PDA

View Full Version : Ερώτηση για λάδια μπροστινού



vagraz
12/05/2011, 22:35
Χαιρετώ όλο το φόρουμ !Αν και είμαι αρκετό καιρό μέλος δεν έχει τύχει να ποστάρω μέχρι τώρα! Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για το τι λάδια να βάλω στο μπροστινό της μοτοσυκλέτας μου τώρα που είναι καιρός να αλλαχθούν! Φοράει από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ελατήρια WP και είναι Yamaha Fzs 600 mod. 2003!

lamoun
12/05/2011, 23:17
Άν είσαι ευχαριστημένος με το πως δουλεύει (δούλευε) η ανάρτηση τότε βάλε τα ίδια (και ιξώδες αλλά και μάρκα άν ξέρεις)

Αλλιώς ανάλογα αν το θέλεις πιο "μαλακό" ή "σκληρό" βάζεις λάδι με μικρότερο ή μεγαλύτερο ιξώδες αντίστοιχα.

paTman_the
12/05/2011, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagraz
Χαιρετώ όλο το φόρουμ !Αν και είμαι αρκετό καιρό μέλος δεν έχει τύχει να ποστάρω μέχρι τώρα! Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για το τι λάδια να βάλω στο μπροστινό της μοτοσυκλέτας μου τώρα που είναι καιρός να αλλαχθούν! Φοράει από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ελατήρια WP και είναι Yamaha Fzs 600 mod. 2003!

Καλησπέρα φίλε!

Εχω το ίδιο μηχανάκι και ψάχνω να αλλάξω και εγώ τις αναρτήσεις μου. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ρωτάς. Εννοείς μάρκα; Ιξώδες; Ποσότητα;

Από ότι είδα το service manual παίρνει 475ml λάδι (στην κάθε μπουκάλα φαντάζομαι) 10w . Τώρα αν θες να το σκληρύνεις θα μπορούσες να δοκιμάσεις 15w ή αν θες να το μαλακώσεις (καθώς τα wp ελατήρια πρέπει να είναι αρκετά πιο σκληρά από τα μαμά) μπορείς να βάλεις και 5w. Νομίζω ότι αυτά θα επηρεάσουν τις αποσβέσεις της ανάρτησης και φυσικά όχι το ίδιο το ελατήριο.

Εγώ είμαι μεταξύ WP,ohlins kai hyperpro ελατηρίων (ανάλογα τι αμορτισέρ θα βρω για πίσω) αλλά προσανατολίζομαι να βάλω το ιξώδες που λέει η yamaha.

Εχω ακούσει και πατέντες του στυλ" παίρνω λάδι 10w και λάδι 15w και τα αναμιγνύω και βγάζω 12.5w" αλλά μου φαίνεται τεράστια πατατιά οπότε ούτε που το σκέφτομαι. Διαισθητικά το λέω αυτό, μπορεί να είναι κ απολύτως σωστό, δεν ξέρω...

Οι διαφορές ίσως να είναι μηδαμινές, αλλά αν δε θες να δοκιμάζεις αλλά να κάνεις την πιο σίγουρη επιλογή, βάλε ιξώδες και ποσότητα ότι λέει η Yamaha και η WP. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

lamoun
13/05/2011, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Από ότι είδα το service manual παίρνει 475ml λάδι (στην κάθε μπουκάλα φαντάζομαι) 10w . Τώρα αν θες να το σκληρύνεις θα μπορούσες να δοκιμάσεις 15w ή αν θες να το μαλακώσεις (καθώς τα wp ελατήρια πρέπει να είναι αρκετά πιο σκληρά από τα μαμά) μπορείς να βάλεις και 5w. Νομίζω ότι αυτά θα επηρεάσουν τις αποσβέσεις της ανάρτησης και φυσικά όχι το ίδιο το ελατήριο.

Σε πιο βαρβάτο :blush: ελατήριο μπορείς να μειώσεις την απόσβεση συμπίεσης και να αυξήσεις την επαναφοράς. Άν βάλει 5άρι λάδι (ενώ έχει 10ράκι) το μεκανάκι θα χορεύει χασαποσέρβιρκο. (βέβαια γούστα είναι αυτά! )


Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Εχω ακούσει και πατέντες του στυλ" παίρνω λάδι 10w και λάδι 15w και τα αναμιγνύω και βγάζω 12.5w" αλλά μου φαίνεται τεράστια πατατιά οπότε ούτε που το σκέφτομαι. Διαισθητικά το λέω αυτό, μπορεί να είναι κ απολύτως σωστό, δεν ξέρω...

Ισχύει! Απλά καλό είναι να είναι της ίδιας εταιρίας γιατί 15άρι με 15άρι π.χ. διαφέρει, οπότε δε ξέρεις πιο θα είναι το αποτέλεσμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Οι διαφορές ίσως να είναι μηδαμινές, αλλά αν δε θες να δοκιμάζεις αλλά να κάνεις την πιο σίγουρη επιλογή, βάλε ιξώδες και ποσότητα ότι λέει η Yamaha και η WP. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

Άντε το ιξώδες μπορεί να το αφήσει "μαμά" (σε εισαγωγικά, γιατί είπαμε ποτέ δεν είναι τα ίδια) αλλά η στάθμη το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή, ανάλογα την διαφορά όγκου των ελατηρίων. Το θέμα είναι πως αν το πάει σε σωστό μάστορα αυτός θα ξέρει τί πρέπει να κάνει.

paTman_the
13/05/2011, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σε πιο βαρβάτο :blush: ελατήριο μπορείς να μειώσεις την απόσβεση συμπίεσης και να αυξήσεις την επαναφοράς. Άν βάλει 5άρι λάδι (ενώ έχει 10ράκι) το μεκανάκι θα χορεύει χασαποσέρβιρκο. (βέβαια γούστα είναι αυτά! )

Ισχύει! Απλά καλό είναι να είναι της ίδιας εταιρίας γιατί 15άρι με 15άρι π.χ. διαφέρει, οπότε δε ξέρεις πιο θα είναι το αποτέλεσμα.

Με το απλοποιημένο μοντέλο που καταλαβαίνω το ιξώδες ενός λαδιού μπροστινής ανάρτησης θα περίμενα να ισχύει, αλλά από την άλλη είμαι αρκετά καχύποπτος για να δεχτώ ότι το κατάλαβα τόσο έυκολα και γρήγορα...
Επίσηςε το περίμενα ότι το πιο μαλακό δε θα κάνει δουλειά, αλλά χωρίς να το ξέρω. Ακριβώς επειδή από 15 σε 15 έχει διαφορές, για αυτό είπα αν νομίζει ότι το θέλει πιο μαλακό να το δοκιμάσει. Και ακριβώς επειδή μπορεί να μην θέλει να κάνει δοκιμές του πρότεινα ως πιο σίγουρη λύση ότι λένε Yamaha k WP δλδ 10w λάδι της WP. Σωστά;


Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Άντε το ιξώδες μπορεί να το αφήσει "μαμά" (σε εισαγωγικά, γιατί είπαμε ποτέ δεν είναι τα ίδια) αλλά η στάθμη το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή, ανάλογα την διαφορά όγκου των ελατηρίων. Το θέμα είναι πως αν το πάει σε σωστό μάστορα αυτός θα ξέρει τί πρέπει να κάνει.

Εγώ είπα τι λέει το manual της Yamaha... Η αλήθεια είναι ότι αυτό το είχα μια απορία... Το ζητούμενο είναι το λάδι μαζί με το ελατήριο στην κάθε μπουκάλα να φτάνουν μέχρι ένα σημείο;

sapila racing
13/05/2011, 08:51
Τα WP που εχει το μηχανάκι σου, εχουν κι ενα βιβλιαράκι οδηγιών, όπου σου λέει τι λάδι (μάλλον 15) και τί στάθμη πρεπει να εχει το λάδι.
Ψαξε βρεστο και πράξε αναλόγως.
Στη χειρότερη οταν ανοιχτεί το πηρούνι (κι εφ οσον δεν είχες καμμια διαρροή μέχρι τώρα) μέτρα την στάθμη και βαλε την ίδια.

Το τί λέει η Yamaha για τα δικά της ελατήρια είναι πλέον λίγο άσχετα εφ όσον εχει WP.

OldMan
13/05/2011, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
η στάθμη το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή, ανάλογα την διαφορά όγκου των ελατηρίων.
Βρόντακα...

Καιρό έχεις να ακούσεις τα μπινελίκια σου και ξύνεσαι ..?? :smokin:

Λευκάδιος
13/05/2011, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τα WP που εχει το μηχανάκι σου, εχουν κι ενα βιβλιαράκι οδηγιών, όπου σου λέει τι λάδι (μάλλον 15) και τί στάθμη πρεπει να εχει το λάδι.
Ψαξε βρεστο και πράξε αναλόγως.
Στη χειρότερη οταν ανοιχτεί το πηρούνι (κι εφ οσον δεν είχες καμμια διαρροή μέχρι τώρα) μέτρα την στάθμη και βαλε την ίδια.

Το τί λέει η Yamaha για τα δικά της ελατήρια είναι πλέον λίγο άσχετα εφ όσον εχει WP. εδω ο καταλογος της wp http://www.wpsuspension.co.uk/images/fitments/fitmentlist09.pdf

lamoun
13/05/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρόντακα...

Καιρό έχεις να ακούσεις τα μπινελίκια σου και ξύνεσαι ..?? :smokin:

Γιατί καλέ παππούλη... :D

Στην ηλικία σου δε πρέπει να καπνίζεις... :smokin: :smokin: :smokin:

lamoun
13/05/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Εγώ είπα τι λέει το manual της Yamaha... Η αλήθεια είναι ότι αυτό το είχα μια απορία... Το ζητούμενο είναι το λάδι μαζί με το ελατήριο στην κάθε μπουκάλα να φτάνουν μέχρι ένα σημείο;

Το ζητούμενο είναι να μην τερματίζει η ανάρτηση. Ο αέρας λειτουργεί σαν επιπλέον ελατήριο όταν η ανάρτηση συμπιεστεί από ένα σημείο και μετά. Άν αφήσεις την ίδια ίδια ποσότητα λαδιού και βάλεις πιο ογκώδη ελατήρια τότε η στάθμη αυξάνεται, με αποτέλεσμα να έχεις μικρότερη διαδρομή από πριν.

Ουσιαστικά λοιπόν παίζεις με την στάθμη ώστε να πετυχαίνεις την μέγιστη βύθιση αλλά χωρίς "ποτέ" να τερματίζει η ανάρτησή σου.

vagraz
14/05/2011, 12:59
Σας ευχαριστώ όλους και ειδικά τον φίλο για τον πίνακα! Βρέθηκε η λύση :beer: :D

DoctoR_k6
18/04/2016, 11:49
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...
Λαδακια(αναρτησης) απο που αγοραζετε?
Να εχει 3-4 επιλογες οχι μονο Ohlins ή Hyperpro κλπ κλπ.

Bladerunner
18/04/2016, 12:14
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...
Λαδακια(αναρτησης) απο που αγοραζετε?
Να εχει 3-4 επιλογες οχι μονο Ohlins ή Hyperpro κλπ κλπ.

Αν ψάχνεις Belray και Castrol έχει ο Λαμπριανίδης (http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/fork-oil.html).

DoctoR_k6
18/04/2016, 12:20
Αν ψάχνεις Belray και Castrol έχει ο Λαμπριανίδης (http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/fork-oil.html).

Δεν εχω βαλει ποτε BELRAY η CASTROL να πω την αληθεια μου, αλλα ηθελα να παω σε 7,5 γιατι το 10αρι της Ohlins δεν μου πολυαρεσε.
Ελεγα για κανα SPECTRO(K-shock) αυτη την φορα...αν και 7,5 εχει κ η hyperpro κ η WP.

DrBig
18/04/2016, 12:45
Η γεωμετρία της μηχανής είναι στοκ, η είναι πχ χαμηλωμενο το μπροστινο;

DoctoR_k6
18/04/2016, 12:53
Η γεωμετρία της μηχανής είναι στοκ, η είναι πχ χαμηλωμενο το μπροστινο;

Στοκ...για να μην κουναει κ στα πολλα οταν βγαινω εθνικη.

DrBig
18/04/2016, 12:57
Στοκ...για να μην κουναει κ στα πολλα οταν βγαινω εθνικη.

Οκ....απλά το ρώτησα γιατί με περισσότερο βάρος μπροστά θέλει και λιγο πιο ελαφρύ λάδι και άλλη στάθμη. Το δικό σου 5ρια δε θέλει μαμά;
Στο μπουσα έχω βάλει ελατηρια 1.0 από 0.85 και λάδια hyperpro 10ρια αντί για τα μαμά 5ρια και ειναι οριακά σκληρό.
Για τα. Maxima έχω ακούσει καλα σχόλια....

DoctoR_k6
18/04/2016, 13:04
Οκ....απλά το ρώτησα γιατί με περισσότερο βάρος μπροστά θέλει και λιγο πιο ελαφρύ λάδι και άλλη στάθμη. Το δικό σου 5ρια δε θέλει μαμά;
Στο μπουσα έχω βάλει ελατηρια 1.0 από 0.85 και λάδια hyperpro 10ρια αντί για τα μαμά 5ρια και ειναι οριακά σκληρό.
Για τα. Maxima έχω ακούσει καλα σχόλια....

Σωστα απο την μαμα εχει 5αρια(510ml).
Ειχα βαλει Ohlins (ελατηρια) για να το σκληρυνω καπως περισσοτερο αλλα τελικα δεν με ενθουσιασε κ λεω να αλλαξω τουλαχιστον τα λαδια(μιας κ που απο ελατηριο ειμαι καλα(SAG))
Οντως για maxima κ γω ειχω ακουσει καλα λογια αλλα...
Ελεγα για 7.5 για μεγαλυτερο ευρος ''ρυθμισεων'' απο τα 10αρια.

DrBig
18/04/2016, 13:26
Σωστα απο την μαμα εχει 5αρια(510ml).
Ειχα βαλει Ohlins (ελατηρια) για να το σκληρυνω καπως περισσοτερο αλλα τελικα δεν με ενθουσιασε κ λεω να αλλαξω τουλαχιστον τα λαδια(μιας κ που απο ελατηριο ειμαι καλα(SAG))
Οντως για maxima κ γω ειχω ακουσει καλα λογια αλλα...
Ελεγα για 7.5 για μεγαλυτερο ευρος ''ρυθμισεων'' απο τα 10αρια.

Θυμάσαι ποια είναι τα σεττινγκ που εχεις τώρα στις αποσβεσεις; Τα 10ρια από 5ρια έχουν νόημα μόνο αν με τα 5ρια έχεις τις ρυθμίσεις στο φουλ.

DoctoR_k6
18/04/2016, 13:32
Θυμάσαι ποια είναι τα σεττινγκ που εχεις τώρα στις αποσβεσεις; Τα 10ρια από 5ρια έχουν νόημα μόνο αν με τα 5ρια έχεις τις ρυθμίσεις στο φουλ.

Αν θυμαμαι καλα ειμαι 8 κλικ απο τερμα σκληρο σε συμπιεση κ 7 σε επαναφορα αντιστοιχα.
Αλλα αν θελω να γινει πιο ξεκουραστο ριχνω συμπιεση 2-3 κλικ αλλα μετα δημιουργειται θεμα με την επαναφορα(δεν μπορω να το μαλακωσω κ παρα πολυ).
Ειναι κ καμια 20αρια χιλιαδες τα λαδια κ λεω μια αλλαγουλα την θελουνε.

DrBig
18/04/2016, 17:06
Αν θυμαμαι καλα ειμαι 8 κλικ απο τερμα σκληρο σε συμπιεση κ 7 σε επαναφορα αντιστοιχα.
Αλλα αν θελω να γινει πιο ξεκουραστο ριχνω συμπιεση 2-3 κλικ αλλα μετα δημιουργειται θεμα με την επαναφορα(δεν μπορω να το μαλακωσω κ παρα πολυ).
Ειναι κ καμια 20αρια χιλιαδες τα λαδια κ λεω μια αλλαγουλα την θελουνε.

Όπως τα λες πάντως δε νομίζω να θες παχυτερα λάδια από τα μαματα....

DoctoR_k6
19/04/2016, 10:28
Όπως τα λες πάντως δε νομίζω να θες παχυτερα λάδια από τα μαματα....

Ή 5αρια η 7.5 θα παιξω.
Tα hyperpro που εχεις βαλει πως σου φανηκαν? H ohlins δεν βγαζει 7.5...

DrBig
19/04/2016, 11:22
Ή 5αρια η 7.5 θα παιξω.
Tα hyperpro που εχεις βαλει πως σου φανηκαν? H ohlins δεν βγαζει 7.5...

Το μπροστινο δουλεύει εξαιρετικά καλά (ανελπιστα θα έλεγα) σε καλό οδοστρωμα και γενικα όσο ανεβαινει η ταχύτητα ανταποκρινεται αξιολογοτατα. Το πρόβλημα είναι στις μικρές ταχύτητες πάνω σε αθηναικα οδοστρωματα, όπου είναι σκληρό. Δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν ειναι η ποιότητα του λαδιού, η η ρευστότητα του. Θα πονταρα στο δεύτερο, καθότι οι αποσβεσεις είναι μόλις 3 κλικ από τέρμα ελαφρύ. Στην επόμενη αλλαγή θα βάλω 7.5 κι εγώ.

est
19/04/2016, 12:24
Παραθέτω το παρακάτω λινκ από διπλανό φόρουμ που μπορείτε να βρείτε κι έναν πίνακα με το "πραγματικό ιξώδες" της κάθε μάρκας. Μπορεί να φανεί χρήσιμο..

http://advride.gr/threads/Λάδι πιρουνιού: Διευκρινήσεις ως προς την σωστή επιλογή του (http://advride.gr/threads/%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%89%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85.5206/)


ΥΓ. Αν ενοχλεί παρακαλώ η διαχείριση να πράξει τα δέοντα.