PDA

View Full Version : Πλαϊνές βαλίτσες σε Cb 1300 S



panastex
11/05/2011, 12:59
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός CB 1300 S μοντέλο 2006 (μέσω ανταλλαγής με την μοτο που είχα πριν).
Η χρήση που έκανα και θα εξακολουθώ να κάνω είναι βόλτες και κυρίως ταξίδια (ως επί το πλείστον δικάβαλος).
Επειδή βρίσκομαι σε φάση αγοράς εξοπλισμού και περιφερειακών θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Έχει τοποθετήσει κάποιος φίλος πλαϊνές βαλίτσες στην εν λόγω μοτο για να μας πει γνώμες – παρατηρήσεις;
Φυσικά κάθε σχόλιο – γνώμη από κατόχους ή μη δεκτό. :winka:

SF
12/05/2011, 21:34
Γειά σου συνάδελφε.

Έτσι όπως είναι το πίσω φτερό, που στα πλαϊνά του βγαίνει πολύ πιο έξω από τη σέλα, αν βάλεις μαλακές βαλίτσες θα αφήσουν σημάδια στα πλαστικά. Επίσης είναι πολύ ψηλά η ουρά και η στήριξη είναι ένα σοβαρό πρόβλημα. Σκληρές δεν έχω δει πουθενά (όχι ότι έχω ψάξει δηλαδή). Και δεν ανοίγω καν κουβέντα περί αισθητικής! Οι αλήτες στη Χόντα έβγαλαν σκληρές δικές του βαλίτσες μόλις στο περυσινό μοντέλο, και ΜΟΝΟ σε αυτό μπαίνουν (βλ. παραδιπλανό θρεντ).

Η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι δεν προσφέρεται για δικάβαλο με μπαγκάζια, εκτός αν ο επιβάτης είναι 50 κιλά και extra-small. Αλλά και τότε έχεις τα παραπάνω θέματα.

panastex
13/05/2011, 10:13
Φίλε SF ευχαριστώ για την απάντηση.
Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ.
Μαλακές έχω από τη προηγούμενη μοτο και εάν τελικά τις χρησιμοποιήσω θα φτιάξω εγώ βάση στήριξης (το ίδιο είχα κάνει και με τη προηγούμενη) η οποία θα αφαιρείται εύκολα.
Από σκληρές, μετά από έρευνα που έκανα, οι μόνες πού δεν προσβάλουν την αισθητική της (με τα δικά μου πάντα κριτήρια) είναι οι HEPCO & BECKER Junior βαμμένες στα χρώματά της. Το πρόβλημα είναι ότι οι 40άρες, που είναι και οι ποιο χρηστικές, λόγω της πλατιάς ουράς βγαίνουν αρκετά έξω οπότε….. 30άρες και top case (που θέλω να αποφύγω).
Τα έξι τελευταία χρόνια ταξίδευα (εντός και εκτός) δικάβαλος με multistrada 620 :eek: χωρίς πρόβλημα οπότε τώρα……. :a013:

:wave2:

Cpt. Haddock
13/05/2011, 10:18
Για τις Hepco υπάρχουν και προσθαφαιρούμενες βασεις με βιδες μισής στροφης, ωστε να μη μενουν μονιμα στο μηχανακι

:beer:

panastex
13/05/2011, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για τις Hepco υπάρχουν και προσθαφαιρούμενες βασεις με βιδες μισής στροφης, ωστε να μη μενουν μονιμα στο μηχανακι

:beer:

viper1
13/05/2011, 11:09
εγω παντως ειχα φερει μια ουρα κομπλε με φαναρι για ταξιδι για να αποφυγω τις εκδορες...

panastex
13/05/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από viper1
εγω παντως ειχα φερει μια ουρα κομπλε με φαναρι για ταξιδι για να αποφυγω τις εκδορες...

Χρησιμοποιώντας βάση δεν υπάρχει πρόβλημα εκδορών.
Εάν δε αυτή αφαιρείται και εύκολα ούτε αισθητικό.
:wave2:

SF
13/05/2011, 23:25
Παιδιά, εγώ προσωπικά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλω σιδεριές στο CB :)
Για δικάβαλες καταστάσεις GT βλέπω μόνο FJR και τίποτα άλλο.

Αλλά μιας και αναφέρατε Hepco & Becker, δεν αντέχω, θα ποστάρω φωτό....
Βροχερή μέρα, πολλή ομίχλη, καφές στη λίμνη Misurina (υψ. 1750) και οι μόνοι μοτοσικλετιστές εκεί πέρα είμαστε ο Γιάννης FJ (με βαλίτσες Hepco, τυχαίο-δε-νομίζω), εγώ, και ...ένας μηχανικός της Hepco & Becker!! (Αναγνωρίστηκε από το καπελάκι, και ακολούθησε φυσικά η δέουσα συναναστροφή.)

O κόσμος είναι μικρός :cool:


226110

FJ
13/05/2011, 23:45
Εργαζομενος στην Hepco 23 ή 26 χρονια μας ειπε δεν θυμαμαι ακριβως. Παντως ενιωσε υπερηφανος οταν ειδε ενα παλιο μηχανακι απο την Ελλαδα να φοραει σκαρες και βαλιτσες δικες τους. :)
Σε παλαιοτερες γραμμες εχουν πολυ καλες αισθητικα επιλογες παντως...
Εγω ειμαι ικανοποιημενος απο την ποιοτητα και την τιμη τους.

panastex
16/05/2011, 07:40
υγρή μνήμη ……
μια φωτογραφία χίλιες λέξεις - σκέψεις ……
Ωραία πράγματα !!!!

:beer: