PDA

View Full Version : σκεφτητε το σας παρακαλω ...



orizontas
11/05/2011, 13:00
εμαθα πριν λιγο οτι ο γιαννης επεσε .

ολα οκ . καλα ειναι το παλικαρι .

πηγαινε λιγο τον κολο του . συγγρου .

τον εκλεισαν . του εφυγε καπουτ .

κρανος ειχε κεφαλι οκ . τουμπανο μπυφαν , ολα μιαχαρα ομοι αγκωνες πλατη .

τα ποδια του .... καλαμι καπουτ . αστραγαλος καπουτ .

και θελω να πω .

γιατι ρε παιδια δε προστατευετε και τα ποδαρια σας με τον καταληλο εξοπλισμο και στη πολη ...

επιγωνατιδες επικαλαμιδες . τοσα αξεσουαρ υπαρχουν . σας ακουω και λετε καλα που φοραγα κρανος

και μπουφαν , χτυπησα μονο το ποδι μου και αλλα τετοια .

τα ποδια δεν ειναι δικα σας ?

δεν ειναι κοπος ουτε ντροπι να οδηγο με τις πεικαλαμιδες μου και τις μποτες μου και στην πολη

σκεφτητε το λιγακι . το πως φαινομαστε η αν δεν ειναι σικ η βαριεμε νομιζω ειναι λαθος σκεψεις ...

καντε μια προσπαθεια και πιστεψτεμε θα σας γινει συνηθεια και δεν θα δινετε σημασια στα σχολια

και τα βλεματα των εξυπνακιδων ....

ευχαριστω πολυ ...:wave2: :wave2:

nio1981
11/05/2011, 13:12
+1 kai perastika

GIXXERAKIAS
11/05/2011, 13:13
Εχω ξεκινησει ηδη εδω και 3 μηνες και οταν δεν φοραω τις επιγονατιδες εστω και για λιγο τρελενομαι στην σκεψη οτι μπορει να πεσω χωρις αυτες.

Πλεον κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες και επιγονατιδες εχουν γινει καθημερινο φαινομενο για εμενα.:winka: :beer:

DimChios
11/05/2011, 13:29
ποιος Γιαννης επεσε?

:confused:

PortisHead
11/05/2011, 13:35
Ο Γιαννης ..... ο Προθυπουργος ?
:lol:

gcrook
11/05/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
εμαθα πριν λιγο οτι ο γιαννης επεσε .



ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ;
ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΤΑΤΕ ΕΤΣΙ!!

:confused:

950dim
11/05/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
...πηγαινε λιγο τον κολο του . συγγρου ....

Ναι σωστα φταινε οι επικαλαμιδες που δε φορουσε...

sergiosm
11/05/2011, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ναι σωστα φταινε οι επικαλαμιδες που δε φορουσε...

για το ατύχημα ασφαλώς όχι

για τις συνέπειές του όμως ;;

gixxerpap
11/05/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ναι σωστα φταινε οι επικαλαμιδες που δε φορουσε...

όχι, έφταιγε αποκλειστικά αυτός που έτρεχε! καλά να πάθει!
Ήμαρτον ρε παιδιά, δε γίνεται μια φορά να μείνουμε εντός θέματος και να κρατήσουμε τον καθωσπρεπισμό για πάρτη μας?

έχεις απόλυτο δίκιο Τζώρτζ, είναι εξίσου σημαντικό να φοράμε και τις επιγονατίδες, όπως το να μη φοράμε τζην παντελονάκι, ή χαμηλά παπούτσια κλπ κλπ

δυστυχώς, δεν μας έχει γίνει ακόμη ''συνείδηση'' ότι πάνε πακέτο μαζί με το κράνος και το μπουφάν.
θες ότι είναι λίγο άβολες, ότι βαριόμαστε τη διαδικασία του να ντυνόμαστε 10 λεπτά πριν καβαλήσουμε, ότι δεν έχουμε που να τα βάλουμε όλα μετά, ότι αισθανόμαστε λίγο γελοίοι έτσι αρματωμένοι?
είναι πολλοί οι λόγοι και το σίγουρο είναι ότι θα αργήσουμε πολύ ως σύνολο, να τις θεωρήσουμε αυτονόητο εξοπλισμό, όπως το κράνος.

Προσωπικά, θα είχα γλιτώσει τουλάχιστον το ένα απο τα δύο χειρουργεία, κι όμως δε μπορώ να τις συνηθίσω στις καθημερινές μου μετακινήσεις ....

έχουμε και αυτή τη ρημαδα την ικανότητα, να ξεχνάμε τον πόνο βλέπεις ...

devil's animal
11/05/2011, 21:14
πειτε ρε ποιος επεσε και αν χρειαζεται κατι...:confused:

PortisHead
11/05/2011, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
πειτε ρε ποιος επεσε και αν χρειαζεται κατι...:confused:

O Γιαννης λέμε.

:bawl:

castoras
11/05/2011, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εχω ξεκινησει ηδη εδω και 3 μηνες και οταν δεν φοραω τις επιγονατιδες εστω και για λιγο τρελενομαι στην σκεψη οτι μπορει να πεσω χωρις αυτες.

Πλεον κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες και επιγονατιδες εχουν γινει καθημερινο φαινομενο για εμενα.:winka: :beer:


+όσα!!
Αν και άρχισα να τις φοράω μετά από στραβή

DimChios
12/05/2011, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

δυστυχώς, δεν μας έχει γίνει ακόμη ''συνείδηση'' ότι πάνε πακέτο μαζί με το κράνος και το μπουφάν.
θες ότι είναι λίγο άβολες, ότι βαριόμαστε τη διαδικασία του να ντυνόμαστε 10 λεπτά πριν καβαλήσουμε, ότι δεν έχουμε που να τα βάλουμε όλα μετά, ότι αισθανόμαστε λίγο γελοίοι έτσι αρματωμένοι?
είναι πολλοί οι λόγοι και το σίγουρο είναι ότι θα αργήσουμε πολύ ως σύνολο, να τις θεωρήσουμε αυτονόητο εξοπλισμό, όπως το κράνος.

Προσωπικά, θα είχα γλιτώσει τουλάχιστον το ένα απο τα δύο χειρουργεία, κι όμως δε μπορώ να τις συνηθίσω στις καθημερινές μου μετακινήσεις ....

έχουμε και αυτή τη ρημαδα την ικανότητα, να ξεχνάμε τον πόνο βλέπεις ...


Γιωργο, ο καθενας το βλεπει και το αντιμετωπιζει διαφορετικα!
Ο,τι ακριβως συμβαινει και με το κρανος! Ιδιο πραγμα ειναι ασχετα αν τις περισσότερες φορες η ζημια που μπορει να παθεις μη φορωντας κρανος ειναι πιο σοβαρες απο το να μη φορας μποτες! Το ιδιο πραγμα ειναι!
Εγω και πριν το ατυχημα, τις φοραγα μονιμως, χειμωνα καλοκαιρι! Μεχρι και για δουλεια πηγαινα καλοκαιριατικα με τις sidi τις οποιες φοραγα ολη νυχτα και δουλευα και ορθιος.
Δεν το παιζω κατι απλα το εξηγω! Ο,τι και να μου λετε οτι δεν βολευει, δεν κανει δεν ρανει, εγω θα τις βαλω...

:beer: :beer: :beer: :wave2:


Το παντελονι δεν εβαλα μια φορα ο μλκας! :sad: :bawl:

orizontas
12/05/2011, 11:37
o γιαννης δεν ειναι απο την παρεα μας ...

φιλος ασχετος απο μοτο ....

ολα καλα δυο χειρουργια μιας και το γονατο επαθε πατατρακ ...

ετσι εναι σιγουρα εφταιγε που ετρεχε ..... λιγοτερο κακο αν προστατευε και τα ποδια του ...

το θρεντ αναφερετε στο οτι ο φουλ εξοπλισμος δεν ειναι μονο για ταξιδια

που οι πιθανοτητες δεν ειναι ιδιες με τις πολης για μια στραβη ....

αυτα .....:beer: :wave2:

taisteal
18/05/2011, 21:16
σωστοσ...αν και εγω 15 χρονια μηχανακια και μηχανες,μποτες μπουφαν τα παντα,και επεσα στο πεζοδρομιο και το εσπασα σε δυο μεριες το ποδι...αμα ειναι να σου κατσει....

tai
19/05/2011, 16:59
εχω πεσει και εχω τρακάρει αρκετες φορές στη μοτοζωή μου.
99% στην πόλη!!!!
γιατι να μην φοράμε αυτα που θα μας σώσουν κατα 99%??
με έχετε δει οι περισσότεροι, οτι ακομα και για καφε έρχομαι "κομπλέ"
Αφου το κακο θα γίνει κατα 99% στην πόλη, γιατι δεν ντυνόμαστε στον ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ κυνδυνο?

δεν ειναι θεμα βολέματος
δεν ειναι θεμα μουρης

ειναι απλά μεγαλη μαλακια να μπορείς μετά απο ενα πέσιμο να πας στην δουλειά σου την αλλη μερα, απο το να μην μπορείς ουτε να ξυστεις ή να μην μπορείς να πληθεις για 2-3 βδομαδες μονος σου,γιατι δεν φόρεσες ενα κωλογάντι πχ!

είμαστε αόρατοι και έχουμε πόλεμο!!

αρματοθήτε για να μην γίνεται η ζωη σας βάσανο για μια στιγμη μαλακιας

panos1050
20/05/2011, 21:47
οι επιγωνατιδες και οι επικαλαμιδες θα μας σωσουν αν παμε τον κωλο μας
και προκαλουμε??
η επιγνωση του τι κανεις θα σε σωσει

και δεν ειναι και το πιο ευκολο να εισαι ολη μερα φουλ ντυμενος οπου και να πας
πολλες φορες δεν στο επιτρεπει η δουλεια ο χρονος κλπ

airamhag
21/05/2011, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050

και δεν ειναι και το πιο ευκολο να εισαι ολη μερα φουλ ντυμενος οπου και να πας
πολλες φορες δεν στο επιτρεπει η δουλεια ο χρονος κλπ

τελικα ισως η ριζα του κακου ειναι οτι θεωρουμε τις μοτοσικλετες/μηχανακια "ευκολια" , αρα κ "προχειροτητα"
και οχι απολαυση ζωης...

bikerted
21/05/2011, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τελικα ισως η ριζα του κακου ειναι οτι θεωρουμε τις μοτοσικλετες/μηχανακια "ευκολια" , αρα κ "προχειροτητα"
και οχι απολαυση ζωης...


:a18: :a10:

panos1050
21/05/2011, 03:50
ναι οκ οταν μενεις στο βουνο η στο χωριο η μηχανη ειναι απολαυση ζωης
αν ομως μενεις στην πολη που οι ρυθμος ειναι πιο γρηγορος,τι να κανουμε η μηχανη γινεται και εργαλειο για να σου κανει την ζωη πιο ευκολη. κακο???????

intruder
21/05/2011, 10:37
εαν φορουσα επιγονατιδες δεν θα παθαινα τετοια ζημια.τωρα περιμενω για το χειρουργειο.10 μ πριν τον προορισμο εγινε σε μια αποσταση που επρεπε να διανυσω 400μ ευθεια.τωρα εβαλα μυαλο κ τις επιγονατιδες δεν τις ξαναβγαζω.αλλα τωρα που εχω ηδη 2 βδομαδες μεσα κ αλλον 1.5 μηνα+ μετα.πρεπει δηλ να παθουμε για να μαθουμε?ο εξυπνος μαθαινει κ απο τα λαθη των αλλων δεν περιμενει να το παθει πρωτα κ μετα να το καταλαβει.

faraway
21/05/2011, 10:50
Δυστυχώς η έννοια της ασφάλειας είναι πολύ σχετική για το καθένα . Γνωρίζω ανθρώπους που όταν βγαίνουν βόλτα εκτός πόλης φορούν τα πάντα και όταν γυρνούν μέσα σε αυτή είναι ξεβράκωτοι .

Κάποιοι πιθανόν έχουν την αίσθηση πως το κακό θα γίνει στην Εθνική στην ευθεία με τα 150 χλμ/'ωρα πάνω στο κοντέρ και αμελούν ή αγνοούν τους κινδύνους της πόλης .


Θα συμφωνήσω με τον intruder πως ο έξυπνος μαθαίνει και από τα λάθη των άλλων, και πως ότι περισσότερο φοράμε τόσο καλύτερο για μας .:wave2:

airamhag
21/05/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ναι οκ οταν μενεις στο βουνο η στο χωριο η μηχανη ειναι απολαυση ζωης
αν ομως μενεις στην πολη που οι ρυθμος ειναι πιο γρηγορος,τι να κανουμε η μηχανη γινεται και εργαλειο για να σου κανει την ζωη πιο ευκολη. κακο???????

μην το παιρνεις προσωπικα.
με αφορμη το ποστ σου , εγραψα αυτο που σκεφτηκα.

κ για να πω την αποψη μου για αλλη μια φορα,
θεωρω πως ναι ,ετσι οπως το παρουσιαζεις ειναι κακο.

και ειναι κακο γιατι/οταν αυτο το σκεπτικο ειναι η αφορμη για να παρει καποιος μηχανη
.μονο την ευκολια υπολογιζουμε.

και η ηλεκτροκοληση ειναι εργαλειο κ μαλιστα πολυ χρησιμο.
οπως και ο δισκος κοπης το ιδιο.
εαν ομως δεν φορας την μασκα ή αν δεν εχεις σταθερο χερι
οσο ευκολη σου κανει την ζωη ,τοσο ευκολα σε καταστρεφει.

και επιστρεφουμε για αλλη μια φορα στο οτι αν δεν υπηρχε αυτος ο λογος ( κινηση,κακης ποιοτητας δρομοι κλπ μπλα μπλα ) της ευκολιας δηλαδη,δεν θα χρειαζοταν να κανουμε αυτην την συζητηση .

ελα ομως που τελικα,χρειαζεται περισσοτερο απο ποτε να ειμαστε σταθεροι κ αυστηροι στα κριτηρια επιλογης μας, "γιατι ζουμε στην Ελλαδα"

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
πρεπει δηλ να παθουμε για να μαθουμε?ο εξυπνος μαθαινει κ απο τα λαθη των αλλων δεν περιμενει να το παθει πρωτα κ μετα να το καταλαβει.

ακριβως αυτο !
πρεπει καποιος να φαει τα μουτρα του ,που παρακαμψε τις σαφης οδηγιες χρησης για να "μαθουμε"?

read the fucking manual ! :lol:



(ελπιζω να μην "ακουγομαι" σαν την μανα του πολεμιστη " προσεχε παιδακι μου,αυτα ειναι εργαλεια του διαβολου!" :lol: ) :look: