PDA

View Full Version : Ακτινολόγιση



stefanos
11/08/2005, 09:37
Τα έχουμε πεί όλα.
Προσωπικά τα έχω κάνει όλα (στο χώρο μου).
Το μόνο που δεν έχουμε πει ποτε και δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω να κάνω είναι.
ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ.
Και οι άτιμοι οι λαστιχάδες την κάνουν τον Αύγουστο.
Και οι που%$#νες οι ακτίνες μου ακριβώς τότε σπάνε.
Πριν λοιπόν κάνω τη ζάντα μου 8 λέω μπάς και ξέρει κανεις να ρίξει καμιά ιδέα πως γίνεται.

OldMan
11/08/2005, 11:54
:wave2: :wave2: :wave2:

Στέφανε και να μην την κάναν οι λαστιχάδες τον Αύγουστο, πάλι δύσκολα θα έβρισκες κάποιον για ακτινολόγηση.
(Χώρια που τα XR είναι "προβληματικά" με τις ακτίνες τους):lol:

Λοιπόν, παίρνεις ένα κλειδί (γερμανικό) στην διάσταση που ταιριάζει στα καψούλια.

Αν είναι εύκολο, κρεμάς στον αέρα τον τροχό που θα ακτινολογήσεις (δεν χρειάζεται να βγει από την μηχανή).

Χτυπάς ελαφρά τις ακτίνες κυκλικά κρατώντας ένα κατσαβίδι σταθερά (αλλά όχι σφιχτά...) και γυρίζοντας τον τροχό.

Αν ο (συνεχόμενος) ήχος που ακούς είναι ΠΕΡΙΠΟΥ ομοιόμορφος, ξεκινάς ακτινολόγηση.

Αν ακούσεις μπάσους (κούφιους) και πρίμους ήχους, χτυπάς πλέον μιά-μία τις ακτίνες και σφίγγεις αυτές που ακούγονται κούφιες, μέχρι να πάρεις τον "ομοιόμορφο" ήχο που λέμε παραπάνω.

Μαρκάρεις την πρώτη ακτίνα (πάνω στην ζάντα) και στρίβεις (βιδώνεις) τα καψούλια κατά 1/4 της στροφής (90 μοίρες) το ένα μετά το άλλο (ΟΧΙ αντιδιαμετρικά).

Αυτή η στορία επαναλαμβάνεται άλλη μια φορά και στο 3ο πέρασμα σφίγγεις πλέον ομοιόμορφα, με μόνο κριτήριο την "αίσθηση" σφιξίματος (πόσο κοντράρει το κάθε καψούλι).

Αν κάνεις κάποια"πατέντα" με αποστάτη ελέγχου (ένα Γ ή Τ που στην άκρη του θα έχει κάτι σαν μαρκαδόρο/μολύβι/κιμωλία και θα μένει ακίνητο ΔΙΠΛΑ στην ζάντα) μπορείς να ελέγξεις το κατα πόσον η ζάντα ίσια (στην περιστροφή της).


:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
11/08/2005, 15:31
μάλλον 8 θα την κάνω αλλά δεν γίνεται αλλιώς θα μείνω.
Και όντως θέλει συχνή ακτινολόγιση χώρια που σπάνε.
Αλλά μονοκύλινδρο 600 κοντό γρανάζωμα και έλλειψη σινεμπλόκ τι περιμένεις.
Ελπίζω να έχω μουσικό αυτί.
Ευχαριστώ.

-tedy-
11/08/2005, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα έχουμε πεί όλα.
Προσωπικά τα έχω κάνει όλα (στο χώρο μου).
Το μόνο που δεν έχουμε πει ποτε και δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω να κάνω είναι.
ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ.
Και οι άτιμοι οι λαστιχάδες την κάνουν τον Αύγουστο.
Και οι που%$#νες οι ακτίνες μου ακριβώς τότε σπάνε.
Πριν λοιπόν κάνω τη ζάντα μου 8 λέω μπάς και ξέρει κανεις να ρίξει καμιά ιδέα πως γίνεται.

Βασικά φίλε μου ειχα πάει το παπί μου πριν 10μέρες στο μαστορα(που εμπιστεύομαι) και μεταξύ άλλων έφερε η κουβεντα και για την πίσω ζάντα μου που ειναι στραβιά- και του είπα πως σφίγγω τις ακτίνες μόνος μου και μάλιστα ότι πολλες φορες αντικαθιστώ και ακτίνες πολύ στραβωμένες με αλλες από παλιές ζάντες και άκου τι μου είπε '' Είναι λάθος να σφίγγεις ακτίνες όταν η ζάντα είναι ήδη στραβιά γιατι το μονο που καταφέρνεις είναι να χειροτερεψεις το προβλημα και να επιτείνεις το στράβωμα στα είδη στραβωμένα σημεία - πρέπει ΠΡΩΤΑ -για να γίνει σωστή δουλεια- να ισιωσεις το στεφάνι και μετα όλα τα άλλα.'' Επίσης μου είπε ότι είναι επικίνδυνο να βάζω εγώ ακτίνες γιατί υπάρχουν διαφοροι τύποι και μπορεί να κάνω ζημιά. Εγώ σε λαστιχάδες που ρώτησα θέλουν 30-35 ευρώ για τη δουλεια αυτή(για παπι πάντα). Εγώ έχω καταλάβει πως οι ζάντες θέλουν λεπτή δουλειά και πρεπει οι μαστορες που τις φτιαχνουν να εχουν ειδικα εργαλεια για τη δουλεια αυτη για να μετρουν ποσο στραβιες είναι.
Αυτά.

ΙΠΠΕΑΣ
11/08/2005, 22:47
Επειδή και εγώ έχω σκυλόπαπο :rotflmao:

μπορείς να μου πεις πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει πριν πας για ακτινολόγηση;

Εγώ κοντεύω τις 40.000, λες να έχω αργήσει :confused:

-tedy-
11/08/2005, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Επειδή και εγώ έχω σκυλόπαπο :rotflmao:

μπορείς να μου πεις πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει πριν πας για ακτινολόγηση;

Εγώ κοντεύω τις 40.000, λες να έχω αργήσει :confused:

Να σου πω φιλε μου. Για τώρα που πήγα στο μαστορα μου είπε ότι η ζαντα είναι τοσο στραβη και χαλια που δεν αξιζει να ασχοληθώ-απλα καινούρια ζαντα(ιμιτασιόν αλλα αξιοπρεπής με 35 ευρώ-όσα μου ζητάνε για διόρθωση). Αλλα σε αυτό που με ρωτάς δεν ξέρω- δηλαδή μετα από πόσα χλμ πρέπει να κάνεις ακτινολόγηση. Πίστεύω δεν παιζουν μονο ρολο τα χλμ αλλά και η χρήση που τους κάνεις. Εγώ πχ. είμαι ανήσυχος: Ανεβοκατεβαινω πεζοδρομια-και δικάβαλο-, πεφτω σε λακουβες πολυ συχνα για να μην κάνω απότομες αλλαγές στην πορεια μου στο δρομο οταν υπαρχει κάποιος πισω ή διπλα, το δουλεύω διανομή πίτσας κτλ. Όχι όμως σούζες και τέτοια. Με αυτό το μηχανάκι έχω κάνει 110.000χλμ και έχω αλλάξει πίσω ζάντα 4φορές μεταχειρισμένες όμως όλες και 1 φορα μπροστα.Ακτινολόγηση το πήγα μια φορα και μου έκανε τη μπροστα ενω την πίσω μου την αλλαξε-δεν επιδεχοταν επιδιόρθωσης όπως και η τωρινή. Εντάξει τις άφηνω και εγώ τις ζάντες στην τύχη τους δεν τις συντηρώ σωστα από την αρχή και μετά δεν μαζεύονται.
Η ζάντα σου δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται. 40.000χλμ είναι αρκετά. Αλλα εγώ κατάλαβα πως αν η ζάντα είναι αρκετα στραβή(οκ αυτο ειναι ευκολο να διαπιστωθεί) ίσως να αξίζει να βάλεις μια νεα αξιοπρεπή ιμιτασιόν(μία ή άλλη ερχεται)