PDA

View Full Version : Baby oil



menos
13/05/2011, 14:42
Πρίν κάμποσο καιρό μιλούσα με ένα φίλο για το πώς θα αφαιρούσα την βρωμιά απο τις ζάντες...
Η ζάντα είχε κάνει μια επίστρωση απο λάδια αλυσίδας, τακάκια και ότι άλλο μπορεί να μαζέψει μια ζάντα..

Πάλεψα και ίδρωσα να αφαιρέσω την βρωμιά απο την ζάντα με σαπούνι και σφουγγάρι... δυστυχώς όμως απέτυχα.
Μου έιπε λοιπόν την πατέντα που χρησιμοποίησε αυτός με επιτυχία!

Baby oil!! :D

Το μόνο που χρειάστηκα ήταν, Baby oil και χαρτί υγείας...
Πέρασα με την χαρτοπετσέτα απαλά την ζάντα με baby oil... το άφησα για 1-2 λεπτά να "ποτίσει" μέσα στην βρώμα και μετά αφαίρεσα με το χαρτί ότι ήταν πάνω στην ζάντα χωρίς την παραμικρή προσπάθεια!!

Όλη η γλίτσα της ζάντας είχε μείνει στο χαρτί... δεν ίδρωσε ούτε το αυτάκι μου!!
Και για του λόγου το αληθές..

Αριστερή πλευρά της ζάντας (πλυμένη με αγώνα).. :uplate:


226082

menos
13/05/2011, 14:45
Και η δεξιά πλευρά της ζάντας όταν την ξεκίνησα με baby oil και χωρίς προσπάθεια! :D

:beer: :beer: :beer:


226083

DrBig
13/05/2011, 14:51
:beer:

Και το ελαιολαδο δουλευει, ειδικα στα χερια.

virus
13/05/2011, 14:51
γιαυτο μιλαμε και για την παραφινη. την βρισκουμε παντου. το ιδιο πραμα ειναι:winka:

basilis_k6
13/05/2011, 14:53
δεν γνωριζω το κοστος του babyoil αλλα για να καθαρισεις ζαντες και μοτερ απο λαδια και βρομια παρε ενα καθαριστικο φρενων η ενα καθαριστικο καρμπυρατερ. μισο λιτρο με σπρει στα 12€. ανετα καθαριζεις κανενα 6μηνο.

menos
13/05/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
δεν γνωριζω το κοστος του babyoil αλλα για να καθαρισεις ζαντες και μοτερ απο λαδια και βρομια παρε ενα καθαριστικο φρενων η ενα καθαριστικο καρμπυρατερ. μισο λιτρο με σπρει στα 12€. ανετα καθαριζεις κανενα 6μηνο.

Καλή η συμβουλή σου... και την λαμβάνω υπόψιν! :beer:
Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, θα προτιμήσω την οικονομικότερη λύση..
Baby oil = 3€
Βγάζει άνετα το 6μηνο.

lspiros
13/05/2011, 15:01
μωρομαντιλα απο τα jumbo με 1€ το πακετο η παραφινελαιο απο το φαρμακειο που χρησιμευει και στον καθαρισμο της αλυσιδας.υπαρχει σχετικο thread εδω μεσα...

GIXXERAKIAS
13/05/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
δεν γνωριζω το κοστος του babyoil αλλα για να καθαρισεις ζαντες και μοτερ απο λαδια και βρομια παρε ενα καθαριστικο φρενων η ενα καθαριστικο καρμπυρατερ. μισο λιτρο με σπρει στα 12€. ανετα καθαριζεις κανενα 6μηνο.

Kαθαριστικο φρενων και καρμπυρατερ ειναι μονο για τα φρενα και αντιστοιχα για καρμπυρατερ και μονο!!!:nono: :nono:
(θαμπωνει με τον καιρο χρωμα σε καπακια μοτερ και ζαντες)



Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Καλή η συμβουλή σου... και την λαμβάνω υπόψιν! :beer:
Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, θα προτιμήσω την οικονομικότερη λύση..
Baby oil = 3€
Βγάζει άνετα το 6μηνο.

Τοτε προτιμησε ακομα καλυτερα και πιο οικονομικοτερη λυση με την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ δουλεια 1 λιτρο παραφινελαιο απο οποιοδηποτε φαρμακειο με 2 ευρα και καθαρισες για πολυ περισσοτερο καιρο απο το (300γραμμαρια?) baby oil.

:wave2:

basilis_k6
13/05/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Καλή η συμβουλή σου... και την λαμβάνω υπόψιν! :beer:
Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, θα προτιμήσω την οικονομικότερη λύση..
Baby oil = 3€
Βγάζει άνετα το 6μηνο.

το καλο με το σπρει ειναι οτι ειναι αρκετα δυνατο καθαριστικο και ψεκαζεις το μοτερ σου (εχω ενα εντουρακι που ειναι μονιμα μεσα στη μπιχλα) και μετα ριχνεις νερο με πιεση και ειναι τζαμι! δεν χρειαζετε καθολου τριψιμο. επισης μην ξεχναμε οτι ειναι ΚΑΙ καθαριστικο φρενων! :lol:

menos
13/05/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Kαθαριστικο φρενων και καρμπυρατερ ειναι μονο για τα φρενα και αντιστοιχα για καρμπυρατερ και μονο!!!:nono: :nono:
(θαμπωνει με τον καιρο χρωμα σε καπακια μοτερ και ζαντες)
Δεν το γνώριζα και ευχαριστώ!!!!! :beer: :beer:

Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

προτιμησε ακομα καλυτερα και πιο οικονομικοτερη λυση με την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ δουλεια 1 λιτρο παραφινελαιο απο οποιοδηποτε φαρμακειο με 2 ευρα και καθαρισες για πολυ περισσοτερο καιρο απο το (300γραμμαρια?) baby oil.

:wave2:
Μόλις τελειώσω το baby oil, θα είναι στην επόμενη μου αγορά!! :beer: :beer:

basilis_k6
13/05/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Kαθαριστικο φρενων και καρμπυρατερ ειναι μονο για τα φρενα και αντιστοιχα για καρμπυρατερ και μονο!!!:nono: :nono:
(θαμπωνει με τον καιρο χρωμα σε καπακια μοτερ και ζαντες)




Τοτε προτιμησε ακομα καλυτερα και πιο οικονομικοτερη λυση με την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ δουλεια 1 λιτρο παραφινελαιο απο οποιοδηποτε φαρμακειο με 2 ευρα και καθαρισες για πολυ περισσοτερο καιρο απο το (300γραμμαρια?) baby oil.

:wave2:

ειπαμε ειναι δυνατο. απλα αμεσως ριχνεις νερο. και η καθαρη βενζινη θαμπωνει τα πλαστικα αλλα ετσι τα καθαριζω εδω και χρονια. δεν προλαβαινει να κανει τπτ σε λιγα δευτερολεπτα. στην πραξη ομως εχει δικιο, τα θαμπωνει αν το αφησεις πανω.

alex14
13/05/2011, 15:49
WD40 ψεκασμενο σε πανακι και μετα πλυσιμο με σαπουναδα. Τελεια δουλεια.

Αλλα ερχεται λιγο ακριβα.

:wave2:

menos
13/05/2011, 15:52
Σωστή η σκέψη σου... αλλα το φοιτητικό budget δεν πλησιάζει το WD-40 (που γουστάρω ταμάλα).
Τιμή baby oil = 3€
Τιμή WD 40 = άουτς!

tifoso4ever
13/05/2011, 15:52
To baby oil το ηξερα για δερματινα...
Το οτι κανει την ιδια δουλεια με το παραφινελαιο, δεν το ηξερα...
Και καποιοι το βαζουν στο δερμα τους...:cry: :eyepop:
Στο δικο τους δερμα εννοω, επανω τους...Ε, ρε τι χημικα τρωμε και πινουμε...:uplate: :look:

Allst@rf
13/05/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
To baby oil το ηξερα για δερματινα...
Το οτι κανει την ιδια δουλεια με το παραφινελαιο, δεν το ηξερα...
Και καποιοι το βαζουν στο δερμα τους...:cry: :eyepop:
Στο δικο τους δερμα εννοω, επανω τους...Ε, ρε τι χημικα τρωμε και πινουμε...:uplate: :look:

το ότι καθαρίζουν το δέρμα του μωρου τους με αυτό δε σου λέει κάτι;

δηλαδή αν το baby οil καθαρίζει τα κολλημένα γρασα καλύτερα από το παραφινελαιό ,μήπως να καθαρίζαμε τα μωρα με wd40;



:wacko:

Allst@rf
13/05/2011, 16:18
μια άλλη πολύ καλή χρήση του baby oil ,μπορεί να γίνει σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε εξαερωση στο κύκλωμα του συμπλέκτη και δεν έχουμε υγρό για συμπλέκτες...

Απλά βάζουμε το αυτό...

menos
13/05/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μια άλλη πολύ καλή χρήση του baby oil ,μπορεί να γίνει σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε εξαερωση στο κύκλωμα του συμπλέκτη και δεν έχουμε υγρό για συμπλέκτες...

Απλά βάζουμε το αυτό...
Αντικαθιστά το υγρό για συμπλέχτες??:look:
Μήπως να το βάλω και στον κινητήρα... η το PH θα του πέσει βαρύ?? :lol:

DrBig
13/05/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αντικαθιστά το υγρό για συμπλέχτες??:look:
Μήπως να το βάλω και στον κινητήρα... η το PH θα του πέσει βαρύ?? :lol:

Οχι σε ολους, μονο στα magura στα ΚΤΜ. Μπορεις να βαλεις και ελαιολαδο και οχι μονο για εξαερωση, αλλα και για προσωρινη χρηση.

airamhag
13/05/2011, 17:23
μου προτειναν να ψεκασω εξωτερικα την μηχανη του αυτοκινητου ( ibiza 92)
με καθαρο πετρελαιο για να καθαρισει απο λαδια ( χανει ολιγον) κλπ..
ισχυει?

φοβαμαι να το κανω η αληθεια ειναι..μην βαλω μπροστα το αυτοκινητο κ γινω bbq..:look:

takis-kk
13/05/2011, 17:30
Για ( ibiza 92) δεν κάνει , είναι για μοντέλα απο 2000 και μετά..
:rotflmao:

daz
13/05/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
μου προτειναν να ψεκασω εξωτερικα την μηχανη του αυτοκινητου ( ibiza 92)
με καθαρο πετρελαιο για να καθαρισει απο λαδια ( χανει ολιγον) κλπ..
ισχυει?

φοβαμαι να το κανω η αληθεια ειναι..μην βαλω μπροστα το αυτοκινητο κ γινω bbq..:look:

Έχω δει μερικά συνεργεία να το κάνουν μετά από μεγάλο σερβις. Το δικό μου δεν έπαθε κάτι.

airamhag
13/05/2011, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω δει μερικά συνεργεία να το κάνουν μετά από μεγάλο σερβις. Το δικό μου δεν έπαθε κάτι.

thnxx :beer:

menos
14/05/2011, 14:05
Αυτό δεν σου κάνει?? :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μια άλλη πολύ καλή χρήση του baby oil ,μπορεί να γίνει σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε εξαερωση στο κύκλωμα του συμπλέκτη και δεν έχουμε υγρό για συμπλέκτες...

Απλά βάζουμε το αυτό...

gianhs8
14/05/2011, 15:29
αφου βαλουμε παραφινελαιο μετα το περναμε με ενα στεγνο πανι η χαρτι ή πρεπει να το πλυνουμε και με νερο? σφηνει θαμπαδες η χρηση του με τον καιρο?

camen
15/05/2011, 21:24
Μετα το καθαρισμα καλο θα ηταν να πλυνετε με σαπουναδα ,γτ η λιπαροτητα που μενει βοηθα αφανταστα στο να γινει σκατα απο κολλημενες βρωμιες σε χρονο dt...:winka:

Κατα τα αλλα,baby oil,παραφηνελαιο και μωρομαντηλα ειναι τα must για καποιον που καθαριζει moto και δεν θελει να δωσει μια περιουσια σε "ειδικα" σπρει κλπ...

zoondap
16/05/2011, 17:52
γυαλιστικο ταμπλο αυτοκινιτου και ενα περασμα με πανι βγαζει τα παντα δοκιμαστε:) :)

Tigas
18/05/2011, 11:02
επειδη εγώ δεν είμαι της ταλαιπωρίας για να καθαρίσω λάδια-γρασσα από ζάντα και αλυσίδα το κάνω με καθαριστικό φρένων και τελειωνω σε δευτερόλεπτα.

Μην πεταχτεί κανεις ότι το καθαριστικό φρένων καταστρεφει τα τσιμουχάκια γιατι δεν ισχύει κάτι τέτοιο :smokin: