PDA

View Full Version : Τα λεφτά σας δεν περνάνε πλέον εδώ



schumifer
11/05/2011, 18:21
(http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?629935-%D4%E1-%EB%E5%F6%F4%DC-%F3%E1%F2-%E4%E5%ED-%F0%E5%F1%ED%DC%ED%E5-%F0%EB%DD%EF%ED-%E5%E4%FE.......)
Τα λεφτά σας δεν περνάνε πλέον εδώ.......

Σήμερα κατά τις 13:00 πάω σε βενζινάδικο στην συμβολή των οδών "Ηλία Ηλιού" & "Φραντζή" να γεμίσω το μηχανάκι....
Πριν από εμένα γεμίζει ένας άλλος κύριος το Scooter του
και βγάζει να πληρώσει τα 3euro που έβαλε με ψιλά (5/2/1 cent) ,
γιατί προφανώς ο άνθρωπος αυτά είχε πλέον (η κρίση βλέπεις)
και περιμένω κι εγώ να του πούνε "πηγαίντε στο ταμείο να τα μετρήσουν)".....

Αντί αυτού όμως το λέει ο (Πακιστανός πιθανώς) υπάλληλος :
- Τί είναι αυτά ?!?!?
- Λεφτά !!!- του απαντάει ο πελάτης....
- Και τι να κάνω , να μετράω ??
- Δεν τα θέλεις ??? Αυτά έχω !!
- Όχι, να δώσεις λεφτά !!
- Ρε μας δουλεύεις ??? Δεν είναι λεφτά αυτά ???
- Όχι δεν είναι !!!

και "τα παίρνω" κι εγώ που περιμένω στη σειρά και του λέω του υπαλλήλου:
- Ρε θα τα πάρεις τα λεφτά να τελειώνουμε??? Λεφτά σου δίνει ο άνθρωπος , όχι χώμα !!!
- Εσύ τη θες και μιλάς ?? (ο υπάλληλος με απειλητικό ύφος)
- Εγώ τι θέλω ??? ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΛΕΦΤΑ Ή ΟΧΙ , ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΨΙΛΑ !!!! ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ 'Η ΟΧΙ ???

μέχρι να ειπωθούν αυτά έχει έρθει και το "Αφεντικό" ή κάποιος υπεύθυνος που το παίζει αφεντικό και λέει :

- Σιγά , όλοι θα βάλετε, με τη σειρά......

και του λέει ο "Πακιστάν":

- Ο άλλος δεν πληρώνει !!!
- Πληρώνω λέει ο πελάτης , αλλά ο άλλος δεν τα παίρνει !!!
- Τι είναι αυτά ?? (λέει...το "Αφεντικό")
- Ρε παίρνετε λεφτά ή όχι ???? ρωτάω ξανά.
- Να πας αλλού του !!!! του κάνει του πελάτη !!!

και βαρέθηκα την πάρτη τους και σηκώνομαι και φεύγω φωνάζοντας
- Αφού δεν παίρνετε λεφτά θα πάω αλλού , που να παίρνουν !!!!

Τα πήρα στο κρανίο βλέποντας την αντιμετώπιση-εξευτελισμό που είχε ο πελάτης από τον Πακιστανό και από το "Αφεντικό" του !!!
Σκεφτόμουν πως καταντήσαμε να μας ξεφτιλίζουν οι Πακιστανοί !!!!
Δεν περνάνε τα λεφτά που δίνει ο Έλληνας στον Πακιστανό !!!!
Στην Ελλάδα !!!
Και με τις Ευλογίες του αφεντικού του , που ξεχνάει ότι είναι αφεντικό σε βενζινάδικο και όχι σε ξενοδοχείο στην Εκάλη !!!!!

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ αν έχετε ΨΙΛΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ξενοδοχείο - συγνώμη , ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ήθελα να πώ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ !!!

(πάντως αν μου το έκανε εμένα αφού είχα βάλει τη βενζίνη , θα του τα άφηνα στη αντλία και θα έφευγα φωνάζωντας : εγώ σε πληρώνω και αν δεν τα θέλεις πέτα τα στα σκουπίδια !!!!)

Allst@rf
11/05/2011, 18:31
:alien:

virus
11/05/2011, 18:43
και να φανταστεις στο ταμειο μου φερνουν οι πακιστανοι τα κερματα τους απο το εμποριο στα φαναρια. και καθομαι και τα μετραω.

SVX
11/05/2011, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

Σκεφτόμουν πως καταντήσαμε να μας ξεφτιλίζουν οι Πακιστανοί !!!!
Δεν περνάνε τα λεφτά που δίνει ο Έλληνας στον Πακιστανό !!!!
Στην Ελλάδα !!!
Και με τις Ευλογίες του αφεντικού του , που ξεχνάει ότι είναι αφεντικό σε βενζινάδικο και όχι σε ξενοδοχείο στην Εκάλη !!!!!



παρουσιαζεις οφειλω να ομολογησω μια φασιστικη συμπεριφορα με κλιση προς την φυλετικη διακριση...

αν ρωτησεις τους φιλους μας τους κομμουνιστες, τους καθαροαιμους, θα σου εξηγησουν πως δεν ηταν πακιστανος, ηταν εργατης, που ηρθε στη χωρα μας για να προσφερει στην παραγωγη και να διεκδικησει τα δικαιωματα και τις προ'υ'ποθεσεις για μια καλυτερη ζωη και καλυτερες συνθηκες εργασιες....


:smokin: :smokin: :smokin:

bikas
11/05/2011, 18:46
ε ρε που πάμε ρε..........:confused: :confused:

πίσα και πούπουλα θέλουν.

gianhs8
11/05/2011, 19:07
τελικα δεν καταλαβα εσυ ειχες λεφτα η ψιλα?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

originalksd
11/05/2011, 19:08
το πες και το 'κανες...!!! :wave2:

SoulGR
11/05/2011, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
.....
δεν ειναι ολοι ετσι μαν....χτες με σταματησε ενας πακιστανος στον δρομο και μου λεει εχω 3 μερες να φαω-ο ανθρωπος ηταν σε κακα χαλια-του δωσα κατι ψιλα που ειχα πανω μου και με ευχαριστουσε στα γονατα...τα χασα εντελως...τον σηκωσα με το ζορι...πραγματικα ντρεπομαι για την κοινωνια μας...

αυτα τα λεω χωρις την παραμικρη επιθυμεια αντιπαραθεσης...απλα και μονο για να πω πως μπορει να υπαρχουν μερικα αρχιδακια εκει εξω,ομως υπαρχουν και καποιοι που απλα θελανε μια καλυτερη ζωη και τιποτα περισσοτερο...

:beer: :beer:

SVX
11/05/2011, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
δεν ειναι ολοι ετσι μαν....χτες με σταματησε ενας πακιστανος στον δρομο και μου λεει εχω 3 μερες να φαω-ο ανθρωπος ηταν σε κακα χαλια-του δωσα κατι ψιλα που ειχα πανω μου και με ευχαριστουσε στα γονατα...τα χασα εντελως...τον σηκωσα με το ζορι...πραγματικα ντρεπομαι για την κοινωνια μας...




ρε παιδες... ποτε θα γινει κατανοητο οτι μια κωλοχωρα χωρις συστημα που δεν μπορει να προσφερει αξιοπρεπεια στους "γηγγενεις" πολιτες δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει ενα "καλυτερο αυριο " στις ορδες των απελπισμενων που θα πουλουσαν παιδια και νεφρα για να φυγουν απ'τον 3ο κοσμο?

η Ελλαδα δεν ειναι Αμερικη...ουτε εκτασεις, ουτε πορους , ουτε δυνατοτητες εχει

cosgili
11/05/2011, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ρε παιδες... ποτε θα γινει κατανοητο οτι μια κωλοχωρα χωρις συστημα που δεν μπορει να προσφερει αξιοπρεπεια στους "γηγγενεις" πολιτες δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει ενα "καλυτερο αυριο " στις ορδες των απελπισμενων που θα πουλουσαν παιδια και νεφρα για να φυγουν απ'τον 3ο κοσμο?

η Ελλαδα δεν ειναι Αμερικη...ουτε εκτασεις, ουτε πορους , ουτε δυνατοτητες εχει Παροτι ντρεπομαι γι'αυτο, ετσι ειναι η πραγματικοτητα για τη χωρα μας. Μακαρι να μπορουσαμε να δωσουμε δουλεια και ψωμι σε ολους. Εδω ομως σε λιγο δεν θα μπορουμε να επιβιωσουμε οι ιδιοι.:(

zisisx
11/05/2011, 19:34
οι μεταναστες πλεον δεν ερχονται στην ελλαδα....απλα θελουν να περασουν απο δω για να μπουν στην ευρωπη.....
το θεμα ειναι το κωλοσυστημα που τα σκ@τωνει κ μενουν εδω κολλημενοι.....ουτε να περασουν μπορουν ουτε πισω να πανε.......σκ@τ@.........

κριμα για ολους ........

SoulGR
11/05/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx
οι μεταναστες πλεον δεν ερχονται στην ελλαδα....απλα θελουν να περασουν απο δω για να μπουν στην ευρωπη.....
το θεμα ειναι το κωλοσυστημα που τα σκ@τωνει κ μενουν εδω κολλημενοι.....ουτε να περασουν μπορουν ουτε πισω να πανε.......σκ@τ@.........

κριμα για ολους ........
+1

Cpt. Haddock
11/05/2011, 20:10
Ειμαι περιεργος να δω που σκ@τα θα καταλήξει αυτο το θρεντ.... :look:

guzzistas
11/05/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx
οι μεταναστες πλεον δεν ερχονται στην ελλαδα....απλα θελουν να περασουν απο δω για να μπουν στην ευρωπη.....
το θεμα ειναι το κωλοσυστημα που τα σκ@τωνει κ μενουν εδω κολλημενοι.....ουτε να περασουν μπορουν ουτε πισω να πανε.......σκ@τ@.........

κριμα για ολους ........

+1

webassasin
11/05/2011, 20:11
ειδα σημερα σε ενα δρομακι στη γειτονια μου εναν πακιστανο/συριο η κατι τετοιο,πεσμενο στην ασφαλτο με τα ματια κλειστα.διπλα καποιος τον ρωτουσε αν ειναι καλα.
ειχε κοσμο,οποτε δε σταματησα.
μετα απο 10 λεπτα που περασα παλι ηταν καμια 20ρια ατομα σε ακτινα 15 μετρων και τον κοιτουσαν,αλλα δεν πηγαινε κανεις κοντα,να ριξει λιγο νερο,κατι.
δε σταματησα,γιατι δεν ηξερα τι παραπανω να εκανα που δεν καναν τοσα ατομα.
υποθετω οτι καλεσαν το ασθενοφορο.
ποιος ξερει..

Joyrider
11/05/2011, 20:13
Απορώ τι τον πείραξε πιο πολύ :rolleyes: βέβαια το "greekz" μου δίνει ένα clue....:a31:

blackbusa
11/05/2011, 20:57
ανοιγω αυριο τον κουμπαρα με τα μονολεπτα και παω βουρ το busa να το γεμισω...32 κατι euro παιρνει....ε ρε κατι γλεντια...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

υ.γ. καπακι χρειαζετε να σκασει καποιος με ενα παπι να βαλει 1 ευρω και να δωσει 500αρικο....:lol: :lol: :lol: :lol:

zolotas
11/05/2011, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
και να φανταστεις στο ταμειο μου φερνουν οι πακιστανοι τα κερματα τους απο το εμποριο στα φαναρια. και καθομαι και τα μετραω.

υπαρχει κοσμος που δινει λεφτα στα φαναρια.......ελεος .....διφραγκο σε κανεναν

sniper
11/05/2011, 21:39
Συνεχίστε...

Καλό είναι να ξέρουμε με ποιους μιλάμε...

nio1981
11/05/2011, 21:46
:a014: :a014: :a014:

PortisHead
11/05/2011, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειμαι περιεργος να δω που σκ@τα θα καταλήξει αυτο το θρεντ.... :look:

Δεν ξερεις ? ? ?

devil's animal
11/05/2011, 22:07
:rolleyes:


225998

zolotas
11/05/2011, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
υπαρχει κοσμος που δινει λεφτα στα φαναρια.......ελεος .....διφραγκο σε κανεναν

συντηρουνται οι μαφιοζοι .........αυτους τους κακομοιρηδες στα φαναρια τους εχουν στο κλασιμο

dmf
11/05/2011, 22:12
Ο τιτλος ειναι λιγο ο,τι να'ναι. Το διαβασα, ειδα και το greekz και λεω λες να κοψανε τις συνδρομες? Αλλα μπααα

zolotas
11/05/2011, 22:31
ελα μου ντε ......ας εβαζε τιτλο

"Πακιστανοι ουστ"

"Εξω οι ξενοι"

"Ο Μπιν λαντεν ζει"

"Ζητω το Γ Ραιχ"

"Χιτλερ ζεις για παντα Παοκτζης"

SVX
11/05/2011, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνεχίστε...

Καλό είναι να ξέρουμε με ποιους μιλάμε...


γω νομιζα οι φασιστες ειναι φιλαρακια με τους ασφαλιτες.... :a47:

dukeandthecity
11/05/2011, 22:46
ξενους ειχε, χρημα ειχε, μηχανες ειχε, κοινωνικο μηνυμα ειχε αμα ειχε και λιγο βυζι θα ηταν γ@μω της ιστορίες. :o :o

Allst@rf
11/05/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γω νομιζα οι φασιστες ειναι φιλαρακια με τους ασφαλιτες.... :a47:

:look: :look:

DrBig
11/05/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνεχίστε...

Καλό είναι να ξέρουμε με ποιους μιλάμε...

:D

BLiTzER
11/05/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ο ανθρωπος ηταν σε κακα χαλια-του δωσα κατι ψιλα που ειχα πανω μου

Ελπίζω να μην τα χρειαζόταν για βενζίνη.

notakos600
11/05/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνεχίστε...

Καλό είναι να ξέρουμε με ποιους μιλάμε...


:look:


226003

makis206
11/05/2011, 23:12
Πέρα από Πακιστανούς και αφεντικά η λύση βρίσκεται εδώ και απορώ που δεν της έδωσε σημασία κανείς..

Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
υ.γ. καπακι χρειαζετε να σκασει καποιος με ενα παπι να βαλει 1 ευρω και να δωσει 500αρικο....:lol: :lol: :lol: :lol:
Ρε θα μάζευα όλη την παρέα και θα του κάναμε το ίδιο πράγμα κατά ρυπάς, θα τον ξέσκιζα τον φούστη (ότι φούστης κι αν ήταν αυτός) να τρέχει στα ψιλικατζήδικα για ψιλά μετά έτσι για να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος..:rotflmao:

Πάνο :a20:

Warlord13
11/05/2011, 23:16
περα απο την πλακα...καταρχας το να μην δεχεται καποιος τα λεφτα του κρατους σε οτι μορφη και να ειναι,ειναι αδικημα και του κανεις καταγγελια επιτοπου...για να μην σου πω οτι περνεις το τμημα εκβιαστων και κανεις τρελο τζερτζελο
2ον...το τελευταιο καιρο ειναι κατι πακιστανοι σε βενζιναδικα που ειναι αγενεστατοι..προ ημερων αρπαξα εναν απο το σβερκο σαν γατι γιατι μου φωναζε να κινησω το σκουτερακι πιο γρηγορα προς τα μπρος με υφος...τυχερος που ηταν εκει ο βενζινας και τον εσωσε,αλλιως μερικες ψιλες θα τις αφηνα για ρεγαλο

3ον..παρακαλω εστω και με πμ την διευθυνση του βενζιναδικου..εχω στραβωσει με διαφορα τον τελευταιο καιρο και εχω ορεξη για τζερτζελο..θα παω το τζιπ να το γεμισω{120 ευρω}και θα παρω ολα τα ψιλα απο τα ανηψακια μου:sun:

makis206
11/05/2011, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
θα παω το τζιπ να το γεμισω{120 ευρω}και θα παρω ολα τα ψιλα απο τα ανηψακια μου:sun:

[Kωλόπαιδο mode on] Τράβα το τζιπ και πες του "Βάλε 2 ευρώ" και πλήρωσέ τονε με 200ευρω.
Μόλις πάρεις τα ρέστα ξαναπές "Μωρέ μετάνιωσα, δεν βάζεις άλλα 105,64;"
Μη δεχτείς ούτε λεπτό παραπάνω ή παρακάτω.
Μόλις κλείσει την τάπα τότε βγάλ'του τα ψιλά των ανηψακίων.[Kωλόπαιδο mode off]

Eκεί να δεις τζέρτζελο, θα ισιώσουν όλα τα στραβά του τελευταίου σου καιρού :lol: :rotflmao:

schumifer
11/05/2011, 23:41
Επειδή δεν ξέρω αν όλοι το πήρατε χαμπάρι, το τι σημαίνει για σας το thegreekz και το πόσα λεφτά έχουν φάει-βγάλει, όπως και οι πεποιθήσεις σας για τους πακιστανούς λαθρομετανάστες (τους φοιτητές νομικής ντε!) ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ εδώ.
Το αντέγραψα με την άδεια αυτουνού που το πόσταρε εκεί, μπας και μαζευτούμε και πάμε μία βόλτα με τους κουμπαράδες. ή με 500ευρα για 1 ευρώ βενζίνη.
Όπως γράφει και ο τύπος που το ανέφερε το μαγαζάκι βρίσκεται Φραντζή και Ηλία Ηλιού γωνία.

BELZEBOYLIS
11/05/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συνεχίστε...

Καλό είναι να ξέρουμε με ποιους μιλάμε...



+1000:wave2:

imitrelos
12/05/2011, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[Kωλόπαιδο mode on] Τράβα το τζιπ και πες του "Βάλε 2 ευρώ" και πλήρωσέ τονε με 200ευρω.
Μόλις πάρεις τα ρέστα ξαναπές "Μωρέ μετάνιωσα, δεν βάζεις άλλα 105,64;"
Μη δεχτείς ούτε λεπτό παραπάνω ή παρακάτω.
Μόλις κλείσει την τάπα τότε βγάλ'του τα ψιλά των ανηψακίων.[Kωλόπαιδο mode off]

Eκεί να δεις τζέρτζελο, θα ισιώσουν όλα τα στραβά του τελευταίου σου καιρού :lol: :rotflmao:


:a20: :a9:

[Kωλόπαιδο mode on] και αυτό γίνεται σε όλες τίς αντλίες συνχρόνος :D και μιά ψιλοκαθυστέρηση ώς χοντρό δέν θα τόν χάλαγε .....ξέρεις αργά αργα να βρείς απο που ανοιγη η τάπα κλπ , ε μέχρι να ανοίξουμε τήν ταααααπά και στο τέλος μιά απο τα ίδια :D [Kωλόπαιδο mode off]

zolotas
12/05/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Επειδή δεν ξέρω αν όλοι το πήρατε χαμπά.

τελικα εισαι μεγαλος Εβραιος και σι ....ου να μου χαθεις κοπροσκυλο

7gibernau
12/05/2011, 00:32
αν διαβαζει ο βενζινας αυτα θα λεει απο μεσα του.....

για ελατε για ελατε....μπορει να με πλερωσεται με 1/2/5/10 σεντσια αλλα εγω το βραδυ θα σας πιω στα μπουζουκια...λεφτα ειναι και αυτα...!!!

εξυπνος....

zolotas
12/05/2011, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
αν διαβαζει ο βενζινας αυτα θα λεει απο μεσα του.....

για ελατε για ελατε....μπορει να με πλερωσεται με 1/2/5/10 σεντσια αλλα εγω το βραδυ θα σας πιω στα μπουζουκια...λεφτα ειναι και αυτα...!!!

εξυπνος....

γηπεδο .........ειναι π@τανα του βενζινα η μανα............ειναι π@ΤΑΑΑΑΝΑΑΑΑΑ του βενζιναααα η μααααναααα:lol:

dmf
12/05/2011, 07:59
το μονο που γνωριζω Φρατζη και Ηλια Ηλιου ειναι ενα μεγαλο της Avin (νομιζω), το οποιο γενικα εχει πιο φτηνη βενζινη απο τα αλλα, και απ'εξω εχει μια ταμπελα ΝΑ με το συμπαθιο. Αυτο μαλλον εννοει

DimChios
12/05/2011, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ανοιγω αυριο τον κουμπαρα με τα μονολεπτα και παω βουρ το busa να το γεμισω...32 κατι euro παιρνει....ε ρε κατι γλεντια...
: :lol: :lol:

υ.γ. καπακι χρειαζετε να σκασει καποιος με ενα παπι να βαλει 1 ευρω και να δωσει 500αρικο....:lol: :lol: :lol: :lol:


εχω παει στα διοδια ουκ ολιγες φορες (παλίοτερα, που πληρωνα) :lol: με μονολεπτα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

...εχω παει ομως ΚΑΙ με 500αρικο στα διοδια γυρνωντας απο δουλεια στη Θεσσαλονικη! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DAYMAN
12/05/2011, 08:48
Ο Πακιστανος εκτελει διαταγές του αφεντικου.Αν το αφεντικο τον μάθαινε να μετραει και να παίρνει νομίσματα απο τον πελάτη τοτε δεν θα συζητάγαμε αυτα τωρα.

takis-kk
12/05/2011, 09:11
Ας κάνουμε μία "αντιστροφή" που ίσως μας βοηθήσει να δούμε καλύτερα τα πράγματα..
Βάζουμε 17 Ευρώ βενζίνη και ο βενζινάς μας δίνει ρέστα 3 ευρώ ως εξής...
α) 300 μονόλεπτα.
β) 150 δίλεπτα.
γ) 60 πεντάλεπτα.
Επίσης ο βενζινάς δεν είναι Πακιστανός αλλά Σουηδός ή Ελβετός.:wave2:

Julius
12/05/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ανοιγω αυριο τον κουμπαρα με τα μονολεπτα και παω βουρ το busa να το γεμισω...32 κατι euro παιρνει....ε ρε κατι γλεντια...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

υ.γ. καπακι χρειαζετε να σκασει καποιος με ενα παπι να βαλει 1 ευρω και να δωσει 500αρικο....:lol: :lol: :lol: :lol:


to idio skeftomouna psile... pernao m e to scooter poly syxna.... tha mazepso kati dekalepta na pao na to gemiso......... 20europoula pernei xalara h maouna.... tha pesei poly gelio leme


proteino na kanoume oloi tziro sto venzinadiko me kermata kato ton 10 lepton xa xa xa xa xa xa

Julius
12/05/2011, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πέρα από Πακιστανούς και αφεντικά η λύση βρίσκεται εδώ και απορώ που δεν της έδωσε σημασία κανείς..

Ρε θα μάζευα όλη την παρέα και θα του κάναμε το ίδιο πράγμα κατά ρυπάς, θα τον ξέσκιζα τον φούστη (ότι φούστης κι αν ήταν αυτός) να τρέχει στα ψιλικατζήδικα για ψιλά μετά έτσι για να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος..:rotflmao:

Πάνο :a20:


Re.... skepsou na pareis resta apo to 500ariko tha 10lepta ton proigoymenon omos xa xa xa xa xa xa xa xaxa xa xa

na pas me thn tripleta na exeis xoro na ta valeis re

Warlord13
12/05/2011, 09:38
ειναι και κοντα μου το βενζιναδικο..τελεια...φθηνη βενζινη εχει...μια χαρα...αν και το ειχα κοψει γιατι μου δινει καμια φορα την εντυπωση οτι η αντλια του κλεβει...οχι ομως παντα:evil: αν λοιπον δεν παμε ολοι μαζι σε συνδιασμο καφε-βενζιναδικο...θα αρχισω να μαζευω ψιλα:evil: :rotflmao:

makis206
12/05/2011, 09:42
Mε τόση προθυμία που διακρίνω... τουλάχιστον ο πρώτος που θα πάει ας τον προειδοποιήσει ρε παιδιά να αλλάξει την ταμιακή με ένα παγγάρι..:rotflmao: :bigcry:

Shinji Ikari
13/05/2011, 19:14
Φερθηκε ασχημα το μαγαζι στον πελατη και τωρα ολοι θελουν να πανε τα λεφτα τους εκει. Καλα λενε πως δεν υπαρχει κακη δημοσιοτητα. Εχει δικιο ο φιλος με την αντιστροφη που εγραψε. Εχει παει καποιος απο εσας για βενζινη με φραγκοδιφραγκα? Εγω παντως οχι. Ειναι δυνατον να περιμενει ο κοσμος να μετραει ο βενζινας? Να τα παει στο σουπερ μαρκετ.

daz
13/05/2011, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Φερθηκε ασχημα το μαγαζι στον πελατη και τωρα ολοι θελουν να πανε τα λεφτα τους εκει. Καλα λενε πως δεν υπαρχει κακη δημοσιοτητα. Εχει δικιο ο φιλος με την αντιστροφη που εγραψε. Εχει παει καποιος απο εσας για βενζινη με φραγκοδιφραγκα? Εγω παντως οχι. Ειναι δυνατον να περιμενει ο κοσμος να μετραει ο βενζινας? Να τα παει στο σουπερ μαρκετ.

Τι λες ρε φίλε? Τον ρώτησες αν είχε άλλα για βενζίνη?

Και γιατί να μην μετράει ο βενζινάς? Ουρά είχαν κάνει τα αυτοκίνητα έξω απ' το πρατήριο και βιαζόταν?

Και σου εύχομαι να μην χρειαστεί να πας φίλε μου με φραγκοδίφραγκα, αλλά αν χρειαστεί να δω τι θα κάνεις!

takis-kk
13/05/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Φερθηκε ασχημα το μαγαζι στον πελατη και τωρα ολοι θελουν να πανε τα λεφτα τους εκει. Καλα λενε πως δεν υπαρχει κακη δημοσιοτητα. Εχει δικιο ο φιλος με την αντιστροφη που εγραψε. Εχει παει καποιος απο εσας για βενζινη με φραγκοδιφραγκα? Εγω παντως οχι. Ειναι δυνατον να περιμενει ο κοσμος να μετραει ο βενζινας? Να τα παει στο σουπερ μαρκετ.



Ελα μου ντε !
Και το "Πακιστανός" που κολάει?
Δηλ αν ήταν Κρητικός , Μανιάτης, ή δεν ξέρω γω τι, τι θά έλεγε , " ευχαριστώ κύριε που μου δώσατε μια φούχτα μονο-δι-πεντο-δίλεπτα???
Αυτό να δώ σε βενζινάδικο των Ζωνιανών κι ας .. πεθάνω! :rotflmao:

daz
13/05/2011, 20:09
Δεν κατάλαβα ρε 'σεις! Που είναι το κακό δλδ αν εγώ αύριο ξεμείνω και αδειάσω στο χέρι μου, το τασάκι που ρίχνω μέσα τα μόνολεπτα και πάω να βάλω 1,5 ευρώ βενζίνη στο παπί για να πάω αύριο στην δουλειά μου?

Δλδ τι θα πρέπει να κάνω δεν κατάλαβα!

takis-kk
13/05/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν κατάλαβα ρε 'σεις! Που είναι το κακό δλδ αν εγώ αύριο ξεμείνω και αδειάσω στο χέρι μου, το τασάκι που ρίχνω μέσα τα μόνολεπτα και πάω να βάλω 1,5 ευρώ βενζίνη στο παπί για να πάω αύριο στην δουλειά μου?

Δλδ τι θα πρέπει να κάνω δεν κατάλαβα!


Τα κάνεις μασουράκι τυλιγμένα με άσπρο χαρτάκι και γράφεις πάνω , τόσα μονόλεπτα ή δίλεπτα ή .. Χ τοση αξία = τόσο...


(Μιλάμε για 1,5 ευρώ = 150 μονόλεπτα έτσι? )

Αυτό κατα τη γνώμη μου απαιτεί η ευγένεια.

Διαφορετικά φροντίζεις λίγα λίγα να τα ξεφορτωθείς...

Κανείς δεν απάντησε όμως τι σχέση έχει ο εργαζόμενος Πάκης.

daz
13/05/2011, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Τα κάνεις μασουράκι τυλιγμένα με άσπρο χαρτάκι και γράφεις πάνω , τόσα μονόλεπτα ή δίλεπτα ή .. Χ τοση αξία = τόσο...


(Μιλάμε για 1,5 ευρώ = 150 μονόλεπτα έτσι? )

Αυτό κατα τη γνώμη μου απαιτεί η ευγένεια.

Διαφορετικά φροντίζεις λίγα λίγα να τα ξεφορτωθείς...

Κανείς δεν απάντησε όμως τι σχέση έχει ο εργαζόμενος Πάκης.


Ποια ευγένεια αυτή που υπέδειξαν ιδιοκτήτης και υπάλληλος?

Φαντάζομαι πως ο τύπος δεν πήγε με 150 μονόλεπτα, αλλά και έτσι να ήταν ΟΦΕΙΛΑΝ να τα δεχτούν.

Εδώ ο υπάλληλος είπε πως ο πελάτης δεν ήθελε να πληρώσει!

Δε με ενδιαφέρει τι εθνικότητας ήταν, έτσι κι αλλιώς υπάλληλος ήταν. Το βάρος της ευθύνης πέφτει πρώτα στον ιδιοκτήτη αλλά και από την άλλη δεν νομίζω να τον είχε δασκαλέψει πως αν έρθει κάποιος με κερματα κάτω του 10λεπτου μην τα πάρεις. Απλά δεν ήθελε να τα μετρήσει ο τύπος. Και φυσικά ο ιδιοκτήτης δεν τα ήθελε στο ταμείο του και συνέχισε αυτό που ξεκίνησε ο άλλος.

Για πες μου τώρα. Εσύ θα έκανες αυτό που έκανε ο υπάλληλος?

takis-kk
14/05/2011, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
......Για πες μου τώρα. Εσύ θα έκανες αυτό που έκανε ο υπάλληλος?

Οχι !
Αλλά θα χρειαζόμουν λίγο χρόνο να τα μετρήσω και αυτό φυσικά θα εκνεύριζε όσους περίμεναν.
Εκνευρισμός που θα κατευθυνόταν στον πελάτη φυσικά και όχι σε μένα..

Τέλος πάντων , πιάσαμε ένα ακραίο συμβάν, (αν έγινε όπως περιγράφηκε) .
Πάντως και στην τράπεζα να πας με μια σακούλα κέρματα χωρίς ομαδοποίηση ο ταμίας δεν τα δέχεται και σε παραπέμπει σε χώρο όπου υπάρχει μηχανή καταμέτρησης κερμάτων κλπ,κλπ..

Αισίως γράψαμε πολλά..

Για λίγα κέρματα...

Η ουσία είναι να μην υπάρχει διάθεση πρόκλησης και απο τα δύο μέρη , τότε βρίσκεται η λύση η οποία συνήθως είναι και η προφανής .

Καλό Σ/Κ σε όλους και πάντα ... με χοντρά .... στην τσέπη!
Σαν να λέμε υγεία και λεφτά..:wave2:

daz
14/05/2011, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Οχι !


Αυτό πιστεύω και εγώ, ή θέλω να πιστεύω, πως θα έκανε το σύνολο των Ελλήνων που ξέρει πως είναι η κατάσταση και σε τι θέση μπορεί να βρεθεί ο οποιοσδήποτε.
Και εγώ ίσως δυσανασχετούσα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν να κάνω κάτι τέτοιο.

Ο βενζινάς που είπε, "φίλε είναι μεγάλος ο λεκές?" είχε αν μη τι άλλο χιούμορ, και δεν αρνήθηκε την διαδικασία ώστε να βάλει 5 ευρώ βενζίνη, με την τιμή της στο 1,6 σε κάποιον με αυτοκίνητο.

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω μαζί σου..

Άντε πάμε καμιά βόλτα τώρα. :sun:

:wave2:

John Steed
14/05/2011, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν κατάλαβα ρε 'σεις! Που είναι το κακό δλδ αν εγώ αύριο ξεμείνω και αδειάσω στο χέρι μου, το τασάκι που ρίχνω μέσα τα μόνολεπτα και πάω να βάλω 1,5 ευρώ βενζίνη στο παπί για να πάω αύριο στην δουλειά μου?

Δλδ τι θα πρέπει να κάνω δεν κατάλαβα!

Έλα ντε κιόλας!

Ξέρετε πόσες φορές έχω πάει με πεντάλεπτα και δεκάλεπτα όταν είχα το αυτοκίνητο για να βάλω 2-3 ευρώ βενζίνη για να πάω δυο-τρεις φορες στη δουλειά μου?

Κανείς δεν αρνήθηκε να τα μετρήσει φυσικά και ευχαριστώ μου είπανε κιόλας!

Αυτό έλειπε να μου έκαναν και φασαρία!

Ο φίλος μας φταίει που δεν του τα πέταξε στα μούτρα και να σηκωθεί να φύγει με μπαντηλίκια ενώ πετάει τον αναμμένο zippo στα βρεγμένα με βενζίνη πόδια τους.....



:mad: :mad: :mad:

Gandalf dr685sm
14/05/2011, 10:33
Για να το φέρουμε στην σωστή πορεία..

Δεν έχει σχέση με αλλοδαπούς κτλ...

Έχει σχέση οτι τα 1-2-5 cents είναι νόμισμα νόμιμο σε κυκλοφορία του Ελληνικού κράτους και της ΕΚΤ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΡΝΗΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ επειδή είναι πολλά. Μπορεί να σου πεί περίμενε καμιά ώρα να αδειάσω για να τα μετρήσω... αυτό έχει δικαίωμα να το κάνει όπως και ο ταμείας της τράπεζας που σε στέλνει (ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ) σε άλλο χώρο να στα μετρήσουν.

Η άρνηση πληρωμής με το επίσημο νόμισμα του κράτους, θεωρώντας το ώς άκυρο, αποτελεί όντως αδίκημα και μπορείς πολύ εύκολα να τους τρέχεις με σοβαρές συνέπειες εις βάρος τους.

Τώρα τα περί Πακιστανού κτλ.. είναι άσχετα με την συγκεκριμένη κουβέντα.

liakaros
14/05/2011, 11:33
Εγω παντως, στον πρωτο που θα μου ελεγε δεν δεχομαι ψιλα γιατι βαριεμαι να μεταω,εντελως φιλικα θα του εκανα τον κ@λο κουμπαρα επιτοπου και ας εψαχνε να βρει το δικιο του μετα.:wacko:

zolotas
14/05/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
ο εργαζόμενος Πάκης.

:lol: τσαμπουκας ο Πακης

zephyr1
14/05/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:lol: τσαμπουκας ο Πακης

:rolleyes:
Θυμασαι στα τελευταια διοδια στην βενετια που μετραγαμε μια ωρα το σακουλακι με τα ψιλα που ειχα τσιμπησει απο το μαγαζι μου ,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ουρα απο πισω και τελικα μολις τα μετρησαμε και τα ριξαμε,ανακαλυψαμε τον αυτοματο μετρητη ψιλων που διεθεταν τα διοδια.:cry:

zolotas
14/05/2011, 12:05
:lol: για Πακηδες μας περασαν

sergiosm
14/05/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Πάντως και στην τράπεζα να πας με μια σακούλα κέρματα χωρίς ομαδοποίηση ο ταμίας δεν τα δέχεται και σε παραπέμπει σε χώρο όπου υπάρχει μηχανή καταμέτρησης κερμάτων κλπ,κλπ..


Ναι για την διευκόλυνση όλων όμως. Δεν αρνείται να πάρει κέρματα.


Από τη στιγμή που τα κέρματα κυκλοφορούν νόμιμα και είναι νόμιμο χρήμα δεν δικαιούται κανείς να αρνηθεί να τα πάρει

Shinji Ikari
14/05/2011, 16:02
Ενταξει, αν ειχε αναγκη δεν το ξερω και παω πασο. Και δεν λεω πως το μαγαζι ειχε δικιο αλλα μερικα πραγματα δεν τα κανουμε απο ευγενια.

Road67
14/05/2011, 16:37
Διάβασα όλο το thread ούτως ώστε ν' απαντήσω συνετά και να μην παραλείψω κάτι.

Θέλω να σας ρωτήσω όλους κάτι:
Είναι όλοι οι Έλληνες καλοί; Είναι όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας σας καλοί;

Υπάρχουν άνθρωποι κακοί, εμπαθείς, κομπλεξικοί, κακομοίρηδες αλλά και καλοσυνάτοι. Υπάρχουν όμως σε ολόκληρη τη γη. Είτε είναι Έλληνες, είτε Γερμανοί, είτε Ιρακινοί.

Πέρα απ' αυτό, ο υπάλληλος είναι εξαρτώμενος από τον εργοδότη του, απ' τη βούληση και τις απόψεις του. Ο Έλληνας υπάλληλος που έχει πάρει τέτοια επιταγή απ' το αφεντικό του πιστεύετε πώς θα το έλεγε με διαφορετικό τρόπο; Μάλλον το περιστατικό θα οδηγούσε σε μπουνίδια με συνοπτικές διαδικασίες.

Η δική μου άποψη για τους αλλοδαπούς γενικά είναι λίγο διαφοροποιημένη. Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, να τους δω, να κάτσω στο ίδιο παγκάκι, να συζητήσω μαζί τους. Αλλά δεν τους θέλω στη χώρα μου. Και δεν τους θέλω όχι γιατί τη θέλω για πάρτη μου ή για να έρχονται οι Ιταλοί και οι Γερμανοί ν' αγοράζουν γη για ένα κομμάτι ψωμί. Δεν τους θέλω γιατί δεν υπάρχει δουλειά πλέον, δεν κυκλοφορεί ρευστό πλέον, όλοι μα όλοι έχουμε δυσκολευτεί. Παλιότερα χρειαζόμουν ουσιαστική δουλειά μέσα στην ημέρα για να βγάλω αυτά που χρειάζομαι -και είμαι ολιγαρκής γενικά- γύρω στις τρεις ώρες καθημερινά. Πλέον αν δε φάω ένα ολόκληρο εφτάωρο και πολλές φορές δωδεκάωρο δε νιώθω να γυρίσω σπίτι μου και να αντικρίζω τους λογαριασμούς, το άδειο ψυγείο, τα έξοδα μου γενικά.

Θέλω οι άνθρωποι αυτοί να φύγουν απ' την Ελλάδα με τη σκέψη πως τώρα ο Έλληνας ίσως και να 'μαθε το μάθημα του και δουλειές που δεν καταδεχόταν να κάνει το 1990 κι έφερνε σωρεία τους αλλοδαπούς πως θα την κάνει και θα πει ευχαριστώ με ευγνωμοσύνη. Δεν με πειράζουν οι άνθρωποι, με πειράζει η ανέχεια όλων μας και όλοι είμαστε δυστυχισμένοι. Και δεν υπάρχει εμείς και οι άλλοι. Όλοι μαζί βράζουμε στην ίδια χύτρα.

Κι αν κάποιοι αλλοδαποί είναι βρομιάρηδες και σιχαμεροί, πόσοι Έλληνες είναι σε χειρότερη κατάσταση απ' αυτούς; Και τί τους οδηγεί όλους να είναι έτσι; Τί μας οδηγεί όλους μας στα μάτια άλλων να φαινόμαστε ή να είμαστε όλοι μας βρομιάρηδες;

Μη χωρίζετε τους ανθρώπους. Είμαστε όλοι εδώ και ζούμε στην ίδια χώρα και τρώμε την ίδια πίκρα. Άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Δεν είμαι ο Γκάντι αλλά δε μου αρέσει αυτή η διάκριση. Σίγουρα κι εγώ έχω σιχτιρίσει τον μαυριδερό που έρχεται με θράσος να μου πλύνει τα τζάμια, αλλά ξέρετε κάτι στην τελική; Ανοίγω τους υαλοκαθαριστήρες και φεύγει. Αλλά να σας πω και κάτι ακόμα. Εγώ στη θέση του αν πεινούσα δε θα λογάριαζα ούτε υαλοκαθαριστήρες ούτε τίποτα. Κι αυτοί οι άνθρωποι πεινάνε! Κι εμείς πεινάμε! Καταλάβατε;;; Όλοι ΜΑΣ πεινάμε Έλληνες και μη Έλληνες κάτοικοι όμως ΟΛΟΙ της ίδιας χώρας.

Αυτή είναι η δική μου άποψη, έτσι το σκέφτομαι, έτσι το ζω και με εκφράζει σαν τοποθέτηση, οπότε και με χαρακτηρίζει. Είμαι υπεύθυνος για την άποψη μου εγώ και μόνο εγώ κι αν κάποιος το βλέπει διαφορετικά και δε θέλει να μου μιλάει ή να ανταλλάσσει ποστς μαζί μου δεν με απασχολεί.

Gandalf dr685sm
15/05/2011, 08:32
Μην το πάμε παιδιά πάλι στο αλλοδαποί vs γηγενείς κατοίκους..

Το θέμα δεν είναι αυτό. Εδώ δεν το έχει λύσει κανείς το μεταναστευτικό , θα λυθεί στο moto.gr;;;

Νομίζω οτι το θέμα είχε να κάνει με το κατά πόσο δικαιούται κάποιος (ο όποιος) να αρνηθεί κέρματα χαμηλής αξίας ώς επίσημο νόμισμα προς πληρωμή. Οχι τι χρώμα δέρματος είναι το χέρι που τα αρνείται... που δεν παίζει απολύτως κανέναν ρόλο σε αυτό.

chr1s_86
15/05/2011, 16:03
Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά, αλλά στην τράπεζα της Ελλάδος (Πανεπιστημίου) ήθελαν να κλείσεις ραντεβού για να τους πας €1000 σε κέρματα των €2...

Gandalf dr685sm
15/05/2011, 19:59
Αυτό που ισχύει .. για μια ακόμη φορά... είναι πως δεν μπορείς να αρνηθείς πληρωμή σε κέρματα μικρής αξίας. Μπορείς βέβαια να ταλαιπωρήσεις όπως σε ταλαιπωρούν, με αποδοχή πληρωμής αφού τα μετρήσεις που μπορεί να πάρει ώρες .. ίσως και μέρες (στην περίπτωση καταστήματος που θα πάει 1000 ευρώ σε δίευρα)

zolotas
15/05/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
;

Υπάρχουν άνθρωποι κακοί, εμπαθείς, κομπλεξικοί, κακομοίρηδες αλλά και καλοσυνάτοι. Υπάρχουν όμως σε ολόκληρη τη γη. Είτε είναι Έλληνες, είτε Γερμανοί, είτε Ιρακινοί.




+1000 :beer: