PDA

View Full Version : Φυσάει πολυυυ δυνατά λέμε!!



Antwnis
11/05/2011, 12:27
Ωρε παληκάρια...
Πως τα πάτε με τον κολοαέρα που λυσομανάει από χθές??
Σε τι βαθμό σας επηρεάζει?
Χθές το μεσημέρι, ανεβαίνοντας την εθνική οδό από την Π.Ράλη μέχρι τη Μεταμόρφωση, τα είδα όλα!
Ποια όλα δηλαδή, χέστηκα από τον φόβο μου!
Ο αέρας ήταν τοσο δυνατος και με περίεργα ρευματα που στην αερογέφυρα του Περιστερίου με πηγε 2 μετρα σχεδόν αριστερά απο την πορεία μου, ένοιωσα σαν να σήκωσε ένα αόρατο χέρι τον μπροστινό τροχό και να τον μετακίνησε..
Πάνω από 70 δεν μπορούσα να πάω.. (σκυφτός οσο μπορούσα)
ΟΚ, είναι ον οφ το μηχανάκι μου (τενερε 660 του 93) αλλα έβλεπα ένα σωρο άλλα μηχανάκια με όρθια θέση οδήγησης (μαζί με μεγάλα σκουτερ) και με περνουσαν σχεδον χαλαρά σαν να μην υπήρχε αέρας γιαυτούς...
Τι διάολο, φοβία μου και μόνο είναι?
Δεν τους επηρεάζει ο αέρας? Έχουν κάνει μαθήματα... windsurfing???
:uplate:

Cpt. Haddock
11/05/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
[...]Πάνω από 70 δεν μπορούσα να πάω.. (σκυφτός οσο μπορούσα)[...]

'Επρεπε όμως

cosgili
11/05/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
'Επρεπε όμως +1:winka: και με χαλαρα τα χερια επανω στο τιμονι για να εχεις το ρολο της σποσβεσησ

Panoskl
11/05/2011, 12:35
Κάποια φορά έκανα κάποια πειράματα σε αντίστοιχες συνθήκες.

Όσο πιο χαλαρά κρατάς το τιμόνι, τόσο καλύτερα. Και το σκύψιμο βοηθάει.

Δεν λύνεται εντελώς το πρόβλημα, απλά βοηθάει αρκετά.

sniper
11/05/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
+1:winka: και με χαλαρα τα χερια επανω στο τιμονι για να εχεις το ρολο της σποσβεσησ

Συμπίεσης ή επαναφοράς; ή και τα δύο; :lol:

Το μυστικό στον αέρα είναι το γκάζι... Ούτε στο τιμόνι, ούτε στο πανί.

Panoskl
11/05/2011, 12:41
'Οταν μας σπρώχνει ο αέρας έχουμε την τάση σφίγγουμε το τιμόνι και αυτό κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Για αυτό το λόγο πιστεύω ότι το χαλαρό κράτημα (θέλει προσπάθεια για να το συνηθίσεις και να ξεπεράσεις την αυθόρμητη αντίδραση) βοηθάει.

sas
11/05/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Το μυστικό στον αέρα είναι το γκάζι... Ούτε στο τιμόνι, ούτε στο πανί. [/B]

Σκίστον μωρέ τον αγέρα ;)

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:57
Δευτέρα βράδυ στην Ε.Ο. Αθηνών Κορίνθου , να φυσάει πετώντας με απο την μεσαία στην δεξιά λωρίδα... όσο σκύψιμο και όσο γκάζι... άστα βράστα αν φυσάει έτσι.

el_hymador
11/05/2011, 12:57
Γκαζι με μετρο (μη τρελαθουμε, οχι να γλυτωσεις απο τον αερα και να καρφωσεις απο ταχυτητα) και με μια κατω να δουλευει ψηλα ο κινητηρας. :wave2:

Cpt. Haddock
11/05/2011, 12:58
Δευτέρα βραδυ, επιστροφή απο Δεκέλεια, μεσω περιφερειακής Υμηττου, δικάβαλος.

Δε κουνιέται ρουπι το μοτορι :smokin:

DimChios
11/05/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δευτέρα βραδυ, επιστροφή απο Δεκέλεια, μεσω περιφερειακής Υμηττου, δικάβαλος.

Δε κουνιέται ρουπι το μοτορι :smokin:


Αφου εχεις γινει 800 κιλα αηδια, που να κουνησει!

:smokin:

Panoskl
11/05/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δευτέρα βραδυ, επιστροφή απο Δεκέλεια, μεσω περιφερειακής Υμηττου, δικάβαλος.

Δε κουνιέται ρουπι το μοτορι :smokin:

Αν εννοείς ότι δεν σε επηρεάζει ο αέρας, προτείνω να το διευκρινήσεις γιατί αν το αφήσεις έτσι φλου όπως το έγραψες θα πάρεις πολλές προτάσεις να αλλάξεις μηχανή...

:wacko: :wacko: :wacko:

el_hymador
11/05/2011, 13:04
Σωτήριον έτος 1827, στα στενά του Μαγγελάνου...κάτι καταλάβαμε...


225960

kokkiklhs
11/05/2011, 13:12
Κι εγώ τις προάλλες με δυνατό αέρα, έκλ@σ@ μέντες με το ΜΖ, δικάβαλος...
Μιλάμε για ΠΟΛΥ κούνημα, στις στροφές αλλού έστριβα κι αλλού βρισκόμουν και στις ευθείες πήγαινα ζιγκ-ζαγκ... Περιέργως πώς, με το Anhelo σε αντίστοιχες συνθήκες είχα πολύ καλύτερο κουμάντο στο τιμόνι, κι ας είναι ψηλότερο και ελαφρύτερο μηχανάκι...
:confused:

jimmis5
11/05/2011, 13:25
Τα ονοφαδικα και οσα εχουν ακτινες ειναι αυτα που εχουν κυριως το θεμα,ειδικα αν εχεις και καμια βαλιτσα αστα να πανε,αυτο που λετε με τα χερια ισχυει αλλα νομιζω οχι σε ολες τις περιπτωσεις,ειδικα σε πλαγιους ανεμους και ακομα περισσοτερο σε ριπες πρεπει να το βαστας το ρημαδι και κοντρα,το γκαζι ουσιαστικα το αυξομειωνεις ετσι ωστε να ισσοροπης.ουτε τεζα αλλα και σε καμια περιπτωση κλεισιμο του γκαζιου.

παιζει και ετουτο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21706

CBRIDHS
11/05/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γκαζι με μετρο (μη τρελαθουμε, οχι να γλυτωσεις απο τον αερα και να καρφωσεις απο ταχυτητα) και με μια κατω να δουλευει ψηλα ο κινητηρας. :wave2:

+1:smokin:

sniper
11/05/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γκαζι με μετρο (μη τρελαθουμε, οχι να γλυτωσεις απο τον αερα και να καρφωσεις απο ταχυτητα) και με μια κατω να δουλευει ψηλα ο κινητηρας. :wave2:

Kαι ποιος είπε ότι με το "γκάζι" εννούμε να το πας στο στοπ;

Θες τόσο γκάζι ώστε να έχεις κι άλλο (και μάλιστα πολύ) για να διορθώσεις τη γραμμή σου όταν σε βγάλει απ' αυτή ο αέρας.

LOUKILOUK
11/05/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kαι ποιος είπε ότι με το "γκάζι" εννούμε να το πας στο στοπ;

Θες τόσο γκάζι ώστε να έχεις κι άλλο (και μάλιστα πολύ) για να διορθώσεις τη γραμμή σου όταν σε βγάλει απ' αυτή ο αέρας.

Έτσι ακριβώς... Αν και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα σε Σύρο και Τήνο από αέρα, άλλαξα γνώμη όταν πέρασα την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου την το ΣΚ της αποκριάς με 8άρι δικάβαλος και με μπαγαζιέρες... όταν περάσαμε ο υπάλληλος της γέφυρας μας είπε ότι θα ήμασταν και οι τελευταίοι μιας και θα έκλεινε η γέφυρα για τις μηχανές... μιλάμε για τρόμο, ειδικά στην κορυφή... :a53:

Ichigo
11/05/2011, 14:33
Gazi (me metro) ston aera :winka: ki ego aytes tis meres opou pigaina me kato apo 70 me epairne kai me sikone. Molis epiana kanonikes taxytites (:smokin: ) to mixanaki vraxos. Pleonektima I varia solinourgia tou listi :smokin:

Antwnis
11/05/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Gazi (me metro) ston aera :winka: ki ego aytes tis meres opou pigaina me kato apo 70 me epairne kai me sikone. Molis epiana kanonikes taxytites (:smokin: ) to mixanaki vraxos. Pleonektima I varia solinourgia tou listi :smokin:


θες να πεις.... Οτι ειχες θέμα όταν πηγαινες κατω απο 70 και μετα ανεβάζοντας ταχύτητα (στα...100 λεω εγω) ολα ηταν under control?????

:confused:

Ichigo
11/05/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
θες να πεις.... Οτι ειχες θέμα όταν πηγαινες κατω απο 70 και μετα ανεβάζοντας ταχύτητα (στα...100 λεω εγω) ολα ηταν under control?????

:confused:

Yeap ;) to mixanaki ginotan poio stathero kai den kounage toso

Cpt. Haddock
11/05/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
θες να πεις.... Οτι ειχες θέμα όταν πηγαινες κατω απο 70 και μετα ανεβάζοντας ταχύτητα (στα...100 λεω εγω) ολα ηταν under control?????

:confused:

Αυτό λέμε όλοι μας :wave2:

sniper
11/05/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτό λέμε όλοι μας :wave2:

Αυτό είναι ατάκα για να μπούμε στ΄Αδρανειακά Συστήματα; :lol:

McTalas
11/05/2011, 20:30
δεν ξερω τι λετε εσεις εγω σημερα πηγα μεγαρα και ειχε τρελο αερα... πανω απο 220 δυσκολα πηγαινα...

Cpt. Haddock
11/05/2011, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δεν ξερω τι λετε εσεις εγω σημερα πηγα μεγαρα και ειχε τρελο αερα... πανω απο 220 δυσκολα πηγαινα...

:p


225992

npat
11/05/2011, 21:47
Ένας καλός δρόμος, κοντά στην Αθήνα, για να δοκιμάσεις πόσο καλά τα πας με τον αέρα είναι αυτός που συνδέει την Πεντέλη με την Νέα Μάκρη πάνω απ' το βουνό. Παντού είναι όμορφα, αλλά πιάνοντας κορυφή και αρχίζοντας να κατεβαίνεις προς το Πανόραμα αρχίζουν τα πολύ ωραία:

- Είσαι ψηλά, με την θάλασσα από κάτω, οπότε ΦΥΣΑΕΙ
- Έχει καεί τόσες φορές, οπότε είναι εντελώς φαλακρό (δεν έχει δέντρα να κόψουν)
- Οι πτυχώσεις του βουνού κάποιες φορές κόβουν τον αέρα και κάποιες φορές όχι---ποτέ δεν έχεις σταθερή ροή
- Έχει στροφές και από πτύχωση σε πτύχωση ο αέρας σου έρχεται από διαφορετικές κατευθύνσεις.

Αν θέλει κανείς να δοκιμάσει τι παίζει με τον αέρα, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Την πρώτη φορά που πέρασα από εκεί---πολλά χρόνια πριν---με καλό αέρα, θυμάμαι είχα χεστεί πάνω μου. Τώρα πια που μένω κοντά και περνάω συχνά, ο αέρας απλά με ενοχλεί λίγο (όταν φυσάει καλά) χωρίς όμως να μου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα. Πράγμα που σημαίνει ότι η κατάσταση αντιμετωπίζεται.

Προσπαθώντας να αναλύσω τι κάνω και δεν με πειράζει τόσο (τα περισσότερα πράγματα γίνονται πλέον ενστικτωδώς) καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

1. Πάμε με σχετικό τσαμπουκά, όχι Παναγίες (ΟΥΤΕ κομμάτια βέβαια)

2. Στις στροφές ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ, δεν πάμε με φόβο και τρόμο. Ρίχνουμε το μηχανάκι κανονικά στην είσοδο και διαγράφουμε το τόξο με μπόλικο γκάζι (ο κινητήρας να σπρώνχει καλά).

3. Αποφεύγουμε το χαλαρό "ρολάρισμα". Γκάζι και φρένο είναι φίλοι μας. Μία κάτω άνετα!

4. Στιριζόμαστε ΚΑΛΑ επάνω στην μηχανή: Γερό πάτημα στα μαρσιπιέδια, σφίξιμο το ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια, σώμα απ' την μέση και κάτω σφιχτό.

5. Από την μέση και πάνω, ΕΝΕΤΛΩΣ ΧΑΛΑΡΟΙ. Το τιμόνι μόλις που το το ακουμπάμε. Αν σφίξεις το τιμόνι ή (ακόμη χειρότερα) αν προσπαθήσεις να κρατηθείς από αυτό, το μηχανάκι αρχίζει να πάει όπου θέλει.

6. Αφήνουμε κάποια καβάτζα στις γραμμές μας γιατί ο αέρας εισάγει κάποια ανακρίβεια (ΔΕΝ πάμε στο χιλιοστό απ' το ένα άκρο της λωρίδας στο άλλο, αλλά αφήνουμε κάποια περιθώρια ασάφειας.)

Από αυτά, το 4 και το 5 είναι, ίσως, τα πιο σημαντικά και αυτά που ενστικτωδώς μπορεί να κάνεις λάθος.

Κατά τα άλλα οδηγείς σαν να μην είχε αέρα---το να σκέφτεσαι "Πω! πώ! έχει αέρα! τι θα κάνω!" σου βγάζει λάθος αντιδράσεις.

Ichigo
11/05/2011, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ένας καλός δρόμος, κοντά στην Αθήνα, για να δοκιμάσεις πόσο καλά τα πας με τον αέρα είναι αυτός που συνδέει την Πεντέλη με την Νέα Μάκρη πάνω απ' το βουνό. Παντού είναι όμορφα, αλλά πιάνοντας κορυφή και αρχίζοντας να κατεβαίνεις προς το Πανόραμα αρχίζουν τα πολύ ωραία:



Που να περάσεις χειμώνα με ομίχλη και νύχτα να δεις τι γίνεται :wacko: :sick:

npat
11/05/2011, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Που να περάσεις χειμώνα με ομίχλη και νύχτα να δεις τι γίνεται :wacko: :sick:

Ε, συνήθως όταν έχει ομίχλη δεν φυσάει...

(βλ. και Αστερίξ στη Βρετανία...

- Πάντα τέτοιο καιρό έχει εδώ?
- Ομίχλη? Όχι βέβαια! Σπάνια! Μόνο όταν δεν βρέχει!)

:lol: :lol:

road spirit
11/05/2011, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ε, συνήθως όταν έχει ομίχλη δεν φυσάει...

(βλ. και Αστερίξ στη Βρετανία...

- Πάντα τέτοιο καιρό έχει εδώ?
- Ομίχλη? Όχι βέβαια! Σπάνια! Μόνο όταν δεν βρέχει!)

:lol: :lol:

ώστε εκεί έχει το εξοχικό του ο κάπτεν :wacko:

nikos_abel
12/05/2011, 06:31
Όταν πρωτοπήρα το μηχανάκι (Αύγουστος=μελτέμια ήτανε), ανέβαινα τη Λαυρίου και είχε
αρχίσει ένα ελαφρό (όπως το βλέπω τώρα) αεράκι και με πήγαινε πέρα δώθε.

Θυμάμαι λοιπόν ότι το μόνο που σκεφτόμουν ήταν "Τι μ@λ@κ@ς, τι τάθελα εγώ τα
μηχανάκια, πως θα φτάσω σπίτι μου" κλπ.

Και κάποια από τις επόμενες μέρες πήρα και τη κυρά και από αττική οδό πηγαίναμε στο σούνιο
για μπάνιο. Μόνο που δεν 3χ3σ@ το παντελόνι μου και να το παίζω και ψύχραιμος....

Τότε βέβαια, δεν πήγαινα πάνω από 50, τι χαλαρά τιμόνια και καουντερστίρινγκ, ήμουνα
και εντελώς άσχετος, ότι μου είχε μάθει ο δάσκαλος της οδήγησης (=0).

Τώρα, αφού πέρασαν και 1000 τέτοιες εμπειρίες ακόμη, δεν με ενοχλεί ο αέρας πια.

Χαλαρότητα θέλει και να αφήνεις περιθώρια ελιγμών και να μη στριμώχνεσαι.

TROOPER
12/05/2011, 09:11
εν τω μεταξυ διαβαζω τον ενα:''με πηρε και με σηκωσε''.τον αλλο:''με πεταγε ο αερας απο μπαριερα σε μπαριερα''.

και εγω με το σκατοπαπο δεν εχω αντιμετωπισει ουτε ενα προβλημα.

μαγκες κατι κανετε λαθος...μηπως να το βλεπατε για κανα αμαξακι??? (νο οφενς) :wave2:

BlackAdder
12/05/2011, 09:16
Το πιθανότερο είναι, εκεί που κινήσαι εσύ να μη φυσάει τόσο...

TROOPER
12/05/2011, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Το πιθανότερο είναι, εκεί που κινήσαι εσύ να μη φυσάει τόσο...

οντως δεν βγηκα ανοιχτοπελαγα :lol:

bikerted
12/05/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δεν ξερω τι λετε εσεις εγω σημερα πηγα μεγαρα και ειχε τρελο αερα... πανω απο 220 δυσκολα πηγαινα...


Στην 1 ήθελε λίγο προσοχή!! Μετά όλα ΟΚ!!!:smokin:

daz
12/05/2011, 11:31
O npat τα είπε όλα. :beer:

Ο λόγος που η μοτοσυκλέτα κάνει 8αρια απ' τον αέρα είμαστε εμείς! Η μηχανή το μόνο πράγμα που ξέρει να κάνει καλύτερα είναι να πηγαίνει ευθεία. Και θα τα κατάφερνε μια χαρά αν δεν χρειαζόταν τον αναβάτη για τους χειρισμούς στις στροφές και να κρατάει το γκάζι ανοιχτό. Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει σε αγώνες, με την μοτοσυκλέτα να "αδειάζει" τον αναβάτη της και αυτή να συνεχίζει?

Στον αέρα το αναγκαίο κακό είμαστε εμείς. Εμείς χαλάμε την κίνηση του συνόλου, προσπαθώντας να κρατηθούμε πάνω στην μηχανή απ' το τιμόνι. Στην μηχανή κρατιόμαστε σφίγγοντας τα πόδια στο ντεπόζιτο. Ειδικά σε περιπτώσεις πλάγιου ανέμου το τιμόνι πρέπει να το βλέπουμε σαν το πιο εύθραυστο και πολυτιμότερο πράγμα στον κόσμο, που οποιαδήποτε πίεση θα το κατέστρεφε. Δεν κρεμάμε τα χέρια στο τιμόνι, δεν σφίγγουμε τα γκρίπ δεν κρατιόμαστε από δαύτο.

Δεν σερνόμαστε, ούτε πάμε γρήγορα. Μια κάτω για να έχουμε απόθεμα δύναμης ώστε να διορθώσουμε απρόοπτα και λίγο σκύψιμο ώστε να μειώσουμε τον όγκο μας απέναντι στις ριπές. :sun:

7gibernau
12/05/2011, 11:48
μηπως δε φταιει ο πουνεντης και φταιει κατι αλλο?

φαρδυ μπουφαν ας πουμε.....

peskandritsos
12/05/2011, 12:57
Εγω παντως που φοραγα στενο μπουφαν και κατεβαινα εθνικη οδο με το τενερε με 100-120 πιο πολυ χτυπαγανε εμενα τα χαστουκια του αερα παρα την μηχανη.
Η μηχανη κανα δυο φορες αλλαξε πορεια (οχι παραπανω απο 20 ποντους) σε κατι σπηλιαδες τελειως πλαγιες αλλα δεν με τρομαξε.
Και εχω και την 52αρα την βαλιτσα πισω.:D

McTalas
12/05/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
Στην 1 ήθελε λίγο προσοχή!! Μετά όλα ΟΚ!!!:smokin:
Πηγες χτες μεγαρα...

και εφυγες τελευταιος???

bentouza
13/05/2011, 14:14
για μενα η λυση ειναι σφιχτα ποδια στο ρεζερβουαρ.πολυ σφιχτα και χαλαρος κορμος.
επισης θα δουλευεις κορμο. αν φυσαει απο δεξια σε καθε ριπη θα κανεις τον κορμο σου λιγο δεξια για να αντιμετωπισης τη δυναμη του αερα.λιγο ε, οχι καφριλικια λες και κανεις windsurf με 8αρι.

επισης να εχεις ταχυτητα για να εχουν οι ροδες σου μεγαλη αδρανεια.

το γκαζι εμενα δεν μου κανει διαφορα.για να το λενε τοσα παιδια ομως δοκιμασε το.

lleonidas
18/01/2018, 09:09
Τι @@ αέρας είναι αυτός χθες το βράδυ και σήμερα... κακό παρεάκι με το βρεγμένο οδόστρωμα..

devil's animal
18/01/2018, 10:02
9 μποφορ δινει στον Θερμαϊκο κολπο...:eek:

o teos
18/01/2018, 10:03
https://youtu.be/fUAkxL4GLRs?t=46s

:a33::a49:

nikma
18/01/2018, 10:10
Της π@τανας φυσάει κι εδώ στη Κρήτη. Δεν ανεβαίνεις στην ελιά ούτε για αστείο ;)

GiorgosLa
18/01/2018, 10:25
Και δω τα ίδια. Στην Αφρική θα μας φτάσει.

7Tolis
18/01/2018, 11:52
Ωραία ημέρα αν είσαι χαρταετός σήμερα.

lleonidas
24/02/2019, 00:07
Πρέπει να έχει έρθει ο ίδιος ο Μποφόρ απόψε εδώ στας Αθήνας...

viper1
24/02/2019, 00:32
Εγώ πήγα λαϊκή με Το καροτσάκι αλλά μου το πήρε ο αέρας και τελικά πήγα σούπερ μάρκετ

vaska
24/02/2019, 07:17
Χθες βράδυ που ερχόμουν σπίτι έπαιζα κυνηγητό με τους κάδους. Αυτοί οι μεταλλικοί των σκουπιδιών είναι επικίνδυνοι. Οι πλαστικοί της ανακύκλωσης παλεύονται, ακόμα και στουκι να φας δεν έχεις ιδιεταιρο πρόβλημα αλλά οι μεταλλικοί είναι θέμα.

νεοσσός
24/02/2019, 07:50
Με το αμάξι ήμανε χθες και έκοψα ταχύτητα στα 50 km/h από τα 70 km/h, διότι έπρεπε να κάνω συνέχεια διορθωτικές κινήσεις.

Πάντως τον περασμένο μήνα είχαμε και μέρα με ισχυρότερο άνεμο. Όταν τον είχα πλάγια, με το αμάξι πάντα, με πετούσε μέχρι και μισό μέτρο μέχρι να κάνω διόρθωση, ενώ όταν τον είχα κόντρα σε ανηφόρα, έπρεπε να κατεβάζω ταχύτητα για να τραβήξει.

Με μοτοσακό δεν έχω νιώσει να με παρασέρνει άνεμος, αλλά δεν έχει τύχει να κυκλοφορήσω και με τόσο δυνατό άνεμο. Με ποδήλατο σε βουνό, σε στροφή που έσκαγε απότομα ριπή 8 μποφόρ, με έχει πετάξει τρία μέτρα αριστερά, στο αντίθετο ρεύμα και άλλη μία φορά τέρμα δεξιά στη μπαριέρα. Πραγματικά, με πήρε και με σήκωσε.

karellen
24/02/2019, 08:18
To van μού το πήγαινε πέρα δώθε χθες.Σημερα βγήκα για καφε με τα ποδια και συχνά πέφτανε αντικείμενα από τα μπαλκόνια.
Όμως φόραγα καπέλο!

teogtp
24/02/2019, 09:17
Εμένα, φυσούσε βοριάς από το σπασμένο μου το τζάμι.
Γιάννης Πλούταρχος.

















:tooth:

Bowleno
24/02/2019, 12:40
Τι να πουν και οι αντίπερα του ατλαντικού όταν τρώνε τυφώνες δηλαδή....

S705
24/02/2019, 12:54
Τι να πουν και οι αντίπερα του ατλαντικού όταν τρώνε τυφώνες δηλαδή....

Για αυτό είναι βαριές οι χαρλει...

MAIK72
24/02/2019, 13:51
Από χθες το βράδυ αλλά και όλη την μέρα σήμερα θα κυκλοφορούν ελεύθεροι στος δρόμους όλοι οι πράσινοι και μπλέ κάδοι . Με φρένα ή χωρίς. Κάποιοι δε και χωρίς καπάκια!:D

AUFGEBRACHT
24/02/2019, 15:27
Εμένα, φυσούσε βοριάς από το σπασμένο μου το τζάμι.
Γιάννης Πλούταρχος.

Εμένα "Φυσάει, φυσάει απόψε, φυσάει, απόψε φυσάει, τρέχουν οι δρόμοι λαχανιασμένοι φυσάει, κάτω από τις γέφυρες φυσάει, μες στις κιθάρες φυσάει"
Παπακωσταντίνου σε στίχους Λειβαδίτη.

Jo.Da.
25/02/2019, 01:19
Το Σάββατο το απόγευμα έκανα skateboard στο ΚΠΙΣΝ. Με ευνοϊκό τον άνεμο ήταν και γ@μώ, κόντρα σκέτη πίκρα...:uplate::D

katsar
28/03/2019, 19:26
http://www.patranews.gr/dytiki-ellada/zeyxi-rio-antirrio-o-aeras-sikose-karotsa-ntalikas-kai-prokalese-zimies
Μου έτυχε μια φορά να περάσω με πολύ αέρα ,μιλάμε τα χρειάστηκα.

yannis24
29/03/2019, 09:00
σημερα ηταν δυσκολα....εφαγα πολυ ξυλο απο Σαρωνιδα μεχρι κεντρο.....εντυπωση μου εκανε οτι φυσαγε και παρα πολυ δυνατα και μεσα στον Αστικο ιστο, και οχι μονο στο κομματι Σαρωνιδα-Βαρκιζα που γινεται συνεχεια χαμος.....
με κουρασε πολυ !!!

SONone
29/03/2019, 12:27
http://www.patranews.gr/dytiki-ellada/zeyxi-rio-antirrio-o-aeras-sikose-karotsa-ntalikas-kai-prokalese-zimies
Μου έτυχε μια φορά να περάσω με πολύ αέρα ,μιλάμε τα χρειάστηκα.

πέρσι το καλοκαίρι με μηχανές δεν μας άφησαν να περάσουμε την γέφυρα, λόγο επικινδυνότητας απο τα μποφορια!

DriveR
29/03/2019, 13:12
Για όλους όσους κινούντε με μοτοσικλέτα μεγάλη προσοχή όταν είναι πίσω από φορτηγά του Δήμου τα οποία στο άνω μέρος είναι ανοιχτά, φεύγουνε χαρτόκουτα, σκουπίδια και άλλα πολλά με συνέπεια μπορεί να γίνει ατύχημα, τις προάλλες κάποιο φορτηγό του Δήμου στην Εθνική είχε κάτι σίδερα στο άνω μέρος και φύγανε στην μέση της Εθνικής οδού, όταν πήγα δίπλα στον οδηγό να του πω τι είχε συμβεί δεν ήταν και πολύ πρόθυμος να κάνει διάλογο, όταν του είπα ότι έπεσαν πράγματα στην Εθνική χλώμιασε όmως και άλλαξε συμπεριφορά, έπρεπε να σε είχα γ... στην διαδικασία μ@**κ* άχρηστε μετά.

Προσοχή το βράδυ σε δρόμους στενούς μην έφυγε κάνας κάδος και πράγματα σε μεγαλό όγκο όπως πχ καφάσια κλπ. Στις στροφές επίσης μεγάλη προσοχή μην φύγει κανείς!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2019, 14:58
Και ένα tip για τον αέρα.Οταν είμαστε πάνω σε μηχανή δεν σφίγγουμε το τιμόνι γιατί οι κραδασμοί από το σώμα μας και οι ταλαντώσεις μεταφέρονται από τα χέρια μας στο τιμόνι:)

νεοσσός
29/03/2019, 21:57
Έφαγα πολύ ξύλο σήμερα ειδικά στην επιστροφή, αλλά τις έτρωγα και γελούσα. Άλλωστε παίρνεις τη μοτοσυκλέτα για να ζήσεις πιο έντονα τη στιγμή. :)