυτα τα άτομα άμα τους κόψεις τα $$ τελειώσαν )

εγώ λέω πάντως να ανέβώ στήν μηχανή και να τσι πέξω μερικά γκαζίδια στή μούρη αφού θα έχω κάνει τα κεφάλια τους μπέρμ (άμα λάχει κάνουν και για αναβάθμηση στα μέγαρα τα κεφάλια τους έχουν περισσότερο αέρα απο τα λάστιχα για τίς εξόδους θα κάνουν τέλεια
:bigcry: :lol: )

epp1640
11/05/2011, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Για να λέμε τήν αλήθεια και κοτούλα πλουμιστή είμαι :lol: και τρεχαλατζής :lol:

Ο εχετλαίος έχει δίκιο δέν είναι μόνο τα ζωνιανά ........ένα παράδειγμα αυτή η περιοχή έχει τήν κρήτη απο χανιά μέχρι ηράκλειο αλλά πχ στα χωριά τής ρίζας που λέμε (γεράκι , μαθιά, αμαριανό κλπ και εκει υπάρχουν μπουμπουκια ειδικά για το γεράκι αλλά εκει το όπλο είναι το τελευταίο που θα χρησιμοποιήσουν συνήθως σου πέζουν με τα χέρια αλλά δέν είναι άγιοι το αντίθετο

για το συμβάν τώρα τι να πείς ζόρικα τα πράγματα ειδικά με τόν μαρκάκη εισαγγελέα
αλλά να πώ και το άλλο ότι και να γίνει το παλικάρι που με "έδωσε" σε αυτούς για να τους κάνει τόν καλό θα φάει αρκετές μπούφλες :evil: το κακό ότι τόν θεωρούσα και φίλο :yuck: , για το πώς θα πάει η υπόθεσή θα δούμε τι άκρη θα βγάλει ο δικηγόρος αλλά όχι ετσι πάμέ να το λήξουμε γιατί δέν τους έχεις μπέσα πρέπει να βρεθει τρόπος να τους έχω με κάτι στο χέρι ( συνήθως αυτα τα άτομα άμα τους κόψεις τα $$ τελειώσαν )

εγώ λέω πάντως να ανέβώ στήν μηχανή και να τσι πέξω μερικά γκαζίδια στή μούρη αφού θα έχω κάνει τα κεφάλια τους μπέρμ (άμα λάχει κάνουν και για αναβάθμηση στα μέγαρα τα κεφάλια τους έχουν περισσότερο αέρα απο τα λάστιχα για τίς εξόδους θα κάνουν τέλεια
:bigcry: :lol: )

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς.. ένα από τα χωρία "της ρίζας" που ανέφερες είναι το χωριό του πατέρα μου (κατ επέκταση και το δικό μου).. βέβαια έχω να πάω σχεδόν 15 χρόνια για διάφορους λόγους.. :lol: τελικά ορθώς έπραξα

imitrelos
11/05/2011, 01:25
Και εμένα :D ελα ρε χωριανάκι , εκεια πάνω κετέχεις ότι έχει τρομερές μοτοδιαδρομές :cool: ???? αλλά όχι για supersport :nono: αλλά τι ωραίο να βλέπεις βοσκούς με DT :p :smokin:

Π.Σ χτές έμαθα ότι ο δεσμοφ'υλακας που πιάσαν που έβαζε ηρωίνη στήν φυλακη αλυκαρνασσού είναι χωριανός μου :evil: (για αυτό που λέγαμε ότι δέν είναι μόνο τα ζωνιανά ) :uplate:

devil's animal
11/05/2011, 01:25
διαβαζοντας τον προβληματισμο του ημιτρελου και εχοντας γνωρισει πολλους κρητικους (και στο στρατο και στην σχολη και μετα οταν κατεβηκα Χανια για διακοπες), εχω να πω οτι ολο αυτο μου θυμιζει την συγχρονη Ελλαδα.

μια κλικα 300 ατομων κανουν οτι θελουν, οπως το θελουν και δεν τους μιλαει κανενας. υπαρχουν πολλοι βολεμενοι και καποιοι αβολευτοι που (λογικο ειναι) διαμαρτυρονται. μπαινουν λοιπον τα μεγαλα μεσα για να σωπασουν. αυτοι ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. δεν ειναι ουτε βολεμενοι να τ'αρπαζουν, ουτε μπορουν να μιλησουν και να εναντιωθουν στο συστημα γιατι θα τους "φανε".

οποτε τι γινετε?
2 ειναι οι λυσεις...

ή αρχιζεις να ξεκληριζεις φατριες...αποφασισμενος να φτασεις μεχρι εγγονια και νεογεννητα.
ή κανεις τον μ@λακα και πληρωνεις τα σπασμενα των αλλων, απλα αποδεχοντας την μοιρα σου.

ακουστηκαν πολλες σωστες γνωμες αλλα εγω θα σταθω στου Χρηστου (Stabak) και στου johndoe.

θα επρεπε να ντρεπεστε για τα "παλικαρια" που βγαζει ο τοπος σας. συχνα αναφερονται στην λεβεντογεννα Κρητη. π@παρια μαντολες θα πω εγω. αν ηταν ετσι τα παλικαρια, να χεσω τις barbie μου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak


οταν η παρανομια στρεφεται εναντιον μας τρεχουμε σαν κολοβα σκυλια να δικαιωθούμε, οσο ομως παρανομουμε εμεις δεν τρεχει κάστανο... ;

Ο φιλος καλα εκανε/κανει και βαζει σαν προτεραιοτητα την ανθρωπινη ζωη απο την ψευτο-υπερηφάνεια. Αυτη ειναι μαγκια!

Ο πραγματικος μαγκας Κρητικος, ετσι οπως θελω να τον ξερω, αυτη την στιγμη σκυβει το κεφαλι απο την ντροπη και αηδιαζει με τον τροπο που εκμεταλλευτηκαν την γη και το ονομα του οι ιδιοι του οι συντοπιτες. Αφηστε μερικοι τις δικαιολογιες και τα "εθιμα" και τις συνηθειες και το ετσι ειναι εδω τα πράγματα κατα μερους... το μονο που υπαρχει πλεον απο οτι ακουω ειναι σαπίλα και γκανγκστερισμος φεουδαρχικου τυπου.... και οτ κακο ειναι οτι ολοι το ξέρετε

ας τα λεμε τουλαχιστον με το ονομα τους εφοσον τα ξερουμε τα πραγματα

δεν θα μπορουσα να τα ειχα πει καλυτερα.

επισης:

Αρχικά δημιουργήθηκε από johndoe
Το κακο ειναι οτι δυστηχως οι "ανθρωποι" τετοιας ιδιοσυγκρασιας και τακτικης δεν τελειώνουν ποτε και παντα θα υπαρξουν αλλοι, προθυμοι να αναπληρωσουν το κενο που θα δημιουργηθει..Πιστευω οτι κατι ανάλογο συμβαίνει παντου ανα την επικράτεια.
Όσο για την σταση του συμφορουμιτη προσωπικα θεωρω οτι ειναι σωστη....Θεωρω οτι πρεπει να υπαρξει βουλιση απο ολους τους εμπλεκομενους ειτε αυτοι ειναι πολιτικοι,αστυνομικοι,πολιτες,και δεν ξερω και γω τι αλλο..Οπως λεει και η παροιμια "ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη"...

οποτε προσπαθεις να βρεις αλλους ομοιους σου επισης "ρομαντικους" που εχουνα αηδιασει με την ολη κατασταση και κανετε παιχνιδι στηνοντας ολους οσους εμπλεκονται. πολιτικους- αστυνομικους διευθυντες- δικαστες κλπ...


για μενα ειναι λαθος και ο φανατικος τοπικισμος που εχουν ΟΛΟΙ οι κρητικοι. και αυτο ξεκιναει απο την οικογενεια, πριν καν πανε σχολειο. ειναι ΜΕΓΑ λαθος να σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις στον καλυτερο τοπο ολου του κοσμου....:sick:

imitrelos
11/05/2011, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
διαβαζοντας τον προβληματισμο του ημιτρελου και εχοντας γνωρισει πολλους κρητικους (και στο στρατο και στην σχολη και μετα οταν κατεβηκα Χανια για διακοπες), εχω να πω οτι ολο αυτο μου θυμιζει την συγχρονη Ελλαδα.

μια κλικα 300 ατομων κανουν οτι θελουν, οπως το θελουν και δεν τους μιλαει κανενας. υπαρχουν πολλοι βολεμενοι και καποιοι αβολευτοι που (λογικο ειναι) διαμαρτυρονται. μπαινουν λοιπον τα μεγαλα μεσα για να σωπασουν. αυτοι ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. δεν ειναι ουτε βολεμενοι να τ'αρπαζουν, ουτε μπορουν να μιλησουν και να εναντιωθουν στο συστημα γιατι θα τους "φανε".

οποτε τι γινετε?
2 ειναι οι λυσεις...

ή αρχιζεις να ξεκληριζεις φατριες...αποφασισμενος να φτασεις μεχρι εγγονια και νεογεννητα.
ή κανεις τον μ@λακα και πληρωνεις τα σπασμενα των αλλων, απλα αποδεχοντας την μοιρα σου.

ακουστηκαν πολλες σωστες γνωμες αλλα εγω θα σταθω στου Χρηστου (Stabak) και στου johndoe.

θα επρεπε να ντρεπεστε για τα "παλικαρια" που βγαζει ο τοπος σας. συχνα αναφερονται στην λεβεντογεννα Κρητη. π@παρια μαντολες θα πω εγω. αν ηταν ετσι τα παλικαρια, να χεσω τις barbie μου...



δεν θα μπορουσα να τα ειχα πει καλυτερα.

επισης:


οποτε προσπαθεις να βρεις αλλους ομοιους σου επισης "ρομαντικους" που εχουνα αηδιασει με την ολη κατασταση και κανετε παιχνιδι στηνοντας ολους οσους εμπλεκονται. πολιτικους- αστυνομικους διευθυντες- δικαστες κλπ...


για μενα ειναι λαθος και ο φανατικος τοπικισμος που εχουν ΟΛΟΙ οι κρητικοι. και αυτο ξεκιναει απο την οικογενεια, πριν καν πανε σχολειο. ειναι ΜΕΓΑ λαθος να σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις στον καλυτερο τοπο ολου του κοσμου....:sick:

+650 και επειδή έμεινα απο cc πάρε έξτρα ακόμα 1000

κοίτα ότι ζούμε σε τρομερό τόπο ισχύει :D :smokin: αλλά στο χαζό και τρελό μυαλό μου έχοντας πάει απο θράκη μέχρι πελοποννησο ΟΛΗ η ελλάδα είναι τρομερός τόπος (δε παν να χεστούν το πουκετ και οι μαλβίδες ......ελλάδα ρε :D )

paTman_the
11/05/2011, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
θα επρεπε να ντρεπεστε για τα "παλικαρια" που βγαζει ο τοπος σας. συχνα αναφερονται στην λεβεντογεννα Κρητη. π@παρια μαντολες θα πω εγω. αν ηταν ετσι τα παλικαρια, να χεσω τις barbie μου...
Ε μη μας μιλάς-τε. Εχουμε άλλα να στεναχωριόμαστε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οποτε προσπαθεις να βρεις αλλους ομοιους σου επισης "ρομαντικους" που εχουνα αηδιασει με την ολη κατασταση και κανετε παιχνιδι στηνοντας ολους οσους εμπλεκονται. πολιτικους- αστυνομικους διευθυντες- δικαστες κλπ...

Αναφέρθηκε και ποιο πριν και μάλιστα από μένα. Εσύ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΆ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, θα το έκανες; με ποιον; με κάποιον που πέτυχες στο moto.gr/forums ; Και με τι προσόντα θα το έπαιζες ζορο kai batman;


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για μενα ειναι λαθος και ο φανατικος τοπικισμος που εχουν ΟΛΟΙ οι κρητικοι. και αυτο ξεκιναει απο την οικογενεια, πριν καν πανε σχολειο. ειναι ΜΕΓΑ λαθος να σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις στον καλυτερο τοπο ολου του κοσμου....:sick:

Αυτό είναι άποψή σου. Για μένα καλά κάνουμε και γουστάρουμε τον τόπο μας γιατί είναι όντως πολύ ωραίος. Τα εκατομμύρια τουριστών που παρόλες τις εθνικές συγκυρίες εξακολουθούν να έρχονται ίσως να συνηγορούν σε αυτή την άποψη. Και αν αυτό υπήρχε στον ίδιο βαθμό και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας ίσως αυτές να είχαν ερημώσει λιγότερο... Αυτό όμως δεν πρέπει να σε κάνει να υποτιμάς άλλους ωραίους τόπους. Προσωπικά έχω γίνει περισσότερο τοπικιστής και εθνικιστής μετά που έφαγα στη μάπα Σκωτζέζους, Αγγλους, Γαλλους, Ιταλούς και Γερμανούς τοπικιστές ενώ παράλληλα έβλεπα ότι οι περίφημες (και ακριβές) περιοχές και μέρη τους δεν είχαν τίποτα παραπάνω από τις δικές μας (πέραν της διαφήμισης και της οργάνωσης βέβαια...).

Ας μην ξεφεύγουμε όμως, το θέμα είναι άλλο και οφείλεται αλλού, όπως εξηγήθηκε.

Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε ανθρώπους που έχουν βγει από το νησί, θα ήθελα να εξηγήσω σε όλους τους "απέξω" ότι η περηφάνεια και ο κώδικας τιμής δεν ισοδυναμούν με "επιβάλω/κλέβω με το όπλο μου ότι γουστάρω" ούτε τίποτα από τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που πουλάνε τα μεσημεριανάδικα και οι κατα καιρούς @@σειρές της τηλεόρασης. Κάποτε, οι πατεράδες του imitrelou όπως και του μάγκα που του την έπεσε θα τους τα χώναν/πλακώναν μόνο και μόνο γιατί τους ρεζίλεψαν με τσακωμούς και αστυνομίες. Αυτά κάποτε.




Δεν υπονοώ το οποιοδήποτε φταίξιμο στον imitrelo ή τον πατέρα του...

paTman_the
11/05/2011, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
αλλά στο χαζό και τρελό μυαλό μου έχοντας πάει απο θράκη μέχρι πελοποννησο ΟΛΗ η ελλάδα είναι τρομερός τόπος (δε παν να χεστούν το πουκετ και οι μαλβίδες ......ελλάδα ρε :D )

+ oo

imitrelos
11/05/2011, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Ε μη μας μιλάς-τε. Εχουμε άλλα να στεναχωριόμαστε...



Αναφέρθηκε και ποιο πριν και μάλιστα από μένα. Εσύ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΆ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, θα το έκανες; με ποιον; με κάποιον που πέτυχες στο moto.gr/forums ; Και με τι προσόντα θα το έπαιζες ζορο kai batman;



Αυτό είναι άποψή σου. Για μένα καλά κάνουμε και γουστάρουμε τον τόπο μας γιατί είναι όντως πολύ ωραίος. Τα εκατομμύρια τουριστών που παρόλες τις εθνικές συγκυρίες εξακολουθούν να έρχονται ίσως να συνηγορούν σε αυτή την άποψη. Και αν αυτό υπήρχε στον ίδιο βαθμό και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας ίσως αυτές να είχαν ερημώσει λιγότερο... Αυτό όμως δεν πρέπει να σε κάνει να υποτιμάς άλλους ωραίους τόπους. Προσωπικά έχω γίνει περισσότερο τοπικιστής και εθνικιστής μετά που έφαγα στη μάπα Σκωτζέζους, Αγγλους, Γαλλους, Ιταλούς και Γερμανούς τοπικιστές ενώ παράλληλα έβλεπα ότι οι περίφημες (και ακριβές) περιοχές και μέρη τους δεν είχαν τίποτα παραπάνω από τις δικές μας (πέραν της διαφήμισης και της οργάνωσης βέβαια...).

Ας μην ξεφεύγουμε όμως, το θέμα είναι άλλο και οφείλεται αλλού, όπως εξηγήθηκε.

Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε ανθρώπους που έχουν βγει από το νησί, θα ήθελα να εξηγήσω σε όλους τους "απέξω" ότι η περηφάνεια και ο κώδικας τιμής δεν ισοδυναμούν με "επιβάλω/κλέβω με το όπλο μου ότι γουστάρω" ούτε τίποτα από τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που πουλάνε τα μεσημεριανάδικα και οι κατα καιρούς @@σειρές της τηλεόρασης. Κάποτε, οι πατεράδες του imitrelou όπως και του μάγκα που του την έπεσε θα τους τα χώναν/πλακώναν μόνο και μόνο γιατί τους ρεζίλεψαν με τσακωμούς και αστυνομίες. Αυτά κάποτε.




Δεν υπονοώ το οποιοδήποτε φταίξιμο στον imitrelo ή τον πατέρα του...

dont worry patman δεν παρεξηγώ ανθρώπους με λογική σκέψη αλλά όντος κάποτε θα γινόταν ετσι που λές γιατι είναι ρεζίλεμα να έχεις τράβαλα με τήν αστυνομία και τέτοια το κακό είναι οτι κάποτε...........τώρα άλλο θέμα σήμερα δέν υπάρχουν αξίες

edit : άμα ήταν ένας ακόμα θα τής έτρωγε αλλά 5-6 άτομα :mad: και το πιό τρελό δέν το είπα..... όταν έγινε το συμβάν ασφαλήτικο πολιτικό αμάξι ήταν εκεί και είδε όλο το συμβάν αλλά δέν κούνησε ούτε έδωσε σήμα αμέσως :evil: :sad:

Shaolin Monk
11/05/2011, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
θα επρεπε να ντρεπεστε για τα "παλικαρια" που βγαζει ο τοπος σας. συχνα αναφερονται στην λεβεντογεννα Κρητη. π@παρια μαντολες θα πω εγω. αν ηταν ετσι τα παλικαρια, να χεσω τις barbie μου...



για μενα ειναι λαθος και ο φανατικος τοπικισμος που εχουν ΟΛΟΙ οι κρητικοι. και αυτο ξεκιναει απο την οικογενεια, πριν καν πανε σχολειο. ειναι ΜΕΓΑ λαθος να σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις στον καλυτερο τοπο ολου του κοσμου....:sick: [/B]


Ρε Σταυρο τι λες τωρα; :confused:

Και γενικοτερα οι περισσοτεροι Αθηναιοι, τι λετε;

Δεν εχετε ανθρωπους της νυχτας στην Αθηνα; Δεν εχετε νονους, ανθρωους που ανηκουν σε κυκλωματα προστασιας,ναρκωτικων, πορνειας, λαθρεμποριου κτλ, εσεις εκει πανω;

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι αν καθοταν μια στραβη και μπλεκατε με τετοιους ανθρωπους εκει πανω, θα τους πηγαινατε στα δικαστηρια και θα τους κανατε την μαπα κρεας; Οτι θα βαζατε τα σιδερενια μπρατσα θα και θα καθαριζατε πιο ευκολα απο τον Ημιτρελο;

Μιλατε σαν να ζειτε εσεις στον παραδεισο, οταν φοβαστε να ξεμυτισετε μολις πεσει ο ηλιος; Που φοβαστε να στειλετε το παιδι σας μεχρι το περιπτερο ή μια κοπελα να κυκλοφορησει μονη της μολις σουρουπωσει; Που σας κλεβουνε στο κεντρο της Αθηνας μπροστα στα ματια σας και δεν βγαζετε μιλια; Που καθημερινα βλεπετε να χιλια οσα και σκυβετε το κεφαλι και κανετε σαν να μην εγινε τιποτα....

Η Κρητη εχει μια ιδιοτυπη εγκληματικοτητα, με την ανοχη των πολιτικων αρχων, ιδια ακριβως με αυτη που υπαρχει και ατην Αθηνα.... Απλα εδω τους γνωριζουμε και καποιες φορες καποιοι τρελοι και τολμηροι οπως ο Ημιτρελος, κανουν την προσπαθεια και τους "τρεχουν"....
Εσεις εκει απλως θα το βαζατε στα ποδια...

fasma
11/05/2011, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


για μενα ειναι λαθος και ο φανατικος τοπικισμος που εχουν ΟΛΟΙ οι κρητικοι. και αυτο ξεκιναει απο την οικογενεια, πριν καν πανε σχολειο. ειναι ΜΕΓΑ λαθος να σε κανουν να νομιζεις οτι ζεις στον καλυτερο τοπο ολου του κοσμου....:sick:


Χαχαχαχα μου θύμισες το ενεκδοτο με τον μπαμπά τον βοσκακα και τον γιο του που των ρωτάει:
"Μπαμπά...τι σημαίνει η λέξη εγωιστής?
Και μπαμπάς βοσκακας μετά απο λίγο σκέψη και στρίβοντας την μουστάκα του του απαντάει:
"κοπέλι μου ,ξάνοιξε να δεις....εγωιστής είναι εκεινοσας απου θαρρεί οτι ο τόπος απου ζει ειναι καλύτερος απο την Κρήτη"!

Χαχαχαχαχχα :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 08:57
Shaolin Monk

Οι νόνοι , μπράβοι κτλ.. δεν ασχολούνται μαζί σου φίλε μου, εκτός και αν πραγματικά τους ενοχλήσεις εσύ ή έχουν συμφέροντα απο το μαγαζί σου.

Αντίθετα στην Κρήτη έχω δεί με τα μάτια μου τύπο να βγάζει το πιστόλι και να απειλεί κάποιον επειδή απλά τον κοίταξε .... και παρόμοιες ιστορίες διάβασες φαντάζομαι πριν τόσο απο τον Στέλιο όσο και απο άλλα παιδιά...

Επίσης κατέχει σαν νησί ενα πολύ .. μα πολύ θλιβερό πρωτείο. Την κάκιστη συμπεριφορά απέναντι στα ζώα που δείχνει για μένα πάρα πολλά.

Πρόσεξε με τώρα.. δεν ισχύει το ίδιο φυσικά για όλους τους Κρητικούς και την Κρήτη.. να μην παρεξηγηθώ... αλλά δείχνει μια άσχημη τάση που δεν έχω δεί σε άλλους τόπους της Ελλάδος. Με εξαίρεση λίγο ίσως την τρέλα των 7νήσιων που είναι όμως λίγο πιο ακίνδυνη.

PortisHead
11/05/2011, 09:01
Η λυση βρίσκεται στην υπογραφη μου :)

Cpt. Haddock
11/05/2011, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
[...]Και γενικοτερα οι περισσοτεροι Αθηναιοι, τι λετε;[...]

Την αλήθεια.

Μη συγκρίνεις την παραβατικότητα/εγκληματικότητα μιας μεγαλουπολης 5 εκατομμυρίων κατοικων εκ των οποίων δεκαδες χιλιάδες ειναι παρανομοι μεταναστες, αρα φτωχοι, αρα απελπισμένοι, αρα - δυστυχως - φυτωριο εγκλήματος, με το κατεστημένο μιας επαρχίας.

Κατεστημένο που οφειλεται στην ανοχη, στη διαφθορα, στον τοπικισμό, στην ψηφοθηρια και - κυριως - στην εμφυτη νοοτροπία κατοχης όπλων ως επιδειξης ανδρισμου.

Αυτα εαν τα αμφισβητεις, δυστυχως εθελοτυφλείς.... :sad:

950dim
11/05/2011, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
...Μιλατε σαν να ζειτε εσεις στον παραδεισο, οταν φοβαστε να ξεμυτισετε μολις πεσει ο ηλιος; Που φοβαστε να στειλετε το παιδι σας μεχρι το περιπτερο ή μια κοπελα να κυκλοφορησει μονη της μολις σουρουπωσει; Που σας κλεβουνε στο κεντρο της Αθηνας μπροστα στα ματια σας και δεν βγαζετε μιλια; Που καθημερινα βλεπετε να χιλια οσα και σκυβετε το κεφαλι και κανετε σαν να μην εγινε τιποτα....

Mιλας σα να ζεις σε αλλη χωρα...
Εγω δε μεγαλωσα με το κουμπουρι στο συρταρι μου οπως ενας ξαδερφος μου στα Χανια...
Ουτε με εμαθαν πως αν με πειραξει καποιος θα αρχισω να ¨τρωω¨ την αδερφη του,τη θεια του,τη γιαγια(τους ευκολους δλδ) για να ¨ξεπλυνω¨ τη ντροπη...
Μεγαλος ανδρισμος!!!

Αυτη η γελοια τοπικη νοοτροπια,οπως και σε αλλα μερη βεβαια (Μανη πχ) σε συνδυασμο με τη διαφθορα,τις ¨χαρες¨,τις ¨γνωριμιες και τα βολεματα κρατανε οχι μονο τη χωρα μας στο βουρκο αλλα και εμας τους ιδιους... :(

Cpt. Haddock
11/05/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Mιλας σα να ζεις σε αλλη χωρα...

Ζει σε άλλη χώρα :rotflmao:

950dim
11/05/2011, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ζει σε άλλη χώρα :rotflmao:

Nαι,σωστα...ηταν και προσφατως στην επικαιροτητα... :confused:

makis206
11/05/2011, 10:32
Προσωπικά πάντως εδώ και 34 ολόκληρα χρόνια που κατοικώ στο νησί δεν έχω συναντήσει ούτε έναν από δαύτους, έτσι για να αλλάξω λίγο την εικόνα που πάνε κάποιοι να δώσουν χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι τους αδικώ. Σίγουρα ακούω ιστορίες από Ρεθυμνιώτες και Ηρακλειώτες περισσότερο όμως επειδή όλους τους νομούς της Κρήτης τους επισκέπτομαι αρκετά συχνά (και όχι μόνο τις κεντρικές τους πόλεις), στον δρόμο μου δεν βρέθηκε ποτέ κανείς απ'τους Ρίνγκο που αναφέρετε εδώ. Σίγουρα υπάρχουν και δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο την ιστορία του ιμίτρελου, στην μέχρι τώρα ζωή μου στο νησί πάντως δεν χρειάστηκε ούτε καν να αγχωθώ ότι θα πέσω πάνω σ'έναν τέτοιο κάθε φορά που βγαίνω απ'το σπίτι και πιάνω τις χιλιομετρικές αποστάσεις.

Ούτε λόγος για το αν θα κυκλοφορήσω σε οποιοδήποτε μέρος του νησιού με κάμερα στο χέρι, εννοείται ότι το κάνω χαλαρότατα και ανά πάσα στιγμή χωρίς να φοβηθώ το παραμικρό. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον..

Παρεπιπτόντως, έχω βρεθεί αρκετές φορές στα κατά κόσμον "γκέτο" τους, επισκέπτομαι αρκετά τα χωριά που έχουν το "κακό όνομα" χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αντιμετωπίσω το παραμικρό άσχημο.
Τυχερά μάλλον είναι αυτά..

sniper
11/05/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Προσωπικά πάντως εδώ και 34 ολόκληρα χρόνια που κατοικώ στο νησί δεν έχω συναντήσει ούτε έναν από δαύτους, έτσι για να αλλάξω λίγο την εικόνα που πάνε κάποιοι να δώσουν χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι τους αδικώ. Σίγουρα ακούω ιστορίες από Ρεθυμνιώτες και Ηρακλειώτες περισσότερο όμως επειδή όλους τους νομούς της Κρήτης τους επισκέπτομαι αρκετά συχνά (και όχι μόνο τις κεντρικές τους πόλεις), στον δρόμο μου δεν βρέθηκε ποτέ κανείς απ'τους Ρίνγκο που αναφέρετε εδώ. Σίγουρα υπάρχουν και δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο την ιστορία του ιμίτρελου, στην μέχρι τώρα ζωή μου στο νησί πάντως δεν χρειάστηκε ούτε καν να αγχωθώ ότι θα πέσω πάνω σ'έναν τέτοιο κάθε φορά που βγαίνω απ'το σπίτι και πιάνω τις χιλιομετρικές αποστάσεις.

Ούτε λόγος για το αν θα κυκλοφορήσω σε οποιοδήποτε μέρος του νησιού με κάμερα στο χέρι, εννοείται ότι το κάνω χαλαρότατα και ανά πάσα στιγμή χωρίς να φοβηθώ το παραμικρό. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον..

Παρεπιπτόντως, έχω βρεθεί αρκετές φορές στα κατά κόσμον "γκέτο" τους, επισκέπτομαι αρκετά τα χωριά που έχουν το "κακό όνομα" χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αντιμετωπίσω το παραμικρό άσχημο.
Τυχερά μάλλον είναι αυτά..

Πες μας τώρα ότι σε φοβούνται κιόλας... :bawl: :lol:

950dim
11/05/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
...Τυχερά μάλλον είναι αυτά..

Η εχει κυκλοφορησει καποια φημη και για σενα και σε φοβουνται!!!!:rotflmao:

υ.γ.α.Πλακα κανω ε;(να προσεχουμε τι λεμε μη μου ερθει καμια σφαιρα μεσα απ΄την οθονη...)

υ.γ.β.Ευτυχως δεν εχω καμια αδερφη να μου σκοτωσεις...

:beer:

manhunter
11/05/2011, 10:43
Επειδή δούλευα 5 χρόνια στο Ρέθυμνο, και δη νύχτα, τα παραπάνω δεν είναι καθόλου υπερβολές.
Απλά οι περισσότεροι ζουν κάτι σαν διπλές ζωές.
Το πρωί κουστουμάτοι και με το καλημέρας σας στην αντιπροσωπεία αυτοκινήτων τους, και το βράδυ με το 9άρι στην ζώνη, και με απλήρωτα chivas σε όλη την πόλη.

Οι περισσότεροι λειτουργούν είτε με πλάτες, είτε με τα κανόνια.
Λίγοι ακόμα έχουν μείνει που τους βαστάει να είναι άντρες χωρίς τα ψιψιψίνια γύρω γύρω (όπλα,ναρκωτικά,υποχρεώσεις κλπ κλπ)


Μου έχουν βάλει πιστόλι στον κρόταφο, επειδή ζήτησα να πληρωθώ 2 ποτά.
Έχω δεί 4x4 αγρότη, να μπαίνει σε μαγαζί στην Αρκαδίου με την μούρη, και να περνάνε τα τασάκια δίπλα μου σαν φρίσμπι.

Ψυχραιμία θέλουν όλα, και απομόνωση.
Οι περισσοτεροι πέτσακες, πάνε συγκεκριμμένα.Λίγο γραφικά να τους δεις, και να αποφευγεις τις ''κακοτοπιές'', δεν θα έχεις πρόβλημα εκει.

Και όλα αυτά γίνονται, όχι γιατί είναι 200 χρόνια πίσω. Γιατί τους βολευει να είναι 200 χρόνια πίσω, με τα λεφτά για 2 αιώνες μπροστά.

Κατά τα άλλα ήταν απο τα καλύτερα μου χρόνια.:lol:

makis206
11/05/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πες μας τώρα ότι σε φοβούνται κιόλας... :bawl: :lol:
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Η εχει κυκλοφορησει καποια φημη και για σενα και σε φοβουνται!!!!:rotflmao:

Κοιτάξτε τώρα.. παίζει κιόλας. Μπορεί να φταίει και το μπλουζάκι που φοράω βέβαια..:lol: :rotflmao:






225954

filipp0s
11/05/2011, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
...
Το πρωί κουστουμάτοι και με το καλημέρας σας στην αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ...

Αμαν...! Κι ο makis νομιζω, παρομοια δουλεια κανει...:uplate:

manhunter
11/05/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Αμαν...! Κι ο makis νομιζω, παρομοια δουλεια κανει...:uplate:



Ε, δεν σας τα έλεγα εγώ...


:lol: :lol: :lol:

makis206
11/05/2011, 11:10
Ότι την κάνει την κάνει..:lol:

Αλλά κουστούμι έχει να βάλει απ'τις προπέρσυνες απόκριες..:rotflmao:

devil's animal
11/05/2011, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the




Αναφέρθηκε και ποιο πριν και μάλιστα από μένα. Εσύ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΆ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, θα το έκανες; με ποιον; με κάποιον που πέτυχες στο moto.gr/forums ; Και με τι προσόντα θα το έπαιζες ζορο kai batman;




δεν ειπα να το παιξει Ζορο και Μπατμαν...
ειπα απλα να βρει καποιους φιλους του που εχουν επισης αγανακτησει με την υαπρχουσα κατασταση και να προσπαθησει να την στησει και να πανε ολοι στην ψειρου...

αυτο βεβαια ειναι απειρως δυσκολο για να γινει σε σχεση με το να φυγει απλα απο το νησι και να τους διαολοστειλει ολους τους, αλλα βεβαια ξεχασα...ειναι ο καλυτερος τοπος του κοσμου...:rolleyes: