PDA

View Full Version : Αντλια βενζινης Bros 400



pararos
11/05/2011, 20:12
καλησπερα παιδια!εδω κ μερες εχω γινει κατοχος ενος Bros 400 και αφου εκανα εναν εντατικο ελεγχο στη μηχανη εντοπισα μαλλον στην η αντλια πρεπει να ειναι αυτο να δακρυζει κ να σταζει στην εξατμιση βενζινη,ελαχιστα!λειτουργει κανονικα η μηχανη κ αν δεν εκανα αυτο τον ελεγχο ισως να μην το καταλαβαινα!δεν την εχω βγαλει ακομα για να την δω!για να καταλαβαιτε τι λεω ειναι απο τη δεξια μερια εκει που βιδωνει το υποπλαισιο,ενας μαυρος κυλινδρος με σωληνακια και δυο καλωδια!η αντλια ειναι?επισκευαζετε?η θελει αλλαγη?ευχαριστω εκ των προτερων...

georgio
11/05/2011, 20:21
Καλώς ήρθες φίλε!

Για το Bros μπορείς να δεις ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232) πολλά πράγματα.

Ναι η αντλία είναι αυτή που λες. Μήπως κάποιο από τα δύο σωληνάκια δεν έχει μπει καλά στην αντλία και χάνει από εκεί; Ή έχει φύγει ο σφικτήρας που έχει;

catmaster
11/05/2011, 20:25
Μάλλον μια αντικατάσταση στα σωληνάκια παροχής καυσίμου χρειάζεσαι αν είσαι σίγουρος ότι από εκεί έχεις διαρροή ...

:wave2:

pararos
11/05/2011, 20:26
να χανει η αντλια αποκλειετε?μακαρι ναειναι τα σωληνακια!δε μπορεσα να το δω καθαρα εκει που ειναι...ισως να ειναι κ τα σωληνακια!

georgio
11/05/2011, 20:28
Όχι δεν αποκλείεται αλλά τα σωληνάκια είναι πιο πιθανό, πιο εύκολο να τα ελέγξεις και πιο φθηνό να τα αντικαταστήσεις. :winka:

pararos
11/05/2011, 20:31
σε ευχαριστω φιλε μου!θα το δω το σαββατοκυριακο που ερχετε...

georgio
11/05/2011, 20:37
Άμα βγάλεις τα σωληνάκια κοίτα μην τα βάλεις ανάποδα μετά και αντί να ρουφάς από το ρεζερβουάρ προς τα καρμπυρατέρ γίνεται το αντίθετο!

Μπορεί να βολεύει να βάλεις το μηχανάκι μπροστά για να έχεις ροή βενζίνης και να δεις καλύτερα από που δακρύζει. Στις υψηλότερες στροφές η τρόμπα δουλεύει περισσότερο οπότε μια-δυο γκαζιές θα βοηθήσουν μάλλον. Η τρόμπα δουλεύει διακοπτόμενα αν την ακουμπάς με το χέρι σου θα νιώθεις τακ-τακ σαν χτύπους καρδιάς αραιά στο ρελαντί, συχνότερα όσο ανεβαίνουν οι στροφές.

pararos
11/05/2011, 20:41
κ ποσο παει μια τρομπα?

catmaster
11/05/2011, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
κ ποσο παει μια τρομπα?

κόλλησε να αλλάξει τρόμπα αυτός ...

γιατί να την αλλάξεις αν δεν έχει πρόβλημα ρε παιδάκι μου ;;

:look:

georgio
11/05/2011, 20:46
Αρκετά, πίστεψε με, δεν θες να είναι τρόμπα...

pararos
11/05/2011, 20:47
θα τα κοιταξω ολα αυτα που μου ειπατε παιδια!λεω απλα αν φταιει η τρομπα μια ενημερωση για την τιμη να ξερω!

catmaster
11/05/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
θα τα κοιταξω ολα αυτα που μου ειπατε παιδια!λεω απλα αν φταιει η τρομπα μια ενημερωση για την τιμη να ξερω!

πρέπει να έχει κάνα διακοσάρι στη Honda , περίπου τα μισά λεφτά μεταχειρισμένη , αλλά επισκευάζεται και η ίδια με κάνα πενηντάρικο ...

pararos
11/05/2011, 21:04
:eek: :eek: :eek: :dizzy: ευχομαι να ειναι τα σωληνακια...

lookasgti
26/06/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
πρέπει να έχει κάνα διακοσάρι στη Honda , περίπου τα μισά λεφτά μεταχειρισμένη , αλλά επισκευάζεται και η ίδια με κάνα πενηντάρικο ... Καλησπερα και απο εμενα.Θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να φτιαξω την αντλια βενζινης μου γιατι δεν δουλευει καθολου.Μενω στην Αθηνα.ευχαριστω εκ των προτέρων.