PDA

View Full Version : βοήθεια στο βγάλσιμο του τροχού



eXJey
11/05/2011, 23:55
Εχει σκιστεί η βαλβίδα του μπροστινού τροχού στο ζζρ 1100 '91 και χρειάζομαι λίγη βοήθεια για να τον βγάλω να τον πάω στο βουλκανιζατέρ για αλλαγή βαλβίδας. Αδικα περιμένω 1 μήνα τώρα κάποιον μηχανικό να έρθει στην εξώπολη που την έχω, καιρός να λάβω δράσω μόνος και με την βοήθειά σας.

Να ξεβιδώνω ξέρω, αλλά δεν έχω κάνει αντίστοιχο στο παρελθόν και επειδή είναι και θέμα ασφάλειας παρακαλώ θα ήθελα τα ακριβή βήματα σύμφωνα με τις φωτογραφίες που τράβηξα. Πρόκειται για τον μπροστινό τροχό. Επίσης τι άλεν χρειάζεται για τις μεγάλες βίδες του άξονα.

Τα ακριβή και με την σειρά βήματα για να μην γίνει κάποιο λάθος. Επίσης θυμάμαι ότι για να ξαναμπεί ή δαγκάνα του δισκόφρενου ανοίγουμε τα πατήματα με κατσαβίδι αλλιώς δεν μπαίνει.

Help! Μια βαλβιδούλα είναι μόνο...


226004

eXJey
11/05/2011, 23:55
φωτο 2


226005

eXJey
11/05/2011, 23:56
φωτο 3


226006

eXJey
11/05/2011, 23:57
φωτο 4


226007

eXJey
11/05/2011, 23:58
φωτο 5 last


226008

makis206
12/05/2011, 00:07
Aυτό το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=8uCrTF5fvzk&feature=related) θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλάβεις τη σειρά της διαδικασίας η οποία είναι αρκετά εύκολη όπως θα διαπιστώσεις και ο ίδιος. Αν δεν έχεις ειδικό stand όλο και κάποια πατέντα θα βρεις ώστε να κρατήσεις τον μπροστινό τροχό στον αέρα για να μπορέσεις να τον αφαιρέσεις.

Τα εργαλεία θα τα βρεις, δεν μπορώ να βγάλω άκρη απ'τις φωτό για το άλεν του άξονα (8άρι; 10άρι; )

Κατά το βγάλσιμο πρόσεξε ένα πράγμα, τους αποστάτες που βρίσκονται ανάμεσα στις μπότες και στα ρουλεμάν του τροχού που λογικά θα πέσουν κάτω μόλις αφαιρέσεις τον άξονα, σαν χοντρά δαχτυλίδια είναι φαντάσου. Απλά για να ξέρεις να τα τοποθετήσεις σωστά μετά.:winka:

:beer:

makis206
12/05/2011, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κατά το βγάλσιμο πρόσεξε ένα πράγμα, τους αποστάτες που βρίσκονται ανάμεσα στις μπότες και στα ρουλεμάν του τροχού που λογικά θα πέσουν κάτω μόλις αφαιρέσεις τον άξονα, σαν χοντρά δαχτυλίδια είναι φαντάσου. Απλά για να ξέρεις να τα τοποθετήσεις σωστά μετά.:winka:

Να σου βάλω και μια φωτό να σε βοηθήσει περισσότερο..


226011

eXJey
12/05/2011, 00:49
Εντυπωσιακό το βίντεο, ευχαριστώ. Λίγο με προβληματίζει που στο βίντεο ο άξονας έχει μόνο μια βίδα ασφαλείας στη μια πλευρά ενώ σ'εμένα είναι και στις 2 πλευρές αλενόβιδες, προφανώς βάζω και στις δύο κλειδιά και ανάστροφα ξεβιδώνω με κόντρα. Επίσης έχει και την ντίζα του κοντέρ στα αριστερά, νομίζω δεν θα δυσκολευτώ.

makis206
12/05/2011, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Λίγο με προβληματίζει που στο βίντεο ο άξονας έχει μόνο μια βίδα ασφαλείας στη μια πλευρά ενώ σ'εμένα είναι και στις 2 πλευρές αλενόβιδες, προφανώς βάζω και στις δύο κλειδιά και ανάστροφα ξεβιδώνω με κόντρα. Ακριβώς αυτό, το ένα άλεν μπαίνει στον άξονα και το άλλο στη βίδα που τον κρατάει εκεί, μόλις αφαιρεθεί η βίδα απ'την μία μεριά ίσως χρειαστεί να βρεις κάτι μικρό για να το ακουμπήσεις στον άξονα (ένα καρυδάκι στο πάχος του άξοδα θα βοηθήσει νομίζω) απ'τη μεριά του σπειρώματος (μιας και δεν βγαίνει έξω απ'τη μπότα) ώστε να μπορέσεις να τον χτυπήσεις ελαφρά και επαναλαμβανόμενα με ένα σφυράκι/ματσόλα να βγει απ'την άλλη. Ίσως στο καρυδάκι να χρειαστεί να βάλεις κι έναν αποστάτη για να μπαίνει όλο μαζί μέσα όσο ο άξονας αφαιρείται απ'την άλλη.
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Επίσης έχει και την ντίζα του κοντέρ στα αριστερά, νομίζω δεν θα δυσκολευτώ. Μου διέφυγε η ντίζα να σου πω την αλήθεια, δεν την βλέπω και πολύ καθαρά αλλά υποθέτω ότι θέλει απλό ξεβίδωμα για να βγει από εκεί..:smilea:

eXJey
04/06/2011, 23:34
Ήθελα να αλλάξω βαλβίδα στη ζάντα γιατί είχε σκιστεί και έχανε, γι αυτό και ο λόγος για το βγάλσιμο του τροχού. Λόγω φόρτου ασχολήθηκα μόλις πριν λίγες ημέρες, και χάρη σε ένα βουλκανιζατερά γατόνι δεν χρειάστηκε καν να βγει ο τροχός. Σκουντήξαμε την μηχανή στο μηχάνημα που πιέζει το λάστιχο και αφού ξεφούσκωσε μετά το δίπλωσε κάνοντας το εσωτερικό της ζάντας στο σημείο της βαλβίδας να φανεί. Η αλλαγή βαλβίδας μετά ήταν παιχνιδάκι.

Αυτά, ίσως βοηθηθεί κάποιος με αντίστοιχο θέμα βαλβίδας στη ζάντα: Δεν χρειάζεται να βγει η ρόδα.

viper1
28/06/2011, 08:32
Θα προτεινα να κατεβασεις το βιβλιο συντηρησης της μοτο σου ωστε να μην περισεψει τιποτα στο τελος:lol: :lol:

οσο για το νουμερο αλλεν παρε μια σειρα που εχει διαφορα νουμερα να την εχεις.

η βαλβιδα για να αλλαχτει πρεπει να βγει το ελλαστικο οποτε δεν αποφευγεις το βγαλσιμο...

viper1
28/06/2011, 08:57
Θα προτεινα να κατεβασεις το βιβλιο συντηρησης της μοτο σου ωστε να μην περισεψει τιποτα στο τελος:lol: :lol:

οσο για το νουμερο αλλεν παρε μια σειρα που εχει διαφορα νουμερα να την εχεις.

η βαλβιδα για να αλλαχτει πρεπει να βγει το ελλαστικο οποτε δεν αποφευγεις το βγαλσιμο...