PDA

View Full Version : Garmin zumo vs Tomtom rider vs Tibo A4050



kles
12/05/2011, 08:55
Για πέτε καμμιά γνώμη όσοι έχετε άποψη ρε παιδιά ! :smilea:
Τι το τόσο περισσότερο προσφέρει η Garmin και έχει διπλάσια τιμή απο τα άλλα δύο ?

McGyver
12/05/2011, 08:59
Τι χρήση θέλεις να κάνεις;

kles
12/05/2011, 09:10
90% Ελλάδα, 10% Εξωτερικο, σχεδόν πάντα άσφαλτο αλλά αν πας σε κάποιο χωριουδάκι απο χωματόδρομο, να πηγαίνουμε.

McGyver
12/05/2011, 09:13
Το θέλεις για ταξίδια, δηλαδή να σχεδιάζεις τη διαδρομή σου από πριν και να την περνάς στο GPS σου ή για να κάνεις ad hoc πλοήγηση;

kles
12/05/2011, 09:17
McGyver, πιό πολύ να σχεδιάζω απο πρίν αλλά, τι είναι το ad hoc ?

McGyver
12/05/2011, 09:20
Ad hoc σημαίνει βρίσκεσαι "εδώ" και θες να πας "εκεί", λες στο GPS πήγαινέ με "εκεί" και σου βγάζει τη διαδρομή.

Για τη χρήση (σχεδιασμός διαδρομής) που θες το Garmin είναι σχεδόν μονόδρομος...

kles
12/05/2011, 10:34
Μάλιστα. Είδομεν λοιπόν.
Thanks McGyver.

:beer:

kles
12/05/2011, 11:03
McGyver, δες αυτό, το nuvi 510 στα χαρακτηρηστικά το,

Δυνατότητα δημιουργίας & βελτιστοποίησης δρομολογίου: δεν το έχει τσεκαρισμένο.

Λες να μην ισχύει για το 510 ο σχεδιασμός διαδρομής ?

http://www.egalaxy.gr/garmin-nuvi-510.html

Vstrommer71
12/05/2011, 11:10
Παντως να πω οτι η υπερπληθωρα γενικων και ειδικων χαρτων που μπορεις να βρεις για το Garmin ΔΕΝ υπαρχει στις αλλες συσκευες,κι αυτος ειναι απο μονος του λογος αγορας:smokin:
@ΜcGuyver
Θωμα ειχα βαλει μεσα εναν τρελλο χαρτη Βουλγαριας
Αν δεις απο τι δρομους μας εβγαλε για να παμε απο το Καρλοβο στο Βελικο Ταρνοβο θα χαζεψεις
Κατι χωρια που περασαμε μας κοιταγαν σαν εξωγηινους,πρεπει να ειχε κατι χρονια να περασει διτροχο απο εκει:rotflmao:

McGyver
12/05/2011, 11:14
O σχεδιασμός των διαδρομών στα Garmin ΔΕ γίνεται πάνω στη μονάδα, αλλά στον υπολογιστή μέσω MapSource...

kles
12/05/2011, 11:22
Ok. (Θα το μάθουμε κι αυτό με το MapSource ).
Tι διαφορά μπορεί να έχει τότε το 510 με τα ζούμο ρε παιδιά ?

(Οκ, το ψάχνουμε αυτό).

kles
12/05/2011, 12:15
Μιά τελευταία ερώτηση ρε παιδιά και το βουλώνω. :D

Το Lane assist (σας ενημερώνει σε ποια λωρίδα πρέπει να κινείστε για να ακολουθήσετε την πορεία σας) είναι βασικό ?

Τα γκαρμιν βλέπω δεν το έχουν. Εσείς που το χρησιμοποιείτε πως το βλέπετε ?

Cpt. Haddock
12/05/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Το Lane assist (σας ενημερώνει σε ποια λωρίδα πρέπει να κινείστε για να ακολουθήσετε την πορεία σας) είναι βασικό ?

Πιο βασικό ειναι να έχεις τα ματια σου στο δρόμο και να κοιτας τις ταμπέλες, οχι την οθονη του gps.

McGyver
12/05/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Τα γκαρμιν βλέπω δεν το έχουν.

Η Garmin έχει lane assist, αλλά όχι σε όλα τα μοντέλα της.
Ο Cap10 έχει δίκιο πάντως...

kles
12/05/2011, 12:21
Εννοείτε ρε φίλε Cpt. Haddock, αλλά οταν ψάχνουμε κάτι, κοιτάζουμε για το καλύτερο.
Έτσι δεν είναι ? :smilea:

kles
12/05/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Η Garmin έχει lane assist, αλλά όχι σε όλα τα μοντέλα της.
Ο Cap10 έχει δίκιο πάντως...

Οκ. Ούτε στο ζουμο 660 που υποτίθεται είναι απο τα καλά της το έχει.
Πόσο εμποδίζει αυτό ? (Ρωτάω για να δω τι θα κάνω).

Cpt. Haddock
12/05/2011, 12:31
Μια και μιλάς για χρηση 90% Ελλαδα, ειναι λιγη η χρησιμότητά του, λόγω μικρου σχετικά δικτύου αυτοκινητοδρόμων.

sniper
12/05/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μια και μιλάς για χρηση 90% Ελλαδα, ειναι λιγη η χρησιμότητά του, λόγω μικρου σχετικά δικτύου αυτοκινητοδρόμων.

Aσε που δεν έχει και πλάκα έτσι (http://www.youtube.com/watch?v=zLro25x4Gj0) :lol:

Dfoud
12/05/2011, 12:35
κάνε ένα τσεκ εδώ (http://www.navimania.gr/)

έχει διάφορες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν αρκετά!

McGyver
12/05/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Οκ. Ούτε στο ζουμο 660 που υποτίθεται είναι απο τα καλά της το έχει.

Συγγνώμη, να κάνω μια χαζή ερώτηση;

Πού στο καλό κοιτάς τις προδιαγραφές;;;

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=15000#specsTab


226044

kles
12/05/2011, 12:57
Κοίτα.
http://www.garmin.gr/eshop/7--/10-/21-nuvi-510.html

Πήγαινε ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ


Σόρρυ, έγινε παρανόηση, εσύ μιλάς για το 660 και εγω για το 510 αλλά στην ελληνική γκαρμίν, και για το 660 γράφει χωρίς Lane asist. Δες το.

Μήπως για Ελλάδα είναι κάτι διαφορετικό ?

McGyver
12/05/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Κοίτα.
http://www.garmin.gr/eshop/7--/10-/21-nuvi-510.html

Πήγαινε ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Ξαναδιάβασε τι γράφεις και τι γράφω παραπάνω...

kles
12/05/2011, 13:03
Κοίτα.

http://www.garmin.gr/eshop/7--/10-/21-nuvi-510.html

kles
12/05/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Κοίτα.
http://www.garmin.gr/eshop/7--/10-/21-nuvi-510.html

Πήγαινε ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ


Σόρρυ, έγινε παρανόηση, εσύ μιλάς για το 660 και εγω για το 510 αλλά στην ελληνική γκαρμίν, και για το 660 γράφει χωρίς Lane asist. Δες το.

Μήπως για Ελλάδα είναι κάτι διαφορετικό ?
...

kles
12/05/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Συγνώμη για τις επανειλειμένες απαντήσεις. Κατα λάθος.

McGyver
12/05/2011, 13:27
Στην Ελλάδα τα Garmin πωλούνται με το χάρτη της AutoDrive ο οποίος ΔΕΝ έχει πληροφορίες lane assist. Είναι θέμα χάρτη όμως, όχι συσκευής. Πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία ρε παλήκαρε να μιλήσεις με έναν πωλητή...

Vstrommer71
12/05/2011, 13:31
Να σου πω εγω για το 510 που εχω?
Το μονο του μειονεκτημα ειναι η σχετικα μικρη οθονη στις 3.5"
Κατα τα αλλα σκυλι,εχει φαει σεισμους-λιμους-καταποντισμους και δουλευει ακομα:rotflmao:
Μια οθονιτσα μονο πρεπει να βρω σιγα-σιγα να βαλω γιατι η παλια εχει φαει πολυ γρατζουνισμα
Στην επιλογη GPS μην ψαρωνετε με τις αηδιες lane assist κτλ αυτα ειναι αυτοκινηταδικα κολπα
Τα βασικα ειναι αντοχη στον καιρο-ευκολια ευρεσης και ποικιλια χαρτων-γρηγορος επανυπολογισμος διαδρομης-καλη ποιοτητα δέκτη για να βρισκει ευκολα καλο σημα
Το 510 τα εχει ολα αυτα πακετο σε οικονομικη τιμη
Το 660 ειναι πιο ''λουξ'' ας πουμε(παιζει mp3,συνδεεται με ακουστικο Bluetooth και μπορεις να το συνδυασεις με το κινητο σου κλπ).Θα εδινα την χρηματικη διαφορα μονο και μονο για την μεγαλυτερη οθονη που παντα ειναι χρησιμη στα GPS μιας και βλεπεις περισσοτερο χαρτη.
Αυτα!

McGyver
12/05/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Να σου πω εγω για το 510 που εχω?
Το μονο του μειονεκτημα ειναι η σχετικα μικρη οθονη στις 3.5"
Κατα τα αλλα σκυλι,εχει φαει σεισμους-λιμους-καταποντισμους και δουλευει ακομα:rotflmao:
Μια οθονιτσα μονο πρεπει να βρω σιγα-σιγα να βαλω γιατι η παλια εχει φαει πολυ γρατζουνισμα
Στην επιλογη GPS μην ψαρωνετε με τις αηδιες lane assist κτλ αυτα ειναι αυτοκινηταδικα κολπα
Τα βασικα ειναι αντοχη στον καιρο-ευκολια ευρεσης και ποικιλια χαρτων-γρηγορος επανυπολογισμος διαδρομης-καλη ποιοτητα δέκτη για να βρισκει ευκολα καλο σημα
Το 510 τα εχει ολα αυτα πακετο σε οικονομικη τιμη
Το 660 ειναι πιο ''λουξ'' ας πουμε(παιζει mp3,συνδεεται με ακουστικο Bluetooth και μπορεις να το συνδυασεις με το κινητο σου κλπ).Θα εδινα την χρηματικη διαφορα μονο και μονο για την μεγαλυτερη οθονη που παντα ειναι χρησιμη στα GPS μιας και βλεπεις περισσοτερο χαρτη.
Αυτα!

Πες τα ρε Γιάννο γιατί όταν τα λέω και τα γράφω εγώ με λένε εγκάθετο υποψήφιο πωλητή της Garmin...

Vstrommer71
12/05/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πες τα ρε Γιάννο γιατί όταν τα λέω και τα γράφω εγώ με λένε εγκάθετο υποψήφιο πωλητή της Garmin...
Θωμα αμα ξερανε οτι παγκοσμια η Garmin εχει το 50% της αγορας κι ολοι οι αλλοι μαζι το υπολοιπο δεν θα τα ελεγαν αυτα:smokin:

sniper
12/05/2011, 13:42
Έγιναν δύο οι εγκάθετοι υποψήφιοι πωλητές... :rolleyes:

Vstrommer71
12/05/2011, 13:47
Εδω να κανω μια συσταση και να πω οτι δεν ειναι σωνει και καλα αναγκαιο να αγορασετε απο εδω Garmin με Ελληνικο χαρτη
Αγοραστε οπου βρειτε καλυτερη τιμη απο εξωτερικο και μετα απο λιγο καιρο που θα ψαξετε λιγο το θεμα θα δειτε οτι χαρτες μπορειτε να βρειτε ευκολα.
Με αυτο τον τροπο μπορει να βρειτε ακομα και το 660 σε πολυ καλυτερη τιμη απο Ελλαδα(οι Αγγλοι ας πουμε εχουν αρκετα χαμηλοτερες τιμες)
Ξυπνηστε ρε,ειμαστε στην Ευρωπαικη Ενωση και υπαρχουν και καποια καλα απο αυτην(οπως να γλυτωνουμε απο μερικους ημεδαπους εξυπνους)

Στα γρηγορα το βρηκα στο Amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk/Garmin-Zumo-Satellite-Navigation-Motorbikes/dp/B001PKTBR2)

kles
12/05/2011, 14:01
Παληκάρια, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Πάμε για garmin λοιπόν και όσο για μοντέλο, το ψάχνω.
:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
12/05/2011, 14:04
Να ανοιγεις και κανενα χαρτη παντως :lol:

:beer:

McGyver
12/05/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να ανοιγεις και κανενα χαρτη παντως :lol:

:beer:

Ναι, και όταν οι υπόλοιποι της παρέας κοιτούν χάρτες/roadbook και φωνάζουν "αριστερά για Γραβιά" ν' ακούς και να μην το παίζεις εξυπνάκιας τους style "εγώ έχω GPS και θ' ακολουθώ τη γραμμούλα" γιατί θα γυρνάς μόνος σου...

sniper
12/05/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ναι, και όταν οι υπόλοιποι της παρέας κοιτούν χάρτες/roadbook και φωνάζουν "αριστερά για Γραβιά" ν' ακούς και να μην το παίζεις εξυπνάκιας τους style "εγώ έχω GPS και θ' ακολουθώ τη γραμμούλα" γιατί θα γυρνάς μόνος σου...

Επίσης τα GPS (ακόμα) δεν έχουν κάποιο σύστημα αφύπνισης που να λέει "Ξύπνα μλκ, μόλις προσπέρασες την παρέα σου και πας στο άγνωστο" :bawl: :lol:

Ichigo
12/05/2011, 14:20
H καλύτερη λύση είναι πριν ξεκινησεις για κάπου που δεν γνωρίζεις το δρόμο να εχεις μια καλή εικόνα μελετώντας σχολαστικά κάποιον έγκυρο χάρτη και αν είναι εύκολο να "φωτογραφίζεις" τη διαδρομή στο μυαλό σου. Αν μπερδευτείς κάπου τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ τότε ανοίγεις GPS για μια μικρή υποβοήθηση. Αλλιώς θα κάνεις κύκλους όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω. ;)

Anty12
12/05/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O σχεδιασμός των διαδρομών στα Garmin ΔΕ γίνεται πάνω στη μονάδα, αλλά στον υπολογιστή μέσω MapSource...

Γίνεται και πάνω στο GPS ...αλλά είναι μανούρα....

Για χάρτη Ελλάδας όχι Autodrive αν κινηθείς σε επαρχιακό.
Anavasi από 3.90 και πάνω.
Χάρτες εξωτερικού θα βρεις για όλο τον κόσμο.
Αν πας σε Garmin να πάρεις κάποιο από τα Zumo 500 ή 550 που είναι σχεδιασμένα για μηχανή (χειρισμός με το το αριστερό χέρι και με γάντια).Το 600 δεν αξίζει τα λεφτά του.

daz
12/05/2011, 17:06
Ρε πρόεδρε αυτά δεν έχουν Ελληνικούς χαρακτήρες.

Που να ξέρω εγώ πως έχουν καταχωρημένη την κάθε πόλη. Απ' τη μια γράφουν Livadeia και την άλλη Libadi Parnasou ή Parnasoy.

Πως να κάνεις αναζήτηση έτσι?

kles
12/05/2011, 17:13
Cpt. Haddock, McGyver, sniper, κάτι μου λέει οτι ένα gps (και garmin μάλιστα) σας χώρισε κάπου. :D



Ichigo, έχεις δίκιο.

Vstrommer71
12/05/2011, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Αλλιώς θα κάνεις κύκλους όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω. ;)
Μαλλον το...αναποδο ειναι το σωστο φιλε μου!Ασε το GPS να σε παει και αμα εχεις καμμια αμφιβολια δες και καποιον εντυπο χαρτη.
Το να σε κανει κυκλους το GPS συμβαινει στις πλειστες περιπτωσεις οταν ΔΕΝ εχεις ορισει σωστα ποιυς δρομους να αποφευγει.Πχ εξ'ορισμου πολλα GPS εχουν αποφυγη δρομων με διοδια οποτε δεν θα σε παει οσο γινεται απο Εθνικες Οδους.
Εαν προσεξεις 1)Να εχεις καλο και ενημερωμενο χαρτη στην συσκευη και 2)Να εχεις ρυθμισει σωστα ποιους δρομους να αποφευγει τοτε δεν θα εχεις σχεδον κανενα προβλημα στην πλοηγηση σου
Εννοειται βεβαια οτι ΠΑΝΤΑ εχεις και το GPS αλλα και χαρτη μαζι σου,δεν το συζητω

MARKOS-V
12/05/2011, 19:52
δηλ ρε παιδια μπορω να σχεδιασω μια διαδρομη στο γκουκλ μαπ κ να το ...μεταφερω στο γκαρμιν το ζουμο 550 που εχω;
ολα μου τα ταξιδια τα προγραμματιζα κ τα εβαζα στο γκαρμιν ψαχνοντας τους χαρτες του.

ποιο ειναι αυτο το προγραμμα που πρεπει να κατεβασω στον υπολογιστη ,ωστε να στελνω διαδρομες στο γκαρμιν;
ποιο καλο παιδακι θα μου δωσει τα φωτα του καπως αναλυτικα για να το καταλαβω κ εγω ο....αδαης;

kles
12/05/2011, 21:30
Οι ειδικοί έχουν τον λόγο, αλλά κάνε αυτό που έκανα κι εγώ για να δω τι είναι.
Γράψε στον γούγλη Garmin MapSource και δες.

McGyver
13/05/2011, 06:25
Μάρκο et all, πρέπει να βρείτε το MapSource το οποίο είναι το πρόγραμμα διαχείρισης χαρτών/POIs/διαδρομών της Garmin. Το πρόγραμμα το βρίσκετε στο site της Garmin ως update και με μια "μαϊμουδιά" το εγκαθιστάτε χωρίς να έχεις το media (DVD).

Από εκεί και πέρα του φορτώνετε χάρτες και παίζετε...
Υπάρχουν πολλά εργαλεία γι' αυτή τη δουλειά, ψάξτε για το GMapTool που σας επιτρέπει να φτιάξεις τα αρχεία για το MapSource από το gmapsupp.img που έχετε στη μονάδα σας (η μπορείτε να βρείτε "ελεύθερα").

Υπάρχει πολλή πληροφορία για τα παραπάνω στο Διαδίκτυο, Google is our friend...

:wave2:

Anty12
13/05/2011, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε πρόεδρε αυτά δεν έχουν Ελληνικούς χαρακτήρες.



Το 500 έχει

daz
13/05/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το 500 έχει

Thanks man.. :beer: :beer: :beer:

MARKOS-V
13/05/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μάρκο et all, πρέπει να βρείτε το MapSource το οποίο είναι το πρόγραμμα διαχείρισης χαρτών/POIs/διαδρομών της Garmin. Το πρόγραμμα το βρίσκετε στο site της Garmin ως update και με μια "μαϊμουδιά" το εγκαθιστάτε χωρίς να έχεις το media (DVD).

Από εκεί και πέρα του φορτώνετε χάρτες και παίζετε...
Υπάρχουν πολλά εργαλεία γι' αυτή τη δουλειά, ψάξτε για το GMapTool που σας επιτρέπει να φτιάξεις τα αρχεία για το MapSource από το gmapsupp.img που έχετε στη μονάδα σας (η μπορείτε να βρείτε "ελεύθερα").

Υπάρχει πολλή πληροφορία για τα παραπάνω στο Διαδίκτυο, Google is our friend...

:wave2:

ευχαριστω για την απαντηση.θα προσπαθησω να κανω τα βηματα που λες

kles
15/05/2011, 18:34
Υπάρχει και το http://www.viamichelin.com/web/Routes όπου μπορείς να σχεδιάσεις διαδρομή, να την δείς-επεξεργαστείς και να την περάσεις στο gps.
Κάτω, που λέει Send via e-mail, GPS, επιλέγοντας GPS σου λέει και σε ποιές συσκευές μεταφέρεται.
Το δοκίμασε κανείς ρε παιδιά ?
:beer: