PDA

View Full Version : Πλύσιμο μηχανής.. (όταν δεν υπάρχει νερό).



menos
13/05/2011, 17:18
Εχω ενοικιάσει ενα γκαράζ εδω Σλοβακία που μου στοιχίζει 105€ το 3μηνο (35€ τον μήνα, αλλά το πληρώνω ανα 3μηνο).

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ είναι πως δεν έχει ούτε ρεύμα, ούτε νερό... (καλό στην περίπτωση οτι δεν πληρώνω παραπάνω για τέτοιες πολυτέλειες).

Πήγα σε ένα βενζινάδικο να ρωτήσω πόσο κοστίζει να μου πλύνουν την μηχανή.
15€ απάντησαν... (15 να είναι οι ώρες σας παλιο@#%&*%$...)!!!

Επειδή λοιπόν δεν περισσεύουν 15€ για πλύσιμο μηχανής, έπρεπε να επιλέξω μια πιό οικονομική λύση.

Αρχικά, ύστερα απο κάθε βόλτα πέρνουσα την μηχανή με ένα βρεγμένο πανάκι.. να φύγουν μυγάκια, σκόνες, λάσπες κλπ.

Ύστερα όμως απο 1 χρόνο, το χρώμα της μηχανής ήταν ψιλοθαμπό... φυσιολογικό διότι δεν έπλενα την μηχανή, απλά την πασάλειβα με το βρεγμένο πανάκι.

Η λύση έπρεπε να βρεθεί σύντομα.. και έτσι αποφάσισα να την πλύνω μόνος μου στο γκαράζ.

Αγόρασα μια 6άδα νερά (1,80€), πήρα και έναν κουβά απο το σπίτι μαζί με ενα ψεκαστικό για λουλούδια... (είπαμε, όσο οικονομικά γίνεται).

Πήγα στο γκαράζ, και χρησιμοποίησα 3 μπουκάλια για το πλύσιμο.

Το 1ο μπουκάλι ήταν για το ψεκαστικό για να βρέξω την μηχανή και να μαλακώσει η βρωμιά..
Τα άλλα 2 μπουκάλια ήταν για το πλύσιμο..
Και τα άλλα 2 για το ξέβγαλμα... (περίσσεψε και 1 μπουκάλι για να το πιώ)!

Σίγουρα δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί με πήρε κανα μισάωρο αντί 10-15 λεπτά που χρειάζομαι στο βενζινάδικο.

Πάντως κατάφερα να γλυτώσω 13€ και αυτό με χαροποίησε, αν έχετε υπόψιν σας άλλη οικονομική λύση, εκφράστε την ελεύθερα! :beer:

Gandalf dr685sm
13/05/2011, 17:36
Ειδικό πλύσιμο για μηχανές τόσο έχει και εδώ αδερφέ.. 12-15 ευρώ!!!

Joyrider
13/05/2011, 17:36
Αν η μηχανή φυλάσεται σε γκαράζ δεν νομίζω να θέλει και ιδιαίτερο πλύσιμο σε σχέση με μια που εκτίθεται σε βροχή, αέρα, ζώα, ανθρώπους...

Και γω δεν έχω πρόσβαση σε βρύση δίπλα στην μηχανή οπότε χρησιμοποιώ μισό κουβά με σαπούνι πιάτων για πλύσιμο και μισό κουβά για ξέβγαλμα. Σίγουρα παραπάνω νερό ξοδεύω από σένα αλλά νομίζω λιγότερο απότι με λάστιχο. Άσε που κυκλοφορώ και με βροχή και μαζεύω όλη τη μπίχλα του δρόμου.:cry:

menos
13/05/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ειδικό πλύσιμο για μηχανές τόσο έχει και εδώ αδερφέ.. 12-15 ευρώ!!!
Το πλύσιμο της μηχανής θεωρείται "ειδικό"?
Στήν Κρήτη οι τιμή παίζει 5-8€ στο πλύσιμο της μηχανής...

Joyrider
13/05/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το πλύσιμο της μηχανής θεωρείται "ειδικό"?
Στήν Κρήτη οι τιμή παίζει 5-8€ στο πλύσιμο της μηχανής...

Αν αρχίσει να βαράει ο άλλος με το πιεστικό την αλυσίδα και τα ηλεκτρικά θα ψάχνεις που πήγαν τα o-ring και γιατί δεν ανάβουν τα φώτα :lol: . (αυτό με τα φώτα το έχω πάθει, την είχα πλύνει με 4 ευρώ :alien: ).

menos
13/05/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αν αρχίσει να βαράει ο άλλος με το πιεστικό την αλυσίδα και τα ηλεκτρικά θα ψάχνεις που πήγαν τα o-ring και γιατί δεν ανάβουν τα φώτα :lol: . (αυτό με τα φώτα το έχω πάθει).
Δεν παίζει κάτι τέτοιο... τουλάχιστον εκεί που πήγαινα εγώ..

Αν σε φοβίζει οτι ο άλλος δεν ξέρει πως να χειριστεί το πιστόλι του πιεστικού.. Do it yourself. :D

p_sapelas
13/05/2011, 17:52
Η καλύτερη λύση είναι να έχεις στο γκαράζ πάντα 2 μπουκάλια από αυτά που πουλάνε το απιονισμένο νερό... Χωράνε 4 λίτρα μέσα στο κάθε ένα και πλένεις σαν άρχοντας! Εγώ βέβαια κάτι κάνω λάθος γτ πολλές φορές χρειάζεται να ξαναγεμίσω τα μπουκάλια αλλά αν το καταφέρνεις με 3 του 1,5lt τότε με αυτά θα κάνεις και εσύ μπάνιο :rotflmao:

menos
13/05/2011, 17:53
Σωστή λύση! :beer:

Joyrider
13/05/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν παίζει κάτι τέτοιο... τουλάχιστον εκεί που πήγαινα εγώ..

Αν σε φοβίζει οτι ο άλλος δεν ξέρει πως να χειριστεί το πιστόλι του πιεστικού.. Do it yourself. :D

I do, i do :lol:

Aggelos_SV
13/05/2011, 18:17
Ααααα εσύ λες για ξεσκόνισμα όχι για πλύσιμο...

Πλύσιμο δεν λογίζεται αν δεν καθαρίσεις αλυσίδα :a024:

menos
13/05/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Πλύσιμο δεν λογίζεται αν δεν καθαρίσεις αλυσίδα :a024:
Η αλυσίδα πάει για αλλαγή... ύστερα απο 40.000 χλμ. τα'φαγε τα ψωμάκια της.. έπρεπε να την αλλάξω στα 30.000.. αλλα για συναισθηματικούς λόγους (€) δέχτηκε να αντέξει ακόμη 10.000 χλμ. :lol:

Ichigo
13/05/2011, 20:40
Φοιτητής είσαι εκεί πάνω; :confused:

Τώρα όσον αφορά το πλύσιμο σε βενζινάδικο και σε πλυντήριο ειδικό για μηχανές με προσωπικό που γνωρίζει από μηχανές ναι έχει διαφορά. Ειδικά όταν το πιεστικό στο βενζινάδικο είναι ρυθμισμένο σε πιέσεις για να καθαρίζει τη μάκα από SCANIA :lol:

devil's animal
13/05/2011, 21:02
ενα 10αρικο ειναι εδω το πλυσιμο σε "εξειδικευμενα' πλυντηρια μοτο...

εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν βγαζετε ενα λαστιχο απο την αυλη σας ή εστω το μπαλκονι σας, να την πλυνετε οπως ο κλασικος νεοελληνας που γεμιζει τον δρομο νερα και σαπουναδες καθε Σαββατο πρωϊ...:lol:

Ichigo
13/05/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ενα 10αρικο ειναι εδω το πλυσιμο σε "εξειδικευμενα' πλυντηρια μοτο...

εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν βγαζετε ενα λαστιχο απο την αυλη σας ή εστω το μπαλκονι σας, να την πλυνετε οπως ο κλασικος νεοελληνας που γεμιζει τον δρομο νερα και σαπουναδες καθε Σαββατο πρωϊ...:lol:

Διότι ούτε έχουμε την όρεξη αλλά και το χώρο για κάτι τέτοιο :winka:

georgio
13/05/2011, 21:57
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι το ειδικό έχει το πλύσιμο μιας μοτοσυκλέτας. Λάστιχο, κουβάς και μια βούρτσα και κομπλέ.

Και κάθε πότε σκάτε 10+ για το πλύσιμο; Μπας και να ανοίξω κανένα πληντύριο μοτοσυκλετών; Εξειδικευμένο πάντα ε!

PortisHead
13/05/2011, 22:15
Ενα πακετο μωρομαντηλα , κανεις την μηχανη λαμπικο και περισευουν κιολας.
Επιπλεον αν θες στο τελος την περνας και με ενα βρεγμενο πετσι και τελος.
Σαν καινουργια θα γίνει.


:wave2:

menos
13/05/2011, 22:18
Καλή σκέψη...
Πάει... θα τα κλείσουμε τα πλυντήρια στο τέλος. :lol:

camen
13/05/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ενα πακετο μωρομαντηλα , κανεις την μηχανη λαμπικο και περισευουν κιολας.
Επιπλεον αν θες στο τελος την περνας και με ενα βρεγμενο πετσι και τελος.
Σαν καινουργια θα γίνει.


:wave2:

+μφωνο και επαυξανω...:D

Verbal Kint
14/05/2011, 02:21
Το πλυσιμο "παιζει" αναλογα με το ειδος της μηχανης.

Αν πιστευει καποιος οτι θα κανει πλυσιμο με ενα πακετο μωρομαντηλα σε ον-οφ
με καγκελο μπρος-πισω και ακτινωτες ζαντες ειναι γελασμενος.
Εδω με το πιεστικο, εκει που δεν μπαινει χερι και παλι μενουν διαφορα.

Αντιθετως σε ενα SS με φεριγκ...σου μενει και περισεμα για δευτερη φορα.:)

giannis113
14/05/2011, 02:41
self service σε βενζιναδικο δε παιζει εκει;

εγω παω σε ενα, με ζεστο νερο στο πιεστικο με δυο μονοευρα φτανει και περισσευει

John Steed
14/05/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
...με δυο μονοευρα....


Αυτό ακούγεται πιό δύσκολο ακόμα... Αν έχω ένα δίευρω τι θα κάνω δηλαδής?

Gandalf dr685sm
14/05/2011, 11:24
Πλύσιμο ειδικό:

1. Ειδική πίεση στο "πιστόλι" πλυσίματος για να μην σου κάνει την αλυσίδα , "καδένα δεσίματος" μόνο.
2. Για να μην σου κάνει τα αυτοκόλητα χαρταετούς.
3. Για να μην σου διαλύσει σωληνάκια κτλ.

Επίσης ειδικό καθαριστικό για ζάντες και ακτίνες καθώς η σαπουνάδα των πλυντηρίων των Ι.Χ. δεν κάνει τίποτα μπροστά σε κάτι MOTOREX λιπαντικά αλυσίδων με λίγο μάκα σαν συνδυασμό κολλημένα στην πίσω ζάντα αλλά και σε άλλα σημεία.

Μετά το πλύσιμο , φροντίζουν στο ειδικό πλύσιμο να σου λαδώσουν και καμιά αλυσίδα, για να μην φύγεις "κατάξερος" απο το πλυντήριο και μέχρι να φτάσεις δεν έχει μείνει τίποτα που να μην έχει φθαρεί στην διαδρομή (γρανάζια, κρίκοι, ασφάλεια, o-ring).

Αν θες και κάτι παραπάνω... αίντε και καμιά καλή κρέμα για να τα πλαστικά να μην θολώσουν και σκούπισμα απο τα νερά σε ΣΚΙΕΡΟ ΜΕΡΟΣ για να μην κάνει το ενοχλητικό θαμπό που αφήνουν τα άλατα του νερού.

Αν εσείς μπορείτε να κάνετε τα παραπάνω μόνοι σας... που είστε να φέρνω την μηχανή μου σε εσάς παιδιά. Σίγουρα οχι κάθε εβδομάδα... αλλά 1-2 φορές το δίμηνο (ειδικά τον χειμώνα) σίγουρα.

menos
14/05/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πλύσιμο ειδικό:

1. Ειδική πίεση στο "πιστόλι" πλυσίματος για να μην σου κάνει την αλυσίδα , "καδένα δεσίματος" μόνο.
2. Για να μην σου κάνει τα αυτοκόλητα χαρταετούς.
3. Για να μην σου διαλύσει σωληνάκια κτλ.
Πιστεύω πως στα περισσότερα πλυντήρια, αυτό είναι αυτονόητο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Επίσης ειδικό καθαριστικό για ζάντες και ακτίνες καθώς η σαπουνάδα των πλυντηρίων των Ι.Χ. δεν κάνει τίποτα μπροστά σε κάτι MOTOREX λιπαντικά αλυσίδων με λίγο μάκα σαν συνδυασμό κολλημένα στην πίσω ζάντα αλλά και σε άλλα σημεία.
Αυτό δεν το κάνουν (στην δική μου περίπτωση).. παρόλα αυτά, η μηχανή λάμπει!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Μετά το πλύσιμο , φροντίζουν στο ειδικό πλύσιμο να σου λαδώσουν και καμιά αλυσίδα, για να μην φύγεις "κατάξερος" απο το πλυντήριο και μέχρι να φτάσεις δεν έχει μείνει τίποτα που να μην έχει φθαρεί στην διαδρομή (γρανάζια, κρίκοι, ασφάλεια, o-ring).
Στα 5€ δεν συμπεριλαμβάνονται αυτά.. πλένουν το πίσω γρανάζι και αυτό... η αλυσίδα παραμένει βρωμιάρα.. :lol:

georgio
14/05/2011, 11:52
Πιεστικό δεν έχω, και δεν βλέπω το λόγο να χρησιμοποιήσω. Μιλάμε πάντα για μηχανάκια σε νορμάλ χρήση όχι που έχουν περάσει τον Υμηττό από πάνω.

Λάστιχο, κουβάς με fairy και βούρτσα με μαλακή τρίχα. Αν επιμένει κάπου ξεβγάζεις και ξαναπερνάς. Άμα πλένεις τακτικά το μηχανάκι -δυο φορές το μήνα- δεν προλαβαίνει να μαζέψει τόση βρώμα και μάκα.
Για τα λάδια από την αλυσίδα ένα πέρασμα με μωρομάντηλο την ζάντα και κομπλέ!

Το λάδωμα της αλυσίδας ούτως ή άλλως εγώ το κάνω οπότε μπορώ να το συνδυάσω.

Εν ολίγοις για εμένα που έχω μεγάλη άνεση στο πεζοδρόμιο και λάστιχο και σκιά δεν μου είναι τίποτα τρομερό. Ίσα-ίσα μ' αρέσει που ασχολούμαι με το μηχανάκι μου, το κοιτάω γύρω-γύρω για οποιοδήποτε χτύπημα, καμιά διαρροή, οτιδήποτε, το χαϊδεύω, του μιλάω, ωραία περνάμε! :D

Operater
14/05/2011, 12:32
πιστευω οτι αν εχει λαδάκι η αλυσίδα που δεν τραβαει βρωμιές, υπαρχουν νομίζω, δεν χρειαζεται πλυσιμο...
πολύ καλα εκανες πάντως και την επλυνες τοιουτοτρόπως :beer:

Gandalf dr685sm
14/05/2011, 13:04
Πιστεύω πως στα περισσότερα πλυντήρια, αυτό είναι αυτονόητο... :nono: :nono:

Σιγά μην ασχοληθούν με αυξομείωση τάσης ... όπως είναι πετάνε πάνω το νερό και όπου πάει.

Όσον αφορά μάκα και λιπαντικά αλυσίδας.. αν έχει φάει βροχή και Ελληνικούς δρόμους, κουνάβια θα βγάλει η αλυσίδα απο μέσα.. οχι απλά χώμα.

Το σωστό πλύσιμο θέλει κόπο και τρόπο αν το κάνεις μόνος σου που δεν γίνεται με ενα κουβά μόνο. Απο εκεί και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.

Για μένα χρειάζονται τα εξής όταν ασχολούμαι μόνος μου.

1. Καθάρισμα αλυσίδας με παραφινέλαιο και βουρτσούλα καλά-καλά..
2. Πλύσιμο πρώτα με χαμηλή πίεση (έχω πάρει πιεστικό δικό μου) για να μαλακώσει λίγο η μάκα.
3. Σφουγγάρι και σαπουνάδα σε όλα τα σημεία.. με σπόγγο τεραστιών διαστάσεων για να μην φάμε τα χέρια σε γωνίες πλαστικών και μετάλλων..
4. Ξέπλυμα με χαμηλή πίεση και κάποια στιγμή υψηλή πίεση για τα υπολείματα σε σημεία που δεν φοβάμαι να κάνω ζημιά.
5. Στέγνωμα σε σκιερό μέρος.
6. Βόλτα στην γειτονιά (1-2ΚΜ πάνω κάτω) για να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα.
7. Λάδωμα αλυσίδας με λιπαντικό.
8. Σιλικόνη, κεριά και λοιπά για τα πλαστικά
9. Κρέμα δέρματος (ειδικά το καλοκαίρι) στο bagster και κάθε άλλο δερμάτινο (βλ. σέλα) και σκούπισμα με πανί.
10. Κουκούλωμα.

Διαδικασία αρκετά μεγάλη...

Dfoud
14/05/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
:nono: :nono:

Σιγά μην ασχοληθούν με αυξομείωση τάσης ... όπως είναι πετάνε πάνω το νερό και όπου πάει.

Όσον αφορά μάκα και λιπαντικά αλυσίδας.. αν έχει φάει βροχή και Ελληνικούς δρόμους, κουνάβια θα βγάλει η αλυσίδα απο μέσα.. οχι απλά χώμα.

Το σωστό πλύσιμο θέλει κόπο και τρόπο αν το κάνεις μόνος σου που δεν γίνεται με ενα κουβά μόνο. Απο εκεί και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.

Για μένα χρειάζονται τα εξής όταν ασχολούμαι μόνος μου.

1. Καθάρισμα αλυσίδας με παραφινέλαιο και βουρτσούλα καλά-καλά..
2. Πλύσιμο πρώτα με χαμηλή πίεση (έχω πάρει πιεστικό δικό μου) για να μαλακώσει λίγο η μάκα.
3. Σφουγγάρι και σαπουνάδα σε όλα τα σημεία.. με σπόγγο τεραστιών διαστάσεων για να μην φάμε τα χέρια σε γωνίες πλαστικών και μετάλλων..
4. Ξέπλυμα με χαμηλή πίεση και κάποια στιγμή υψηλή πίεση για τα υπολείματα σε σημεία που δεν φοβάμαι να κάνω ζημιά.
5. Στέγνωμα σε σκιερό μέρος.
6. Βόλτα στην γειτονιά (1-2ΚΜ πάνω κάτω) για να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα.
7. Λάδωμα αλυσίδας με λιπαντικό.
8. Σιλικόνη, κεριά και λοιπά για τα πλαστικά
9. Κρέμα δέρματος (ειδικά το καλοκαίρι) στο bagster και κάθε άλλο δερμάτινο (βλ. σέλα) και σκούπισμα με πανί.
10. Κουκούλωμα.

Διαδικασία αρκετά μεγάλη...

:confused:
Αυτό είναι Spa για μοτό! :lol: :lol:

menos
14/05/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dfoud
:confused:
Αυτό είναι Spa για μοτό! :lol: :lol:
Θα σου πάρει κανα 3ωρο στη ξεφτίλα... :lol:

Πάντως το πόσο πλυμένη πρέπει να είναι η μηχανή σου, είναι θέμα του καθενός στο πως θέλει να την παρουσιάσει.
Υπάρχουν άνθρωποι που θα ασχοληθούν 10 λεπτά, AVA και λάστιχο σε πλαστικά και ζάντες...
Οι άνθρωποι που θα δώσουν έμφαση στην καθαριότητα των γραναζιών, ψαλιδιού...
Οι πιο "ψείρες" που θα κάνουν αλυσίδες, αμορτισέρ, ψυγείο κλπ. κλπ.
Και οι "καραψείρες" που έχουν στην διάθεση τους ενα ολόκληρο απόγευμα και τα κάνουν όλα με την οδοντόβουρτσα... η που έχουν μόνιμα ενα πανάκι για όπου σταθούν και όπου βρεθούν..

Όπως και να'χει... θέλει μεράκι... και μια ανάλογη συμπάθεια προς την μηχανή... :beer:

suzukimaniac
06/04/2012, 23:06
Εχουμε να προτεινουμε κανεναν πλυντηρα?

nic mor
06/04/2012, 23:35
Εχουμε να προτεινουμε κανεναν πλυντηρα?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127248:wave2:

AUFGEBRACHT
07/04/2012, 01:34
Menos απλά και μόνο επειδή ανέφερες την έλλειψη νερού, υπάρχουν αυτά τα πανάκια της armor all ειδικά για μοτοσυκλέτες, εγώ τα παίρνω στα praktiker...
http://www.autobeat.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=287_290_8174&products_id=56801&zenid=45eba99d13a356efdb7361cb3d618e37

menos
07/04/2012, 11:04
Ως σύντομη λύση αγοράζω μωρομάντηλα απο τα LIDL που είναι και πάμφθηνα..
Για τις ζάντες baby oil (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=117389) που κάνει φοβερή δουλειά χωρίς κόπο, ενα πλυσιματάκι με νερό κάθε 2μηνο και είμαστε άψογοι :)

VASOS
07/04/2012, 11:10
Εχω ενοικιάσει ενα γκαράζ εδω Σλοβακία που μου στοιχίζει 105€ το 3μηνο (35€ τον μήνα, αλλά το πληρώνω ανα 3μηνο).

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ είναι πως δεν έχει ούτε ρεύμα, ούτε νερό... (καλό στην περίπτωση οτι δεν πληρώνω παραπάνω για τέτοιες πολυτέλειες).

Πήγα σε ένα βενζινάδικο να ρωτήσω πόσο κοστίζει να μου πλύνουν την μηχανή.
15€ απάντησαν... (15 να είναι οι ώρες σας παλιο@#%&*%$...)!!!

Επειδή λοιπόν δεν περισσεύουν 15€ για πλύσιμο μηχανής, έπρεπε να επιλέξω μια πιό οικονομική λύση.

Αρχικά, ύστερα απο κάθε βόλτα πέρνουσα την μηχανή με ένα βρεγμένο πανάκι.. να φύγουν μυγάκια, σκόνες, λάσπες κλπ.

Ύστερα όμως απο 1 χρόνο, το χρώμα της μηχανής ήταν ψιλοθαμπό... φυσιολογικό διότι δεν έπλενα την μηχανή, απλά την πασάλειβα με το βρεγμένο πανάκι.

Η λύση έπρεπε να βρεθεί σύντομα.. και έτσι αποφάσισα να την πλύνω μόνος μου στο γκαράζ.

Αγόρασα μια 6άδα νερά (1,80€), πήρα και έναν κουβά απο το σπίτι μαζί με ενα ψεκαστικό για λουλούδια... (είπαμε, όσο οικονομικά γίνεται).

Πήγα στο γκαράζ, και χρησιμοποίησα 3 μπουκάλια για το πλύσιμο.

Το 1ο μπουκάλι ήταν για το ψεκαστικό για να βρέξω την μηχανή και να μαλακώσει η βρωμιά..
Τα άλλα 2 μπουκάλια ήταν για το πλύσιμο..
Και τα άλλα 2 για το ξέβγαλμα... (περίσσεψε και 1 μπουκάλι για να το πιώ)!

Σίγουρα δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί με πήρε κανα μισάωρο αντί 10-15 λεπτά που χρειάζομαι στο βενζινάδικο.

Πάντως κατάφερα να γλυτώσω 13€ και αυτό με χαροποίησε, αν έχετε υπόψιν σας άλλη οικονομική λύση, εκφράστε την ελεύθερα! :beer:

Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση? :whiteflag:

menos
07/04/2012, 11:41
Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση? :whiteflag:

Και όμως φίλε μου... βρήκα ακόμη οικονομικότερη λύση!

http://www.buyeasy.gr/ell/product/Δοχείο_Νερού_Panda_Outdoor_20lt_PVC

Απλά θα γεμίζω νερό απο την βρύση του σπιτιού και θα το κρεμάσω στο (χαμηλοτάβανο) γκαράζ για να βάζω απευθείας απο εκεί, νερό στο ποτιστήρι..
Κόστος νερού απο το σπίτι, σχεδόν μηδενικό! :a46:

VASOS
07/04/2012, 12:29
Και όμως φίλε μου... βρήκα ακόμη οικονομικότερη λύση!

http://www.buyeasy.gr/ell/product/Δοχείο_Νερού_Panda_Outdoor_20lt_PVC

Απλά θα γεμίζω νερό απο την βρύση του σπιτιού και θα το κρεμάσω στο (χαμηλοτάβανο) γκαράζ για να βάζω απευθείας απο εκεί, νερό στο ποτιστήρι..
Κόστος νερού απο το σπίτι, σχεδόν μηδενικό! :a46:

Γιατί να μην έχουμε πολιτικούς σαν τον menos...

devil's animal
07/04/2012, 13:46
Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση? :whiteflag:

και να φανταστεις οτι οταν εγω πλενω ειτε το XR ειτε το GSXR, δημιουργω εναν μικρο κηφισο στο στενο μου...:lol::lol:

Viking
20/11/2022, 14:55
ξέρω, ξέρω, επιστροφές ανασκαφές :D

αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο, και επειδή ο τίτλος είναι σχετικός: γενικά μένω σε διαμερίσματα και γενικά έχω μηχανή :lol:

Ένα σημαντικό μου πρόβλημα ήταν η έλλειψη παροχής νερού. Το να πας σε πλυντήριο (self service ή να την δώσεις για πλύσιμο) σήμαινε ότι η μηχανή θα ζεσταινόταν αρκετά και θα έχανα όλη την ευχαρίστηση να την πασπατεύω με την ησυχία μου.

Λοιπόν, σήμερα δοκίμασα το Karcher OC3: γεμίζεις 7 λίτρα νερό στο αφαιρούμενο δοχείο, παίρνεις μαζί και εναν γεμάτο κουβά με σαπουνάδα και είσαι πασάς. Ωραίο πλύσιμο με χαμηλή πίεση, σε κρύο μηχανάκι, μπροστά στο διαμέρισμα, με την ησυχία μου.

130 ευρουλάκια βέβαια αλλά αξία ανεκτίμητη :cool:

439519

Tsber
20/11/2022, 17:48
Μεγειά το εργαλείο, να το χαρείς!

Μιας και είδα τον τίτλο και μπήκα να πω ότι εγώ σπανίως χρησιμοποιώ νερό, μόνο μετά από μεγάλο ταξίδι συνήθως, και κάνω εξαιρετική δουλειά με αυτό το σπρέι:

http://www.koursaros-auto.gr/auto/formula-1-bike-clean-motorcycles-cleaner-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%82-carparts

Έχω βέβαια και διάφορα άλλα εξειδικευμένα καθαριστικά αλλά το παραπάνω κάνει μέχρι και το 90% της δουλειάς αν χρειαστεί.

Viking
20/11/2022, 20:43
Μεγειά το εργαλείο, να το χαρείς!

Μιας και είδα τον τίτλο και μπήκα να πω ότι εγώ σπανίως χρησιμοποιώ νερό, μόνο μετά από μεγάλο ταξίδι συνήθως, και κάνω εξαιρετική δουλειά με αυτό το σπρέι:

http://www.koursaros-auto.gr/auto/formula-1-bike-clean-motorcycles-cleaner-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%82-carparts

Έχω βέβαια και διάφορα άλλα εξειδικευμένα καθαριστικά αλλά το παραπάνω κάνει μέχρι και το 90% της δουλειάς αν χρειαστεί.

ευχαριστώ :)
χωρίς καθόλου νερό δλδ? ακόμα και με πολλή μπίχλα?

Tsber
20/11/2022, 21:08
ευχαριστώ :)
χωρίς καθόλου νερό δλδ? ακόμα και με πολλή μπίχλα?

Για καθαρισμό χωρίς νερό είναι ένα κι ένα, δε μιλάμε για ακραίες καταστάσεις, αλλά με τακτική χρήση το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

Μετά το BikeClean απλώνω αυτό με ένα πανί για μεγαλύτερη διάρκεια και λάμψη:

https://www.motomarket-shop.gr/en/lubricants-and-care-products/chemicals/2825-high-gloss-moto-shine-motorex

Για κάτω μέρος μοτοσικλέτας και κινητήρα χρησιμοποιώ βούρτσες με μακρύ χερούλι και αυτό

https://muc-off.com/products/nano-tech-bike-cleaner

με σπρέι νερού για ξέβγαλμα - στην ανάγκη γίνεται και χωρίς καθόλου νερό με πανιά ή χαρτί κουζίνας.

Τέλος για ζάντες και κολλημένα λάδια, σκόνες τακακιών κλπ ένα κοινό σπρέι degreaser σε πανί με προσοχή να μην πάει στα δισκόφρενα.

Αυτή είναι η δική μου προσέγγιση και λειτουργεί τέλεια αν δεν αφήσουμε τη μοτοσικλέτα να γίνει αγνώριστη στο ενδιάμεσο.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ρώτα ελεύθερα :)